AGENDA. VISSCHERIJ-BER1CHTEN. RECHTZAKEN. L0NDF.NSCHE BRIEVEN. BUITENLAND. HEDEN: Nutszaal: Ver. Oost en West" afd. Lei den Spr. de heer Hans Martin, 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Samenkomst te 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Muziekuitvoering Le ger des Heiis. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Ledenverg. Ond. Ver. voor Zlekenhuisverpleglng. 8 uur nam. Woensdag. „In den Vergulden Turk" Ver. tot Bev. Vreemdelingenverkeer, 8 uur n.m. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. Het Kralingsche Vrouwenkoor, 8 uur nam Volksgebouw: Prop.-f eestavond Ned. Bond van arbeiders in de slagersbedrijven, 8'/: uur nam. Zoeterwoudsche weg 1: Aandeelhouders vergadering Hollandsche Constructie werkplaatsen. 4 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 'sWoensdag en Zaterdags familiematinée „City-theater" Haarlemmerstr.: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée tc 2 uur. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Tinus van Doorn. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 10—3 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur. in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f. 0.25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 1—4 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. EthnogTaphisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Brcestraat 18. Op werkdagen van 10—4 uur. Entrée Maandags f, 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.30—5, Zater dags 8.30—12 Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept. 9—6 uur. I October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dea vond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle. Kort Ra penburg 9, telefoon 807. UIT NED. OOST-INDIE. DE KWESTIE DER SALARISVERLAGING Stemming over moties in den Volksraad. BATAVIA, 27 April (Aneta). De Volks raad heeft gestemd over de bij de behan deling der crisismaatregelen ingediende moties. Daarna komen in behandeling: ten eerste de motie, voorgesteld door de hee- ren De Drou, Mochtar, Ratulangie, Stok vis en Monod de Froideville, waarin wordt aangedrongen om in afwachting van de ontwikkeling der crisis de salarismaatre gelen in 1931 en 1932 achterwege te la ten. Deze motie wordt verworpen met 33 tegen 14 stemmen. Ten tweede een motie, voorgesteld dooi de heeren De Hoog, mr. van Helsdingen, Van Baaien, Lonkhuyzen, Ootoyo, mr. Fruin en Mandagio. waarbij der Regee ring verzocht wordt de 5 pet. korting in 1931 achterwege te laten, wordt aangeno men met 27 tegen 20 stemmen. Ten derde een motie, voorgesteld door de heeren Suermondt, mr. Fruin, Ootoyo, waarin een beroep wordt gedaan op het Opperbestuur en de Staten-Generaal, om het daarheen te leiden, dat de 5 pet. kor ting over 1931 achterwege zal blijven, wordt aangenomen met 24 tegen 23 st. De motie, voorgesteld door de heeren Soeroso, Thamrin en Stokvis, waarbij het opperbestuur wordt verzocht een wets ontwerp aanhangig te maken tot invoe ring van een invoerrecht op aardolie en aardolieproducten, wordt aangenomen met 31 tegen 11 stemmen, nadat de heer Van den Bussche verklaard had. dat de Regeering de aanneming van de motie zal beschouwen als een verzoek, dat aan het Opperbestuur moet worden overge bracht. Op de dezer dagen vermelde vragen van den heer Moltmaker betreffende de voor genomen korting op de bezoldigingen der Indische ambtenaren, luidt het antwoord van den minister van koloniën: Door de Indische regeering is vooraf overleg gepleegd met den ondergeteeken- de over haar voornemen, om tot korting op de bezoldiging der Indische ambtena ren over te gaan. De ondergeteekende vond geen vrijheid om tegen dezen maat regel bezwaar te maken. Met het oog op de noodzakelijkheid, om geleidelijk tot hertel van het verbroken begrootingsevenwicht te geraken, komt het den ondergeteekende onvermijdelijk voor ook de ambtenaars-salarissen, die een zeer aanzienlijk deel van het Indisch uitgaven-budget vormen, in de door de omstandigheden dwingend voorgeschre ven vermindering van uitgaven, te be trekken. Het is den ondergeteekende bekend, dat de in uitzicht gestelde bezoldigingsver mindering bij een deel van de ambtena ren niet gunstig is ontvangen. Onder de door de Indische regeering voorgenomen maatregelen tot bezuiniging op de landsbegrooting zijn er zeker, die ook op de financiën van het Rijk direct of indirect van invloed kunnen zijn. Met het oog op den moeilijken finan- cieelen toestand van Nederlandsch-Indië moet de ondergeteekende de vraag ont kennend beantwoorden, of het niet van een verstandig beleid zou getuigen, om de voorgenomen salarisvermindering niet te doen doorgaan Dit vooropgesteld, is de ondergeteeken de uiteraard steeds ten volle bereid, zijn aandacht te schenken aan maatregelen of suggesties, welke er toe zouden kunnen leiden om de ook door hem zeer ge- wenschte rust in de gelederen der ambte naren te doen terugkeeren. ERNSTIGE BOTSING. PADANG, 27 April (Aneta). Een moto-r fiets van de veldpolitie botste tegen een losloopende sapie op. De agent, Mas Wira cn de detachementscommandant van der Wall werden ernstg gewond en zijn aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen overleden. IJMUIDEN, 28 April. VISCHPKIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.601.25. Tongen f. 2.45—1.70. Griet per kist van 50 K.G. f 66—30. Middelschol f.38. Zetschol f.57— 31. Kleine Schol f. 38—9.50' Bot f. 12.50. Schar f5035. Roggen per 20 stuks f. 32 21. Vleelen per stuk f. 5.503. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f7.50 3.50. Groote Schejvisch f.41—25. Middel Schelvisch f 31—19. Kleinmiddel Schelv. f. 17.507.10. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 5624 Gullen per kist van 50 K.G. f. 17-6 50. Wijting f. 11—7.60 Makreel f. 13 —12. Heilbot .per K.G. f. 1.65—1.30. Len gen per stuk f. 1.350.75. Koolvisch f. 1 40 —0.25. Aangekomen 9 stoomtrawlers: SD 41, met f 3459: IJM 50, met f.2020: IJM 184. met f.2054- IJM 201. met f.2945; IJRM 77, met f.2913; IJM 151. met f.1061: IJM 384, met f.2222; IJM 130, met f.2647; IJM 103. met f.1865; en 10 liggers: KW 47, met f.803; KW 68, met f.916: KW 161, met f.837; KW 34. met f.234: KW 40, met f.695: KW 5, met f.958; KW 162, met f.819; KW 110, met f.972; KW 121, met f. 697; KW 41. met f. 1024 DOOD DOOR SCHULD. Bij arrest van het Haagsche Gerechts hof is J. A. K. wegens hoogst roekeloos rijden als bestuurder van een auto op 10 Juni 1930 te Noordwijk. waardoor twee personen, die daar liepen te wandelen, van den dijk werden gereden en tengevolge waarvan één hunner, dë heer Zonneveld, is overleden, veroordeeld tot vier maanden hechtenis, met ontzegging van de bevoegd heid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één Jaar. De rechtbank had in eerste instantie verdachte tot vier maanden gevangenisstraf, eveneens met ontzegging voor den tijd van een jaar, veroordeeld. Gisteren behandelde de Hooge Raad het door verdachte ingestelde cassatieberoep. De procureur-generaal zal conclusie nemen op 11 Mei. EEN LEIDSCH LETTERRAADSEL. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van H. P. J. te Lelden, die de A. van zijn huisnummer 55A 20 millimeter te klein maakte, verworpen. Volgens de Leidsche politieverordening moeten de cijfers der huisnummers minstens 50 millimeter hoog zijn. Verdachte overwoog, dat de A geen cijfer is en meende niet strafbaar te zijn als hij die letter slechts 30 millimeter hoog maakte. De kantonrechter dacht er anders over en veroordeelde J. tot f. 1 boete, subs, cén dag hechtenis, welk vonnis door de Haagsche rechtbank in hooger beroep werd bevestigd. De procureur-generaal bij den Hoogcn Raad had ook tot verwerping van het beroep geconcludeerd. ..Tel." (Van onzen Londenschen corresp.) De Engclschc Zondag in gevaar. De openbaringen van den stijd om den Zondag in Engeland zijn velerlei. Onlangs werd een gemeenteraadslid van een kleine stad voor den rechter gebracht, omdat hij een afgeloopen Zondag niet naar de kerk was geweest. Indien men in Enge land verzuimt op Zondag ter kerke te gaan maakt men zich schuldig aan een crimineel vergrijp Een wet van 1780, die de inachtneming van den Zondag, bepaalt dit Die wet was de laatste iaren wat in he* vergeetboek geraakt. Dit laatste bleek o.a. uit het feit. dat in verscheidene ste den met Londen aan het hoofd, bioscopen op Zondagen openbare voorstellingen ga ven. De wet voornoemd verbiedt dit. Maar verscheidene gemeentebesturen en ook 't graafschapbestuur van Londen hadden, de oude wet verontachtzamend, aan bios coophouders vergunning gegeven op Zon dagen open te zijn. Die vergunningen dateerden reeds van 1916. En tot voor kort hebben de bioscoophouders onge straft hun bedrijf op Zondagen kunnen uitoefenen Tot op een oogenblik de di recteuren van schouwburgen en variété's het in het hoofd kregen de bioscoophou ders op de wet van 1780 gerechtelijk tt» doen vervolgen. In eerste instantie zoo wel als in hooger beroep, maakte de rechterlijke macht uit, dat de bioscopen de wet overtraden. De houders dezer in richtingen stoorden zich echter niet aan de rechterlijke beslissing, omdat zij zich veilig voelden met de vergunningen van zulk een machtig officieel lichaam als den Londenschen graafschapsraad in hun zakken. Het spreekt van zelf, dat de plaatselijke autoriteit die de vergunningen had verstrekt, in de eerste plaats het ge wicht van de rechterlijke beslissing moest dragen. Wat door schouwburg-directeuren was begonnen uit afgunst op hun rivalen van de film, groeide snel tot een algemeene beweging voor behoud van den traditio- neelen Engelschen Zondag aan den eenen en afschaffing van dien Zondag aan den anderen kant. Het land werd in twee groote partijen verdeeld. In beide kampen deden zich de extremisten krachtig gel den. Het merkwaardige voorbeeld van het gemeenteraadslid dat voor den rechter moest komen en gestraft werd wegens kerkverzuim, was geleverd door een voor stander van verandering, die de oude wet in een dwaas licht wenschte te stellen. De tegenstanders der Zondag-traditie ga ven te kennen, dat zij nog verder zouden gaan, dat zij melkboeren, die op Zondag melk leverden aan de huizen, krantenver- koopers, letterzetters, bakkers, houders van„coffee stalls" en zoo voorts eveneens gerechtelijk zouden doen vervolgen, om dat het Zondagsche bedrijf dezer men- schen op andere wijze ook strijdig was met de bedoeling van de antieke Zondagswet. Dan was er verder het dispuut over open bare sportbeoefening in de parken. Er wa ren dominee's, die in ijver voor wat zij een goede zaak achtten, zich temidden van cricket- en voetbalspelers begaven, het spel in de war stuurden en met woord en gebaar bij de spelers protesteerden, tegen wat. zij hun Zondagsontheiliging noemden. „Common informers" stonden op. Een „common informer" is bij de oude wet een soort verklikker, die de autoriteiten op de hoogte kan stellen van overtredingen en die voor hun persoonlijk gewin geldsom men kan eischen voor de bewezen dien sten. Een der „common informers" b.v. stelde de Londensche bioscopen in staat van beschuldiging en eischte een klein kapitaal voor het aanbrengen der wets overtreders Het werd een onhoudbare toe stand. En het werd duidelijk dat de re geering maatregelen moest nemen, om aan deze wetteloosheid en de merkwaar dige buitensporigheden, die er uit voort kwamen, een einde te maken. Na rijp be raad kwam zij tot de slotsom, dat de twee partijen het best bevredigd konden wor den door een middenkoers te kiezen. De vergeetachtigheid ten aanzien van de oude wet, had geleidelijk de inachtneming van den Zondag in Engeland minder streng gemaakt. Het publiek had meer gelegen heid gekregen voor vermaak en ontspan ning die in de eerste plaats werden ver strekt door de bioscopen in de groote ste den. Afgezien fvan deze Zondag-ontspan ning. die op onwettige wijze in het Engel- sche leven was gekropen had dc Zondag zijn eigen karakter bewaard. Er was geen sprake van een Zondagviering, die met die van het vasteland kon worden verge leken, ook al stelden de extremisten van het gehoud met afgrijzen vast. dat de Zondag van „good old England" continan- tal was geworden. „Continental" in het verband van den Zondag beteekent „licht zinnig", „zondig", „goddeloos." Met de nieuwe wetsvoorstellen bedoel de de regeering de onwettige toestanden, die onwillekeurig waren ontstaan wettig te bestendigen. Het parlement heeft het wetsontwerp ervoor in tweede lezing aan genomen. In dit ontwerp wordt aan plaatselijke keuze overgelaten of biosco pen (want de voornaamste bedoeling is het bioscoopbedrijf op Zondag te regelen) al of niet op Zondagen open zullen zijn. De staat aanvaardt hiermede het begin sel, dat op Zondagen bioscoopvoorstel lingen worden gegeven. Hetzelfde voor recht wordt in beginsel in de wet ook ge geven voor concerten. Het was opvallend waar te nemen, hoezeer de opvattingen over de wijze, waarop de Zondag moet worden doorgebracht, kriskas de ver schillende politieke opvattingen kruisten. De regeering had van dit ontwerp geen beginselzaak gemaakt, dat wil zeggen, zij hield het niet aan haar boezem als een wicht dat zij tegen alle aanvallen zou beschermen. Een groot aantal labourleden stemde tegen dit ontwerp, dat aan de Engelschen een levendiger Zondag be looft. De liberalen, van wie men zou heb ben verwacht, dat zij deze voorstellen met gejuich zouden binnenhalen, stemden daarentegen grootendeels voor verwer ping. En aan de conservatieven, wier naam zou doen vermoeden, dat zij den ouderwetschen Zondag zouden willen „conserveeren", dankte de regeering de goedkeuring van het ontwerp, aangezien de conservatieven er bijna zonder uitzon dering hun stem aan gaven. Indien men zich herinnert, dat de meeste labour-wet- geving tot heden alleen bij de gratie der liberalen tot stand is gekomen terwijl la bour de aanvaarding van het Zondags- ontwerp aan de medewerking der con servatieven dankt, dan blijkt hieruit wel duidelijk hoe zeer de opvattingen van den Zondag afgescheiden zijn van poli tieke beginselen. De liberale opvattingen moest menzoe ken bij de conservatieven en de conser vatieve opvattingen moest men zoeken bij de liberalen. Er waren labour-man- nen die vinniger en bijtender waren in hun oordeel over het regeeringsontwerp dan b.v. Churchill is in zijn veroordee ling van de politiek van Lord Irwin in een andere quaestie. Men is er nog niet. Deze Zondagsche quaestie zal nog veel haken en oogen geven. Schouwburg-di recties zijn door de wetgeving tot nu toe niet beter af dan zij zijn gweest. De ge dachteverwarring .ten aanzien van den Zondag, moet in Engeland wel bijzonder groot zijn, wanneer men er bioscopen het recht geeft, om op Zondag de poorten te openen voor de schare, terwijl dat recht nota bene aan schouwburgen wordt ont houden. 0 DE ALGEMEENE TOESTAND. Komende besprekingen. Het Oostenrijksche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft thans de uitnoo- diging ontvangen deel te nemen aan de bijeenkomst van den Raad van den Vol kenbond. Oostenrijk zal vertegenwoordigd worden door den vice-kanselier en minis ter van Buitenlandsche Zake, dr. Schober. De opening der conferentie van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken van de Kleine Entente is definitief vastgesteld op Zondag 3 Mei. De besprekingen zullen gehouden worden te Sinaia (Roemenië) en zullen drie dagen duren. Overeenkomstig den wensch, die bij de iaatste bijeenkomst te Plessow kenbaar gemaakt is, is besloten, dat de conferen tie een tamelijk intern karakter zal dra gen, De agenda is nog niet geheel vast gesteld. Tsjecho-Slowakije wenscht deze echter zoo uitgebreid mogelijk te maken en alle actueele internationale kwesties te bespreken Zuid-Slavië schijnt het daarmede niet geheel eens te zijn en is van meening, dat dan ook de economische kwesties besproken moeten worden, welke voor de verschillende Staten belangrijk zijn waarvoor echter op het oogenblik naar het oordeel van Belgrado de atmos feer niet gunstig genoeg is. Het stand- put van Roemenië is nog niet geheel dui delijk en zal afhangen van de meening van den minister van Buitenlandsche Zaken. Ghica, die gisteren den eed heeft afgelegd. o DUITSCHLAND. Het botertarief - Dr. Göbbels gearresteerd. Geruchten, dat minister Schiele ge dreigd zou hebben af te treden, zoo de verhooging van het botertarief niet aan vaard wordt, worden tegengesproken. Wel zal Schiele zoo'n verhooging met hand en tand blijven voorstaan. De kwestie schijnt overigens nu ook op politiek ge bied te zijn gebracht. De geruchten over het dreigende ontslag van minister Ste- gerwald willen toch niet verstomden. Deze geruchten zijn een weinig overdre ven, maar het is een feit, dat de rijks minister van Arbeid en met hem ook andere leden van het kabinet, de plannen van Schiele op buitengewoon krachtige wijze bestrijden. De Nationaal-socialistische afgevaardig de van den Duitschen Rijksdag, dr. Göb bels is, toen hij in een hotel te München aan een maaltijd aanzat, door de politie gearresteerd. Göbbels, die reeds in het bezit was van een biljet voor een slaap wagen, vertrok later in den avond onder polltiegeleide naar Berlijn. De arrestatie geschiedde, omdat Göbbels tegen hem uit gevaardigde bepalingen had overtreden en aan een fractiezitting der Nazi's te München had deelgenomen. ENGELAND. Snowden's inillioenenrede. In het Lagerhuis heeft gisteren de Kanselier van de Schatkist Snowdenzijn met spanning tegemoetgeziene begroo- tingsrede gehouden. Spr. deelde bij den aanvang mede, dat hij ervan afzag den gebruikelijken terugblik over het afge loopen financieele jaar te houden. In- plaats hiervan had hij deze bijzonderhe den op schrift gesteld, die hij vervolgens onder de afgevaardigden liet distribuee- ren. Hoewel de economische depressie in het afgeloopen jaar haar weergade niet heeft gehad, is het toch mogen gelukken de Nationale Schuld te verminderen. Uit de gemobiliseerde Duitsche schuld is een bedrag van 180 millioen mark in de Schatkist gevloeid, zoodat dus vrij onver wacht een bedrag van 52'/j millioen pond van de schuld geamortiseerd kan wor den. Spr. raamde de inkomsten uit de douanerechten en accijnzen op 238 mil lioen pond (verleden jaar 245 millioen pond) en de totaalinkomsten op 766 mil lioen pond (verleden jaar 775,9 millioen pond De uitgaven, exclusief de op zich zelf staande diensten en het wegenfonds, be dragen 803.366.000 pond, zoodat er dus een deficit ontstaat van 37 miilioen pond. Om aan de nieuwe eischen van den autowegenbouw te voldoen, wordt een belasting ingevoerd op motorrijwielen met meer dan 150 kub. cJ4. cylinder-in- houd. Spr. is tegenstander van de idee van een fiscaal douanetarief. Deze me thode is verouderd en is een onmiddel lijke aanval op het loonpeil. Hij zal zich derhalve nimmer bij een desbetreffend voorstel aansluiten. De 33 millioen pond, die gedurende den wereldoorlog voor valutadoeleinden in de Vereenigde Staten werden gedeponeerd, worden thans op het Engelsche credit bij de Bank voor Internationale Betalin gen gestort. Hiervan wordt eerst een be drag van 20 millioen pond opgenomen, teneinde op deze wijze het deficit van 37 millioen pond tot 17 millioen pond te re- duceeren. Verhooging van de inkomsten belasting wordt niet overwogen, daar het twijfelachtig is of, gezien den economi- schen toestand, hiervan een toeneming der inkomsten het gevolg zou zijn. Ze kere begunstigingen bij de belasting van het grondbezit, de zakelijke en de inkom stenbelasting, worden afgeschaft. Deze groepen moeten vanaf 1 Januari inplaats van 50"/o, 75"/# van de totale belastingen betalingen, zoodat de inkomsten dus met 10 millioen pond toenemen. Een verhooging van de rechten op auto benzine van 4 tot 6 pence, een en ander met ingang van 28 April, zal de inkom sten met 7'/; millioen doen toenemen, waardoor het deficit gedekt wordt en zelfs een klein overschot van 134.000 pond ont staat. In het tweede deel van zijn rede zette Snowden de hervorming van de grond belasting uiteen. Spr. verzocht den afge vaardigden hun aandacht te wijden aan de te verwachten voorstellen van de Eco nomische Commissie en de Commissie voor de Werkloosheid. Het tegenwoordige belastingstelsel staat iederen economi- schen vooruitgang in den weg en industrie aan banden. In verband r mede is een geheel nieuw stelsel a voerd voor de appreciatie van het JS bezit. Bij de waardeering van het S taliseerde grondbezit zal een belw norm van 1 penny per pond sterW den aangenomen. Aan het slot van zijn rede had 3. den een langdurige ovatie in ontval nemen. o SPANJE. De nieuwe Spaansche kleuren. De miniterraad heeft besloten de J ren „Geel-Rood-Paars" definitief vi landskieuren te verklaren. Tot dusverre hebben ongeveer der majoors en eerste luitenants I ontslag gevraagd. De voormalige m.inister-presider.t eJ guer is thans in arrest, gesteld. Totl verdediger heeft hij den broer var bekenden majoor Franco, generaal F:j gekozen. Tegelijkertijd is generaal He* gearresteerd, die president is geweest! den krijgsraad van Jaca. PORTUGAL. De opstand op Madeira. Volgens ontvangen berichten vtj onder bescherming van het spervpmj Portugeesche oorlogsschepen in de ujl heid van Funchal op Madeira regeerJ troepen aan land gezet. De opstandM gen trachtten met machinogeweervuijrB landing te verhinderen, doch toen zij succes hadden, vluchtten zij. De ringstroepen verwoestten het radio-staij der insurgenten en keerden dan weet 9 boord van de oorlogsschepen terug. Volgens de mededeelingen van relzijB komend uit Madeira, hebben de optS delingen het geheele eiland in staat ïB verdediging gebracht. Voor de weinige ll tenlanders. die zich nog op het eiland vinden, is een benaalde sector neujï verklaard. De bevolking betoont zich onverschillig voor de gebeurtenissen. I o ITALIË. De Paus cn de Katholieke Adit. I De „Osservatore Romano" publican B schrijven van den Paus aan KatiJ Schuster, Aartsbisschop van Milaan, tj in hij zich bezighoudt met de te door den Secretaris van de fascial partij gehouden rede. Naar menij heeft Giurati in die rede de KatbiiB Actie besproken. Indien men, aldcfl Paus. de jeugd in het geloof wil pfl den is het niet overbodig er op zen, dat juist dit gebied onder de bei» heid van de H. Kerk ressorteert de overheid de plicht heeft, niet siJ de leer van de Kerk, die haar dooiM is opgedragen, te volgen, doch beul dien de Kerk in de uitoefening van iJ Jeer behulpzaam moet zijn. Het t«J 'deel is het geval, indien men de jeJ haat en ondoelmatigheid bijbrengt, wal door men de volbrenging van getoi plichten bemoeilijkt als gevolg van '1 feit, dat men ten tijde van de godsdleni oefeningen andere oefeningen doet hl den en schoonheidswedstrijden voor vul wen organiseert, welke zelfs door het n dendom gevaarlijk en onbetamelijk va den geacht. Hij Verklaart dat alles. onder de bevoegdheid valt van den sta natuurlijk ook onder den staat ressorts! De bevoegdheid van den staat kan rl echter niet uitstrekken tot 't individual huiselijke en geestelijke leven. Het a onzinnig en abnormaal zijn, dat de s'J zich ook met deze zijde van het leven a bezighouden. De zorg hiervoor is da Christus uitsluitend aan de Kerk ia vertrouwd. De Katholieke Actie wem] zich niet met politiek in te laten Dit lm de Paus steeds verklaard en zijn sd wijzingen zijn steeds opgevolgd. Ina ergens kleine afwijklgen voorkmal heeft hij deze geremd. Het is detel niet rechtvaardig in dezen te genua seeren. De Katholieke Actie toch lid het recht zich ook met sociale en artel kwesties bezig te houden. Het Fascia zegt, dat het Katholiek wil zijn. Katte! niet volgens den naam, doch coil feite beteekent dat men de Kerkl haar Hoofd moet gehoorzamen. De fa hoopt, dat zijn verklaringen tengeftl zullen hebben dat het wantrouwen 4 dwijnt. 0 ROEMENIE. Maatregelen der regeering. Volgens de bladen is minister-presidS Jorga voornemens zijn nationale partijl reorganiseeren. Voor de aanstaande rs kiezingen zal 'n bijzondere commissie"1 controle worden ingesteld, die onregelnal tigheden zal hebben tegen te gaan. Jorga heeft de vakbonden en coöpeij ties uitgenoodigd voor de verkiezicfl eigen candidaten te stellen. De Cuvantul bericht, dat de regccM het parlement drie wetten zal voorles 1 en wel tot instelling van een alcohol-. suiker- en petroleummonopolie. De mij ter van Financiën Argetoianu zal de d grooting omwerken, ten einde nog eesj bezuinigingen te verkrijceen. Het is SI niet zeker of deze omwerking zal den door tusschenkomst van het nies] parlement of langs administratieven BULGARIJE. Malinof opnieuw kabinetsformateur De koning heeft den leider van de mocraten Malinof opnieuw opdracht geven een kabinet te vormen Steunt, bij gelijken prijs en kwaliti- De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werklooshn 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2