AGENDA. LEIDSCHE SrKGIJWfWRG BURG. STAND VAN LEIDEN HEDEN: Prediker: Openb. Verg. Chr.-Hist. Unie. 8 uur. Schouwburg: L. T V. „Jacob Cats": „Lentewolken". 8 15 uur nam Stadsgehoorzaal. Concert „Stem des Volks", 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël, Groenesteeg. Samenkomst 8 uur nam. Nut van 't Algemeen, Democratische Partij en E K, Volkspartij, 8 uur nam. Prediker: Staatkundig Geref. Partij, 8 uur nam. Stadsevangelisatie. Morschweg. Samen komst 8 uur nam. Katwijka Zee, Zeesteeg, ds. Lamaln, 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Telef. 1313. XVIIIde INTERNATIONALE ORIENTALISTENCONGRES. Een huisvestingscomité opgericht. Op uitnoodlging van het Uitvoerend Comité van het XVIIIde Internationale Orientalistencongres, dat van 712 Sep tember 1931 onder Beschermheerschap van Z.K.H. Prins Hendrik en onder voor zitterschap van prof. dr. C. Snouck Hur- gronje bijeenkomt, heeft zich een Huis- vestingscomité gevormd, waarvan mevr. van de Sande Bakhuyzen-Gericke en mevrouw Snouck Hurgronje-Oort respec tievelijk het eere-presidentschap en het presidentschap hebben willen aanvaarden. Het Huisvestingscomité verspreidt dezer dagen een circulaire, waarin Leidsche families opgewekt worden gastvrijheid te verleencn aan buitenlandsche congres bezoekers. Ook in 1883, toen te Leiden het Vide Internationale Orientalistencongres bijeenkwam, is de gastvrijheid der Leia- sche ingezetenen ingeroepen. In onze stad is namelijk de gelegenheid tot huis vesting van honderden congresbezoekers veel te gering, zelfs al nemen velen hun intrek in Noordwijk of Den Haag. Hei, inroepen van de gastvrijheid der inge zetenen is een oude traditie, die tot nu toe bij alle groote internationale congres sen gevolgd ls en steeds op hoogen prijs is gesteld. De circulaire is mede onderteekend door de voorzitters der voornaamste stu- dentenvereenigingen, door welker bemid deling men hoopt over een aantal stu dentenkamers te kunnen beschikken. Zij, die niet door genoemde circulaire bereikt zijn en toch gaarne aan congres bezoekers gastvrijheid willen verleenen, worden vriendelijk verzocht li van me- dedeeling te doen aan den ggcretaris van het Huisvestingscomité, den heer C. C. Kriegel-, Ethnograpisch Museum, Rapen burg 67-69. Ook zal het secretariaat gaarne mededeelingen ontvangen omtrent beschikbare ruimte ln pensions en hotels te Leiden met opgave van prijs. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GROFSMEDERIJ. WONINGBOUWVEREENIGING „DE TUINSTADWIJK". Jaarlijksehc vergadering van aandeelhouders. Aan het verslag der Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij alhier over 1930 is het volgende ontleend: De algemeen heerscliende malaise heeft haar Invloed sterk doen voelen. Ook voor de naaste toekomst zijn de vooruitzichten somber Aan verscheidene arbeiders moest ontslag worden verleend, terwijl zij. die langen tijd in het bedrijf werkzaam wa ren geweest, op wachtgeld werden gesteld. De uitbreiding van het nieuwe gedeelte der kettlngfabriek is in het afgeloopen jaar tot stand gekomen en in gebruik ge nomen. Aan verschillende werken werd in 1930 uitgevoerd voor een bedrag van f 1.509.266 (V. j. f. 1.462.145). Het voordeelig saldo der fabricagereke- ning, de z.g. bruto-winst, bedraagt f. 125.894 (v. j. f. 169.169). De balans- waarde der terreinen, gebouwen, werktui gen, gereedschappen enz. bedroeg op ulti mo 1929 f. 594.823, terwijl ln 1930 werd aangeschaft voor f. 134.439, totaal f. 729.263, geamoveerd werd voor een ba- lanswaardc van f. 3.voorgesteld werd een afschrijving te doen van f. 56.097, waardoor de balanswaarde zal worden te ruggebracht op f. 673.163. Na aftrek van deze afschrijving, van bijdrage in de kosten van pensioenen, on gevallenverzekering enz. en afschrijving van dub. debiteuren ad f. 293 en na toe voeging van een voordeelig saldo ad f. 6716 der Intrestrekening, blijft een bedrag van f 34.485 over (v. J. f. 84.006), zoodat met inbegrip van het onverdeeld gebleven di vidend a. p. ad f. 2985 een bedrag van f. 37.470 beschikbaar is ter verdeellng. Als dividend kan dan 6 pet. (v. j. 10 pet.) worden uitgekeerd, waarna f. 817 als on verdeeld dividend op nieuwe rekening overgaat. Aan den technisch directeur der N. V.. den heer A. M. Touw, werd op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend. De balans vermeldt als activa o.m.: ge bouwen f. 502.692 (v. j. f. 460.878), werktui gen f. 116.654 (V. j. f. 81.907), ketels en stoomwerktuigen f.4735 (v. J. f.4620), vaartuigen f.2344 (v. j. f.3151), gereed- schaupen f.5349 (v. J. f.1992), modellen f 3849 (f.4735), terreinen f.37.540 (als v. j.), dub. debiteuren f.2301 (f.2077), re servefonds Risicobank f. 15.956 (f. 13.788), kassa en kassiers f 169.165 (f. 15.412), effectenrekening f 216.015 (f. 8861). ef fecten reservefonds f. 299.559 (f.299 627). debiteuren f. 231.269 (f. 476.315), inventaris f. 224.950 (f. 229.243). Aan passiva: kapitaalrekening f. 510.000 (als v. J.), leeningen f. 620.000 (vorig jaar f. 131.000), reservefonds f. 300.000 (als v. j.) winstreserve f. 190.000 (als v. j.) afschrij ving dub. debiteuren t 2300 (f. 2077), cre diteuren f.77.703 (f.333.899), reserve be langen personeel f.75 000 (v. j. id.), zui vere winst f. 34.485 (f. 84.006). De algemeene vergadering van aandeel houders heeft het verslag, balans en ver lies- en winstrekening, gelijk gemeld, goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 6 pet. (v. J. 10 pet.). Tot commissaris werd herkozen de heer Th. F. A. Delprat. Jaarverslag over 1930. Van de hand van den secretaris van bovengenoemde vereeniglng is het zes tiende jaarverslag verschenen. We ontlee- nen hieraan het volgende. Het bestuur onderging een kleine wijzi ging door vertrek van den heer van der Wulp, wiens plaats werd ingenomen door den heer H. H. Harmsen. In den Raad van Commissarissen werden door bedan ken van de heeren Thijs en Janssen de heeren M. Galjaard Sr. en W. Roman ge kozen. Het ledental bedroeg op 31 Dec. j.l 541 tegen 438 op 31 Dec. 1929, alzoo een toe name van 103 leden, wat zeker mag gel den als een bewijs, dat in Leiden de wo ningnood nog niet is opgeheven. De mutaties bij het verhuren der wo ningen waren zoowel voor het eerste als voor het tweede plan minder talrijk dan voorgaande jaren. Het bedrag, dat over het afgeloopen jaar aan huurderving van plan I valt te boeken, bedraagt f. 956.75. Over 1929 bedroeg dit f2617.50. Van B en W werd bericht ontvangen dat, behoudens goedkeuring van den Raad en de Ged Staten, jaarlijks een bedrag zal worden toegekend ter verlaging der huren van plan I. Van dit bedrag zal worden afgetrokken de som van f. 3737.60, waarvoor de vereeniglng is aan geslagen in de straatbelasting. Het gewone onderhoudswerk werd dit jaar geheel in eigen beheer uitgevoerd. De behaalde voordeelen zijn aanmerkelijk hooger dan het voorgaande jaar. In plan I werden de keukens en gangen geverfd en werd één slaapkamer behangen. In plan II werden de uitgebouwde keukens gewit en voor zoover noodlg de tegeltjes bij het a&nrecht verwisseld door granito- platen. De voorgevels werden opnieuw ge schilderd. Met het ombouwen van de tui melramen in draairamen werd doorge gaan. Aan de beplantingen werd dit jaar eenlge uitbreiding gegeven. Een tulnwedsti'ijd werd gehouden, die naar het oordeel van de commissie als geslaagd beschouwd mag worden. De vereeniglng herdacht dit jaar haar 15-Jarig bestaan, welk feit op 29 November feestelijk werd gevierd. Het ingediende plan voor het bouwen van 37 woningen werd goedgekeurd. De aanbesteding van dit werk had plaats op 3 December. Zonder tegenspoed bestaat de kans dat de woningen nog dit jaar gereed komen. De badhulskweslie heeft in het afge loopen jaar deel uitgemaakt van bespre kingen in den Leidschen Raad Uit deze besprekingen is gebleken, dat er nu ein delijk een definitief plan gereed ligt Als nu de uitvoering er van maar niet te lang op zich zal laten wachten SPEELTUINVER. „WESTERKW ARTIER". Derde propaganda-feestavond. Zaterdagavond heeft bovengenoemde vereeniglng in de vrijwel geheel gevulde groote Stadszaal haar derden propa ganda-feestavond gegeven. Hier aan ging een muzikale wandeling door de stad vooraf van de Amsterdamsche Mandoline club en het Harmoniecorps „Excelsior", beide onderafdeelingen van een Amster damsche zustervereeniging. Nadat „Aufgenast" eenlge wijsjes had ten beste gegeven, sprak de voorzitter der feestcommissie, de heer Kok een kort openingswoord, waarin hij allen hartelijk verwelkomde en vervolgens het doel van dezen avond uiteenzette, n.l. gelden bijeen te brengen om daarvoor straks, wanneer de speeltuin wordt geopend, speelmate riaal te kunnen aanschaffen. Spr. wekte op om voor dit doel zooveel mogelijk loten voor de tombola te hou den. De voorzitter, de heer C. F. Lardee gaf een overzicht van de ontwikkeling van het speeltuinwerk hier ter stede en beval het in aller belangstelling aan. Onder dankzegging aan allen, die tot dus verre ten bate van dit werk hun krach ten en medewerking gaven, sprak de voorzitter den wensch uit, dat Leiden het voorbeeld van haar A'damsche zuster zal volgen en het ook hier mogelijk zal zijn dergelijke groote en bloeiende onderafdee lingen te stichten. Spr. eindigde met een beroep op de aanwezige raadsleden om verwezenlijking van dit verlangen te hel pen bevorderen door de toekenning van een subsidie. Daarmede was tevens het officiéele ge deelte van den avond afgeloopen en was de rest aan de ontspanning gewijd. Deze werd in velerlei vorm verstrekt, zoodat indachtig aan het spreekwoord „verande ring van spijs doet eten" terecht mag wor den gezegd dat „Westerkwartier" haar vele gasten een kostelijk souper heeft voorgezet. Een in vroolijke Jurkjes gesto ken meisjeskoor zong onder leiding van den heer J. Crema een tweetal liederen, waarmede deze veel succes oogstte. Wel was de zang niet altoos even zuiver, maar dat is mettertijd voor verbetering vatbaar. Het idee was in elk geval aardig en de uitvoering eveneens Daarna was de beurt aan „Excelsior" onder leiding van den heer P. Swager en de Mandolineclub, dir. de heer Joh. Ver schut Wél mocht de heer Laidee wen- schen dat „Westerkwartier" over een zoo danig koros beschikte. Vooral hetgeen „Excelsior" liet hooren was voor zulke jeugdige executanten een kranig stukje werk. De Eerste Leidsche Buurt- en Too- neelvereeniging voerde onder leiding van den heer J. Bodenstaff nog een tweetal bliispelletjes op. waarom onbedaarlijk ls gelachen Het geheel werd afgewisseld met muziek van „Aufgepast" en besloten door een bal waarbij de heer W. F. van Wijk de leiding had. Alvorens daarmede een aanvang werd gemaakt werden de medewerkende ver- eenigingen door den heer Lardee gehul digd. Aan den directeur van .Excelsior" werd een lauwerkrans en een muziekstan daard aangeboden, aan den directeur "an de Mandolineclub een medaille aan den heer Crama een kistje sigaren aan den pianist die het kinderkoortje ^«geleidde Jac. Oudshcorn een zilveren horloge ketting. „Westerkwartier" kan er zich verzekerd van houden dat zij zich Zaterdagavond heel wat nieuwe vrienden heeft gemaakt. EEN TELEURSTELLENDE BOLLENZONDAG. De afgeloopen Zondag ls voor de bewo ners van de bollenstreek een teleurstelling geweest. De regen dreinde den ganschen voormiddag neer. zoodat slechts weinigen den moed hadden er toch op uit te trek ken. Gelukkig, dat de velden nog niet op z'n mooist zyn; momenteel zijn het alleen nog de narcissen en hier en daar een veld hyacinthen. welke in bloei staan. Wanneer het weer meewerkt, zal er a.s. Zondag belangrijk meer te genieten zijn. RECLAME. TWEEDE ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Op Vrijdag 24 April a.s. zal door de Leidsche Bestuurdersbond de tweede ont spanningsavond voor werkloozen met ge zinsleden worden georganiseerd. Deze ontspanningsavond heeft weder om plaats in de Stadsgehoorzaal, welke daartoe door het Gemeentebestuur kos teloos beschikbaar ls gesteld. Thans zal medewerking worden ver leend door de Muziekvereen „Orpheus" en de Arbeiderstooneelvereeniging DO S. Door D.O S. zullen eenlge blijspelen wor den opgevoerd. ELECTRICITEITS-STORING. Tengevolge van een defect in het 10.000 Volts transformatorstation in de Leeuwe rikstraat alhier is de electriciteitsvoorzie- nlng in Leiden en omgeving Zaterdag avond van 7 uur 23 tot 7 uur 37 gestoord geweest. In de centrale liet het zich aan vankelijk aanzien alsof het defect gelegen was in de turbo-generator. Toen men een ander in gebruik had gesteld, bleek zulks evenwel niet te helpen, waarna opnieuw een storing intrad, welke zich evenwel beperkte tot enkele wijken. Ook de bui tengemeenten werden opnieuw uit veilig heidsoverwegingen van licht verstoken. Na korten tijd was het euvel hersteld en konden de in allerijl te voorschijn ge haalde kaarsen en petroleumlampen weer worden opgeborgen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. In den laatsten tijd heeft men in de ge- illustreerde bladen, speciaal in de London News, afbeeldingen kunnen zien van merkwaardige bronzen voorwerpen met versieringen in allerlei grillige diervormen, welke ln Louristan in Perzië werden opge graven, behoorende tot die merkwaardige kunst, welke reeds vele eeuwen voor Chr. in Azië bloeide. Deze dierornamentiek, die eenerzijds tot China te vervolgen !s, is ook de versieringswijze door het mach tige Skythische volk toegepast in de eeuwen vlak voor en omstreeks Chr. geboorte. Ze was ook door een groot deel van Rusland verspreid en heeft vanuit Zuid-Rusland nok den weg naar het Westen gevonden, waar feitelijk de z.g. Germaansche dier ornamentiek niet anders is dan een af- 1 stommeling van deze kunst. Van dergelijke merkwaardige en zeer fraaie uit Perzle afkomstige bronzen be nevens eenlge Skythische stukken is het gelukt ook voor 't Rijksmuseum van Oud heden een belangrijke collectie aan te koopen, welke daar vanaf heden voor het publiek is tentoongesteld. LEIDSCHE STUDENTEN-TOONEELVER. „D. E. D. I. L." De alhier tot semi-arts bevorderde student J. H. Beckers is bestemd tot re serve-officier van gezondheid bij den ge neeskundigen dienst der landmacht. Reserve-le Luitenant jhr. L. G. Jus» de la Paisières van het 6e regiment veld artillerie, komt, aanvankelijk voor 1 jaar, j 15 Juni bij zijn korps te Leiden onder de I wapenen tot het verrichten van werken lijken dienst. Naar wij vernemen organiseert de I.uthersche gemeente alhier een bijzon dere samenkomst op Zondag 26 April a.s, des avond 7 uur. De beide predikanten zullen een kort woord spreken, terwijl muzikale medewerking wordt verleend door Mevr. C. de KempSchoolenberg, alt, en den heer Hennle Schouten, organist. Laatstgenoemde voert werken uit van Bach, Widor en Vierne. De te houden collecte ls bestemd voor verbetering van het orgel. Op uitnoodiging van de Ver. voor Staatkunde zal op Maandag 27 April de heer Th. Tissier, vice-president van den Consel d'Etat op de bovenzaal van de sociëteit Minerva spreken over de ge schiedenis, de organisatie en de werk wijze van den Conseli d'Etat. Zaterdagmiddag is de 76-jarige mej. C. B op de Haarlemmerstraat aangereden door een onbekend gebleven fietser. Zij viel en bekwam een bloedende wonde boven het linkeroog. De Eerste Hulp dienst vervoerde haar naar het Acade misch Ziekenhuis. Zaterdagmiddag is de 44-jarige mej. A. v. d. B. in haar woning aan den Morschweg gestruikeld en met haar been op een op den grond staand gas stel gevallen. Zij kreeg een diepe vleesch- wonde en werd door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. We leven momenteel in den schoon maaktijd. een periode, waarin de belang stelling der huisvrouwen in de eerste plaats uitgaat naar borstelwerk. Wie zich. daarvoor interesseert, neme eens een rijk je bij den heer W. Nauta. die zijn be staande zaak in de 4de Groenesteeg 90 heeft uitgebreid met een mandenmakerij in het perceel Clarasteeg 17. Het is inder daad belangwekkend te zien, wat er zoo al voor borstel- en mandenwerk wordt vervaardigd De heer Nauta zette inder daad de zaak voort van den heer Schui temaker aan den Zoeterwoudscheweg en was indertijd veel werkzaam ten be hoeve van de tuinders. Toen dezen meer en meer gebruik begonnen te maken van kisten in plaats van manden, werd de heer N. genoodzaakt zijn afzetgebied te verplaatsen naar de stad. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw pers. Kinderen. Totaal Maandag 13 April 33 33 Dinsdag 14 April 39 1 40 Woensdag 15 April 40 40 Donderdag 16 April 37 37 Vrijdag 17 April 38 „De Kringloop der Belangen," harlekinade van Jacinto Benavente. „D. E. D. I. L." bracht de laatste jaien oorspronkelijk werk van Hollandsche auteurs, dat het beroepstooneel niet speelde. Hoewel dit streven op zichzelf alleszins lofwaardig mocht heeten, was het succes, daarmeoe verkregen, niet daaraan evenredig. Nu had deze Leidsche Studententooneelvereeniging haar stand punt verlaten en bracht een tooneelwerk van Spaansche origine, n.l. „De Kringloop der Belangen", een klucht van den Spaan- schen satyrist Benavente. Daarmede was geen slechte keus gedaan, want al zouden wij deze Spaansche harlekinade niet graag tot „groot tooneel" willen verklaren, met zeer eenvoudige middelen wordt niettemin in deze klucht der wereld, een les voor gehouden. waaraan de menschheid zich spiegelen kan. In aardig belichte facetten jammer, dat de actie nu en dan ietwat verstijft en dus ietwat moet worden ge trokken doet de auteur uitkomen, hoe op zichzelf slechte daden veelal worden aanvaard en tenslotte door het gerecht worden goedgekeurd, wanneer de bedrij vers van die daden maar handig genoeg zijn, om rondom zich te vormen een kring loop van belangen, die parallel loopen met de hunnen. i In zijn klucht demonstreert Benavente dit aan den lijve van 2 vagebonden, die zonder cent in hun mars, er in slagen zich groote rijkdommen te verschaffen door dat de gewiekste oplichter Chrispljn zijn collega weet te doen huwen met. de doch ter van een rijkaard, daarbij allerlei z.g. eerlijke menschen, tot zelfs een rechts geleerde toe, die alleraardigst door ver plaatsing van komma's schuldig in niet- schuldig weet om te tooveren, betrekkend in zijn oplichterij, door voor hen „be langen" te scheppen in zijn slagen. Zeer eenvoudig is dit verwerkt, doch juist die eenvoud treft, slechts is de intrige in zooverre uitgebreid, dat Bena vente tusschen beide „verliefden" wer kelijk liefde doet ontvlammen, hetgeen een oogenblik een spaak ln het wiel dreigt te steken, doch het slot is: „eind I goed, al goed". i „D. E. D. I. L." heeft van deze, ook in dialoog meermalen geestige harlekinade, een vlotte opvoering gegeven, al hinkte de regie eenigszins op twee gedachten. Eens deels toch wilde deze duidelijk naar voren doen komen, dat het een spel was van harlekijnen, dat zij zich bewogen naar mate aan de touwtjes werd getrokken, anderdeels echter werd dit geheel losge laten en speelde men er los en leutig op los, alsof van .harlekijnen" geen sprake was. Niettemin mocht als geheel de uit voering er zijn Vooral door het keurige spel van den heer A. van Rijn als de alles bedisselende vagebond Chrispijn. De pro loog werd al direct prachtig ingezet en behoudens een kleine inzinking in het slottafereel werd in plastisch opzicht vaak keurig gevonden spel deze rol uitmuntend uitgebeeld. De tweede vagebond viel iet wat weg naast zijn collega, doch deze is door den auteur ook minder scherp getee- kend. Van de overigen zouden wij nog willen noemen mej. Jo Hooymeyer als donna Sirene, die volledig domineerde zooals moest en mej. Nanny Keyzer als Columbine, terwijl ook de rechtsgeleerde van den heer A. J. Jonker goed werd ge- tvpeerd. De anderen pasten zich het geheel in aardige, kleurige costumes voldoende aan. zij het de een minder overtuigend dan de ander. De zwakke plekken werden echter wel overspeeld door Chrispijn, die de gansche vertooning heeft gedragen Aan het slot beloonde een lang aanhou dend applaus van het niet al te talrijke publiek de executanten. Na afloop werd een schat van kransen en bloemen opgedragen door de besturen van bevriende corpora, w.o. ook van de V. V. S. L. Als oraeses van ,.D. E. D. I. L." sprak de heer Van Rijn een hartelijk dankwoord. Zaterdag 18 April 35 ONDERTROUWD. M. J. v d. Kwartel jm. 23 j. en M. v. Wezel jd. 19 j. J. Jansen jm. 54 j. en W. Bos jd 32 j. - P H. Bodenstaff jm. 27 j. en M H. Heijkoop jd. 24 j. W. van Rijn jm 23 j. en L. F. Bleiji jd. 21 j. K. H. Mugge jm 23 i. en J. Marks jd. 22 j. C. de Roode Jm 24 j. en G. v. Muijen jd. 25 j. - L. A M. Adams jm. 25 j. en K. Baumann jd. 23 j. J O. R. Gravendaal jm. 24 j. er A F Cozijn jd. 25 j. H. P. A. Goddijr jm 32 j. en A. P Hagen jd. 24 j. A. J K. Sommers jm. 31 j. en A. H. W. GIJ bels jd. 30 j. DE ALGEMEENF TOESTAND Het Duitsch-O'-steiirijksch tolverbartK De Parijsche pers toont zich uiterst timitisch inzake de totstandkoming een economisch bloc in Europa, dat pH schikt zou zijn, de Duitsch-OostenrijksciH pogingen tot vorming van een tol-utH te doorkruisen. De toezegging van Oostenrijk, dat H verdere onderhandelingen met DuitsiH land pas gevoerd zullen worden na de b;H eenkomsten te Genève heeft te PagH groote bevrediging gewekt. Men vraagt zich echter af of Italië b I zal toetreden tot het economisch bliH waarin Frankrijk, alleen reeds door aB financieele positie, de hegemonie :;B voeren. Intusschen veiluidt uit Londen, datfl Engelsche kroonjuristen het op 30 MaiB jj. door minister Henderson in het lagwl huis aangekondigde onderzoek naar al verhouding tusschen het Duitsch-OostoJJ rijksche tolverdrag en de bestaande ve-,.J dragen en het protocol van Genève val 1922 hebben beëindigd. In een rapport zouden hun concluriB zijn neergelegd, volgens welke het verdraB niet in strijd is met eenige internationil overeenkomst. De Duitsche regeering zal elk inB voorgelegd tegenplan op zijn verdien-B onderzoeken; zij zal zich echter in ge.B enkel opzicht van haar plan een toluoB met Oostenrijk te sluiten, laten afbren«.l Sir Eric Drummond, de secrataris v del Volkerbond heeft te Rome met Graüil een bespreking gehad in verband met ei. a.s. Mei bijeenkomst van den Volkenbond: - raad. Hierna bood Grandi een noenmaal ui) ter eere van Sir Eric. Het officieuse Giornale d'Italia w klaart, dat geen bijzondere beteekenls gei hecht moet worden aan het bezoek val den secretaris-generaal van den Volketjk oond. Drummond heeft zich met Grandi ot-l derhouden over het ontwapeningsvraat-1 stuk, zoomede over de Duitsch-Oostm-l rijksche tariefunie, welke aangelegenhe^ den door den Volkenbondsraad zultel worden behandeld. In officieele kringen worden reserves üJ acht genomen ten aanzien van de bespre kingen welke tusschen Grandi en Sir MJ Drummond hebben plaats gehad. Ook Mussolini heeft Sir Eric Drummot' I in audiëntie ontvangen. De terstond te treffen maatregelen zoa-j den betrekking hebben op den aankoo: van graan in de Donaulanden. teneini: deze te helpen. Aangezien de oogstvoor- raden van Frankrijk niet voldoende zija om in de behoeften tot den herfst tl voorzien, zou Frankrijk terstond 5 a 6 mi hoen quintalen tarwe kunnen koopen De later toe te passen maatregelen va een algemeen karakter hebben ten doei alle belanghebbende landen van Europa te vereenigen, teneinde de Europeescb landbouwDroducten te rationaliseeren ei de verdediging tegen de Russische dun- ping te organiseeren. DUITSCHLAND. Klein incident. - Beleediging van wijk* Stresemann. De Fransche consul te Koningsbergeo en drie Fransche officieren welke verlol1 hadden gekregen een bezoek te brengR aan de slagvelden van Tannenberg «I Gumbinnen, hadden de onvoorzichtigheid I voor hun genoegen een foto te maken I van een detachement soldaten dat oefe-l nningen hield in een aitilleriekazerne. I Zij werden gearresteerd en naar he: bureau van den commandant gebracht Deze gelastte echter hun onmiddellijk' vrijlating, zoodra zij hun identiteit hadden aangetoond Echter werd het geval ter kennis gebracht door de Duitsche regee ring aan den Franschen gezant, met - bemerking dat het niet de bedoeling was-l het geval op te blazen maar dat het too1) I op prijs zou worden gesteld, indien aan I de betrokkenen werd te kennen gegeven. I dat zij iets hadden gedaan, wat niet ka* I worden veroorloofd. De nat.-soc. geneesheer Diehl uit Kre-1 feld en de journalist Thomassen zijn we-1 gens beleediging van wijlen Stresemann I ieder tot vier maanden gevangenisstraf I veroordeeld. Zij hadden beweerd da' i Stresemann bij de onderhandelingen over het plan-Young een millioen mark zon I hebben ontvangen voor zijn berooeiineen. (Hbd.) Bij een botsing te Hamm tusschen com munisten en politie werden 3 communis ten gedood, vier gewond evenals 5 agen ten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2