72ste Jaar^an? ZATERDAG 18 APRIL 1931 No. 21804 Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste Nieuws van fiprifin, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen maar agentscnappeD van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil eeD maximum aantal woorden van 30 Incaéo volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.1 Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. It nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ancifte van leerlingen voor et gymnasium, de hoogere bur gerschool met 5-jar, cursus en de hoogere burgerschool voor w meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter kennis van belanghebbenden, 'at aan bovengenoemde inrichtingen van nderwijs tot en met 30 Mei a.s. gelegen- eid bestaat tot het doen inschrijven van eerlingen, bij voorkeur des Dinsdags van v.m. II1/»12l/j uur nam. en Vrijdags van -3 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1931. 4138 afsluiting overweg1 rijnsburgerweg. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de overweg In den Rijnsburgerweg, alhier, in den nacht van Zondag 19 April op Maan dag 20 April a.s. tusschen 1 en 5 uur, in verband met de vernieuwing van een spoorwegkruising in dien weg, voor het rijverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 April 1931. 4137 hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoe kvan a. Joh. de Bruin om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Nieuwstraat no. 47, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2447; b. P. Th. Verhoef om vergunning tot het oprichten van een slagerij in het perceel Haarlemmerstraat No. 13, kadastraal bekend Gemeente Lel den, Sectie H. No. 2702; c. de N.V. A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij om ver gunning tot het oprichten van een druk kerij en binderij in het perceel Doeza- straat No. 1, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie E. Nis 1531, 727, 1690, 1660, 1530 en 1332; d. W. van Dam om vergun ning tot het oprichten van een banket bakkerij in het perceel Steenstraat No. 47, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 2748; e. J. Speet om vergun- ning tot het oprichten van een banket- bakkerij en kokerij in het perceel Bree- straat No. 11. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G. No. 1623; f. J. Segijn om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor lompen in het perceel Kerksteeg Nis 5 en 7, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. Nis 1193 en 1194: Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 2 Mei e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken! gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zii er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd ziin zii, die n'eb overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN Sttvttvin, Secretaris. Leiden. 18 April 1931. 4139 STArcSN'^'WS. vragen van den heer elkerbout. Over de politie. Het Raadslid, de heer F Eikerbout, vraagt den Raad vergunning, om aan het College van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen. 1. Is het B. en W. bekend, dat er den laaisten tijd een voortdurende fluctuatie bij het Politiecorps plaats vindt. 2. Zijn B. en W. niet van oordeel dat dit voor een groot deel te wijten is aan de minder goede rechtspositie van deze ambtenaren. 3. Acht Uw College het niet in het be lang van de gemeente in het algemeen en van het Politiecorps in het bijzonder, dat onder dit Corps zoo min mogelijk vertrek naar andere gemeente plaats vindt. 4. Is het niet wenschelijk dat, in af wachting van het uit te brengen rapport van de Commissie Adhoc, tot een voor- loopige herziening der salarissen wordt overgegaan en zijn B. en W. bereid zoo- noodig hiervoor maatregelen te treffen. wijkgebouw „geloof, hoop en liefde". Teekententoonstellin g. Met groote belangstelling hebben wij i gisteren een kijkje genomen in het ge bouw „Geloof, Hoop en Liefde" Lange- straat 6769 waar de jaarlijksche ten toonstelling gehouden wordt van de resul taten der cursussen in rechtlijnig en bouw kundig teekenen, welke onder de han dige leiding van de heeren Marks, Alt en Verstraten plaats vinden. Hier is werkelijk een fraaie en kleurige collectie te saamgebracht. Kan men in hooge mate de ijver waardeeren die door de jongens van 12—18 jaar betoond wordt, daarnaast de capaciteiten van de bekwa me leeraren, die met hen zooveel weten te bereiken. De verzameling is in elk opzicht de moeite waard en legt getuigenis af van reeds vergevorderde kunde op dit gebied. Qok enkele proeven van „boetseerwerk" zijn op de smakelijk met bloemen getooide tafels te zien. De prijzen handteekenen vielen ten deel aan de leerlingen Nieboer. Smitte- naar, Croiset en Doove; die van het bouw kundig teekenen aan de leerlingen de Vos, Sloos en de Wolf. Wij wekken belangstellenden op, heden avond deze veelzijdige proeven van be kwaamheden te gaan bezichtigen: men zal zeker niet teleurgesteld worden. Deze nuttige cursussen, welke met behulp van d— Sfh"6entelijke subsidie gegeven wor- iË.en we' volkomen aan hun doel ts beantwoorden! de 1 mei-viering. Een overzicht der feestelijkheden. Het Mei-comité, samengesteld uit de besturen van de S. D. A. P., Leidsche Be- stuurdersbond en Coöperatie „Vooruit" schrijft ons: De plannen voor de 1 Mei-viering van dit jaar zijn thans vrijwel vastgesteld. Aan de voorbereiding van het 1 Mei-feest wordt door het Mei-comité met kracht gewerkt Het karakter van den Meidag-viering zal in het algemeen hetzelfde zijn als vorig jaar. In de onderdeelen is echter eenige wij ziging gebracht. Zoo zullen voor de kinderen dit jaar geen bioscoopvoorstellingen plaats heb ben, doch zal het kinderfeest gevierd wor den in de Stadsgehoorzaal. Door de te verwachten groote deel name zal het kinderfeest in 2 gedeelten worden gegeven, des morgens te 9 uur en te 11 uur. Het Mei-comité heeft zich de medewerking verzekerd van de bekende humoristische goochelaar prof. Ben-Ali- Libi en van een buikspreker. Dat de kin deren daarbij on enkele versnaperingen zullen worden onthaald, spreekt wel vanzelf Maatregelen zijn door het Mei-comité genomen dat niet zooals het vorig jaar een aantal kinderen moest worden teleur gesteld De le groep kinderen vertrekt des mor gens te halfnegen vanaf het Volksgebou'.v met muziek en vlaggen naar de Stadszaal. De 2e groep volgt dan te halfelf. In de plaats voor den propaganda-fiets- tocht welke vorige jaren in den voormid dag plaats had. zal nu een gezamenlijke wandeling der 1 Mei-vierders worden ge houden. welke des morgens te 1(1 uur van het Volksgebouw vertrekt. Bij deze wan deltocht zal de A. J. C. met haar kleurige vlaggen vooropgaan. Na een wandeling door de stad of langs de singels is als eindpunt gekozen een terrein in het Kooi- kwartier, waar te ongeveer 11 uur de A. J. C eenige dansen en spelen zal uit voeren Des middags 2 uur heeft een feestver- gadering plaats in de groote Stadszaal, waar het Kamerlid P. Hiemstra zal spreken. Medewerking wordt o. m. verleend door „De Stem" en de bekende declamator Jo Sternheim uit Amsterdam. Des avonds te halfacht verzamelen zich de deelnemers aan den demonstratieven optocht in het stadsdeel waar zij wonen. Op deze wijze worden in 3 verschillende stadsdeelen aparte stoeten gevormd, waar van de verzamelplaatsen nog nader zullen worden medegedeeld. Vanaf deze punten wordt met muziek getrokken naar het Kaasmarktterrein, waar om 8 uur de de monstratieven optocht wordt opgesteld. Deze optocht wordt opgeluisterd door 3 muziekkorpsen en verlicht door honder den fakkels en verder door de vaandels, vlaggen en transparanten der verschil lende deelnemende vereenigingen. Een bijzondere attractie vormt dit jaar het afsteken van een propagandistisch vuurwerk dat na het ontbinden van den stoet op een nader aan te geven terrein zal geschieden. Verschillende leuzen be trekking hebbende op de politieke-, de vhkbewegmg en de Coöperatieve beweging zullefl een ..vurig" slot vormen van het 1 Mei-feest, Uit bovenstaand overzicht zal blijken dat het Mei-eomité alles in het werk stelt om een waardige viering van den 1 Mei-dag te verzekeren. leidsche vereeniging voor den industrieelen en handel- drijvenden middenstand. amendement van eck. Het raadslid de heer van Eek heeft de volgende wijzigingen voorgesteld op de verordening op de heffing van een belas ting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden le. om in artikel 3 sub g „eenmaal" te veranderen in „tweemaal"; 2e. om artikel 6, lo, tweede deel, aldus te doen luiden: 10 pet. der onzuivere opbrengst, indien de vermakelijkheid bestaat uit een muziek en 'of zanguitvoering (muziek door mecha nische instrumenten daaronder niet be grepen), of uit een tooneeluitvoering!" 3e. om uit artikel 6, 3o. te laten verval len „een radiotoestel", en eveneens uit artikel 6, 4o. Overheid en Middenstand. In een der zalen van café restaurant „In den Vergulden Turk" hield gister avond op uitnoodiging van de Leidsche vereeniging van den Industrieelen en Handeldrijvenden Middenstand, jhr. J. C. Mollerus een lezing over het onderwerp „Overheid en Middenstand." De voorzittel mr. A. J. Romijn, verwelkomde allen'en in het bijzonder den spreker, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem; mr. P. G. Knibbe, den secretaris der Leidsche Kamer, der, heer de Leeuw, adjunct-directeur van het Bondsbureau en de geïntroduceerde leden van de plaatselijke Installateurs- vereeniging Nog deelde mr Romijn mede, dat deze avond de voorlaatste was van de reeks in het seizoen 1930-1931, en dat de laatste een eenigszlns feestelijk karak ter zal dragen Nadat spr de keuze van het onderwerp uiteen had gezet, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op h'feit, dat meer en meer de middensbi v geplaatst wordt voor een beginselstrijd hoewel bij de be studeering van binnen- en buitenland- sche litteratuur nog.we! eens de opvatting baan breekt, dat de middenstand een overbodige en duurteverwekkende schakel in het productie-stelsel is Een opvatting, welke o.a te bemerken valt in het werk van prof Paul Lenseh „Drei Jahren von Weltrevolution" en ook in de publicaties van den Goudschen sociaal-democraat Staal Opgemerkt dient echter te worden, dat het werk van den Duitschen geleerde dagteekent uit het jaar 1917. In algemee- nen zin gesproken voegt zoowel de rijks-, als de provinciale en de gemeentelijke overheid zich bij de meening van de anti- middenstandsgezindp groepen. Uit de publicaties van verschillende Ne derlanders o a den Leidschen wethouder, mr. Tepe, blijkt, dat in Nederland nog verschillende definities bestaan over het begrip „Middenstand". In een ter perse liggend boek geeft spr. als definitie, dat men in Nederland onder Middenstand moet verstaan de groep van klein in dustrieelen en handeldrijvenden. waarbij het individu persoonlijk de grenslijnen bepaalt. Bij een beschouwing der verschillende rr adsverslagen van een aantal gemeen teraden blijkt, dat. hoewel de gemeente- liike overheid beeft te zorgen voor de be langen van de geheele gemeentelijke samenleving en niet voor die van een zekere groep, indien de sanctie van hoo gerhand niet bestond de middenstand reeds lang niet meer zou bestaan of an ders spoedig van het tooneel zou ver dwijnen. Was oorspronkelijk alles overgelaten aan het particuliere initiatief, meer en meer werd het noodig, dat de gemeente- li'ke overheid zekere takken van industrie zooals waterleiding-, gas- en electriciteits- bedrijf in eigen exploitatie nam. Zoo da teert de eerste gemeentelijke gasfabriek uit het jaar 1348 (Leiden), nadat reeds 22 jaar te voren de eerste particuliere was opgericht. Dit was wel de meest ingrij pende verandering in de verhouding, van overheid en middenstand. De gemeente lijke bedrijven namen van de oorspron kelijke particuliere het geconcessioneerde, monopolistische karakter over. In dit ver band citeerde spr. uitvoering uit zijn prae- advies uitgebracht op het laatste congres van den Kon. Nederlandschen Midden standsbond te Groningen over dit onder werp en de polemieken naar aanleiding van de staatsbegrooting in 1923 tusschen den Leidschen hoogleeraar. de redactie van het dagblad „De Maasbode" en dr. Wibaut Hieruit openbaarde zich de mee ning, dat uit een theoretisch-economisch oogpunt bezien de fietsers en voetgangers de gemeentelijke trams en voor zoover niet gecombineerd en staande onder lei ding van denzelfden directeur het gas- en het electriciteitsbedrijf elkaar concur rentie aandoen. Natuurlijk kan de mid denstand slechts gebaat zijn bij concur rentie tusschen de beide laatstgenoemde bedrijven, daar hierdoor lagere tarieven kunnen ontstaan. Sinds 1907 toen het S.D.A.P.-congres te Scheveningen werd gehouden, is er in de opvatting betreffende de winst, welke ge maakt mag worden in gemeentelijke be drijven een verschillende opvatting ont- staan. Stelde men zich aanvankelijk op I het standpunt, dat geen winst behaald mocht worden en het product zoo moge lijk tegen kostprijs geleverd moest wor den. in de oorlogsjaren en ook na dien tijd trachtte men zoo veel mogelijk winst te behalen en de bedrijven zakelijk te beheeren. Het gevolg hiervan is, dat de winst der gemeentebedrijven veelal de kurk is, waarop de begrooting drijft en b.v. in Rotterdam 66°'i> bedraagt var de belastingopbrengst Nu de financieele verhouding tusschen gemeente en Rijk is veranderd, verwacht spr. een hooger op voering van de winstmarge en in de toe komst zal het niet denkbeeldig zijn. dat de winst gelijk is aan de belastingop brengst. Deze geweldige verandering in de politieke opvatting der S.D.A P. is opmer kelijk. doch naa.r de meening van jhr. Mollerus gaar ook de liberale partijen hiermee mede. daar van een lage belas- ting-handhavlng veelal het stemmenaan- tal afhangt. Het meest nadeelige uitvloeisel van de gemeentelijke bedrijven is voor den mid denstand wel het Instellen van een ge meentelijke „showroom" en soms een ge meentelijken winkel." Het onderscheid tusschen deze twee instellingen verdient alle aandacht; veelal lost de ..showroom" zich in den loop der Jaren in het begrip „winkel" op en dan soms zonder mede weten van den gemeenteraad Het be drijfskapitaal is in ruime mate aanwezig in den vorm der belastingpenningen en wanneer de winkel met verlies werkt zijn het weer de belastingbetalers, die het tekort dekken. Een veel gebruikt argu ment in handen van de voorstanders der gemeentel like „showroom" is het gemis aan energie van den betreffenden mid denstand voor een doelmatige en krach tige reclame-campagne en bij een be schouwing der gecombineerde reclam- van sterke buitenlandsche organisaties op het gebied van installatiewezen, dient dit argument we! te worden erkend Het is echter een gevolg van de Nederlandsche zucht tot het benoemen van commissies en sub-commissies met al de vertraging aan dit systeem verbonden. Bij een door een alleszins kundig accountant ingesteld onderzoek naar de bedrijfsuitkomsten van den gemeentelijken winkel bij ge splitste gemeentelijke bedrijven in een 14- tal gemeenten bleken deze onnaspeurlijk te zijn weggewerkt! Bij een zakelijk be heer van de bedrijven behoort echter ook een gespecificeerd overzicht der exploi tatierekening. De taak van een directeur van een gemeentelijk bedriif kan echter niet zijn het instellen van winkels om het gebruik van gas en electriciteit te bevor deren. doch behoort te zijn het streven naar de laagst mogelijke tarieven als dienaar van de gemeentelijke gemeen schap. Jhr. Mollerus besloot zijn interessante lezing met een beschouwing over de po sitie van den Middenstand in vergelij king met de organisatie der boven- en onderliggende lagen der bevolking. Een zeer geanimeerde gedachtenwisse- ling. waaraan o.a. deelnamen mr TTlihbe, de heer W. Zwart pn mr. Romijn besloot dezen goedgeslaagden en leerzamen avond. leidsche bestuurdersbond. Jaarverslag over 1930. Verschenen is het verslag van den Leidschen Bestuurdersbond over het jaar 1930 Uit de inleiding stippen wij aan dat de bond, ondanks de malaise, voortdurend groeit. Het ledental is dit jaar boven het hoogste punt van het topjaar 1920 uitge komen; het nam in 1930 in de gezamen lijke afdeelingen met 345 leden toe. Op 1 Januari 1930 telde de Bestuurders- bond 4258, terwijl dat op 31 December 1930 was gestegen tot 4603. Van de 29 aangesloten afdeelingen gin gen 19 vooruit met in totaal 365 leden: 6 afdeelingen liejjen iets terug (totaal 20 le den). terwijl 4 afdeelingen in ledental ge lijk bleven. Door alle aangesloten organisaties te zamen werden in 1930 in totaal ingeschre ven 989 nieuwe leden, terwijl een aantal van 644 werd afgevoerd. In Januari 1930 hadden alle bij den Be stuurdersbond aangesloten organisaties te zamen 496 werklooze leden. In Juli be droeg dit aantal 323. Daarna steeg de werkloosheid snel, zoodat in December 1930 het totaal aantal modern georgani seerde werkloozen 774 bedroeg, een ge middeld percentage derhalve van bijna 17 procent. Alle' afdeelingen te zamen hadden in 1930 een aantal werkloosheidsdagen van 98139, tegen 72770 in 1929. Aan de werklooze leden der afdeelingen werd in 1930 in totaal uit de werklozen kassen uitgekeerd een bedrag van f. 99.194.55 (in 1929 f. 80.085.58) en aan ondersteuning vanwege de gemeentelilke steunverleening f. 55.898.9t (in 1929 f. 31.058.83). De actie tegen de Vlootplannen is le dezer stede met buitengewoon enthou siasme gevoerd. Gedurende 10 dagen, van 15 tot en met 26 September is door een groot aantal leden van partij en vakbe weging op waarlijk onverbeterlijke wijze het huisbezoek verricht en is het gelukt om in dien tijd een aantal van 16.538 handteekeningen in Leiden te verzame len. Het percentage der Leidsche bevol king boven 18 jaar, dat op onze lijsten ge- teekend heeft was ruim 38 pCt. Met inbegrip van pl.m 4000 handteeke ningen, verzameld door Kerk en Vrede, werden in Leiden ruim 20.000 handteeke ningen tegen de Vlootplannen geplaatst. Dp gemiddelde opkomst van onze huis bezoekers was per maand 170. De Leidsche belasting-ophaaldienst welke in 1927 werd opgericht door onzen Bestuurdersbond. d» PK Volksbond en de Neutrale Bestuurdersbond. bewijst baar nuttige werking door het elk ,iaar toene mend aantal aangeslotenen. Op 31 December 1929 bPdroeg het aantal aangeslotenen 3809 welk aantal op 31 December 1930 was gestegen tot 4364. Aan belastinggeld werd in 1930 in totaal afgedragen aan den Rijksontvanger f 236.974 43 De gemeentelijke subsidie be droeg f. 1 934.87 en de Rit'—'hsldie f 9 369 9A Aan het slot treffen wij diverse sta tistieken aan alsmede het verslag van het Bureau voor Arbeidsrecht over het jaar 1930. BINNENLAND. Rapport der commissie-Van der Vegt over de houding van het Rijk ten opzichte van de intcrlocale tramwegen. (Binnen land. 2e Blad). Dc uitvoering der Tarwewet; vorming van acht gewestelijke organisaties. (Land en Tuinbouw, 2e Blad). De Federatie van Landelijke Rijveree- nigingen organiseert op 1 en 2 Mei een groote estafetterit door Nederland. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Bijeenkomst der Kleine Entente over de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. (Buitenl. le Blad). De afscheidingsbeweging in Spanje. (Buitenl., le Blad.) electrisch lasschen. Zooals per advertentie bekend gemaakt is, zal aan de Ambachtschool alhier een cursus worden gehouden in Electrisch Lasschen. Er bestaat groote behoefte aan vak bekwame electrische lasschers en men heeft daarom gemeend aan de Ambachts school de gelegenheid te moeten openen voor hen, die zich daarin willen bekwa men. De lessen zullen gegeven worden op Dinsdag en Vrijdagavond, telkens van 7 tot 10 uur des avonds en vangen de vol gende week reeds aan. De noodige toestellen, teneinde vaar digheid te kunnen verkrijgen in verschil lende manieren van electrisch lasschen zijn reeds aanwezig en wij raden daarom belanghebbenden en belangstellenden aan, zich met den Directeur der Ambachts school in verbinding te stellen. a.r. partij in den statenkieskring leiden. Propaganda-meeting. In de groote Stadszaal, die goed was bezet, heeft gisteravond de A.R. partij ln den Statenkieskring Leiden een propa- ganda-vergadering gehouden onder lei ding van den heer W. Warnaar uit Sas- senheim, die met een korte toespraak na de opening op de gebruikelijke wijze de verschillende sprekers bij de aanwezigen inleidde. Als eerste spr. trad vervolgens op Mr. P. E. Briet, die de antirevolutio naire partij uit historisch oogpunt be lichtte, teruggaande tot den grooten Bil- derdijk, wijzende op 't werk van daCosta, van Groen van Prinsterer en van Dr. Kuyper. De erfenis door deze mannen na gelaten moet het tegenwoordig geslacht 1 zich opnieuw veroveren. Daarvoor is een eendrachtig optrekken noodzakelijk. Alle versnippering is verspilling van krachten. Het gaat over de vraag of in de toekomst Nederland economische en geestelijke eenheid zal bezitten om den vijand die internationaal is te weerstaan. Vervolgens betrad Mr. H. A. Dambrink van Utrecht het spreekgestoelte. Deze spreker zette meer in 't bijzonder uiteen de antithese, die in de politiek bestaat, de tegenstelling tusschen geloof en ongeloof. De a.r. partij leeft uit het geloof ln het eeuwige woord Gods en staat daardoor sterk tegen het revolutiegevaar, dat ook door andere partijen, b.v. door den Vrij heidsbond wel bestreden wordt, maar zonder kracht, omdat bij het Liberalisme wisselend menschelijk inzicht wordt ge steld tegenover wisselend menschelijk in zicht Spr. wees voorts op de donkere wol ken die op 't oogenblik den internatio nalen hemel verduisteren, maar daar tegenover ook op de blijdschap van het geloof dat er een God is, die al Zijn wel behagen z^l doen. Na de pauze sprak Mr. J. A. de Wilde van den Haag, die zich hoofdzakelijk be paalde tot de practische politiek en men op de groote beteekenis van de Staten verkiezingen, in verband met het feit dat deze Staten uit hun midden het college van Ged. Staten samenstellen, dat steeds meer invloed krijgt niet alleen in polder en wegenkwesties maar ook in principieele zaken. Voorts wees spr. er op dat de samenstelling van de Eerste Kamer der S. G. ten nauwste met deze Statenverkie zingen samenhangt om tenslotte nog de houding van de a r partij uiteen te zetten ten opzichte van gezag en vrijheid, het gezag afdalende van den Koning der Koningen in wiens Naam hier op aarde wordt geregeerd en de vrijheid van gewe ten. van gezin, van onderwijs en evange lieprediking, die uit het a.s. beginsel voort vloeit. Ds. Broekstra van Rijnsburg ging ten slotte voor in dankgebed.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1