72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 April 1931 Tweede Biaci No. 21804 BINNENLAND. bevordering van 't vervoer langs den korsten weg en opheffing van concurrerende baan vakken die veel exp oitatiekosten vorderen. Door concentratie er Krijgt men bovendien sterker en machtiger vervoersbedrijven. In een ais bijlage bijgevoegd ontwerp van wet met memorie van toelichting wor den voorschriften omtrent de. subsidieering van intercommunale tramwegen gegeven. De commissie heeft uit de verschillende gegevens, die haar fep dienste stonden, zich reeds eenig denkbeeld gevormd omtrent de reorganisatie en concentratie, welue bij vele ondernemingen gewenscht schijnen én is daaromtrent o.a. in Noord-Brabant, in den Achterhoek en in het noorden met belang hebbende ondernemingen in overleg ge treden. Zij meent echt >r, dat een definitieve oplossing te dier zake eerst mogelijk is als door de betrokken ministers met de beginselen waarnaar de intercommunale tramwegen in het vervolg gesteund moeten worden, wordt ingestemd DRIE ZWEEFTUIGEN VOOR DE ALG. NEDERL. ZWEEFVEREENIGING. Algem. Vergadering tc Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer L. A. de Lange werd gisteravond in hotel Brinkmann te Haarlem de tweede algem. ledenvergadering der Alg. Ned. Zweef- Vereeniging gehouden. De vergadering was druk bezocht. On der de aanwezigen merkten we o.a. ir. H. J. Meeuwis, lid van den Raad van Toezicht op. De heer J. P. J. M. Hollants (Leiden) werd tot lsten secretaris geko zen, terwijl zijn plaats als 2e secretaris ingenomen werd door den heer H. Chef d' Hotel (den Haag.) Na benoeming van een kascommissie en goedkeuring der statuten, kwam het zeer belangrijke punt der agenda bespreking van het Zomerkamp en aanschaffing van toestellen, aan de orde. Op voorstel van het bestuur werd besloten drie zweef- tuigen, type Zögling. bij de Koolhoven Vliegtuigfabrieken te Rotterdam te be stellen. Deze zweeftuigen zullen tusschen 1 en 15 Juli afgeleverd worden. Onder groot enthousiasme der leden ontvouwde de voorzitter het ontwerp van inrichting m regeling van een groot kampement te Noordwijkerhout voor de maand Augus tus. Gedurende deze geheele maand za) men daar een zweefopleiding kunnen genieten, onder leiding van den beken den officier-vlieger jhr. Sandberg. die zich spontaan hiervoor beschikbaar stelde. De inteekening tot deelname aan dit kamp staat open tot 15 Mei a.s.: de kam- peerkosten bedragen f. 17.50 per week j voor elk lid. Verder werd besloten de 1 contributiën, die momenteel f. 7.50 voor personen tot en met 20 jaar, en f. 15.00 voor oudere zijn, na 1 Mei te verhoogen I tot respectievelijk f. 10.00 en f. 20.00. I Door de Kon. Ned. Ver. voor Lucht- I vaart zijn brevetten voor motorloos vlie- i gen ingesteld, die door de deelnemers aan i het zomerkamp kunnen gehaald worden. 1 Aan het slot van de vergadering maakte de voorzitter melding van het feit, dat naar alle waarschijnlijkheid door de Fe- deratie van Amsterdamsche Middelbare j Scholen een zweeftuig. onder leiding van de technische afdeeling der Alg. Ned. Zweef-Vereeniging gebouwd zal worden. Dit zweeftuig, eenmaal gereed, zal dan het bezit der A.N.Z.V. worden, terwijl de bouwers een gratis opleiding in het zweven bij de Alg. Ned. Zweef-Vereen. krijgen! Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering. o DE SLACHTOFFERS DER „NOORDPOOL" De ter-aarde-bestelling. Gistermiddag werd op de algemeene begraafplaats te Maassluis onder talrijke blijken van deelneming het stoffelijk overschot van A. van Onselen, L. M. van Sprang, J. Hennevanger, P. van der Ende, C Varenkamp, de vijf Maassluische vis- schers, die het leven hebben gelaten bij de ramp van de Noordpool, ter aarde be steld. De vijf kisten stonden onder bloemen bedolven, waaronder van familieleden en van de Maatschappij Noordpool, opge baard in de kapel. Bij het gemeenschap- I pelijk graf had de politie voor een ruime afzetting zorg gedragen, zoodat de Maas- sluizenaren, die de plechtigheid bijwoon den, op een behoorlijken afstand werden gehouden. Nadat te 2 uur de familie zich in de kapel verzameld had, werden de kisten, waarop een zilveren plaats was gelegd met den naam van het slachtoffer en de woor den „Drowned at sea 1 March 1931", uit gedragen naar het gemeenschappelijk graf. Allereerst werd aan het graf het woord gevoerd door den burgemeester van Maas sluis, den heer C. P. I. Dommisse als voor zitter van het Comité, dat zich gevormd had in het land. om de slachtoffers van de ramp terug te doen brengen naar Maassluis en tevens als Burgemeestei dezer gemeente. Spr. dankt de Schotten voor wat zij ge daan hebben voor de nagelaten familie betrekkingen. Verder bracht spr. dank voor den steun, welke het Comité geno ten heeft van de Koningin en een groot aantal vereenigingen, die een fonds heb ben bijeengebracht, waardoor het moge lijk was de slachtoffers naar het vader land terug te brengen. Het verlies, zoo richtte spr. zich tot de familieleden, kan niet ongedaan gemaakt worden; de Maas sluische burgerij zal echter de bemanning, die het leven heeft gegeven ln dienst van de visscherij, niet vergeten. Daarna hebben nog het woord gevoerd Ds. J. van Garderen, predikant der Nederl. Herv. Gemeente en Ds. H. Bramer, predikant der Geref. Gemeente, beiden te Maassluis. Te 'sGravenhage is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den visscher A. Rog. Nadat de kist was neergelaten, sprak het eerst de heer W. Verhey, ouderling van de Oud-Gereformeerde gemeente. Ds. Heida sprak namens de commissie voor de overbrenging van de slachtoffers van „de Noordpool". Ten slotte heeft ds. Feenstra in op dracht van de familie het Comité dank gebracht voor het vele werk door deleden verricht. Daardoor toch is veel van de smart verlicht kunnen worden. Door de aanwezigen werd hierop ge zongen: „Gelijk het gras, is ons kortston dig leven". DE IEPENZIEKTE. Maatregelen tegen uitbreiding. Bij Kon. besluit van den 28sten Maart 1931 (staatsbl. no. 136) houdende alge meene voorschriften ter voorkoming van nadeel door de iepenziekte en den groo- ten en kleinen lepenspintkever is het vol gende bepaald. Artikel 1. De gebruiksgerechtigde van iepen, welke door Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zijn aangewezen als stervende of als reeds ge storven, is verplicht, binnen een door dien Minister te bepalen termijn, die iepen te vellen en de schors onschadelijk te maken door deze, volgens de aanwijzingen van genoemden Minister te verbranden of op andere wijze te behandelen. Artikel 2. De gebruiksgerechtigde van reeds gevelde, door Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan gewezen iepen, is verplicht, binnen een door dien Minister te bepalen termijn, de schors daarvan onschadelijk te maken door deze volgens de aanwijzingen van genoemden Minister te verbranden of op andere wijze te behandelen. Artikel 3 Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin het geplaatst is (nJ. 18 April 1931). DE BLOEMBOLLENVELDEN ZIJN IN op kleur gekomen en vele velden vormen past. In BLOEI GEKOMEN. Dank zij den gestadigen voor den bezoeker reeds een klcurenpra de komende dagen wordt veel bezoek groei der laatste dagen zijn de bloemen cht, die bij het echte rfollandsche landschap verwacht. Bet Rijk en de intercommunale tramwegen. «rste rapport van de commissie- Van der Vegt. v. d. Vegt. I Verschenen is het eerste verslag van de pn 19c9 nij beschikkingen van de ministers Nn Waterstaat en van Financiën ingestelde kommissie onder voorzitterscnap van ir. A. W. van der Vegt, oud-hoof dinspecteur- tecnc-raal der Spoor- en Tramwegen, inzake onderzoek naar de vraag of en in hoeverre PG ünancieele vernouding tusschen het Rijk P'i de intercommunale tramwegen, die in het belang van het verkeer in stand moeten fvorden gehouden, behoort te worden ge wijzigd. I Wij ontleenen er het volgende aan: Zonder overheidsbijdragen zouden vele trambedrijven onder de tegenwoordige om standigheden de exploitatie niet kunnen voortzetten. Op den voorgrond staat, dat subsidieering alleen indien het verkeersbe- Jang overheidssteun wettigt gemotiveerd is. Aanbeveling verdient de oprienting van maatscnappijen, welke zich beiasten met de exploitatie van de verschillende tramwegen, zoo noodig ook van andere verkeersmid delen in een zelfde gewest, waardoor de word be rei'-160 samenvoeS,n£ het beste R0 b^romissie heeft nog overwogen ol Ho otT opging is te verkrijgen door 2iensten» voor zoover zij te- nifor!1 tra,nwegexploitatie veroor- hiiho+nJilf U1A«. Publieke kassen worden telenrfon I hans voor een deel in die te laten bijdragen. Aan eenmaal verleende vergunningen aan autobusdiensten kunnen echter tnans geen nieuwe voorwaar den worden verbonden, zoodat voor be staande autobusondernemingen dit niet mo gelijk zou zijn; voor nieuwe vergunningen en voor verlenging van de bestaande daar entegen schijnt de voorwaarde wel toe laatbaar. Er bestaat dringend behoefte aan een pensioenregeling, die het geheele tramper soneel omvat. Van de 31 Tramwegmaat- schappijen geven tien maatschappijen pen sioenen gelijk of ongeveer gelijk aan het Rijkspensioen, hebben 7 maatschappijen re gelingen getroffen die een lager pensioen verzekeren en hebben zes maatschappijen voor eenigen pensioensverzekeringen geslo ten. Acht maatschappijen hebben niets ge regeld. De verschillende beschouwingen en ge gevens samenvattende meent de commissie dat bij de regeling van de financieele ver houding tusschen de overheid en de inter communale Tramwegondernemingen o.m. verschillende beginselen in acht genomen moeten worden, waarvan de voornaamste zijn: Voor belangrijke uitbreidingswerken en voor aanleg van nieuwe lijnen (aansluitingen haven, landbouwlijnen) kunnen, evenaté tot dusver rentelooze voorschotten beschikbaar worden gesteld. Alleen tramwegen die zichzelf kunnen be druipen, kunnen op behoorlijke wijze in het verkeer voorzien. In het algemeen zul len dus tramwegen, die op den duur geen sluitende exploitatierekening kunnen maken, niet in stand gehouden kunnen worden. Subsidiën moeten worden beschouwd als tijdelijke maatregelen. Het subsidie wordt aan de exploiteercnde maatschappijen uit gekeerd en sleschts toegekend voor den tijd, dat steun voor het voortbestaan van de exploitatie van den tramweg noodig is en dat de tramweg in stand gehouden moet worden Omschreven worden in het verslag voorts verschillende voorwaarden voor subsidiee- Het verdient overweging uit de voorwaar den waarop vergunning is verleend tot het legger van spoorstaven in een Rijksweg, de onbillijke bepaling weg te nemen, dat de tramwegmaatschappij de wegverharding moet onderhouden tusschen en boven zekeren afstand aan weerszijden van de spoorstaven. Door reorganisatie en concentratie kun- i nen ir vele gevallen verkregen worden o.m I bezuiniging in de kosten van de admini- i stratie: doelmatiger gebruik van het rollend 1 materieel, beter en voordeeliger gebruik van de in elk bedrijf aanwezige werkplaats; DE „PRIMA VERA", internationale bloemententoonstelling te Rotterdam is gisteren door den burgemeester van Rotterdam, mr. Droogleever Fortuyn, officieel geopend. Jhr. mr. dr. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland bezichtigt de expositie. IN VERBAND MET DE OPENING DER NIEUWE HAVENWERKEN TE VLISSIN- GEN bracht de Koninklijke Familie gisteren en bezoek aan deze stad. De Ko ninklijke bezoekers op de nieuwe sluis. Op den achtergrond de „Aert van Nes." DE VISCH WORDT DUUR BETAALD. Op de Alg. begraafplaats te Maassluis heeft gisteren onder groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van een vijftal slachtoffers van de „Noordpool". Een der lijkkisten wordt in de groeve neergelaten.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5