GR00TSCHE HULDIGING VAN DEN HEER J. BAAK. I DE STATENVERKIEZING. l72tle Jaarpan? WOENSDAG 22 APRIL 1931 No. 21807 Officieele Kennisgevingen. ENORME BELANGSTELLING UIT ONDERWIJSKRINGEN. STADSNIEUWS. HET KLEUTERHUIS TE KATWIJK AAN ZEE Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN: 10 Cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi] eeD maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTn Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Hedenavond zullen wij, zooals gebruikelijk, den uitslag der stem- Ding in de stad Leiden, voor de herkiezing der leden van de Provin- tiale Staten van Zuid-Holland op de lekende borden voor ons Bureau ubliceeren. DE DIRECTIE. TARWE - ORGANISATIE. De Burgemeester van Lelden brengt ter 'j#ennis van de in deze gemeente gevestigde tarweverbouwers: af dat voor de uitvoering van de Tarwewet 1931, acht gewestelijke tarwe-organisaties Zijn ingesteld; dat deze organisaties tot taak hebben de beoordeeling van de belangen der arweverbouwers in overeenstemming met fe bepalingen van de Tarwewet en de van :egeeringswege vast te stellen maatrege len en voorts het uitoefenen van controle op den tarweverbouw en op de bewaring, ferzending en levering van de tarwe; j dat de Tarwe-organisatie voor Zuid- Bolland is gevestigd te 's-Gravenhage, nna Paulownastraat 20, Secretariaat van Ie Hollandsche Maatschappij van Land bouw; dat zij in hun eigen belang, ter verkrij ging van de noodige inlichtingen omtrent Be levering van verbouwde en bij hen aan wezige tarwe, worden aangeraden zich ten poedigste tot die organisatie te wenden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 22 April 1931. 4406 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden ■irer.gen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. H. J. Dieben om vergunning tot het prichten van een stoom wasch- en strijk- richtlng op het perceel Zoeterwoudsche Ingel No. 20, Sectie M. No. 3125; b. de (firma J. C. van dr Steen en Co. om ver- unning tot het oprichten van een koek-, anket- en suikerwerkfabriek in het per- eel Pieterskerkgracht Nis. 1820, Sectie Nis. 1823, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 April 1931. 4405 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen is- en natuurkunde (hoofdvak schei- nde) de heeren L. J. van der Wolk (Den Haag), H. J. van Opstall (Enschede) "n M. M. de Monchy (Den Haag) en voor et economisch doctoraal examen Indo logie de heer R. A. H. Beissel von Gym- nich (Den Haag). Gisterenmiddag vond onder enorme be langstelling de huldiging plaats van den heer J. Baak Jzn„ inspecteur van het L.O. in de inspectie Leiden, ter gelegenheid van zijn 40-jarige werkzaamheid bij het L.O. Te dien einde had zich een eere-comité gevormd, bestaande uit de heeren Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Leiden, Eere-Voorzitter; L. H. M. J. Vosters. Alke made; Mr. D. F. Pont, Hillegom; Mr. Dr. J. Schokking, Katwijk; K. Brug, Leider dorp; Dr. F. S. A. C. M. Baron van Wijn bergen, Lisse; J. B. V. M. J. van de Mortel, Noordwijk; A. A. C. M. van Iersel, Noord- wijkerhout; A. J. van Gerrevink, Oegst- geest; Mr. A. T. C. K. Tepe, Leiden; J. P. Gouverneur, Sassenheim; P. Lotsy, Val kenburg; G. Bulten. Voorhout; A. J. L. Ketelaar, Warmond; J. E. Boddens Hosang Woubrugge; P. C. A. M. Wap, Zoeter- woude. Het Comité, dat zich met de organisatie van deze huldiging had belast, bestond uit de navolgende leden: W. Koops Azn., Voorzitter, Leiden; N. B. M. Vreeburg, Penningm., Leiden; Mej. S. D. M. Vroom, 2de secretaresse, Leiden, A. van der Hoogt, Algem. Adj., Lelden; H. G. de Boer, Noordwijk-Binnen; H. de Boer, Woubrugge; Mej. N. G. Herfst, Leiden; Mej. J. J. Klomp, Noordwijk; J. M. Mazu- rel. Leiden; J. Schouten. Zoeterwoude; P. Siderius, Katwijk aan Zee, C. Veiwey, Noordwijk; C. van der Zwet, Leiderdorp; G. Bakema. Onder de zeer vele aanwezigen - at Stadsgehoorzaal was zoo goed als geheel gevuld merkten wij, naast de hierboven genoemden, op het zoo goed als voltallige college van B. en W. dezer gemeente, als mede den gemeente-secretaris Mr. D. van Strijen, benevens verschillende ambtena ren, voorts de heeren Pas en Smits, in specteurs der derde hoofdinspectie, de schoolopzieners de heeren Goslinga en van Jilzenga, de heeren Meyne en Schilp, inspecteurs van het Christelijk Onderwijs, de heer Zandman van de inspectie te Delft, de heer Boot namens de plaatse lijke schoolcommissie, de heer Sypkenu namens het Bestuur van het MSG, heeren Zandvoort en Zaayer. namens het genootschap Kennis is Macht, de heer Wilmer namens de R.K. Schoolbesturen, voorts diverse afgevaardigden van scholen uit Leiden en omgeving, tallooze school hoofden, onderwijzers, onderwijzeressen, belangstellenden en vrienden. De zaal was feestelijk met palmen en bloemen versierd en diverse bloemstukken stonden voor het podium. Onder de tonen van de „Hochzeitsmarsch" trad de ju bilaris. vergezeld van zijn echtgenoote en familie, binnen. Allereerst werd hij toege sproken door den voorzitter van het Uit voerend Comité den heer W. Koops Azn. Het is den mensch eigen, aldus spr., bij mijlpalen in het leven om te zien en na te denken over alles wat zich daarin heeft voorgedaan. Het is hem dan een behoefte zich het verledene voor den geest te roepen, wanneer en hoe de tocht is be gonnen, en hoe hij na moeilijkheden of vlot verloopende tijden aan de pleister plaats is gekomen. De taak in het leven is verschillend, maar verwacht wordt, dat wij haar aanvaarden met kloeke hand. Met vasten tred dient men voorwaarts te schrijden naar het doel. Leven is werken niet slechts om den broode, maar ook voor hart en wil en om onzen naaste te dienen Uw arbeid was opvoedingswerk en had de diverse perioden in het leven van den cultureele beteekems, want het bedoelde j stichting en ontwikkeling van het gees telijk gehalte Spr. memoreerde vervolgens heer Baak, dat met de functie van onder- i wijs 4de klasse begon Regelmatig vol~de de onderwijzersbenoemingen elkander op De heer Baak behoorde tot degenen die de betrekking van hoofd eener schooi be- geerenswaardig achtten. Ook de diverse scholen, waarvan de heer Baak school hoofd was, werden in herinnering ge- Dracht, vervolgens de benoeming tot schoolopziener te Leiden en Hillegersberg, tot aan de tegenwoordige functie van den heer Baak. Met ernst en volharding heeft de jubi laris er naar gestreefd, aldus spr., de ge meenschap te dienen en zich aan haar te geven. U heeft zich gewijd aan het kind en steeds getoond u te willen wijden aan alle kinderen van ons volk, ongeacht maat schappelijk milieu, godsdienst en kunnen en heeft hen liet oog geopend voor het ware, het goede en het schoone, waardoor hun leven verrijkt werd. Een eigen zelf standige meening was daarbij de leids vrouw van den jubilaris, die een levendig begrip van plicht steeds aan den dag ge legd heeft. Ook de heer Baak heeft moei lijkheden op zijn weg gevonden, die hem zorg baarden. Maar wie de overtuiging draagt, dat hij een goed doel dient, staat pal en gevoelt zich, wanneer hij niet slaagt, gerust. Het moet den heer Baak tot dankbaarheid stemmen, dat hij bij voortduring heeft medegewerkt tot 't heil van onze natie. Spr. wijst op de volle Gehoorzaal, ge vuld met de leden der Comité's en de af- j gevaardigden van talrijke schoolbesturen I en scholen, die allen wilden getuigen van hun belangstelling en wrardeering en die I hem hier nu een hartelijk welkom toe roepen. Spr. trekt in beeldrijke bewoordingen een vergelijking met het aanschouwelijk onderwijs en overhandigt den jubilaris on der groot applaus namens de aanwezigen een Baedeker van Italië, waarin een enve loppe met inhoud, die het mogelijk zal maken dat de heer Baak met zijn echt genoote een reis naar Noord-Italië gaat maken. Mede namens denzelfden grooten kring van gevers biedt spr. hem tevens een fraai.' staande gangklok aan en een schaal welke hem ten geschenke over handigd was door den heer Gerrit de Blanken uit Leiderdorp en waarin het mogelijk zal zijn de briefkaarten van de Italioansche reis te bergen Het woord was vervolgens aan den voor zitter van het eere-comité. mr A. van de Sande Bakhuyzen, die er op wees, hoe waardeering voor den jubilaris gevoeld wordt in en door het geheele district Leiden Aan de roepstem om in het eere- comité zitting te nemen is dan ook door alle burgemeesters uit de omgeving met genoegen gevolg gegeven. De burgervaders wenschen gaarne te deelen in het huide koor, dat voor den jubilaris in alle ge meenten klinkt. SDr. brengt namens het eere-comité zijn hartelijke gelukwenschen over en spreekt de hoop uit, dat de heer Baak nog tal van jaren vruchtbaren arbeidskracht mag geven. Spr. herinnert er aan en hij weet het uit ervaring, hoe vruchtbaar het werk van den heer Baak bij voortduring geweest ls. Deze heeft veel tot stand gebracht en al is zijn arbeid aan critiek onderhevig geweest, hij zorgde Foto VOOYS. er steeds voor dat het was, overeenkomstig de eischen, die daaraan gesteld kunnen worden. Spr. memoreert o.a. de reorgani satie van het onderwijs in 1922, waarb.j de jubilaris zulk een belangrijk aandeel had en wijst er vervolgens op hoe deze immer een uitnemende hulp is geweest bij het zoeken naar onderwijzend personeel Spr. uit tenslotte zijn beste wenschen voor de komende vacantiereis van dengeen, die in al die jaren nooit vacantie heeft genomen. De Wethouder van Onderwijs de heer Tepe, bracht daarna hulde aan de ver diensten van den heer Baak voor het L.O. en wilde speciaal eenige opmerkingen maken naar aanleiding van de 4-jarige periode, waarin spr. met den jubilaris in contact stond. Twee eigenschappen van den jubilaris hebben hem bijzonder ge frappeerd en wel zijn onverflauwde ijver en belangstelling voor het onderwijs in groote zoowel als kleine aangelegenheden, daarnaast zijn grootst mogelijke onpar tijdigheid. zoowel wat het openbaar of bij zonder onderwijs, volksscholen of die voor de meer gegoeden betreft. Bij het nemen zijner beslissingen werd steeds en alleen het waarachtig belang van het onderwijs nagestreefd. De invloed van den heer Baak is groot geweest. Spr. brengt hem daarvoor oprecht hulde en dank. De vraag beslist, of een werkzaamheid in overeenstemming met het geweten is geweest. De jubilaris kan ongetwijfeld met recht constateeren, dat hij zijn tijd niet in ledigheid heeft doorgebracht, maar met zijn talenten heeft gewoekerd. Spr. uit tenslotte den wensch, dat de heer Baak nog vele jaren in het belang van de inspectie en van het onder wijs mag werkzaam zijn. Hierop werd het woord gevoerd door Wethouder T. S. Goslinga, die op verzoek van de Ger. Schoolvereeniging, namens de Prot, Chr. Scholen er op wees, hoe de heer Baak altijd een open oog heeft ge had voor de moeilijkheden, die de te ne men beslissingen inzake het Bijz. Onder wijs met zich brengen en daarbij de grootste onpartijdigheid heeft betracht. Hij hoopt, dat de jubilaris nog lang het Inspectoraat zal kunnen waarnemen en roept hem een hartelijk „Tot weerziens" 1 toe. De heer Th. B Wilmer sprak namens de Bijz. Katli. Schoolbesturen en sloot zich volkomen bij den vorigen spreker i aan. Er waren wel eens meeningsver- schillen, maar die moeten gewaardeerd en begrepen worden en dat heeft de heer de Baak steeds gedaan. Het beste wat de jubilaris doen kon, heeft hij gedaan en hij mag er zich van bewust zijn. zijn plicht volvoerd te heb ben in het belang van een dienst, dien spr. na den godsdienst de belangrijkste acht. Spr. betuigt den jubilaris zijn har- telijken dank voor zijn arbeid namens het Kath. Onderwijs. De voorzitter der Plaatselijke School commissie de heer Boot wees op de eigen aardige verhouding tusschen die commis sie en den heer Baak en kwam tot de conclusie dat de eerste meer adviezen heeft ingewonnen bij den laatste, dan omgekeerd. Hij dankt voor de belangstel ling aan de commissie steeds betoond en wenscht den heer Baak nog een lange werkzaamheid toe. Inspecteur Pas uit Schiedam sprak na mens de collega's zijn hooge waardeering uit voor het werk van den jubilaris en herinnerde er aan, hoe de besprekingen BINNENLAND. Het rapport der commissie van onder zoek inzake de beschuldigingen tegen den heer W. Vogt als directeur van de Avro; van corruptie is geen sprake. (3e Blad). Bescherming van nieuwstijdingen; memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland. 2e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent het tragisch ongeval te Sluiskil. (Gemengd, 2e Blad). Drama te Wanrooy in Noord-Brabant. (Gemengd. 2e Blad). De jaarlijksche bestuursvergadering van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. (Kerk en School, 2e Blad). Geen voetbal op de Olympische Spelen te Los Angeles? (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Anti-Italiaansche betoogingen te Brussel (Euitenl., Ie Blad). De Spaansche regeering aan het werk. (Buitenl., Ie Blad). In EIzas-Lotharingen zijn spionnen gearresteerd. (Buitenl., Ie Blad). Tegen den Dusseldorfschen moordenaar is de doodstraf geëischt. (Tel., Ie Blad). in de inspecteurs-vergaderingen steeds van aangenamen aard zijn geweest. De adviezen van den heer Baak werden hooggeacht. Spr. hoopt op een nog lange samenwerking. De heer Hueck, sprekend namens een kring van belangstellenden uit Hillegers berg biedt den heer Baak een mooie aquarel aan. Tenslotte sprak de heer H. G. de Boer, hoofd der R. Kath. School te Noordwijk een spontaan woord namens de onder wijzers en onderwijzeressen en memoreer de het dubbele contact dezer groep met den Inspecteur. Eenerzijds is daar het medevoelen van den heer Baak met het particuliere leven van den onderwijzer, waardoor hij een sfeer van vertrouwen schept, anderzijds de werkelijke ambte lijke belangstelling in het onderwijs. Spr. betreurt het slechts, dat men den Inspecteur niet nóg meer in de scholen ziet en wenscht nog vele jaren toe, onder de zegen van den goeden God, aan den man, die zoo van harte medeleeft met zijn onderwijzers en onderwijzeressen. Zeer onder den indruk nam vervolgens de heer Baak zelf het woord en achtte het niet gemakkelijk om op alle woorden be hoorlijk te reageeren. Spr. ziet tafereqlen uit de afgeloopen 40 jaren en dan wordt de ontroering mees ter over de gedachten. Het heeft spr. goed gedaan blijken van waardeering te ont vangen van kinderen, die hij sinds het be- Foto Bleuzé. ^ekom^n ÏJtuHs,_,van de Leldsche Buitenschool te Katwijk aan Zee is thans gereed Bekomen en zal binnenkort geopend worden. - Gisteren vond ln de Stadsgehoorzaal de grootsche huldiging plaats van den heer J. Baak Jzn., inspecteur van het Lager Onderwijs ln de Inspectie Lelden, ter gelegenheid van diens 40-jarige werkzaamheid bij het onderwijs. Hierboven de jubilaris met zijn echtgenoote, verdere familie en leden der diverse Comité's na de huldiging vereenlgd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1