72ste Jaargang MAANDAG 20 APRIL 1931 No. 21805 t. o.ia Gfficieele Kennisgevingen. Hst yoornaamste Nieuws van heden. STADSNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cts per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen «aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. h l een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van H brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 4- portokosten. 0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. f UITOEFENING KIESRECHT door personen, die in dienstbetrekking zijn De burgemeester van Leiden herinnert ^■rsonen bij wie, en bestuurders van bij- ■ndere ondernemingen en instellingen, Baarbij personen, die den leeftijd van Ylji en twintig jaren hebben bereikt, in enstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der kieswet, ver- artikel 35. heelt onderteekend. c i 1 hierboven vermeld, zijn ter Secretarie de zer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht art. 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die ccne lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekenin gen geen voldoend aantal voor ecne gel dende lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN, of ecne geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij. die wetend dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing eene voor de inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij cht zijn te zorgen, voor zoover niet bij emeenen maatregel van bestuur vrij- lling is verleend, dat ieder van dezen, lie bevoegd is tot een te houden stemming 'Tpede te werken, gedurende ten minste «flfcee achtereenvolgende uren, tusschen Jcht uren des voormiddags en vijf uren des namiddag, daartoe gelegenheid vinden dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet. voor zoover arbeid wordt verricht in flbrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan eén arbeids- Bkoal gedurende twee werkdagen voor, en op den tot stemming bepaalden tijd op zichtbare wijze is opgehangen een hen of van hunnentwege ondertee- e lijst, de twee achtereenvolgende bovenbedoeld, vermeldende, voor elk nderlijk of groepsgewijze of voor alien ■zamenlijk; dat, volgens art. 151 der kieswet, over- Meding van bovenstaande voorschriften ordt gestralt met hechtenis van ten i -ogste veertien dagen ol geldboete van n hoogste vijf en zeventig gulden. Bi) Koninklijk besluit van 27 Mei 1929 j |staatsblad no. 265), gewijzigd bij Konin- 'ijk besluit van 13 Augustus 1930 (staat- 'lad no. 363), is in verband met het -renstaande bepaald, dat vrijstelling ordt verleend aan de in artikel 55 der I 'eswet bedoelde personen en bestuurders 1 an bijzondere instellingen en onder- j emingen ten aanzien van bij hen in j lenstbetrekking zijnde personen, welke uit I oofde van die dienstbetrekking op den I ag der stemming tusschen de in vermeld rtikel genoemde tijdstippen niet gedu- ende twee achtereenvolgende uren ver- -even in de gemeente, waar zij bevoegd ijn aan de stemming deel te nemen, of Jn een' aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrieken en erkplaatsen, als in art. 56 der kieswet edoeld, zijn ter gemeentesecretarie ver- "ijgbaar. 4236 De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Leiden, 20 April 1931. 4337 STEMMING. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 22 April 1931, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschiedende STEMMING ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land; Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat leder, die volgens de kiezers- op 19 Febr. 1873 te Scheveningen, werd hij opgeleid aan de R. N. L. te 's-Graven- hage. waar hij, na het verkrijgen der on- derwijzersacte, met ingang van 21 April 1891 in dienst trad aan een openbare school. Hij was in die gemeente achter eenvolgens aan eenige openbare lagere scholen werkzaam en had het geluk te kunnen arbeiden onder zeer bekwame schoolhoofden. In dien tijd waren de hoof den van groote scholen nog ambulant en konden zij zeer veel bijdragen tot de praktische vorming van het onderwijzend personeel Onder hun degelijke leiding en voorbeeld ontwikkelde de heer Baak zich tot een kundig onderwijsman. Geen won der dan ook, dat hij, na alle rangen van onderwijzer doorloopen te hebben, werd benoemd tot hoofd èener school. Als zoo danig was hij werkzaam eerst aan de L S. te Willemstad (N.-Br.l van 1 Dec. 1901 tot 1 Mei 1905; daarna aan die te Hillegers- berg tot 1 Mei 1915. Op dien datum kwam hij te Leiden als hoofd aan de thans op geheven school aan de Van der Werff- straat. Streng en nauwgezet voor zichzelf bij het volbrengen van zijn schooltaak, vroeg hij dat ook van het onderwijzend perso neel. Op 1 Juli 1917 verwisselde de heer Baak zijn betrekking als schoolhoofd met die van schoolopziener om op 1 Aug 1924 op te treden als inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Lelden. De betrekking van Inspecteur bij het lager onderwijs is een veelzijdige. Zij strekt zich uit over het toezicht op het naleven der wettelijke bepalingen bij den bouw en inrichting van schoollokalen; het EEN VEERTIGJARIG JUBILEUM. Stationschei S. van Gijn hartelijk gehuldigd. I kin bZgWnt^HdA0nkie 1 toezicht op de leerplans der onderschei hen, zich binnen den voor de stemming «.hnipn- Hp vnnrhprpirtinfr van hp i bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stem bureau van het voor hem op de kiezers lijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestralt met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloo- pen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtre ding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende. Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Artikel 150a der kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste EEN MAAND of geld- dene scholen; de voorbereiding van be- noemingen van onderwijzend personeel, terwijl op geregelde tijden het voorzitter schap moet worden waargenomen van examen-commissies voor de acte-examens Door uitgestrektheid der Inspectie Lei- j dendie behalve de stad een groot aan- I tal buitengemeenten omvat is het aan- tal scholen, zoowel openbare als bijzondere 1 dat de heer Baak onder zijn toezicht heeft, zeer talrijk. Geen wonder dan ook, j dat hij veel op reis is en zijn administra- tief werk vooral 's avonds moet doen. j De bemoeiingen met den bouw van schoollokalen hebben der heer Baak in de laatste jaren veel tijd gekost. In tal van gemeenten toch, bulten Leiden, zoo wel ais in onze stad, moesten nieuwe scho- len worden gebouwd en hierbij spaarde de heer Baak moeite noch tijd om deze zoo uitstekend mogelijk te doen inrichten. Met de grootste toewijding werkt hij hieraan Vol liefde werkt hij steeds mede ter verkrijging van niet alleen doelmatig in gerichte gebouwen, maar ook van mooie scholen Het is zijn innige overtuiging, dat de school niet alleen een inrichting is voor verstandelijke ontwikkeling en zede- lijk-godsdienstige vorming, maar dat zij -*■ - -• O-'" I lljiv. öouaui01ljll0o lur.i.in;,, A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN. j boete van ten hoogste DUIZEND GULDEN ook moet medewerken aan de aesthetischo ontwikkeling der leerlingen. Voor een deel kan zij dat door eenvoudige, maar smaak Leiden, 20 April 1931. CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Leiden brengt het olgende ter openbare kennis. Op Dinsdag, 12 Mei a.s., zal plaats heb- en de candidaatstelling voor den Ge meenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormid dags 9 uur tot des namiddags 4 uur, bi] De Burgemeester voornoemd A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 20 April 1931. 4268 Zaterdagmiddag tegen 3 uur waren zeer velen verzameld in de wachtkamer le klasse van het station alhier, teneinde deel te nemen aan de huldiging, welke ge bracht werd aan onzen stationschef den heer S van Gijn, ter gelegenheid van het feit, dat deze 40 jaren in dienst der Ned. Spoorwegen is. Onder hen zagen wij tal- looze leden van het personeel, alsmede ambtenaren van de N. Z. II. T. M en een deputatie van het Centraal station te Amsterdam, waar de jubilaris gedurende langen tijd werkzaam was Toen de heer van Gijn met zijn echt- genoote en familie was binnengeleid, sprak allereerst de chef-commies de heer I P F. Pfundt. die er op wees. dat het voor j den heer van Gijn wel een groote tegen stelling is. weer hier te zijn, na zijn verlof in Zwitserland Maar wij meenden, aldus j spr. dezen dag niet onopgemerkt te kun- nen laten voorbijgaan, want het is "een dag van gewicht. In gedachten deed spr. de diverse stations de revue passeeren, j waar de jubilaris werkzaam is geweest en merkte op. hoe men den heer van Gijn 1 hier heeft leeren kennen als een humaan, maar tevens als een rechtvaardig chef: het personeel is daarom te benijden. U veriangt plichtsbetrachting, maar zijtdaar zelf ook een voorbeeld van Uw streven vindt ook van boven af waardeering. Wetende, dat het hart van den jubilaris naar de zee trekc, bood spr. hem vervol gens namens het personeel een fraai blauw bord aan van Delftsch aardewerk, I verlucht door een schepengezicht op zee, alsmede een album met de handteekenin- j - Sen der schenkers en foto's uit don dienst- uitvoering van den bouw en een j tijd van den jubilaris. Aan diens eehige- volle kleurige en fleurige aankleeding der loka len. waardoor de leerlingen dagelijks den i stillen invloed ondergaan van een aes- i thetiscli harmonisch geheel. Zoo kwamen 1 in de laatste jaren onder toezicht en me- i dewerking van den heer Baak in tal van I gemeenten in deze Inspectie schoolgebou wen voor openbaar en bijzonder onderwijs, AFSLUITING PASSAGE OUDE VEST. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat in verband met de uitvoering van riolee- ringswerken. het gedeelte van de Oude i die"er'weze'n mogen. Wij herinneren hier Vest gelegen tusschen de Pelikaanstraat aan de scholen van den laatsten tijd: de BINNENLAND. De regcering over de combinatie van rijksbureaux, welke een besparing van anderhalf millioen zal opleveren (Binnen land, 2e Blad). De winkelsluitingswet op 1 Juli in wer king? (Binnenland, 2e Blad). Ernstig motor ongeluk te Enschedé; één doode en twee gewonden (Gemengd, 2a Blad). BUITENLAND. De sonsolideering van den toestand in Spanje (Buitenl. en Tel., 2e Blad). De opstand op de Azoren is bedwongen (Buitenl., le Blad). Nog steeds het Duitsch-Oostenrijksche toltarief (Buitenl., le Blad). In Roemenié is een kabinet Jorga ge vormd (Buitenl., le Blad). OVERWEG-LEED. De bewoners van Rijnsburgerweg en aanhoorigheden hebben vanmorgen weer eens terdege kunnen genieten van de plezierige toestanden aan den onvolprezen overweg. Gisteravond is een ploeg werklieden be gonnen met het grondwerk ter vervanging van een der zware kruisstukken. Ondanks het feit, dat den geheelen nacht is door gewerkt. waren de werkzaamheden he denmorgen nog niet beëindigd, zoodat het verkeer evenals gepasseerden Maandag morgen danig vertraagd werd. De N.Z.H.T.M. had den verstandigen maatregel getroffen op verschillende plaat sen in Oegstgeest en bij den Rijnsburger- singel borden te plaatsen, waardoor auto mobilisten werden gewaarschuwd en de route over de Haarlemmervaart of den Morschweg konden nemen. Ook de trams van Oegstgeest reden tot den overweg, een practische maatregel, waardoor met overstappen van de tram gebruik gemaakt kon worden De wielrijders evenwel waren genood zaakt óf vaak langer dan een kwartier te wachten óf hun karretje op de schouders te nemen en daarmede over de voetbrug te klauteren. De politie onder leiding van en de Koestraat, vanaf Dinsdag 21 April a.s. tot nadere aankondiging voor het *~en Voorzitter van het Hoofdstembureau doorgaande rijverkeer, ook met hand- in eiken kieskring, ter Secretarie der ge- oftrodnton meente worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN. als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste zeventien candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekena ccor ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers aijn voor den Ge meenteraad binnen den kieskring. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst Vermeld met den naam van haar echt genoot of overleden echtgenoot onder toe voeging van haar eigen naam, voorafge gaan door het woord ..geboren" of een af korting van dit woord. Bij de vermelding van den candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorko men op meer dan één van de lijsten, in geleverd in dezelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de In art. 4 van het Koninklijk Besluit van 12 December 1917 (Staatsblad No. 69B) bedoelde schriftelijke verklaring van lederen daarop voorkomenden candidaat. dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de nier bedoelde verklaring telegrafisch worden gedaan en is zij niet aan het oi- ficieele formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. ue candidaten kunnen daarbij tegenwoor- ai= zijn. Van de inlevering wordt een be- ¥J2n, ontvanSst afgegeven. c„i2^nV..,eren voor de lijsten en voor de l elijke verklaring van bewilliging, wagens, zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 April 1931. 4238 t VEERTIG JAAR BIJ HET ONDERWIJS. Jubileum van den heer J. Baak Jzn. openbare en Christelijke school in het Kooikwartier, de openbare school te Oegst geest en de pas geopende Christelijke school in net Noordeinde te Leiden. Schoolbesturen van verschillende rich ting roemen in dezen de gulle medewer king en groote onpartijdigheid van den heer Baak Hier is voor hem geen sprake soneel van het Centraal station te Amst er van richting, maar alleen behartiging van dam. Deze bood den jubilaris een prachtig het onderwijs. Ook voor de inwendige organisatie der school, het kennen en kunnen der leerlin gen heeft hij steeds open oog. Zooveel in zijn vermogen ligt, tracht hij op de hoog te te blijven met de resultaten van het onderwijs aan de verschillende scholen en zeer juist weet hij te dezen opzichte de scholen te beoordeelen. Daarom is voor hem de voorbereiding voor personeelbe- noemlng geen formaliteit, maar nauwge zet werk. Steeds zal hij trachten de meest i geschikte op een bepaalde plaats te krij- gen en vooral het opmaken der voordrach ten voor hoofden van scholen gaat hem zeer ter harte. I Bij zijn bezoek aan de scholen mag hij nog graag het onderwijs van den onder- wijzer even overnemen, waarbij steeds weer blijkt zijn gave van vragend-do- ceeren. Wie hem nader leerden kennen weten, dat onder een streng uiterlijk, een hoogst noote werd vervolgens een fraaie bloe menmand aangeboden De heer H J. Koppens sprak hierop als oudste ambtenaar aan het bureau een ifll?.1aLeur_I?5u?-0c.^.5°^.?.'ie e"2°r' enkel woord. Deze wees er op. dat de aan wezigheid van zooveel belangstellenden den heer van Gijn toch wel goed moest doen. Hij uitte zijn hooge waardeering voor het door den jubilaris steeds gegeven voorbeeld, dat aanstekelijk werkt en hoopte dat Leiden onder de leiding van den heer van Gijn zou mogen groeien tot een modelstation aan de lijn Rotterdam Amsterdam. Na het uitspreken van zijn hartelijke gelukwcnschen, trad de heer J. A. A. Busquet naar voren, die woorden van gelukwensch sprak namens het per schilderij aan namens degenen, die te Amsterdam met hem onmiddellijk hadden samengewerkt. Hij uitte zijn groote sym pathie voor den heer van Gijn namens allen, die hem hadden leeren kennen en waardeeren tijdens zijn arbeid in den bui tendienst van Amsterdam. De heer H. Mul sprak vervolgens in de plaats van Ir. Modderman, die verhin derd was, namens de N.Z.H.T.M en memoreerde de prettige samenwerking en de verwantschap van beide maatschap pijen Namens de Directie. Ir. Modder man en hemzelf wenschte hij den jubilaris nog een nuttige en vruchtbare werkzaam heid toe. Ook deze spreker overhandigde den heer van Gijn een fraaie mand met In zijn dankwoord uitte de heer van Gijn zijn verwondering over het nelle verloop van den door hem beleefden diensttijd en wees op de „schwung" die in het vak zit en waardoor men haast niet verkeer slechts van een zijde tegelijk doorgang kon vinden. Naar wij vernamen wordt deze repa ratie slechts eens in de vijf jaar uitge voerd. Wij vreezen, ja, wij zijn er wel haast zeker van dat wij in 1936 voor het zelfde ongemak zullen komen te staan. Laten wij hopen in 1941 niet meer! TOONEELVEREENIGING „LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. dat onder een streng uiternjaeer noogsv merkt d t men z0()Veel jaren acht3r gevoelig hart schuilt, jteeds bereid te den rug heeft Hij betoonde zich diep ge_ troffen voor de vele blijken van sympa thie en erkentelijkheid, die een ieder op De heer Baak. Morgen 21 April herdenkt de heer J. Baak Jzn., inspecteur van het lager onder wijs in de Inspectie Leiden, zijn 40-jarige werkzaamheid bij het onderwijs. Geboren helpen, waar hulp noodig is. De Inspectie Leiden heeft in den heer Baak een uitermate deskundig school man en zeer onpartijdig ambtenaar van hooge plichtsopvating. Het is de wensch van zeer velen bij openbaar- en bijzonder onderwijs, dat het hem gegeven moge zijn nog lange jaren met dezelfde opgewekt heid werkzaam te zijn als tot heden. Morgenmiddag om 3 uur zal er gelegen heid zijn in de groote zaal der Stadsge hoorzaal hem te complimenteeren. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het aanvullend docto raal examen Indisch recht de heer mr. E. J. Rijgersma (Amsterdam.) zijn tijd wel gaarne ondervindt. Hij zeide, dat het steeds zijn streven was en ook zal zijn om zaken en personen onbevooroor deeld te beschouwen, hoewel hij weet dat het niet mogelijk is, het iedereen naar den zin te maken. Spreker bracht zijn hartelijken dank over voor de vele bewijzen van belang stelling, speciaal de hulde uit Amsterdam, waar hij een der meest interessante periodes uit zijn spoorwegtijd had door gebracht, had hem goed gedaan. Na afloop vond een receptie plaats, waar velen van de gelegenheid gebruik maakten, den jubilaris de hand te druk ken. Namens de Directie der Ned. Spoor wegen waren telegrafische gelukwenschen ingekomen. Een goedgeslaagde uitvoering. Voor een stampvolle „Concordia"zaal, heeft de Leidsche Dilettantenclub Zater dagavond haar voorjaarsuitvoering gege ven De voorzitter, de heer Simons wees, na allen te hebben welkom geheeten, op het naderende tooneel-concours ter gele genheid van het 50-iarig bestaan. Reeds thans staat vast, dat door het aantal in- sc i ij"ingen de wedstrijd zal slagen. Allen werden opgewekt, zooveel mogelijk te steunen ten einde een allnszins waardige feestviering mogelijk te maken. Opgevoerd werden „De Ploegbaas" een dramatische schets, ,,'n Recept", een too- neeispel in één bedrijf en het blijspel „Eindelijk De beide eerste stukken v.elke onlangs in 's-Gravenhage bekroond zijn werden wel bijzonder op prijs ge steldde opvoering stond dan ook on een hoog oeil. Tijdens het blijspel daverden de lachsalvo's onophoudelijk door de zaal en ook thans werden de spelers hartelijk toe gejuicht „The Popu'air Jass",welke ook de entre-acte muziek verzorgd had, zorgde voor de luiste stemming bij het geanni- meerde bal dat den avond besloot. CONSULTATIEBUREAU VOOR MOEILIJKE KINDEREN. De leiding van liet Consultatie-Bureau voor moeilijke kinderen zal na het vertrek van dr. A. Querido worden waargenomen door dr. M. A. van St. ip-:,'.an Luiscius. Zocals tot heden gebruikelijk was, zal des Woensdagmiddags om half twee een spreekuur worden gehouden (Boerhaave- straat 22, Instituut voor Preventieve Ge neeskunde). waar ouders en opvoeders kosteloos raad en voorlichting omtrent moeilijkheden met hun kinderen kunnen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1