R.H.W. AGENDA. FRUITSODA BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. HEDEN: Casino-theater: Film vertooning Billlton Mij. 8 uur nam. Oud-Hortuszlcht: Leidsche Radio-ver. Spr. de heer R. P. Wlrlx. 8'/i uur nam. Pieterskerkgracht 11: Ledenverg. Ver. Schoolkinderkleedlng en Voeding. 8 u. n.m. WIJkgebouw Langestraat 6769: Ten toonstelling werkstukken zaag- en tim- merclubs. 24 en 79 uur nam. Voorschoten, oude openbare lagere school. Tentoonstelling Ambachtsteeken- school. 7'/i8'/a uur nam. Donderdag. Hooglandsche kerk: Chr. Zangver. „Ex Animo". „De zeven Kruiswoorden." 8 uur nam. Leger des Heils, Hooigracht: Lichtbeel den en ZangdlenSt, 6 en 8 uur. Nutszaal: Staatk. Geref. Partij. Spr. de heer H. J. Schoonderbeek. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Sonaten-avond Frits Kok. 8 uur nam. Vrfje Evang. Gem.: Samenkomst te 8 u. nam. Voorschoten, oude openbare lagere school. Tentoonstelling Ambachtsteeken- school. VI:8'/i uur nam. Vrijdag. Jeruël, Groenesteeg: Samenkomst 7'/s uur nam. Nederl. Leger der Heils, Lammermarkt. Samenkomst 8 uur nam. Nederl Leger des Heils Levendaal: Sa menkomst 10 uur v.m. Zaterdag. Jaarl. Algem. Verg. N.V. Boek-, Courant en Handelsdrukkerij v.h. J. J. G. Groen en Zn., 3 uur. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft het verzoek der drie land arbeidersbonden om den ultkeeringster- mijn der werkloozenkassen, na de reeds toegestane verlenging van 6 weken nog met eenige weken te verlengen, afgewezen Schout-bij-nacht C. J. E. Brutel de la Rivlère, die bestemd is tot commandant der zeemacht te Willemsoord en in de stelling van Den Helder, zal 21 April die functiën aanvaarden. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat sedert 15 Maart Nederlanders zich te voet of per rijwiel naar Dultschland mogen be geven langs alle over de grens voerende wegen Voor het verkeer met goederen, evenals voor het verkeer met voertuigen, motorrijwielen Inbegrepen, mag echter evenals voorheen, alleen gebruik worden gemaakt van wegen, alwaar douane-on derzoek plaats heeft. UIT NED. OOST-INDIE. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apothekers wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April a.s. (lsten Paaschdag) waargenomen door de apothe ken. G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76. Tel. 406. Maandag 6 April 2den Paaschdag neemt waar apotheek: C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. MOORDENAAR KRANKZINNIG GEWORDEN. SOERABAYA, 31 Maart (Aneta). Gister avond werd een geneesheer gewaarschuwd, dat een 31-jarige Europeaan een ex- machinist, krankzinnig was geworden. De dokter stelde de politie op de hoogte, die uit het ingesteld onderzoek opmaakte, dat men te maken had met den moordenaar van een Inlandsche vrouw op Ketabang, alsmede de moordenaar van den chauffeur ln de Van Hogendorp-laan. De kamer van den krankzinnigen was gebarricadeerd. Men vond daarin een dolkmes, een pistool en rubber-handschoenen, welke laatste vermoedelijk zijn weggenomen uit het ge sticht te Buitenzorg, waar hij reeds eerder verpleegd werd wegens verstandsverbijste ring. doch waaruit hij ontslagen werd omdat hij niet gevaarlijk werd geacht. De krankzinnige werd door 4 commissarissen van politie voor zijn kamer overmand en voorlooplg in het politie-bureau opge sloten. RECLAME. Mineraalwater m. Vruchtensmaak Alleen echt met dit merk. 1906 Limonadefabriek te Leiden. BOND VAN MOBILISATIE-INVALIDEN. Onder voorzitterschap van den heer P. de Boer hield de Bond van Mobilisatie-In validen en van hun nabestaanden zijn 6e Jaarvergadering in de zaal van „Excelsior" te Drachten. De Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental over 1930 wederom met 724 is gestegen en 1929 alzoo nog heeft overtroffen, terwijl hierbij werd opgemerkt dat het ledental in de eerste drie maan den van 1931 reeds wederom met 824 nieuwe leden ls gestegen. Het ledental bedraagt momenteel 2474. waarvan meerderen wonen ln het buiten land als California, Afrika, Dultschland, België en Frankrijk In het afgeloopen Jaar zijn 5 leden overleden. Een woord van hulde werd ge wijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer Bljker, die de belangen van den Bond 3'/; Jaar met ijver en toewijding had ge diend. In totaal werden over het afgeloopen jaar 35601 correspondentie-stukken ver zonden. dit is plm. 110 st. per werkdag. De procedure tegen de Staat is ln ver band met de op handen zijnde wetswijzi ging voorlooplg aangehouden, Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f6833.80 en de uitgaven f6654.82. De con trolecommissie adviseerde, den penning meester onder dankzegging decharge te verleenen. Een voorstel om de volgende Jaarverga- gadering meer in het centrum van het land te houden, kon in verband met fi- nancieele en statuaire bezwaren, niet wor den ingewilligd. Het bestuur zegde toe. dit punt opnieuw ln overweging te zullen ne men, zoodra de financieele toestand dit mogelijk maakt. Een voorstel om de contributie te ver dubbelen. werd door de meerderheid van het bestuur ontraden en afgewezen, na dat de voorzitter de onmogelijkheid hier- van had aangetoond Voorts gaf de voorzitter een uitvoerige uiteenzetting van den stand van zaken den bond betreffende. Een geanimeerde be spreking was hiervan het gevolg. Nadat de voorzitter nog de verschillen de vragers had beantwoord en de ge- wenschtë inlichtingen had verstrekt tot genoegen van de vergadering werd deze gesloten, na een krachtige opwekking aan de leden, opdat ieder in het komende jaar zou zijn een propagandist voor den Bond. GEBOREN: Elizabeth Maria, d. v. B, Boevée en M. E. Borg Wllhelmlna Maria, d. v. A. L. Verlaan en C. Hekman. Louise Elisa beth, d. v. C. F. C. Heine en M, HC. Tibbe. Johannes, z. v. C. W. F. Onvlee en R. Bavelaar. Louis, z. v. J. Vrijenhoek en E. Koekoek. Koosje, d. v. P. Nederlof en M. J. Kukler. Izaac Jacobus, z. v. J. Piket en A. J. de Winter. Jacobus Dirk, z. v D van Royen en A. J. Hannaart. Johanna Maria, d. v. J. D. Stam en G. van Eek. Clasa. Maria Corna., d. v. L. J. v. d. Mey en J. de Bolster. Hermanus, z. v. A. G. Fasseur en M. Botermans. GlJs- bertha Jacoba, d. v. H. de Vries en G. J. v. d. Ham. Anna Maria, d. v. J. C. de Kan en S E, Zwarter. Nies. Jacs. Jozef, z. v. N. Verhaar en A. Kouwenhoven. Willy Hends GiJsb., z. v. H. Vogelenzang en J. van Straten. Geeske, d. v. H. van der Hoeven en D. Blemond. Berns. Corns. Joans., z v. J. J. Wessels en J H, M. Bomert, Nlcolaas, z. v. A Siraa en J. de Koning. Geertra. Edema. Theoda., d. v. N. G. Zandvliet en C. W. ter Haar. Jeltje, d. v. J. Gort en A. van Sluis. Willem, z. v. B de Jong en B de Jonge. Lucas. z. v L Mekel en L. Ruijter. Jan, z. v. F. J. J. Paanakker en M. A. Groenewoud. Nelly Ida, d V. W. Fol- kertsma en W. Boontje. Izak, z. v. I, Hartevelt en M. Klein. GEHUWD. H. J. Valintgoed wedr. en N.Vroomhout jd W. l'Eluse jm en C. Hogenes jd. S Jansen jm. en W. H v. d. Zeeuw jd. I. Kluivers jm. en J. Laterveer Jd. W. F, Marcelis jm. en M J. de Vroede jd. A. A. Roman jm. en M. Hogewonlng Jd. A. A. Spierenburg jm. en S. v. d. Plas jd. A. A Vreeken jm. en J. W. C. Onvlee jd. H. vyibrief jm. en T. Verbeek jd. OVERLEDEN. B. Stijger wedr. 82 j. M. T, v. d. IJssel d. 1 d. C. Kooy wedr. 81 j. C. M. v Staveren d. 56 j. A. v. Velzenv. Stralen wede. 85 j. A. J. Meijer d 28 j. H. P v. Zetten z. 24 j. P. H. Ionker La Pière wede. 70 j. H. P. v.d. Boom man 48 J. W v. Duijn man 32 J. E. FranseDe Heijden wede. 88 j. ff. H. Hartkoorn man 53 j. N. Hoogerdijk z. 3 j. M C. JansenSlierlngs vr. 84 j. J. v. Aart d. 75 j. H. C. Kloos—Zlrkzee vr. 74 j. D. de Kier man 70 j. H. v. d. Voort z 26 j. VERTROKKEN. A. M. Antheunis, Gouda, Hoogstr. 18 B. G. Beulink en fam., Katwijk, Weth. D. Meerburgstr. 32 J. H. den Hengt-Beijer en fam., Veenendaal, Boersland 68 F. Blaauw, Slochteren, Woningbouw J. W. Blote, Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 1 W. J. M. van Noort-v. Bohemen, Am sterdam, Leimuidenstr. 171 M. de Bol ster, Rotterdam, Zw. Paardenstr. 32a N. B. Buiteman, Gorlnchem, Westwagenstr. 117 J. J. Bulthuis. Appingedam, Dijk- straat M. Burggraaf, Oegstgeest, Mau- ritslaan 5 C. N. Cramer, Balik Papan (N. O.-I.) H. Chr, de WitteDezentje, Java Th, Doms, Kookeberg, Rue Smits 28 H. Geerlings, Noordwijkerhout H. de Graaf, Delft, Nieuwelaan 44 I. L. Haroem. Amsterdam, Alb. Dürerstr. 23b H. van Heek, Heerlen, Treebeek, Hotel Ju liana J. C. Chr. Hendrlchs en fam., Alphen a, d. Rijn, Vinkenbuurt 46 J. Holewijn en fam., Wageningen, Harnjes- weg 28 C. G. van Leeuwen-v. d. Hulst, Zoeterwoude, Watertje D R. A. F. Iden- burg, Amsterdam, Beethovenstr. 1031 E. J. van Iterson en fam., Den Haag, van Ingenhouszpl. 8 C. de Jong, IJsselmonde C 153 H. W. Schllperoort-v. Katwijk, Schiedam J. M. van der Laaken. Den Haag, Wesselstr. 199 B. F. Lantrok, Rotterdam. Ie Lombardstr. 57 A. van Leeuwen, N. O.-Indië G. v. der Linden, Andijk, Kerkepad 30 B. R. Drosvan Nierop, Oegstgeest, Jullanalaan 13 A. H. VerhulsdonckNorbart, Den Haag, Kem- perstr. 17 G A. Peter en fam.. Den Haag, Loosd.weg 173 J. P. W. Philippo, Kat wijk, Hospitium Raden S. Poespowar- dojo, Oegstgeest, Kempenaerstr. 81 W. Ritmeester en fam., Alphen a. d. Rijn, Brlttenruststr. 16 C. Roelandse, Den Haag, N. Molstr. 28 A. G. Belsterveld— Rutten en fam., Warmond, Warmundastr. C43 A. van Rijn, Katwijk, Comman deurspad 14 G. Eradus-Rijneker, Oegst geest, Burgem. De Kempenaerstr. 72 A. van Rijnswou en fam., Oegstgeest, Weth. Koonstr. 7 M. Sitter, Horst Emscher, Hesslerstr. 27 Th. A. Stam en fam., Katw'ik, Jan Tooropstr. Ilk J. M. van der Stok, Bergen, N.-H., Huize Wester- wolde W. A. SieburghStous Sloot en Fam., Den Haag, v. Boetselaerl. 233 S. N. Tan, N. O.-Indië M. H. Toussalnt, Voorschoten, Wijngaardenlaan 11 E. M. Valk, Utrecht, Weertsingel WZ 18 J. SpilkerWendel, Oegstgeest, Weth. Boon straat 7 M. P. H. van der Werf, Spau- beek, Wijk F No. 2 P. Wildervanck de Blécourt, Warnsveld A. J. Wurzer, Haar lem. Rozeveldstraat 14. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de handelsverdragen. De rede van Curtlus vindt in Engeland waardeering, niet in Frankrijk, waar het verzet onveranderd blijft. De vereenlgde linksche groepen van de Kamer zonder de socialisten hebben besloten een interpellatie-voorstel over de Dultsch-Oostenrijksche Tol-Unie in te dienen. Herriot kreeg opdracht in naam van de radicaal-socialisten het woord te nemen en een uitgebreid debat over deze kwestie te eischen. De links-radicalen hebben den voormallgen minister van Luchtvaart Laurent Eynac verzocht het woord te voeren. De partij legde boven dien eenparig een verklaring af, volgens welke zij de methoden van geheime diplo matie veroordeelt, welke de onderhande laars van Duitschland en Oostenrijk ge volgd hebben en waarin verder gezegd wordt, dat de Tolunie in strijd is met het Verdrag van Salnt-Germain en het Pro tocol van 1922. ZIJ etscht energieken steun voor de diplomatieke démarche, welke door Briand is ondernomen in het belang van de veiligheid des lands en van den vrede. De Kamerleden, die reeds een Interpel latie over het Duitsch-Oostenrijksche accoord hadden aangevraagd, hebben zich bereid verklaard niet op onmiddellijke behandeling aan te dringen. De handelsverdragen met Zuidslavië en Hongarije zijn door de Oostenrijksche ge zanten te Belgrado en Boedanest uit naam van de Oostenrijksche regeering met 1 Juli 1931 opgezegd. Deze opzegging geschiedde onder mede- deeling. dat de nog beschikbare tijd ge bruikt zou worden voor het aangaan van een nieuwe regeling. Gandhi heeft op het Indische congres een voorstel voor een verbod van alcohol voor geheel Britsch-Indlë ingediend. De commissie van het congres betuigde haar instemming met dit voorstel. In de slotzitting heeft Gandhi nog eens een overzicht gegeven van de hervormin gen, die hij voor Indlé wenscht, wanneer hij al izijn wenscheli zou kunnen verwe zenlijken. Hij eischte staatscontrole op de sleutel-industrie en de bodemschatten van het land, een beperking der salaris sen der staatsambtenaren tot ongeveer 35 pond per maand, vermindering van de uitgaven voor bewapening mei minstens 50 pct„ kosteloos schoolbezoek en volle dige controle over het leger en te marine. Op dit programma zou Gandhl trachten de toekomstige regeering reeds van te vo ren vast te leggen. Met 90 tegen 51 stem men keurde het congres dit proa am goed. FRANKRIJK IJMUIDEN, 1 April. VISCIIPRIJZEN. Tarbc.t per K.G. f. 2.10-2. Griet per kist van 50 K.Q f. 65—20. Tongen per K.G. f. 2.40—1 60. Zetschol per kist van 50 K.G. f.42—17. Kleine Schol 35-6. Bot f. 7.50 —0.60. Sohar f. 10-1.80. Tongschar 1.44 28. Roggen per 20 stuks f.30. Pieterman en Poentjes per kist van 50 K.G. f 8—6. Groote Schelvisch f.62. Middel Schelvisch f. 55—55 Klcinmiddcl Schelvisch f. 38 -36. Kleine Schelvisch f. 23 16.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.47—21. Gullen per kist van 50 KG. f.26—1153. Lengen per stul: f,3.41—1.15. Heilbot per K.G. f. 1.75— 1 15 Wijting per kist van 50 K.G. f.8—1.90. Knolviscn per stuk f. 1.35—0.10. Aangekomen 8 Stoomtrawlers: IJM. 143 met f3186. [JM. 374 met f.2799. IJM. 167 met f.2999 IJM. 201 met f.2657. IJM. 155 inet f.1343. IJM. 100 niet f.908. IJM. 61 met f. 1716. IJM. 54 van IJsland met f.3072. de heuger VL 197 met f.1271 en de Engelsche drifters LO 1299 niet 1.492. LT 553 met f699, de loggers: K.W. 161 met f.204. K W. 56 met f.5P9. K.W. 5 met f,667. K.W. 40 met f.559. K.W. 20 met f.538. K.W. 172 met f.637. K.W. 36 met f. 480. KW. 22 met f.471. K.W. 147 met f.331. K W. 97 met f.387. SCH. 72 met f.458. SCH. 312 met f.545. SCH 285 met f817. SCH. .179 met f. 482. SCH. 25 met f. 682. SCH. 210 met f.590. SCH. 260 met f.590. SCH 311 met f.530. Laval handhaaft zich. - Vreemdelingen- bezoek aan de koloniale tentoonstelling, - Uitbreiding der staking. In de kamercommissie had de Fransche regeering de laatste dagen eenige moei lijkheden ondervonden bij de behandeling van de salariskwestie voor onderwijzers en leeraren. Een 3-jarlge periode voor salarlswiizlglng, zooals de Kamer wensch- te, was door den Senaat afgewezen. De regeering wensohte eveneens een 4-jarige periode, doch de Kamer stemde met 350 tegen 236 stemmen voor de 3-jarige pe riode. Tenslotte heeft Laval, nadat hij verdere verhoogmg had geweigerd met het oog op de finantiën, zijn zin gekregen. Na het stellen van de vertrouwenskwestie kreeg hij een meerderheid van 30 stemmen. Minister-president Laval heeft op ver zoek van de ministerieele commissie be- i slist, dat buitenlandsche bezoekers van de koloniale tentoonstelling te Parijs vrijge- i steld zullen worden van pasformallteiten 1 en de kosten daaraan verbonden. I Een identiteitskaart, afgegeven in hun land van herkomst en met een visum van 1 den betrokken consul zal voldoende zijn. De staking in de Noordelijke mijndis- trlcten neemt van dag tot dag grootere afmetingen aan. Terwijl Maandagochtend hier en daar en dan nog door kleine groe pen gevolg werd gegeven aan de stakings- oproep der communisten is de aanhang ln den loop van gisteren belangrijk grooter geworden terwijl Maandagmiddag 28 pet. cler arbeiders staakten was dat in de Noordelijke kolenbekken reeds tot 49 pet. oogelocpen. Bovendien kwam het in vele plaatsen tot heftige incidenten tusschen politie en stakers, waarbij vooral veel Poolsche mijnwerkers waren betrokken; 5 hunner werden gearresteerd. CHINA. De buitenl. politiek. De leider van de Chineesche legeering Tsjang Kai-sjek, heeft ln een nde ver klaard, dat de belangrijkste taa;, welke ihans voor de nationale regeering te ver lichten valt, de afschaffing is vai de zg. „ongelijke" verdragen. Er zijn op het i oogenblik nog onderhandelingen gaande over de afschaffing van de exteritorali- telt. De uitslag dier onderhandelinten zou —meende spr. het bewijs leveren of de houding van de mogendheden opreiht ge meend was of niet. DE THURINGSCHE REGEERI5G GEVALLEN. WEIMAR, 1 April. (V.D.) De Thlring- sche Landdag heeft hedenmiddag tegen 2 uur na stormachtige debatten oe so ciaal-democratische moties van waitrou- wen tegen de regeering Frick (nat.-.ocia- list) aangenomen met een meerderheid van 7 stemmen. Voor de sociaal-democra tische motie stemden de sociaal-derrncra- ten, de communisten, de staatspartij ui de Duitsche volkspartij, tezamen 29 s.em- men. Tegen de motie stemden de Duiisch- Nationalen de Economische parti„ de Landvolkoartij en de economisten, dit te zamen 22 stemmen hadden. Twee alge- vaardigden onthielden zich van stemrring. GEVESTIGD: LUCHTDIENST OP PRAAG. Met ingang van heden ls ingesteld de luchtdienst AmsterdamRotterdam Essen /Miilhetm Halle/Leipzig Praag, welke te 10.25 van Amsterdam Schiphol en te 11.10 van Rotterdam Waalhaven zal vertrekken. VERSPREIDE BERICHTEN. Heden viert de bekende Rotterdam- sche architect C. N. van Goor, zijn 70sten verjaardag. D. Bauer en fam., boekdrukker, H. Rijn dijk 220 D. de Boer, dienstbode, Doeza- straat 18; W. P. E. Broers, Oude Rijn 55a M. GansBrokaar, Lange Brug 16: W. Choufour, dienstbode, Heynsiusstr. 8 J. Christiaanse en fam., adj. dir. distil leerderij. Zoeterw Singel 40 J. Colpa en fan., machinist. H. Morschweg 58 F. Contardo, granietwerker, Oude Rrjn 126a P. de Haas, Lombokstraat 31 J. C. Hetjmans, dienstbode, N. Beestenm. 8/10 P. P. C. Hoenselaar, kok, Narm- straat 33 B. H. Holsboer, kantoorbe diende, Nieuwe Rijn 32 I. Koorenhof. kastenmaker. Dillenb.str. 4 N. C. Mar- bus, dienstbode, Rijnsb.weg 90 P. C. de Meij en fam chauffeur, Kabeljouwstr. 1 L. Migchels. B. en Gasthuispolder 6 J. P. F. van der Plas. PK Koorsteeg 4 A. Rathgeb. dienstbode, Rijnsb.weg 90 E. Samsom, Noordeinde 47 - H. M. Schreu- óer en fam., electrlclen, Atjehstr. 55 C. M. D. van der EnghSchuchmann. Heerensteeg 21a J. J. Chr. Schuit, on derwijzeres. Bllderdijkstraat 12 J. Snel- ders. Potgieterlaan 13a J. Verkerk en fam. kantoorbediende, Hoogewoerd 14 W. van Vessem. schilder. Trompstr. 13 C. J. van der Waals, monteur. P. Huiberts- hof 7 T. J. Koreman -Wlldenboer Bui tenruststraat 9 J. Wlllms, winkeljuffr. Nieuwsteeg 6. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Maandag was er op de Gorinchemsche markt een aardige aanvoer nJ. 421 stuks runderen. De handel had een gewoon, dus redelijk verloop. De vraag was gelijk aan hetgeen ten verkoop werd gezet en aldus bleven de prijzen onveranderd. Men be- i steedde voor versche kalfkoelen f. 300— I f. 380, vaarzen f. 225f. 325 per stuk. Bui- I tenlandsche handel was er niet. De Bel- gen die de laatste paar maanden nogal wat vee voor de welde kochten, komen j thans niet meer zoo druk; zoodoende was j het gister te Roterdam op de veemarkt wel iets kalmer. 1313 stuks vee op de magere markt. De prijzen bleven ook hier onveranderd en vrijwel alles werd verkocht voor het binnenland. Jonge beesten aanmerkelijk trager; maar toch ook niet goedkooper. Te Groningen wer den 1184 en te Purmerend gister 485 stuks kalf- en melkvee aangevoerd. Hier verliep de handel eveneens stroever en niet ge heel prijshoudend. Opmerkelijk was dat nu de gebruiksbeesten niet zoo vlot wer den verhandeld het tegenovergestelde juist met het vette vee het geval was. Een lste kwaliteit beestje was zeer gevraagd en duur te verkoopen Zeker doen de a.s. Paaschdagen hieraan meewerken. Er wordt een extra stukje vleesch gebruikt; althans door den slager ln voorraad ge nomen. De kalveren waren ook voor de prima kwaliteiten goed te plaatsen, en tot flinke prijzen. Voor mindere kwaliteit was de kooplust er niet. 3552 cent werd be steed per levende pond. Nuchtere kalve ren gingen wel vlugger maar nog niet zoo veel duurder van de hand. Noteering bleef ongewijzigd. In den schapenhandel kwam geen verandering. Zoowel te Rotterdam, Groningen ais Purmerend, kleine aanbie dingen en weinig kooplust. Voor den ex- porthandel zullen de prijzen nog iets moe ten zakken. Veel heeft Holland echter op 't oogenblik niet voorhanden. Het wachten is nu op de jonge zuiglammoren. Met de vette varkenshandel viel de verkoop nog niet tegen. Prijzen en handel gaven weer iets vaster aanzien. Vertrouwen op de toekomst mag men echter nog niet heb ben. Geen enkele factor ls daar voor momenteel nog aanwezig. VAN DER S. ENGELAND. - Het begrootingsjaar. - Staking te Londen. Lord Stanfordham t - Het Indische Congres. Het heden eindigende begrootingsjaar sluit met een tekort van 23.275.971 p.st. Onder de uitgaven waren 68.820.431 p.st. begrepen voor amortisatie. Na een kort debat heeft het Lagerhuis gisteravond een metie der conservatieven, waarin de regeering beschuldigd werd. dat zij ondanks Snowdens waarschuwing niets werkelijks gedaan had om bezuiniging In te voeren, met 247 tegen 219 stemmen ver worpen. De meeste liberalen stemden te gen, enkele onthielden zich van stemming De werkloosheid is met bijkans 60000 personen afgenomen, doch overschrijdt nog de 2'/i millioen. Meer dan 2000 arbeiders van de dépots der goederenstations te Londen hebben den arbeid neergelegd ten teeken van protest tegen de aanvaarding van het loonaccoord door het syndicaat der spoor wegarbeiders. Na een slepende ziekte van eenige maanden ls Lord Stanfordham, de parti culiere secretaris van den Koning, te Lon den overleden. Hij was geboren in 1849 en nam deel aan den Zoeloe-oorlog in 1879 als Arthur Briggs. Daar hij het land ken de, werd hij door de regeering gekozen om ex-keizerin Eugénie van Frankrijk te be geleiden op haar reis naar Zoeloeland, waar zij de plaats wilde zien, waar haar eenige zoon gesneuveld was. Briggs be wees op dien tocht zooveel tact en voor komendheid, dat Eugénie hem ten zeerste aan koningin Victoria aanbeval, die hem eerst als kamerjonker in dienst nam, hem daarna tot kamerheer verhief en hem in 1895 tot haar particuliere secretaris be noemde. Bij den dood van de oude Ko ningin ging Briggs. die intusschen Lord Stanfordham geworden was, in dezelfde functie over bij den prins van Wales, thans koning George, en bij zijn troons bestijging in 1910 heeft de Koning hem in die waardigheid bevestigd Lord Stan fordham kwam zelden te Londen, was zoo goed als onbekend bij de aristocratie van het Westend en leefde bijna uitsluitend voor zijn zeer gewichtige, maar ook zeer delicate taak Twee jaar geleden hij het bereiken van den 80-iarlgen leeftijd wilde hij ontslag nemen, maar de Koning was zoo aan hem gehecht, dat hij hem ver zocht tc blijven ofschoon hij den laats ten tijd door onderstaatssecretarissen werd bijgestaan. GESPANNEN TOESTAND IN HET ROERGEBIED. BOCHUM, 1 April. (V.D.), Tengevdge van de opzegging door de werkgevers tan het looncontract in de metaal- en koltn- industrie voor de industrie-groep Nocrd West, is de toestand in het Rijnsch-Weit- faalsch industrie-gebied zeer gespannen. De Revolutionaire Vakvereeniglngs-Orgi- nisatles hebben, tezamen met den Cort- munistischen Mijnwerkersbond, een groo'.e actie ingezet voor een staking van mijn werkers en metaal-arbeiders ln het Roei- gebied. Overal ziet men de staklngs- oproepen der communistische organisaties en de oproepen voor de mobilisatie-ver gaderingen. Men vreest, dat ondanks de gematigde actie der andere vakbonden de communisten een groot deel der arbeiders voor hun stakingsplannen zullen winnen, want de stemming ln het Roergebied is uiterst verbitterd. De communistische eischen zijn: handhaving van de loonen, ploegtijden voor de mijnwerkers van 7 uur en verkorting van den arbeidstijd tot 7, resp. 6 uur per dag. Wanneer het in het Noord-Westelijk industrie-gebied tot een conflict komt, zullen hierbij een half millioen arbeiders betrokken zijn. Hoezeer de radicaliseering van de arbeiders in dit gebied toeneemt ls wei verleden week gebleken bij de verkie zingen voor de bedrijfsraden voor de mijnen, toen het communistische stern- mental een sterke stijging vertoonde. Uit gebracht werden op de vertegenwoordi gers der moderne organisaties 80.641, op de Christelijke vakbeweging 53.860, op de communisten en hun R. V. O. 60.909 en op de natlonaal-socialistlsche organisatie 17.814. BYP.D'S POOLVLUCHT. NEW-YORK, 1 April. (V.D.). Het ver zoek van Admiraal Richard Byrd en zijn drie metgezellen om officieele erkenning van hun historische vlucht over de Zuid pool op 29 November 1929, waarbij zij Inderdaad de Pool bereikten, is door de National Geographic Society goedgekeurd. In een speciale uitgave wordt aan de hand van de overgelegde bewijzen de erkenning van genoemd feit bekend gemaakt en gemotiveerd. DE AARDBEVINGSRAMP IN NICARIGUA NEW YORK, 1 April (Reuter.) Vol gens een radiotelegram bedraagt het aan tal dooden te Managua 2500. Het aantal gewonden wordt op meer dan 10.000 be groot Amerikaansche marinesoldaten doorzoeken met levensgevaar de puin- hoopen. De gewonden worden naar de vrijwel onbeschadigd gebleven Amerikaan sche ziekenhuizen vervoerd. Hedenmorgen zullen vanuit New York twee vliegtuigen naar het tooneel van den ramp vertrekken met marine-dok toren en geneesmiddelen. Ook zijn Amerikaansche hulpexpedities met verpleegsters onderweg. De materieele schade wordt op 150 millioen gulden ge schat. Onbeschrijfelijke toorreelen spelen I zich af. Het gekreun der gewonden, die I zich niet konden losmaken van onder de j gevallen balken en stukken pi uur, ver- j vulde de lucht, toen de Amerikaansche marinetroepen over de hoopen smeulend hout klauterden om de slachtoffers te j redden, terwijl de brand woedde ln de centrale zakenwijk waar prachtige nieuwe gebouwen evengoed als oude bouwsels een prooi werden van het vuur. Muur na muur stortte in. in de straten het leven der vrijwillige reddingsman schappen in gevaar brengend die de vlammen trachtten vóór te blijven op hun weg overal gekwetsten wegdragend. Naar men zich herinnert liefft in De cember 1926 in Managua eveneens een aardbeving plaats gehad, echter veel minder hevig dan thans Toen werden slechts enkele hulzen en het paleis van den president verwoest. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2