DE WERELDOORLOG UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. IM WESTEN NICHTS NEUES INGEZONDEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. ALPHEN. Een reus na veel moeite geveld. Door de fa. A. J. Kat Vuurwerkfabriek te Leiden werd gisteren door middel van balinietspringstof de 40 Meter hooge fa brieksschoorsteen van de voormalige steen fabriek van de firma W. Piek in de Hoorn omgehaald. Hoewel men ons had medege deeld dat de amotie ongeveer te half vijf zou plaats vinden, gebeurde dit echter Cerst om 7 uur. Op het eerst genoemde tijdstip hadden wel verschillende explosie's plaats, doch niet met het gewenschte gevolg. Eerst nadat men nog 'n nieuwe voorraad springstof uit Leiden had gehaald, hiermede de geboorde gaten onder de schoorsteen opnieuw had gevuld werd omstreek 7 uur weder getracht de reus te laten vallen. Thans met het gewenschte succes! Zoodra de ontsteking had plaats gevonden, hoorde men een kleine explosie. De schoorsteen wankelde van boven, in liet midden vertoonden zich scheu ren en gaten, waarna te reus met 'n doffe slag in de juiste berekende richting neer kwam. Deze ongewone wijze van sloopen onder toezicht van den directeur van ge meentewerken trnk natuurlijk een huiten- gewone belangstelling. Aan beide Rijnoevers zag het zwart van de menschen, waarvan verschillende personen urenlang hebben staan wachten. Propaganda-avond Bond van Jonge Liberalen. Door de afd. Alphen a. ri. Rijn en Om streken van den bond van Jonge Liberalen was in de bovenzaal van het hotel „De Vergulden Wagen" een bijeenkomst belegd, met als spreker de heer W. Lubberink, Jeeraar in de wiskunde en de staatsweten schappen te Haarlem. Nadat de voorzitter der' afd. de heer J. M. v. Dijk een kort welkomstwoord had gesproken leidde spr. zijn rede in met op te merken dat in den htiidigen tijd een groote mate van onzeker heid en onrust zich in de Westersche samenleving openbaart, waardoor radicale en uiterste politieke stroomingen aan in vloed en kracht winnen. Reeds onmiddellijk vóór den grooten oorlog was deze geestes richting merkbaar. Ook uit zich deze on bevredigdheid en onrust in een dweepen inet het Oosten cn deszelfs letterkunde en geest, getuige de vereering van Rabindraath Tagore en Gandhi. Spr. meent echter het verblijdende verschijnsel te kunnen waar nemen dat de Liberale idee weer aan kracht begint te winnen. Komend tot het eigenlijke onderwerp van zijne rede, viel de spr. in scherpe bewoordingen het socialisme als maatschappelijk stelsel aan cn trachtte met enkele citaten uit „das Kapital" van Marx en met uitspraken van Kautsky en Hendrik de Man te bewijzen, dat zelfs de voor mannen der sociaal democratie zich nog geen beeld kunnen vormen, van een op socialistische grondslag gevestigd productie stelsel. Verder betoogde spr. dat ook de huidige economische crisis en de heerschen- de werkloosheid niet inherant is aan de kapitalistische voortbrengingswijze. Spre kers critiek op het socialisme ontspringt niet uit een gevoel van vijandschap jegens de arbeidersbeweging, integendeel, warm staal hij daar tegenover, en hij moet be kennen, dat de fout van liet tegenwoordige Liberalisme is geweest dat liet is afgeweken van de groote denkbeelden verkondigd door een Adam Smith, een Thorbecke, een Goe man Borgesius. Een waar liberaal is een groot arbeidersvriend. Onze eerste sociale wetten toch, zijn van een Liberaal-kabinet. In het tweede gedeelte zijner rede, be handelde spr. liet vraagstuk: „Der een zijdige ontwapening" waarvan hij een scherp tegenstander is. De jeugd van onzen tijd, niet wetend hoe zich in geestelijk opzicht te oriënteeren, valt in de armen van half intellectueele sentiinenteele roode leiders. Hun jeugdig idealisme brengt hen daartoe. Wij echter moeten onze Westersche beschaving ver dedigen als het moet met de wapenen. Want anders kon het beeld dat von Speng- ler in zijn werk: „Untergang des Abend- landes" ontwerpt zich wel eens verwezen lijken. Wij moeten ook opbouwen. Maar al te veel worden de liberalen denkbeelden en de Liberale staats-idee verkeerd voor gesteld Vooral de katholieken die aan het Liberale vrijheidsbeginsel vijandig zijn, ver draaien onze denkbeelden. Spr. eindigde met een opwekkend woord, waarna de vergadering, na debat, waaraan 3 personen deelnamen, door den voorzitter werd gesloten. De opbrengst van de gisteren ver kochte kerkschapen van de R.K. Kerk be draagt f.1546. De bouw van een vereenigingsgebouw niet woon- en winkelhuis voor de vcr- eeniging tot stichting en instandhouding van een gebouw voor Chr. belangen in wijk Hoorn alhier is gegund wat het tim merwerk betreft aan T. F. v. d. Zwan, metselwerk D. Donker schilderwerk J. Z. v. Hellemond, cn lood cn sanitairwerk aan J. v. d. Linden, alle aannemers alhier. ROELOFARENDSVEEN. R.-K. Kiesvereenigiiig. De Parochiale R.-K. Kiesvereeniging alhier hield een ledenvergadering in ver band met de a.s. Gemeenteraadsverkiezin gen. De opkomst der leden was groot. De voorzitter, de heer de Koning, opende de vergadering en deelde mede, dat het be sluit in de vorige vergadering genomen om met één lijst uit te komen ongedaan moet worden gemaakt, weshalve Roelofarends- veen aanspraak zal maken op 6 raads- zetels. Na voorlezing der notulen kwam vervolgens aan de orde de vaststelling candidatenlijsten voor de groslijst. Bij het bestuur waren de volgende lijsten inge komen: lijst I met candidaten P. C. G. v. Dooren, P. de Jong, J. J. de Koning, W. Rietbroek, allen aftredend. P. Huigsloot en M. van Rijn; lijst II: P. Spruit; lijst III: C. Huigsloot. W. van der Zwet en H. Hoo- genboom; lijst IV: A. van der Meer, E Els- geest en J. Hoogenboom en lijst VP. Loos en J. A. Gortzak. Voor de buurtschap Nleuwe-Wetering waren de volgende can didaten ingekomen: C. Bontje, J. H. Straathof en J. A. van den Broek. De lijs ten waren door het bestuur gecontroleerd en geven tot geen opmerkingen aanleiding. In bespreking kwam de wijziging van art. 14 van het Par. Reglement. Het be stuur stelde voor art. 14 te lezen als volgt: ..Bij candidaatstelling voor den Gemeente raad worden in wijk B 10 en in wijk C 3 candidaten door de leden aangewezen. De volgorde, volgens welke de candidaten op de lijstten) zullen worden geplaatst, wordt door de leden in elke wijk afzonder lijk bij stemming bepaald, enz." De Voorzitter merkte naar aanleiding van dit punt op, dat het bestuur met geen bepaald voorstel komt om alleen voor Roe- lofarendsveen met één lijst uit te komen. Wel heeft de heer Huigsloot in de vorige vergadering den wensch hiertoe te kennen gegeven. Spr. zou echter eerst zien uitge maakt of wanneer met één lijst wordt uit gekomen de candidaat voor Nieuwe-Wete- ring dan zal komen op plaats 6 of plaats 7. Na gehouden stemming bleek, dat 22 stem men zijn voor nummer 6 en 41 stemmen voor no. 7, zoodat Nieuwe-Wetering op no. 7 van de candidatenlijst zal komen. Het bestuur gaf thans aan Nicuwc-Wete- ring de gelegenheid zich te beramen of zij er genoegen mee neemt om op no. 7 ge plaatst te worden of anders met een af zonderlijke lijst uit te komen. Tot leden van de commissie van advies werden ge kozen de heeren W. Kuipers en L. Olijer- hoek, aangewezen door de werknemers, W. Hulscher als vertegenwoordiger van den middenstand, terwijl voor de tuinders nog twee leden zullen opgegeven worden door het bestuur van de Tuinderspatroons- vereeniging. Na rondvraag sluiting der vergadering. ZEVENHOVEN. R.K. Kiesvereeniging. Dc lijst der R.K. Kiesvereeniging voor de gemeenteraadsverkiezing luidt als volgt: 1. A. P. v. d. Weijden, aftr. 2. A. J. de Groot H.Pz., aftrr. 3. W. I. Blom, aftr. 4. G. Mourits. 5. J. C. Poel. 6. J. Pietersen. 7. C J. van Veen. 8. M. A. Kelderr. De collecte in de Geref. Kerk voor de Jodenzending bracht op f. 11.30l/2. -ZWAMMERDAM. Gemeenteraadsverkiezing. Dc Staatkundig Geïnformeerd? Partij al hier is voornemens om bij de a.s. Gemeente raadsverkiezing met de navolgende can didaten uit te komen: 1. A. van der Smit. 2. L. Konijn. 3. H. van Luinen. 4. M. Spek. De keuringsraad voor de keuring van dienstplichtigen der lichting 1932 zal voor deze gemeente zitting houden in het ge meentehuis te Bodegraven op Vrijdag 10 April a.s. des namiddags 2 uur. AALSMEER. Jaarverslag Coöp. Tuinbouwbank. Verschenen is het jaarverslag 1930 van de Cofip. Tuinbouwbank, waarna de secre taris, de heer J. Mensing, constateert, dat bet een gunstig jaar voor de Bank is ge weest. Het aantal rekening-courant-houders steeg van 820 in 1929 tot 880 in 1930. Op 31 December 1930 had de Bank van 485 rekeninghouders een bedrag te vorderen groot f. 3.190.902.27, terwijl aan diverse reke ning-couranthouders een bedrag van I. 2.007.305.72 verschuldigd was, waarvan f. 811.014.91 aan de Centrale Bank en f. 148.274.62 aan het reservefonds. Het aantal spaarboekjes steeg van 1376 tot 1603: het ledenaantal van 491 tot 501. Aan spaar gelden werd ingebracht f. 903.025 07, ter wijl f. 748.629.56 is terugbetaald, zoodat het inlegsaldo met f. 154.395.51 steeg. Het totaal aan spaargelden was per 31 December 1930 f. 1.437.930.06. Aan voorschotten stond in totaal uit f. 144.991. Het omzetcijfer wijst in ontvangsten en uitgaven aan een bedrag van f. 28.846.547.68, tegen f. 25.141.983.35 in 1929. De winst bedroeg f. 41.571.02, tegen f. 38.856.17 in 1929, waarvan f. 29.880.17 bij de reserve wordt gevoegd, welke dan f. 178.154.79 bedraagt Door de wijziging van den rentevoet per 1 Jan. 1931 wordt over dit jaar een winstderving geraamd van f. 10.000. De rekening wijst in ont vangsten cn uitgaven een bedrag aan van f. 2S.846.547.63, de exploitatie-rekening van f. 195.101.53, de balans aan bezittingen cn schulden f. 3.445.235.78. W. Keessen Azn.ï Alhier overleed plotseling de beer W. Keessen Azn„ oudste firmant der Kon. Kwcekerij „Terra Nova", aan den Uiterweg. De overledene bekleedde in onze gemeente verschillende functies, was o.m. bestuurs lid der afdeeling van de Kon. Ned. Mij. Tuinbouw- en Plantkunde, van de spaarbank „Nul cn Genoegen" cn der Doopsgezinde Kerk. De lieer Keessen stond in breeden kring bekend als een zeer kundig boom- en plantkweeker. Zijn overlijden wordt in breeden kring als een diepen slag gevoeld: vooral de tuinbouw heeft zeer veel aan hem ver loren. Keessen bereikte den leeftijd van 53 jaar. o HAARLEMMERMEER, Ernstig ongeluk. De schildersknecht K., die in Amster dam werkzaamheden verrichtte aan een woning en daartoe op een ladder stond, had het ongeluk z'n evenwicht te verlie zen en achterover met het hoofd op den grond te vallen. De man, die een zware hersenschudding had bekomen, werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Onvoorzichtig. Gisteren beging een 8-jarig jongetje op den Hoofdweg in Haarlemmermeer de on voorzichtigheid om achter op een in be weging zijnde vrachtauto te klimmen. Het knaapje verloor door 't hevige schok ken z'n evenwicht en kwam zoodanig op den grond te vallen, dat hij een arm brak. De vrachtautobestuurder, die van het ongeluk niets bemerkt had, werd door voorbijgangers gewaarschuwd. Hij stopte dadelijk en bracht het jongetje bij een dokter. Gemeenteraadsverkiezing. De candidaatstelling en stemming voor de verkiezing van leden van den gemeen teraad van Haarlemmermeer zijn bepaald op respectievelijk Dinsdag 12 Mei én Woensdag 17 Junt a.s. De uitzaai der landbouwgewassen. Dank zij het prachtige voorjaarsweder, is men hier en daar in den Haarlemmer- merpolder thans druk bezig met den uit zaai der landbouwgewassen. De landerijen die gemakkelijk konden worden bewerkt na de ingetreden droogte en in goede con ditie verkeeren, zullen over enkele maan den wel weder prijken met de golvende korenhalmen en het groene, gele en witte kleed dat door den bloei van sommige ge wassen het Meersche landschap altijd zoo echt mooi en aantrekkelijk heeft gemaakt. Tarwe en erwten zullen dit jaar wel de hoofdproducten vormen Wat de bieten betreft, is het nu al wel te voorzien, dat dit gewas in dezen polder wel weder zal worden uitgezaaid, maar het aantal met bieten te betelen hektaren kleiner zal zijn dan verleden jaar. Tot onderwijzer aan de bijzondere school aan den Sloterweg te Nieuwvennep (hoofd de heer J. Suijk) werd benoemd de heer P. J. van Iperen te Boskoop. De heer J. F. R. Gevers te Hoofddorp heeft bedankt als Kerkvoogd der Her vormde gemeente Haarlemmermeer. Door de benoeming van den heer E. van Elderen tot Kerkvoogd in de plaats van den heer J. Schouten, is er ook een vaca ture ontstaan ln het college van Nota belen. HILLEGOM. De provinciale weg. De Boeton-Maatschapplj is bezig de van Meerbeekstraat en de Prins Hendrikstraat van een modern wegdek te voorzien. Daar toe ziet men de gebruikelijke werkzaam heden uitvoeren: straat opbreken, puin. slakken, zand storten en walsen tot in het oneindige. Zoo lijkt het ten minste voor de bewoners der genoemde straten, die al eenige weken zuchten onder de voorberei ding van den mooien weg, die straks voor hun deur zal komen te liggen. Eenig ge duld moeten deze bewoners echter nog hebben, want het- laatste laagje is nog niet gestort en het laatste ritje van den wals is nog niet gemaakt. Bij de Weth. Balverskade wordt een ma chine gemonteerd, die de specie voor het wegdek moet fabriceeren. De grondstof fen worden aangevoerd en als deze door de groote machine verwerkt zijn, zal er een tweede nog zwaardere wals komen, om deze specie vast te leggen. Deze me thode van werken is geheel anders dan die, welke gevolgd is in de van den Ende laan, Kerkstraat, Wilhelminalaan, Pas toorslaan en Loosterweg II. Het lijstje van deze verbeterde straten toont aan, dat er hier aan de wegen hard gewerkt wordt. De twee wegen die thans in bewerking zijn, maken een deel uit van den Provin cialen weg in deze gemeente; en wel met de Wilhelminalaan, dat deel, hetwelk als liggende in de bebouwde kom, door de gemeente onderhouden moet worden. De Meerlaan is reeds door de Provincie aangelegd; terwijl de Beeklaan wacht op den aanleg van het modern wegdek. Als dit alles gereed is. zal er de verbin ding zijn tusschen de Zilk en Noordwijker- hout door Hillegom en Haarlemmermeer naar Schiphol en Amsterdam. Een zeer nauw gedeelte van den Provincialen weg zal dan echter de Molenstraat blijven want hier valt niet te denken aan ver breeding zonder eenige tientallen huizen te sloopen. is niets vergeleken bij de film die ZATERDAG, HALFACHT, draalt te KATWIJK AAN ZEE in de Gemeentezaal. Deze lilm is voor het eerst in Holland. Filmopbrengst is ten bate van de oorlogs invaliden. - De grootste anti-oorlogsfilm tot nog toe vertoond. 3375 N.B. De film is de eenigste, die werkelijk aan het front is opgenomen. SASSENHEIM. Loop der Bevolking. Vertrokken: G. Stunnenberg. v. Kerk- laan 34, n. Renkum. M. Heijbes en gez. van Lindelaan 5, naar Alkemade. H. Stutvoet, v. Floris Schoutenstr. 3, naar Zwolle. Gevestigd: Mej. C. M. van der Ploeg. J. P. Gouvern.I. 12, v. Hillegom. P. Bui tenom. Zuiderstraat 29, v. 's-Gravenhage. C .G. Kersten en gez., Teijlingerl., v. Voorhout. F. Uithoven, Teijlingerlaan, v. Voorhout. W. A. Philippo, Teijlinger laan, v. Voorhout. W. van Nobelen en gez., Hoekstraat 9, v. Voorhout. G. C. van den Berg en gez., Teijlingerlaan, v. Ooltgensplaat. F. W. de Groot, Hoofd straat 255. v. Haarlem. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Leentje, d. v. W. Heijns en E. L. Kieboom. Gehuwd: Ch. F. Möhlmann, 25 j. en G. Zuilhof f 23 j. Ondertrouwd: C. Maurits 37 j. en J. G. Warmerdam 32 j. Gevonden voorwerpen: Een oud kleedje. Een zwarte portemonnaie met in houd. Twee reserve-autobanden, afkom stig van een „Citroën-auto". Hierna volgde de belangrijke mededee- iing van het bestuur: Het aantal leerlingen en de aanwas van nieuwe leerlingen is van dien aard. dat naar uitbreiding moest worden uitgezien, aangezien het aantal leerlingen per onder wijzer te groot wordt. Na zeer veie bespre kingen door het bestuur is men allereerst tot het voorstel gekomen, 2 scholen te stichten, één op Gereformeerde en één op Hervormde grondslag met het zelfde be stuur Maar gezien de mogelijkheid voor het ontstaan van moeilijkheden, meende het gedeelte van het bestuur behoorende tot de Gereformeerde Kerk dat thans de tijd gekomen was, uit het bestuur te tre den, te trachten een nieuwe schoolvereni ging te stichten, benevens een schooi, zoodat in deze gemeente zouden komen twee scholen met den Bijbel, éen op Her vormden grondslag en één op Gerefor meerden grondslag. Het Gereformeerde personeel zou door de nieuwe schoolver- eeniging worden overgenomen. De be stuursleden zouden zitting houden totdat de nieuwe school gesticht was en dan uit treden. Verschillende stemmen gingen uit de vergadering op. Er werd gedacht aan aparte jongens- en meisjesscholen, her bouwen van een school naast de bestaande. Na enkele besprekingen werd het be stuur gemachtigd het plan nader uit te werken, daar geen betere oplossing aan de hand werd gedaan. Binnenkort zullen de Gereformeerde ouders worden bijeengeroepen tot een be spreking en zal tot stichting van een ver- eeniging op Gereformeerde grondslag ^o.- den overgegaan. Nadat bij den rondvraag enkele punten waren besproken o.a. het toezicht bij over blijvende kinderen, werd de vergadering door den vice-voorzitter, de heer D. J. van Cuilenborg, met dankgebed gesloten. VOORSCHOTEN. Ledenvergadering Ver. School met den Bijbel. Gisteravond werd door de leden "van de Vereeniging van de School met den Bijbel een ledenvergadering gehouden in een der lokalen van de school. De opkomst der le den was van dien aard dat in een grooter lokaal vergaderd moest worden. Nadat de voorzitter ds. H. P. Fortgens dc vergadering had geopend op de gebruike lijke wijze, werden achtereenvolgens de notulen en de jaarverslagen van den secretaris, penningmeester en hoofd van de school onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de financleele toestand der ver eeniging niet ongunstig is en uit het ver slag van het hoofd der school dat door overschrijving van het aantal 325 leer lingen een 8ste onderwijzer moest worden aangesteld. WARMOND. Verg. der Liberale Staatspartij. Mr. A. J. Romijn. als bestuurslid der genoemde Centrale opende te ruim 8 uur de vergadering met een woord van wel kom in het bijzonder aan de sprekers den heer mr J. J. Belinfante uit den Haag en den heer ir. A. G. Bosman uit Leiden no. 1 op de candidatenlijst voor de Pro vinciale Staten voor den kring Leiden. Voor een aandachtig publiek werd voor de pauze een gedeelte van de film de Vrij heid vertoond, waarin op juiste wijze werd aangetoond, waartoe sectarisme en groepsverdeeling ons land brengt, terwijl een onderdeel duidelijk liet zien, dat met de thans gevoerde politiek, ons volk on dragelijke lasten worden opgelegd. De heer Belinfante, die hierna het woord verkreeg, gaf een uiteenzetting van het belang dat er voor de liberale Staatspartij in gelegen is. dat alle libe raal voelende en denkende menschen op 22 April a.s. hun stem uitbrengen op die partij door op een der 9 candidaten van lijst 5 te stemmen of zoo er geen voorkeur bestaat op No. 1 van die lijst, nl op den heer ir A. G. Bosman. Het liberalisme, aldus spr., is de eenige politieke richting, die een volstrekt alge meen en natuurlijk karakter draagt, de eenige die aan de burgers van Nederland de grootst mogelijke vrijheid waarborgt op geestelijk als op stoffelijk gebied: de eenige die de welvaart van land en volk doelbewust nastreeft en daarbij ook in dezen crisistijd de juiste middelen aan geeft, om den crisis te boven te kunnen komen. Het liberalisme is de politieke richting, waartoe alle burgers, onverschillig welke hun godsdienstige overtuiging is. kunnen en moeten toetreden, omdat de liberalen den godsdienst houden buiten de politiek en daardoor er toe medewerken, dat het heilige niet door het slijk wordt gehaald en dat de godsdienst niet in discrediet wordt gebracht. Het is het hechtste bolwerk tegen de machten, die uit zijn op ontwrichting van ons Staatsverband, omverwerping, hetzij geleidelijk, hetzij gewelddadig van onze maatschappelijke en economische i "^Naarmate de politieke scholing en ont wikkeling doordringt in die lagen der be volking. die eerst sinds de laatste jaren tot de stembus zijn geroepen na de in voering van 't algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht, wordt het die tegen standers duidelijk, dat zij het zuivere en mooie liberale beginsel hebben te vreezen. Een steeds grooter deel der kiezers zal zich daarom op den duur afwenden van de partijen, welke zij tot dusver blinde lings volgden. Spr. betreurt het, dat ver schillende landen zich van het beginsel der vrijhandel afwenden, in den waan, dat de crisis-moeilijkheden, die zich over de geheele wereld voordoen, daarvoor kunnen worden opgelost. Men vergeet daarbij dat daaraoor de opkomst wordt in de hand gewerkt van overbodige industriën en culture's, terwijl anderzijds de uitvoer wordt bemoeilijkt, waardoor juist daar zijn alle deskundi gen het over eens het omgekeerde wordt bereikt van wat men wenscht. Wij moeten er toch van doordrongen zijn, dat de vrije handel tusschen de staten onder ling, alleen de zoozeer gewenschte toena dering tusschen de volkeren kan brengen. Wat de sociale wetgeving betreft, zegt spreker, wordt den liberalen verweten.dat zij voorstanders van afbreuk daarvan zouden zijn. Maar men schijnt vergeten dat de libe ralen steeds op de bres hebben gestaan voor sociale hervormingen, zelfs al. toen de sociaal-democraten, die dan toch wel het monopolie daarvan denken te bezit ten. nog nauwelijks kwamen kijken. v. Houten kwam in 1874 al met zijn wet op den kinderarbeid. Goeman Borgesius bracht, ongevallen wet, woningwet, gezondheidswet, toen er nog pas 3 soc.-democraten lid der lie Kamer waren. Men moet dus dergelijke verwijten naar zijn ware proportie beoordeelen. Zijn de liberalen niet voor Staatspensioen, dat weet toch ieder, maar waar wij tegen op komen, is tegen het voortdurend willen leggen van nieuwe sociale lasten op het bedrijfsleven, in plaats van deze te laten betalen, deels door de belanghebbenden zelf, deels door den Staat, d. w. z. door alle belastingbetalers naar draagkracht. Dat deze houding juist is, toont ons de thans heerschende crisis in voldoende mate. Na een uitvoerige beschouwing over de coalitie, eindigde spr. met een hartelijke opwekking, waarna de verg. door den heer Romijn gesloten werd. Uitvoering R.K. Tooneelvereeniging „St. Mathias". In hotel De Zon alhier had de opvot ring plaats van het drama „Zegepraal dt Kruises" van Frans Heggelman, welt stuk werd opgevoerd door de dames de afdeeling Zang van de RK. Muziek- zang- en tooneelvereeniging „St. Mathia. alhier. Het was voor de regisseuse mej. n Haverkort geen gemakkelijke taak j, speelsters behoorlijk in dit stuk in j werken. Dat zij hierin toch geslaagd is zeer zeker een groot succes voor haar. De lof en hulde die haar j. afloop der uitvoering gebracht werd wi dan ook ten volle verdiend. Dank zij 4 welwillendheid van den heer B. M. vai Stijn, die voor deze gelegenheid gratis 0 diverse tooneelen had gestoffeerd, ware deze in volkomen overeenstemming me de stemming en strekking van het stul en de effectvolle verlichting verhoogde groote mate de aantrekkelijkheid van stuk. Eufemia als Christenmaag! Eudoxia als haar zuster en Claudia Romeinsche Christenmatrone speelde: hare rollen voortreffelijk. Nochtans wil len wij hiermede niet te kort doen aanb overige speelsters want allen waren vol komen voor hun spel berekend zij het oot dat de uitspraak misschien eenigszins be- 1 ter verzorgd kon worden en dit zou r alleen gevonden kunnen worden wanner men meer natuurlijk sprak met opzij zet 1 ting natuurlijk van het zeer hinderlijk diallect. De apotheose „De drie Christen maagden in het Paradijs" was mede dot 1 de effectvolle verlichting een succes, monde van den voorzitter den heer c Zwetsloot werd een woord van harteli 1 ken dank gebracht aan allen die tot d. succes hadden medegewerkt waarbij hi speciaal noemde de regisseuse, den stille 1 werker achter de coulissen den heer Sikking en den technischen leider teven auteur van het stuk den heer F. Hegge! man, die een ovatie in ontvangst had t nemen. De heer Heggelman verklaard nog nimmer zooveel ambitie te hebbe aangetroffen als bij de Warmondsch tooneelisten. Hierna werd deze uitvoering door de- voorzitter gesloten, nadat hij nog et woord van hartelijken dank had gebract aan den heer J. W. Schrijvers die gehet' belangloos den avond had opgeluisten met mooie versterkte gramofoon-muzit en aan den heer J. Hekker en J. vaf Egmond onder wier leiding de zang wi ingestudeerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Red Copie van al of niet geplaatste stukke wordt niet teruggegeven. BENEFICE-CONCERT RESIDENTIE-ORKESI Het bestuur van de Vereeniging „Ei Residentie-orkest" te 's-Gravenhage, beg sloot op Vrijdag 17 April a.s. In het Gebons voor Kunsten en Wetenschappen, door he' Residentie-orkest 'n extra concert te doer geven, waarvan de opbrengst ten bate var de orkestleden (circa 80 man) zal komen. Zulks uit overweging, dat de salarissen der orkestleden bij hun inspannenden en be langrijken arbeid, gelijk algemeen erkend, te laag zijn. daarop door de het vorige jaar getroffen pensioenregeling een nie:- onbelangrijke pensioenkorting wordt toe-) gepast, en de financiën der Vereenigin; een verhooging der salarissen zelve niet toelaten. In 't bijzonder is bedoeld de op brengst te doen strekken ter tegemoetko ming in genoemde korting op di salarissen. Leiden geniet het voorrecht zes keer pe: seizoen het Residentie-orkest in de Stads-, gehoorzaal te kunnen hooren tegen uiterx j geringe geldelijke opoflering. Groote be langstelling voor en waardeering van dit uitnemende concerten door het Leidsel» publiek maakt zulks mogelijk niettegen staande het geldelijk gewin der onderne ming slechts gering kan zijn. Het concert dat 17 April a.s. in Den Haaiv za! worden gegeven ten bate van alle 01 kestieden gaat daarom ons Leidenaren oot aan. Vooral van do beter gesitueerde! onder de Leidsche abonné's en van hen die door de economische crisis niet al U zeer worden geplaagd, mag worden ver-, wacht, dat zij door het nemen van kaar ten, of zoo mogelijk door het schenken vat een geldsom, zullen toonen. dat zij dt regelmatige Leidsche concerten als eer zaak van specifiek Leidsch belang be schouwen. De ondergeteekenden kunnen verzekerer dat de Leidsche medewerking aan he' financieel slagen van het concert op F April, door het orkest en zijn leider o; prijs zal worden gesteld. Zij nemen daarop de vrijheid deze zaak in de belangstellinf van de Leidsche abonnés, aan wie alle: een circulaire is toegezonden door eet Comité uit de Haagsche burgerij, warn aan te bevelen. J. HANNIVOORT—ADRIANI S. KERNSALOMONS. IJMUIDEN, 9 April 1931. VTSCHPRIJZEN. Tarbot per K. G. f. 2.50—1.55; Griet pel kist van 50 K.G. f. 9035; Tongen per K.G. f. 3.101.95; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 45—42; Kleine Schol, idem f. 3: 8.50; Bot, idem f. 8.501.10; Schar, idem f. 76; Tongschar, idem f. 51; Roggen p 20 stuks f. 4023; Pieterman en Poon tjes, per kist van 50 K.G. f. 112.50; Ka beljauw per kist van 125 K.G. f. 47—21 Lengen per stuk f. 3.101.50: Heilbot pe' K.G. f. 1.601.55; Wijting per kist van 50 K.G. f. 6.504,80; Koolvisch per stuk f. 1—0.40. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: IJM405 met f. 2007; IJM 44 met f. 3373 IJM 27 met f. 935; IJM 61 met f. 2448: IJM 97 met f. 2058; IJM 147 met f. 2515: 5 beugers: VL 50 met f. 666; VL 85 met f. 1079; VL 201 met f. 965; VL 172 met f. 648: VL 216 met f. 849 en 1 logger KW 29 met f. 208. ü-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6