Voordeel en-* gaan hand in hand Het nieuwe Ger. Kerkgebouw I te Boskoop. IE GEZONKEN SCHAT. 72',e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Mei 1931 Derde Blad No. 21818 Bijzonderheden over in- en extérieur. LAND- EN TUINBOUW. FINANCIEN. FEUILLETON. (tegenwoordigheid van gemeenteleden, genoodlgden, de classis Leiden, Kie predikanten en kerkbesturen van uit den omtrek, zal hedenavond |liclee!e opening en in gebruikneming hebben van de nieuw gebouwde iKerk te dezer plaatse, lraim een jaar gehuisvest te zijn ge il in de Ned.-Herv. Kerk, kan de Ger. tente nu weder in een eigen gebouw bn komen. bals wij reeds eerder hebben vermeld, p het gebouw van buiten gezien, een indruk, Het geheel kan als een |ad voor de' omgeving worden be lli aansluiting op het reeds ge- e volgen hier nog de volgende bijzon- den. kat in 1925 door den kerkeraad plan- porden gemaakt om te komen tot ver- van het bestaande kerkgebouw, in uitvoering kwamen doordat de lalige kerkeraad tegen de hooge kos- pzag en sedert dien tijd het tekort Itltplaatsen steeds toenam, meende de graad in 1928, nogmaals plannen te ïen beramen om te komen tot ver van het bestaande kerkgebouw, i commissie werd door den kerkeraad lemd, die na verschillende besprekin- weer plannen tot verbouw in over- tag nam, waarbij een vernieuwing van losterswoning en de bijgebouwen werd lokken. kosten hiervan werden begroot op 50. Deze plannen konden geen alge- Be belangstelling bij de gemeenteleden |en, en ook de architect de heer J. H. Osnabrugge kon deze plannen niet laden daar deze verbouwing een duur piödel zou worden. De kerkeraad gaf top opdracht om plannen te ontwerpen 1 den bouw van een nieuw kerkgebouw, I vergaderlokalen en kosterwoning. Nu kwam allereerst de vraag naar voren op welk terrein gebouwd moest worden. Deze vraag was gemakkelijker gedaan, dan beantwoord. In Boskoop een terrein vin den in het centrum, zou, indien het mo gelijk was een kapitaal kosten, zoodat niets anders overbleef, dan het bestaande kerkgebouw te sloopen en op dezelfde plaats het nieuwe gebouw te stichten. Dit gaf aanleiding om de bebouwing meer in de diepte dan ln de breedte te zoeken, zoodat kerk, vergaderlokalen en kosterswoning achter elkander ontworpen moesten worden. Intusschen namen de plannen vasten vorm aan zoodat 29 Januari 1930 de aan besteding kon plaats hebben en na eenj- ge onderhandeling in Maart d.a.v. met het afbreken van het bestaande gebouw kon worden aangevangen. Als grondvorm voor het kerkgebouw is een kruis aangenomen, zoodat de vier hoofdpijlers, waarop de ijzeren kapcon structie rust een vierkant omsluiten. In de buitenhoeken werden portalen aangebouwd en achter het hoofdgebouw, de bijgebouwen voor vergaderingen, ca techisatie. toiletten en kosterwoning De gebouwen zijn opgetrokken op heiwerk, waarop gewapend betonfundamenten, terwijl voor de verwarmingsinstallatie 'n kelder werd gemaakt, waarvan de fun damenten ongeveer 3 M. beneden het pol derwater gelegen zijn. Het exterieur draagt geheel een streng eenvoudig karakter De gevels zijn opge trokken van grijs genuanceerde gevel klinkers op een plint van straupers- kl inkers. De dakvlakken zijn gedekt met blauwe romaansche pannen, met de noodige ge velplaten op de eindgevels, terwijl de top gevels werden afgemaakt tegen zware looden makelaars. Het torentje, dat zich op het kruis van het dak nog 14 meter omhoog verheft, is gedekt met rood koper. De lichtopeningen in het kerkgebouw zijn allen bezet met glas in lood, dat zon der ramen of kozijnen rechtstreeks in de muren is gezet. In de drie hoofdramen zijn symobolische voorstellingen in ge schilderd gebrand glas aangebracht. Als men het gebouw binnentreedt, valt het oog onmiddellijk op de' machtige kap constructie, waarvan de grootste spanten een wijdte hebben van 20 M. en een hoogte van 16 Meter. Door deze constructie ls het mogelijk geworden dat het doorzicht in de kerk ruimte nergens door trekstangen of ko lommen 'wordt belemmerd. De drie gaanderijen zijn gebouwd op vakwerkliggers, waardoor ook daaronder geen kolommen voorkomen. De kapcon structie en de vakwerkliggers werden geleverd door de N.V. Holandsche Con structie werkplaatsen te Leiden. Het plafond heeft een zuivere elipsvorm, waarvan de spanten werden omgekokerd met triplex en de vlakken tusschen de spanten van vuren strooken. De spanten zijn in donkere kleur ge verfd en het plafond overigens licht ge houden. Tegenover de hoofdingang is het po dium. waarop kansel en banken voor den kerkeraad. dat geheel in eikenhout is uitgevoerd. Boven den kansel het orgel, dat zóó werd opgesteld, dat de organist in een afzonderlijke ruimte onder het orgel zijn speeltafel heeft. Deze ruimte is evenals het houtwerk van het front, in overeen stemming met kansel en wandbetimmering op het podium met eikenhout betimmerd. Deze betimmeringen zijn blank gehouden, gebeitst en in de wa.s gewreven. Het overige meubilair is gemaakt van origon pyne met eikenhouten kopstukken aan de banken. Deze meubelen, kansel en po diumbetimmeringen werden gemaakt door de firma Ant. Sluiter te Voortjurg. De verlichting in de kerk is gemaakt door den heer J, de Bruin, installateur al hier, terwijl de kroon en andere verlich ting ornamenten en bollen werden gele verd door de glasfabriek te Leerdam. In het midden van de kerkruimte hangt een groote lichtkroon met 16 electrische bollen, en in de gewelfopeningen 3x2 bol len en onder de gaanderijen 3x 2 pla foniers. De verwarming van het geheele gebou wencomplex geschiedt door warmenlucht met versnelde circulatie (systeem Beu- kers) terwijl deze inrichting in den zomer j voor ventilatie kan worden benut. Het doopvont is gemaakt van massief wit geaderd marmer. Het daarop behoo- rende doopbekken en deksel, is een ge schenk van de Jongelings- en Meisjesver - eeniging te samen en is na ontwerp van, en in overleg met den architect, geleverd door de firma Hooykaas te Schoonhoven. De drie ingebouwde gaanderijen hebben afzonderlijke opgang en zijn toch weer onderling verbonden. Wanneer we nu aan de achterzijde het kerkgebouw verlaten, komen we in een ruime hal, die toegang geeft aan twee vergaderlokalen voor vergaderingen van verschillende jeugdvereenigingen en de catechisatiën. Deze lokalen zijn met zorg afgewerkt en dragen daarin mede het ka rakter van onzen tijd. Aan de kerk en de hal verbonden, is een zg. predikantenkamer, terwijl in de hal de noodige garderobes met toiletten zijn aangebracht. Voor vergaderingen van den kerkeraad, is boven deze lokalen een ruim rustig ge legen kamer, met betimmering en plafond en lambriseeringen uitgevoerd in massa- nieten, in vakverdeeling met enkele op- leglijsten bewerkt. De vijf ramen zijn evenals in het kerkgebouw met glas in lood bezet, terwijl tegenover deze ramen een schouw is gemetseld van roode hand- vormsteen. Het kerkgebouw biedt plaats voor ruim 1000 personen. Ten slotte wijzen wij nog op de achter deze bijgebouwen gebouwde kosterwoning, waarvan de hoofdvormen bij het geheele complex aansluiten. Achter deze woning is een overdekte rijwielbergplaats die ruimte biedt voor 30 rijwielen. De bouw is uitgevoerd onder leiding van den opzichter de heer G. W. Vosse en ge bouwd door den aannemer den heer D. H. van Osnabrugge te Leiderdorp, terwijl het schilderwerk is uitgevoerd door de heeren gebr. Visscher, schilders te Bodegraven. De aannemers, zoowel van den bouw, als van het schilderwerk, hebben het ge heel met zorg afgewerkt. Architect van dit. in een woord schoone bouwwerk is den heer J. H. van Osnabrugge, alhier. RECLAME. 5296 DE NIEUWE MARGARINE - Tegen export van ondeugdelijke bloembollen. Rijkscontrole op de kwaliteit te wachten. Het „Hbld." meldt: In den laatsten tijd is bij herhaling de wenschelijkheid besproken van het treffen van krachtige maatregelen tegen hande laren, die bollen van ondeugdelijke kwali teit naar het buitenland zenden en daar door den naam van bonafide handelaars en van het geheele bollenbedrijf benadee- len en in gevaar brengen. Het uitlokken van strafvervolgingen heeft maar in enkele gevallen het ge- wenschte gevolg gehad. Ook dat middel is onvoldoende gebleken, omdat de hande laren. die zich aan deze handelingen schuldig maken, meermalen van firma naam veranderen en in een nieuw gebied gaan opereeren. Het schijnt, dat België nu aan de beurt is. Er komen althans van daar klachten over handelaars, die in Belgische bladen verlokkende aanbiedingen doen. Maar heeft men zijn geld aan de adverteerende firma's verzonden, dan ontvangt men in plaats van deugdelijke bollen, uitschot! Het is maar zeer ten deele juist, als men meent, dat de Algem. Ver. voor Bloembol lencultuur aan die handelingen een einde kan maken. De betrokkenen zijn zelden lid van de vereeniging. zoodat organisato risch tegen hen niet valt op te treden. In de jongste vergadering van het Cen traal Bloembollencomité is blijkens het verslag in het „Weekblad" deze aange legenheid ook weer ter sprake gekomen. Er is daar een rapport uitgebrapht over de mogelijkheid tot het instellen van een keuring op de kwaliteit der uitgevoerde bollen. De commissie uit het C. B. C. komt in dit rapport tot de conclusie, dat het middel om aan het verzenden van min derwaardige bollen naar het buitenland een einde te maken, te vinden zou zijn in een van Rijkswege in te stellen keuring voor export op qualiteit, waarvan de uit voering geschiedt door den Plantenziekten- kundigen Dienst met gebruikmaking van het personeel voor de gezondheidscontrole. Een dergelijke keuring zou naar de mee ning der commissie kunnen worden ge grond op de Landbouw-uitvoerwet 1929 en bestaan in het afgeven van een certificaat waaruit blijkt, dat de bloembollen voor uitvoer bestemd, aan zekere eischen vol doen, welke gesteld kunnen worden in verband met het doel waarvoor de bollen bestemd zijn. Het moet naar de commissie meent, mogelijk zijn deze certificaten van qualiteit aan de grens te doen inhouden, opdat de ontvangers der goederen niet aan deze certificaten eischen zouden kun nen ontleenen die niet steeds te bevre digen zijn. Naar wij vernemen, is in overleg met het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, een maatregel, als hier is aange geven. ontworpen. Er zouden aan zulk een regeling natuur lijk meer kosten verbonden zijn: maar de Plantenziektenkundigen Dienst ontvangt voor het afgeven van gezondheidscertifi caten voor bloembollen jaarlijks ongeveer f. 50.000 meer dan de gemaakte kosten be dragen De nu voorgestelde controle zou uit die som betaald kunnen worden, zonder dat van de bloembollenhandelaren een extra-bijdrage per kist behoeft te worden gevorderd. Men stelt zich, naar ons werd meege deeld, de regeling aldus voor, dat voor eiken voorraad uit te voeren bollen een certificaat moet worden overgelegd, waar uit blijkt, dat de bollen gezond zijn, geen gebreken hebben, bloeibaar zijn en aan redelijke eischen voldoen, in verband met liet doel waarvoor ze bestemd zijn. De zeer uiteenloopende soorten van bol len, die worden uitgevoerd, maken het noodig, dat de eischen in algemeene ter men worden gesteld. Nu zou men in het buitenland, bij het ontvangen van dergelijke certificaten, daaraan weer te hooge eischen ten aan zien van de ontvangen bloembollen kun nen verbinden; daarom wordt het wen- schelijk geacht, dat de certificaten, vóór dat de bollenzendingen ons land verlaten, worden ingehouden. Waarschijnlijk zou het ook gewenscht zijn, dat er een com missie van beroep, hoofdzakelijk bestaande uit vaklieden, werd ingesteld, die bezwaren tegen de weigering van een controleur, om een certificaat af te geven, zou kunnen onderzoeken. In elk geval zal er, bij de invoering van dezen zeer gewenschten maatregel, een commissie van toezicht, grootendeels door vakkundigen gevormd, worden ingesteld, die jaarlijks zal vaststellen aan welke eischen van qualiteit de voor uitvoer be stemde bloembollen zullen moeten voldoen. Het is, met het oog op de noodzakelijk heid tot het treffen van krachtige maat regelen waarmee het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst volkomen instemt wel als zeker aan te nemen, dat het tot de regeling komt. die wij hier boven hebben aangegeven. Waarschijnlijk zal zij dan met het nieuwe verzendseizoen, dat in Augustus begint, in werking kunnen treden. NOORD-HOLL. LANDB.;CREDIET N.V. Gevestigd te Alkmaar. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering aan aandeelhou ders werden de balans en winst- en ver liesrekening per 31 December 1930 goed gekeurd. Het dividend over 1930 werd zoowel voor de gewone als voor de preferente aandee- len bepaald op 6 pet. In mindering hierop hebben de prefe rente aandeelhouders in November 1930 reeds 3 pet. ontvangen. De heer P. Oly, die als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoo danig herkozen. t het Engelsch van LEO WALMSLEY. Lk f F"nt zat °P het voeteneinde van bed. Hij zag er zoo ziek uit, dat ik j het hart had om te vertellen wat er Nurd was. Maar hij vroeg het me recht wen man af. Zoo voorzichtig mogelijk fht ik hem van al het gebeurde op de Fye Zijn klein, mager vogel-gezicht sen tragische wanhoopsuitdruk- dan opeens begonnen zijn mond- ,*eP trillen, liet zich voorover vallen ivü! met zÜn hoofd op zijn J ut- Die uitbarsting duurde echter W, ,anSi het snikken werd zwakker en k tfïi op! Hi' was flauw gevallen, rard miJn hoo*d naar huiten en riep eens even", zei ik, toen hij voor im.k V Is °P het oogenblik hier een me boel. Dr. Flint is heel ziek; ik ben 5' 1 we hem naar Zanzibar zullen i vl:ran?p?rteeren- En dat, terwijl de J net in 't honderd loopt! Je.be- wat er aan de hand is? 't Is mik P aar om het wrak te doen, en y 's ?en aartsschurk, dus hij staat rüui!' -e zlin nu wel genoodzaakt )btvhk,fzegt: er een naamlooze ven- iden ,van 'e maken, willen we nog Kn er te redden is. En daarmee neitJ„maar meteen beginnen. Jij moet Rnblik den d°kter. Hij mag geen B hi» *Ucen gelaten worden." Jicht I™001? •■helpen", kreeg zijn béte jjm f? Seheel andere uitdrukking. ,(hebti?aar'fiel hij' "Ik help wat graag! I' ar te zeggen hoe. Als je er maar om denkt, dat ik een echte suffert ben „Kom, zoo erg is dat niet, 'n Goeie gele genheid om te toonen. dat je het niet bent", zei ik... „Weet je iets van ver plegen af „Toevallig... allertoevalligst", zei hij. ,,'t Eenige waarin ik werkelijk excelleer! Ik heb gestudeerd, weet je medicijnen ben eruit gebonjourd. een flauwe mop, die eeh beetje te ver gegaan was. 't Speet me verd.'k hield ervan, werke lijk. Wat is hier aan de hand? Col laps'" „Malaria, algemeene zwakte en tobben zou ik zeggen We zullen probeeren hem wat verlichting te geven Met koud water afwasschen. Dat is het eenige wat we kun nen doen." Tot mijn verbazing pakte hij aan. alsof hij zijn geheele ieven niet anders gedaan had. Eerst tilden we den ouden man op en legden hem op den grond. Daarna maakte Howard, zoo vlug en handig als een dienst meisje. het veldbed op Dan legden we dr. Flint neer op bed en terwijl ik nog even bleef wachten om te kijken of het goed ging. toog mijn helper aan het afsponsen. „Je kunt hcusch weggaan", zei hij, alsof hij mijn gedachten geraden had. „Ik weet hoe ik het doen moetMag zulk soort karweitjes wel.altijd plezier in gehad." Dat was een nieuwe kant van zijn ka rakter. Waarschijnlijk was het oorspron kelijk de bedoeling van de goden geweest om een meisje van hem te maken, maar om de een of andere onnaspeurlijke reden waren ze halverwege van plan veranderd. Dan was bet ook zijn schuld niet! „Praai me als hij erger mocht worden", zei ik teger. hem ,Ik heb hem meer zóó meegemaakt en het is nog steeds goed af- geloopen. Afwachten, dat is het eenige. Iets anders doen kunnen we toch niet." Ik ging de tent uit en voegde me bij Timms. - De dhow was tot vóór de vaargeul ge sleept, daar hadden ze het anker weer la ten vallen, vertelde hij me. En wat de M. L betrof Miss Howard had hij niet ge zien. maar Trout had met Dusi Khan een poosje aan dek staan praten te oor- deelen naar zijn gebaren, had hij zijn nieuwen chef de werking van de pomp uit gelegd. „Ik verwed der me heele hebben en houen onder, dat Henry straks naar bene den gaat", bromde Timms. ,,'t Kan na tuurlijk best. dat er onder de nikkers ook duikers zijn. maar daar bedank je voor als je een behoorlijken man en een be hoorlijk pak krijgen kan. Kijk. verdorie! daar hè-je de M. L. ook." Met gespannen aandacht keken we toe Ja 't was zooals Timms gezegd had. De motor-boot draaide en zakte daarna langzaam af tot ze een honderd meter bewesten het punt waarvandaan wij, dien eersten dag. onze operaties waren begonnen, lag Daar ging ze voor anker „Asjeblieft wat hebbik je gezegd", zei Timms. terwijl hij mij den verrekijker toestak ..Henry trekt zijn pakkie al an... En wij kenne niks doen wij magge op onze nagels gaan bijten. Vooruit, ga mee. dan zullen we zien of we niks te bikken kenne krijgen." Ik ging eerst nog even op ziekenbezoek. Er was geen verandering ln den toestand gekomen, de oude man was nog steeds be wusteloos Met een goedkeurend knikje tegen Howard de man was werkelijk een ic^al verpleger dook ik de tent weer uit en ging naar het kampvuurtje, aan den lijkant van onze zeil-tent Timms had met kunst en vliegwerk een ontbijt in elkaar gedraaid Maar ik had geen eetlust. Ik ging bij hem zitten en stak een pijp op. „Zeg Timms, ik heb iets bedracht", be gon ik na een poosje van mediteerend dikke rookwolken uitblazen, ,,'t Is ge waagd, maar als het lukt hebben we alle maal een kansje. Heb je verstand van kapok?" Timms schudde van neen. Ik boog me achterover en trok mijn slaapzak naar me toe. „Kapok is een pluizig wollig goedje, waarvan ze behalve een vlooienkweek, als deze mijn slaapzak is, ook reddingsgordels maken „O, ja. die heb ik wel is gezien. Van die dikke witte. Geef mijn maar liever kurk. al die buitennissigheden! Stel je voor, dat ik met me honderd acht en zeventig kilosche ponden op plulkerige wol ging drijven!" „Dat wil toch ook niemand", gaf ik kor zelig ten antwoord. „Schreeuw dan niet vóór je geslagen wordt. Wat ik wel wou is dit ik moet een reddinggordel heb ben. die me goed boven water houdt, maar die me niet in mijn bewegingen hindert „De duivel zal me halen!" viel hij ver schrikt uit. „Wat ben je nou weer van plan! Toch niet. om met zoo'n ding van pluizerige wol, zooals je zelf zeid, een zwem-record te gaan breken? Je bent gek. stapelgek En wat maar nee, zoo ies zal je niet doen, dat zou ge woonweg de voorzienigheid verzoeke zijn „Wat een onzin", viel ik ongeduldig uit. „Ik wil niets anders dan vanavond, na donker, naar de motorboot zwemmen en eens kijken, of ik daar de bordies niet kan verhangen. Daar is geen steek meer ge vaar bij dan hier op het eiland te blijven zitten en het te moeten aanzien dat het heele gezelschap successievelijk van hon ger en dorst en nijdigheid dood gaat. Kan jij zoo'n ding maken, denk je?" „Ja, natuurlijkik zou toch een on gelukkig miezerig soort zeeman zijn, als ik niet behoorlijk kon naaten. En ik heb de heele mikmak, naald, zeilhans, vetkoker, bij me, in me zak daar achter me bed. Maar nee, wat leg ik te kletsenhet is onverantwoordelijk, gewoonweg onver antwoordelijk." „Begin daar nu maar niet over", viel ik hem onceremonieel in de redeAls je daarover gaat denken, kan je wel aan den gang blijvenHier heb je den slaapzakje mag er mee doen wat je wilt, als je dien gordel maar van voren met een verdikking maakt. Mijn hoofd moet goed boven water blijven." „Maar hoe moet het dan met de haaien? He-je daar wel an gedocht?" „Die zijn hier niet. Nu ja, een paar, maar die tellen niet mee. Jij denkt aan Durban of Hong Konk. of Whitechapel Road den avond na geldjesdagMaak je over mij maar niet bezorgd. Zin om uit te stappen heb ik nog niet." „Hm!" bromde hij, terwijl hij den slaap zak naar zich toetrok en het lange on ooglijke ding aan alle kanten critisch be keek, „ga je gang dan maarWe binne allemaal op een zeker punt van de kook. Ik zal je badpakkie wel voor je make in de hoop dat ie der niet in verdrinkt Hoe bin je van plan de zaak an te pak ken?" „Vanavond, als het goed donker is. laat ik me met het getij meedrijvenver telde ik hem, „van dat punt, daar, af!... Alle kans, dat ze op zoo iets absoluut niet voorbereid zijn. Zijn ze dat niet, dan klim ik aan boord en zeg, met de revolver van den dokter in mijn hand: „de schuit of ik schiet jullie overhoop!" en zijn ze het wel, dan zwem ik terug. Anders niets!" Hij floot met een langen uithaal. „Onverantwoordelijk, meer als onver antwoordelijk" mompelde hij. „De voor zienigheid verzoeken, gewoonweg!" Geen antwoord meer geven, dat was het beste. Ik keerde me om en stapte weg. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9