<D De le reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is 1 VIRGINIA „ARNHEM" AGENDA. SPECIAAL UITGEZOCHTE VIRGINIA-TABAK! Ook met kurk en goud FAILLISSEMENTEN. BUITENLAND. HEDEN: N.V. Stoom-, Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek v.h. Sanders en Co. Kon. Stoom Zeepfabriek. Jaarl. verg. van aandeelhouders, 2'/« uur nam. Zondag. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomsten te 10 uur voorm. en Vh en 7'/j uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Maandag. Rembrandtstr. 23: Alg verg. v. aandeel houders Comm. Vepn. Heineken's Bier- handel. IO'/i uur voorm. Schouwburg: Ver. R'damsch Hofstad- tooneel ,,De Duivel". S'h uur nam Katwijk aan Zee (Geref. Gem., Zeesteeg)Spr. ds. Minderman van Lisse, l'/t uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Chr. Volkspartij, 7'/i uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 urn- tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hovens Gréve, Kors, Seret en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz. tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempenaerstraat 4, tel. 27* is dag en nacht geopend. RECLAME. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringssto ringen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's och tends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-JoseF'-bitterwater 4621 Toen begonnen in September 1930 de ge regelde postvluchten. Het weer in Europa was slecht, de reisduur beliep van 10 tot 14 dagen Van Dijk alleen wist met Wiersma en Buitenhuis op de thuisvlucht van 17 tot 25 October 1930 Koppen's record in zoo verre te breken, dat hij niet alleen 9 vlieg dagen, maar ook 9 reisdagen maakte. Dat record heeft Smirnoff gebroken door 8 dagen te vliegen en te reizen. Een prachtige prestatie, die de geheele K.L.M. tot eer strekt. Want het zijn niet alleen de drie mannen in het vliegtuig, het zijn alle menschen uit de organisatie, die op hun manier en op hun plaats meewerken, vol enthousiasme aan dit schoone werk. waar op wij alleen niet al te prat moeten gaan om anderen niet jaloersch te maken In het aantal vlieguren brengt deze tocht van Smirnoff geen record Van der Hoop was in 1924 127 u. en 16 min. in de lucht (20 vliegdagen). Koppen met de Postduif maakte in 1927 75 u. cn 49 min. (10 reis-, 9 vliegdagen). Smlrnofl sloeg hem in 1928 met een thuisvlucht. op den kortsten weg nog van 72 uur 2 min vliegtijd (11 reis- en vlieg dagen). Op den langeren weg over Caïro maakte Van Dijk in October 1930 een record met 87 uur 51 min, (9 reis- en vliegdagen). Maar ook hij werd geslagen door Smir noff, die over den langeren weg 12 Decem ber 1930 83 u. 25 min. vloog (12 reis-, 11 vliegdagen). Met de vlucht, die hij gisteren tot een goed einde bracht, slaat Smirnoff ziin eigen record in vlieguren niet. Tot Sofia had hij al 97 u. 24 min. Van Sofia nasi- Amsterdam is 10 a 11 uur vliegen. Hij komt dus op ruim 89 uur. Het record in vlieg- en reisdagen heeft Smirnoff op 8 kunnen brengen o.m door het lengen der dagen BoesjirBagdad Gaza—Cairo vloog hij in één dag, in 12 uur en 49 minuten. Verkiezingen Provinciale Staten. Ongunstige wijzigingen voor R.-K. Staatspartij en S. D. A. P. In een deel onzer oplaag hebben wij gisteren nog kunnen melden dat de uit slag in Overijsel wijziging heeft ondergaan. Bij de officieele telling van de in den kieskring Enschedé uitgebrachte stemmen is namelijk gebleken, dat op de lijst van de R.-K. Staatspartij een klein aantal stemmen meer zijn uitgebracht dan bij de officieuse telling. Dit heeft tot gevolg gehad, dat bij de eerste verdeeling der zetels niet 38 zetels, doch 39 zetels onmiddellijk werden toege kend. De R.-K. Staatspartij, die eerst 10 zetels bij de eerste toewijzing had gekregen, krijgt er thans 11, waardoor het stelsel der grootste overschotten in werking trad. Dit had tot gevolg, dat er een kleine wijziging in den uitslag is gekomen. Deze uitslag is thans als volgt: AR. 7 zetels, Communisten 1, V.D. 3, VB. 4, C.H. 8, S.D.A.P. 11, R.-K. 12, S.GR. 1. Door de gewijzigde uitslag zijn niet ge kozen de heeren H. J. van Bergen, te Kampen (RX) en A. IJ. Tulp te Deventer (S.D.A.P.). In hun plaats zijn gekozen de heeren C. F. Bramer te Nijverdal, benoemd tot burgemeester van stad Hardenberg (AR.) en S. L. Louwers te Zwolle (V.D.). Ook in Friesland is de uitslag veran derd. De Plattelandersbond heeft niet 2579 doch 2721 stemmen. De kiesdeeler is 3613.74. driekwart van den kiesdeeler is dus 2710.305. De Plattelandersbond heeft dus 11 stemmen meer dan drie-kwart van den kiesdeeler, waardoor hij zich dus een zetel ziet toegewezen. De R.-K. Staatspartij zag zich vier zetels toegewezen, hiervan valt een af. daar de vierde met het klein ste overschot was verkregen. De heer F. Bokma. Heerenveen, is dus nu voor den Plattelandersbond gekozen, de heer T. A. Hettinga. Leeuwarden, valt voor de R -K Staatspartij af. De zetelverhoudtng is nu geworden: Antl-Rev. Partij 12, Chr.-Hlst. Unie 10, R.-K. Staatspartij 3, Vrijheidsbond 4, Vrij- zinnig-Dem. Bond 6, S.D.AP. 13, Commu nistische Partij Holland 1 en Plattelan dersbond 1. r m Het totaal-resultaat der in elf provincies gehouden verkiezingen wordt nu derhalve ook anders Winst is behaald door: Anti Rev. Partij 3 zetels S. D. A. P9 zetels Communisten 3 zetels R.-K. Dissidenten 3 zetels R.-K. Volkspartij 1 zetel St. Geref. Partij 1 zetel Verlies is geleden door: Vrijheidsbond 4 zetels R.-K. Staatspartij 2 zetels Chr. Hist. Unie 2 zetels Vrijz. Dem. Bond 5 zetels Democratische Partij 2 zetels Plattelandersbond 7 zetels PRINS HENDRIK TE DELFT. Bezoek aan de politie. Gistermiddag heeft Z. K. H. Prins Hen drik een bezoek gebracht aan den tech- nlschen dienst van de politie te Delft. Te ruim drie uur arriveerde de prins aan het hoofdbureau van politie, waar hij in de hall verwfelkomd werd door den burge meester, mr. G. v. Baren en den Commis saris van Politie, den heer U. v. d. Zee. In de commissariskamer werd ook de heer Oerleman, inspecteur van de recherche, aan den Prins voorgesteld. Intusschen had het politiemuziekcorps onder leiding van inspecteur Aafjes zich buiten opgesteld en toen het gezelschap weer in de hall ver scheen, bracht de muziek het „Wilhelmus" ten gehoore. Na een korte bezichtiging van het ge bouw heeft de Prins, die vergezeld was van zijn adjudant jhr. Laman Trip, op de binnenplaats van de brandweerkazerne een demonstratie bijgewoond van de politie- brandweer. De Prins, die van een en ander met be langstelling kennis nam, vertrok te kwart over vieren weer naar de Residentie. RECLAME. BELASTINGVERIIOOGING TE ROTTERDAM. Sombere perspectieven. In de avondvergadering van den Rot- terdamschen raad heeft bij de debatten over het voorstel van B. en W. tot belas tingverhooging de burgemeester eenige mededeelingen gedaan, die als een bom aanslag dtn raad hebben opgeschrikt. Hij heeft n.l toegezegd, dat hij zou nagaan of er kon worden bezuinigd, desnoods door verhooging van de tramtarieven, doch hij waarschuwde tevens dat men de verwach tingen geenszins hoog moest spannen. Dit voorstel tot belastingverhooging is nog maar een voorzichtige stap van het ge meentebestuur. Eigenlijk ziet spr. den toe stand vee) ernstiger in dan daarin tot uiting komt. De crisis heerscht overal en eventueele voordeelen door bezuiniging ontstaan zullen wegvallen door nieuwe te genvallers Zelfs deze belastingverhooging zal wel niet voldoende zijn. De meevaller van 6'/t ton is reeds verdwenen in allerlei tekorten. De instelling van een crisisdienst is noodzakelijk om af te kunnen wachten welke bijdragen het rijk zal kunnen geven. Wanneer de dienst niet ingesteld wordt, dan zal een verhooging van het aantal opcenten od de gemeentefondsbelasting van het maximum 80 nog wel niet vol doende zijn Men zal zich vertrouwd moe ten maken met de idee, dat de haventarie ven verlaagd moeten worden, doch dat al leen zal reeds 10 nieuwe opcenten op de belasting noodzakelijk maken. NIEUWE PROEVEN VAN DEN HEER VERAART. Verzoek aan de regeering om subsidie voor het verkrijgen van meer zonneschijn. Wij vernemen, dat de proefnemingen van den heer A. Veraart voor het neer slaan van wolken bij daarvoor gunstige weersgesteldheid zullen worden gehouden Zaterdag 23 Mei tusschen 3 en 5 uur boven de Noordzee te Scheveningen. Een der vliegtuigen zal starten van het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, de overige van Schiphol. Bij het vaststellen van dezen datum is er rekening mede gehouden, dat op dezen dag (daags vóór Pinksteren) vele belangstellenden, ook uit het buitenland, gelegenheid zullen hebben de proefnemin gen bij te wonen. Vooral van Fransche zijde bestaat voor de proefnemingen veel belangstelling, zulks ook in verband met de Fransche Koloniën. In verband met de reeds gepubliceerde mededeeling, dat de heer Veraart voor nemens was, na 1 Juli zijn proefnemingen geregeld in de vroege morgenuren te hou den, ten einde te trachten, op den dag meer zonneschijn te verkrijgen, hebben wij inzage gekregen van een schrijven, dat de lieer Veraart gezonden heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. In dit schrijven verzoekt de heer Ver aart den Minister, zijn medewerking te willen verleenen, opdat èn door steun van Rijkswege èn van de besturen der gemeen ten, die bij het welslagen zijner pogingen gebaat zouden zijn, regelmatig vluchten zouden kunnen worden uitgevoerd. Slechts dan wil de heer Veraart voor subsidie in aanmerking komen, indien inderdaad het normale aantal uren zonneschijn door jarenlange observatie bekend zou wor den overschreden In dit geval zou de heer Veraart eventueelen steun, door Rijk en gemeente gezamenlijk te dragen, gesteld willen zien op tien gulden per extra uur per duizend inwoners. Het zou om verschillende redenen ge- v.'enscht zijn zoo zegt het schrijven verder dat een eventueele overeen komst zou kunnen worden aangegaan voor een aantal jaren. De heer Veraart wijst voorts op het feit, dat niet alleen de belangen van den tmdbouw. maar om. ook die van de Volksgezondheid (bestrijding van ziekten) en van het Verkeerswezen (bestrijding van mist en overstroomingen) ten zeerste bij het welslagen zijner pogingen gebaat zullen zijn. Daarom richtte de heer Ver aart ook efen schrijven aan Z.Exc. den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid en Z.Exc. den Minister van Water staat. Het verkrijgen van meer zonneschijn denkt de heer Veraart te kunnen bewerk stelligen door het neerslaan van wolken in de vroege morgenuren, door het neer Daar op de tabaksvelden zelf, waken onze eigen experts er met uiterste nauwgezetheid voor, dat uitsluitend de beste, speciaal uitgezochte bladen van volkomen gezonde tabaksplanten verscheept worden voor de fabrikatie van Uw Chief Whip, waardoor de grondslag gelegd wordt voor hun prachtsmaak en zuiverheid den ARDATH LONDON slaan van wolken in het begin van den namiddag in het warme jaargetijde, in dien zware hagel- en onweersbuien zich dreigen te ontwikkelen en door het neer slaan van wolken in' zee in tijden van overvloedigen neerslag. NEDERLANDSCH GESCHENK AAN KROONPRINS UMBERTO. Men meldt uit Milaan: Bij het bezoek van den Itaiiaanschen Kroonprins aan de Jaarbeurs te Milaan werd de met de hoogste onderscheiding bekroonde Friesche zwartbonte stamboek koe der Algemeene Friesche Veeuitvoer Maatschappij ..Alverna", Leeuwarden, aan Prins Umberto aangeboden, die het ge schenk persoonlijk aanvaardde. Z. K. H. bezocht eveneens het Neder- landsche Paviljoen. NATIONALE VROUWENRAAD. De voortgezette vergadering. In de gisteren voortgezette vergadering zijn verschillende verslagen uitgebracht. In behandeling kwam vervolgens een urgentie-voorstel van de Vereenlging voor vrouwenbelangen en geliik staatsburger schap en van de Vereenlging voor vrede en vrijheid, luidend: De Nationale Vrou wenraad dringe er bij den Internationalen Vrouwenraad on aan, deel te nemen aan de actie van de internationale vredes organisatie inzake interne tlonale ontwa pening. Het bestuur meent, dat dit voor stel niet moest worden aangenomen. Mevrouw H. van Biema-Hvmans (den Haag) en mej. L. C. E. van Eeghen (Am sterdam) verdedigden het standpunt van den Internationalen Vrouwenraad. Na langdurige en levendige besprekin gen werd besloten, dat de Nationale Vrou wenraad er bij den Internationalen Vrou wenraad op aan zal dringen, mee te doen aan de actie tot steun van de a.s. inter nationale ontwaoeningsconferentie in proote lijnen, doch niet af te dalen in details. In het najaar zal de Nationale Vrou wenraad een groote demonstratie hou den, waarbij velen het woord zullen voe ren ovei het nut van de internationale ontwaoeningsconferentie. Onder applaus van de vergadering werd de motie-Arn hem aangenomen, luidend: De Nationale Vrouwenraad richt in het belang van de geestelijke volksgezondheid het verzoek tot de vertegenwoordigers van de Neder- landsche pers. hun invloed aan te wen den om de berichtgeving over moorden, aanrandingen en geruchtmakende pro cessen zoo beknopt en sober mogelijk te houden. Mej. M. Heinen bracht als internatio naal comité-lid voor vrouwenarbeid het jaarverslag uit. Aangenomen werd een voorstel van de Nederlandsche vereenlging voor vrouwen- belangen en gelijk staatsburgerschap, lui dend: De N. V. R. spreekt zich uit voor gelijke wettelijke benoembaarheid van mannen en vrouwen voor alle ambten en betrek kingen. De Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, de vereenlging Tesselschade. de Vereeniging van christe lijke bewaarschoolonderwijzeressen en de vereeniging Arbeid Adelt willen geacht worden blanco te hebben gestemd over dit punt. Het bestuur werd verzocht er bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen op aan te dringen dat in de eleetrische trei nen tusschen Amsterdam en Rotterdam ook eenige wagens 2de klasse voor niet- rookers bestemd worden en andere geheel voor rookers en ook dat in de eleetrische treinen in de niet-rookwagens 3de en 2de klasse enkele compartimenten voor vrou wen worden gereserveerd. Besloten werd, de algemeene vergade ring in 1932 te Rotterdam te houden. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Betreffende het conflict bij de firma N. ter Kuile en Zn. te Enschedé wordt mee gedeeld, dat in de Donderdag in Den Haag gehouden conferentie tusschen de bij het conflict betrokken partijen van de zijde der werkliedenorganisaties een bemidde lingsvoorstel is gedaan, waardoor 't toon verschil tot 30 ets. per week zou worden gereduceerd. In de gisteren gehouden ver gaderingen van de drie bij het conflict betrokken organisaties met de bij deze aangesloten stakers is besloten, dit voor stel te aanvaarden. Van dit besluit is mededeeling gedaan aan den rijksbemid delaar, die hiervan weer bericht aan de fabrikantenvereniging heeft gezonden. Vandaag zou deze vereeniging te dezer zake een beslissing nemen. (N.R.Crt.) VERSPREIDE BERICHTEN. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat voorgeoefende dienstplichtigen der infanterie van de 1ste ploeg der lich ting 1929, geacht moeten worden niet te behooren tot de personen, die de eerste oefening hebben beëindigd met een ploeg van 'n vroegere lichting dan die, waartoe zij behooren. en derhalve, buitengewone omstandigheden uitgesloten, in hetzelfde jaar voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst behooren te komen, dan waarin de overige dlenstDlichtigen der lichting 1929 voor die oefeningen zullen opkomen. Bij Kon. besl. is aan T. de Koe, op zijn verzoek, met Ingang van 29 April 1931 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Monnikendam. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Mei 1931, benoemd tot burgemeester van Slie- drecht ir. H. Poppig. Bij Kon. besluit van 2 April is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau J. den Duik, reeder, te Scheve ningen. Uit het jaarverslag van ..De Neder landsche Padvinders" blijkt dat het aantal padvinders in 1930 met 30 pCt. is toege nomen. Het omvat 2275 welpen, 4097 ver kenners, 624 voortrekkers en 753 leiders, totaal 7749 (verleden jaar 6000). RECLAME. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. 4597 Uitgesproken: De N.V. Eerste Leidsche Electr. Fabr. van Koek, Banket- en Suikerwerken vji. G. P Timp, te Leiden, Haarlemmerstraat 247. Rechter-Comm. mr, F. J. A. Hyink. Curator mr. F. J. J. Trapman, te Lelden. dei DE ALGEMEENE TOESTAND Rede van Henderson. Op het jaarlijksch diner der buitalk j pers te Londen heeft de Engelsche ter Henderson een rede gehouden. wees op het belang van ontwapening arbitrage en zeide verder betreffende a.s. ontwapeningsconferentie In Febrai 1932, dat het ijdel is, te beweren, dat geest van verdenking, wantrouwen onveiligheid daadwerkelijk verbannen Ik geloof niet, zeide hij, dat hij het zal worden, tenzij wij de taak der ontr, pening die ln het Verdrag van Versaiü en in ar. 8 van het Volkenbondspact v«f zien is, kunnen voltooien en tot de nats meer vertrouwen stellen in de plecW gesloten verbintenissen. Daarom is het onmogelijk om het W lang te onderschatten dat wij en. naari veilig meen te mogen zeggen, alle Biltsi partijen hechten aan het succes der od| waoeningsconferentie. Ons belang bij de zaak van een pei nenten vrede is het voornaamste en, men kunnen zeggen, het eenige doel m onze actieve deelneming in de intens tionale aangelegenheden. Het welslagen der ontwapeningscon» rentie zou er meer dan eenige andere In tor toe bijdragen om de gevaren van economische depressie weg te nemen.» ten minste tot een minimum te benerka Het belang, dat wij stellen in den vied heeft onze politiek beinvloed betreffend het Rijnland en dergelijke kwesties, m Inbegrip van onze jongste poging te aanzien van de FranschItaliaanse! vlootonderhandelingen. Wij meenen, 4 een regeling van het vlootvraagstuk ee belangrijke bijdrage zijn zou tot het sued der ontwapeningsconferentie. Het ultblj ven van een regeling onzer moellijkheda zou de oorzaak kunnen worden van të opzetten door de betrokken reeeerinrt van programma's van vlootbouw, (J1 vroeg of laat de waarde van het view] verdrag zouden kunnen te niet doen. BEL.GIE. De staking tc Brussel mislukt. Het socialistische blad „Le Peuple" kca-B digt aan, dat de staking bij de Brusss- I sche couranten als mislukt kan words beschouwd voor de tvpografen. Een mede I deeling van de directies stelt vast, dat u I van arbeiders weer aan het werk gaan B DE VATICAANSCHE STAAT. De Paus buiten het Vaticaan. De Paus heeft gistermorgen te kw®] vóór elf met gevolg per auto de Vaticaan- sche Stad verlaten om de inwijding W te wonen van het nieuwe gebouw van M college der propaganda. L Dit gebouw is even buiten de Vaticaan- nl sche Stad gelegen en geniet exterrltorak-r teitsrechten. zi Op den drempel van het college wen de Paus ontvangen door kardinaal Vb v Rossum, den gouverneur van de Vaticaan- a sche stad en den directeur van het ca- z lege. Voorts waren er 15 kardinalen aan- z wezig. De paus zegende zelf het nico" gebouw en sprak in de kapel een spraak uit. waarop de leerlingen tot handkus werden toegelaten Vervolg® bezichtigde de Paus het gebouw. Op terras verbleef de Paus geruimen tijd c- het panorama van Rome gade te sla® Het bezoek drceg een streng particu»" karakter, zoodat er langs den weg, de auto's namen, geen troepen geschMW stonden. De leerlingen en assistenten c® het college juichten den Paus geesMri'B tig toe.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2