72ste Jaargang MAANDAG 27 APRIL 1931 No. 21811 STADSNIEUWS. DIA MANTEN HUWELIJKSJUBILEA. Hst voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: ets. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Iraar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle 1" «j.mefQnUön 'i Pfe nor rorrol I oi ra /a A H trort-övi Hër« Insluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. IS. een maximum aantal woorden van 30. Iincasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: f. 0.18 Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. |t nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. een 40-jarig jubileum. Van den heer C. J. Ouvlee. pder veel blijken van belangstelling dit heden onze stadgenoot de heer Onvlee den dag herdenken dat hij jJ'tO jaar in dienst trad bij de Boek- en eadrukkerij P. J. Mulder en Zoon. sdenmorgen werd het bedrijf stopgezet geheele personeel vereenigde zich t privé-kantoor. Hier werd de jubilaris hartelijk toege- Kken door den heer J. P. Mulder Sr., [ubjj tevens de familie aanwezig was. «feliciteerde hem met deze langdurige jeriode en dankte hem tevens voor hij in het belang van het be- gedaan. Niet het minst het Kiste aantal jaren, waarin de jubilaris I leiding had van het geheele bedrijf. is ontving daarbij een enveloppe i inhoud. lama voerde het woord de heer L. Zit- de oudste werknemer, die namens le personeel hartelyke geluk- sthen uitsprak, daar aanbiedende een ige ruststoel, opdat de jubilaris na volbrachte dagtaak van zijn Jüerdlende rust kon genieten, jok bloemen ontbraken bij deze feeste- gelegenheid niet. Zichtbaar aangedaan nam daarna de flans zelf het woord, om woorden van irtehjken dank tot zijn patroon te spre- l daarbij uitsprekende dat hij met 3e en toewijding zijn beste krachten »ie te blijven geven aan het bedrijf, k gemeenschappelijk belang van werk- jterl en werknemers. [lenigen tijd bleef men nog gezellig Iten Deze dag is voor den jubilaris een Ereigetelijke dag geworden. Bet rijksmuseum van oudheden. Voorlichtingendienst ten behoeve van bezoekers. ken weet, hoe het helaas nog bij al te al bezoekers van musea toegaat: men nopt door de zalen heen, kijkt hoogst itttig naar alles wat daar tentoonge- leld is, maar ziet er over het algemeen echts een uiterst klein gedeelte 'van. Ho«, ikïijls wordt niet de behoefte gevoeld ndeskundige voorlichting: aan iemand, met een enkel woord wijzen kan op 't meest interessante, dat in een zaal uiwezig is, die daarbij wat vertelt van irsprong, geschiedenis of van stijl. Hoe kwijls loopt men doelloos rond, terwijl t duizelt van alle voorwerpen, waai als leek geen weg mee weet. Dan komt ioogenblik dat men vermoeid, lichame- H en geestelijk afgemat, met een chaos Sn indrukken weer naar buiten treedt niet voor een tiende gedeelte van m bezoek geprofiteerd heeft. Nu ja, mn kan dan zeggen: „ik heb dat of-dat reeum gezien", maar eigenlijk is er zoo Iter weinig van blijven hangen en men mkt achteraf: ,,'t was toch wel wat nut te". zal menigeen wel eens overkomen Ün. vooral in die musea, waar slechts B niet-deskundig onderlegd zaalwachter mweztg is en wiens werkzaamheid zich ■Kilts bepaalt tot een zorgvi^dige sur- Ölance van personen, die met neigin- tt van kleptomanie of anderszins be- 'Pt zijn! Welnu: het is een prachtige gedachte geweest van den directeur van het Rijks museum van Oudheden, dr. Holwerda, om hierin verandering te brengen en het zoo in te richten, dat de bezoekers van dit museum voortaan zoo veel mogelijk nut en profijt van een rondwandeling kun nen trekken. Zeker- er lagen tot nvl toe gedrukte toelichtingen bij de tentoon gestelde voorwerpen, doch, nietwaar, men kwam er niet toe, dit alles zorgvuldig te bestudeeren. Dr. Holwerda heeft nu. teneinde de be zoekers tegemoet te komen, eenige dames zoodanig opgeleid, dat zij in staat zijn be zoekers op voortreffelijke wijze van de zoo zeer gewenschte kunst-historische voorlichting te dienen, hen te wijzen op hetgeen in de eerste plaats ..waard is ge zien te worden." Toen wij een dezer da gen het museum bezochten trof het ons, hoe deze dames op buitengewoon, heldere, van kennis en breede ontwikkeling getui gende wijze, velerlei merkwaardige en in teressante bijzonderheden wisten te ver tellen Op al onze vragen werd beknopt en welwillend geantwoord: men voerde ons onmiddellijk naar datgene, wat den gemiddelden bezoeker het meeste belang inboezemt en zette daarvan het specifieke op pakkende wijze uiteen. Ook degeen. die van een speciaal onderwerp reeds goed oo de hoogte is. maar daarvan aan de hand van het tentoongestelde nog meer zou willen weten, zal geenszins bedrogen uit komen. De geleidsters werkten reeds veel studiemateriaal door en zullen zeker niet SDoedig een antwoord schuldig blijven. Tevens Hikt ons deze vóórlichting van groot nut voor gezelschappen, die een excursie naar het Museum ondernemen Wij juichen deze maatregel van harte toe! Daar. waar in het Rijksmuseum van Oudheden zulk een schat van voorwerpen te bezichtigen valt, is het van het hoog ste belang, dat een ieder daarvan op de hoogte komt en U zich niet meer, zooals helaas tot nu toe te veel voorkwam, als een kat in een vreemd pakhuis gevoelt. Wij zijn er zeker van, dat het rondgeleide der dames, die dank zij haar ontwikkeling en kunde, volkomen voor deze niet ge makkelijke taak berekend blijken, den velen bezoekers zeer welkom zai zijn. Wij vertrouwen er dan ook op, dat men van de hier geboden gelegenheid om een. mu seum op een nuttige en interessante wijze te bezichtigen, gretig gebruik zal maken. Het kan niet anders, of deze vriendelijke uitleggingen zullen door elkeen bijzonder gewaardeerd worden! Aan Dr. Holwerda onze hartelijke gelukwenschen met dit genomen initiatief! uitvoering „het nieuwe tooneel" eindbal van den heer h. j. van leeuwen. Een gezellig samenzijn. In de groote Stadsgehoorzaal vond Za terdagavond het eindbal plaats van den dansleeraar H. J. van Leeuwen. In ver band met ziekte van eenige leerlingen moest dit jaar het gebruikelijke ballet ach terwege blijven. Nadat op de muziek van het orkestje onder leiding van den heer J. Hazes eenige uren was gedanst, werd een der leerlingen in de gelegenheid gesteld den heer Van Leeuwen namens alle leer lingen dank te brengen voor de gezellige lessen in den afgeloopen cursus gegeven. Ten huize van den heer Van L, was in den loop van den dag reeds een aandenken bezorgd. Mevrouw van Leeuwen werd voor haar hulp bloemen aangeboden. Nadat de heer Van Leeuwen met eenige toepasselijke woorden bedankt had voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden geschenken, werd het gezellige bal ver volgd. Te spoedig kwam aan dezen intiemen avond een einde. Een geslaagde avond. Zaterdagavond gal bovengenoemde tooneelvereeniging haar groote voorjaars uitvoering in de concertzaal Concordia", Medewerking verleende de welbekende jazzband „Aufgepast" onder leiding van den heer Alb. Gerritsen, Nadat dit orkest zich eenige malen had laten hooren verscheen de voorzitter, de heer P. v. Egmond voor liet voetlicht en heette in de eerste plaats de afgevaardig den van verschillende zusterverenigin gen en verder alle aanwezigen hartelijk welkom. Voorts hoopte spr. dat hetgeen dezen avond geboden zou worden inden smaak van de aanwezigen zou vallen en deed mededeeiins dal door een ongeval een der medespelenden niet kon mede werken en déze ro! was overgenomen door den heer Veldhuizen. .Voor dezen avond stonden twee num mers op het programma en wel „Eerloos" drama in drie bedrijven door W. G. Ncuhuis en „Hannes wordt ingekwartierd" van J. J. Rentmeester, kluchtspel in één bedrijf. Daar het drama „Eerloos" reeds meer dere malen is opgevoerd, ontheft ons dit van de plicht den inhoud daarvan weer te geven. Maar dat het geheel goed tot zijn recht is gekomen, is zeker te danken aan de goede krachten waarover deze vereeniging beschikt, In het bijzonder brengen wij hulde aan de drie hoofdper sonen n.l. mej. H Mader—van Rosse, en de heeren J van Es en Veldhuizen. Dat het spel ook de goedkeuring van het pu bliek wegdroeg, bleek wel uit het lang durige applaus aan liet einde. Na de pauze werd Ingekwartierd" op gevoerd. wat danig de lachspieren in be weging bracht en waarvoor de medespe- lenaen eveneens een dankbaar applaus ontvingen. Nadat den heer Veldhuizen bloemen waren aangeboden, werd een begin ge maakt mét het bal onder leiding van den heer Bink, dat tot laat in den nacht ge duurd heeft, en dat tevens het einde was van een goed geslaagden avopd. waarvan velen genoten hebben en- waarop „Het Nieuwe Tooneel" met genoegen kan terug zien. h.O.R.A., afd. leiden en omstr. Zaterdagavond vierde de afdeeling Lei den en Omstreken van bovengenoenide Vereeniging haar vijfde jaarvergadering in Huize Feenstra. Na het welkomstwoord van den voor zitter werden de notulen, het jaarverslag van den Secretaris en de rekening en verantwoording van den penningmeester onder dankzegging aan de functionarissen goedgekeurd. Vervolgens werd nog even besproken den op Sr Februari gegeven Liefdadigheids avond en de Commissie dank gezegd voor hare vele opofferingen. Bij de verkiezing van twee leden voor het Bestuur werden gekozen de heeren Jac. Oudshoorn en J. H. de Vries, die hunne benoeming aannamen. De voorzitter dankte daarop de heeren' Poppe (Leiden) en Donk (Oegstgeest), die afgetreden waren, voor alles wat zij in het belang van de H.O.R.A. hadden gedaan. Als afgevaardigde en plaatsvervanger naar den Bestuursraad werden bij accla matie daarop de voorzitter en secretaris aangewezen. Het volgend punt der agenda gaf nogal eenige discussie. Meerdere leden ver klaarden dat bij de Provinciale-, Ge meente- en Rijksambtenaren en Be ambten de Vereeniging H.O.R.A. nog niet bekend was, en dat zij er zelfs nimmer van hadden gehoord. Het bestuur verwijst dan naar den Itch vandaag voor twee Leidsche men- lmwTEaren een zeer bijzondere dag. Im- ljarü en is het zestig jaar geleden, dat BMtholomeus Devilé en Cornelia I van der Zon (zie foto links), wo- I en i Kon'ngstraat 19 en Petrus Sieval lsenu net'e Ouwerkerk. wonende Prin- 31, in den ondertrouw traden. I fct.a v iu mei a.a.v. Deiae nuwenjuexi voltrokken. Ue was niet minder dan 62 jaar bij denzelfden patroon werkzaam, doch is sinds enkele jaren ambteloos burger. Zoo wel hij als zijn 84-jarige bruid mogen zich nog in een goede gezondheid verheu gen'. Hun huwelijk werd gezegend met zeven kinderen, terwijl er niet minder dan 55 kleinkinderen zijn. Sieval was vroeger timmerman en genoot onder den naam van „Oome Piet" bij een I goed deel der Leidsche burgerij een groote populariteit. Ook dit echtpaar is, de Jaren in aanmerking genomen, nog zeer kras. Hun gezin bestond uit tien kinderen, waar van er momenteel nog. acht in leven zijn. Voorts zijn er 39 opa-zeggers en 5 achter kleinkinderen. Wij wenschen het jubileerende viertal toe, dat zij nog vele jaren mogen terug denken aan een plezierigen bruidstijd bij hun diamanten huwelijksfeest. propaganda-, film- en liefdadigheids avond, de geplaatste advertenties, de toe zending van het HORA-blad en de di verse circulaires. doch het wil nog gaarne meerdere advertenties plaatsen en door middel van de pers grootere be kendheid verschaffen: voorloopig ver zoekt het echter de leden elk in hun kring zooveel mogelijk propaganda te maken en leden te werven. Nadat nog enkele zaken van minder belang bespreken waren, sloot de voor zitter met een woord van dank voor de opkomst en goede bespreking deze ver gadering. o De Zweminrichting „De Zijl" is ge heel gerestaureerd. Hei bestuur verzoekt mede te deeien dat belangstellenden op Woensdagmiddag in de gelegenheid zijn de inrichting te bezichtigen. Wij herinneren aan de lezing van den heer Tissier voor de Ver. voor Staat kunde, welke hedenavond in het klein- auciitorium der Universiteit wordt ge houden Het bestuur van de woningbouw- vereeniging „De Eendracht" heeft opge dragen aan dc firma Marceiis en Heems kerk, aannemers alhier, het bouwen van 32 woningen aan den Lage Rijndijk en Surnatrastraat alhier. Door diet ongunstige weer is het gis teren niet druk geweest op de stations, zoodat de vele extra vóór- en volgtreinen niet hebben geloopen Wanneer de extra- treinen niet zouden loopen, dan zouden zoo noodig de sneltreinen te Lisse, Hille- gom en Vogelenzang stoppen om de reizi gers op te nemen: ook dit is niet noodig geweest. In t geheel passeerden aan het station 8000 Duitsche reizigers. Het „Osnabriicker Tageblatt" liet voor zijn abonné's even eens een extra-trein via WoerdenLeiden naar Amsterdam loopen, De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den 24-jarigen G. G., die ten huize van de grootmoeder van, zijn verloofde in de Geerestraat zes ruiten had vernield. In de Zaterdag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Stoom-Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerieënfabriek v.h. San ders en Co, Kon. Stoom-Zeepfabriek alhier werden de balans en de winst- en verlies rekening over het boekjaar 1930 goedge keurd. Besloten werd. evenals vorig jaar, geen dividend uit te keeren, doch het winstsaldo op de nieuwe rekening over te brengen. Herkozen werd tot Commissaris de heer Mr. E. F. W. Gugel, te Rotterdam, Zondag 3 Mei a.s. zal er een goed- koope trein loopen van Nijmegen en Arn hem naar Lisse (aankomst 10.18) en Lei den aankomst 10.33. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende plaatsbespreking BINNENLAND. Algemeene vergadering der Vereeniging voor Ziekenverpleging. (Binnenland, le Blad). De Partij National Indonesia wordt ont* bonden. (Uit Ned. Oost Indië, le Blad). Ernstig auto-ongeluk bij Bussum; een meisje levensgevaarlijk gewond. (Gemengd 2e Blad). Trein te Apeldoorn on een stootbiok ge reden; cén zwaar en één licht gewonde. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De vlootbesprekingen. Een Engelsche nota. (Buitenl. en Tel. le Blad). De zaak Moulin in het Italiaansche par lement. (Buitenl. le Blad). Herriot toch weer burgemeester van Lyon. 'Buitenl. le Blad). voor de uitvoeringen der Kon. Vereen. „Litteris Sacrum." In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Volw. Kinde Datum pers. ren Totaal Maandag 20 April 34 34 Dinsdag 21 April 38 1 39 Woensdag 22 April 38 1 39 Donderdag 23 April 38 1 39 Vrijdag 24 April 34 1 35 Zaterdag 25 April 33 1 34 IJMUIDEN, 26 April 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. K.G, f. 1.70f. 1.25; Tongen p. K.G. f.2.20—f. 1.20; Zetschol f.50—f.40, Kleine Schol f. 36f. 16, Schar f. 10, Tong schar f.46f.31, p. kist van 50 K.G.; Rog gen p. 20 stuks f.34f.20; Vleeten p. stuk f. 3.25 Pieterman en Poontjes f. 13—f, 3.50, Groote Schelvisch f. 33f22, Middel Schei- vsich f. 38f. 22, Kleinmiddel Schelvisch f.28—f.14. Kleine Schelvisch f.20—f.8 50, alles p. kist van 50 K.G.; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.38f 20. Gullen per kist van 50 K.G. f.12f.4; Lengen p. stuk f.2—f. 0.70; Heilbot p. K.G. f.160—f.130; Wijting p. kist van 50 K.G f 11f.6.50: Koolvisch p. stuk f. 1.75f. 0.25; Makreel p. kist van 50 K.G. f.16—f.11. Aangekomen 13 stoomtrawlers: HC. 154 met f.51; IJM. 142 met f.31; IJM. 59 met f. 29; IJM. 96 met f. 27; IJM. 18 met f 30; IJM. 98 met f.43, IJM. 138 met f,24, IJM. 197 met f.48, IJM. 117 met f.30. IJM.116 met f.22, IJM. 28 met f.16, IJM. 15 met f. 43, IJM. 168 met f. 1060 aan zoute visclk 3 beugers: VL. 86 met f. 1550, VL. 80 met f. 1950, VL. 195 met f. 1300 en 31 loggers: KW. 158 met f.630. KW. 89 met f. 600, KW. 135 met f. 590, KW. 36 met f. 780, KW. 124 met f.760. KW. 45 met f.840. KW. 33 met f.560. KW. 77 met f,440, KW. 167 met f.650, KW. 42 met f.700. 31 met f.640, KW. De beruchte Jack Diamond (Tel. le Blad). Amerikaansche gangster opnieuw zwaar gewond. röntgenstralen. Regeling voor het hebben van toestellen. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende regelen betreffen de het hebben van Röntgentoestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen deelt de minister van Arbeid, H. en N. mede. aanleiding te hebben gevon den, nog eenige verbeteringen in het ont werp aan te brengen. Daarbij is er tevens rekening mede gehouder.*, dat sinds de in diening var, het ontwerp door de techniek nieuwe vorderingen zijn gemaakt, ten ge volge waarvan de mogelijkheid is geble ken aan Röntgentoestellen nieuwe bevei ligingsmaatregelen aan te brengen, zoowel tegen de gevaren van de hoogspanning als tegen de gevaren, die de stralen zelf kun nen opleveren. Met deze nieuwste ontwik keling der techniek, die nog wel verderen voortgang zal maken, is in het gewijzigde wetsontwerp gerekend; daar toch wordt de mogelijkheid geopend een toestel te hebben zonder schriftelijke vergunning van den minister. Er bestaat geen bezwaar om een bepa ling op te nemen, waaldoor blijkens het ontwerp zelf niet alleen van artsen, tand artsen en tandheelkundigen, maar ook van andere personen, die stralen wenschen aan te wenden de noodige waarborgen van bekwaamheid worden verlangd. Het wets- on.weiD is dienovereenkomstig gewijzigd. De vraag of voor ziekenhuizen een bij zondere regeling behoort te worden ge troffen beantwoordt de minister in het al gemeen ontkennend. Wel bestaat bij de voorbereiding van den algemeenen maat regel van bestuur, die bij de totstandko ming der wet zal moeten worden opge steld, gelegenheid op een bepaald punt met bijzondere omstandigheden, die voor een ziekenhuis mochten gelden, rekening te houden. Hoogtezonapparaten, zooals die thans bij vele particulieren in gebruik zijn, val len buiten dit ontwerp. De minister is met de leden, die dit ont werp niet dienstbaar zouden willen ma ken aan een regeling van het toezicht op voedingsstoffen die als „bestraald" wor den aangediend van meening, dat zulk een rcgel'n.g in de Warenwet behoort te weden ondergebracht. Een Nota van Wijzigingen en een na der gewijzigd ontwerp zijn aan de Memo rie toegevoegd. KW. 31 met f.640, KW. 16 met f.620, KW. 19 met f.690, KW. 29 met f.690, KW. 49 met f.610, KW. 32 met f.590. KW. 14 met f.620. KW. 23 met f.900. KW. 138 met f.580, KW 74 met. f.620. KW. 48 met f 610 KW 38 met f 8)0, KW. 102 met f.590. KW 4 met f.730, KW 8 met f. 680, KW. 134 met f. 170, KW. 70 met f.590. KW. 175 met f.600, KW. 56 met f.710, KW. 105 met f.700, SCH. 312 met f. 610. NEDER!. 1NDSCHE SPOORWEGEN. Vergadering van den bond van ambtenaren. Zaterdag vergaderde te Scheveningen de Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen Bij de behandeling van de rekening en verantwoording van den bondspenning- meester over 1930 werd gediscussieerd over de financieele uitkomst van „Medische Hulp" waarover de penningmeester ge ruststellende mecledeehngen deed, daarbij, in antwoord op een vraag, verklarende dat „Medische Hulp" niets te maken heeft met de Nieuwe Bocrhaave. Besloten werd, de volgende vergadering te Venlo te houden. De begrooting werd onveranderd vast gesteld.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1