INGEZONDEN. KERK- EN SCHOR' *"EUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Het proces tegen den Dusseldorfschen moordenaar. Gruwzaam relaas van zijn daden. Nadat het proces tegen Kürten pl.m. een uur had geduurd, stelde de ambte naar van het O. M. voor, het verhoor ver der met gesloten deuren te doen plaats vinden, omdat bij de bespreking van den achtergrond van Kürten's daden de zede lijkheid in gevaar zou kunnen komen. Als Kürten echter verklaart, dat hij dedrijf- veeren van zijn daden kan schilderen, zonder nader op sexueele kwesties in te gaan, besluit de rechtbank voorloopig het verzoek niet in te willigen. Uit het ver dere verhoor blijkt dan, dat Kürten vele jaren in gevangenis en tuchthuis heeft doorgebracht. Na zijn ontslag begint hij steeds weer nieuwe diefstallen, waarvoor hij steeds weer hoogere straffen kreeg. In het jaar 1904 werd hij voor het eerst ge straft wegens eenige brandstichtingen met zeven jaar gevangenisstraf. In 1912 kwam hij weer vrij, doch zijn moeder wilde hem niet meer in huis nemen. Hij moest dus weer zijn toevlucht nemen tot stelen. In den zomer van 1930 sloop hij een huis binnen met de bedoeling er te stelen. In een kamer zag hij een 17-jarig meisje. Hij had toen al het andere verge ten, zich op het meisje gestort en het langzaam gewurgd. Hij was toen snel ge vlucht. Naderhand was het hem net zoo vergaan. In een herberg te Koln-Mühl- heim wilde hij inbreken, doch was in een slaapkamer terecht gekomen, waar hij een meisje van tien of elf jaar in bed vond liggen. Ook hier vergat hij zijn doel, den diefstal, doch het meisje had hij ge wurgd en door een steek in den hals ge dood. Hij was naar buiten geloopen, had de deur achter zich gesloten, onder een pomp zijn handen gewasschen en was naar het station gegaan. Op een vraag van den voorzitter naar het motief van zijn handelingen, ant woordde Kürten, dat op dergelijke oogen- bllkken zijn voornemen om te stelen ver drongen werd door een sterke sexueele geprikkeldheid, die de voornaamste drijf veer van zijn daden vormde. Uitvoerig sprak Kürten over zijn straf fen in de Pruisische gevangenissen, met opsluiting in donkere cellen van Kerst mis tot Paschen, insluiting in zware ket tingen, slechte kribben en hongerstraffen. In de twee-en-twintig jaren, die hij in totaal in gevangenis en tuchthuis had doorgebracht, was hij veertlgmaal ge straft wegens disciplinaire vergrijpen. Hij verklaarde, dat behalve zijn sexueele drift ook de herinnering aan het door hem geleden onrecht bij vorige straffen één der sterkste drijfveeren voor zijn da den was, zonder welke hij misschien niet tot het plegen der diverse misdaden was overgegaan. Toen de voorzitter nadere bijzonderhe den vroeg omtrent deze sexueele drift tot moorden stelde het O.M. wederom voor, dit gedeelte van het proces met gesloten deuren te behandelen, wat echter na Kürten's verklaring, dat hij hieromtrent geen schokkende dingen had mede te deelen, opnieuw door de rechtbank werd afgewezen. Nadat Kürten verschillende door hem gepleegde moordaanslagen had geschetst, verklaarde hij, dat zijn sadistische aard hem steeds weer tot dergelijke daden be woog. Wegens eenige groote diefstallen was hij als recidivist tot zware tucht huisstraffen veroordeeld, die wegens nieuwe wandaden verlengd werden. In April 1921 kwam hij uit de gevange nis en trouwde met zijn tegenwoordige vrouw. Hij kreeg werk als metaalarbeider deed actief mee in zijn vakbond en leefde eenigen tijd eenigszins tevreden. Niette min had hij inmiddels verscheidene ma len kennis met meisjes gemaakt, die hij mishandelde en trachtte te wurgen. Te beginnen met het jaar 1928 hoopen zich zijn gruweldaden op. overvallen, moorden en brandstichtingen. Kürten schildert den moordaanslag op vrouw Kiihn in 1929 te Gerresheim en verklaart, dat hij toen zoo opgewonden was, dat hij zich op het eerste het beste dier zou heb ben geworpen, dat hem in den weg was gekomen. Met een schaar, die hij voor dit doel van huls had meegenomen, had hij vrouw Kühn gestoken. Tusschen de me nigte voor haar huis had hij zich ver heugd in de opwinding van de daar ver zamelde menschen. Kürten beschrijft vervolgens de ver schillende door hem in het begin van 1929 gepleegde moorden, waaruit blijkt, dat steeds een abnormale sexueele drang hem tot den moord aanzette. Dat was o.a. het geval bij den moord op het 8-jarig school meisje Rosa Ohliger, die hij op straat had aangetroffen en met een schaar had om gebracht. Het lijkje had hij met petro leum begoten en deze aangestoken. Hij had bij de vlammen staan kijken die hem een gevoel van genoegen gaven. Vier dagen later had Kürten den machi nist Rudolph Scheer door tien messteken in het gezicht, een aan de slaap en vijf in den rug. vermoord. Ook de 22-jarlge dienstbode Maria Hahn had hij, gedreven door denzelfden drang, vermoord door talrijke steken in hoofd, hals en borst. In antwoord op een vraag van den president verklaarde Kürten, dat deze moorden hem steeds een sterk sadistisch gevoel van bevrediging hadden geschonken. Kürten bekende voorts, in den nacht van 21 Aug. 1929 in een half uur tijcis niet minder dan drie menschen te hebben aangeval len en zwaar verwond. Drie dagen later vermoordde hij de 6-jarige Gertrud Ha- macher en de 14-jarige Louise Lenzen. Op 25 Augustus trachtte hij de 22-jarige Ger trud Schulte te vermoorden. Het meisje dankt haar leven slechts aan het feit. dat hij gestoord werd door voorbijgangers. Toen trad een onderbreking in van onge veer vier weken. Op 30 September wa pende Kürten zich voor de eerste maal met een hamer. Hij verklaarde dat de op winding van de door hem ondervonden sensatie door deze afwisseling vergroot was. Dien avond was hij gaan wandelen met de 32-jarige Ida Reuter. Plotseling had hij haar overvallen en 13 krachtige slagen met den hamer op het hoofd ge geven, zoodat zij korten tijd later stief!. Op 11 October had hij de 22-jarige Elisabeth Doerter eveneens met hamerslagen ge dood. Kürten schilderde nog eenige moordaanslagen en verhaalde ten slotte uitvoerig den moord op de 5Vi jaar oude Gertrud Albermann. Aangezien de beklaagde hierna ver klaarde uitgeput te zijn en het proces niet meer te kunnen volgen, werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen. 'Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. Oegstgeest, 12 April 1931. Mijnheer de Hoofdredacteur! Wel moet ik mij onduidelijk hebben uitgedrukt, dat U mij zoo hebt kunnen verwijten Dudok met Michel Angelo te willen vergelijken! Zulks heeft toch niet in mijn bedoeling gelegen. Ik wilde slechts aan den gemeenteraad van 1931 het beeld voorhangen van de vroedschap van 1595 en vergeleek deze met Paus Julius. De naam Michel Angelo had in mijn stuk kunnen ontbreken zonder betoog of zin te schaden. Intusschen zij opgemerkt tot nog meerdere glorie van Paus Ju lius dat M. op het moment van zijn opdracht nog geenszins de beroemde en representatieve kunstenaar was, en dat hij vrijwel al zijn meesterwerken nog moest scheppen. Terwijl Dudok thans reeds de represen tatieve Hollandsche bouwmeester is van ons gebouw in de Parijsche Universiteits stad wel de eerste ooit gebouwde ver zameling van internationale permanente bouwwerken, die ooit is ontstaan. Ver oorloof mij dan ook nog eens hulde te betuigen aan Uwe woede vaderen voor hunne keuze van 1929. En geen prijs kamp! Hoe juist is ook dat! Is de les van het Haagsche Vredespaleis nog niet groot genoeg geweest? Wie zal het beste kiezen uit de ontwerpen van de 5 beste bouw meesters? De vijf minder beste? Of U of ik? Och, M. de H. het doet er zoo weinig toe later, over 500 jaren, of ik of een ander het mooi of leelijk vonden! Nood doet, dat er dan een gebouw staat, gebouwd door den representatieven man van onzen tijd. En is het nog de juiste plaats? Ja, ziet u, het monument van Lieven de Key is te redden, en waar thans Koore- vaarstraat, Zuiderzichtwijk en tramlijn naar Voorschoten de geboorte beduiden van een interlocalen Zuidelijken verbin dingsweg en dus stadsuitbreiding, en waar langs den eveneens ontstaanden weg Posthof—Rhijnhof ook een westelijke stadsuitbreiding in zicht komt, en ander zijds de L. Hout en straks de geannexeer de belastinggrens de Noordelijke uitbrei ding had doen minderen, dan meen ik. dat het oude centrum niet Noordwaarts behoeft te worden verlegd en nog voor langen tijd ter plaatse blijven kan, meer nog. want de prachtige binnenplaats van Dudok's raadhuis zal het ware centrum worden, het Forum van Leiden. En de uiteenloopende stijlen aan een zelfde gebouw? Och, wie had verwacht, dat het gelukken zou zoo'n prachtige op lossing te vinden achter den ouden gevel, wie had zoo'n schitterende vondst kun nen doen als de dakgalerijovergang van oud of nieuwbouw', wie heeft wél aan dacht gehad voor de 4 stijlen nog zicht baar aan de ruïne; wie heeft zich ooit gestooten aan de architectuur, van 'de belendende perceelen, die men t&ch ook tegelijkertijd zag met Lieven de Key's bouwsel? Wat heeft uw Lakenhal ja. ik woon nu te Oegstgeest. maar ik heb er 4 jaren tegenover gewoond wat heeft die zich niet altijd goed verdragen met de 19e eeuwsche geveltjes van den O. Sin gel, even goed als met de 18de eeuwsche, en met de 17de eeuwsche, waar zij mee werd geboren. En nu?! De fijne, schuch tere 17de eeuwsche jonkvrouw, voorgoed gekoppeld aan de 20ste eeuwsche opge schoten eerste jaarslummel in zijn mas keradepak van zoogenaamd denzelfden stijl, met zoo'n dak! en die Hotel-Bellevue vestibule! och arme! Is ook die les niet groot genoeg geweest? Hoeveel stijlvoller is niet het „stijlenvolle" Parijsche Louvre-complex dan b.v. de Weensche museumgebouwen, die consequenties zijn van één der Louvre-stijlen? En dan de omgeving op de Visch- markt? Zou het een harder tegenstelling vormen, dan destijds het nieuw gebouw de Amsterdamsche Raadhuis, groot spier wit Italiaansche gebouw tusschen de meerendeels nog Gothische bouwsels? Maar het werd dankbaar aanvaard, als het achtste wereldwonder! Zie! in 2431 staat het Raadhuis van Dudok daar als representant van het beste wat 1931 kon bereiken, met den piëteitsvol bewaarden gevel van 1595, het beste van zijn tijd. Het is dan omringd door huizen van 23/2400. Hoe zullen die er uit zien? Wie kan dat zeggen? Maar zeker is. dat het stadsbeeld er dan nog schoon zal kunnen zijn, even schoon als in 1431, mits slechts de elementen van schoonheid worden bewaard. Dat zijn: het water met zijn reflexen, de boomen: het grillige echt gqgrocidc plan: de plein achtige en toch weer niet volkomen ge slotenheid: de plaatselijke bedrijvigheid, veroorzaakt door de centrale ligging zoo dicht bij. maar niet aan de verkeers aders. Die elementen zijn zóó groot, dat zü het stadsbeeld zelfs nu nog schoon maken, nu het verder vrijwel uitsluitend wordt gevormd door 19de eeuwsche archi tectonische mismaaksels. Het is zelfs nu nog fraai! Het zal fraaier worden! Hoe veilig gesteld voor eeuwen is de rechte hoek van de Vischmarkt door den platte grond van D.'s plan; hoe fijn gedacht is het in dit plan om de bedrijvigheid niet te verbreken en de winkelgalerij daar te ontwerpen! Wie is het, die dat niet vindt strooken met de waardigheid van een Raadhuis? (wij d.i. de Hoofdredactie L. D.l. En de winkelgalerij onder de Procuratiën dan; onder de wit marmeren gemeente-bureaux van de „Serenissima", van de „Allerdoorluchtigste" Stadsrepu- bliek Venetië op het San Marcoplein, het allerfraaiste ter wereld?! En vragen wij nog van een Raadhuis een monument te zijn van burgertrots. een jongere, zijn plaats opeischende broeder van Land's heerlijk Paleis, Burcht of 's Graven Steen? Wel neen immers! Wij wenschen, dat het een Procuratie zij. een plaats, waar „voor ons wordt gezorgd", waar onze gemeen schappelijke bedrijven worden gevoerd, een element van ons dagelijksche leven, dat wij op een of anderen Coolsingel of Aal-, Visch- of Botermarkt in rij en gelid zitten met een Beurs, een Postkantoor, een groot Bank- of Dagbladbedrijf, en ja. met een Bijenkorf, wij vragen er van dat het een bijenkorf zij, waar wij het leven in- en uitvliegen. Dat zijn zijn mdderne familieleden! Thans hoop ik, M. de H., dat ik mij duidelijk heb uitgedrukt, en roep ik U een tot weersziens toe, aan U en aan den lezer op de binnenplaats van Dudok's prachtig bouwsel bij een fontein onder de machtige raadzaalramen; dan druk ken wij elkaar de hand, dan gaan wij ge- zamen door de hernieuwde Raadhuispoort aan de Breestraat; wenden ons om naar Lieven de Key's schoon bouwwerk en lezen „so veel wi consten wensen" de woorden over, die daarin warden gebei teld in een moment van groots ten nood en grootste zege in de geschiedenis uwer Vaderen: „Heer, bewaert Hollant en salight Leyden". Dat het nog eeuwen zoo gaan moge! Tot weerziens. STEPHENSON. Bijzonder aangenaam, vooral in dezen tijd, doet de enthousiaste toon van den geachten inzender, aan. Dat wij met hem van meening verschillen mogen wij nu wel als bekend beschouwen; de geachte inzender roept ons een tot weerziens toe op de binnenplaats van Dudok's prachtig bouwsel. Gaarne een tot weerziens heer Stephenson, maar wij voor ons hopen, dat dit niet zal plaats vinden op de binnen plaats, die er nu nog niet is en die er o.i. ook niet moet komen! Hoofdred. L. D. VOETBAL. ADAM EN HET NEDERL. ELFTAL. Grasshoppers stelt voorwaarden. De correspondent van de N. R. Crt. te Geneve meldt; Naar ik verneem heeft de Zwitsersche voetbalclub de Grasshoppers te Zürich toestemming gegeven, dat de Nederland- sche speler Adam in één van de twee aan staande wedstrijden van het Nederland- sche elftal voor Nederland zal uitkomen, ofschoon de Grasshoppers op de dagen, dat ons elftal tegen Duitschland en tegen België spelen moet, zelf een belangrijken wedstrijd voor het Zwitsersche kampioen schap te spelen hebben. Aan den K.N.V.B. is overgelaten den dag t? kiezen, waarop zij van de diensten van Adam in het Nederlandsche elftal gebruik willen maken. BLACKBURN ROVERS NAAR ONS LAND. Als slot van de uitgebreide oefen-cam pagne die dit voorjaar gehouden is, en als uitstekende voorbereiding tevens voor de toer. die het Nederlandsch Elftal in Juni naar Scandinavië maakt, worden drie wedstrijden gespeeld tegen Blackburn Rovers, een van de beroemdste Engelsche prof-clubs, uitkomende in de eerste divi sie van de League, waarin zij momenteel in het midden van de rangtijst staat. Die wedstrijden vinden plaats op Zon dag 10. Woensdag 13. of Donderdag 14 en Zondag 17 Mei. De 'ptdatsen, waar zij ge houden worden, alsmede de elftallen, waartegen gespeeld wordt, zullen nader worden vastgesteld. GSportkron.") KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Aanstaanden Zondag wordt te Gronin gen de wedstrijd VelocitasFeyenoord ge speeld WEDSTRIJD TE BOSKOOP. De Zondag te Boskoop gespeelde wed strijd Bosk. Boys IV—Gouda V had tot uitslag 26. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag van den wedstrijd A. D. O. I S. D. O. I voor de 2e kl. L.B. B. luidt: car. brt. h.s. gem. I Mazurel (S.D.O.) 44 8 9 5.50 R.A. A. Bijleveld (A.D.O.) 125 8 37 15.62 C. Schouten A. v. Rijsdam N. N. res. L. Slootjes 59 24 11 2.46 125 24 21 5.20 80 39 13 2.05 125 39 17 3.20 R. Kantebeen 125 24 30 5.20 C. Ran4eraat 87 23 14 3.78 A. D O. 2 punten. S. D. O. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd L.U.T.O. 4 —S.D.O. 3 voor de 4e kl. L. B.B. luidt: W. v. d. Kaay iS.D.O!) 73 29 12 2.54 A Joha res. (bJJ.T.O.) 75 29 12 2.60 C. Altorf 75 36 21 2.08 G. Burggraaf 33 35 7 0.97 N. N. 75 49 8 1.53 A. J. Lagerwey 62 48 9 1.29 N.N. res. 73 61 6 1.19 G Stapper 75 61 8 1.22 L. U. T. O 1 punt. S. D. O. 1 punt. De uitslag van den wedstrijd S.D.O. P. v. Cleef 3 voor de 4e kl. L.B. B. luidt: L. A. v. Iterson (P. v. Cl.) 75 29 17 2.58 N. N (S.D.O.) 72 28 11 2.57 H. de Roo 53 31 10 1.70 W. Ranselaar 75 31 9 2.41 J. de Roo 75 25 15 3.00 N. N. 23 24 4 0 95 P. Roman 75 41 10 1.82 P. Poelijoe 66 40 8 1.65 P. v. Cleef 2 punten. S.D.O. 0 punten. PROF. SOLIËN—PROF. VALKHOF. De bekende beroepsspelers Soliën en Valkhof 'kullen morgenavond op één der geheel gerestaureerde blllards van café- restaurant „De Harmonie" alhier een partij over 500 caramboles spélen. Men zie ook de advertentie in dit Blad. NED. HERV. KERK. Viertal: Te Hoogezand: H. R. Hefting te Nieuwe Schans; J. Oldeman te Ureterp; J. H. Smit Sibenga te Oldehove; dr. F. C. de Vries te Oenkerk. Aangenomen: Naar Aardenburg ds. J. B. M. v. Dalfsen te Dilver (Dr.) Bedankt: Voor Schalkwijk ds. H. van Eist te IJzendoorn. GEREF. KERK. Tweetal: Te Ierseke, P. de Feijter, te Zwartsluis; en G. de Jager, te Putten. Beroepen: Te Harlingen, I. K. Wessels, te Burum. Te Poortugaal, Jac. Andrée, cand. te Krabbendijke. Aangenomen: Naar Ameroitgen, R. de Jager, te Nunspeet. o De vacature-prof. dr. A. H. de Hartog. Ds. J. J. C. Karres gekozen. In de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege der Nederlandsch Hervormde Gemeente te Amsterdam is in de predikantsvacature-prof. dr. A. H. de Hartog bij tweede stemming gekozen ds. J. J. C. Karres te Apeldoorn. HOOGLEERAARSBENOEMINGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de huid- en geslachtsziekte, dr. E. Zurhelle te Bonn; tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der electrotechniek aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de electrotechniek. dr. ir. W. Th. Bahler, buitengewoon hoogleeraar. ALEHEN. Motorrijwiel verbrand. Een Haagsch motorberijder had het on geval, toen hij bij R. op den Gouwsluische- weg alhier zijn reservoir van zijn motor met benzine wilde vullen dat deze "motor in brand geraakte, blijkbaar doordat de benzine in aanraking kwam met een brandende lamp. Het motorrijwiel werd bijkans geheel door het snel om zich heen grijpende vuur verwoest. Per andere reis gelegenheid moest de man zich naar Den Haag begeven. Aanrijding. Hoewel er geen voldoende ruimte was. wilde gisterenmiddag een autobestuurder uit Vinkeveen de vrachtauto van de fa. Bonda uit Leiden, bestuurd door J. V., in de Hoorn toch passeeren, hoewel ook uit tegenovergestelde richting een auto kwam. Het gevolg was een aanrijding waarbij beide wagens werden beschadigd. Persoon lijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. V. deed aangifte bij de politie. In een gehouden gemeenschappelijke vergadering van de besturen der afdee- lingen Boskoop. Alphen en omstr. en Bo degraven van den Bond van Jonge Libe ralen werd besloten om een kring „De Rijnstreek" op te richten. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Petronella, il. van J. Neijman en P. M. Verhaar: Petronella Alida, d. van A. J. Zandvliet en P. W. Dongel- mans; Hermanus Hubertus Simon, z. van A. J. Schouten en A. M. van Ruiten: Johan nes Cornelis Maria, z. van A. v. d. Drift en A. C. van der Geer. Ondertrouwd: Cornelis Semp, j.m. 30 j. en Johanna M. v. d. Star, j.d. 22 j.; Nicolaas W. Droogh, j.m. 25 j. en Cornelia E. Turk, j.d. 24 j.; Cornelis van Hameren, j.m. 34 j. en Adriana J. Kennis, j.d. 24 j.: Hendrik Dapper, j.m. 30 j. en Johanna Bax j.d. 31 j.Anthonius van der Meer, wed. 54 j. en Christina J. M. van Rooselaar, j.d. 55 j.; Theodorus Cornells Hoogenboom, j.m. 25 j. en Maria A. Verdel, j.d. 24 j.: Mattheus W. van Noorrt, j.m. 29 j. en Cornelia K. Pennings, j.d. 21 j. Getrouwd: Hendrik C. van Itterzon, wed. 54 j met Jacoba J. H. Jansz, j.d. 55 j Cornelis A. Roos, j.m. 24 j. met Petronella Mol. j.d. 26 j. Overleden: Pieter Hulsbos, 74 j„ Nico laas Laurentius Rodewïjk, 79 j. BODEGRAVEN. Geslaagd is voor het analvste-examen le gedeelte, mej H. C. Pfauth alhier. BOSKOOP. De gehouden maandelijksche collecte in het gebouw „Salvatori" heeft f. 48.65 opgebracht. o HAZERSWOUDE. Raadsagenda. Donderdag 16 April des voormiddags te 11 uur, komt de Raad dezer gemeente bijeen ter bespreking der volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzeres aan de Open bare lagere school (voordracht: 1. mej. A. IJ. Mollema te 'sHeer Arendskerke en 2. mej P. G. Tuinzaad te Beemster). 3. Aanvraag subsidie Burgerwacht alhier. 4. Verzoek van den heer C. F. Smeets om ontslag als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. 5. Wijziging der begrooting dienst 1931. HOOGMADE. Beroepen te Nigtevecht (toez.) ds. Th. G. Tonnon alhier. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z. van W. Oos.erom en P. de Ruiter. Ondertrouwd; Thomas Helfrich en Hen- drilta Colpa. Overleden: Cornclisje van Dijk, echtgen. van A. van BemmeL Loop der bevolking. Gevestigd: A. Moraal en gezin, Kr straat 15; H. Wortman, Zijldijk 29 Guldemond en gezin, Koningstraat 1 P. J. Teunissen, v. d. Valk-Boumanm J-as' B. Schouten-Everaars, v. d. Valk [)o r weg 43: A. Borst, Steenplaats 2: J. 4°n Hoofdstraat 232: D. Bruné en gezin, Ki M' straat 7. 9 Vertrokken: M. J. E. de Regt-Ka- n. Zoetermeer, Vlamingstraat: A. 25 n. Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F;> T C. H. Gooi, naar Leiden, Julianaslra M. Eradus, n. Barneveld, voorthuizen N. Kranenburg naar Anna Paulowna,'e vaar. 44: F. Straathof, naar 's-Crravej Vlasakkerstraat 133; A. Provoost, n Nieuwstraat G. 9i; H. Colpa en gezin A Leiden, Morschweg 58: Joh. Straatho' gezin naar Leiden. Oranjegracht lf| Roos, naar den Helder, Breewaterstrar IjÉ J. Woud en gezin, naar Blokzijl, Groens! C. 70; W. Bodij, idem. HM» In de maand Maart, zijn ter vollvar ning aan de vee- en vleeSchkeurinjijAdi ter secretarie aangegeven als bedldel slachting: 10 runderen en 21 varken; a huisslachting 1 varken. Noodslachta;Me rund. 7 kalveren (5 afgek.), 2e va-I ter] (1 afgek.) 12 schapen (8 afgek.), wai oB bu: LEIMUIDEN. Bo Burgerlijke Stand. Geboren: Klazina Joanna, d. vanj, bo de Bruin en Adriana A. van Velzen. gr: OndertrouwdA. H. van der Pow K de] en Alida van Schagen Nicolaas Vs en Dirkje van Grieken Jan Kinfe: ge Aagje van Wieringen. ve: Getrouwd: N. A. van den Berg en l; ge Kroon. sti oc Ft Di B: bt T( B Ja NIEUWE-WETERING. ERNSTIGE BRAND. Een boerderij cn een bakkerij afgeta Gistermiddag te omstreeks twaal! ontstond brand in een der hooibergen den veehouder C. Straathof alhlet of bij den hooiberg speelde een da; aï kinderen. Vermoed wordt, dat zij me G cifers het hooi hebben aangestoken: D der kleinen, een zoontje van den a Ei der M. Spring in 't Veld, bevond zli den hooiberg. Toen de vlammen hoe: sloegen liet het kind zich uit den 1 berg glijden, doch bekwam ernstige t: wonden. Door den arbeider Borst het uit het vuur gehaald, waarbij zich hevig aan de hand verbranddi middels was een dichtbij staand sch: eveneens door de vlammen aangetasi wijl korten tijd later de groote v alsmede een daarachter gelegen ho door het vuur, dat door den heviger, sterk werd aangewakkerd, bereikt wt ri De vonken werden door den wind weggedreven, met gevolg dat de bat van den heer C. Hijzelendoom, welke de overzijde van de Ringsloot is gel: en welke met een stroodak bedekt eveneens in brand geraakte. De m: spuit van Roelofarendsveen, welke spoedig op de plaats van het onheil i f wezig was, kon niet anders doen dan 1 boerderij van den heer T. Los, die e? eens een prooi der vlammen dreigde worden, nat te houden en hoewel de di bij staande hooiberg op een gegeven: ment even vlam vatte, kon deze, ray! als de geheele boerderij behouden blijv.u De hierboven genoemde gebouwen *i hooibergen waren in korten tijd gé uitgebrand. Door de handspuit van F. wetering werd ook nog aan 't blusscht werk deelgenomen. Beide eigenaren waren verzekerd Het kind van den heer Spring Veld. is door dokter Van der Bijl Pfa het Academisch Ziekenhuis te Leiden' voerd. Hoewel de toestand ernstig isb/vj men toch nog hoop het kind in het te behouden. NOORDEN. Uitvoering Naaikrans. Een aantal dames van den R.-K. krans gaf in de St. Franciscuszaal] bate van die vereeniging een toonetj' voering De zaal was uitstekend bcz'I Opgevoerd werd de schets in 2 br.|j ven „De groote Erfenis"; en de sche® één bedrijf „Voor de Armen", waar:.; zestal nog een zangnummertje ga'fl werd mooi gespeeld en het publiek ook zeer voldaan. Regisseur en souffleur was de liezfj. de Jong en pianist de heer P. N. van: Haak uit Nieuwkoop. RITNSATERWOUDE. Raadsmutatic. Bij den Voorzitter van het Cents Stembureau is bericht ingekomen, da: heer J. A. de Bruijn zijn benoeming lid van den Raad in de vacature, t: staan door het bedanken van den 7 S. J. Weststeijn, heeft aangenomen. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Maurits, z. van L. Ve,-: en G. van Egmond. Overleden: H. J. Schreuder, 72 jaar, «n van M. Kalshoven. Ingekomen: J. M. Egberts van Nieuw" H. P. Kroft van Voorhout: J. P. HarteB van Voorhout: A. A. v. d. Kley vaol Amerika; G. Zwaan van Aalsmeer, T. Bleker van Katwijk. Vertrokken: P. Pols en gezin naar r koop. Voorkade 50. Het gedaalde vliegtuig. Na een onvrijwillig verblijf van 4 da? kon het vliegtuig uit' Tsjecho-Slowakije. wegens motordefect een noodlandin? onze gemeente moest maken, zijn reis Schiphol voortzetten. Nadat de, speciaal uit Praag gezor nieuwe motor was gemonteerd, verliep start zeer vlot. Voor dit niet alledaags evenement bestond van de zijde van publiek groote belangstelling. Tot onderwijzer aan de Chr. School is benoemd de heer J. H. Dijfc' te Zwarteineer. Bij de kerkvoogdij van de Ned. H'; Kerk is ingekomen een gift van f-1" gedeeltelijke dekking van den door de - braak geleden schade.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6