IS J T KERK- EN SHHOm NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. jj CRÈME i voor zachte mooie huid I INGEZONDEN. LAND- EN TUINBOUW. DE KIP. VARIA. I I PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geret. Gem.: Vrijdag nam. 7 uur, ds. M. Heikoop van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Benschop, I. Kievit, te Baarn. Te Oldebroek, J. Lekkerkerker, te Molenaarsgraaf. Aangenomen: Naar Voorburg (2e pred. pl.), A. Hoekert te Reitsum. Naar Noord- dijk (Gr.), W. Tj. Klumper te Westerbroek Bedankt: Voor Renesse-Noordwelle, W. Bronneger Onnekes te Wedde (Gr.). Voor Oosterhout, J. van Veen te Mulderdorp. Uitgesproken E. Dooyeweerd, veehouder, Aalsmeer, Schinkelpolder. R.-c. mr. A. L. M. van Berckel Cur. mr. J. A. P. C. ten Bokkel, Haarlem. RECLAME. z pfj lo Dooien csTubco 30-45 co 75 a Potte» 1 gld §9 Verkrijgbaar bij Uw Drogiat DE SCHRIJFWIJZE VAN DE NEDEREANDSCHE TAAL. B. en W. van den Haag handhaven de Vries en te Winkel. Naar gemeld wordt hebben Burgemees ter en Wethouders van 's-Gravenhage de volgende circulaire gericht aan de hoof den van het openbaar hooger, middelbaar en lager onderwijs. Naar aanleiding van de U bekende aan schrijvingen van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, nopens de schrijfwijze of spelling der Nederland- sche taal, hebben wij de aandacht van den Minister er op gevestigd, dat de abitu riënten van scholen voor voortgezet on derwijs in, deze gemeente o.a. geschikt moeten zijn voor de waarneming van ad ministratieve betrekkingen in den dienst van openbare bestuursorganen. Met het oog daarop hebben wij tot den Minister de vraag gericht, of de regeering voornemens is om zeer binnenkort in de van haar uitgaande stukken de door den Minister aangegeven vereenvoudigingen van de 'spelling ln toepassing te brengen. De Minister heeft thans deze vraag ont kennend beantwoord. Hij vestigt er daarbij de aandacht op, dat zijn circulaire van 12 September 1930, No. 10383 Afdeellng Voor bereidend Hooger- en Middelbaar Onder wijs, No. 5126 Afdeelipg Lager Onderwijs algemeen niet verder gaat, dan de daarbij aangegeven afwijkingen geoorloofd te ver- verklaren bij bepaalde examens. Onder deze omstandigheden moeten wij vasthouden aan den eisch,, dat voortaan bij het onderwijs in deze gemeente de spelling der Nederlandschc taal wordt onderwezen overeenkomstig de regels van De Vries en Te Winkel, met de vereenvou digingen, welke tot dusverre reeds alge meen en in het bijzonder in de van de regeering uitgaande stukken toepassing vinden. I Wij begrijpen, dat voor zooverre in den loop van het schooljaar 19301931, door een minder juist inzicht in de strekking j van de ministerieele voorschriften een andere spellingwijze in de scholen is toe gepast, daarvan thans, enkele maanden voor toclatings- en eindexamens niet meer kan worden afgeweken. Wij verlan gen echter uitdrukkelijk dat, te rekenen van den aanvang van het cursusjaar 1931 1932 af. met onzen boven omschreven wensch nauwgezet wordt rekening ge houden. 3826 VOETBAL. NEDERLANDSCH ELFTAL SAMENGESTELD. DEZELFDE PLOEG. DIE NA RUST TEGEN BELGIË SPEELDE. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE EMMA-BLOEM. Hooggeachte Stadgenooten. A.s. Zaterdag, den 18en April, zullen u op straat bloempjes worden aangeboden. Dit zijn de Emma-bloempjes die vanwege dc Ned. Centrale Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose ln de maand April door ons heele land verkocht worden. Het za) u bekend zijn dat de opbrengst van deze collecte in zijn geheel besteed wordt aan de bestrijding van een ziekte die ondanks de groote sommen gelds die hieraan besteed worden een zeer groot aantal slachtoffers maakt. Dank zij een onvermoeide actie is het gelukt tot dit resultaat te komen dat te genwoordig nooit meer het geld de reden behoeft, te zijn dat iemand, lijdende aan tuberculose, niet de verpleging of verzor ging kan krijgen die hij noodlg heeft. Wanneer wij bedenken dat de kortste ver- plegingstijd voor een licht geval in een sanatorium toch zeker wel op een vier maanden gesteld mag worden en dat de verpleegprijs drie a vier gulden per dag bedraagt, dat menschen. lijdende aan deze ziekte andere eischen aan hun woning moeten stellen dan gezonden, dat hun invaliditeit langer duurt dan bij welke ziekte ook, dan begrijpt men hoe 'n ver bazend groot kapitaal hiervoor jaarlijks noodig is dat hier de enkeling door het algemeen geholpen moet worden. En dit is dan de reden dat wij ook in een tijd dat er zeer veel andere collectes gehouden worden, ook nu weer uw bijdrage voor dit werk komen vragen, ook nu weer vol ver trouwen dat u ook dit jaar uw bijdrage zult willen storten, onze collectanten, op u af zullen zenden. Van den bekenden dichter-zanger Clinge Dorenbos die wij om een wat pakkende aanmoediging tot deze collecte vroegen, ontvingen wij onderstaand gedicht. Leest u dit eens aandachtig. Ieder centje dat U strakjes in dat Emmabusje doet geeft één Uwer medemensehen nieuwe levenskracht en moed. Ieder duppie, dat U vriendelijk aan een van die dames geeft, maakt dat de een of andere stakker weer een grooter kansje heeft. Ieder kwartje, dat in 't busje door het grage gleufje gaat geeft zijn rente honderdvoudig geeft een prachtig resultaat, iedere gulden die daar tuimelt met een zilverzwaar geluid schakelt duizenden bacillen tot heil van de Menschheid uit. En zoo kunnen we maar doorgaan, want nu komt er: led're riks. Maar U weet: een goed verstaander. dus we zeggen verder niks. HET BESTUUR DER VEREEN. TOT BESTRIJDING DER TUBERKULOSE TE LEIDEN. Een onaangename oefenwedstrijd. Het Nederlandsche elftal, dat Zondag 26 April te Amsterdam in het Olympisch Stadion tegen Duitschland uitkomt, is als volgt samengesteld (rechts naar links): Doel: Van der Meulen (H. F. C), aan voerder. Achter: Van Run (P. S. V.) en Van Kol (Ajax). Midden: Paauwe Sr. (Feijenoord), W. Anderiessen Jr. (Ajax) en Van Heel Feijenoord). Voor: Adam (H. V. V.), Tap (A. D. O.), Lagendaal (Xerxes), Van der Heijlen (Wa- geningen) en Van Nellen tD. H. C.). Reserves Odijk (De Hollandiaan), Weber (A. D. O.), Breltner (A. D. O.) en Steens (Z. F. C.). Het Nederlandsch B-elftal, dat op den zelfden dag te Rotterdam tegen Port Vale spelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Windt (V. S. V.). Achter: Diepenbeek (Ajax) en Van der Grlendt (V. S. V.). Midden: Sterk (Het Gooi), Klopper (Z. F. C.)'en Paulissen (P. S. V.). Voor: Viergever (Sparta), Vente (Nep- tunus), Ophorst (H. B. S.>, Van Kesteren (H. B. S.) en Hamstra (Alsmaria Victrix). Gisteren werd te Rotterdam op het Sparta-veld een wedstrijd gespeeld tus- schen een bondselftal en de Fransche club Sochaux F. C. van de Peugeot-fabrieken te Parijs. De Franschen speelden snel en vooral hun verdediging viel te loven, maar zij hielden er tevens een weinig prettige gewoonte op na. Zij haakten, trapten na en deden meer, niet altijd te controleeren. onregelmatigheden. Vóór de rust liet scheidsrechter van Moorsel nog wel eens wat over zijn kant gaan. maar toen het daarna te erg werd. zond hij den rechts- midden Laurent Sr. het veld uit. De Hol- landsche ploeg spande zich niet bijster in. vooral niet toen het niet wilde lukken. De linksachter Weber bracht er al heel weinig van terecht De middenlinie was, behalve Van Heel, die zich echter zicht baar spaarde, onvoldoende en daaronder leed het voorhoede-spel. De vleugelspelers Wels en Van Nellen, in het bijzonder de eerste speler, verrichtten dikwijls heel goed werk. maar Lagendaal deed het dit maal al te lauw, terwijl zijn huurlieden, Maas en Vente, een allesbehalve goeden indtuk maakten. Tegen de buitengewoon hechte Fransche achterhoede, die ook van den uitstekend spelenden Eastman steun ontving, kon deze voorhoede niet op. Behalve de ge noemde spil viel in het Socnaux-elftal de linksbuiten Miller op. Over het spel in de eerste helft is niet veel te zeggen. Het ging vrijwel gelijk óp. Beurtelings werden de doelen bedreigd. Lagendaal kreeg twee kansen, doch schoot beide malen naast. Van der Meulen heeft in eenige moeilijke situaties redding ge bracht. Vóór de rust werd er niet gedoel punt. Kort na de hervatting, bij den eersten Franschen aanval, kreeg de rechtsbuiten De Jannes, die naar binnen was geloopen, een van het midden gespeelden bal in bui tenspel-positie. De Nederlandsche achter spelers bleven staan en appelleerden Voor buitenspel. De Jannes echter maakte ge bruik van de kans en scoorde langs v. d. Meulen. die nog uitliep, maar den bal niet meer kon grijpen (01) Na 20 minuten spelen, toen Van Nellen den bal mooi opdreef, werd hij „gehaakt". De Fransche rechtsmidden," die al meer gewaarschuwd was werd door den scheids rechter het Veld uitgezonden Verschil lende goede aanvallen van de Hollanders volgden nu. Er kwam wat meer gang in. maar geluk voor het Fransche doel had men niet. Bij een uitval van de Franschen raakte Van Heel even buiten het straf schopgebied den bal met den arm. East man knalde het leder in een hoekje van het doel en het is 02. In de laatste vijf minuten raakte Vente geblesseerd en moest het veld verlaten. Lagendaal zond nog een goed schot in. Via de handen van den keeper ging het leder in de richting van het leege doel. Blik semsnel herstelde de keeper zich en sloeg den bal terug het veld in. De scheidsrech ter had niet kunnen constateeren of de bal de doellijn was gepasseerd, zoodat hij dus geen goal gaf. In de laatste minuut maakten een paar Nederlanders het den Franschen doelman lastig, die zich daarop zóó vergat, dat hij den vallenden Van Nellen eenige stompen tegen het achterhoofd toediende. De scheidsrechter had deze euveldaad niet gezien. Het publiek echter des te beter. Na het eindsignaal werd dan ook het Fransche elftal, dat met applaus be groet was, met gejoel en gefluit uitgeleide gedaan. Ongeveer 10.000 toeschouwers volg den den wedstrijd. De samenstelling van de beide elftallen luidde als volgt: Nederlandsch Bondselftal: Doel: Van der Meulen (H. F. C.). Achter: Van Run (P. S. V.), Weber (A. D. O.) Midden: Breltner (A. D. O.), Te Donke laar (Ensch. Boys), Van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unltas), Vente (Neptunus), Lagendaal (Xerxes), Maas (Willem II), Van Nellen (D. H. C.). Sochaux F. C.: Doel: Lozes. Achter: Bartell, Mattier. Midden: Laurent Sr., Eastman, Lemann. Voor: De Jannes, Laurent Jr., Machlnot, Billier, Miller. VOETBAL. STANDEN LEIDSCHE VOETBALBOND Bijgewerkt tot en met 12 April. Ie klasse. gsp. gew gel. verl. pnt. v.t. Alphia II 12 11 1 22 43-16 L. D. W. S. I 13 9 2 ,2 20 62-22 Alphen III 14 9 1 4 19 49-28 U. V. 8. III 12 6 3 3 15 36-24 Roodenb. I 14 6 1 7 13 45-46 Lugd. II 13 5 2 6 12 32-34 L. F. C. II 12 4 1 7 9 29-28 A. S. C. III 13 3 3 7 9 26-66 D. V. S. II 14 2 1 11 3 20-58 L. M. C. I 11 2 9 2 19-39 D.VB. II en L. M. C. twee punten in mindering. 2e Klasse. gsp. gew gel. verl. pnt. v.—i. D. S. O. I 13 13 26 69-18 Alphia III 14 9 2 3 20 64-26 Leidsch. B. II 12 6 4 2 16 42-28 Lugd. III 12 6 3 3 15 34-34 L F. C. III 10 5 2 3 12 32-28 T. O. N. A. I 13 2 2 9 6 43-59 Roodenb. II 11 1 3 7 5 21-53 U. V. S. IV 12 2 1 9 5 21-41 R. C. L. II 13 1 3 9 3 18-62 R.C.L. II twee punten in mindering. 3e klasse A. gsp. gew gel. verl. pnt. V.—t. L. D. W. S. II 10 6 2 2 14 28-16 L. D. O. I 12 6 2 4 14 35-26 Alphia IV 11 4 3 4 11 22-29 Lugd. IV 10 5 2 3 10 38-23 Leidsche B. 3 11 3 3 5 9 23-35 R. C. L. III 10 2 4 4 8 21-23 T. O. N. A. II 10 2 2 6 6 22-37 Lugcj. IV twee punten in mindering. 3e Klasse B. gsp. gew gel. verl. pnt. v.—t. D. V. S. III 16 14 2 28 63-17 Waterkoet 16 12 2 2 26 92-35 U. V. S. V 13 9 1 3 .19 48-14 Alphen IV 13 8 2 3 18 68-22 D. S. O. II 14 8 1 5 15 45-42 L. F. C. IV 15 5 1 9 11 30-47 Lugd. V 13 4 2 7 10 37-57 Kagia I 16 4 12 8 28-63 A. S. C. IV 14 2 1 11 5 23-63 Leid. B. IV 14 1 13 - 15-89 L.B. IV en D.S.O. II twee punten in mindering. 4e Klasse. gsp. gew gel. verl. pnt. v.—t. Alphen V 11 10 1 20 88-15 Roodenb. III 12 8 2 2 18 59-23 Alphia V li 8 1 2 17 86-26 L. F. C. V 12 6 1 5 13 28-49 T. O. N. A. III 13 6 1 6 13 39-51 L. D. O. II 11 5 6 10 31-31 U. V. S. VI 12 5 7 10 37-43 Lugd. VI 9 4 1 4 9 28-26 Kagia II 12 2 10 4 13-76 D S. O. III 13 1 12 2 20-89 Juniores. gsp. gew gel. verl. pnt. V.—t. Alphen 8 7 1 15 43-3 U. V. S. 7 5 1 1 11 25-5 D. V. S. 8 5 3 10 35-13 L. F. C. (a) 8 4 1 3 9 29-17 A. S. C. 8 3 5 6 11-20 R. C. L. 8 2 1 5 5 11-27 Lugd. 5 1 4 2 6-30 L. F. C. (b) 6 6 5-45 BILJARTEN. PROF. SOLIËN—PROF. VALKHOF. Soliën wint met grooten voorsprong. Op 'een der geheel gerestaureerde bil jarts hebben gisteravond onder vrij groote belangstelling de bekende beroepsspelers Soliën en Valkhof in café-restaurant „De Harmonie" een partij over 600 caramboles cadre gespeeld. Het begin was voor Valk hof, die na 7 beurten met 8035 de lei ding had. Langzamerhand kwam Soliën er beter in en series van 24, 130, 46 en 58 in de volgende beurten gaven hem al spoedig een grooten voorsprong. Valkhof kon het niet verder brengen dan 35 en 37. Na 10 beurten was de stand 235 tegen 109 in het voordeel van Soliën, na 15 beurten 442 tegen 182. Soliën, beëindigde de partij in 20 beurten en speelde dus met een ge middelde van precies 30: Valkhof bleef op 273 staan en maakte dus een moyenne van 13.65. De grootste series van Soliën waren 130. 98, 77, 66 en 58; Valkhof bracht het niet verder dan 39. Na afloop demonstreerden beide profs fraaie kunst- en fantasie- stooten. DUIVENSPORT. DE ZWALUW (HILLEGOM). Deze vereeniging heeft haar vergadering gehouden aangaande het vluchtprogramma inet oude duiven voor dit seizoen. In zijn openingswoord zei de voorzitter,- dat van de leden dit jaar hun bijzondere medewerking wordt verwacht, daar dit seizoen voor de postduivenliefhebbers een heel bijzondere zal worden. Bestoten is met oude duiven het kampioenschap te vervliegen tot en met Chateauroux (Frankrijk) afstand 650 K.M Voor de eerste 8 kamptoen duiven zijn 25 gulden beschikbaar gesteld. Na dit station zal voor elke vlucht tot en met Dax f. 2.59 beschikbaar zijn voor de twee eerst aankomende duiven. Tevens is voor elke buitenlandsche vlucht een eereprijs beschikbaar gesteld door de leden zelf. Voor de vlucht Dax zijn reeds 3 eereprijzen beschikbaar. Zondag 19 April wordt de eerste africh- tingsvlucht gehouden vanaf Barendrecht. Het volgende jaar zullen de duiven voor de groote afstandeh verzonden worden met vliegmachines. De K.L.M. zeide reeds haar medewerking in deze toe. Bij dezen stand is rekening gehouden met het ongeldig verklaren van den wed strijd L.F.C. (b>— U.V.S. SCHERMEN. VEREENIGING UIT DE LEIDSCHE BURGERWACHT. Bij een dezer dagen gehouden vergade ring van leden der Leidsche Burgerwacht is besloten tot oprichting van een scherm- vereeniglng, bestaande uit leden der Bur gerwacht. Deze opgerichte vereeniging, welke de naam heeft gekregen van „El- bewee", blijft onderafdeeling van de Leid sche Burgerwacht. Voorts kon .nog worden medegedeeld dat „Elbewee" eerstdaags ook deel zal nemen aan de competitie van den pas opgerlchten Leidschen Schermbond. Als bestuursleden zijn herkozen de heeren S. M. Brugmans. voorz., en L. Ch. Segaar, secr .-penningmeester. MOTORSPORT. DE NON STOP PEUGEOT-RIT. Gistermorgen om 9.10 uur is de tweeper- soohs Peugeot coupé van Amersfoort ge start voor de 26.000- K.M. non-stop rit. Bé- geleid door een twaalftal Peugeot auto's en vele anderen, werd een ronde door Amers foort gemaakt waarna de wagen zijn eerste traject naar Amsterdam Inzette. Voor dezen eersten rit was de bestuurder de neer H. Lippinkhof directeur der firma „Wiilgo", importrice voor Nederland van de Peugeot. Het eerste traject loopt via AmsterdamHoornDen Heider-Alkmaar HaarlemDen HaagRotterdamHoek v. HollandGoudaUtrecht naar Amers foort, waar hij om 9 uur gisteravond terug was, om direct door te gaan voor 't tweede traject naar Zeeland. Gistermorgen was de belangstelling te Amersfoort reeds buiten gewoon groot. ,.U. D." LAWN-TENNIS. BANEN TE BOSKOOP. Gp Zaterdag 18 April, n.m. 3 uur, zullen de Boskoopsche tennisbanen geopend wor den. Door eenige spelers op tennisgebied zal een demonstratie gegeven worden. VASTE PLANTEN. Deze planten vormen materiaal, dat niet die groote zorg vereischt als de z.g. een jarige planten, die ieder jaar uit zaad gewonnen moeten worden. De schoonst bloeiende planten treft men er onder aan. Een keuze is zonder leiddraad niet zoo gemakkelijk te maken en daarom zijn deze regelen bedóeld om hen, die deze planten voor tuinversiering willen aanwenden, weg wijs te maken omtrent den bloeitijd, de groeiwijze, welke hoogte de pianten be reiken, welke eischen zij aan den grond stellen en hoe men het best voordeel van de planten trekken kan, ook met betrekking tot de plaats die zij in den tuin zullen innemen. Achillea ptarmica, gewone tuingrond, half schaduw, 80 c.M. hoog. Talrijke kleine, witte bloempjes, zeer geschikt bouquetmateriaal. Aconitum variegatum, Juli, Augustus, half schaduw, gewone tuingrond, 1 M. hoog. Krachtige plant met groote, witte en blauwe bloemen Aconitum Napellus, blaumbloeiend, vergiftig. Adonis vernalis. Voorjaar, gewone tuin- frond. 20—30 c.M. hoog, schoon goudgeel loeiend. Althéa rosea fl. pl. Zomer, zonnige stand plaats, voedzame grond, 1.80 2 M. hoogte. Prachtige herfstbloeier» In Apr.l «zaaien, einde Mei uitplanten op 0.8J a 1 M. Bloemen in lange aren en zeer varieerend in kleur. Stijve planten, zeer geschikt om achter andere, lager blijvende planten te plaatsen, waar zij dan mooi boven uit komen met haar zeer prachtige bloemen. Ook bij drie of vijf te zamen geplant, kunnen zij een aardig groepje vormen. Anemone japonica. Herfst, half schaduw, in lossen vruchtbaren grond. 50 tot 60 c.M. hoog, herfstbloeier; de slanke bloemstelen dragen schoone roode bloemen. Anemone japonicaalba en A. jap. elegans zijn zeer gescnikt voor perken en rabatten. Aqujlegia. Zomer, halfschaduw, lossen grond 40 60 c.M. hoog. In vele kleurschakeerin- gen. A. chrysantha, goudgeel, met lange sporen. A. canadensis, geel en rood. A. coe- rulea met blauwe bloemen e.a. Asperula odorata. Zomer, laagblijvend plantje met witte bloemen. Zeer geschikt om hier en daar een vergeten hoekje aan te vullen. Groeit bijna overal. Aster ericoides, herfst, zonnige stand plaats. krachtige grond, 50 a 60 c.M. hoog. Sterke vaste plant met sierlijke fijne bla deren, die voor de bloemschikking goede diensten "bewijst en fraaie witte bloemen. Aubrietia deltoides. Mei, Juni. Zonnige standplaats, kalkhoudende grond, laagblij vend. Zeer schoone rand plant met kleine helder violette bloempjes. Ook geschikt voor rotspartijen. Bocconia cordata. Juli-Augustus. Zonnige standplaats, gewone tuingrond. 1 a 1.50 M. hoog. Sierplant met schoone, grijsgroene, sierlijk gevormde bladeren en groote bloem trossen. geschikt voor dekking van een of ander hoek of gat, zonplant, mits men de plant vrij laat groeien en niet geregeld af steekt om haar op een polletje te houden. Hei is een plant, die krachtig uitstoelt. Delphinium elatum. Juni-Juli. Zonnige standplaats, vruchtbare grond. 1.50 2' M. hoog. Vaste plant met lange aren van meestal blauwe bloemen. Er zijn zeer vele variëteiten van Delphinium, alle mooi bloei end, en geschikt om den achtergrond van een vaste plantengroep te vormen. Gaillardia grandiflora. Zomer en herfst. Zonnige standplaats, gewone tuingrond. Sierlijke vastplant met groote in het oog vallende bloemen die mooie snijbloemen opleveren. Gvpsophilla paniculata. Zomer, zonnige standplaats, diep gespitte, lossen grond, 1 M. hoog. Sterk ver takte plant met sierlijke en talrijke kleine witte bloempjes, staan aardig in bouquetten. Het zou ons te ver voeren om nog meer plantennamen op te noemen. Bovenstaande planten is een greep uit de groote massa van vaste planten, die met succes in borders kunnen aangeplant worden. Vraag: Kan het zaad van Riddersporen, Papavers en Lupinen in den kouden grond worden uitgezaaid? Zoo ja, wanneer is het daarvoor de beste tijd? G. v. K. te O. Antw. Dit fc.1 doen direct na het oogsten, d.i. in jü," I U kunt op rijen zaaien en de plant: in den herfst (Aug.-Sept.) versp,.' krijgt dan vóór den (vinter nog planten, die een volgend jaar bloój J. Vragen op tuinbouwgebied aan 4e g tie, onder motto „Tuinbouw". Wij zijn er, als altijd, als de kipp, om een nieuw onderwerp aan te st in dit geval: „de kip". Men kan et ook nog op andere wijze aansnijden,' dan is de kip dood, terwijl wij het' een levend exemplaar willen hebbet Als men een kip ziet scharrelen wurmen en andere heerlijkheden terstond de schokkende, schrikachtig, wegelijkheid van den kippekop op i geen zaadje pikken zonder er eers: de oogen vlak bij, aandachtig na kijken, wat tot gevolg heeft, dat la die bijziende ls, „kippig" wordt gen Ook in de muzikale wereld spa kip haar roL Zong men niet vroep de toonreeks c-d-e-f-g-e-d-c de st; woorden„Jan-daar-leit-een-kip-in ter-Jan?" Maar haar gekakel, varieerend gezellig-gorgelend, binnensmonds 5? tot een klaroen en koper-achtig vir. gekrijsch als er een ei geproducer kan moeilijk aanspraak maken op; kale pretenties. „Kukeleku. de kreet van eej netjeskip, oftewel een haan. Well vooral voor den stadsmensch, veel t« „victorie" kraait, want zijn einde, soeppot en bovendien wekt hij veis omwonenden op 'n tijdstip dat de z- schittert door afwezigheid. Fen kip. die pas komt kijken, u kuiken. De moederhen, met haar t onder de vleugels, Inspireerde kunste en lieden die méénden kunstenaar wat erger is. Overigens geldt nog „Het kieken wil wijzer zijn dan de h. Over het waterhoen zwijgen wij; dat is een kip. die geen „kip" is. Verstandig is een kip niet. Maar nog dommer wezen, want men eens tot iemand, die eenigszins dooi „Je: redeneert als een kip zonder t; Hoewel ons ook een lied bekend het volgende mededeelt: ,,'k Zag twee kippen, samen wip; O, het was een wonder!" etc. Een wonder was het zeker, wal kip is toch nog altijd dom genoegt steenen ei voor een echt aan te t .Enfin, ik hoop, dat dit artikel r. windeieren zal leggen! (Nadruk verboden). EUROPA'S GROOTSTE WATERKRACHTCENTRALE Dicht bij Bozen in Tirol bevint de grootste waterkrachtscentral! Europa. Meer dan drie jaar lang: ongeveer 4000 arbeiders dag er daaraan gewerkt. In de rivier de: werd een groote stuwdam gemaatj twee groote sluizen en een klein a den stuwdam stroomt het water ir kleine sluisjes in een vergaarbati M. diep is en 300000 kubieke mebr bevat. Voordat het water ln deiri komt, wordt het van zand en andj ontreinigingen gezuiverd. Om al htlj uit den vergaarbak te kunnen ba kan het zoodra het minder dan 8 H staat, van onderen wegloopen in K.M. lange tunnel. De eerste 15 K. ben een doorsnede van 6.2 bij 6 de laatste 1.2 K.M. van 10 bij 8.2 Het verval bedraagt overal 75 ci K.M. De tunnel mondt tenslotte in 1 buizen uit, die het water naar de hw voeren. Drie machines van 14.000 F vijf van 45.000 P.K. wekken den iv schen stroom op. de laatstgenoemd stroom van 10.000 volt. Door reu» transformatoren, die verderop in i' lucht staan, wordt deze stroom 01. in een stroom van 220.000 volt en d( 1.2 P hoogspanningsleiding in de Povlakl voerd. In de buizen waardoor het water tunnel komt. bevinden zich zekei die den watertoevoer afsluiten water een snelheid van meer ter per seconde bereikt. Het gebruikte water wordt langs (f naai weer in den Eisack teruggevo^j 1 zeker n, zoot! r danij HET MIERENZUUR. Het mierenzuur ls een vloeistof, vuldig in de natuur voorkomt. De t wesp, de mier storten dit zuur in d' een angel of door middel der kake maakte wond, hetgeen een brandend en een lichte ontsteking veroorzaak In het haar van sommige rupse:* de processierupsen, komt het miercfc eveneens voor, evenals in verscWl vloeistoffen (b.v. bloed en transpa van het menschelijk lichaam. Hetl dende gevoel dat men bij onvoornj aanraking van brandnetels waar. dankt aan de aanwezigheid van da: in de haartjes van die plant zijn oni' Ook in dennenaalden Wordt het renzuur aangetroffen, evenals in zi®1 worden terpentijnolie, in vele mis, wateren en in guano. Het mieren»-, een der krachtigste zuren. Het ls s] dan azijnzuur en lost ijzer en zin'' Hoe onaangenaam een angelsteek y onvoorzichtige aanraking van een t netelblad ook moge zijn, is het mien een onmisbaar bestanddeel in de n daar het de gisting en het bederf houdt van de stoffen waarin het komt. Het in ruwen honing voorkt mierenzuur dient dus om die zelfst heid voor bederf te bewaren. De nr® ning kan dan ook jarenlang bewaard; ven, terwijl de gezuiverde honiM_ spoedig bederft. Het voorkomen ran- renzuur in honing wordt veroo®» doordat de bijen, wanneer ze een bui krijgen, hun angel uitsteken. een druppeltje zuur hangt; bed hun booze luim dan trekken zij den gel terug, maar het vocht valt allien' den angel en wanneer dit bij het h°' uitstorten gebeurt, verspreidt hei zich over den honing. Bij alle bijen dit plaats; bij de wraakzuchtige f- meer dan bij de meer bedaarde. Het is de scheikunde gelukt het ffl, zuur in zijn samenstellende bestand» te ontleden en kunstmatig samen len Dit zuur vindt zijn toepassing - verij en drukkerij en ook als bederi middel. jj

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10