eipen 'i bossclieij HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUG 3 GEMENGD NIEUWS. RADIONIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. de moord te amsterdam. de verloren motor-engel. Nog geen spoor van den dader. De politie te Amsterdam is nog druk in de weer om licht te brengen in den moord op den concierge v. d. Velde. De lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de moord moet geschied zijn met den hamer en het mes. die in de keuken zijn gevonden. Het gat in het hoofd van het slachtoffer is juist zoo groot, dat de hamer er in past; ook de steekwonden komen overeen met den vorm van het mes. Het mes, waarmede de steken zijn toe gebracht, is een jachtmes, dat bij iederen messenhandelaar te koop is. Het is lang 27 c.M., het lemmet 15 c.M. In drukletters staat er op Grafnath Solingen De schede is van bruin leer, zoo goeo als nieuw. In een elips staat het woord Grawiso. De hamer, die vrijwel nieuw is, heeft de lengte van twee bankbiljetten van tien gulden. De steel is 33 cM. lang, de kop 14 cM. hoog. Links op het ijzer staat het merk, be staande uit een winkelhaak en passer door elkaar. Ingeslagen ls de naam P. L. Schmidt en het getal 32. In den steel bli den kop is een. barst. Verder vernemen wij nog, dat geen vingerafdrukken zijn gevonden. De dader moet wel op de hoogte zijn geweest van de situatie, omdat het misdrijf in donker is geschied, want de electrlsche lamp in de gang was defect. Gistermorgen heeft de politie een be zoek gebracht aan dc woning van den I vermoorde in de Heerenstraat. Een aantal papieren en brieven zijn daar in beslag genomen, waaruit is komen vast te staan, dat eigenaardige verhoudingen in deze familie voorkomen. Ook ls het zonderling, dat de oude man alleen woonde op een zolderkamer en daar geheel voor zichzelf zorgde, terwijl zijn vrouw en schoonzoon, bij wlen hij concierge was, te Zandvoort gehuisvest zijn. De 65-jarige Van der V. was voor hij concierge werd, verbonden aan de fabriek „De Etna", als metaalbewerker en daar voor werkzaam ln de Duitsche mijnen. Bovendien, zoo is ook uit papieren ge bleken, heeft hij het beroep van geld schieter uitgeoefend. HIJ leende kleine bedragen en ontving die gelden in kleine afbetalingen terug. Nochtans mag hier niet gesproken worden van woeker. Een boekhouding van deze geldleeningen schijnt hij er niet op hebben nagehouden. Wel heeft men tal van papiertjes gevonden met aanteekeningen betreffende geleend geld. Al deze onderzoekingen hebben geen aanleiding gegeven iemand te verdenken den ouden man te hebben vermoord. De politie staat nog voor tal van onop losbare raadsels. Waarom bijvoorbeeld heeft de dader het mes en de hamer, waarmede hij het mis drijf heeft begaan, ln de keuken gede poneerd? Zoo staat ook niet vast of de dader reeds in huis was toen de vermoorde er kwam. De voordeur van het huls staat den geheelen dag open en er is dus voor iedereen gelegenheid zich te laten in sluiten. Wel is zoo goed als zeker, dat het drama zich vlak achter de voordeur heeft afgespeeld. Maar is dat gebeurd omdat de oude man voor zijn aanvaller wilde vluchten of dat deze bij zijn komst den man heeft aangevallen? juweelendiefstal. Voor f. 14.000 aan ringen verdwenen. Te Rotterdam kwamen ln een juweliers winkel aan do Hoofdsteeg twee mannen oogenschijnlijk vreemdelingen, beiden om streeks 30 Jaar oud, meldt „Het Volk". Een hunner vroeg den bediende in gebroken Dultsch, of hij automatische horloges mocht zien. Terwijl de bediende den man hielp, bleef de tweede bezoeker meer be scheiden achteraf staan, met de handen op den rug Keus werd niet gemaakt, doch toen de mannen weg waren, kwam de be diende tot de ontdekking, dat een plateau met zeven platinaringen, met briljanten bezet, was verdwenen. Het gestolene heeft een waarde van 14.000 gulden. Zeer waar schijnlijk heeft de man, die bij de vitrine de wacht hield, kans gezien om de ringen te stelen, terwijl de bediende later ver klaarde dat hij meer den „klant" op de vingers had gezien, maar minder had ge let op diens kameraad. de culemborgsche moordzaak. Het parket uit Tiel doet in Culemborg een aanhouding. Gistermorgen arriveerde te Culemborg met twee auto's het parket van Tiel, ten einde in verband met den bekenden roof moord op T. van Wiggen en zijn zuster G. van Wiggen gepleegd 23 Dec. 1923 opnieuw een onderzoek ln te stellen. Daarna ls per auto naar Tiel overge bracht de fabrieksarbeider A. Opdam, die vroeger in verband met de moordzaak ls genoemd Hij ls naar het Huis van Bewa ring te Tiel overgebracht. Voorts hadden huiszoekingen plaats bij de verloofde van O., M. Collé en in de meubelfabriek van de gebroeders Collé. bekneld geraakt. In de Centrale Werkplaats der Neder- landsche Spoorwegen te Haarlem verricht te de 33-jarige ketelmaker J. C. van r. werkzaamheden aan een locomotief. Hij stond tusschen de locomotief en een groote watertank welke laatste plotseling kan telde waardoor Van R. bekneld geraakte. Eenige arbeiders hebben de tank wegge duwd en Van R. bevrijd. Met zware inwen dige kneuzingen is hij naar de Maria- stichting overgebracht. Zijn toestand is ernstig. o de drievoudige moord te bilthoven. De zaak van den moord op mevrouw Soepari en haar beide kinderen te Bilt- hoven zal in hooger beroep worden behan deld. (Zooals bekend is, werd de inland- sche bediende S. wegens doodslag op deze drie personen veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf!. Zoowel de officier van justitie als verdachte S. zijn ln hooger beroep gegaan. N. R. Crt. (Historisch). Op den Leidschen weg bij Den Haag rijdt een motorrijder met een engel ach terop. Dat is niets bij-zonders. Op een twintig meter afstand rijdt een tweede motorrijder. Dat gebeurt ook meer. Het tweetal rijdt het aardige vaartje, dat zoo bij motorrijders gebruikelijk is, tot opeens het aspect verandert. De engel van No. 1 begint te waggelen; een der voet steunen schijnt losgeraakt te zijn, zoodat ze niet stevig meer zit. Op een onzalig oogenblik breekt het ding er af, de dame raakt met haar teen den grond en rrrr..t schuift ze van de duo af en valt op den weg. Haar partner, mede door de groote zwaarte en het gedender van de machine merkt niet eens, dat hij 't vrachtje van plm. 70 kilo kwijt raakt en rijdt „kalm" verder. No 2 ziet 't en stopt. De juffrouw krabbelt overeind en poetst wat aan haar kleeren. „Niet bezeerd, juffrouw?" „Neen" zegt zij, alleen mijn handen wat ontveld, maar, m'n verloofde is weg. O, dat ls niet erg, klim maar bij mij achterop, stelt No. 2 voor, dan zullen wij hem wei inhalen. De juffrouw bedenkt zich niet lang en een oogenblik later vliegt het tweetal den ontrouwen verloofde ach terna. Zij winnen zichtbaar terrein op hem en voorbij den Deijl zijn ze hem op de hielen. Nu zou men denken, dat het avontuur uit ls, neen, nog niet! Het geoefende oor van No 1 hoort, dat er vlak achter hem een rijder zit, die hem blijkbaar voorbij wil. Dat kan hij niet hebben, zal niet ge beuren, neen, nooitl En daarom zet hij de gaskraan nog wat verder open en gaat er als een bezetene van door. No. 2 plus engel ook niet van gisteren, gooit er ook ee/i extra schepje op en als twee razende Ro lands vliegen de twee motoren de Haag- sche Schouw voorbij, razen rechtsom en bereiken in een minimum van tijd den spoorwegovergang bh de Vink, waar de boom net dicht gaat. No. 1 moet nu stop pen, No. 2 is dadelijk bij hem. "ardon mijnheer is U niet iets kwijt?" No. 1 kijkt naar zijn ledige duo. „Ja, zegt hij stom verwonderd. m'n.. meisje..", waarop No. 2: „Ik heb onderweg iets gevonden, is het dit?" Onder algemeene vroolijkheid wisselt de engel weer van plaats en de beide partijen nemen tevreden afscheid. (Vad.) verdronken. Bij het uit de Waalhaven te Rotterdam sleepen van het s.s. „Henry Mory", is gis termiddag de 17-jarige dekknecht W. M. uit de Van Brakelstraat verdronken. M. stond op de sleepboot „Johanna", die langszij lag en bij het opdraaien op de rivier naai achteren stoomde. Bij het ver anderen van een tros, die met een lijn werd vastgehouden, is M. met zijn beenen in de lijn verward geraakt en over boord getrokken Toen even later de tros werd ingehaald zat zijn lichaam nog ln het touw verward, doch alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleken te vergeefs. Het lijk ls naar de ouderlijke woning gebracht. o door een heipaal getroffen. Op een bouwwerk ln de Celebesstraat te Amsterdam op den hoek van de Mina- hassastraat heeft een 25-jarig arbeider een vallenden heipaal op het hoofd ge kregen. De man ls kort daarop overleden. RECLAME. 331 Het meisje stond op, na het praten, Zei, ik doe je een paar passen voor. Dan moet je goed naar mij kijken. En ze goed onthouden hoor. Kijk zoo dansen wij in het circus, Zooiets noemt men een pirouette. Wim trippelde mee met zijn beenen. En hij had de grootste pret. 332 Doorzoekt de struiken, riep de hoofdman, Steekt er door met jullie geweer, Zoekt tot jullie ze hebt gevonden. Brengt die gehate blanken weer. De Mooren, van hun paard gestegen, Voerden snel uit het bevel, Met hun geweren naar blanken te steke. Vonden zij wel een aardig spel. BUITENLANDSCH GEMENGD. bereden politie in de knel. Tc Amsterdam reed een motorfiets, waarop twee personen gezeten waren, in vrij groote snelheid over den Overtoom in de richting van de Nassaukade. Juist op het oogenblik dat twee man schappen van de Bereden Politie achter een tramwagen om de straat overstaken, teneinde de poort van het bureau binnen te rijden, passeerde het motorrijwiel dat punt. Een botsing was onvermijdelijk, daar den berijder door den tramwagen het gezicht over de straat benomen werd. In volle vaart reed hij een der paarden in de flank aan. Het dier werd opgetild en weer neergesmeten, terwijl de ruiter er gedeel telijk onder kwam te liggen. De motor rijder en de duo-passagier, welke laatste het meest met het paard ln aanraking kwam, kwamen ook te vallen. In het gebouw van de Bereden Politie werden de gewonden verbonden. De poli tieman klaagde over pijn aan de heupen. De bestuurder van het motorrijwiel had een hoofdwonde. Hij kon zich dadelijk naar huis begeven. De duo-passagier werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Zijn toestand is echter niet levensgevaar lijk. Het paard had slechts wat schrammen aan den rechter-achterpoot opgeloopen. de onbewaakte overweg. Gistermorgen te halfnegen had een on geluk plaats op den onbewaakten overweg tusschen Nijkerk en Putten. De veehouder W. Versteeg passeerde met paard en wa gen voornoemden overweg. Hij wilde schijnbaar vóór den in aantocht zijnden goederentrein de rails oversteken, doch lette hierbij niet op een personentrein, die van tegenovergestelde richting kwam. Een aanrijding volgde, paard en en wagen werden 300 M. meegesleurd en vermorzeld. Versteeg werd van den wagen afgeslln- gerd. Met denzelfden trein, die hem had aangereden, is hij in deerniswekkenden toestand naar Amersfoort vervoerd, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Volgens een nader bericht in de „Tel." is de man overleden. een-slag. De beroemde Chineesche beul Wang heeft te Sjanghai een der beruchtste boeven van China Sjoe Tlen-joeng, met een slag zwaard met één slag het hoofd van den romp gescheiden Deze bandiet heeft meer dan duizend misdaden op zijn geweten, w.o. moorden, ontvoeringen, roof met ge weldpleging en plundering van steden en dorpen. Sjoe Tien-joeng was met twee makkers in de internationale concessie te Sjanghai gepakt en aan de Chineesche autoriteiten overgeleverd. De beul Wang, heeft den bijnaam „één slag", omdat hij er zich op beroemt nog nooit bij een onthoofding een tweeden slag te hebben behoeven te geven. Het terechtstellingsterrein was aan alle kanten omfingd door boeren uit de dor pen, door Sjoe gebrandschat, en door an dere slachtoffers van den bandiet. Nadat de drie hoofden gevallen waren werden ze in manden op palen gehecht waar ze te kijk zullen blijven. over den stillen oceaan. De Japansche vlieger Yochi Hara kwam te Nemwio aan en heeft de tweede étappe van den tocht over den Stillen Oceaan volbracht de aardbeving in transkaukasie. Naar via Moskou gemeld wordt, is het aantal dei slachtoffers van de aardbeving in Transkaukasië thans tot 900 gestegen. Bij het uitgraven van hen, die bedolven zijn, worden steeds nieuwe slachtoffers aangetroffen. De regeeringscommissle. die een onderzoek instelt, heeft het bedrag van de schade op 12 a 14 millioen Roebel geraamd. In den nacht van 30 April wer den nieuwe schokken waargenomen, die echter geen schade hebben aangericht. de ex-keizer en de nationaal-socialisten. Prins August Wilhelm van Pruisen, de zoon van den gewezen keizer, heeft, zoo als men zich zal herinneren, enkele weken geleden te Königsbergen bij een natio- naal-socialistisch relletje een klap met een gummistok opgeloopen. In het circus Krone te Miinchen heeft de prins nu in een vergadering verteld, dat hij wat hem te Königsbergen was overkomen, had ge schilderd in een brief aan zijn vader. Deze had daarop geantwoord: Je kunt trotsch erop zijn martelaar van deze groote volks beweging te zijn geworden. arsenaal-ontploffing bij canton. Gisteren heeft een geheimzinnige ont ploffing plaats gehad in het fort Yuchu bij Canton. Tien personen werden gedood, acht ern stig gewond, vele anderen liepen lichte kwetsuren op. Het arsenaal is in de lucht gevlogen. De oorzaak is niet bekend. Alle nabij gelegen gebouwen werden vernield. landbouwer door knecht vermoord. Te Heringen a. d. Helme (Duitschl.) is de 64-jarige landbouwer Werther door een 17-jarigen knecht op het land doodge slagen. Beiden waren daar aan het werk, tijdens hetwelk oneenigheid ontstond, welke tot een woordenwisseling aanleiding gaf, in den loop waarvan de landbouwer den knecht een oorveeg gaf. Deze ontstak daarop in woede en sloeg den landbouwer dood. wolkbreuk boven praag. Gisteren heeft zich boven Praag een zware wolkbreuk ontlast, gepaard gaande met een hevigen slagregen. De brandweer werd binnen een uur tijds ruim 250 maal gealarmeerd. De op hellingen gelegen stra ten geleken veel op riviertjes. Op den Wenzelplatz drong het water de onder- grondsche toiletten binnen; de politie slaagde ei met veel moeite in een vrouw en een kind voor verdrinking te behoeden. Ook de redding van zes andere vrouwen door de brandweer heeft wel moeite ge kost. De materieele schade, die door de wolk breuk is aangericht, is zeer groot. ARBEIDSONLUSTEN TE KENTUCKY. Tengevolge van een arbeidsgeschil in de mijnen in Harlan in Kentucky (V. St.l werd een politieafdeeling aangevallen door mannen, die zich achter boomen verscho len hadden. Vier agenten werden gedood en een aantal gewond Na het vuur der aanvallers beantwoord te hebben, trok de politie zich terug om versterkingen te halen, die aan kwamen zetten met mitrail leurs en traangasbommen. Schipbreukelinge (uit de hoogte) tot officier-stuurman van de reddingboot; „Waarom komt de kapitein zelf niet?!" (Humorist). luitenant waghorn gevallen. Luitenant Waghorn, de bekende winnaar van den Schneiderbeker, is gisteren met een waarnemer ernstig gewond, toen zij bij Farnborough Hauts met parachutes uit hun vliegtuig zijn gesprongen. Hun vlieg tuig. een bombardeertoestel, waarmee proeven werden gedaan, bevond zich op 2000 voet hoogte, toen het in een vrille raakte. Waghorn verloor de macht over het toestel en de twee mannen sprongen er met hun parachutes uit, toen zij reeds dicht boven den grond waren, nog maar 100 Meter. Waghorn liep een dijbeenbreuk, een j enkelbreuk en hoofdwonden op. Hi] zou I gisteravond geopereerd worden Het vliegtuig is met groote vaart een I eind verder te pletter gevallen. de millionair-vlieger kidston verongelukt. De Engelsche vlieger-millionair Glen Kidston Is in Natal te zamen met den kapitein-vlieger T. A. Gladstone veron gelukt. Kidston had vorige maand een nieuw record gevestigd door het traject LondenKaapstad in zes dagen af te leg gen. Daar het ongeluk in het binnenland heeft plaats gehad, ontbreken bijzonder heden. organisatie van den finsciien radio-omroep. De Pinsohe Omroep, waarvan de Tech nische Afdeeling door het Bestuur der Posterijen en de Prograrhma-afdeeling door een particuliere Maatschappij wordt beheerd zal worden georganiseerd. Men is van plan met 15 millioen Finsche Mark een Naam- looze Vennootschap „Finlands Rundradio'' op te richten, waarvan de Staat 14.5 millioen over neemt, terwijl het restant aan de particuliere Maatschappij blijft. Het Omroep bestuur zal bestaan uit 12 leden, elk voor drie jaar gekozen en verder vijf leden, door den Staat te benoemen. Deze totale commissie zal dan een commericieelen leider en een chef van de programma-afdeeling benoemen. lente in den zenderbouw. De Finsche tusschenzender Wiborg, die tot nog toe op een golflengte van 1031 kHz (291 Meter) met een vermogen van 0.4 Kilo watt werkte zal versterkt worden op 15 Kw. Het is gebleken, dat de meeste Zweedsche tusschenzenders verouderd zijn en niet meer aan de bepalingen van een modernen om roep voldoen. Men heeft dientengevolge het plan opgevat alle 22 tusschenzenders door nieuwe 0.3 Kilowatt zenders te vervangen. Men is reeds begonnen met den ombouw van de drie meest verouderde zenders. De nieuwe krachtzend -r Radio-Paris, die in Essarts-le Roi opgericht wordt, is thans bijna voltooid. Deze zender zal over een energie van 85 tot 120 Kilowatt beschikken en op een golflengte tusschen 1000 en 2000 Meter werken; de nauwkeurige golflengte is echter nog niet bekend. voor donderdag 7 MEI 1))L Hilversum, 298 M. Uitsl. AVRCMJ ding 8.009.50: Gramofoonpl. 10.15: Morgenwijding 10 30-J AVRO-kwartet o. 1. v. D. Groenen, 12.0012.30' Voordracht door profil Vogelsang over de opvoering c: spieghel Historiael" te Amsterdam.!, solisten 12.302.30: Concert Omiig kest o.l.v. N. Treep. Elsa Nolthenius (i 3.004.00: Naaicursus 4,0(ü Cello-recital G. Roth. Vleugel: PlemiJ 4.305.30: Ziekenuurtje 531 Gramofoonpl. 6.006.30: Lezing 1 „Die Melstersinger von Nuernberg' 1 Wagner 6.307.30: Uitz. „Die Mit| sir.ger von Nuernberg" Onder au; v. d. WagnerVereeniging. Dir. Fritz B Regie: Fr. Ludwig Hórth. Koorleider:^ Cleuver. Koor van de Wagnervere m. m. v. Concertgebouw-orkest 8.00: Engelsche les Fred Fry f mofoonpl. 8.15: Tweede bedrijf Meistersinger" 9.109.40: Vaz D.ul Lezing S.4011.30: Derde bednjlf Meistersinger" 11.3012.00: Gif foonplaten. Huizen, 1875 M. 8.00 KRO. - II 1100 NCRV. 11.00—2.00 KRO. NCRV 8.009.15: Gramofoonpl.-J Zang Dameskoor NCRV 10.30: f dienst 11.0011.30: Gramofoonpl 11.30—12.00: Godsd. Halfuurtje 1 Perquin 12.00: Politieber. 12.15- Concert KRO-trio o. J. v. P. Lusten) 1.452.00: Gramofoonpl. 3.00 Gramofoonpl. 2.15—3.15Handweill sus 3.153.45: VrouwenhalfuuitiJ 4.005.00: Ziekenuurtje 5.005.45: sus Handenarbeid voor de Jeugd - 6.45: Concert door „The Columbia! 6.457.00: Knipcursus 7.00- Vragenhalfuurtje 7.30: Politiet 7.45: Radio-raadsel —8.15: UitvoerlmB de cis-moll Mis van W. A Mozart, r Oratoriumvereen. m.m. v. solisten al kest o. 1. v. Jan Wagenaar 10,Hï Dias 10.25—11.30: Gramofoonpl, Daventry, 1554,4 M. 9.35: Morf ding 10.05: Lezing 11.20 Oiï door R. Foort. 12.20: Concert, drum (sopraan), W. Charles Manna ton). Isabel Hirstfeld (piano) 1.25J voor scholen 3.05: Dansmuziek-| Orkestconcert 4.35: Kinderuurtje - Berichten 6.00: Pianospel door LI land en R. King 6.20: Lezing -I Lezing 7.05: Welsh-concert 82)1 richten 8.35: Berichten 8.40: IJ 8.55: Concert, Maggie Teyte (sogl Alfred Cortot (piano) 10.05—^ Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20: Gl foonpl. 9.35—11.15: Gramofoonpl 11.30: Gramofoonpl. 12.251.50: concert 4.205.20: Solisten-coni 7.208.15: Orkestconcert 820 Lampenschirm", Comedie van Kurt 9.35: Berichten. Daarna tot 11-20: muziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M - Gramofoonpl. 11.50: Gramofooip I 12.25: Gramofoonpl. 3.05: Dan® W 5.20: Gramofoonpl. 7.20. Rad»'" neel 8.50: Kamermuziek Kalundborg, 1153 M. 11.20-1» kestconcert 2.204.20: OrkesteonjJ voordracht 7.35—7.55: Zang-du^ L 8.209.10: Orkestconcert 9'HM Cembalo-soli 9.40—10.20: Orkest»^" 10.2011.50' Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338,2 M. SOU 4.20' Orkestconcert 5.05: Kindts] 6.05: Gramofoonpl. 7.50: W* Koor, solisten en orkest 3382 Orkestconcert 6.05: GramofooW 7.20: Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 5.05: Tijdsein-■ Gymnastiek. Dan Gramofoonpl - 'fl 11.25: Lezingen 11.25—12 15 GraJ* pl. 12.15—1.20: Berichten - 1 f* Gramofoonpl. 2.203 50: LefflffJ 3.50—4.50: Concert 4.50—7.10: ff* 7.10' Dansmuziek 8.20: ..DerD* sehirm", komedie van K. Goetz-■ Berichten 10.00: Avondconcert

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10