Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN 7ste Jaargang LEÏDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Aprü 1931 Zesde Blad No. 21810 1 VOOR DE HUISVROUW. KINDERKLEEDING VOOR WARME DAGEN. is niets dat een moeder meer Je verschaft dan de verzorging van garderobe van haar kinderen, omdat tier niet alleen op de kunst van het a aankomt, maar ook het hart een l|e meespreekt. hoe zou ook onder zulke omstan- iiien niet iets leuks voor den dag ko- i! Het is dan ook heel gemakkelijk leren te kleeden, want z ezien er al- aardlg uit, onverschillig welke kleur dragen of hoe het betreffende jurkje akje gemaakt is. Daar iedere moeder reel moeite geeft en er een eer in It-haar kinderen niet alleen doelmatig ook vlug en elegant te kleeden, len er op dit gebied langzamerhand oneindig veel mogelijkheden geboden Is tr thans zoo'n groote verscheiden- d, dat men eigenlijk niet anders kan ■eken als van „de mode in kinder- reding." |Het belangrijkste is en blijft de natuur de eenvoud want ieder jurkje, dat ook .ar eenlgszins ingewikkeld of „te veel lameerd" is, levert met wasschen illijkheden op en voldoet daardoor dus !t aan de eisclien der hygiëne. Dit is cal direct af te keuren. Kaast een eenvoudig maaksel is dus het waschbaar zijn, de voornaamste fac ia de kinderkleeding. |HH mag hier niet onvermeld blijven, I alle kinderen dol zijn op kleurtjes dat toiletjes in onuitgesproken tinten, al heel snel gaan vervelen, kn neutrale kleur is toch ook onont- irlljk en dit geldt vooral voor au iwlkleeding, daar hiervoor elke effen au natuurlijk veel te teer zou zijn, het- a een remmende invloed op het kind i uitoefenen. Een remming, veroor- ;t tengevolge van een kleedingstuk is il een der ergste verwijten, die men de lergarderobe maken kan. Nergens het er meer op aankomt het kind in vrijheid van bewegen niet te hin- 10, dan juist hier. kleinen kunnen zich op school, bij ut en bij 't spelen alleen dan vrij cn ukkig voelen, als ze naar harte'ust ien ravotten en daarbij niet aan hun uen behoeven te denken, ir teere kleedingstukken „de zin voor leid" trachten aan te kweeken, is een de domste fouten die men begaan dit is Oude school-systeem! hndergarderobe is natuurlijk niet aan ealde voorschriften gebonden. Het iter hierom: waarvoor moet het jurkje "it doen? 't algemeen houdt men deze garde zoo bescheiden mogelijk, daar een al met heel weinig toe kan. En het el verstandiger, wanneer het noodig iets na te maken, dan een hoe- eid jurkjes in voorraad te hebben, het kind uitgroeit en die ze toch niet (jagen kan. beginnen met de schoolkleeding. "lag dus niet te teer zijn opdat het id niet, wanneer er per ongeluk ergens 1 vlekje opkomt, ter verantwoording 'oepen wordt. Ideaal is een kleeding, het kind er altijd netjes uitziet en t niet knoeit. d deze eischen voldoen de gebreide alen volkomen en ze hebben boven in nog het voordeel, zich makkelijk te reinigen. 'jjus „tusschenkleurige" jerseyjurkjes den hierboven vermelden neutralen jt, maken een goed effect met b.v. een ~eurd streeppatroon, zooals het op één- n.' Ilaatste Jurkje laat zien. Voor jon- 's er een enorm aantal gebreide hns Ui ven GAivüij. aan bai gcuiuuc Fnoolpakjes, die met hun korte broeken P Mouse met ceintuur een vlotte indruk faken (laatste afb.) tore Pul'-over (links) van een luchtig Irarh. weefsel is een prachtige jongens- IpmT ïoor sP°rt en Uitstapjes, terwijl het leiw 6 tr'cotiurkje daarnaast, dat bui- f„4 ,n s°lide en practisch is, graag meisjes gedragen wordt, voalve deze toiletjes, die wel de hoofd- der kindergarderobe vormen, zal ucht geneigd zijn er nog een linnen i,..::.™ Jurkje) bij te maken dat „over- Sewasschen kan worden en voor dagen zeer aan te bevelen is. oezoek en voor alle gelegenheden Kom.®1611 met zijn kinderen „pronken" wil 'mirlijk heel andere tolletjes in meisje ziet er in een pastel jurkje snoezig uit, hier wordt (zooals de middelste afbeelding dui delijk laat zien) een kort klokrokje met een glad bovenstuk vereenlgd De ren've garneering bestaat uit een Berthen-kraag1 welke aan de hals met een slinger van lieve bloempjes aigezet is. Voor jongens is een modern „matrozen pak" altijd leuk. dat bestaat uit een wijd- uitioopende broek en een recht jasje, met ceintuur. In plaats van een vest komt hieronder alleen een gebreide lichte zo- mer-sweater in aanmerking, die ook zon der jasje, bij korte en lange broeken ge dragen kan worden. Het blijkt dus dat het heelemaal niet noodig is, veel verscheiden heid te hebben om de kindergarderobe goed en volledig te noemen. Drie ver schillende, eenvoudige en practische toi letjes zijn voldoende om hierop aanspraak te kunnen maken. WILLY UNGAR. DE BRUIDSBLGEMEN. bij het huwelijk tegenwoordig verleenen niet meer het stijf-gestileerde effect dat we niét lang geleden nog overal zagen, doch worden, in scherpe tegenstelling daarmeezoo ongedwongen mogelijk op gemaakt, waardoor een heel nieuw en interessant effect verkregen wordt. De bloemen zelf onderscheiden zich ook van de tot op heden gebruikelijke, want zooals bekend is, werden vroeger alleen mirte- en oranjebloesem gekozen, die men later voor de groote Aronskelken verwisselde (die ook nu nog zeer gezocht zijn) terwijl het allernieuwste de los op gemaakte narcissen zijn, die met haar witte kelken, gele kroontjes en frisch- groene stelen aan het wit der bruidsver schijning de levendigheid geven, welke deze beslist noodig heeft. Ook de moderne bruidsbouquet wordt zooals reeds eenige jaren gebruikelijk is met wit-satijnen lint getooid. VOL ZOMERSCHE FANTASIE. doet de nieuwe mouw aan. waaraan de ideeën uit den tijd onzer voorouders dui delijk te herkennen zijn en welke ten deele ook de Biedermeiermotieven varieert. In principe gaat het om een nauwe ondermouw, waar een sterk bloezende mouw in den stijl van het boerenhemd, zoodanig overheen gewerkt wordt, dat bo venaan de z.g. orgelpijpjes ontstaan, wat een elegante en slanke arm maakt. Voor een extra slanke pols is een op de hand nauwsluitende manchet noodzakelijk. Dergelijke mouwen zullen bij de voor jaarsmodellen wel gezien worden en wel hoofdzakelijk bij imprimtoiletjes. 313. Ja. ze zagen den ballon verdwijnen. In de hooge, heldere lucht. Wim schreide om de gevoelige klapp' De koopman loosde zucht op zucht. De ballon was weg, onbereikbaar. Beiden lieten menige traan, Toen keerden zij elkaar de rug tc En zijn toen van elkaar gegaan. 314. Gesteund door lansen en geweren. Sprongen zwarten verwoed in het rond, Pim, die nu met zijn vriend bleef kijken Dit buitengewoon prachtig vond. Onder tam-tam der tabouretten, Onder de klanken van een fluit. Voerden de half verkleede zwartei. Eigenaardige dansen uit. RAUWKOST. Van verschillende zijden werd mij ge vraagd, of ik soms eens iets over rauw kost wilde schrijven, mogelijk ook recep ten daarvan geven kon. En waarempel juist dezer dagen kreeg ik een alleraar digst boekje over dit onderwerp in han den, waaruit ik u graag een en ander wil vertellen. Dat boekje heet: Rauwkost-gerechten en werd geschreven door mejuffrouw M. Wittop Koning. Voor verschillende patiënten schrijven bekende doctoren tegenwoordig rauw voedsel voor; doch ook gezonde menschen gaan er toe over, om ongekookte voe dingsmiddelen te gebruiken. Zij behoeven zich echter niet zoo streng als de zieken aan een rauwkost-diëet te houden, doch kunnen hiermee een afwisseling brengen tusschen de gekookte, gestoofde en ge bakken gerechten door. Ook de rauwkost moet toebereid worden en wat appetijte lijk voorgediend. Menschen zijn nu een maal geen koeien, die gras en kruiden vermalen en herkauwen: er moet eenige zorg aan de rauwe spijzen worden be steed, willen de menschelijke maag en in gewanden ze kunnen verwerken. En daar naast kan men de rauwkost smakelijker maken door toevoeging van ingrediënten, door vermenging met een andere rauw kost, door roeren, verwarmen enz. Het zijn juist die kleinigheden, waar door menschen die opzien tegen de rauw- kost-kuur hun tegenzin leeren overwin nen. Het is volstrekt niet noodzakelijk, om uitsluitend op rauwkost te leven, Indien dit tenminste geen dokter's voorschrift is. Men kan volstaan met één rauwkost-scho- tel per dag. die heeft reeds een zeer gun stige uitwerking. Tot de voornaamste levensmiddelen om rauwkost mee te bereiden behooren: de vruchten, verschillende groene bladgroen ten, wortels, modelmelk, karnemelk en yoghurt, rauwe eieren (voor een sausje gebruikt), tuinkruiden, zooals peterselie, seldery, kervel enz. en ten slotte: honing. Natuurlijk moet er. als de gerechten niet gekookt worden, bijzonder veel aandacht aan het wasschen van het voedsel worden besteed. Men kan vruchten reinigen onder stroomend water, groenten een uur in koud water met zout laten staan, doch vooral zal men ook goed moeten contro leeren dat men rijpe, gave malsche groen ten en vruchten krijgt. Daar rauwkost de bewerking van het „fijnkoken" niet on dergaat, dient men voor de bereiding van deze spijzen speciale mesjes, schaven, ras pen en molens aan te schaffen; anders krijgt het gebit een veel te zware taak. Natuurlijk nemen diverse sla's en sla- sausjes een belangrijke plaats in bij de rauwkostmenu's. De ingrediënten waar mede men die sausjes kan toebereiden be staan hoofdzakelijk uit: olie. zure en zoete room, citroen- of rabarbersap (in plaats van azijn) eierdooiers, zout (zoo weinig mogelijk) honing of bruine suiker (beter dan witte) mosterd en peper voor gezonde menschen, doch niet voor zieken of kinde ren, soja, maggi-aroma, marmite en sel derijzout. Hier heeft u een paar sla-recepten: zuurkoolsla; reken per persoon op 125 gr. zuurkool. I uitje, I eetlepel fijnge sneden borageblaadjes en bieslook, 1 eet lepel karnemelk of eetlepel citroensap: 2 eetlepels slaolie. Wasch de zuurkool vlug even af. (tenzij het door u zelf inge maakte zuurkool is. die behoeft u niet te wasschen) en schud ze droog op een ver giet; vermeng ze met de andere bestand- deelen en laat ze daarmee 1 a 2 uur staan vóór u ze opdient. U kunt ook de helft van deze hoeveelheid zuurkool gebruiken en er verder kropsla bij geven. Romeinsche bindsla; een kwart of een halve struik van deze sla is voldoende voor één persoon; maak dezen in zijn geheel schoon, wasch hem uit onder stroomend water, sla hem zorgvuldig droog en ver deel hem door het hart in 4 gelijke stuk ken; leg in den slabak eenige lepels mayonnaise voor 2 of 4 personen, zet daar de vierdeparten sla in. opstaande tegen den wand. Voor het eten van deze nog wat onbekende sla het volgende.' men neemt de parten in hun geheel op het bord, voorziet blad voor blad van wat saus er. eet het zoo op. Sla behoort wel tot de hoofdgerechten op rauwkostgebied: in het boekje van me juffrouw Wittop Koning komen liefst 43 verschillende slagerechten voor! Daarnaast zijn de rauwe graanproduc ten van belang, b.v. de „Müsli" van Dr. Bircher-Benner. Voor een éénpersoons portie gebruikt men hier: 1 afgestreken eetlepel havermout, 3 eetlepels water, het No. XV 1849. Hoe vindt u dezen landjonker met zijn dame anno 1849?! Vermoedelijk zal het sterke geslacht bij het zien van deze pot sierlijke dracht, waarin echter al véél verbetering was gekomen, even in het vuistje lachen! „Hij" is gekleed als volgt: Grijze overjas met zwarte z.g. „Brandenburg" tressen versierd; daaronder een lang soort vest. lichtblauw van kleur eveneens met zwarte I tressen gegarneerd; het hemd was van fijn wit batist, de das geruit (blauw, zwart en een weinig rood), de pantalon die strak het been omsloot, was lichtgrijs met een zwart streepje geruit; de puntige hoed van geel stroo, zwart omgeboord en met zwart lint gegarneerd! „Zij" heeft een tailleur aan van oker- geellaken met een breeden rand donker blauw laken geïncrusteerd, een wit kan ten blouse, waarvan de manchetjes over de mouwen van het jacquette te zien zijn; eveneens een gele stroohoed met blauwe veer gegarneerd! Naar het hoofddeksel te oordeelen was zij het roerend met haar gemaal eens!! G. V. sap van een halve citroen, 1 eetlepel ge condenseerde melk, 1 a 2 zure appelen (150 gr.), 1 eetlepel gemalen noten of amandelen. Laat de havermout 12 uur in het water weeken; roer er dan het ci troensap en de gecondenseerde melk (of room met honing door) en rasp in dit mengsel de gewasschen appelen met schil en klokhuis fijn, telkens de appeimassa door de havermout roerende om de kleur blank te houden. Vlak voor dit smakelijk gerecht gegeten wordt, moet u er de ge malen nootjes over strooien. Müsli om 's zomers te gebruiken wordt vrijwel op dezelfde manier toebereid; al leen moet u dan de appelen door 150 gram eenigszins fijngedrukte aardbeien, fram bozen. aalbessen, boschbessen of bramen vervangen; u kunt er ook 2 fijn gewreven bananen voor gebruiken en zelfs 30 gram gedroogde vruchten; deze moeten dan echter eerst 24 uur in water weeken. en dan óf in kleine stukjes gesneden wor den óf door den molen worden gedraaid. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WI JTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. T- VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bii JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN H. Riindijk 74 Kiosk Prinsessekade.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 19