m in uw pup: v. ROSSEM's TROOST Kreymborg I Komt binnen kijken! DE GEZONKEN SCHAT. 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 April 1931 Vierde Blad No. 21792 mmm 3 Reclame-Series Costuums f192939.- Haarlemmerstraat 143. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. FAILLISSEMENTEN. RECLAME. 2895 in alle kleuren en alle maten, ook voor zeer slanke en groote figuren. Kreymborg-Coupe l U koopt niet alle dagen een nieuw costuum l Daarom zult U er op uit zijn om Uw goede geld op de beste manier te besteden daaraan. Kijk dan niet alleen in één of meer der 267 etalages onzer Kreymborg- kleedingmagazijnen, maar kom binnen, dat verplicht U tot niets. Daar kunt U nog beter zich er van overtuigen, dat U bij Kreymborg vindt wat U zoekt: een goed en mooi Costuum voor weinig geld. KATWIJK AAN ZEE. De Postbestelling. De directeur van het Postkantoor brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Goeden Vrijdag de 3e (laatste) briefpost bestelling niet zal worden uitgevoerd. Desgewenscht kan de correspondentie tus- schen 19 en 20 uur aan het kantoor wor den afgehaald. JUBILEUM KOSTER C. SCHUITEMAKER Groote waardeering van vele kanten. Gisteren herdacht de heer C. Schuite maker den dag, waarop hij 30 jaar ge leden aangesteld werd als koster der Nieuwe Kerk alhier. Hij volgde toen zijn vader in die betrekking op. Dat deze post geen sinecure is, weet iedere trouwe kerk ganger hier wel. Veel wordt er voor ge vergd en steeds is de bijna 70-jarige iederen Zondagmorgen trouw op zijn post. Kaarsrecht nog beweegt hij zich eiken Zondag door de kerk. Een vreemdeling wordt met steeds voorkomende beleefd heid een zitplaats aangewezen. Kortom we behoeven hier de deugden van den heer Schuitemaker als koster niet op te sommen, die zijn hier alom bekend. De predikanten hier zijn steeds over zijn werkzaamheden tevreden. Dat betuigden ook hem bij hun vertrek van hier de pre- kanten Bolkenstein, Voorsteegh en Nauta. Dat koster Schuitemaker zeer secuur te werk gaat, blijkt ook hieruit, dat hij des winters na een avonddienst des Zondags of in de week, altijd dien avond tusschen half 11 en 11 uur nog eens de ronde in de kerk gaat doen met het oog op brandge vaar. Als hij dan bespeurt, dat de warme stoven uitgedoofd zijn, kan hij het hoofd rustig neerleggen. Het is daarom geen wonder, dat dezen dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Des middags kwam het college van kerkvoogden feliciteeren. De heer J. Bloot sprak hem waardeerende woorden toe en overhandigde hem namens het college een enveloppe met inhoud. Des avonds kwamen den jubilaris felici teeren de predikanten ds. Rutgers, ds. Kalkman en ds. Pras; de geheele kerke- raad bood ook zijn gelukwenschen aan, evenals het college van notabelen en de koster van de Oude Kerk, de heer Vis. Vele woorden van lof en waardeering wer den den jubilaris toegezwaaid en daarbij werd de wensch uitgesproken, dat hij nog vele jaren met dezelfde opgewektheid, ijver en eerlijkheid de Nieuwe Kerk als koster zou mogen dienen. Ook vele stoffelijke blijken van belang stelling werden hem daarbij aangeboden. De heer Schuitemaker bedankte allen voor de woorden tot hem gesproken en voor de geschenken, die hij gekregen had. Deze dag is.een onvergetelijke voor hem geweest! Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Maart 1931 ingelegd f. 7676.24 en terugbetaald f. 16237.91. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4568. Giro gestort f. 153811.68, uitbetaald f46409.12. LISSE. Ver. voor Bloembollencultuur. De alg. Ver. van Bloembollencultuur ver gaderde in hotel „De Witte Zwaan" onder presidium van den heer A. Verduyn Jr., die bij den aanvang een welkomstwoord eprab. Van de afd. Lisserbroek was een schrijven ingekomen, waarin zij als haar meening te kennen gaf, dat, door de voor gestelde maatregelen verdere teeltuitbrei ding voorkomen zal worden, aangezien noch de export noch de kweekerij met over productie gediend is. Bij de behandeling van den beschrijvings brief ontspon zich een uitgebreide discussie over liet voorstel Schoten-Velze inzake het overdragen (cedeeren) van vorderingen. Aan het einde der vergadering bracht de heer J. P. Segers dank voor den mooien filmavond in H.B.G. Naar het Engelsch van LEO WALMSLEY. 26) Daarom gaf ik mijn mannen bevel terug te roeien. Ze lieten het zich geen tweemaal zeggen. In minder dan tien minuten bevonden zij zich weer veilig en wel te midden van hun makkers en roeide ik, gedrukt door het besef, dat ik, door mijn ongevraagde hulp verleenen aan de twee hoofdpersonen uit het vijan delijk kamp terwijl hij zoo ziek was, ver duiveld on-loyaal tegenover den dokter gehandeld had, naar het strand terug Maar onder mijn schuldbesef groeide mijn gevoel van bewondering voor het meisje aan. Wat was ze knap! In die paar minuten, dat ik weg geweest was om de kens voor den dokter te halen was het haar gelukt Timms aan het praten te krijgen. Hoeveel was ze te weten gekomen? En wat wist ze door haar onverwacht ten tooneele verschijnen? Ten eerste, waar het wrak lag, of liever, wgar wij dachten dat het zich bevinden moest En ten twee de, dat we tot dusver niets gevonden had den. En zij? Had zij een duiker meege bracht? Bij die gedachte kreeg ik het zoo warm, dat ik even met roeien ophield. Dat i het geen seconde bij mij opgekomen was, om haar uit te hooren! Meer dan een uur lang was ik een marionet geweest en zij degeen, die aan de touwtjes trok. Enfin, in elk geval had ik den troost dat ik haar toch maar netjes weggewerkt had, dat door mijn toedoen tenminste één van haar plannen verijreld was. Dr. Flint ver plegen! Dat had er nog bij moeten ko- i inen. Haar brutaliteit liep gewoonweg de I NOORDWIJKERHOUT. Uitbreiding Gemeenteraad. Daar het aantal inwoners meer dan 6000 bedraagt, za), bij de aanstaande raadsver kiezingen, het aantal raadsleden met twee worden uitgebreid en daardoor tot 13 stijgen R.K. Kiesver. „Dr. Schaepman". De nieuw opgerichte R.K. Kiesvereeniging „Dr Schaepman", in de Zilk, telt reeds 415 leden en is een onderafdeeling van de R.K. Centrale Noordwijkerhout „Recht en Orde". In plaats van den heer K. J. Noy, is benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heer J. P. Arends. o OEGSTGEEST. Candidatcnlijst C. H. Kiesver. In een gehouden ledenvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging is de candi- datenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezing vastgesteld als volgt: 1. Mr. L. Sprey, 2. A. van Breda, 3. Joh. Uittenbogaard (aftr.), 4. N. Zandbergen (aftr.)5. M. C. v. d. Burg (aftr.), 6. K. van Ginkel, 7. D. N. de Haan, 8. G. W. Proper, 9. M. Verhaar, 10. H. Nauta. Ledenverg. Ver. voor Bloembollencultuur. In „Zomerzorg" te Leiden hield boven genoemde vereeniging een ledenvergade ring onder leiding van den voorzitter, den heer T. van Egmond. Na opening werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen door den secretaris den heer T. F. Vlieland. Onveranderd werden zij ge arresteerd. Medegedeeld werd dat, hoewel alle zaken van de gehouden tentoonstel ling nog niet geheel zijn afgehandeld, net financieel eindresultaat niet zoo gunstig zal zijn als vorig Jaar, zoodat de tentoon- stellingskas ditmaal wel een zeer gering saldo zal kunnen boeken. Tot afgevaardigden naar de 166ste Algemeene Vergadering werden gekozen de heeren: G. Lubbe Thzn. en L. N. den Older Sr. en tot plaatsvervangers de hee ren A. Colijn en A. van Varik. Vervolgens werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de a.s. Algemeene Verga dering. Een vraag van den heer Hendriksen inzake de groote uitgaven voor kosten scheidsgerecht, werd door den Voorzitter bevredigend beantwoord. Breedvoerig werden besproken de voorstellen Lisser broek (vaststelling minimumprijzen van op de veilingen gebracht leverbaar geïm porteerd zaaigoed) en van de afdeeling Heemstede (wijziging door uitbreiding van de Redactie van het Weekblad), waarmede de beschrijvingsbrief was afgehandeld. Hierna werd in bespreking gebracht de herdenking van het 50-jarig bestaan der afdeeling. Naar aanleiding van in de vorige verga dering gehouden besprekingen over een vollegrondtentoonstelling heeft het be stuur verschillende berekeningen gemaakt waaruit is gebleken, dat de kosten te ver boven de draagkracht der afdeeling zou den gaan, waarom nader is overwogen om de voorjaarstentoonstelling aanmerkelijk uit te breiden. Uitgezien is daarom naar een voor dit doel geschikte gelegenheid. Verbetering van de tentoonstelling zal niet te bereiken zijn omdat steeds het mooiste en het beste naar voren gebracht wordt. Uitbreiding is echter wel mogelijk. De heer Batenburg deelde mede, dat zoo noodig over meerdere ruimte in „Zomerzorg" beschikt kan worden en zegde daarbij zijn volle medewerking toe. Eventueel kan ook voor deze gelegenheid de Stads Gehoorzaal worden gehuurd waarover inlichtingen waren verkregen. Verschillende leden gaven hun meening te kennen over den opzet eener tentoon- stellig uitsluitend alleen door de leden der afdeeling of en met medewerking van leden van de Algemeene Vereeniging. Eveneens werden besproken de finan- cieele zijde en het al of niet openstellen der tentoonstelling op Zondag. Het bestuur gaf ten slotte den leden in overweging een en ander in een volgende vergadering ter tafel te brengen, waartoe werd besloten. spuigaten uit. Gesteld, dat ik haar haar gang had laten gaan. Dan zou ze best in staat geweest zijn om mij en Timms, onder voorwendsel dat haar patiënt niet gestoord mocht worden, weg te sturen, desnoods alles op te schrijven wat de arme oude man haar, in zijn machteloosheid, zou hebben verraden. 't Was nog steeds vloed. Daarom trok ik de sloep met op het droge, maar wond den kabel over een meter of acht los en zette het anker ver het strand op vast. Daarna haastte ik me het pad naar het kamp op. „Vertikke, 'k docht warentig dat u ver dronken was", begroette Timms me, „maar ik dorst de ouwe niet alleen te laten hoor 'em is te keer gaan.veertig sche dels! veertig schedels! niks als veertig schedels zegt-ie. En ik mot zeggen, het be valt me niks. Als een knul ziek is. dattie 't over niks anders heb als schedels. Hij zal ze toch zelf niethè! om zeep ge bracht hebben, bedoel ik? „Wat een nonsens, Als u het over niets anders heeft dan over schedels, als u aan 't ijlen is. kapitein, dan mag u in uw handen knijpen." Meteen tilde ik onze storm-lantaarn op en ging de tent van den dokter binnen. Hij viel me bepaald mee. Zijn temperatuur was niet eens bijzonder hoog. Een lichte aanval van malaria, anders was het niet. „Hoeven ons niet ongerust te maken", zei ik tegen Timms. toen ik even later weer naar buiten kwam. „Maar waken moeten we wel. Wat denk je van om de beurt twee uur?" Timms ging met dit voorstel accoord en verklaarde meteen, dat hij wel de eerste wacht zou nemen. Met een zucht van ver lichting schopte ik mijn schoenen uit, trok voor de tweede maal dien dag een ander tenue aan en liet me als een zoutzak op mijn veldbed neervallen. Of ik moe was? En of! Zoo moe, dat ik op een cactus in slaap gevallen zou zijn. Na bespreking van enkele belangen der afdeeling en een verloting van bloeiende planten sloot de Voorzitter de vergade ring met dank voor de opkomst. Ver. „Gemeentebelang". In Hotel „Het Witte Huis" heeft de vereeniging „Gemeentebelang" een leden vergadering gehouden. De voorzitter de heer Wichers Rollandet, opende de ver gadering met een woord van welkom en wees daarbij op de groote belangrijkheid van de agenda. Nadat de notulen van <Je vorige verga dering waren voorgelezen 'en goedgekeurd, werd als bestuurslid in de vacature Goud smit gekozen de heer H. Ch. Gooszen. In een tweetal stemmingen werd de candidatenlijst voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing vastgesteld (door ons gis teren vermeld). Het aftredende raadslid, dr. Varekamp, stelde zich niet herkiesbaar Bij de rondvraag bepleitte de heer D. Hoogewoning een wijziging in de rege ling van de tweede stemming waardoor z.i. de stemming een zuiverder beeld zou geven van de meening der vergadering. De Voorzitter zegde overweging van dit denkbeeld toe en sloot daarmee de ver gadering onder dankzegging voor de op komst. ACHTSTE HOOFDSTUK. Henry Trout zet den boel op stelten. Den volgenden morgen voelde de dokter zich veel beter. De koorts was af; hij keek en sprak weer als een gewoon mensen. Maar hij was nog heel zwak. Volgens mij zouden er nog wel een paar dagen mee heengaan, voordat hij in zooverre hersteld v/as, dat hij ons weer zou kunnen verge zellen. Maar ondertusschen mochten Timms en ik niet stil gaan zitten. En nu was het de vraag of we hem alleen konden laten, ja of neen. Hij was het hoofd van de expeditie. Gesteld dat hem iets over kwam? Timms had ondertusschen thee gezet. Ik schonk in en bracht den dokter een kopje. Met mijn arm als steun kwam hij over eind. Maar hoe zwak hij lichamelijk ook was, zijn hoofd was even helder, zijn her senen even actief als gewoonlijk. „Vertel me eens, wat er gisteravond ver der gebeurd is, Cleveland", begon hij nieuwsgierig. „Ik heb een aanval van ma laria gehad, hè? Ja, vrij ervan ben ik niet en zal ik ook wel nooit wordenWat was dat voor een boot?" „Van Miss Howard, dokter", gaf ik ten antwoord, „en haar broer en een paar Swahili's. U was ziek, ik had geen tijd èn geen zin om in volle zee een praatje met haar te maken, toen is ze mee aan wal ge gaan. En toen wilde ze blijven om u te ver plegen. U weet misschien dat ze verpleeg ster is. Ik vond het natuurlijk niet goed we hebben het met elkaar aan den stok gehad en daarna heb ik ze weer naar bui ten gebracht." De dokter had mijn verhaal met moeite tot het einde aangehoord. „O, die duivelin, die duivelin!" barstte hij toen los. „Pas voor haar op, Cleveland. Ze is mooi, ze is verleidelijk mooi. Zorg, dat je niet in haar netten verstrikt raakt. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, cl. van A. Beider en J. P. Batenburg; Maria Hendrika, d. van H. J. Schmohl en R. F. van Bensbergen; Cornelis, z. van L. Batenburg en G. Stelma. Henricus Josephus Anthonius, z. van J. C. Verdegaal en M. H. M. Hendricks. Loop der bevolking. Vertrokken: Mej. B. A. Westerik, van Hoofdstraat 82 naar Groenlo; Mej. A. J. Landman, van Hoofdstraat 314 naar War mond; P. van Veen en gezin, van Hoofd straat naar Sprang: C. van Dijk, van Zand- slootkade 9 naar 's-Gravenhage; Mej. M. H. E. M. Turkenburg, van Teijlingerlaan 39 naar Haarlem; Mej. N. Jansen, van J. van Beierenlaan 27 naar Baarn; J. B. T. van der Kraan, van Rijksstraatweg 37 naar Leimuiden. Gevestigd: W. P. van Rijn en gezin, Hoofdstraat, can Lisse; Mej. M. Th. van der Meijden, Bijdorpstraat 13 van 's-üra- venhage; H. A. Molkenboer en gevin, Ver lengde Kerklaan, van Leiden: Mej. J. G. A. Kiebert, Verlengde Kerklaan, van Leiden; 't Is een adderdat zijn ze trouwens allemaal, niet één uitgezonderd! Wou me verplegen! Ze had het moeten wagen! Als ze in mijn nabijheid durft komen schiet ik op haarNu hebben we nog minder tijd. Elke dag telt. Want ze hebben niet alleen een boot, ze hebben natuurlijk ook een duiker. Geloof dat maar. En ik ziek! Ja, ja mijn vrienden hebben gelijk gehad. Ik ben oudte oud, een oude blinde man, een zieke, zwakke stumper iemand, die met het leven afgedaan heeft Hij liet zich achterover vallen en bleef met gesloten oogen liggen. Wat zag hij er zoo moe uit! Maar bijna onmiddellijk vloog hij weer in een aanval van woede overeind. „Afgedaan? Met het leven afgedaan!" viel hij uit. „Dacht u dat? Dacht je werke lijk dat ik afgedaan had? Dat ik iets, waarop ik mijn hart gezet had, ooit zou opgeven? Dacht je dat?" „Nee, dat denk ik niet, dokter", gaf ik kalmpjes ten antwoord. „Ik zou ook niet weten waarom u iets zou moeten opgeven. U bent alleen wat zwak, door die koorts van gisteren. Maar als u tóch mee wilt, zullen Timms en ik u samen „Prachtig! Uitstekend!" viel hij me enthousiast in de rede. „Ik dacht wel dat je iets dergelijks zou zeggen. Ik wist wel dat je je door die vrouw, door die onscru- puleuse intrigante niet zou laten inpal men. O, wat een valsch schepsel is het toch: Pas op voor haar, jongen! Bij een vrouw is het vermogen om kwaad te doen onbegrensd. En zij, zij staat voor niets Maar ze wint het niet. Wij kloppen haar wel.... makkelijk.... haar èn de rest! Jij zoekt en vindt de schedels voor me. En ondertusschen maak ik mijn plannen. Over tien maanden, over hoogstens een jaar ziet mijn monographie het licht, da monographie die de geheele wetenschap pelijke wereld zal doen opkijken. Wat zul len ze jaloersch zijn! Mijn heeren colle Mej. M. A. Wessels, Floris Schoutenstraat 33, van Lisse; S. Eikelenboom, Hoofdstraat 121, van 's-Gravenhage; K. J. Westerkamp, Hoofdstraat 188, van Amsterdam. Gevonden voorwerpen: een kleine kla vier sleutel, een grijze kinderportemonnaie, inhoudende plm. f. 0.50, een alpacca dames beursje, inhoudende eenig klein geld, een zilver kinder-armbandje. o VOORSCHOTEN. Tegen auto gereden. Gistermorgen is de motorrijder A. S. uit Rotterdam bij het kruispunt Veurscheweg Papelaan tegen een auto gereden van A. v. d. S. uit Zegwaart. De motorrijder wilde deze auto voorbijrijden, toen de auto de Papelaan op reed en waarschijn lijk niet tijdig genoeg de verandering van richting had aangegeven. De heer S. is naar Dr. M. v. d. Stoel gebracht, daar hij verwondingen had gekregen aan het hoofd De materieele schade was aan beide motorrijtuigen niet gering. Opgeheven: wegens gebrek aan actief het faillissement van J. Verdel, Leimui den. RECLAME. STEENPUISTEN VEROORZAAKT DOOR WATER. Mijnwerker in Heerlen wist zich te genezen Tevens verlost van hardlijvigheid. „Ik moest iederen dag in water werken" zegt deze man uit Heerlen. Het valt dus niet te verwonderen, dat zijn gezondheid te wenschen overliet. Uit zijn eigen brief kunt U opmaken, wat voor een soort kwaal hij had: „Ik ben van beroep mijnwerker. Zooals U misschien bekend is, veroorzaakt mijn- water vele zweren en steenpuisten. Als ik twee of drie dagen in of onder water moest werken, had ik een paar dagen later een of meer steenpuisten. Toen ben ik Kruschen Salts gaan gebruiken en met succes. Ik heb vier a vijf maanden dag in dag uit onder water gearbeid zonder ook maar de minste last van puisten te hebben gehad, dan zij Kruschen Salts. Ofschoon ik 't mijnwerkersberoep vaar wel heb gezegd, blijf ik 't steeds gebrui ken, daar ik nog al eens leed aan hard lijvigheid, wat nu niet meer voorkomt." W. G. B. te Heerlen. Let op dezen laatsten zin; „Daar ik nog al eens leed aan hardlijvigheid". Hardlijvig heid beteekent een opeenhooping van giftige afvalstoffen in Uw organisme. De giftige afvalstoffen verontreinigen Uw bloedsomloop en zoo ontstaat een toe stand, waardoor zich steenpuisten kunnen vormen. En niet alleen steenpuisten, maar ook rheumatiek, spit, hoofdpijn en nog ontelbare andere kwalen en pijnen, waaraan een mensch lijden kan. Kruschen Salts verschaft juist die zachte aansporing, die Uw organen noodig hebben om U inwendig vrij te houden van alle giftige afvalstoffen, die zich anders in Uw lichaam kunnen ophoopen en 't normale function- neeren van Uw organisme belemmeren. Uw bloed blijft gezond en zuiver. En het is die frissche en krachtige bloedsomloop die U een zoodanige gezondheid zal ver schaffen, dat U kunt lachen om hoofdpijn, vermoeidheid, neerslachtigheid en een onnoemelijk aantal andere kwaaltjes, die zoovele menschen 't leven verzuren. Begin morgen met „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen en al heel gauw zult U den heilzamen invloed merken van een frisschen, krachtigen bloedsomloop, over vloedige levenskracht, helder verstand, kortom dat „Kruschengevoel" van stra lende gezondheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Alleen Hollandsche verpak king waarborgt echtheid. 2877 ga's! Wat zullen ze argumenteeren, debat- teerenwat zullen ze mijn beweringen probeeren bespottelijk te maken. Maar de veertig schedelsdat is een bewijs, waar ze niets tegen vermogenZoolang ik die heb. „Zeg. Cleveland, zouden jullie nu niet dadelijk kunnen beginnen? Het getij is nu juist gunstig. Neen, ik ga niet mee. Maar ik zal ongerust zijn. Ik zal de minuten tel len. Maar vinden doe je ze, daar twijfel ik geen oogenblik aan. (leeft kapitein Timms den tweeden keer nog iets gevonden? Nog een stuk wrakhout misschien?" „Nee, niets, dokter. Hij zei dat de vloed het wier te sterk in beweging bracht." „Natuurlijk. Natuurlijk. Ik moet ook ge duld hebbenEn ga nu. Beginon middellijk. Bekommer je niet om mij. Schiet je revolver afals jeals je het gevonden hebt. Je begrijpt, hoe ik zijn zal. Laat me niet in spanning. En pas op voor die vrouw. Blijf uit haar handen „Komt in orde, dokter", zei ik lachend. „Ik zal haar wel in de gaten houden. En weet u, als u ons soms voor het een of ander noodig hebt, geef dan hetzelfde sig naal. Hier is uw revolverik zal haar hier neerleggen." Ik keek of het wapen geladen was en legde het toen op de pakkist naast het bed neer. Daarna ging ik Timms opzoeken. Ik vond hem druk in de weer met het klaar maken van het ontbijt. „Ga zitten, jongmensch", begroette hij me joviaal. Wat heb de ouwe vanochtend te beweren gehad? Wat zei-le, toen je hem vertelde van die juffrouw met haar motor boot en die fat die ze bij der had. Zeker niet veel vriendelijks, hè?" (Wordt vervolgd). RECLAME. 9820

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13