y2ste Jaargang DONDERDAG 30 APRIL 1931 No. 21814 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. MUZIEK. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: li Cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen fcaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Lnitóre advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. in een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Eleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. H.K.H. PRINSES JULIANA HEDEN 22 JAAR. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. gelegenheid van den 22 s ten laardag van H.K.H. Prinses Juliana pert heden van alle rijks-, gemeente- [openbare gebouwen de vaderlandsche Ttleur, terwijl ook vele particulieren het uitsteken der vlag aan hun jgde over deze gebeurtenis uiting in daarmede tevens getuigenis 1 van hun aanhankelijkheid aan [Vorstenhuis, merkelijk is hoe de oude Prinsenvlag r en meer de overhand behaalt over leenige jaren geleden algemeen gebrui kte rood. wit en blauwe dundoek. De Spelversiering der trams draagt het ertoe bij om aan dezen dag een Igszlns feestelijk tintje te geven. |ri?ens valt van een bepaalde feestvie- hier ter stede weinig te bespeuren, jen de Leldsche Chr. Oranjevereeniging |f; hedenavond in de groote Stadszaal j leestvergadering belegd, waarin als (naar ds. J. H. Mulder uit Hillegom idt en Arnold Spoel met zijn koor k!» medewerking verleent, fraais vorige jaren werd H K .H. [lit de Sleutelstad een aantal teiegra- gelukwenschen toegezonden, o. a. f het college van B. en W. namens den Jeenteraad, de Ver. „Koninginnedag" e leldsche Chr. Oranjevereeniging. tekst dezer telegrammen luidt aldus: "j Intrede nieuw levensjaar wenscht Jreeniging Koninginnedag Leiden Uwe pninklijke Hoogheid eerbiedig zegen Jorspoed en geeft verzekering van (wankelbare trouw der leden aan ranjehuis. (w.g.) LABRIJN, Voorzitter. GEYTENBEEK. Secretaris. |De Leidsche Christelijke Oranjever- Tuging, van plan om dezen Oranjedag kstvierend, zingend onder Arnold «el te besluiten, biedt onderdanigst (te Koninklijke Hoogheid en het Toninklijk Huis de hartelijkste geluk- Inschen aan, met de bede. dat God, die p het Prinsesje schonk als nationale ™t, het leven van Uwe Koninklijke logheid ons laten moge in deze zware Ifh als de blijde hoop van ons lieve fderland. (w.g.) ds. H. THOMAS, voorzitter. L. BOEKKOOI, secretaris, ledenavond worden in het Plantsoen en 1 v. d. Werffpark concerten gegeven. zilveren zakenjubileum. be firma j. C. van der Steen en Co. faandag 4 Mei a.s. zal het 25 jaar gele- zün, dat de heer j. C. van der Steen kleine banketbakkerij annex winkel iele op het Pieterskerkhot alhier. Reeds 11914 bleek het echter noodzakelijk de Ik over te brengen naar de Pieterskerk- |cht, waar zij thans nog gevestigd is. Ti. ?orsPr°nkelijk bakkerij aan 3 man [k, thans arbeidt in de moderne ï!i welke haar afnemers in geheel Ierland vindt 90 man personeel. In - t'oor de associatie met den heer smittenaar de firma j. C. van der jn en Co. tot stand. [eer zeker zal het der Jubileerende firma jandag a.s. het bedrijf zal dan in "jet de herdenking stil liggen ■LK" belangstelling van de zijde van ^alrijke clientèle ontbreken! Eenige bijzonderheden betreffende de controle. Publiceerden wij een vorig maal het een en ander omtrent het nut en den opzet van het Gemeentelijk Radio-distributie- bedrijf, thans mogen eenige bijzonder heden volgen betreffende de inrichting der centrale aan de Hooigracht, welke zoo langzamerhand haar voltooiing nadert Gelijk bekend zijn met ingang van 1 April j.l. de bestaande netten van den heer ter Meer met circa 1100 aansluitingen overgegaan aan de gemeente. In de afge- loopen weken zijn de uitzendingen nog geschied vanuit de drie oude centrales (Kooi, Stadhouderslaan en Hooigracht), doch weldra vrijwel zeker reeds de vol gende week zal zulks tot het verleden behooren. De afgeloopen periode is hoofd zakelijk benut met het opsporen en ver wijderen van alle mogelijke storingsoor zaken, waarmede 5 menschen w.o. drie van het oude personeel van den heer ter Meer werkzaam zijn geweest. Nu de kabelverbindingen van de centrale met de oude netten zijn tot stand gekomen is men bezig nieuwe aansluitingen te maken. Daarna begin volgende week wordt een aanvang gemaakt met den aanleg van 't verdeelnet in nieuwe stads wijken en wel het eerst daar, waar de meeste aanvragen om aansluiting zijn ingediend. Vermoedelijk zal dit zijn het stadsdeel tusschen Hooigracht en Zijlsingel en Munnikenstraat en omgeving. Het is dus van belang zoo spoedig mogelijk de aansluiting aan te vragen, waarvoor gratis formulieren ten kantore verkrijgbaar zijn. Teneinde zooveel mogelijk aansluitingen in een bepaalde wijk tegelijk tot stand te kunnen brengen, zullen de bewoners tevoren door colporteurs worden bewerkt. Personen, die zich eenigen tijd later opgeven zullen waarschijnlijk geruimen tijd moeten wachten alvorens ze worden geholpen. De Leidsche centrale Is de eerste in ons land, welke door Philips te Eindhoven wordt geleverd en ingericht volgens een ander systeem dan totdusverre werd ge volgd. Waren de vroegere ontvangtoestel len geplaatst in afzonderlijke boxen en werd gebruik gemaakt van enorme scha kelborden met groote bossen losse snoe ren, hier ter stede wordt de centrale inge richt, om het zoo eens uit te drukken „in sterks troom-trant". De opzet is robust en bestand tegen de manipulaties, welke noodig zijn. Geen snoeren, maar uitsluitend gesoldeerde ver bindingen en aansluitingen middels mas sieve stekers met vier pennen. Hierdoor wordt de kans op losse contacten en dien tengevolge storingien aanzienlijk vermin derd. Door toepassing van het sterkstroom distributiesysteem wordt de mogelijkheid geschapen, om wanneer zulks noodig is, van de eene versterker over te schakelen op een ander ontvangtoestel en op een willekeurige kabelgroep, hetgeen uit econo misch oogpunt belangrijk mag heeten. Hierdoor is het ook mogelijk de kostbare lampen te beschermen tegen plotselinge stijgende of afnemende belasting, waar tegen ze anders niet bestand zouden zijn. Zooals we reeds een vorig maal hebben uiteengezet bestaat het kabelnet uit een ondergrondsch voedings- en een boven- grondsch verdeelnet, welke laatste zal bestaan uit loodkabeltjes langs de huizen. Bij de aftakkingen naar de huizen zal een solide en net kastje worden aagebracht, dat de gevel niet zal ontsieren. Ook bin nenshuis wordt voor den schakelaar een keurig kastje worden gemonteerd. Zooals bekend is deze schakelaar berekend op 5 programma's, waarvan er voorloopig slechts twee zullen worden uitgezonden. Bij de geheele uitvoering van het plan, zoowel bij de inrichting der centrale als bij het buitenwerk, is gestreefd naar een harmonische combinatie van eenvoud en degelijkheid. Ons laatste bezoek aan de centrale, waar rappe handen nog ijverig in de weer waren, schonk ons de overtuiging, dat de leiders in dien opzet althans uiterlijk zijn geslaagd. Wat de resultaten zullen zijn van de geluidsdistributie en -weergave, zal de praktijk moeten leeren. VERBETERINGEN IN DE ZWEMINRICHTING „DE ZIJL." De zweminrichting „De Zijl", waar de heer Van der Mark al van den aanvang af op zoo voorbeeldige wijze het com mando voert, heeft bij den aanvang van het nieuwe seizoen een belangrijke restau ratie ondergaan, welke gistermiddag door een aantal genoodigden in oogenschouw is genomen De heer Van der Mark heeft allereerst een welkomstwoord gesproken tot wethouder Splinter en hem namens „De Zijl" dank gezegd voor de verleende medewerking tot de verbetering, die zeer op prijs wordt gesteld. Hij heeft zich ver der gericht tot den commissaris van politie den heer Meyer, den directeur van den markt- en havendienst, den heer Mennes, het lid van den Raad van Toezicht, dr Veldhuyzen, den inspecteur van het Lager Onderwijs den heer Baak, en tot de ver tegenwoordigers van de Leidsche Zwem- club en de Leidsche Reddingsbrigade, wier aller steun hij mriep ter bevordering van de zwemkunst hier ter stede Nadat de heer Splinter namens het Gemeentebestuur den Zijl-voorzitter had gelukgewenscht met de verkregen verbete ringen, heeft men vervolgens de inrichting bezichtigd en zich kunnen overtuigen van de inderdaad belangrijke restauratie, welke daar is geschied. Niet alleen is het geheel op keurige wijze in de verf gezet, waardoor thans alles spiegelt en glanst, maar bovendien is de kleedruimte in enorme mate vergroot door het aanbrengen van groote, doel matig ingerichte kleedhokken in beide afdeelingen voor kinderen, waardoor ruim te is gewonnen voor 240 personen meer! De tijden, dat men in drommen voor de zweminrichting stond te wachten op kleedgelegenheid, zal ook nu bij mooi weer nog wel niet geheel voorbij zijn (dat hopen wij althans!) maar er is in ieder geval zeer veel gewonnen. In beide afdeelingen is verder een voortreffelijke stalen spring plank aangebracht, terwijl ook hygiënisch de inrichting aan alle eischen voldoet. Terecht was het gezelschap genoodigden gistermiddag enthousiast en wij zijn over tuigd dat het publiek, dat vanaf morgen toegang heeft, even uitbundig zal zijn in z'n lof. Na afloop heeft de heer Baak nog enkele woorden van gelukwensch tot het bestuur van „De Zijl" gericht en onzerzijds sluiten wij ons daar gaarne bij aan. colporteeren voor de zending. j handelsregister kamer van koophandel. j Omschrijvingen markt ïo tl?' en Zoon (Filiaal). Boter markt len- Hoofdzetel: Riviervisch- hanflel s""ravenhage. Manufacturen- Leiden Haarlemmerstraat 83. Weizen Eigenaresse: H. g. van Leiden'(0£jgenoote van D- Massaar, Misleidende practijken. Door de directie van het Zendings bureau te Oegstgeest werd onlangs in ons Blad gewaarschuwd tegen de practijken van zoogenaamde Zëndingscolrortsurs trices l, die vrij dure boeken te koop aan bieden. naar het heet, ten bate van de Zending, aoch die niets met het Bureau te Oegstgeest uitstaande hebben Wij mee- nen daar thans nogmaals op te moeten wijzen omdat gekleede „dame" in de om geving van den Hoogen Rijndijk huis aan huis (en zelfs op straat) heeft gecolpor teerd zeggende dat zij voor de Zending kwam en onder bescherming der oolitie stond terwijl ons bij navraag aan het Zendingsbureau werd medegedeeld dat het hier een oplichtster betrof, die ai gerui men tijd de stad met haar ontoelaatbare practijken onveilig maakt. Zij is wel in het bezit van een soort legitimatiekaart en na lanedurig aandringen wordt die tenslotte ook wel vertoond, maar.... met de hand wordt het bovenste deel der kaart bedekt gehouden oodat men niet zal zien dat er bovenaan 'n geheel andere naam vermeld staat dan die van 't Bureau te Oegstgeest. Waarvoor men z'n geld denkt te offeren! vereeniging armenzorg te i.eiden Het jaarverslag. Aan het jaarverslag van bovengenoem de vereemging is het volgende ontleend: In onze werkzaamheden is een kleine verandering gekomen, doordat in October 1930 een samenwerking met de Maat schappij van Weldadigheid werd verkregen die beoogt dat gezinnen, vooral die klee ding en versterkende middelen noodig heb ben. dooi dames onzer vereeniging bezocht worden. Deze uitbreiding heeft uitsluitend een controieerend karakter en gaat ge heel buiten onze gezinnen om. Aan de gezinnen, die door onze vereeni ging gesteund worden, werd dit jaar weer melk en versterkende middelen verstrekt, waar dit noodig was Totaal werd hiervoor uitgegeven f. 600. Met Sim Nicolaas gaven wij een extra gift in geld. met Kerstmis kleedingstukken lakens, sloopen. die wij ontvingen door de hulp van de Nederlandsche Naaivereeni- ging en de Leidsche Katoen Maatschanpij, waarvan wij katoen, ontvingen, dat door de vrouwen, die voor de werkcommissie naaien, tot verschillende kleedingstukken werd verwerkt. De werkcommissie heeft jurken en onderkleeren laten naaien voor de Ver eeniging voor Schoolkinderkleeding en -Voeding Het knimren en uitgeven" van het goed geschiedde evenals het vorige jaar in het lokaal Pieterskerkgracht 11. Katoen en keper werd ons ooi: dit jaar door het bestuur van de Ver. voor School- kinderkleeding en -Voeding verstrekt, ter wijl wij zorgden voor de stof van de jur ken. In het geheel werden genaaid: 268 meisjeshemden, 225 jongenshemden. 255 meisjesbroeken. 250 jongensbroeken 312 meisjesschorten 289 jurken en 250 jon gens- en meisjesblouses totaal 1849 stuks. De Werkcommissie bestaat uit de dames De Bruyn Coebergh en Wichers Rollandet. In het bestuur was aan de beurt van aftreden mevr. Reimeringer, die vervan gen werd door mevr De Jong. Mevr. A. Bosmanv d. Sluis neemt dit jaar de functie van presidente over van mei D Coebergh Mevr D° Jong zorgt voor de administratie van melk- en eierkaarten. Hei verslag eindigt met een woord van dank aan allen die haar steunden. De Denningmeesteresse mei. R. Driessen Willem de Zwijgerlaan 25 Oegstgeest, neemt gaarne nieuwe leden aan, en giften in ontvangst. maatregelen voor a.s zondag. Zondag 3 Mei a.s. zal in verband met het drukke bezoek aan de bollenvelden de Ned. Spoorwegen vijftien vóór- en volg- treinen tusschen Den Haag—Leiden Haarlem en Amsterdam laten loopen, stoppende aan alle tusschenstations Leiden —Haarlem. Bij ongunstig weer zuilen^ de extra treinen niet loopen. maar dan zullen de sneltreinen te Noordwijkerhout, Lisse. Hillegom en Vogelenzang B stoppen voor het opnemen van reizigers. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER. Ledenvergadering. Gisteravond hield de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer een algemeene. maar matig bezochte ledenvergadering In café-restaurant „In den Vergulden Turk". De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer N C. F. van Ginkel, die de aanwezigen welkom heette, waarna door den secretaris de notulen der vorige vergadering werden gelezen die onver anderd werden goedgekeurd De rekening en verantwoording van den penningmeester den heer Hollander, liet aan inkomsten en uitgaven een bedrag zien van f. 17.024.62 Door de kascommissie werd rui monde van den heer Somerwil, boeken en bpsc.heiden in de beste orde bevonden. Hierna volgde het-jaarverslag van den secretaris, den heer E W Wichers Rollandet. Hieruit stippen wij 't volgende aan: Op 24 April jl bestond de vereeniging 30 jaar. Opnieuw werd de koninklijke goedkeuring, na herziening der statuten, aangevraagd, die wederom voor den tijd van 29 jaar werd verleend Opgericht werd een streekvereeniging op initiatief van V. V V. Den Haag. waarbij Den Haag Delft. Gouda en Leiden zich aansloten. In het afgeloopen jaar gaven enkele plaatselijke vereentgingen zich als lid op. De rijwielloodsen op 't Stationsplein bleken nog steeds In een behoefte te voorzien, zoo zelfs dat het bestuur overweegt de beschikbare ruimte uit te breiden. Ook het informatiebureau werkte weder gunstig. Mondelinge inlichtingen werden verstrekt aan inwoners van 20 verschil lende landen en nog 106 schriftelijke inlichtingen, te zamen 6414 inlichtingen. Tot. leden der kascommissie werden hierna benoemd de heeren A. Couvée Pzn., v. Ewijk en Herfst en als plaatsvervangers de heeren Holswilder. Maartense en Servaas. De aftredende bestuursleden de heeren P. A. v. d. Heijden. J. Oppelaar en N. C. F. van Ginkel werden met meerderheid van stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd door enkele leden het woord gevoerd. De heer De Bink vroeg, wat door de Vereeniging gedaan was voor uitbreiding van het ledental. Hierop antwoordde de secretaris, dat het jaarverslag in druk was rondgezonden en dat bij de schriftelijke inlichting een briefkaart was gevoegd, waarmee men zich als lid kon opgeven. Hieruit ontstond 'n langdurige discussie betreffende doelmatiger propaganda, waaraan verschillende leden deelnamen. De heer Van der Heijden sloot zich in zooverre bii den heer De Bink aan, vooral de neringdoenden, die het meeste profijt van de vereeniging hebhen, door prona- gandisten te laten bezoeken. Tenslotte werd besloten dat dit idee door het bestuur zal worden overwogen. Na nog eenige discussies van minder belang werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. teekenwedstrijd vereen, i „schoonheid in opvoeding en onderwijs". Het bestuur schrijft ons: Woensdag 6 Mei zal de Ver. Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs weer een wedstrijd houden! Alle jongens en meisjes van 813 jaar mogen meedoen! Het bestuur is voor nemens het nu eens in een zaaltje (van het Groene Kruis) te doen, de onderwer pen worden pas vermeld als iedereen binnen is. Noodig is om mee te brengen: een potlood, vlakgom, kleurkrijt of water verf. Voor papier, schoteltjes en water wordt door de Vereeniging gezorgd. Het inleggeld is slechts 20 cent. dus iedereen kan meedoen! Iedere jongen of meisje die graag mee wil doen moet een briefje met duidelijke opgaaf-van naam, adres en leeftijd in de brievenbus stoppen (zonder bellen) bij Mevr. van Rijnbach, Witte Rozenstraat 26, vóór Dinsdag 5 Mei. De prijzen zullen weer bekend gemaakt worden in 't Leidsch Dagblad van 7 Mei.' n.v. hollandsche constructiewekplaatsen. In de op gisteren gehouden Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders der N.V. Hoüandsche Constructie werkplaatsen te Leiden, zijn de balans en winst- en verliesrekening over het afge loopen boekjaar goedgekeurd. Aan aandeelhouders werd medegedeeld, dat zij gebruik kunnen maken van hun voorkeurrecht in de uitgifte van f. 100.000 nieuwe aandeelen serie B Tot Commissaris werd benoemd Mr. J. Gerritzen. terwijl de aftredende Commis saris, de heer G. L. M. van Es, werd herkozen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren: H. J. F. Koning (Hengelo Gld.i en E. A. M. Ense- rinck (Den Haag); voor het economisch candidaats-examen indologie de heer j. M. van Lijf (Rotterdam). BINNENLAND. Ons Parlementair Overzicht. (3e BI). De Eerste Kamer over dc wijziging van het Notarisambt (Binnenland, 2e Blad). Het zeventiende postvliegtuig is heden naar Indië vertrokken. (Binnenl 2e BI.) Ontploffing te Groningen: een monteur gedood. (Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. De Duitsche rijkskanselier houdt be sprekingen. (Buitenland, le Blad.). Hongarije en het Duitsch-Oostenrijksche tolverdrag. (Buitenland, le Blad.). Ernstige treinramp in Egypte. Vele dooden cn gewonden. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Telegrammen le Blad). MAATSCHAPPIJ v. TOONKUNST. Kralingsche Vrouwenkoor. Het Kralingsche Vrouwenkoor onder Evert Cornelis heeft in korten tijd naam gemaakt. Alleszins verklaarbaar. Voor eerst omdat het resultaat is van een zeer scherpe selectie van stemmenmateriaal. De twee dozijn stemmen, waaruit het bestaat, zijn niet dan klinkende stemmen. En haar bezitsters zijn toegerust meteen respectabele muzikale intelligentie. Ten andere omdat de man, die er de verant woordelijkheid van op zich nam, voor treffelijk orkestleider en dus, wij spatieeren, ook voortreffelijk koorleider is; een leider, die van zijn koorleden het zelfde vergt als van zijn orkestleden. Zoo moet het verklaard worden dat het Kra lingsche vrouwenkoor niet gradueel doch principiëel van de zustervereenigingen verschilt. Alleen met een koor van dit gehalte kan aan de mogelijkheid eener uitvoering van André Capet's „Miroir de Jésus" worden gedacht. En de eischen waaraan de solozangeres en het orkest (strijkinstrumenten in kleine bezetting met harp) hebben te voldoen loopen daaraan parallel. De tekstdichter Henri Ghéon heeft aan de heilsfeiten volgens de Evangeliën zijn stof ontleend; rangschikte die in drie groepen: de blijdschap aankondiging der geboorte, geboorte zelf enz.), de smart (zielestrijd in Gethsemane, geeseling enz.) de verheerlijking (opstanding, hemel vaart, Pinksteren) met de slotapotheose Maria's glorificatie. Het koor leidt telkens in: aan het begin van het werk, van elk der drie deelen, van elk heilsfeit. Het feit zelf wordt dichterlijk omschreven veeleer dan beschreven. De componist droeg dit aan de solostem op, met soms als besluit een door het koor gezongen Latijnschen psalmregel. Het orkest ver vult een gewichtige rol, daar waar het zelfstandig optreedt, maar niet minder in zijn begeleidende functie. Caplet's partituur is levendig van teekening en warm van kleur. De teekening is uit het pianouittreksel reeds duidelijk. De niet minder wezenlijke kleur is slechts reali seerbaar door een complete uitvoering. Hier vooral zij men voorzichtig met een definitief oordeel gegrond op een piano extract. De uiterlijke schrijfwijzen is „modern" klanken door secundesgewijzen en kwartsgewijzen accoordbouw, meer parallel- dan tegenbeweging, gamma in drieklanken en Wat nog meer tot de moderne uitrusting behoort waarvoor de theorie nog niet is geschreven kunnen worden. Maar dat is alles betrekkelijke bijzaak. Hoofdzaak is dat de partituur muziek bevat. Ze is geschreven door een, die inderdaad wat te zeggen heeft; ze vindt haar rechtvaardiging door evidente innerlijke noodzakelijkheid. Dan is ze geschreven door iemand van groote com- poneervaardigheid. die meer kan dan drieklanken plompverloren naast elkaar zetten, die Bachsche contrapuncteeringen van groote bekoring schrijft (orkest inleiding III), die een melodische kracht van belang ontwikkelt (in de fraaie unisono-orkest-inleiding voor II bijv.), die stemming wekt en spheer schept rondom de sobere en eenvoudige dicht regels, die de muziek niet domineeren, noch ook door deze worden weggedrukt. Wat de uitvoering betreft: in alles was voelbaar de hand van den meester, die de voorbereiding moeizaam maar met volkomen succes verrichtte en die in de uitbeelding de ononderbroken levende kracht was. Het koor heeft met prachti- gen klank en met een intonatiezekerheid, die de grootste bewondering afdwingt, zijn ontzaglijk moeilijke oartii gezongen. De als zangeres en als voordrac.htskunste- nares even voortreffelijke Berthe Seroen heeft van haar veeleischende partij een

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1