STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. DE LEIDSCHE HOUT. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. 2«te Jaargang DINSDAG 28 APRIL 1931 No. 21812 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN In Cts PW reBe' voor advertentlen uit Lelden en plaatsen F agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle „Here advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën nlultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Ei een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Seven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VER. VOOR STAATKUNDE, lezing van den heer Tissier. Gisterenavond had in het Klein Audi- Kiun der Universiteit de lezing plaats den heer Th. Tissier, vice-president «den Conseil d'Etat, over: ,4e Conseil Cat Son hlstoire. son organisation et tionctionnement." Kpreker verdeelde zijn voordracht in tdeelen: le. De geschiedenis van het fctaan van den Conseil d'Etat. 2e. De Ëiige Conseil d'Etat. ki een kort overzicht van de ontwikke- Jtan dit lichaam voor 1789 en tijdens [revolutie stond spr. uitvoerig stil bij V toestand onder het consulaat en het torrijk. waarbij het eerst sprake was drievoudige taak: de legilatieve, feinistratieve en jurisdictictioneele fc Reeds toen was een der onder- feen een Commission du Contentieux, irden Minister van Justitie voorgezeten Indeeling bleef behouden, zoowel [dei de constitutioneele monarchie als [der het tweede keizerrijk. ^vergaande naar het tweede deel van 0 betoog het tegenwoordige regiem van I) Conseil d' Etat, wees spr. erop dat, bij [handhaving van de drievoudige taak, it karakter niet onaangetast bleef: het [aan werd a. raadgevend aan de regee- in zaken van groot administratief mg, b. deelnemend aan de voorberei der wetten; c. administratieve recht- raak uitoefenend. te administratieve rechter blijft de si met beperkt tot het keeren van ithtsoverschrijding door de overheid, ch bovendien maakt ook het vaststellen n ie schaden en de vergoedingen, daar- n deel uit. Komende tot de inwendige organisatie derscheidde spr. eerst vier sectie's tarover de verschillende belangencom- exen zijn verdeeld: vervolgens noemde de twee Sections Contentieux, waar- 1 de een het algemeene, de andere het kciale gebied bestrijkt. Onder deze twee [een regelend orgaan: de Assemblee du d'Etat. onder voorzitterschap van n rice-president. IKi er op gewezen te hebben dat de (tater van Justitie als president gerech- T is zoowel de Assemblée als de admi- Istntleve secties te presideeren en na pei beschouwingen over de bezetting In ie verschillende inwendige functies, f»l spr. zijn uiterst belangwekkende en reiende rede. AANBESTEDING. B. en W dezer gemeente hebben heden morgen aanbesteed, het maken van een gewapend-betonbeschoeiing langs een ge deelte van de Haarlemmertrekvaart Er was als volgt ingeschreven: Van Dordt, Leiden f.13 730; N.V. Enschedesche Bouw- en Betonmij., Enschedé f. 13.316; N.V. Tubantia, Enschedé f. 12.992; War- naar en Hoogstraten, Leiden f, 10.935; C. J. Kiebert, Sassenheim f. 10.837; Bax en Steenkist, Haarlem f. 10.760; H. de Weers, Haarlem f 10.495; Vergunst, Lisse f. 10.450; Sanders en Co., Gouda f.10 448; I. Th. Cornet, Leiden f. 10.444: A. Voordauw, Zwammerdam f.9500; Lensel, Stadskanaal f.9450; M de Graaf. Voorburg f.9000; Th. L. J. iZtman. Leiden f.8900; G. A. Koning, Voorschoten f. 8440; De Later en Meyers, Leiden f7848. De gunning werd aangehouden. CONCERT „DE POST". hl programma voor het Concert op 30 hl as. in het Plantsoen (Musis) te 'in door het Leidsch Harmoniegezel- hp ,,De Post", luidt als volgt: I Wilhelmus, 2. Belphecor, marsch. E. 'psant. 3. Wilhelmine (ouverture de ■eert, L. Boyer. 4. La Fée des Alpes, fan- w. Guil. Rodeur 5. Le Tribut de Za ire. Gounod. 6. Faust, fantaisie sur pvra, Gounod. Pauze. 7. Le Régi- 't de Sambre et Meuse, marsch. Rauski le Rocher Fantöme, H. Staz. arr. F. Pf. 9. Wein. Weib und Gesang. wals. J. miss. 10. Potpourri Populaire, G. baud li, Marsch Finale. 1-MEIFEEST DER S. D. A. P. Zooais reeds door ons werd vermeld, zijn er voor a.s. Vrijdag voor de Leidsche socialisten weer feestelijkheden georgani seerd. Des morgens te 9 en 11 uur is er een groot kinderfeest in de groote Stads- zaal, om 10 uur is er een gezamenlijke wandeling door de stad met als eindpunt het Kooipark, waar de A.J.C. dansen zal uitvoeren. Op de groote feestvergadering, welke om 2 uur in de Stadszaal begint, zal het woord worden gevoerd door het Kamerlid P. Hiemstra, terwijl medewer king wordt verleend door Jo Sternheim (declamatie) en „De Stem des Volks". De demonstratie optocht vertrekt 's avonds om halfnegen vanaf de Kaasmarkt en volgt dan onderstaande route: Koppen- hinksteeg. Hooigracht, Groenesteeg, Hee rengracht. N. Rijn. Oranjegraeht, Zuid singel, Kalvermarkt. Havenplein, Haar lemmerstraat, Prinsessekade, Breestraat, Korevaarstraat. Zoeterwoudsche Singel, Hooge Rijndijk, Wilhelminabrug, waar de stoet zal worden ontbonden. Ds. W. C. Lamain alhier heeft be dankt voor het op hem uitgebrachte be roep naar Grand Rapids (Noord-Ame rika). De alhier tot seini-arts bevorderde studenten F. H. Gaymans en J. H. Nauto zijn bestemd tot reserve-officier van ge zondheid bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Bilderdijkavond op 7 Mei in het Groot-auditorium der Hoogeschool voor ieder belangstellende toegankelijk is, die zich de moeite getroost een gratis toe gangskaart bij Boekhandel Eggers, Boter markt, te halen. Het bestuur van „De Zijl" verzocht ons het bericht van gisteren in zooverre te rectificeeren dat de zweminrichting morgenmiddag alleen voor genoodigden te bezichtigen zal zijn. De politie alhier heeft aangehouden den 25-jarigen H. J. de H., als verdacht van diefstal van een gouden collier met diamanten hanger ten nadeele van een familielid en van verduistering van een rijwiel ten nadeele van een handelaar aan den Lage-Rijndijk. N.V. VER. ROTTERDAMSCH HOFSTADTOONEEL. „De Duivel", tooneelspel in 3 bedrijven van Frans Molnar. Nauwelijks was voor Ed. Verkade het drama te Amsterdam geëindigd, of Cor v. d. Lugt engageerde hein voor enkele gast- voorsiellingen. Daarvoor mogen wij dank baar zijn, want zoodoende nebben wij na jaren Verkade nog eens weer gezien in een van zijn glansiolicn, om niet te zeggen in zijn grootste glansrol, dit mede door toe doen van de afd. Leiden van het Tooneel- verbond, die de opvoering hier mogelijk maakte. De Duivel, een kleine 20 jaar zal het ongeveer geleden zijn, dat dit tooneel spel van Molnar voor het eerst op onze planken werd gebracht en toen een ge weldig succes boekte. Later, in de eerste na-oorlogsche jaren, werd het weer op het repertoire genomen, wederom met door slaand succes en nu nogmaals deze Molnar is afgestoft en opgepoetst, nu blijkt over tuigend, dat ook thans nog deze Molnar spreekt tot het publiek. Zeker, er zijn pas sages, die verouderd aandoen, maar het geheel weet nog steeds te boeien en de aandacht volledig gespannen te houden. Is het op zich zelf te 'verwonderen? Wij gelooven het niet, want heeft ieder men- schenkind niet iets van een „duiveltje" in zich? Trots de meest goede bedoelingen, trots de heiligste voornemens, worden wij soms gedreven in de richting, die wij juist zouden willen mijden en speciaal, als een „duivel" buiten ons eigen duiveltje om door allerlei inblazingen het vuurtje aan stookt. dat in ons brandt en vlamt. Mol- nar's Duivel is o.i. wel het specimen van „wat anders niet geZegd wordt" en daarin ligt zijn groote kracht, die tenslotte Jolanthe drijft in de armen van Hans, den schilder, ondanks hen zelf. Welk een uitbeelding geeft Verkade aan dezen Duivel. Zijn lang üchaam trekkend in kurketrekkers. zijn beenen en armen rekkend en zelfs een bokspoot suggeree- rend, met aan het wonderbaarlijke gren zende lenigheid, toovert hij u in houding, gebaar en toon een duivelsche figuur voor oogen en voor den geest. Men voelt in hem bij wijze van spreken een Mephisto. Rondom hem hangt een sfeer van duivel- schen gloed; daar is de baarlijke duivel Steeds vaster wordt zijn duivelsche greep op beide hoofdfiguren, tot een triumfan- telijk „voila" tenslotte zijn zege besluit in duivelsche voldoening 't Is duivels knap. Zooals wij reeds zeiden, het is Verkade's glansrol, die hij in ..De Faun" eenigszins kon doubleeren. zij het met wisselende accenten. Alleen deze creatie, af tot in het kleinste detail, opgebouwd met een syste matische zekerheid, die den geboren kun stenaar slechts eigen is. is de gang naar den Schouwburg, het akelige weer ten spijt, meer dan waard geweest. Overigens kunnen wij toch niet opge togen zijn. Louise Kooyman zag zich vrij onverwacht geplaatst voor de zware taak Fie Carelsen te vervangen en Jolanthe uit te beelden. (Wij denken in deze rol altijd terug aan Mien Duymaer van Twist!) Zij heeft ongetwijfeld in de gegeven omstan digheden een spel vertoond, om den hoed voor af te nemen: zij heeft meer gegeven, veel meer. dan verwacht mocht worden, doch volkomen was het op zich zelf natuurlijk niet. En ook Jan van Ees is niet de charmeur, die schilder Hans moet zijn, noch in uiterlijk, noch in stem. Zijn be- heerscht spel redde niettemin veel; spe ciaal in zijn samenspel met Verkade had hij heel goede momenten. Luchtfoto K.L.M. Bepaald zwak waren Else en Mizzi van Joeki Broedelet en Mies Versteeg. Dat was geen oogenblik doorleefd, al werd uiterlijk soms wel iets bereikt. Warm, zeer warm heeft een bijkans ge heel gevulde Schouwburg geapplaudis seerd en vooral Verkade gehuldigd. Het zal hem goed gedaan hebben en hem hebben doen zien, dat Leiden zijn verdere daden op tooneelgebied met belangstelling zal blijven volgen. Strafbaarstelling van Godslastering EEN WETSONTWERP IS INGEDIEND. i' overzicht van het terreinencomplex de Leidsche Hout geeft bovenstaande foto, welke dezer dagen door de K. L. M. werd vervaardigd. Het vloeken buiten de strafbepaling gelaten. Ingediend is thans een wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Het telt twee artikelen, waarvan het eerste strekt om in art. 147 van het Wetboek van Strafrecht een nieuw no. I in te voegen, luidende als volgt: „le. hij die zich in het openbaar mon deling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor gods dienstige gevoelens krenkende wijze uit laat. (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, het tegenwoordig no. 2 wordt no. 3. Het tweede artikel van het ontwerp strekt om in genoemd wetboek een nieuw art. 429bis in te voegen, luidende: „Hij, die op een van den openbaren weg zichtbare plaats woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die, als smalende Godslasteringen, voor godsdienstige ge voelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gul den." Ter toelichting zegt de minister van Justitie o.m., dat de strijd om den gods dienst in den laatsten tijd vormen heeft aangenomen, die den wetgever niet onver schillig kunnen laten. Meer bepaaldelijk heeft de minister het oog op de uitingen, waarbij ter bestrijding van het Godsgeloof de vorm wordt geko zen van een in woord of beeld hoo- nen of smalen op God. Men moge aanvoe ren, dat uitipgen in dezen vorm een zeld zaamheid zijn, dat zij onduldbaar zijn, schijnt nauwelijks betoog te behoeven. Godsdienstvrijheid in den ruimsten zin is een vrucht van onze historische ontwik keling, waarop wij trotsch mogen zijn. Maar juist mede ter bescherming van die geestelijke vrijheid als een van onze hoog ste nationale goederen moet hier worden opgetreden. Waar de bestaande vrijheid voert tot bandeloosheid, wordt deze in het belang var de vrijheid zelf, met kracht tegengegaan. Zoodanig misbruik is hier stellig aanwezig. Uitingen in het open baar. die den vorm dragen van een recht streeks smalen van God, kunnen in een Staat, die in meer dan één opzicht de er kenning Gods handhaaft, niet worden ge duld. Uit de openbare sfeer moeten zulke uitingsvormen uitgezuiverd blijven. Intusschen, de minister wil deze zaak nu verder beschouwen van uit een ander gezichtspunt, dat meer valt binnen het algemeen kader van ons strafrecht, n.l. de ernstige krenking van de gevoelens van de groote meerderheid der bevolking. Ook in dit opzicht past groote behoedzaam heid. Zijn godsdienst ligt ons volk zeer ter harte en voor zijn godsdienst strijdt het met kracht en met hartstocht. Naar mate een onderwerp feller beweegt, in die zelfde mate kan ook bewogener uiting worden verwacht. Krasse uitdrukkingen zijn daarbij niet zeldzaam. Ook afgezien daarvan kunnen op den godsdienst be trekking hebbende uitingen van den een voor het gevoel van den ander kwetsend zijn. In de eerste plaats gaat het hier over een krenking van een der meest elemen taire en algemeene momenten van het godsdienstig gevoel. Doch ook overigens is de gesignaleerde uitingsvorm van een ge heel eigen karakter. En wel in dezen zin, dat men bij. sma lende bestrijding van anderer geloof des anderen godsdienstige voorstellingen als het ware accapareert en zich dus in zijn sfeer stellend, daarin de krenkende uiting volvoert. Er is hier een parallel met wat ons Wetboek in art. 147 strafbaar stelt: bespotten van bedienaren van den gods dienst en beschimpen van aan den eere- dienst gewijde voorwerpen, wordt slechts dan strafbaar gesteld, indien dit geschiedt in of ter plaatse van de uitoefening van den eeredienst. m.a.w. op anderer do mein. In het thans besproken geval bena dert men niet plaatselijk, maar in de voorstellingen in de uitdrukkingswijze anij derer domein, om dan de schimpende handeling te ondernemen. Strafbaarstelling van alles wat gods dienstige gevoelens in meerdere of min dere mate kan kwetsen, zou te ver strek ken. Om dus de meeningsuitingen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan bepaald noodig is, is het aangewezen de strafbepaling een rechtstreeksche om schrijving te doen bevatten van den be paalden vorm van krenking, welke hier- voren werd aangegeven. Die vorm nu is in uiterlijke verschij ning de Godslastering. Door het terrein te begrenzen en met BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot straf, baarstelling van Godslastering. (Binnen land. le Blad). De salarisverlaging in Indië; de Volks raad zal verzoeken de 5 pCt. korting over 1931 achterwege te laten. (Uit Ned. Oost- Indië, le Blad). Het Nederlandscb voetbal-elftal voor den wedstrijd tegen België is ongewijzigd gelaten. (Sport, 2e Blad). De uitslag der Statenverkiezing in Noord-Brabant gewijzigd; de R.-K. Staats partij wint nog 3 zetels ten koste van de R.-K. Volkspartij, de S. D. A. P. en den Vrijz.-Dem. Bond. (Laatste Berichten, le Blad). De verdachte, inzake den broedermoord te Aalten, heeft bekend. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Millioenen-nota van den Engelschen minister van financiën Snowden. (Buitenl. en Tel., le Blad). Handelsverdrag geteekend door Italië en de sovjets. (Tel., le Blad). De Paus over de R.-K. actie in Italië. (Buitenl., le Blad). Ernstige ontploffing te Maagdenburg. Vele dooden en gewonden. (Tel., le Blad). name ook het vloeken buiten deze straf bepaling te laten, komt tevens vast te staan dat het door den lageren wetgever wel betreden trrein van het vloekverbod dat in een bepaalden kring uit hoofde van de gesteldheid van dien kring alles zins gewettigd kan zijn aan dien lage ren wetgever blijft voorbehouden. NEDERLANDSCHE BOND VAN CHRIST. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Onder voorzitterschap van den heer W. Strjjbis Pzn. kwam de Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders in een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht in twee-j aarlij ksche algemeene vergadering bijeen. In het jaarverslag worden onderschei dene mededeelingen gedaan over den groei van den bond en de onderscheidene uitkeeringen uit de fondsen. Voorts geeft het uitvoerige mededeelingen over gevoer de acties Het financieel verslag doet zien, dat in 1929 aan contributies is ontvangen f. 187.550.55, in 1930 ruim f. 215.000, De ba lans over 1929 sluit in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f256.230 80. De besprekingen van de redactie van het vakblad bracht naast veel waardeering enkele wenschen ter tafel, die door het bestuur nader overwogen zullen worden. De heer W. Strybis Pzn. werd tot voor zitter van den bond en ais redacteur van het bondsorgaan herkozen. Nadat de vergadering daarop de plaats van de volgende algemeene vergadering had vastgesteld, is men met de behande ling van de onderscheiden voorstellen be gonnen. DEMONSTRATIE VAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Mr. J. Huges te Arnhem werkt plannen uit tot het houden van een demonstratie van Nederlandsch fabrikaat in 1932 op het landgoed Zypendaal. VERSPREIDE BERICHTEN. In zijn gistermiddag gehouden verga dering heeft de gemeenteraad van Den Haag ir. W. v. d. Vegt. die voorloopig be noemd was tot directeur van gemeente werken als opvolger van ir. J. Lely. in vasten dienst benoemd. In Den Haag is in den ouderdom van 77 jaar overleden ir. J. N. Kooy, oud- hoofdingenieur van het stoomwezen, offi cier in de Orde van Oranje-Nassau Gisteravond is plotseling overleden mr. G. W. Eekhout, vice-president van de rechtbank te Amsterdam. De ter-aarde- bestelling zal plaats hebben op Vrijdag a.s. op het kerkhof te Blaricum. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Wijmbritseradeel H. M Martens: met ingang van 1 Mei 1931 benoemd tot burgemeester der gemeenten Goudswaard en Piershil R. Tialma' aan J, L. Switzar, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Dongen. De gewone audiënties van de Minis ters van Koloniën en van Justitie resp. op Vrijdag 1 en 8 Mei en op Vrijdag 1 Mei zullen niet plaats nebben. )nis Hl M Jij L raea tod di'

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1