JAARVERGADERING CHR. HIST. UNIE OPENINGSREDE VAN DR. SCHOKKING UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. De tegenstelling tusschen Chr. Historischen en Liberalen. De Christelijk Historische Unie hield heden in het gebouw Bellevue te Amster dam haar algemeene vergadering ondeP voorzitterschap van dr. J. Schokking. In zijn openingsrede herdacht deze allereerst degenen, die in het afgeloopen jaar aan de Unie door den dood ontvielen, waarna hij een uitvoerige beschouwing gaf van den economischen crisis. Verge lijkenderwijs wordt ons land niet het ernstigste getroffen. De moelijkheden welke in het eigen land ondervonden worden, zijn een deel van die in de gansche wereld; zij hebben mis schien een eigen karakter, maar staan niet op zichzelf en kunnen daarom even min als dit aldus het geval is binnen de eigen grenzen overwonnen worden. Tijde lijke voorzieningen kunnen eenige tege moetkomingen geven; maar de crisis is van internationalen aard, zoodat ook in ternationaal overleg zich opdringt om tot een oplossing te komen, van de vragen die zich daarbij opdoen. Met voldoening mogen wij er op wijzen aldus spreker, dat onze regeering het belang van het inter nationaal overleg ten volle erkent, daarbij de ons toekomende plaats inneemt en zoo goed mogelijk gebruikt. Evenzoo, dat zij daarbij in het algemeen door de volksver tegenwoordiging krachtig wordt gesteund. Van revolutionaire zijde wordt de crisis aangegrepen om de bestaande orde, zoo wel staatkundig als maatschappelijk daar voor aansprakelijk te stellen en de massa daartegen in oproer te brengen en vanuit Rusland wordt daarbij de toon aange geven. Natuurlijk wordt op deze wijze de poli tieke toestand ernstig beïnvloed (men denke aan de spanning in de sociaal democratie, waarvan het Paaschcongres het bewijs heeft gegeven) en het is dus noodig de voorgestane politieke beginse len scherp in het oog te houden. Reeds is voldoende gebleken, dat de Christelijk Historischen allerminst van oordeel zijn, dat de regeering in het eigen land, in afwachting van hetgeen het in ternationaal overleg zal opleveren, of ook niet zal opleveren, tegenover de moeilijk heden waarin in breeden kring geworsteld wordt, werkloos moet blijven. Voor zoover onder de bedrijven, die in het algemeen van de crisis te lijden hebben, vooral de landbouw het zwaar te verantwoorden had en heeft, is er niet het minst van onzen kant aldus spr. in de pers en in het parlement op voorziening aange drongen. Er mag wel eens aan herinnerd worden, dat de voorzieningen die op dit gebied in den laatsten tijd getroffen wer den, afkomstig zijn, althans in hoofdzaak voorbereid zijn, door een commissie, onder leiding van een onzer Christelijk Histo rische Kamerleden, den heer Lovink Het is noodig niet alleen het karakter van de bizondere omstandigheden goed te onderkennen, mar bij de voorzieningen welke getroffen worden, toe te zien, dat wij niet onder de hand in een onge- wenschte richting, in strijd met onze op vattingen, gedrongen worden. Het betreft hierbij waarlijk niet een punt van enkel historische beteekenis, maar van het grootste practische belang, de ontwikkeling van ons staatkundig, maatschappelijk leven. Moet dit laatste, al meer door den staat worden omvat, beheerscht en daaraan ten volle ondergeschikt gemaakt, of zal dit de betrekking zijn dat het ook in het maat schappelijke leven naar rechts toegaat, dat voor zooveel noodig door wettelijke voorzieningen misstanden worden tegen gegaan, het zwakke worde gesteund en geholpen, maar overigens de waarborg wordt geschapen, dat er voor de vrije ont wikkeling van alle krachten de ruimste gelegenheid blijft? Indien het antwoord en dit kan voor de Chr. Hist., naar spr. meent, niet twij felachtig zijn in laatstgemelden zin zal gegeven worden, dan mag er op dit punt ook geen verzwakking, laat staan onver schilligheid komen. Dan vindt hier de waarschuwing, om in verband met de crisis het spoor niet bijs ter te worden, haar rechtvaardiging. Voortgaande vrees spreker op het stel selmatig tegengaan van iedere religie in Rusland, op de scherpe geloofsvervolgin gen en op de ook naar buiten opzettelijk gevoerde ongeloofspropaganda. die niet mogen worden beschouwd als een op zich zelf staand verschijnsel maar als de uiter ste consequentie van de revolutionaire staatsgedachte. Terecht zijn de kerken in haar verschillende formaties samenge komen tot protest en het mag eigenlijk verwondering wekken dat dit niet tot krachtiger actie heeft geleid. Spreker wilde hierop niet verder in gaan doch achtte het voldoende om tegen over het gevaar van den autonomen staat het principieel zwakke het vrijheidsbe grip zonder meer aan te wijzen, en om dan tevens de beteekenis en waarde van het Chr. Historisch beginsel omtrent de Overheid als zelfstandige macht in het Volksleven, maar gebonden aan de in de H. Schrift geopenbaarde ordening Gods, zooals het in het eerste lid van het eerste artikel van het Program van Beginselen staat uitgedrukt, in het licht te stellen. In dit verband maakte spr. melding van de rede, die prof. De Savomin Lohman dezer dagen in zijn kwaliteit van rector van de Utrechtsche Universiteit over het „eigen recht der Overheid" gehouden heeft. Wel is het „eigen recht van de Over heid" slechts het eene lid van de uitdruk king van ons politiek beginsel, dat in het tweede lid (omtrent den regel, waaraan het gebonden is en in den naam van Chr. Hist., in zijn vollen inhoud verstaan) zijn nadere uitwerking vindt. Maar dat eene lid is op zichzelf van waarde genoeg om het verschil in uitgangspunt te verstaan tusschen het liberalisme en de Christelijk Historischen en de onmogelijkheid van overbrugging daarvan. Van toenadering, waar dit eenigszins kan, zijn wij niet af- keerig; en wanneer ten opzichte van een aantal punten practische overeenstem ming blijkt te bestaan met de liberale partij zullen wij dat, evenals met betrek king tot anderen, dankbaar erkennen en niet uit enghartige partijpolitiek trachten te verzwakken door het anders te duiden. Maar wanneer, zooals vooral in den laatsten tijd stemmen worden gehoord, die het voorstellen alsof er vooral na de dus genaamde beëindiging van den school strijd, geen reden meer voor afzonderlijke Chr Protestantsche Partijen zou zijn en na vereeniglng in een partij met de libe ralen van allerlei gading, die toch allen voor het meerendeel Protestanten zijn, dan kan dit slechts een loslating van het eigen politieke beginsel beteekenen, maar dan zou eer het pleit voor overgang naar die Protestantsche partijen verwacht worden of het is een miskenning van de beteekenis van ons politiek beginsel en den beheerschenden invloed daarvan op de beoordeeling van de verschillende vra gen. Over het herstel van de vroegere coali tie als over iets heel aparts maakte spr. eenige opmerkingen, om misvattingen te voorkomen, o.a. dat herstel van de vroe gere coalitie thans toch niet anders zou kunnen beteekenen dan medewerking tot de vorming van een kabinet. Aan den wil tot die medewerking heeft het bij de Christ. Hist, ook na de laatste verkiezingen niet ontbroken. Wanneer een parlementair kabinet, in den zin die daaraan nu eenmaal gegeven wordt, niet tot. stand kwam, was dit alzoo niet het ge val van het ontbreken van dien wil, maar omdat het op een wijze moet gebeuren, waarmee wij ons, aldus spr., met het oog op een zuiver houden van de onderschei ding van regeering en volksvertegenwoor diging niet konden vereenigen. En spr. stelde er prijs op nog eens nadrukkelijk te verklaren dat de houding der partij daar door is bepaald geworden. Overigens mogen wij er ons over ver heugen, zeide dr. Schokking, dat die hou ding allengs beter begrepen wordt en in het rechtsche kamp blijkens enkele uitla tingen, inzonderheid in de R.K. pers ook instemming vindt. Wij kunnen alzoo rus tig afwachten, ook omdat het verschil tus schen een parlementair en extra-parle mentair kabinet voor ons niet zoo ingrij pende beteekenis heeft. Dit hangt ook samen met artikel 7 van ens Program van Beginselen, Spr. wees verder op het verblijdend ver schijnsel van het afgeloopen jaar, h.l. de tot stondkoming van „de Vereeniglng tot Steun en Uitbouw van de Chr. Historische Pers." In het slot van zijn rede wees spr. ten slotte op de verhouding van het Moeder land tot de Overzeesche gewesten in Oost- Indië; een vraag van de eerste orde, zoo wel voor het eene als voor het andere deel, wat nog te weinig wordt beseft. ANDRé MICHELIN t André Michelin, de bekende fabrikant der fiets- en auto-banden, een groote figuur uit de wereld van het automobi lisme en het vliegwezen, is, 77 jaar oud te Parijs gestorven. ———O MEVROUW HANAU. Mevrouw Hanau, Lazare, Bloch en Hlr- sant hebben hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis in de zaak van de Ga- zette du Franc. Ook de officier van jus titie is in hooger beroep gegaan. TOERISTEN VERONGELUKT. Uit Admont wordt gemeld, dat in de Paaschdagen op den grooten Buchstein (Oostenrijk) drie toeristen omgekomen zijn. AANSLAG TE WARSCHAU? De plaatsvervangende commandant van Warschau, overste Ryzanek, is Zaterdag avond onder omstandigheden, waarvan tegenstrijdige lezingen gegeven worden, door een revolverschot zwaar gewond. Daar hij tot de officieren behoort, die bij de bekende incidenten te Brest Litofsk een rol gespeeld hebben, geven verschei dene geruchten aan dit incident een poli tieke beteekenis. Volgens andere berichten heeft de officier zich de wonde zelf door een vergissing toegebracht. o ZIJN STIEFVADER GEDOOD. Een 19-jarlg arbeider, die met Paschen zijn stiefvader te Hedewald bij Memel een bezoek bracht, heeft dezen bij een twist doodgestoken. o ONTROUW KASSIER GEARRESTEERD. De kassier Klarr.f die ten nadeele van de Deutsche Allgemeine Versicherungs- gesellschaft te Berlijn ongeveer 100.000 Mark heeft verduisterd en sedert 28 Maart j.l. voortvluchtig was, is op Paaschmaan- dag te Mahrisch-Ostrau door Tsjechische gendarmen gearresteerd. Zijn uitlevering is reeds aangevraagd. o ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Nabij Giesen in Boven-Hessen werden op den straatweg naar Lich de lijken ge vonden van twee jongelieden, die, op een motorrijwiel gezeten, door een tegenko- menden transportauto tegen den grond waren geslingerd. De chauffeur had niets van het ongeluk bemerkt. o DOOR DEN STROOM GEDOOD. Te Kowno zijn drie vrouwen gedood door het aanraken van een draad, die door een onbekende over een hoogspan ningsleiding was geworpen. De draad werd het eerst aangeraakt door een jong meisje dat den volgenden dag in het hu welijk zou treden. Zij was op slag dood. Twee vrouwen, die het meisje zagen neer vallen en hulp wilden verleenen, werden bij het aanraken van het lijk eveneens door den stroom gedood. Aangezien in den laatsten tijd dergelijke gevallen vaker zijn voorgekomen, wordt door de autoriteiten een streng onderzoek ingesteld. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De markten van Zwolle en alhier te Leiden werden in verband met den Goe den Vrijdag versteld en reeds des Woens dags gehouden en hadden dientengevolge niet die beteekenis. Er werd minder aan geboden en ook de belangstelling van kooperszijde was minder groot. De prij zen bleven op dezelfde hoogte. De Leeuwarder markt hield men op den gewonen datum en trok van zelf heel wat vee. De handel was er tamelijk druk en goede kalf- of melkkoeien en ook het weidevee vonden er een goede afzet. De minder goede kwaliteiten gingen echter niet zoo vlot van de hand en zakten in prijs iets terug. Besteed werd voor kalf- en melkkoeien f.275—f.400, vaarzen f. 220—f. 300, pinken f. 100—f. 150 en vare koeien f. 180—f. 280 per stuk De Utrechtsche markt had Zaterdag een traag verloop en bleef de prijzen niet ge heel handhaven. Anders was het gisteren te Rotterdam gesteld, met een niet be langrijke aanvoer werd alles duur ver kocht. Vooral het goede jonge vee was prijzig. De vetweiders zoeken alle naar mooie jonge beesten en zien alleen hierin voor dezen zomer hun toekomst. Wonder lijk is ook dat de melkkoeien op prijs blijven, gezien het feit, dat de melkprij zen lager zullen worden als vorigen zomer en het mond- en klauwzeer straks in de weide wel weer van zich zal doen spre ken. De stallen bewaren hieromtrent nog eenige uitbreiding V3n de nog tamelijk veel voorkomende ziekten. Vette koeien liepen in prijs eenigszins op. Van de Kalverenmarkten valt niet veel nieuws te vermelden. Vette kalveren te Amsterdam gister goedkooper verkocht, cn te Rotterdam juist wat duurder. Nuch tere kalveren golden ongeveer de oude prijzen. Schapen zeer onbeduidende aan voeren. en flauwe markten. Beste kwali teit echter nog wel goed te plaatsen. De varkens gingen wat terug in prijs. Rotterdam gister 19—21'/.- cent per pond en Zouters vlugger 2122 cent per pond. Groningen en Amsterdam ook iets lager. Purmerend en alhier te Leiden hadden een vlugge markt en konden iets vastere prijzen noteeren. VAN DER S. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells, z. van J. van Zwieterr en C. de Lange. Ondertrouwd: Mijndert Huibert Zaalberg, j.m. 23 jaar en Trijntje den Braver j.d. 23 j. Overleden: Cornelis Zwanenburg, 86 jaar. G cmeenteraadsverkiezing. In de gehouden ledenvergadering van de Christelijke Historische Kiesvereeniging de candidatenlljst voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad vastgesteld als volgt: 1. M. P. Spinter. 2. C. de Graaf. 3. J. Rijnsburger. 4. C. de Graaf Wz. 5. P. v. d. Kwaak. 6. W. Ramp. o— LEIMUIDEN. Nachtelijk bezoek aan de pastorie. In de R.K. pastorie alhier, waarin reeds vroeger een inbraak plaats vond, is dezer dagen opnieuw ingebroken. Door open schuiving van een raam heeft men zich toegang verschaft. In de kamer was een stoel voor de deur gezet, terwijl een aan tal papieren in groote wanorde door elkaar lagen. Een onderzoek bracht aan het licht dat een bedrag van ongeveer f. 100 aan huishoudgeld was ontvreemd. De politie heeft voetsporen ontdekt, waarmee men hoopt den dader te kunnen vinden. —Door de A.-R. Kiesvereeniging zijn voor de a.s. verkiezing van leden van den Raad de volgende candidaten gesteld. 1. J. van Dam. 2. P. Rietdijk, 3. Ph. Muijs, 4. Adr. Treur, 5. K. Duijser. -o- NIEUWKOOP. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. G. Somsen, timmerman, uit Eibergen P. Kesting, dienstbode, uit Amsterdam T. Bekkema, veehouders knecht, uit Alphen aan den Rijn C. van de Werken en gezin, graanhande laarsknecht, uit Langerak. Vertrokken: W. G. Messing, dienstbode, naar Arnhem R. C. Teenstra, brood bakker, naar Alphen a. d. Rijn M. F. D. Verboom, veehoudersknecht, naar Al phen a. d. Rijn. Het aantal kiezers volgens de op 1 April van kracht geworden kiezerslijst dezer Gemeente bedraagt 1563, voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 1529 voor de Provinciale Staten en 1497 van den Gemeenteraad. RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Verbouw onderwijzerswoning:. Brug over den Woudschen dijk. Aanwezig alle leden behalve de heer S. J. Weststeijn, wethouder. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en zonder op of aanmerkingen vastgesteld. De voorzitter doet o.m. inededeeling vaD de navolgende ingekomen stukken. Schrijven van den heer S. J. Weststeijn, waarbij deze als lid van den raad bedankt. Schrijven van den heer Chr,. Schild waarin deze mede deelt zijn benoeming tot lid van den raad niet aan te nemen. De raad besluit voor de helft bij te dragen in de verplegingskosten van Marius Schel lingerhout in het gesticht Valkenheide. Van Ged. St. in de provincie Zuid-Holland is een schrijven ingekomen waarbij mede gedeeld wordt, dat aan de Stichting Drink waterleiding de drie gemeenten vergunning is verleend, voor de oprichting en het hebben van een bedrijf tot distributie van water. Voor het leveren van water in de gemeente Woubrugge en Warmond zal de Stichting nog een afzonderlijke aanvrage moeten indienen. Punt 3 der agenda. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. met de eigenaren van het Molenpad een conferentie hebben gehad inzake de overname van het Molenpad door de gemeente. Het resultaat is geweest, dat de eigenaren bereid zijn de kosten vallende op de overdracht te betalen. De raad be sluit daarna op voorstel van B. en W. tot overname van het Molenpad. Punt 4. Voorstel B. en W. tot verbouw var de onderwijzerswoning. Van het hoofd der school is een schrijven ingekomen, waarin deze verzoekt enkele verbeteringen in zijn woning te willen aanbrengen. Hij is wel bereid om als de verbeteringen wor den aangebracht, per jaar f.25 meer huur te gaan verwonen. B. en W. stellen voor tot verbouwing over te gaan, en de huur van de woning met 6 pet. van de te maken kosten te verhoogen. De heer Disseldorp acht het onjuist, om in een tijd van malaise een woning te gaan verbeteren. Belasting verhooging dient in dezen zorg- vollen tijd vermeden te worden. De vorige hoofden hebben het met deze woning moe ten doen, en het tegenwoordige hoofd kan dit eveneens wel. De heer van Tol is het gedeeltelijk met den heer Disseldorp eens. De heeren Compeer en van der Knijff vin- d.en dat er tegen een dergelijke regeling niets is. Na discussie besluit de raad tot verbouw van de woning overeenkomstig het voorstel van B. en W. De heer Dis seldorp wi! geacht worden te hebben tegen gestemd. 5. Voorstel van B. en W. tot bouw van een nieuwe brug in de Woudschendijk. De voor zitter deelt mede, dat bij besluit van Ged. Staten dd. 9 Jan.—Febr. 1931 het besluit van dat College dd. 26 Aug. 1929 gS. no. 95 waarbij aan B. en W. van Rijnzaterwoude uit krachte van de verordening ter Voor ziening in scheepvaartbelangen vergunning werd verleend tot demping van het Joost Stollengat, is ingetrokken. B en W. zijn van meening dat er zoo spoedig mogelijk iets moet gebeuren: de thans bestaande brug is zóó slecht, dat op den duur ernstige ongelukken niet uit kun nen blijven. Gaarne wil liet college thans van den raad weten wat voor brug er moet komen. Een vaste brug is niet gewenscht, deze moet op zijn minst 60 c.M. uit het water komen. De heer Compeer vindt, dat Ged. Staten het gemeentebelang tegenover de belangen van enkele particulieren op den achtergrond hebben gesteld. De heer Disseldorp zegt dat deze kwestie indertijd genoeg bespro ken is. de slotsom is dat de gemeente het loodje moet leggen. De heer Bik vraagt of de wijdte van de brug groot genoeg zal worden. De voorz. antwoordt bevestigend. De heer van Tol vraagt of het niet meer mogelijk is de oude brug te herstellen. Ieder jaar dat zij nog mede gaat is er een. De voorzitter zegt, dat herstellen niet meer doenlijk is. De raad besluit daarna met alg. st. tot het bouwen van een valbrug. B. en W. kun nen nu den opzichter opdragen de noodige teekeningen in gereedheid te brengen, opdat in de volgende vergadering een definitief besluit kan worden genomen. Op voorstel van B. en VV. besluit de raad tot wijziging van de begrooting dienst 1930 en 1931. De voorzitter deelt nog mede dat Ged. Staten de rekening van den dienst 1927 goedgekeurd hebben. Df- voorzitter deelt nog mede dat de stemming voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad is bepaald op 10 Juni a.s. Bij de rondvraag brengt de heer van Tol het kroozen van de sloot liggende langs den Woudschen dijk nog ter sprake. Voorts dringt de heer van Tol nog op spoedige verplaatsing van de borden bij het Nuts- gebouw aan. De voorzitter zegt dat reeds eenige weken geleden opdracht aan den timmerman is gegeven. De heer Bik zou gaarne eenig toezicht hebben bij het baden in het Braassemermeer. De voorzitter zegt dat dit niet doenlijk is, aangezien het op particulier terrein ger schiedt en ver genoeg van den openbaren weg gebeurt. Voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad is door de C.H., de A.-R. en de liberalen de volgende can- didatenlijst opgemaakt. 1. J. A. de Bruin, C.-H., 2. P. Jansen, A.-R., 3. C. van Tol, lib., 4. W. Dorrepaal, lib., 5. J. de Rijk Mzn., 6. W. van Iperen, 7. E. Geertsema, 8. R. Kroon. o- TER-AAR. Uitvoering Chr. Gem. Zangvereeniging. Deze zangvereeniging „Looft den Heer" genaamd, gaf in de Ned. Herv. Kerk voor een talrijk publiek haar jaarlijksche uit voering. Zooals gewoonlijk was het pro gramma rijk voorzien en een 14 tal Hum mers werd op uitstekende wijze ten ge- hoore gebracht. Onder de beproefde leiding van den directeur, den heer M. J. Marx, maakt de zangvereeniging een periode van bloei door, blijkende uit het toenemende ledental. Deze zeer geslaagde avond werd geleid door ds. Warnink. Vliegtuig geland. Op een weiland nabij de kerkbuurt moest gisteren een vliegtuig, gemerkt O.K.—A.A.I. wegens een motordefect een noodlanding maken, welke 'vlot van ülapei liep. Het vliegtuig, bestuurd door den piloot Jelen, doet dienst op de luchtlijn Amsterdam- Praag. Nevens de bemanning bevond zich nog aan boord de K.L.M.-piloot Pellens, die juist de vorige week van een Indiö-vlucht terugkeerde. Met de reparatie van den motor zullen waarschijnlijk een paar dagen gemoeid zijn. Inbraak in de Ned. Herv. Kerkekamer. Voor de derde maal binnen eenige jaren is ingebroken in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk. Was de vorige keer de daar aanwezige brandkast niet opengemaakt, ditmaal bleek een der zijwanden geheel te zijn open- gescheurd. Het in de brandkast aanwezige geld, tot een bedrag van ongeveer f. 40 is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De heer J. Visser alhier is benoemd tot koster van de R.K. Kerk te Langeraar. WADDINXVEEN. De Gouwe-verbreeding. De meubelfabriek van de firma de Beun alhier, gelegen aan de Gouwe, moet ver dwijnen met het oog op de Gouwe-ver- breeding en is voor dat doel door de pro vincie aangekocht. Het verluidde dat ge noemde firma haar bedrijf in het na burige Gouda zou voortzetten. Uit be trouwbare bron vernemen wij echter, dat dit niet het geval is en een nieuwe fa briek alhier zal worden gebouwd in de onmiddellijke omgeving van de oude fabriek. o WOUBRUGGE. De „Harmonie". Hoewei de gang van zaken in het fanfare corps „de Harmonie" den laatsten tijd niet bepaald gunstig genoemd kon worden, is, in een onlangs gehouden bestuursvergade ring besloten de vereeniging nog niet tel ontbinden en dezen zomer een reeks vanl openlucht-concerten te geven ten einde aldus I de publieke belangstelling te vermeerderen, dit in verband met het a.s. 25 jarig bestaan der vereeniging. BENTHUIZEN. Loop der Bevolking. Gevestigd; Jan Vossepoel, Onderw., van Nieuwveen Jacob van Schie en gezin, veehouder, van Vrijenban (Delft) Eli sabeth de Vlaming, gehuwd, van Zegwaart Johanna Adriana Verheul, Onderwij zeres, van Leiden Petrus van der Male en gezin, arb., van Nieuw Vosmeer. Vertrokken: Wed. F. Groenendijk en gezin, naar Zegwaart A. Hr.venaar en gezin, arb., naar Zegwaart Yeunis van der Have en gezin, arb. naar St. Annaland Jacobus N'lijton en gezin, arb. naar Hazerswoude. Predikbeurt. Geref. Gem.: Donderdagnam. 7 uur, WÊ ds. Lamain, van Leiden. HILLEGOM. B.-K. Candidatenlijsten. Bij den voorzitter van de R.-K. Kiesver eeniging zijn 3 lijsten van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing ingeleverd n.I. een lijst voor de heeren; N. B. Loerak ker, F. C. van Lierop, F. Selhorst. G. J. Kerkhof. J. van der Loo, Th. van der Hoorn, en J. van Deursen; allen behoo- rende tot de groep van candidaten voor |j de arbeiderspartij, A-groep; een lijst voor den heer J. van Houten, eveneens behoo- rende tot de A-groep; en een lijst voor de heeren: P. Klaver, J. B. Meskers, L. Th. J. van Dijk, G, J. W. Mathot, H. Wal kers, W. H. Ruygrok en A. Th. Goemans, allen behoorende tot de groep van can didaten voor de niet-arbeiderspartij, B- groep. Aangezien 15 candidaten zijn voorge steld zullen er dus drie stemmingen voor het bepalen der volgorde der candidaten voor de officieele lijst moeten worden ge houden. Bij de eerste stemming zal worden be slist. welke twee candidaten der A-groep en welke der B-groep de plaatsen 1 tot en met 4 zullen innemen. Daarna wordt bij stemming uitgemaakt welke twee can didaten der A-groep en welke der 2 can didaten der B-groep de plaatsen 5 tot en met 8 zullen innemen, terwijl bij de derde stemming wordt bepaald, wie der overige cand. n.I. drie der A- en drie der B-groep de plaatsen 9 tot en met 14 zullen be zetten. Een mooie Operette-avond. Door ongeveer zestig Hillegomsche da mes en heeren is gisteravond de groote operette „Eureka" onder leiding van mej. Rie Kruydenberg opgevoerd. Zij heeft reeds verscheidene kinder-operettes te dezer plaatse en te Lisse met succes ten uitvoer doen brengen. Dit was echter haar eerste groote operette met pianobegelei ding van mej. Agaath van der Mey en met groote koren en mooie solo-partijen. I Alle zangeressen en zangers waren gecos- tumeerd terwijl aan de décors veel zorgt was besteed. De Tyroler dansen waren schitterend. Vooraf ging het kinderzang spel: „Een poppenbruiloft" waarin veertig meisjes en jongens optraden, zoodat in het geheel 100 personen meewerkten. Alle poppen van dit zangspel waren eveneens gecostumeerd. De zaal van „Flora" was uitstekend be zet, de aanwezigen hebben zich goed ge amuseerd om den hooggehoeden heer, die een welkomstwoord sprak, om de lieve kleine meisjes en de kwieke soldaten. Zij hebben de costumes bewonderd en van het geheel genoten. De bijval was warm en welverdiend! De operette „Eureka" is een fantasie in drie bedrijven van Mart. Schuil, waarvan het eerste bedrijf tamelijk eentonig is door de geringe actie. In het tweede be drijf was zulks weer heel anders. Over het algemeen moeten zang en spel geroemd worden, de solisten en de bege leiding aan de piano droegen veel bij tot het welslagen. Mej. Kruydenberg, de geroutineerde leidster, heeft met hare talrijke hulp troepen uit de jeugd en uit de volwasse nen, weer een succesvollen avond gegeven, i 2—°

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6