Toestanden in het huidige Rusland. 72»le Jaar^an? DONDERDAG 16 APRIL 1331 No. 21802 m OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van horten, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentien uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor lirectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f2.35, per weekf.B.li Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN i GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 20 APRIL 1931, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" 9 (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: a. Praeadvies op het verzoek van A. M. Blok, om eervol ontslag als buitengewoon geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest". (97) b. c.q. Benoeming van een buitengewoon ■geneesheer aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest", voorloopig jvoor den tijd van één jaar. (98) c. Benoeming van een 2en geneesheer 'aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest !en Rhijjigeest", voorloopig voor den tijd van één Jaar. (99) di Benoeming van een Ingenieur le klasse der Gemeentewerken. (100) e. Benoeming van een lid der Plaatse lijke Schoolcommissie. (96) f. Benoeming van vier leden der Schat- tingscommissic-, bedoeld ln art. 57 der Wet "op de Inkomstenbelasting 1914. (101) g. Voorstel in zake wijziging van de le voorwaarde, waaronder aan de R. K. Coöperatie „Eendracht", bij Raadsbesluit van 2 September 1930, werd verkocht een "gedeelte grond, gelegen aan het verlengde van de Marnlxstraat, hoek Molenstraat. (102) h. Voorstel tot verkoop aan Ir. F. H. E. Guljé van een gedeelte grond, gelegen aan het verlengde van de Johan de Witt- straat, kad. bekend Sectie P, No. 98 ged. (103) 1. Verordening, betreffende de aanslui ting van particulieren aan het gemeente lijk radlo-distributle-net. (104) j. Voorstel tot onderhandsche verpach ting van de tolgelden aan het Zijlhek, alsmede het gebruik van het woonhuis c.a. aan den Zljldijk onder Leiderdorp en van "de bruggelden aan de Zijl- of Spanjaards- brug, aan J. C. Hey. (70) ESPERANTO. Lezing van den heer Dr. L. H. GRONDIJS Een buitengewoon interessante voordracht. Afscheid Ce-cursus. Gisteravond gaf mej. M. Bijleveld uit "Den Haag, leerares van het Internacia '"Cseh. Instituto de Esperanto in de boven haal van de Harmonie Breestraat alhier, den laatsten harer twintig avonden. Voor die gelegenheid was door een der Cursisten ;de zaal op eenvoudige passende wijze in _het boro de beeltenissen van den Majstro [Dr. Zamenhoff en den grooten Hongaar- „schen leider prof. Andreo Ce waren aan gebracht. Zichtbaar verrast trad de leera res tegen 8 u. binnen. Haar werd verzocht tot aan de pauze de leiding te nemen en daarna de gast der Cursisten te willen zijn Zoo geschiedde. Aan het slot harer laatste les sprak mej. Bijleveld in gevoelvolle l "woorden de dames en heeren toe, hen aan- aansporende de lessen te beschouwen als basis en hoe en waar dan ook de beoefe ning van het Esperanto te onderhouden en voort te zetten. Dan werd door allen de Esp. Hymne, ingestudeerd onder lei ding van een der dames staande gezon gen, door welke eenvoudige zang vol be- "loften voor de toekomstige intern, broe derschap menigeen onder den indruk |kwam. Hierna nam een der Cursisten namens allen het woord. Hij zeide, dat allen het I'betreuren, dat het vanavond de slot- avond is, dat er dezen winter veel ge il1 beurd is, natuurlijk niet alles; daarna uit voerig uitwijdende over de groote be- kwaamheid en liefde, waarmee de leidster hare verplichtingen was nagekomen, t, noemde hij haar een leerares bij uitne- mendheid en een sieraad van het Cseh. Instituto. Dan werden de stokpaardjes van de leerares nog even van stal gehaald om s daarna op ernstige wijze over te gaan tot de filozofie van het Esperanto en de "plichten van een goed Esperantist. Ver volgens bood spreker Mej. B. namens allen een fraaie vulpenhouder aan. waarna hij eindigde met hulde te brengen aan de nagedachtenis van Dr. Zamenhoff, aan prof. Ce en aan Mej. Bijleveld. Hierna trad wederom een ander cursist r naar voren die een zeer aardige causerie met vele anecdoten ter beste gaf. Nog een ander getuigde weder op hartelijke wijze van zijn dank aan de hooggeachte I Cursusleidster. Alle toespraken geschiedden van zelf e: sprekend in het Esperanto. Daarna werd afgewisseld door zang, gezellig nagepraat en de kwestie van het voortzetten van het geleerde onder de oogen gezien. Be- a" sloten werd a.s. Dinsdag te zelfde plaatse daarover te vergaderen. Tegen 11 uur werd deze avond met een hartelijk afscheid van Mej. Bijleveld be- sloten. Op ultnoodiging van het department Leiden der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft gisteravond in de groote Nutszaal de heer dr. L. H. Grondijs van Den Haag een lezing gehouden over de toestanden in het huidige Rusland. De drukbezochte bijeenkomst werd ge opend door den voorzitter, prof, dr. B. D. Eerdmans, waarna dr. Grondijs onmiddel lijk het woord verkreeg. Allereerst behan delde spr. de wijze, waarop men tot een meening over de toestanden in Rusland komen kan. De verhalen van toeristen en ingenieurs, die slechts een klein indus trieel centrum hebben bezocht, kunnen niet als maatstaf gelden, aangezien het vreemdelingenbezoek doorgaans geschiedt onder toezicht van de sovjets, ook al weet men dat zelf niet. Een veel beter funda ment, waarop men zich een objectief oor deel kan bouwen, vormen de sovjet-bladen, waaraan spr. zijn gegevens dan ook groo- tendeels ontleent. Behalve natuurlijk, dat hij van 1915 af temidden der sovjets heeft gewoond en gewerkt. Spr. stelde achtereenvolgens de vragen: heeft de sovjet recht van bestaan en zal het Vijfjarig-plan slagen, en deed daarbij uitkomen, dat beide vragen betrekkelijk onafhankelijk van elkaar staan. Het Vijf jarig-plan beoogt industrialisatie van den landbouw en verdere uitbreiding van de technische industrie. De reden, dat de overgroote meerderheid zich niet verzet tegen de minderheid, welke haar groote ontberingen oplegt, is volgens spr. gelegen in de kunstmatig door den sovjet ge kweekte oorlogsatmosfeer. Alle bladen doen het dagelijks voorkomen alsof het buitenland gereed staat Rusland binnen te vallen. Die geest wordt ook in het leger gecultiveerd. Dit brengt met zich mede, dat er een partijzucht heerscht, welke geen uitzondering toelaat. De kleinste op positie wordt onmiddellijk den kop inge drukt en bestempeld als landverraad. Het doel dezer oorlogsprediking is tweeledig: collectiviseering van den landbouw en in dustrialisatie van alle bedrijven. Hiervan is het eerste het belangrijkste, want het budget van den sovjetstaat berust voorna melijk op de productie van petroleum, hout en graan In dit verband stond spr. uitvoerig stil bij de belangrijke positie, welke de boeren, waartoe 80 procent der bevolking behoort, in Rusland steeds heb ben ingenomen en schetste hoe het moge lijk is geweest, dat de boeren zich vrij willig hebben geschikt in hun lijfeigen schap van vroeger eeuwen. Toen in het eind der 18de eeuw de verplichting tot den krijgsdienst werd opgeheven, kwamen de boeren in opstand en eischten den door hen afgestanen grond terug van den heer, die voor hen totdusverre de militaire plich ten vervulde. Omstreeks 1850 werd het lijf eigenschap nog veel zwaarder, doordat den boer de kans werd benomen om ooit te geraken tot privaat-bezit. De sovjet-staat decreteert momenteel hetzelfde: de boer is enkel in loondienst; hij kent geen privaat bezit. Men vraagt zich af, waarom de boeren tegen dit regime niet in opstand komen. Spr. verklaart dit uit de sterke dwangmiddelen en de buitengewone han digheid, waarmede de leiders de klassen tegen elkaar hebben opgezet. Lenin gaf daarin het voorbeeld. Van passiviteit van den Russischen boer is geen sprake, in tegendeel, hij heeft een onverzettelijke natuur, maar men vergeet, dat er onge veer IV» miilioen boeren ter dood zijn ge bracht, die tegen den sovjet-staat in ver zet kwamen. Men moet waarlijk niet ver onderstellen dat de slachtoffers zijn ge vallen onder den adel. In Februari 1930 begon de tegenstand te breken, doordat de boeren, niet in staat waren de zware belastingen langer op te brengen, het privaat-bezit prijs gaven en aan den staat de voorziening hunner da- gelijksehe behoeften overlieten. Uit poli tiek oogpunt mag het plan op het platte land dus geslaagd heeten. maar blijvend zal dit volgens spr. nooit kunnen zijn, omdat in ieder mensch een streven leeft naar beter. Economisch is het niet ge slaagd, daar de boeren, alvorens zich over te geven al hun vee slachtten, hetgeen een vermindering van 40 procent van den ganschen Russischen veestapel tengevolge had en dus weinig minder dan een econo mische zelfmoord beteekende. De Sovjet heeft de macht en de mid delen om haar regime te handhaven, doch haar berekeningen zijn niet gebaseerd op de menschelijke psychologie. De groote misdaad van de sovjets is, volgens spr., dat zij consequent op historisch-mate- rialistische gronden den mensch beschou wen als. een onderdeel van een louter mechanisch raderwerk. Na een korte pauze zette spr. zijn lezing voort met te zeggen, dat de meeningen over het welslagen van het Vijfjarig-plan verdeeld zijn. De opzet was om Rusland tot een in dustrieel land te maken. Overal zijn groote fabrieken opgericht, waar landbouwwerk tuigen, tractors e. d. worden vervaardigd. Dit maakt agrarische arbeidskrachten overbodig en deze zijn dan vanzelf aan gewezen op het fabrieksproletariaat, waar door de communistische regeeringsvorm wordt versterkt. Men ziet in Rusland het verschijnsel, dat de bevolking meer en meer verarmt, terwijl de staat zich onme telijke rijkdommen vergaart teneinde de toestanden voor het proletariaat te kun nen verbeteren. Voor men evenwel daar aan toe is, worden geweldige kapitalen verspild. Grootsche scholen worden opge richt om de agrarische bevolking op te voeden tot fabrieksarbeiders, doch dat is een kwestie van jaren, misschien van ge neraties. Terwijl de sovjet zich op het standpunt stelt, dat die geweldige fabrie ken op den dag den Inwerkingstelling moe ten rendeeren. Zoolang de Amerikaansche technici er nog zijn, gaat alles goed, maar de Rus is nog lang niet rijp voor zelf standigen fabrieksarbeid. Uit dien hoofde kan volgens spr het Vijfjarig-plan nooit slagen, afgezien nog van de schandalige fouten bij de berekeningen. Ook het ar beidsvraagstuk is een probleem, dat een eventueel welslagen in den weg staat. Het geheele kapitaal wordt besteed voor de uitvoering van werken, die nog geen van alle zijn voltooid en in de eerste jaren niet rendabel kunnen zijn. De productie wordt opgevoerd, doch veelal ten koste der kwa liteit. Spr. erkent, dat er een kans is, dat het plan op den duur zal slagen, doch dit gaat dan gepaard met een dusdanige geldverspilling en met een dusdanige al- gemeene armoede dat voortzetting van het régime een misdaad zou zijn. Van die armoede gaf spr. eenige frappante voor beelden en knoopte daaraan de conclusie vast, dat de sovjet niet alleen regeert door macht, doch ook door nood. Men móét zich wel onderwerpen. Maar inmiddels ontstaan zulke dynamische spanningen, dat veran dering niet kan uitblijven. Alleen de vrees weerhoudt de bevolking haar elseh tot medezeggingschap te laten hooren. Spr. ziet de komende verandering dan niet als een reactie op het huidige régime, doch ais een gewijzigd sovjet-systeem, waarbij rekening zal worden gehouden met de realistische wenschelijkheid. Wanneer deze zal plaats vinden, kan spr. onmogelijk voorspellen. Ten slotte gaf spr. een ver klaring van de naar sovjetbegrippen nood zakelijkheid der godsdienstvervolgingen door te zeggen, dat het belang van den sovjet-staat meebrengt, dat de klassenhaat wordt aangewakkerd. Bovendien vreest de leiding door behoud van de Kerk, dat ook de band met het tzarisme zal blijven bestaan. Het commu nisme duldt geen andere passie en geen andere godsdienst als het communisme. Tenslotte vertoonde spr. een aantal lan taarnplaatjes van Russische reclamebiljet ten, waaraan grootendeels de gedachten van „de kerk in dienst van het kapitaal" en „de naamlooze massa, waarin het in dividu ontbreekt" ten grondslag lagen. Prof. Eerdmans was zeer zeker de tolk der vele aanwezigen, toen hij dr. Grondijs dank bracht voor zijn hoogst interessante lezing. WIJKGEBOUW „GELOOF, HOOP EN LIEFDE." Morgen en Zaterdag a.s. zal inhetwijk- gebouw .Geloof, Hoop en Liefde", Lange- straat 6769 de jaarlijksche tentoonstel ling plaats vinden van rechtlijnige en bouwkundige teekeningen. Men zal zich dan kunnen overtuigen, hoe er ook dit winterhalfjaar onder de kundige leiding van de heeren Marks, Alt en Verstraaten, gewerkt is. De tentoonstelling ls geopend Vrijdagavond 17 April van 89.30 uur en Zaterdag 18 April van 3—5 en 7—9 uur. De toegang tot de tentoonstelling is kos- teloös Vooral de ouders worden dringend opgewekt de tentoonstelling te bezoeken. Op het gebied van ..boetseerwerk" ls ook eenig resultaat te zien. Men zie ook de advertentie in dit Blad. FAKKELOPTOCHT. Ter gelegenheid van de interacademiale sportwedstrijdlen der Unltates en Bonden van Studenten, wordt hedenavond een fakkeloptocht door de stad gehouden. De stoet vertrekt te halfacht van het station en gaat langs Stationsweg, Steen straat, Kort-Rapenburg, Breestraat, Steen- schuur en Rapenburg naar de Sociëteit. BELASTINGWEZEN. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen, mr A. D, van Doorn, verplaatst van het kantoor Zwolle naar het 2de kan toor alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Handelsassociatie Seger en Co., v. Har- denbroekweg 2, Noordwijk, overnemen, voortzetten of vervreemden, drijven enz. van handelszaken. Overleden commissaris H. J. Planjer, dd. 19 Maart 1931. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Laatste bijeenkomst in dit seizoen. De laatste bijeenkomst der afd. Leiden heeft het seizoen op waardige wijze be sloten. Toen de voorzitter, de heer J. G. Ballego, te 8 uur de vergadering met een welkomstwoord aan de vele leden en ge- noodigóen opende, waren de zalen 1 en 3 van het café-restaurant „In den Vergul den Turk" geheel bezet en tevens versierd met een drietal groote cactus-inzendingen benevens verscheidene andere bloemplan ten. Na voorlezing der notulen, ballotage van eenige nieuwe leden en de mededee- ling van den voorzitter, dat op 22 April een excursie zal worden gehouden naar de bloelende warenhuizen van de N.V.Ver. Bloembollen-culturen te Noordwijk, gaf Prof. Dr. Baas Becking eenige zeer inte ressante en leerzame verklaringen over het afvallen van bladeren en lang aan blijven daarvan bij de Haagbeuk. Het af vallen is niet alleen een verschijnsel en wisseling van jaargetijde, doch droogte en veel vocht kunnen daartoe eveneens medewerken. Ook wordt het veroorzaakt door inwendige oorzaken; een scheikun dig proces dat plaats vindt in het blad zelf en veroorzaakt dat een laag cellen in de bladsteel zich gaat deelen en de z. g. n. scheidingslaag vormt. Bladval ls niet altijd iets tijdelijks, het is een werking, een reactie van de plant. Uitwendige omstan digheden kunnen het vallen der bladeren veroorzaken, zooals een plotselinge toe- of afname ln verdamping, plotselinge toe- of afname in temperatuur, een remming van de wateropname in de wortels; maar ook vergiften, zooals sigarenrook. Ook het korter worden der dagen, dus minder licht kan het afvallen der bladeren ten gevolge hebben. Vele boomen, b.v. de Linde ver liezen in de buurt van straatlantaarns hun bladeren veel later dan op andere plaat sen. Als een bepaalde uitwendige omstan digheid te snel op de plant inwerkt kan de genoemde cellaag niet gevormd worden en het blad verdort aan den stengel. Bij sommige bladeren is de physiologische ge steldheid zoodanig dat zij geen afschei dingslaag kunnen vormen. Dit is b.v. het geval bij de Haagbeuk, in mindere mate bij beuk en elk. Wij vinden daarom bij deze boomen vaak het oude loof nog in het volgend voorjaar aan de takken. Een en ander werd met voorbeelden opgehel derd. Na de pauze deelde de jury mede dat de zeer uitgebreide cactus-collectie van den heer J. H. Smit, als beroeps-liefhebber met een verg.zilv. med. bekroond werd en dat van de kweekers, de heer C. Kriest een verguld zilveren medaille en de heer F. Kloots een zilveren medaille mocht be halen. Bij alle inzenders vielen zoowel de alleroudste als de nieuwste soorten te be wonderen. Hierna hield de heer E. Th. Witte een lange causerie over de cactussen in het algemeen. Zij komen voor in Amerika, noordelijk tot in Canada, Zuidelijk tot in Patagonië en het zijn twee Opuntia soor ten, die de grenslijn vormen n.l. Opuntia missouriènsis en O. Patagonica. In meer tropische streken vindt men ze tot op 2500 M. hoogte. Zij komen juist voor in droge dorre streken, zoodat men zich af vraagt hoe zulke waterrijke planten daar kunnen voortleven. De bouw der plant is daarop echter geheel ingericht, n.l. zeer lange wortels, geen bladeren, een dikke lederachtige opperhuid met weinig huid mondjes, de opperhuid veelal bezet met haren of een viltkleed. Ook zijn er die in bosschen groeien, zooals Pelreskia, Phyllo- cactus, Epephyllums en dergelijke. Spr. behandelde de verschillende vormen en omvang, waarbij werd medegedeeld dat Cereus giganteus een hoogte bereikt van 15 M„ met een stengel-doorsnede van 50 c.M.; van Echinocactus Wislezenii zijn planten ontdekt van 4 M. hoogte bij een middellijn van 1.30 M. en te Kew werd hiervan een exemplaar ingevoerd, dat 3 M. hoog was en ruim 1000 K.G. woog. Voor waar reuzen cactussen. Vervolgens werden de bloemen, vruch ten enz. behandeld, waarna spr. door het vergevorderd uur deze uitgebreide cause rie moest eindigen met de belofte ze een volgend maal voort te zetten. Voorts deed de heer J. G. Ballego nog eenige interessante mededeelingen over de speciaal cultuur van Phyllocactus, die bij deze firma in grooten getale gekweekt worden en waarvan verscheidene prachtig bloeiende exemplaren deze inleiding illus treerden. De Ph. cactus is een geslacht, dat zeer zeker als eerste rangs kamerplant kan worden beschouwd. Aan de verschillende sprekers werden vragen gesteld, welke alle op voldoende wijze werden beantwoord. Deze laatste bijeenkomst heeft de kroon op het winterwerk van de Leldsche afd. gezet en met voldoening mag op de ge zellige leerrijke vergaderingen worden teruggezien. Met woorden van dank aan allen, die hiertoe hadden medegewerkt en aan de vele introducé's van dezen avond voor hun aanwezigheid werd de vergadering gesloten. BINNENLAND. De Provinciale Staten-verkiczingen ln Groningen, Limburg en Noord-Brabant (Binnenland, le Blad). Algemeene vergadering van de Zuid- Hollandsche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose (Binnenland, le Blad) Groote pakhuisbrand te Amsterdam (Gemengd, 2e Blad). De schrijfwijze der Ncdcrlandsche taal; te 's Gravcnhage worden De Vries en Te Winkel gehandhaafd (Kerk en School, 3e Blad). De samenstelling van het Nederlandsch voetbal-elftal voor den wedstrijd tegen Duitschland (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De omwenteling in Spanje. Koning Alfonso doet officieel geen afstand (3e en le Blad). Een moratorium aan Australië verleend (Tel., le Blad). EEN UITSTAPJE VAN WERKLOOZEN. Door de goede zorgen van het Arbeids bemiddelingsbureau van den Gemeente lijken Dienst voor Sociale Zaken alhier was een tiental Leldsche werkloozen gis teren werkzaam gesteld bij een onderne ming te Aalsmeer. De meente verschaf te het reisgeld, doch toen de menschen op de plaats van bestemming aan den arbeid wilden gaan, bleek, dat door een fout van werkgeverszijde hun diensten overbodig waren, zoodat zij onverrichterzake huis waarts konden keeren. De burgemeester van Aalsmeer zorgde er evenwel eerst voor, dat den werkloozen een koffiemaaltijd werd aangeboden. Te leurgesteld dat ze niet hadden kunnen werken, doch dankbaar voor de gastvrije ontvangst, kwamen ze hier ter stede terug. Naar aanleiding hiervan schrijft ons de J directeur van den Gem. Dienst voor So- I ciale Zaken, de heer Wijkmans het vol- gende: i Het is treurig, doch waar, wat het bo- I venstaande berichtje inhoudt. Dinsdag plm. 4 uur ontving de Arbeids beurs te Leiden telefonisch een aanvrage van de Arbeidsbeurs te Hoofddorp om 10 metselaars voor een karwei te Aalsmeer. Woensdagmorgen werden 10 metselaars, die langen tijd werkloos waren, op ge- meentekosten naar Aalsmeer gezonden. En de Directie der Arbeidsbeurs was verheugd 10 bouwvakarbeiders aan werk te kunnen helpen én de metselaars waren gelukkig aan het werk te kunnen gaan. Toen zij evenwel op het werk aankwa men was de hoofdaannemer niet aanwe zig en wisten de uitvoerders niets van het geval af zoodat de verwezenen onverrich terzake moesten terugkeeren. Deze zaak is thans te Hoofddorp in on derzoek GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT". Lezing van den heer van der Starre. Reeds meerdere malen is door het be stuur van bovengenoemd genootschap de mogelijkheid onder de oogen gezien om door het doen houden van lezingen, het maken van excursies enz. de belangstel ling voor het Genootschap grooter te ma ken. Van verschillende zijden werden reeds toezeggingen ontvangen voor het behan delen van een actueel onderwerp en als eerste in de rij had de heer H. Th. v. d. Starre zich bereid verklaard, voor het Ge nootschap zijn lezing over „Licht en Kleur", te nouden, welk feit gisteravond in de mooie Collegezaal van het Natuur kundig Laboratorium plaats had. Ruim 60 personen, leden, donateurs, leeraren en oudere leerlingen, waren aanwezig en volgden vol aandacht de duidelijke voor dracht van den heer v. d. Starre, welke met een zeer groot aantal Interessante proeven en voorbeelden werd verduide lijkt. Waar voor eenlgen tijd door ons een volledig verslag van "deze lezing werd op genomen, achten wij een nadere vermel ding van het behandelde overbodig. Het luide applaus aan het einde was het beste bewijs, dat de heer v d. Starre zijn gehoor wel had weten te boe'en De voorzitter van het Genootschap, de heer G W Zandvoort, bracht spr dan ook dank namens alle aanwezigen en bood spr. namens het Genootschap een boek werk aan waarna hij de hoop uitsprak, dat voor de volgende avonden even groote belangstelling zou mogen bestaan.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1