JL HARTEVELT's H JENEVER 1 C. G. SMIT 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 April 1931 Derde Blad No. 21797 BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEIIWS. INGEZONDEN. DE DEPUTATENVERGADERING DER A.-R. PARTIJ. Het verband tusschen Pers en Partij. (Vervolg van gisteren). Na de gisteren reeds vermelde openings rede heeft dr. H. Colijn een woord van welkom, gedeeltelijk in de Duitsche taal, gesproken tot pastor Gussdorf, den verte genwoordiger van de Christlich-Soziale Volksdienst-Partei, de anti-rev. partij in Duitschland. Het is begrijpelijk, zeide spr., dat gij moeilijkheden zult ondervinden in het werk van die nieuwe partij. Die moei lijkheden hebben wij ook gekend. Wij ook zijn klein begonnen, en ziet nu eens naar deze zaal, waar nog maar weinigen zitten van de tienduizenden, die hun stem oo onze partij uitbrengen. Moogt ook gij steeds meerderen tot u trekken, die het Woord Gods ook in de staatkunde willen laten regeeren. Moge uwe partij bloeien, (luide bijval). Aan de Koningin werd een telegram gezonden, waarin de anti-rev. partij haar innige verknochtheid jegens het Ko ninklijk Huis uitspreekt. De voorzitter heeft verder terwijl de de- putaten opstonden, een woord van stillen dank gesproken voor hetgeen wijlen de heerer. De Wilde en De Waal Malefijt in den staatkundigen arbeid voor Gods Ko ninkrijk hebben verricht. Aan de orde was vervolgens de voorge stelde statutenwijziging. Verscheidene wijzigingen werden zonder bespreking of na korte gedachtenwisse- ling goedgekeurd. De meerderheid der vergadering bleek bezwaar te hebben tegen de zinsnede in artikel 10, bepalende dat bij staking van stemmen over personen het lot beslist. Be sloten werd te bepalen, dat de oudste in jaren in zoo'n geval gekozen wordt ver klaard; bij gelijken leeftijd eerst grijpt het lot in. Bij artikel 16 werd aangenomen een amendement om aan „groote steden" toe te voegen: „die een zelfstandige Kamer- of Staten-Centrale" vormen. Bij handopsteken verwierp de vergade ring een amendement-Gelderland op arti kel 22 tweede zinsnede. Deze zinsnede zal dus luiden: In de provincies, welke in haar geheel een rijkskieskring vormen, kan het provinciaal comité tegelijkertijd optreden als bestuur der kamerkieskringcentrale. Mededeeling werd gedaan van een tele gram van de Koningin aan de deputaten- vergadering, waarin H. M. dank betuigt voor de Haar gebrachte zegenbede. Verder werden de artikelen betreffende de candidaatstelling besproken. Dr. Deth- mers (Sneek) maakte bezwaar tegen het voorgestelde in de laatste zinsnede van ar tikel 37. Hierin wordt n.l. voorgeschreven, dat wanneer het overleg met het centraal comité in zake de samenstelling der can- didatenlijsten niet tot bevredigende uit komst leidt, de beslissing in handen van de deputatenvergadering ligt. Friesland zou willen, dat hier gelezen werd: in han den van den voorzitter. Wat de voorzitter zegt, moet gebeuren; dat was onder dr. Kuyper zoo, dat is onder dr. Colijn weer zoo. Het ligt in de historische lijn. Toen er bij de vorige verkiezing een moeilijk heid in Friesland was, is door het optre den van dr. Colijn die moeilijkheid uit den weg geruimd. De heer Colijn zeide dankbaar te zijn voor het vertrouwen, maar er tegen te zijn, dat een dergelijke souvereine macht aan één persoon wordt verleend. Die macht behoort bij de geheele partij. Spr. belooft evenwel, dat als er zich weer een moeilijkheid in Friesland voordoet, hij gaarne naar Friesland zal komen om die moeilijkheid uit den weg te ruimen. Het artikel werd daarop aangenomen als voorgesteld. De voorgestelde statutenwijzigingen wer den vervolgens in haar geheel aanvaard. Bij geval noodzakelijke redactiewijzigingen werden aan het centraal-comité over gelaten. Aan de orde was daarna een motie van de kiesvereeniging te Doetinchem, strek kende om het centraal-comité op te dra gen aan afdoende organisatie tusschen partij en pers, met name de groote bla den, in studie te nemen, en de totstand koming daarvan te bevorderen. De voorzitter merkte op, dat er nooit een eigenlijk verband tusschen pers en partij is geweest. De Standaard was inder tijd eigendom van dr. Kuyper en De Rot terdammer is van een naamlooze vennoot schap. Om die bladen nu in eigendam te krijgen, zou men heel wat geld noodig hebben. Beter is, dat het Centraal Comité deze zaak eens rustig in overweging neemt en eventueel een memorandum opstelt, dat dan in de kiesvereenigingen kan wor den behandeld. Nadat de afgevaardigde van Dordrecht deze motie had toegelicht, daarbij er op wijzende dat de strekking is te komen tot één groot partij-orgaan, heeft de voorzit ter nog eens de aanneming van de motie op dit oogenblik ten sterkste ontraden. Hij is bereid de zaak in het Centraal Comité ter sprake te brengen. De motie werd daarop ingetrokken. Besloten werd nog, dat het Centraal Comité in zijn huidige samenstelling nog tot 1933 zitting zal blijven houden. Nadat psalm 42 vers 5 was gezongen, heeft prof. dr. H. Visscher de vergadering hiet dankgebed gesloten. internationale tentoonstelling „de suiker." Te Amsterdam wordt vanaf heden tot 26 April in het R.A.I.-gebouw aan de Fer- ainand Bolstraat de internationale ten toonstelling „De Suiker" gehouden. Het is een der grootste gespecialiseerde in- dustneele exposities, welke de hoofdstao tot dusverre gekend heeft. - Onder de exposanten van deze, ook naar het uiterlijk buitengewoon keurig verzorgde tentoonstelling, treffen wij vrij wel alle groote fabrieken en ondernemin gen aan. welke direct of indirect met de Suikerindustrie in verband staan. SCHIPPERSVEREENIGING „SCHUTTEVAER". De 68ste algemeene vergadering. „Schuttevaer", de bekende nationale schippersvereeniging, hield de 68ste alge meene vergadering in de kolfbaan van den heer P. Kramer te Zuid-Scharwoude onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge. De opening geschiedde door mr. Smeenge. Hij zeide, dat het een goede gedachte is geweest, om eens te vergaderen in deze streek, die nog niet voor de scheepvaart ontsloten is. Vervolgens werd het jaarverslag voorge lezen. Te midden van de jongere organi saties op scheepvaartgebied toont het oude, alom bekende „Schuttevaer" zijn on verzwakte kracht in een toenemend leden tal. Verwezen wordt naar hetgeen de voor zitter in andere kwaliteiten omtrent het euvel der hooge tofhefiingen onder de aandacht van 's lands regeering heeft ge bracht, zoomede op den arbeid van de commissie voor drinkwatervoorziening aan schippers. Dit verslag werd onder dank zegging goedgekeurd. Aan de orde kwamen hierop 136 voor stellen der verschillende afdeelingen. Ingevolge voorstellen van de afd. Oude- Tonge, Rotterdam en Graafstreek werd besloten aan te dringen op een vlucht- haven te Lage Zwaluwe en te Lobith. Wa terstaat zal de Maas meer bevaarbaar maken en een vluchthaven te Lage Zwa luwe is meer dan noodzakelijk. Ten aan zien van de vluchthaven te Lobith werd door den secretaris medegedeeld, dat Wa terstaat den aanleg van een vluchthaven aldaar overweegt. De secretaris, de heer Heijger, betoogde, dat het voorstel van Langedijk, om met klem aan te dringen op langer openstellen van de kleine sluis te Zaandam en op electrificatie van de Wilhelminasluit al daar, een oude kwestie is, waarover met Ged. Staten wordt gecorrespondeerd. Aan Ged. Staten is er op gewezen, dat daar 104.000 schepen per jaar passeeren, met een tonneninhoud van 5.859.000 ton. Voor al nu het vaarwater in de Alkmaardermeer verbeterd wordt, is dit nog urgenter ge worden. De heer Bets, Zaandam, betoogde dat uit een telling gebleken is, dat des avonds gemiddeld 30 schepen passeeren. Het voorstel van Langendijk werd ten slotte aangenomen. Voorts werd besloten aan te dringen op het doen rijzen van het schutpeil der Mol- Iegatsluis te Gouda en betere regeling van het voorscliuttingsrecht aldaar. De hinder, dien de scheepvaart ondervindt van het rangeeren op spoorbruggen werd eveneens besproken. Vooral zal worden aangedrongen op het maken van hooge bruggen, aangezien het scheepvaartverkeer steeds meer hinder ondervindt van het landverkeer en de scheepvaart toch de oudste rechten heeft. De afd. Oude-Tonge had het voorstel in gediend om Ged. Staten van Zuid-Holland te verzoeken in het belang van de Scheep vaart in te grijpen in de kwestie tusschen polderbesturen en gemeentebestuur te Oude-Tonge over het herstellen van den havendam. Na uiteenzetting van de lij densgeschiedenis werd dit voorstel aan genomen. Met klem zal worden aangedrongen op de verruiming van de doorvaartwijdte van de brug te Doesburg en te Deventer. Voor J alles wordt gewenscht de verbreeding van de doorvaartwijdte met een vierde brug- schip. Over de wenschelijkheid van het maken van vluchthavens langs Rijn en Waal, was men het algemeen eens. Op voorstel van de afd. Rijnstreek zal er bij Waterstaat worden aangedrongen om den te maken bruggen in den te leg gen Rijksverkeersweg Rotterdam-Amster dam, in den weg Leiden-Ut.recht en in den Provincialen weg Gouda-Ainsterdam de zelfde doorvaarthoogte te geven als de spoorbruggen. Ook zal worden aangedrongen op het toezicht op het voeren van onvoldoende of ondoelmatig geplaatste lichten op motor schepen. HULDIGIGING Dr. W. POOLMAN. Als secretaris der Z. H. vereen. „Het Groene Kruis". Ter gelegenheid van het feit, dat giste ren dr. W. Poolman, op wiens initiatief 30 jaren geleden de Zuid-Hollandsche ver- eeniging „Het Groene Kruis" is opgericht, ook gedurende dit tijdvak de functie van secretaris heeft bekleed had het hoofd bestuur hem een groote mand bloemen gezonden. Om 4 uur verschenen de hoofd bestuursleden te zijnen huize aan het Sta tionsplein te Den Haag. De voorzitter dr. Ph. J. Elias bracht dr. Poolman warmen dank voor het vele, dat hij voor het „Groene Kruis" heeft gedaan. Hij wenschte hem toe, dat hij nog een groot aantal jaren zijn werk zal kunnen vervol gen, dat reeds tot zegen van vele duizen den heeft gestrekt. Namens het hoofdbe stuur, afdeelingsbesturen. oud-hoofdbe stuursleden en eere-leden bood spreker aan een kunstvoorwerp, een couvert met inhoud in een album met de namen der gevers. Dr. van Gelder, hoofdbestuurslid, arts te Nieuwe Tonge. bracht dr. Poolman hulde in diens hoedanigheid als oprichter van het „Groene Kruis". De heer Bakker, hoofdbestuurslid, voerde het woord als oudste der medewer kers van dr. Poolman. Ten slotte prees dr. Putto inspecteur der volksgezondheid de groote activiteit van het Groene Kruis. Dr. Poolman zegde hierna dank voor de gebrachte hulde. Gisteren heeft zich verder ten huize van den jubilaris een deputatie van het be stuur van de afdeeling Den Haag der Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" vervoegd om dr. Poolman te com plimenteeren. Bij monde van Jhr. dr. van Wolframs- dorff werd dr. Poolman met zijn jubileum gelukgewenscht. Twee Japansche vazen werden hem aangeboden. Dit cadeau ging vergezeld van een album vermeldende de namtn van de gevers en van de afdeelin gen der Zuid-Hollandsche vereeniging. DE ZUIDERZEEWERKEN. Woensdag bezocht de Belgische mi nister van Waterstaat met een zijner ambtgenooten en den burgemeester van Antwerpen, de Zuiderzeewerken. Dr. H. Colijn was als voorzitter van den Zuider zeeraad aanwezig, zoomede de directeur- generaal der Zuiderzeewerken, de direc teur-generaal van het departement van Waterstaat, Ir. J. A. Ringers, en de voor zitter der Wieringermeerdirectie, Ir. 3. Smeding. Na het bezichtigen van het electrisch gemaal „Lely" werd de tocht via Kolhorr. en de Haukes naar Den Oever voortge zet. Gisteren was het voor de Zuiderzee werken een belangrijke dag. Bij de offi- cieele inbedrijfstelling der gemalen op 10 Februari 1930 was door den minister van Waterstaat aan het dieselgemaal te Den Oever de naam „Leemans" gegeven, naar Ir. Leemans, Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat. In het dieselgemaal werd in tegenwoor digheid der kinderen en kleinkinderen van de ingenieurs Lely en Leemans, een gedenkplaat onthuld, waarna te Medem- blik een herinneringsplaat werd onthuld ter eere van Ir. C. Lely. Op deze herinneringspla'at staat te lezen: „Bij de indiensttreding der bemaling van de wieringermeer 10 Febr. 1930 door den minister van Waterstaat Mr. P. J. Reymer is aan dit gemaal gegeven de naam „Lely" ter herinnering aan de uit muntende diensten van Dr. Ir. C. Lely voor de afsluiting en de droogmaking der Zuiderzee. Hierna bezichtigden de beide families de in werking gestelde pompen. H. A. SCHREUDER. De heer Herman A. Schreuder te Schoonhoven beeft, zooals door ons reeds werd aangekondigd, zijn 70sten verjaar dag gevierd. In hotel Belverdere, waar hij recipieerde verschenen het volledig college van B. en W. van Schoonhoven en verschillende raadsleden om den wethouder te compli menteeren. Burgemeester F. Rambonnet hield een hartelijke toespraak. Na hen verscheen de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda e.o. ter receptie. Namens de afd. Grootbedrijf sprak de heer J. van Kranenburg, namens de afd. Kleinbedrijf de heer P. D. Muyl- wijk den zeventig-jarige toe. Beiden spra ken zij hun waardeering uit voor den ar beid dien de heer Schreuder als voorzitter der Kamer heeft verricht. Hem werd een fraai bronzen beeld van E. Picault aange boden. Verder kwamen tal van vereenigingen en personen uit stad en omgeving den jubilaris feliciteeren. Naast vele bloemen kwamen talrijke telegrammen binnen. DE POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtuig, de P.H.A.F.L., ge zagvoerder Duimelaar (van Batavia 3 April) is gisterochtend om 4 11 van Boesjir vertrokken, om 8.30 te Bagdad geland, weer vertrokken om 9.59 en om 16 46 te Cairo aangekomen. Het uitgaande vliegtuig, de P.H.A.F.R. (bestuurder Beekman), is gistermorgen om 5.30 uit Allahabad vertrokken, om 9.58 te Calcutta aangekomen, vandaar vertrokken om 10.28 en om 14.25 te Akyab gearriveerd. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN LIMBURG. Op 1 Mei a s. zal de Commissaris dei- Koningin in de provincie Limburg, baron van Hövell tot Westerflier zijn 12'/!-jarig jubileum vieren als Gouverneur van de provincie Limburg. Een commissie heeft zich gevormd uit verschillende lagen dei bevolking om den zeer gezienen Commis saris der Koningin te huldigen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is aan mr. H. M. G. Kloppenburg, op zijn verzoek, niet ingang van 30 September, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de langdurige door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Ter vermindering van overcompleet personeel bij den dienst der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen is aan de directeuren dier diensten een op gave gevraagd van ambtenaren van den actieven dienst van 55-jarigen leeftijd of ouder, die er geen bezwaar tegen hebben, dat aan hen niet op verzoek eervol ont slag wordt verleend. De le ploeg dienstplichtigen der lichting 1931, niet bestemd voor de of ficiers opleiding bij het bereden gedeelte wordt 16 Juni voor eerste oefening inge lijfd. UIT NED. OOST-INDIE. GEHEIMZINNIG VERGIFTIGINGSGEVAL Op een huwelijksfeest te Tandjong. BANDJERMASIN, 9 April (Aneta). De „Borneo Post" meldt een mysterieus ver- giftigingsgeval op een Inlandsch huwe lijksfeest te Tandjong, waarbij alle Euro- peesche gasten werden getroffen, n.l. de administrateur en twee employé's van de onderneming Haijoep, voorts de contro leur van de Onderafdeeling Kotawaringin, D. J. P. Bals, de Inlandsche arts A. Roes- ma, alsmede een politie-opziener uit Tandjong, die allen zwaar ziek zijn, ter wijl 'n employé van de onderneming Haijoep stervende moet zijn. Inlichtingen zijn zeer moeilijk te verkrijgen, doch het vermoeden wijst in de richting van een mandoer van de onderneming Haijoep, die een vergiftigden vleeschschotel moet heb ben rondgedeeld aan de tafel der Euro- peesche gasten, waaraan mede aanzat de arts Roesma. Overigens is geen enkele in landsche feestvierder ongesteld gewor den, zoodat vermoed wordt, dat de be doeling bestond een der Europeesche gas ten uit den weg te ruimen, doch de scho tel is daarbij de geheele tafel langs ge gaan. De dokter uit Amoesal is naar Tandjong vertrokken. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 12 APRIL. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, ds. Glas van Boskoop; nam. 6 uur leesdienst. Geref. Gem.: voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BOSKOOP. Ned Herv. Kerk: voorm. 101/4 uur ds. den Boer van Den Haag; nam. 6 uur (Bed. H. D.>, des. Vermaas van Ter Aar. Geref. Kerk: voorm. 8 en nam. 2 uur, ds. Petersen. Salvatori: voorm. halftien, de heer De Jonge. Evangelisatie: voorm. halftien, ds.Ver maas van Ter Aar. Chr. Gerf. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Rem. Geref. Gem.: voorm. 10 uur, ds. van Nooten. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, ds. Touw. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur, ds. Odé van Koudekerk, nam. halfzeven ds. Osinga van Utrecht. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. LEIMUIDEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. Van der Weerd. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, de heer van der Ent Braat. Geref. Kerk: voorm. 10 uur, leesdienst; nam. halfzeven ds. Speelman van Nieuw- veen. Remonstr. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Mispelblom Beijer. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: nam. halfzeven, ds. Timmer van Bodegraven. Evangelisatie: Voorm. halftien, de heer Van Scherpenzeel. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. van Noort. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): voorm. 10 uur (Jeugddienst) ds. Henne- mann. Irene: voorm. 10 u, ds. Jansen Schoon hoven; nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE- EN NIEUWE WETERING. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, ds. Broeyer. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. Breukelaar van Zaandam. RIJNSATERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. De Bruin. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Krijkamp; nam. 5 uur, dr. Riemens van Leiden. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur (Bed. H. D.); ds. Hermanides; nam. halfzeven, de heer van Rooij van Oegstgeest. VEURLEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Wit. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Boukema. VOORSCHOTEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, lees dienst; nam. 6 uur ds. de Bruin van Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien (Bed. H. D.) ds. Brouwer van Alphen; nam. halfzeven, ds. Stehouwer, van Alphen. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Nauta. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Eijkman. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zwartsluis, Th. Hettinga te Dantumawoude. Te Genemuiden A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage Vuursche. Aangenomen: Naar Heinkenszand A. de Willigen cand. te Utrecht. GEREF. KERK. Tweetal: Te Den Helder A. B. W. M. Kok te Zaanslag en R. J. van der Meulen, te IJmuiden. Beroepen: Te Goes, H. Knoop te Delfs- haven. Bedankt: Voor Zuidwolde (Gr.) E. Na- wijn te Ooster-Nijkerk. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Beroepen: Te Nieuwe Pekela K. H. Wal- lien te Weesp. S. J. SEEFAT OVERLEDEN. Te Berg en Dal is in den ouderdom van ruim 85 jaren overleden Simon Jo hannes Seefat. stichter en oud-mede directeur van de „Vrije Universiteit" te Amsterdam. De heer Seefat was van de oprichting der vereeniging, 1879 af, tot het jaar 1905 mede-directeur. De teraardebestelling zal morgen plaats hebben op „Rustoord" te Nijmegen. Te half één vertrekt de stoet van het sterf huis, de aankomst op de begraafplaats is ongeveer te half twee. RECLAME. \Ajlj In Literflesscben f. 3.40 l'ijijl In lh Literflesschen f. 1.75 ij Exclusief glas. ALOM VERKRIJGBAAR! (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE STADHUISBOUW. M. de Hoofdredacteur. Hedenmorgen verraste mij de morgen- post met een althans fiscaal beziene niet onaardigen aanslag in de Leidsche straatbelasting. Het was inderdaad een ietwat kostelijk antwoord op Uw verwijt, dat mijn vrouw en ik onze belangen onvol doende te Leiden hebben om ons in een koor van adressanten te mogen mengen. En M. de H„ wist U, dat ik tien jaren behoord heb tot het Leidsche garnizoen, wist U, dat mijn vrouw van vaders- en van moederszijde tot Leidsche families behoort, wist U, dat wij op het oude Leid sche raadhuis ons huwelijk hebben doen sluiten, weet U, hoeveel goede vrienden wij in het Leidsche wereldje hebben? Zoovelen, dat wij meenden een bescheiden plaatsje in het Leidsche leven te mogen innemen, een plaats niet groot genoeg om ons esthetisch inzicht aan anderen te mogen opdringen dat is steeds verkeerd en nutteloos maar groot genoeg om nog eens de Leidsche burgerij geluk te mogen wenschen met het feit, dat zij eenmaal de mannelijke kracht heeft getoond de oplossing harer Raadhuismoeilijkheden te leggen in de handen van een bouwkunste naar, wiens bereidwilligheid haar wel door gansch modern voelend Europa wordt benijd. Zie, Paus Julius II was in zijn tijd de machtigste man der Europeesche Christen wereld. Hij ware vergeten, indien hij zich niet in de gansche wereldcultuur een his torische plaats hadde verworven als man van inzicht en karakter. Hij gaf een kun stenaar, hij gaf aan Michel Angelo de op dracht hem zijn huiskapel te sieren, en duldde, dat deze hem jarenlang den toe gang ontzegde en critieklooze vrijheid van handelen eischte. Hij bewees, dat hij even groot kon denken als die grootste kunstenaar, hij bewees, dat hij een man van karakter was als de mannen, die het Leidsche beleg doorstonden, als de Leidsche vroedschap, die Lieven de Key tot zich riep. en zeide „Bouw ons een modernen gevel voor ons oude raadhuis; ga je gang man!" Met een vriendelijken groet M. de Hoofd redacteur aan den lezer en aan U van STEPHENSON. De geachte inzender is in de Leidsche straatbelasting aangeslagen en is dus eigenaar van een huis in Leiden, doch blijft desniettemin inwoner van Oegst geest. Met genoegen lezen wij, dat de geachte inzender en zijn echtgenoote hechte ban den met Leiden hebben, doch laten zij niet vergeten, dat er velen in den lande, ver buiten Leiden en Oegstgeest wonende, zijn, die zich door verschillende relaties min stens even hecht met onze oude Sleutel stad verbonden voelen. Nooit hebben wij beweerd en nooit zullen wij beweren dat zij, die buiten Lei den wonen, geen oordeel mochten hebben en dit oordeel niet zouden mogen uiten over de z.g. Stadhuiskwestie. De 22 adressanten bleken juist van tegenovergesteld inzicht. Wij herhalen nogmaalS: Wij ontzeggen niemand het recht een oordeel te hebben en dit oordeel te uiten. De waarde aan een oordeel te hechten, hangt o.i. af van de bevoegdheid van den beoordeelaar en de argumentatie van diens oordeel. Ook de 22 adressanten ontzeggen wij in geenen deeie het recht met ons van mee ning te verschillen, maar wij vragen ook voor ons en anderen hetzelfde recht! Dudok als groot bouwkunstenaar te erkennen, daarmede gaan wij accoord, doch hem als kunstenaar gelijk te stellen met Michel Angelo, gaat ons te ver! (Hoofdred. L. D RECLAME. STEENSTRAAT 49 - TEL. 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCH- WAREN, WARME CROQUETTEN EN SALADES. 3440

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9