H.H. ADVERTEERDERS. 72ste Jaargang WOENSDAG 25 MAART 1931 No. 21785 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden, LEIDSCH DAGBLAD DAGBL'AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek „0.18 Franco per post L2.35 -j- portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Advertentiën voor ons blad gelieve men den dag vóór dien van plaatsing aan ons bureau aan te bieden. Men is dan zeker van plaat sing en tevens, dat aan het zetten der advertentiën de noodige zorg be steed kan worden. Vooral advertentiën voor Vrijdag bezorge men Donderdag en voor den Zaterdag op Vrijdag. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op het bepaalde bij de wet van 18 Juli 1930, Staatsblad No. 333; Brengen ter kennis van belangheb benden lo. dat de hoofden van binnen deze gemeente aanwezige inrichtingen, tot de oprichting of uitbreiding waarvan vóór 12 Februari 1929 vergunning is verleend krachtens de Hinderwet of de vóór het in werking treden dier wet geldende Konink lijke besluiten, verplicht zijn de hun ver leende vergunning vóór 1 April 1931 aan bet Gemeentebestuur over te leggen; 2o. dat daarbij tevens moeten worden overgelegd alle daaraan gehechte stukken en alle besluiten, waarbij de vergunning ls gewijzigd of waarbij ontheffing van voorwaarden is toegestaan; 3o. dat bij niet inachtneming van het bovenstaande vóór 1 April 1931 de betrok ken inrichting, te rekenen van 1 Juli da.v. geacht zal worden zonder vergunning inwerking te zijn en dat wijziging der ver gunning of ontheffing der voorwaarden niet is verleend. Van de overlegging der bovenbedoelde stukken zal door het Gemeentebestuur ten verklaring worden afgegeven. Binnen één maand na de overlegging zullen zij tegen afgifte van een bewijs van ont- tangst aan de belanghebbenden worden teruggegeven. De inlevering dient te geschieden ten Gemeentehuize, Rapenburg 12. 2237 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 25 Maart 1931. VERPACHTING WEILAND NABIJ HET SANATORIUM „RHIJNGEEST". Burgemeester en Wethouders van Lei den zullen op Dinsdag, 31 Maart 1931, des voormiddags te 11 uur ten bureele van Gemeentewerken, Breestraat No. 125, in bet openbaar voor den tijd van twee jaren gerekend te zijn ingegaan op 1 Januari '931, verpachten de perceelen weiland nabij het sanatorium „Rhijngeest", kadas traal bekend gemeente Oegstgeest, Sectie B. Nis. 442, 413, 595, 426, 447, 594 en 593, tezamen groot 3.59.96 H.A. De inschrijvingsbiljetten moeten voor het uur der verpachting ten bureele van Gemeentewerken, bovenbedoeld, zijn be- rorgd. De voorwaarden liggen ter visie op de Afdeeling Financien der Gemeente-Secre tarie (gebouw Wallon, Rapenburg No. 12). 2238 ADRES AAN DEN RAAD. Over venten op Zondag. Aan den Raad is volgend adres gezon den. Ondergeteekende, het bestuur der Staat- fundig Gereformeerde Partij van de Afd. «iden, te Leiden, geeft met verschuldig- eerbied te kennen, dat zü en vele "Urgers van Leiden met haar, met een "tartelijk gevoel de pijnlijke gewaarwor- "'S opdoen, dat in de stad harer inwo- 'sHeeren Dag met toenemende "■Mtheid wordt ontheiligd, dat de Over heid regeert bij de gratie Gods, en als """danig moet zijn Gods dienaresse, dat Pnare ledenvergadering van j.l. 16 Maart J»r voren is gebracht, dat op 'sHeeren «SF wordt gecolporteerd met onchriste- lectuur, wat in strijd is met Gods wet mi Reden waarom zij Uw hooggeacht »„Ee beleefd doch dringend verzoekt, r® bepaling in 't leven te roepen, dat op «Mag verboden wordt met dergelijk "christelijke lectuur te venten.... W.g. C. H. OVERDUIN, Voorzitter. M. J. DOOL, Secretaris. 36 JAAR MILITAIRE DIENST. Uitreiking van de gouden medaille. Adj. O.-O. W. H. M. Geenc. Gisteravond had in de Morschpoort- kazerne de aanbieding plaats van een ge schenk aan den heer W. H. M. Geene, Adj. Onderofficier bij het 4e R. I. door Ce cursisten van het Vrijw. Landstormkorps „Motordienst", sectie Leiden, zulks in verband met het feit, dat genoemde heer heden zijn 36-jarig jubileum in militairen dienst herdenkt. Te ongeveer half tien hadden de cur sisten zich opgesteld, waarna de Adjudant Geene binnengeleid door den sergeant E. Raams de zaal binnentrad. Laatstgenoemde nam hier het woord er. sprak den instructeur ongeveer als volgt toe: Wij staan op het oogenbiik aan den vooravond van den dag, waarop U voor 36-jarigen trouwen dienst een onderschei ding zal worden uitgereikt. Achter die uit reiking ligt zeer veel. U hebt gedurende een menschenleven U geheel gegeven voor ons Vorstenhuis en Vaderland. Vele jonge menschen hebben aan U een gedeelte van hun opvoeding te danken, in het bijzonder zij die het voorrecht hadden U als leermeester te mogen beschouwen. Ik verzeker U. mede namens mijn cur sisten, dat wij het ons als een eer reke nen, dat U ons is aangewezen als in structeur. Alhoewel het misschien meermalen voorkwam, dat de cursus matig werd be zocht, kunt U er zich van verzekerd hou den, dat wij die tot de geregelde bezoekers kunnen worden gerekend, steeds spontaan er. enthousiast Uw lessen hebben gevolgd. Wii hebben veel van U geleerd. Wij heb ben U leeren kennen als een voorbeeld van plichtsbetrachting en nauwgezetheid. Helpend, waar U helpen kon. Vraagbaak van iedereen. Spr. besloot met den wensch. dat de ju bilaris nog eenige jaren in functie zal blijven om vervolgens nog lang van zijn welverdiende rust te genieten. Namens alle cursisten bood spr. den heer Geene een fraai schilderstuk aan. De jubilaris dankte geroerd voor dit blijk van sym pathie. Hedenmorgen had in dc garnizoens- bibliotheek boven het voormalig militaire hospitaal de eigenlijke huldiging plaats. De jubilaris werd, nadat door kapitein- adjudant Kuiper het besluit tot toeken ning van de gouden medaille was voorge lezen, toegesproken door den garnizoens commandant. overste ie Poole, die hem het eere-metaal op de borst spelde. Spr. prees den jubilaris om zijn nauw gezette plichtsbetrachting en om de op gewektheid, waarmede hij steeds zijn dienst heeft vervuld. Steeds kon men op hem staat maken en voor zijn leerlingen betoonde hij een vaderlijke zorg. Spr. hoopt dat de heer Geene nog langen tijd een sieraad van het vierde regiment zal blijven Nadat alle aanwezigen, waaronder ma joor Dames, majoor van Mens en de leger- predikant ds. Nauta. den jubilaris hadden gelukgewenscht. werd hi.i nog gehuldigd door de officieren, die hem bij monde van overste ie Poole een fraaie hanglamp aan boden. Daarna had in de onderofficiers-cantine de huldiging door de kameraden plaats. De heer Geene werd hier toegesproken door den vaandeldrager, adj .-onderofficier Ja ger, die den jubilaris in de eerste plaats feliciteerde met zijn 52-jarigen geboorte dag. Spr. wees er voorts op, dat de heer Geene 36 jaar trouw en eerlijk heeft ge diend Reeds na zes jarpn werd hij bevor derd in den rang van onderofficier, na zeven jaar tot sergeant-majoor en in 1921 tot adjudant-onderofficier. Ruim 33 jaar van zijn leven heeft hij doorgebracht bij het 4e regiment en kan daarvan alzoo met het volste recht de nestor worden genoemd. Spr. wees op de bijzondere kwaliteiten van den jubilaris als militair en als mensch. altijd was hij bereid met raad en daad bij te staan. Spr. herinnerde aan de gebeurtenissen in de afgeloopen zes en dertig .iaar. de verbetering voor de onder officieren, de reorganisatie, de mobilisatie de uittocht van de kameraden in 1923, ter wijl den jubilaris zorg en verdriet niet zijn bespaard gebleven. Bij alles werd de heer Geene echter trouw bijgestaan door zijn echtgenoote, die spr. als huldeblijk bloe men aanbood. Aan den jubilaris bood spr. mede namens de sergeants van de mili taire politie en van het landstormcorps een fraaie clubfauteuil aan, terwijl hij de aanwezigen verzocht een driewerf hoera op den heer Geene uit te brengen, waar aan spontaan werd gevolg gegeven. De heer Geene zegde ontroerd dank voor de hartelijke huldiging, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Intusschen werd de heer Geene voor een kort oogenbiik v/eggeroepen naar de opleiding, waar hem bij monde van den heer de Jongh een vulpenhouder werd aangeboden. GEREF. KERK VAN LEIDEN. De Kerkeraad der Geref. Kerk alhier stelde in de vacature Ds. H. J. Kouwen- hoven als tweetal de predikanten A. de Bondt te Pijnacker-Nootdorp en G. Laar man te Hilversum. Reeds a.s. Zondagavona zal een keuze gedaan worden. VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. LEIDSCHE C.J.M.V.-PADVINDERS. Opvoering van „Dc Veldwachter van Beukenhorst." In de groote zaal van de Stadsgehoor zaal, die flink was bezet, hebben gister avond de C.J.M.V.-padvinders een feest avond gegeven. De bijeenkomst stond on der leiding van den heer L. Questroo, dio I na de opening op de gebruikelijke wijze j een kort openingswoord sprak, waarin hij I alle aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder ds. Kalkman, hoofdcom missaris van de N.P.V., den heer Delgorge, districtscommissaris, ds. Kuilman van Leiden en voorts de leiders van andere i groepen, de leden van het afdeelingsbe- stuur en van de groepcomité's. Voor dit openingswoord was de avond ingezet met het padvinderslied, gezongen door de keurig op het tooneel opgestelde feestvierende groep n onmiddellijk door de zaal overgenomen. De groep op het tooneel demonstreerde met fraaie licht effecten het internationaal karakter der padvindersbeweging. Na een aardig stukje van de welpen: „Door wolven opgevoed" was de avond voor het grootste gedeelte gewijd aan de opvoering van „De veldwachter van Beu kenhorst", een stuk vol komische mo menten, waarin het thema verwerkt was van den strijd van de padvindersbeweging tegen de domheid en het vooroordeel, dat j nog steeds ten opzichte van deze bewe- ging bestaat en waarbij de padvinders ge- j legenheid vonden een gedeelte van hun I kampleven te demonstreeren. Het stuk slaagde goed en vond bij de zaal, die zich uitstekend amuseerde een dankbaar ont haal. Een strijkje onder leiding van den heer J. P. Mulder Jr. luisterde den avond op. Gesloten werd met het zingen van Ge zang 96 EXCURSIEBILJETTEN NAAR LONDEN. Door de Ned. Spoorwegen zullen goed- koope Excursiebiljetten naar Londen wor den afgegeven. De heenreis naar Harwich moet geheel afgelegd worden op den eer sten dag van den geldigheidsduur (geen Zondag zijnde), de terugreis behoeft niet geheel op denzelfden dag afgelegd te worden. Maar mag niet eerder dan op den achtsten dag van den geldigheidsduur begonnen worden. De prijs van een Excursiebiljet van Leiden naar Londen bedraagt heen en terug f. 31.35, derde klasse spoor in Ne derland. 2de klasse boot en derde klasse spoor in Engeland. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". Voorjaarsfeestavond. In de geheel gevulde Concordia-feest- zaal werd gisteravond de voorjaarsfeest avond van de „Buurtvereeniging Eensge zindheid" gehouden. In zijn openingsrede verwelkomde de voorzitter, de heer W. F. van der Broek, in het bijzonder de afge vaardigden van de zustervereeniging Zui derkwartier, de heeren Bodewes en Herf- kens, hoofden van scholen in het district der vereeniging en den penningmeester der Bouwvereeniging. Door leden van dc Harmonica-vereeni- ging D.V.V. en de Tooneelclub „Entre Nous" werd de. verdere avond gevuld Onder leiding van den directeur H. van der Velden of in duetten gaven de leden van D.V.V. blijk van hun geoefendheid op het accordeon tot groote voldoening van het dankbaar applaudisseerend publiek. Door „Entre-Nous" werd de klucht „De Macht der Vrouw" opgevoerd. Hoewel de rollen niet alle even goed ingestudeerd waren, het acteeren soms te stijf was en de uitspraak hier en daar te wenschen overliet, hebben de aanwezigen zich toch wel geamuseerd, en zeer zeker is dit in de eerste plaats te danken aan het gave spel van den heer Jac de Groot, die, in een voor hem bij uitstek geschikte rol ver boven zijn medespelers uitstak. Den mede spelenden dames werd na afloop in den vorm van bloemen hulde gebracht voor het geboden spel. Een gezellig samenzijn besloot den wel geslaagden avond. Redevoeringen van de heeren Mr. Joekes cn Kortland. De afdeeling Leiden van bovengenoemde partij heeft gisteravond haar verkiezings campagne naar-buiten-uit geopend met een vergadering in de Nutszaal, waar als sprekers optraden mr. Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gneraal en de heer Kortland, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De bijeenkomst, welke zeer matig was bezocht, werd geleid door prof. mr. R. Kranenburg, die in het kort wees op het belang van de a.s. Statenverkiezingen en vervolgens het woord gaf aan den heer Kortland, die voornamelijk de provinciale taak van de Staten wilde behandelen. Het is voor de gemeenten van het allergroot ste belang of het college van Gedep. Sta ten remmend werkt of dat er stuwkracht van uitgaat. Immers dit college oefent de controle uit op de handelingen van ge meente- en polderbesturen, de stichting van scholen door vereenigingen, den aan leg van wegen en kanalen, enz. Aan de hand van de afgeloopen vier- jaariijksche periode, ging spr. na wat in dat tijdvak op verschillend gebied is tot stand gebracht en op welke wijze de ver schillende partijen zich daarbij hebben gedragen. In dit verband besprak de heer Kortland in het bijzonder de verwerping van het door de v. d. fractie ingediende voorstel om de interpellabiliteit van de le den van Gedep. Staten t.o.v. het toezicht op de handelingen der gemeentebesturen te handhaven, de subsidiëering van den schoolartsendienst en de vaststelling van het provinciaal wegenplan, waarbij hij, mede ter bestrijding van dc werkloosheid, een lans brak ten gunste van tegemoet koming in de onderhoudskos'en van die wegen, waarvan het onderhoud niet is opgedragen aan rijk of provincie Al ver zet zich het democratische gevoelen tegen handhaving van de Eerste Kamer, zoo ls het toch van belang, nu haar voortbe staan voorloopig zeer waarschijnlijk is, in dat lichaam zoo goed mogelijk vertegen woordigd te zijn, waarmede spr. dus het algemeene politieke terrein betrad. Hierbij protesteerde spr. met klem tegen de wijze, I waarop het Vlootplan door de regeering is behandeld; een handeling, welke in- druischt tegen de meerderheid van den volkswil. Afgezien nog van het standpunt der nationale ontwapening, dat de V.D B. inneemt, mede uit de overweging, dat onze weermacht toch absoluut onvoldoende is. Wat beteekent onze bewapening tegenover het buitenland? Oorlog is een kwestie van macht, niet van recht. En waar iedereen het erover eens is, dat in den toekomsti- gen oorlog die partij zal overwinnen welke de grootst mogelijke technische hulpmid delen tot haar beschikking heeït. daar acht spr. het niet noodig zelf mede te werken tot vernietiging van de mensch- heid en het eigen-ik. Het bezitten van een weermacht is een groot gevaar. Ten slotte behandelde spr. nog liet vraagstuk der mobilisaie. waarbij hij met kracht grondwetsherziening bepleitte, opdat een zoo belangrijk besluit als dat eener mobi lisatie niet enkel in handen zij van den ministerraad, doch van het gansche par lement. De heer Joekes, hierop het .woord ver krijgende. zeide voornamelijk de alge meene nationale politiek te willen behan delen. gezien vanuit vrijzinnig-democra tisch oogpunt. De maatschappij is niet ge baat met een groote groep lakschen en lauwen, noch met een categorie personen, welke met welk oogmerk dan ook gebruik wil maken van geweldsmiddelen, waarbij dc persoonlijke vrijheid gevaar loopt (zie Rusland), doch wel met menschen. die zich bewust de vraag stellen op welke wijze het best in de maatschapDelijke orde verbeteringen kunnen worden gebracht, zonder daarbij de religie onverwrikbaar vast te koppelen aan liet staatkundig ge voelen der individuen. Als centrale gedachte van het jiolitieke werk streeft de V D. B. naar eerbiediging van het menschelijke in ieder mensch door bevordering van gelijke ontwikke lingskansen. Daaraan ontbreekt volgens spr. hier te lande nog al iets. Na jaren- langen striid zijn we gekomen tot een 7- jarige leerplichtwet voor het lager onder wijs. doch dat is niet voldoende ook het ambachts- en t.uinbouwonderwijs dient gesteund. Hij streeft naar belastingheffini. volgens draagkracht en beperking van de indirecte heffingen, daar deze oneven redig belasten. Dezelfde gedachte komt ook tot uiting in zijn streven op sociaal gebied. De V. D B verzet zich tegen over dreven individualisme, doch evenzeer tegen staatsalmacht. Hij wil bevorderen, dat iedere menschengroep leve onder zoo gun stig mogelijke omstandigheden oa. door vaststelling van minimum loonen. beper king van den arbeidstijd en bestrijding der werkloosheid. Ook de ouderdomsver zorging heeft nog verbetering noodig. De gedachte van gelijkwaardigheid van man en vrouw brengt mede, dat belangrijke wijzigingen moeten worden aangebracht in de huwelijkswetgeving zoomede in de gansche staatkundige wetgeving. Waar vrouwen de geschiktheid voor een bcpaaM ambt bezitten, is het een onbillijkheid haar daarvan uit te sluiten. Ook t. a v. de werking van het staats bestel zelve is verbetering dringend nood zakelijk. Het mag niet voorkomen dat een meerderheid in het parlement in feite zich tegen haar zin neerlegt bij den wensch BINNENLAND. De opheffing van het opvoedingsgesticht te Avereest door de Tweede Kamer goed gekeurd (Parlementair Overzicht, 3e Blad) Deskundigen-onderzoek naar de oorzaak van het vliegongeluk op Waalhaven (Ge mengd, 2de Blad). Het standpunt der regeering inzake den invoer van Russisch aardappelmeel in ons land (Land- en Tuinbouw, 3de Blad). BUITENLAND. Dc organisatiecommissie der Europeeschc unie te Parijs bijeen (Buitenland, le Blad). De Engclsche liberalen vergaderen (Bui tenland en Tel., 1ste Blad). Muiterij in Peru. De rust is hersteld. (Buitenland, 1ste Blad). van een kabinet zooals in de praktijk ge schiedt. Spr. wijdde in dit verband uit over de behandeling van de Tarwewet, de verhooging van de accijns op het gedistil leerd en van de belasting op de sigaretten, daarbij wijzende op het karakter van een extra-parlementair kabinet. De oorzaak van de vele tekortkomingen op allerlei gebied schuilt volgens spr. in het feit. dat ons politieke leven uiteenvalt in aantai groepen, welke zich niet staatkundig ge bonden voelen. Tenslotte wees spr. op de groeiende ge dachte van nationale ontwapening, ook In kerkelijke kringen. De gedachte der neu traliteit is uit den tijd; wij moeten kiezen tusschen versterking der oorlogstoerus ting of radicale afschaffing. Prof. Kranenburg sloot hierna de ver gadering onder dank aan de sprekers. DE AMBTENARENWET. Uiteenzetting door den heer Vijlbrief. Door het plaatselijk A. C. O. P.-comit6 ter behartiging der algemeene belangen van overheidspersoneel werd gister avond in het Volksgebouw aan de Heeren- gracht voor de leden van de bij het co mité aangesloten bonden een inlichtende vergadering gehouden over de ambtena renwet. De vergadering was goed bezoch* en werd bij ontstentenis van den voorzit ter geleid door den heer Jac. Tjalsma, secretaris van het plaatselijk A. C. O. P. Met een enkel woord leidde deze den heer N. Vijlbrief, secretaris van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, bij de vergade ring in. De heer Vijlbrief wees er op, dat bij een bespreking van deze wet beperking ge boden is. De geschiedenis van de totstand koming der wet ging hij zwijgend voor bij om zich alleen te bepalen tot de voornaamste artikelen. Van belang is te weten, dat allen, die in overheidsdienst zijn, ambtenaren zoowel als werklieden, vast aangestelden en tijdelijke werkkrach ten onder de wet vallen. Verder geeft de wet aan in welke gevallen de ambtenaar tegen straffen, besluiten enz. in beroep kan gaan en hoe dit zal geschieden. Er zullen 7 ambtenaren-gerechten in ons land komen, waarvan de leden zullen worden benoemd door den minister van Justitie en nog een Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Plaatselijke berechting door een scheidsgerecht zal echter ook mogelijk zijn. De voor- en nadeelen van scheids gerecht of ambtenarengerecht werden door spreker uitvoerig aangegeven. De heer Vijlbrief eindigde met er op te wijzen, dat men in de ambtenarenwet nog slechts een b^gin heeft te zien van administratief recht. Door een tweetal leden werden vragen gesteld, welke door den heer Vijl brief werden beantwoord. Met. een woord van dank tot spreker en toehoorders sloot de voorzitter daarop de vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter H mej. H A E. Bonemeijer, (Leiden); letter F mej. J. A. D. Verhoop (Den Haag); voor het docto raal examen wis- en natuurkunde, met hoofdvak wls-kunde de heer J. Engelfriet (Den Haag). Candidaatsexamen rechten mej. A. E. M. E Grüner Aerdenhout)economisch doctoraal examen Indologie de heer P. Koster (Boskoop); voorbereidend kerke lijk examen mej. C. P. Thomson (Alk maar). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift get. „Beschouwingen over zwangerschapsreacties", de heer L. E. Kruyff, geb. te Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1