UIT DE OMSTREKEN. Taxi-chauffeur (beleefd)„Mag ik U vrage wat Uw plannen zijn, meneer?" (London opinion) o— BU1TENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE AARDBEVING IN NICARAGUA. Meer dan 1100 slachtoffers. Een ernstige aardbeving heeft Nica ragua (Mldden-Amerika) geteisterd. De stad Maragua is geheel verwoest. Mariniers verrichten politiedienst. In het geteisterde gebied heerscht gebrek aan levensmiddelen en water. Naar uit Managua wordt gemeld heeft in de late avonduren een tweede aard beving de stad geteisterd. De geheele stad is nog slechts een bran dende puinhoop. Alle openbare gebouwen zijn verwoest In het tuchthuis zijn bijna alle gevangenen door de instortende mu ren verpletterd. Het aantal dooden is tot meer dan 1100 gestegen, het aantal ge wonden bedraagt naar schatting 2000. De materieele schade zou meer dan 40.000.000 dollar bedragen. Ook de Engelsche en Amerikaansche ambassades werden verwoest. Door do staalconstructie ls de nieuwe kathedraal behouden. Een groot aantal andere ker ken zijn verwoest; alle pogingen de uitge broken branden te blusschen bleven tot dusver zonder succes, daar de hoofdleidin gen van de waterleiding zijn vernield. Door de branden ls minstens evenveel schade aangericht als door de beving zelf. 2000 Amerikaansche marine-soldaten die bulten de stad ondergebracht waren, heb ben opdracht ontvangen met het oprui- mlngswerk aan te vangen. Gedurende den nacht lag de stad in volkomen duisternis daar de electrlsche stroomverbinding was verbroken. Ook de spoorwegverbinding met Managua is verbroken, zoodat de stad alleen per vliegtuig bereikbaar is. De regeering van Nicaragua heeft voor het aardbevlngsgebled van Managua en omgeving den staat van beleg afgekon digd. In totaal heeft men tot dusver 100 lijken uit de puinhoopen kunnen bergen. Onder de dooden zijn vele Amerikaansche vrou wen en kinderen. Zoo goed als de geheele bevolking van Managua is dakloos. De doctoren en het verplegend personeel van de Amerikaansche marine-kampen hebben de handen vol werk om de stroomen ge wonden te helpen. Het eenige gebouw te Managua, dat niet ls vernield is het pa lels van den president der republiek. o GROOTE BRAND IN LITHAUEN. Gisteren is in het stadje Plungjany tusschen Memel en Telschi door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken. Door den sterken wind breidde het vuur zich zeer snel uit. Voor zoover bekend, zijn meer dan 200 houten hulzen ln vlammen opgegaan. De te hulp geroepen brandweer uit Memel is op de besneeuwde wegen blijven steken. Ongeveer 200 families zijn dakloos. o VLIEGONGEVALLEN. In de nabijheid van Emporia in Canada is een verkeersvliegtuig neergestort. Alle negen Inzittenden werden gedood. Een Engelsche bombardementsvliegtuig van het 33ste escadrille der Royal Airforce ls op het vliegveld van Bicester. Ox fordshire tegen een vlaggestok aangebotst en neergestort. De bestuurder en de méca- niclen werden gedood. DE RAMP DER „R. 101." De oorzaken. Uit de resultaten van het officieele on derzoek inzake de ramp van het Engel sche luchtschip de „R. 101", waarbij 48 personen het leven verloren, blijkt, dat sir John Simon en zijn beide assessoren tot de conclusie zijn gekomen, dat de oorzaak van de ramp te wijten is aan het verlies van een groote hoeveelheid gas, veroorzaakt door het slechte weer. Zij wUzen erop, dat het mogelijk is, dat er in het omhulsel door wrijving scheu ren zijn ontstaan en dat de gaskleppen zich nu en dan geopend hebben tengevol ge van de schokkende bewegingen van het luchtschip wegens het buitengewoon slechte weer. Zij zijn echter van meening, dat het plotselinge en geweldige gasverlies, dat hierop volgde, een bijzondere oorzaak heeft gehad, namelijk het scheuren van het voorste gedeelte van het omhulsel. De leden van de commissie van onder zoek ontkennen beslist, dat de oorzaak van de ramp zou zijn toe te schrijven aan den zwakken bouw van het luchtschip, of aan het weigeren van de controle-toestel len of aan een directen invloed van het slechte weer. of aan onbekwaamheid van de bemanning. Verder zijn zij van meening, dat de vonk, die ontstoken werd door het ver breken van den electrischen stroom, hoogstwaarschijnlijk den brand veroor zaakte. De commissie stelt vast, dat het onmo gelijk ls, de conclusie te vermijden, dat de R. 101 niet vertrokken zou zijn, wanneer niet redenen van publieken aard het ver trek wenschelijk hadden gemaakt. Maai de commissie ls er van overtuigd, dat de politieke en technische autoritei ten, die voor het vertrek verantwoordelijk zijn, hun toestemming hebben gegeven, in de overtuiging, dat de te nemen risico te aanvaarden was. TWEE SCHEPEN VERGAAN. Ter hoogte van Dede Agatsch in de Aegeische Zee, zijn twee vaartuigen tij dens den storm vergaan. Twee opvarenden zijn verdronken; 25 anderen worden nog vermist. o WEER EEN OCEAANVLUCHT. Uit New-York werd gisteren aan de Berlijnsche middagbladen gemeld, dat de Amerikaansche vlieger Kapitein Frank Hawks vertrokken is op een oceaanvlucht van New-York naar Londen. SPOORWEGONGELUK IN WESTFALEN. Gistermiddag heeft een rangeermachine den personentrein van den dienst Hamm Holzwlckede In de flank aangereden, tengevolge waarvan een aantal wagons ontspoorden en omkantelden. Er werden 15 passagiers gewond, van wie 5 ernstig. VERDUISTERING TE LEIPZIG. Bij een plaats gehad hebbende kascon trole in het Stedelijk theater van Leipzig is men tot de ontdekking gekomen, dat 2 kassiers in totaal 130.000 Mk. hebben verduisterd. Een van hen heeft op grooten voet geleefd en bij wedrennen veel geld uitgegeven. TORNADO IN FLORIDA. Het plaatsje Winterhaven op Florida (V. St.) is gisteren door een tornado geteis terd. Zes personen werden gewond. Van vele huizen werden de daken afgerukt en honderden palmboomen ontworteld. o. EEN VREESELIJK FAMILIEDRAMA. Gisteren heeft zich te Utschendorf bij Bad Reinerz, in Silezië, een vreeselijk familiedrama afgespeeld. De 55-jarlge oorlogsverminkte Paul Zedler trachtte met een stomp voorwerp zijn drie kinde ren van 2, 6 en 8 jaar, dood te slaan. Toen de vrouw, die in de stal naast de woning was geweest, het huis binnenkwam, was het 2-jarig kindje reeds dood. terwijl de beide andere kinderen nog leefden, doch zoo zwaar gewond bleken te zijn, dat zij niet meer vervoerd konden worden. De man had inmiddels door ophanging zelf moord gepleegd. Alles wijst er op, dat de man in een aanval van verstandsverbijs tering gehandeld heeft, aangezien hij reeds verscheidene dagen zwaarmoedig was, omdat zijn inboedel verkocht zou worden. HAARLEMMERMEER. Gouden Huwelijksfeest. Gisteren was het 50 jaren geleden, dat het echtpaar Pieter Lanser en Antje Maarse, wonende aan den Aalsmeerder- dijk alhier, in het huwelijksbootje stapten. De nog krasse oudjes mochten van ver schillende zijden blijken van belangstel ling ondervinden. Intreeprcdikatie. Ds. P. van Strlen, predikant bij de Ge reformeerde Kerk te Veere, die het be roep naar Haarlemmermeer (Aalsmeerder- weg—Rijn) heeft aangenomen, hoopt Zondag 3 Mei a s. zijn intreepredlkatie te houden. o HILLEGOM. Ledenvergadering der R.K. Organisatie „De Hanze". Do R K. Middenstandsorganisatie „De Hanze" hield een ledenvergadering. De belangstelling was matig. De voorzitter de heer P. Klaver, opende op de gebruikelijke wijze en heette de aan wezigen welkom. Het speet hem, dat niet alle winkeliers tegenwoordig waren, daar de bespreking der winkelsluitingswet bij zonder hunne belangen raakt. Ingekomen was een bericht van verhindering van den heer Trossel. Nog was ingekomen de agenda van den Centralen Raad, te hou den te den Haag op 29 April. Door de vergadering werden hiervoor geen voor stellen ingediend. Hierna werd besproken de Rerum Novarum-herdenking. Tot afge vaardigde naar de Alg. Verg. werd ge kozen de heer Mathot, secundus de heer Besseling. Vervolgens kwam aan de orde: benoeming eener Propaganda-commissie. Na ampele bespreking werden gekozen de heeren A. W. Koppers, C. Besseling en A. H. H. Schulte Kuperjans. De voorzitter zei, dat er nog al eenige mazen in de Winkelsluitingswet zijn. Be sloten werd. aan den Gemeenteraad niet te verzoeken een algemeenen slultings- middag voor te schrijven. Nog wordt gead viseerd, te trachten, de Wet niet te ontdui ken, daar anders het soepele, dat er nog Inzit, eruit gaat bij spoedige herziening. Bij de rondvraag vestigde de heer Besse ling er de aandacht op. dat er verbou wingsplannen bestaan van den slagerswin kel van den heer Husemeier aan de Hoofd straat. Spreker zou deze betreuren, daar dit pand een der mooiste oud-Hlllegom- sche panden ls. Hij zou het bestuur willen verzoeken, stappen bij den eigenaar te doen, om althans de mooien ouden gevel te behouden. De heer Mathot onderschreef dit, al past zich de omgeving niet bij het pand aan. Misschien is het mogelijk, zich tot Heem schut te wenden. De voorzitter zeide toe, een en ander in het bestuur te bespreken. De voorzitter dankte voor de aangename en zakelijke besprekingen en sloot vervolgens de ver gadering. o KATWITK. Uitslag der Volkstelling. De uitslag der volkstelling naar de ge zindten ls als volgt: Katwijk aan Zee: Ned. Herv. 11.476; Geref. Kerk 1 354; R. Katholiek 196; Geen Kerkgenootschap 104; Verg. v. Geloovigen 57; Doopsgezinden 27; Christ. Geref. 14; Evang. Lutersch 13; Remonstrantsche Broeders 12, Herst. Apost. Zendelingen ln de eenheid der Apost. 8; Herst. Ev. Lu tersch 6. Katwijk aan Zee 6731 m„ 6536 vr. Totaal 13267. Voor Katwijk aan den Rijn luiden deze cijfers resp. als volgt: Ned. Herv. 1.046: Geref. Kerk 621; R. Katholiek 749; Geen Kerkgenootschap 31; Verg. v. Geloovigen geen; Doopsgezinden 7; Chr. Geref. 24: Evang. Lutersch: geen; Remonstr. Broe ders: geen; Herst. Apost. Zendinggen. in de eenheid der Apost. 2; Herst. Ev. Lu tersch 5. Katwijk Rijn: 1339 m.; 1146 vr. Totaal 2485. Beide Katwijken in totaal 15752. Aantal inwoners 1 Jan. 1930 15.265 Aantal Inwoners 31 Dec. 1930 15.752 Vooruitgang 487 De Gemeenteraadsverkiezing. De stemming voor leden van den Ge meenteraad zal hier plaats hebben op Maandag 15 Juni a.s. o KATWITK AAN ZEE. Het vuurpijltoestel beproefd. Gisteren is op het Zuiderstrand, ter hoogte van liet Zcehospitium onder leiding van den heer C. Guyt een proef genomen met het vuurpijltoestel van de N. en Z.H. Reddingmaatschappij. De proefnemingen zijn niet zóó geslaagd als men verwachtte. De pijl moet een schots afstand hebben van 500 meter; hij haalde slechts een 300 meter. Het is te hopen, dat een latere proefneming betere resul taten zal opleveren. De mondorgelclub „Concordia" zal den 2den Paaschdag aan het Internationaal con cours te Rotterdam deelnemen. o NOORDWITK. Gevonden voorwerpen: Een deksel van een melkbus en een koperen kroon- sleutel. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden uitsluitend verstrekt des Zaterdags en des Woensdags van 121 uur nam. ten politiebureele te Noordwijk-BInnen. NOORDWITK-BINNEN. Naar wij vernemen is de openbare vergadering welke was belegd door den vrijz. Democratische Bond en welke zou worden gehouden in Hotel .diet Hof van Holland" alhier, wegens gebrek aan be langstelling niet doorgegaan. NOORDWITK AAN ZEE. Openstelling Duinpad. Door flnantleele offers der bewoners van de Egb. de Grootstraat, den Duinweg en omgeving zal het Duinpad aan den Egb. de Grootstraat weder worden open gesteld. Men hoopt met de paaschdagen hiervan weder gebruik te kunnen maken zulks zeer ten gerieve van de omwo nenden. NOORDWITKERHOUT. GEMEENTERAAD. Wijziging Bouwverordening Postkan toor „De Zilk" Benoemingen. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester van Iersel. Afwezig de heer J. Passchier. De Voorzitter opende met ge bed en doet hierna mededeeling van eenige ingekomen stukken, waarvan de v.n. zijn: Goedkeuring van Ged. St. van over name van den provincialen hoofdweg WassenaarNoord-Holl. grens, terwijl vanaf 1 Maart 1.1. het onderhoud komt voor rekening van de provincie. Goed keuring van den grondverkoop aan ver schillende bewoners van het Jullanaplein. Ingekomen was ook een uitvoerig ver slag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim; als leden van die com missie worden herbenoemd de heeren Horsthuis en Pijnenburg. Het verzoek van een technisch bureau te Noordwijk, om alhier een Radio-distri butie te mogen oprichten zal door B. en W. in nadere overweging genomen worden. Op voorstel van B en W. wordt besloten een geldleening van f. 44000 aan te gaan met 't Burgerlijk pensioen-fonds voor Weduwen- en Weezen te 'sHage. Besloten werd met alg. st. tot ruiling van 2 perceelen grond met de R.K. Wo- ningbouwvereeniging, en tot aankoop van een perceeltje, gelegen aan de Jullanastr. Hierna werd behandeld, de begrootlng- Schoolartsendlenst voor het tijdvak 1 April—31 Dec. 1931. Voor dit tijdvak zal de Gemeente f. 502.21 bijdragen. Een perceeltje Weiland, gelegen nabij den Koninginneweg zal verhuurd worden aan J. DuivenvoordenHeeremenis. De bouwverordening werd belangrijk gewijzigd De open-bebouwing werd opge heven voor de buurten Kerkweg, Wasse- naarsche Weg (Zilk) en Regenvlietweg. Een gedeelte van den 's-Gravendam- schen weg tot de Zanderijsloot zal ge- rioleerd worden en ter plaatse zal een trottoir worden aangelegd en een lantaarn geplaatst. Voor deze verbetering wordt f. 1700 uitgetrokken. Overeenkomstig art. 72 der L.O. Wet zal dc Gemeente hare medewerking verleenen aangaande verandering van inrichting der Ned. Herv. School en voor aankoop van nieuwe schoolmeubelen. De Raad zal zich echter eerst goed op de hoogte stellen en zich van deskundig advies laten voorlichten. Op advies van de Gezondheidscommissie worden vier woningen aan de Schoolstraat onbewoonbaar verklaard. Goedkeuring werd verleend aan 't ver zoek van de firma Willemse en Co. om een straat te mogen aanleggen op een terrein nabij de Havenstraat. Er zal gebouwd worden in hoefijzervorm, Ce kosten van rioleering en bestrating komen voor reke ning van de aanvraagster, terwijl boven dien het stellen van garantie verplichtend is. Een verordening wordt vastgesteld op het beheer van het Grondbedrijf. Hier voor wordt een schattingscommissie be noemd. die elk jaar opnieuw de waarde van den grond moet taxeeren. Daar de gemeente thans meer dan 6000 zielen telt, wordt aan den 4en ambtenaar van den Burg. stand eervol ontslag ver leend, daar deze tegelijk Gemeente-ont vanger is, en de combinatie dezer beide betrekkingen niet langer mag voortduren. Thans wordt als 4e ambtenaar benoemd de heer J. Lindner. De instructie voor den Gemeente-ont vanger wordt gewijzigd, en als waarne mend ontvanger bij ziekte en verlof, wordt benoemd de heer J. Lindner. In de Zilk zal het poststation gehand haafd blijven. Een ambten, van 't kantoor Hlllegom wordt belast met het dagelijksch beheer. De Gemeente zal hiervoor f. 124 per jaar bijdragen. Tot leden van het stembureau worden benoemd inplaats van den heer J. Pas schier, die zich niet beschikbaar stelt, de heeren G. Bouwmeester en P. Reyneveld plaatsvervanger Bij de rondvraag wees de heer L. M. van Noort op de rommel nabij de losplaats. Een draad-afzetting zal worden aange bracht. De heer J. van Pareeren vraagt om verbetering van den weg, nabij de Haven. Dit verzoek zal in overweging ge nomen worden. Hierna volgt geheime zit ting. Boschbrand. Op het terrein van de land-exploitatie Maatschappij aan den Gooweg brak een ernstige boschbrand uit. Gelukkig was spoedige hulp aanwezig. Met zand wist men het vuur te beperken. OEGSTGEEST. Candidatenlijst Gemeentebelang. In de gisteravond gehouden vergadering van de vereeniging „Gemeentebelang Oegst- geest" is de candidatenlijst voor leden van den Gemeenteraad vastgesteld als volgt: 1. C. Bakker. 2. Dr. K. Simon Thomas. 3. Pel. 4. M. J. de Groot. 5. W. van Egmond. 6. Dr. H. W. Borgerhoff-Mulder. 7. F. H. Sobels. 8. J. v. d. Velde. Loop der bevolking. Gevestigd: A. van Rijnswou en gezin, rijksbouwk. opzichter, Wetli. Boonstr. 7, van Leiden; Wed. J. Spilker-Wendel, huis houdster, Weill. Boonstraat 7, van Leiden; Wed. L. Kranenburg-Roodenburg, de Kem- penaerstraat 23, van Alphen a. d. Rijn; P. F. G. Gerritsen en gezin, gep. maj. Typ. dienst, Weth. Boonstraat 3, van den Haag; L. A W. van Schaik, apoth. ass„ Geverstraat 45, van Rhenen. Vertrokken: C. M. van de Meene, van F.ndegeesterstraatweg 2, naar den Haag, Tapijtweg 6; M. A. Vnlkenburgh, chauf feur. van Geverstraat 83, n. Leiden, Rijn en Schiekade 55: Wed. W. P. Vletter- van der Linden en gezin, van Dorpsstraat 5, naar Leiden, Douzastraat 9; W. Post, landbouwer, van Haagsche straatweg 8, naar IJselmuiden, Grafh.dijk; U. P. v. Ameyden, arts, van Nassaulaan 19, naar Zwitserland; H. de Wilde, van Julianalaan 15, naar Leiden, Breestraat 23; R. J. G. de Haan, landbouwer, van W. Juftermansstraat 8, naar New-York; Th. Herdejürgen, dienst bode, van W. de Zwljgerlaan 25, naar Wassenaar, Papelaan 44: Fr. Springer, dienstbode, van Julianalaan 13, naar Odoorn, Valtermond 80: E. de Jong, dienstbode, van Wilhelminapark 23, naar Groningen, v. Julsinhaerstr. 36. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella, d. van J. Corsel- Spaa. Overleden: Jan Jacob van Stuijvesant Meijen, 91 jaar, geh. met A. D. C. van Tengnagell de Raad. o— RITNSBURG. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente vergadert morgen des namiddags te 7 uur 30, ter behandeling der volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken schoolbesturen voorschot ten gemeentelijke vergoeding artikel 101 L. O. wet voor 1931. 3. Benoeming leden stembureaux. 4. Benoeming lid commissie gemeente bedrijven, ter vervulling vacature van den heer T. Kralt, wegens bedanken. 5. Aankoop strook grond hoek Noörd- wijkerweg. 6. Adres van den heer H. de Mooij ln verband met garagedeuren. 8. Wijziging gemeentebegrootlng 1930. 9. Adres bewoners Hofje verbetering straat ln verband met het verkeer. 10. Gratificatie chefmonteur en hulp monteur voor buitengewone werkzaam heden. 11. Wijziging pensioensgrondslag. 12. Vaststelling kohier hondenbelasting 1931. Nader wordt gemeld, dat Punt 7 vervalt. De Bloemenhandel. De prijzen waren als volgt: tulpen per dozijn: Vuurbaak f. 0.550.61; Couleur dc Cardinal f. 0.600.65; La Reine Max f. 0.56—0.62; Rubra Max f. 0.40—045; Pe likaan f. 0.60—0.67; La Reine f. 0.34—0.38; Couronne d'Or f. 0.60—0.65; Ibis f. 0.50 0.56; Prins van Oostenrijk f. 0.330.37: Cram. Brillant f. 0.30—0.33: Witte Valk f. 0.650.70; Flamingo f. 0.440.50: Thee roos f. 0.40—0 45; Murillo f. 0.36—0.41; Mac Kinley f. 0.43—0.48; Mr. v. d. Hoeft f. 0.66—0.70; Rose Gris-de-lin f. 0 26—0.30. Proff. Rauwenhoff f. 0.600.65; William Pitt f. 0.60—0.66: Sanders f. 0.50—0 55; Bartigon f. 0.600.65; Centenaire f. 0 58- 0.63; Le Notre f. 0.60—9.66; Vict. d'Olivier- re f. 0.60—0.66; Elisabeth f. 0.63—0.68. Uit de koude kassen: Grand due f. 0.56 —0.60; King of the Yellow f. 0.650.71; Rijzende Zon f. 0.750.85; La Reine f. 0.36 —0.39; Murillo f. 0.43; Mac Kinley f. 0.43 —0.49; Gris-de-lin f. 0.27—0.32: Fred. Moore f. 0.400.44; Copland f. 0.450.51; Prins van Oostenrijk f. 0.360.42; Witte due f. 0.26—0.30. Narcissen per 100: Laurens Koster 1.40 1.60: Omatus f. 0.70—0.80; Golden Spur f. 1.60—1.80; Emperor f. 2.10—2.40; Vic toria f. 2.60—2.80; Sir Watkin f. 2.10— 2 30; Lucifer f. 0.90—1.10: Sion f. 160— I.80. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Installatie de heer D. de Jong Vast stelling verordening hooren van ambte naren-organisaties Ongeorganiseerde werknemers niet aan de werkverschaffing. Voorzitter, burgemeester E. Vernède. 1. Na opening der openbare zitting wordt deze voor een korte poos geschorst opdat de commissie de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van den raad, de heer D. de Jong, ban onderzoeken. De heer W. G. Duynisveld adviseert na dit onderzoek tot toelating. Nadat de heer W. A. A. J. Baron Schim- melpenninck van der Oye het nieuwe lid heeft binnengeleid, legt de lieer D. de Jong in handen van den voorzitter de, bij de wet vereischte, eeden af. Na geluk- wensching door den voorzitter neemt de heer D. de Jong zijne zetel in. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering door den w.n. secretaris voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden goedgekeurd een aantal missiven van Ged. Staten waarbij o.m. wordt bericht van goedkeuring der genomen raadsbeslui ten, een missive van de vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in Lich. opvoe ding in Nederland waarbij een schrijven gericht aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het jaarverslag 1930 van de Schoolcommissie en het verslag 1930 van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Den heer J. Braggaar is het opgevallen het groote aantal ongeoorloofde schoolver zuimen op de R.K. Jongensschool (100) en op de O. L. School Rijndijk (12). Ten slotte wordt in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies een adres van J. W. Versteegen, waarin verzocht wordt huizen op de Kattenlaan aan te sluiten op een rioleering, daar het afvalwater den tuin van adressant bevloeit en een bron is van onreinheid en gevaar voor de volks gezondheid. 3. De aftredende leden der Schattings commissie worden voor 4 jaar herbenoemd. 4. Tot lid van het stembureau wordt in de vacature J. W. Bakker gekozen de heer D. de Jong. 5. Wegens verandering van jaarwedden moeten voor een aantal gemeente-ambte naren en werklieden de pensioensgrond slagen opnieuw worden vastgesteld. Aldus goedgevonden. Tevens wordt goedgevonden de vaststel ling van deze grondslagen te deiegeeren aan B. en W. aangezien deze vaststelling steeds het gevolg is van door den raad vastgestelde jaarweddenregelingen. 6. Besloten wordt medewerking te ver leenen aan het bestuur der R.K. Jongens school voor aanschaffing van banken (f. 150.70). 7. idem aan het bestuur der R.K. Meis jesschool voor uitbreiding van do speel plaats (f. 1685). 8. idem aan det bestuur voor verandering der verlichting (f. 600). Bij dit punt vraagt de heer A. Verboom of deze werken worden aanbesteed. De voorzitter deelt mede dat de raad alleen in beginsel de gelden toestaat en B. en W. nader overleg plegen en zorgen dat 't zoo goedkoop mogelijk wordt uitgevoerd. 9 Door de provinciale griffie is inzake de zekerheidsstelling van den boekhouder kassier der bedrijven een opmerking ge maakt. Besloten wordt het bedrag vast te stellen op f. 6000. 10. Van den heer A. H. Ingenhoes van Schaik te 's-Gravenhage wordt om niet overgenomen een straat aan de Oostzijde van de Wijngaardenlaan. 11. Eveneens wordt v. d. heer C. A.Durang te den Haag om niet overgenomen de De Kempenaerstraat. Deze straten zijn be stemd voor openbaren weg. 12. De heer B. de Jong te Oegstgeest wenschl aan den Rijndijk een fabriek te bouwen. Dit perceel grond is niet aange wezen in het uitbreidingsplan om no- stemd te worden voor fabrieken of werk plaatsen: B. en W. stellen voor onthef fing te verleenen en vinden deze plaats zeer geschikt voor een fabrieksgebouw. Al dus goedgevonden. 13. Aan den heer C. van den Dool te Voorburg wordt vergund inplaats van bin nen één jaar, binnen vier jaar het straten plan voltooid te hebben, nadat de heer D. Limburg bevestigend is geantwoord, dat liet gedeelte wat nu onderhanden is zal worden afgemaakt. 14. Evenals andere jaren wordt aan het Bestuur van de R.K. H.B.S. te Leiden dc gevraagde subsidie verleend. 15. Volgens de ambtenaren-wet moet iedere gemeente een ambtenaren-reglement vaststellen waarbij alle personen in dienst van de gemeente zijn betrokken. In grooto plaatsen bestaat het georganiseerd over leg. maar voor kleine gemeenten kunnen beter de hoofdbesturen hun oordeel ter kennis brengen aan B. en W. en met dit college in overleg treden. Het voorstel van B. en W. wordt aldus vastgesteld. 16. Inzake de werkverschaffing stellen B. en W. voor in het vervolg hiervan uit te sluiten personen die zich niet bij een werkeloosheidverzekering hebben aangeslo ten. Verschillende personen moesten door ge meente en armbesturen worden geholpen. Wanneer zij zich nu aansluiten, kunnen zij 'n volgenden winter hiervan profiteeren. Het rijk en gemeente betalen er reeds aan. De heer D. Limburg juicht dit voorstel too en gelooft dat dit voorstel van 't juiste inzicht getuigt. Hij geeft B. en W. in overweging de maatregel op te nemen dat zij bij een" erkende kas, gesubsidieerd door Rijk en gemepnte, moeten zijn aangesloten. De heer J. J. Dijkman noemt 't verkeerd dat de menschen gedwongen worden lid te worden van een organisatie. Er zal een groot deel zijn dat zich niet aansluit en deze moetep dan toch geholpen worden. Hij is tegen uitsluiting van een deel. De voorzitter antwoordt dat zij dan ver wezen worden naar de armbesturen. Alleen in Nederland is deze verzekering aan de organisaties verbonden. Wij leven nu een maal in een tijd van organisatie. Voor de gemeente is 't ook geen koopje, hoe meer aangesloten, hoe meer de gemeente moet betalen. Wethouder C. Eggink kan zich het be zwaar van den heer Dijkman indenken, 't was ook een bezwaar van hem. Maar 't is een belang van de menschen zelf er gaat een opvoedende kracht van uit. Wie voor zich zelf kan zorgen moet dit doen. De heer v. Leeuwen weet niet wat con- ciSn'.i? bete k n'. G w tensbezwaren, aldus de voorzitter, dan verwondert 't hem dat zij wel de vruchten willen plukken maar hieraan niet willen betalen. De regeling wordt aldus goedgevonden. Nadat enkele bes.uiten comptabiliteit zijn genomen, wordt bij den rondvraag door de heer J. Braggaar namens de arbeiders werkzaam aan de begraafplaats dank ge bracht voor de regeling, alleen de maat regel van uitregenen, b.v. voor een paar uur, wenscht hij een soepeler toepassing. De heer D. Limburg wenscht strengere maatregelen tegen wegracers op Zondag ochtend, wanneer de kerken aangaan. Hierna besloten zitting voor on'heffingen schoolgeld. 22

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6