Noord-Zuid-Hollandsche TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ 72 y2»te Jaarwnf DINSDAG 5 MEI 1931 No. 21818 Imimmer bestaat uit DRIE Bladen eerste blad. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. FFICIEELE KENNISGEVING LEIDSCH nArn DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN: regej voor advertentlën uit Lelden en plaatsen -«pntscftappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën ■nd bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30 n volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.1# Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. ^eroeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. >rhli brengen wij onder de aandacht Me abonné's, dat zij zich wederom ongevallen kunnen verzekeren en nt 30 April 1932. nntekering, die wij bij de N.V. Ver- Isbank der Oude Haagsche van ''s-Gravenhage hebben afgesloten, it het bedrag der uitkeeringen ox als volgt: »- ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. IjOO- bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet; of één hand en één oog, of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. I'OO— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. 1100.bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. 150.— bij breuk van een been of arm. 115— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. volslagen onbruikbaarheid van één f hiervermelde lichaamsdeelen wordt i verlies gelijk gesteld, zoo ook staat opzichte van het oog, blindheid met lies gelijk. i verlies of volslagen onbruikbaarheid [meer dan één vinger van dezelfde W. kan het gezamenlijk bedrag der uit- igen voor alle verminkte (of volslagen .jkbaar geworden) vingers niet meer .ragen dan voor het verlies (of vol len onbruikbaarheid) der hand is vast- I. schadevergoeding voor overlijden I verminking of verstandsverbijstering W, wordt niet uitgekeerd. E bekomen verwondingen, hierboven f genoemd, geven geen recht op uit- d leder, die zich wil laten inschrijven t deze verzekering betaalt 20 cts. admi- Iratiekosten, waarna hem of haar een Itirijvingsformulier overhandigd wordt, [welk zoowel voor de(n) ingeschrevene I voor ons, als bewijs geldt, dat die inné verzekerd is en wel op de voor- irden als op het inschrijvingsformulier meld. laartoe moet men zich persoonlijk aan I bureau opgeven, terwijl onze abonné's |de omgeving zich tot onze respectieve- agenten kunnen wenden, istabonné's kunnen schriftelijk hun sch aan ons kenbaar maken. [ij, die reeds gedurende het afgeloopen r verzekerd waren en dus in het bezit een inschrijvingsformulier, kunnen Igeidigheidsduur van dit inschrijvings- pulier tegen betaling van 20 cts. hinisiratiekosten, aan ons bureau laten [engen tot 30 April 1932. [en verzuime dit niet, daar niet ver gde inschrijvingsformulieren van on- jrde zijn. DE DIRECTIE. HET A.S. HALVE-EEUWFEEST. HOE ZIJ GROÉIDE Zooals wij reeds eerder hebben bericht is het dezer dagen 50 jaar geleden, dat de N.Z.H.T.M. (toentertijd N.Z.H.S.T.M. ge- heeten) in exploitatie werd gebracht. Hiervan is het lijngedeelte Leiden— Hillegom geopend op 1 Mei 1881 en het gedeelte Hillegom—Haarlem 29 Juni d.o.v. De exploitante van deze stoomtramlijn droeg den naam van Noord-Zuid-Hol landsche Stoomtramweg Maatschappij, HaarlemLeiden. Van 1881 tot 1909 beperkte deze Maat schappij zich tot de exploitatie van de lijn LeidenHaarlem. In laatstgenoemd jaar gingen de aan- deelen der Mij., in verband met de bij de H.IJ.S.M. bestaande plannen tot elec- trificeering harer stoomtramlijnen van Leiden naar Katwijk en Noordwijk over in handen van deze Mij. De Mij werd toen gereconstrueerd, waarbij de naam in Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. werd gewijzigd. De nieuwe Mij. trok tot zich behalve de reeds genoemde stoomtram- lijnen naar Katwijk en Noordwijk, de eveneens aan de H. IJ. S. M. behoorende stoomtramlijn HaarlemAlkmaar en de van de Rotterdamsche Tramweg Mij. aan gekochte paardetramlijn te Leiden en nam de inmiddels door de H. IJ. S. M. gevraagde en vgj-kregen concessie voor enkele stads- lijnen in Haarlem van deze over. Het doel, dat deze Mij. zich voor oogen stelde, was onmiddellijk over te gaan tot de electrificeering van de stadslijn te Leiden, van de stoomtramlijn naar Kat wijk en Noordwijk en tot den bouw der stadslijnen te Haarlem om daarna gelei delijk de verbouwing der overige lijnen ter hand te nemen. Als eerste resultaat werd op 1 September 1911 de electrische tramlijn in de stad Leiden geopend. Dit was mede de eerste electrische tram in Nederland en een der ee'ste in Europa, die een stroomspanning van 1000 Volt gelijkstroom bezit. Op 16 October 1911 volgde de invoering van de electrische tractie op de lijn LeidenKatwijk, op 15 Juni 1912 op de lijn LeidenNoordwijk. Vervolgens kwam op 10 Mei 1913 gereed de electrische tramlijn Soendaplein StationDen Hout te Haarlem en op 18 Juni 1914 de lijn van het Verwulft tot de grens van Overveen. Het in Overveen gelegen deel dezer lijn kon eerst 19 Augustus 1916 in exploitatie worden genomen. In het jaar 1914 verkreeg do Maat schappij door aankoop van de meerderheid der aandeelen van de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen de controle over deze Maatschappij, met de bedoeling ook de door haar geëxploiteerd wordende stoomtramlijn 's-GravenhageVoorburg Leiden tot een electrische lijn te verbou wen. De oorlog kwam echter de uitvoering van dit plan voor lange jaren verstoren. Ook na den oorlog kon wegens de zeer moeilijke omstandigheden, die toen be stonden, nog niet dadelijk aan electrifi- catie worden gedacht. Op 1 Januari 1924 was echter de ver bouwing voltooid en kon de electrische exploitatie aanvangen. Inmiddels waren door de belangengemeenschap der beide Spoorwegmaatschappijen de banden, die de Maatschappij met de H. IJ. S. M. verbonden, gedeeltelijk overgegaan op de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. waardoor ook de door deze Maatschappij geëxploiteerde stoomtram lijn te 's-Gravenhage van het S.S.-station naar Scheveningen in het verband der N. Z H kon worden opgenomen en ge- electrificeerd Ook op deze lijn werd de electrische tractie op 1 Januari 1924 ingevoerd. In de oorlogsjaren waren tusschen de Electrische Spoorwegmaatschappij, die de electrische tramlijn AmsterdamHaarlem Zandvoort. de Ceintuurlijn te Haarlem en de lijnen van het Station naar Bloe- m endaal en Overveen exploiteerde, en de H. IJ. S M onderhandelingen gevoerd, die tot de overname der aandeelen door de H. IJ. S M hadden geleid. Sedert 1919 ontstond hierdoor reeds een innig contact tusschen de E. S. M en de N. Z. H welke ook op 1 Januari 1924 werd omgezet in een volledige overname der exploitatie der lijnen door de N. Z.H. I De bovenstaande opsomming geeft een beeld van de geleidelijke ontwikkeling en uitbreiding van dit tramwegbedrijf. Op merkelijk is, dat naast alle modernisee ring. die het tot stand bracht, de lijn, welke de Maatschappij haar naam gaf nog steeds als stoomtramlijn geëxploiteerd wordt. Dit is niet te wijten aan veronacht zaming van het belang van dit onderdeel van het thans uitgebreide bedrijf. De omstandigheid, dat nog onvoldoende ervaring omtrent de exploitatie-uitkom sten bij de geëlectrificeerde lijnen was verkregen, gevoegd bij de moeilijkheid, die de geringe breedte van den weg tus schen Haarlem en Oegstgeest voor de electrificatle zou geven, belette deze reeds aanstonds ter hand te nemen. Na den oorlog bracht de autobus de in dezen tijd voor personenverkeer niet meer gedulde stoomtram zulk eene gevoelige concurrentie toe. dat de inkomsten uit dit vervoer verkregen, aanzienlijk daalden. Dit leidde bij de Maatschappij o.a. tot het. opheffen harer toch reeds slecht rendee- rende stoomtramlijn Haarlem-Alkmaar. Wat de electrificatie der lijn Leiden Haarlem betreft, kon aan het vastleggen van de daarvoor benoodigde aanzienlijke kapitalen slechts gedacht worden, indien zekerheid werd verkregen, dat naast de electrische tram geen ander openbaar vervoermiddel zou worden toegelaten. Het duurde tot 4 Januari 1930 voor aleer deze zekerheid werd verkregen. Sedert is d e Maatschappij met de voorbereiding der electrificeering ook van deze lijn bezig en hoopt zij in het einde van 1932 de electri sche tractie op deze eerste harer lijnen in te kunnen voeren. Het jaar 1932 belooft ook uit anderen hoofde nog van beteekenis voor de Maat schappij te worden, doordat de door haar voorbereide electrificeering der stoom tramlijnen AmsterdamEdam en Am sterdamPurmerend der Noord-Holland- sche Tramwegmaatschappij dan gereed zal zijn. wanneer de exploitatie dezer lij nen in handen der N.Z.H. zal overgaan. I Bij dé herdenking van het 50-jarig be staan harer eerste lijn in Juni van dit jaar, heeft de N. Z. H. vooral blijkens hare geschiedenis sedert 1909, dus zeker stof om in gedachten bij velerlei stil te staan. De Maatschappij stelt zich voor dit te doen met behulp van een tentoonstelling op haar bedrijf betrekking hebbend, welke in het nieuw gebouwde hoofdkantoor aan de Leidschevaart te Haarlem, waarschijn lijk in de tweede helft van Juni, zoowel voor het personeel als voor het publiek toegankelijk zal worden gesteld, en bij velen herinneringen zal kunnen oproepen. Ook het personeel wenscht het Jubileum der Maatschappij niet ongemerkt voorbij te zien gaan en is door middel van het Jubileumfonds reeds twee jaar daarvoor aan het sparen. Doch hier begeven wij ons achter den sluier, die thans nog een en ander bedekt. Jammer is het, dat de omstandigheden, welke in het algemeen maar zeker voorde tramwegen slecht zijn niet zullen kunnen nalaten een schaduw over hetgeen ter gelegenheid van deze herdenking zai ge schieden. te werpen. Maar waar schaduw is, moet ook zon zijn. Besluiten wij dit artikel met den wensch dat de zonnestralen hare warmte niet te lang ook aan deze Maatschappij ont houden. DE MAREKERK-BAZAAR. Vanavond om halfacht wordt in de Nutszalen de bazaar ten bate van de Mare- kerk-klok geopend. We zijn vanmorgen in de gelegenheid geweest er een kijkje te nemen en natuurlijk troffen we er mevr. Spaargarenvan Pijpen, die met haar staf van medewerksters ijverig in de weer was om alles een plaats te geven. Mevr. Spaar garen bleek als steeds vol enthousiasme, maar tegelijkertijd toch ook eenigszins beangst hoe erin te slagen om de talloos vele inzendingen behoorlijk op te stellen. Het comité ondervindt n.l. zóóveel mede werking, zoowel van binnen als buiten de stad, dat het spijt koestert te zijn afgestapt van haar aanvankelijk voornemen om den bazaar in den foyer der Stadszaal te orga- niseeren. Het meende echter, gezien de slechte tijdsomstandigheden, op zooveel niet te mogen rekenen. Doch ziet, de spon tane medewerking overtreft de stoutste verwachtingen. Wel heel duidelijk blijkt hieruit met welke groote instemming het plan in breeden kring is ontvangen. De Marekerk-bazaar belooft een volledig succes te worden. Er is voor elk wat wils en bovendien tal van attracties, waar onder geheel nieuwe. Het wachten is alleen maar op de koopers en koopsters. Maar we twijfelen er geen oogenblik aan of het comité zal evenveel moeite onder vinden om de bezoekers te herbergen als om de vele geschonken voorwerpen een plaats in te ruimen. BINNENLAND. De regeering over de wijziging der Stu wadoorswet. (Binnenland, le Blad.). Rijkscontrole te wachten op de kwaliteit van export-bloembollen. (Land- en Tuin bouw, 3e Blad.). Te Amsterdam is de concierge van een kantoor aan het Rokin vermoord; de dader is onbekend. (Gemengd, 2e Blad.). Een beschouwing van een deskundigen medewerker over de Njord-ploegen voor de Varsity. (Sport, 3e Blad. BUITENLAND. De bijeenkomst der Kleine Entente. Ontmoeting tusschen de koningen van Roemenië en Zuid-SIavië. (Buitenland, le Blad.). De Internationale Kamer van Koop handel bijeen in Amerika. (Buitenland, en Tel., le Blad.). Snowden dient bij het Engelsche Lager huis zijn plannen voor een grondbelasting in. (Buitenland, le Blad.). Onlusten in Spaansch Marokko, (Tel., le Blad.). GOUDEN DOCTORATEN. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. C. A. Romer, wonende te Leeuwarden aan de Leidsche Universiteit werd bevor derd tot doctor in de rechtswetenschappen. Mr. P. M. J. E. Bloemarts, president van I de arrondissementsrechtbank te Breda zal I ditzelfde feit herdenken op Maandag II i dezer. DE EERSTE ALMANAK DER U. S. L. B. In opdracht van de Unitas Studiosorum Lugduno Batava is bij de N.V. Boekhandel Patria alhier de 'eerste almanak ver schenen. Hoewel, zooals de almanak-redactie ons schrijft, deze eerste uitgave door omstan digheden ernstig bemoeilijkt is geworden, heeft zij gemeend in het belang der vereeniging te handelen door de verschij ning niet langer uit te stellen. De rector- magnificus prof. dr. J. Ph. Vogel en prof. N. v. Wijk schreven een voorwoord, waarna een aardig geteekende kalender onze aan dacht vraagt. Een opsomming der christe lijke en israëlietische feestdagen, postta- rieven, enz. vormt de gebruikelijke over gang tot alles wat der Universiteit is: de samenstelling der faculteitsbesturen, een i lijst van studentenverenigingen, jaarver slagen e.d. Het mengelwerk bevat eenige aardige bijdragen, zoowel in woord als lijn. Een zeer lange adreslijst vult ongeveer het halve boekwerk. Jammer, dat de adverten ties hier tusschen in staan; trouwens de geheele technische uitvoering is niet in overeenstemming met den inhoud. HINDERWET. urgemeester en Wethouders van iden brengen ter algemeene kennis, dat [r hen de beslissing op het verzoek van: [6e firma W. A. F. Marijt om vergun- tot het oprichten van een klopperij, [gerij en bewaarplaats van huiden in perceel Kijfgracht No. 25, Sectie C. 1685 en een bewaarplaats en drogerij wol en zouterij' van huiden in het 'ceel 2de Looierstraat Nis 73-75, Sectie C. '891b. de firma J. J. Gijzenij en Co. 1 vergunning tot het oprichten van een "rirplaats van lompen en beenderen in t perceel Koestraat Nis 3, 5 en 7, pie H Nis 764. 765 en 3384: c. J. Marijt p vergunning tot het oprichten van een r, zouterij van huiden, drogerij en cphat-s van wol in het perceel 2de pierstraat No. 9b, Sectie C. No. 1635; Lonnée om vergunning tot het UT?. van een inrichting voor de eiding van verpakte geneesmiddelen op i''"'ee'en kadastraal bekend, Sectie M. i,- I 3709, 3710 en 502, gelegen aan h^t„ 'en"°udsche-Singel, tusschen de Mrs. Pïaatselijk gemerkt 7 en 8. is WNtf. 5363 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Mtóen, 5 Mei 193I. I Augustus 191.1 de laatste gang van het paardetrammetje door de Sleutelstad. Gisteravond is in „Prediker" een ver gadering gehouden van de Ned. Chr. Radio-Vereen., welke tot doei had, de op richting van een propaganda comité door uitbreiding van het aantal corresponden ten. De vergadering stond onder leiding van den heer A. van Renssen te Benne- kom. lid van den Propaganda-dienst der N.C.R.V. en werd geopend met voorlezing van een gedeelte uit Ezechiel 33 en gebea, waarna hij doel en werking van de pro paganda uiteenzette. Vooral beval hij ernstig werken aan met het oog op de toekomst inzake het zendervraagstuk, waarin de tegenstanders ook niet zullen achterblijven, om voor hun belangen op te komen. Het in werking stellen van de Radio-centrale in Leiden moet ook voor de N.C.R.V winsten brengen in leden aantal. Hij wekte de aanwezigen op om pal te blijven staan en werkers te worden voor de N.C.R V. Hierna werd gelegenheid gegeven vragen te stellen over den omroep en het werk der N.C.R.V., waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Verschillende wenschen en wen ken zouden het Hoofdbestuur worden voorgelegd. Na deze bespreking gaven zich zes leden op om als correspondent in het comité voor Leiden op te treden, zoodat het comité uit tien leden bestaat. Als voorzitter en secretaris werden aange wezen de heeren H. M. v. d. Bos en J. van Weeren. De heer van Renssen dankte allen voor de opkomst en medewerking 'en sloot ue vergadering met dankzegging. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1