72«'e Jaargang ZATERDAG 21 MAART 1931 No. 21782 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bH een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, për wëek „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaal uit ZES bladen EERSTE BLAD. afsluiting heerenstraat. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat let gedeelte van de Heerenstraat, gelegen tusschen den Zoeterwoudschen Singel en de Leliestraat, in verband met rioleerings- ïerkzaamheden, met ingang van Maan dag 23 Maart a.s., tot nadere aankondi ging, voor het rijverkeer zal zijn afge- 1gedoeld verkeer zal worden geleid langs den Zoeterwoudschen Singel, den Lam- nenschansweg en de Leliestraat. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Maart 1931. 2032 hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lel den; Gezien het verzoek van: a. de firma J. J. Glizenij en Co. om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats van ïmpen en beenderen in het perceel Roe rraat Nis. 3, 5 en 7, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. Nis. 764, 765 en 3384; b. de firma W. A. F. Marijt en Zonen om vergunning tot het oprichten jan een bewaarplaats en drogerij van wol en zouterij van huiden in het perceel 2e Looierstraat Nis. 7375, kadastraal be iend Gemeente Leiden, Sectie C No. 1891; t de firma W. A. F. Marijt en Zonen om rergunning tot het oprichten van een klopperij, drogerij en bewaarplaats van hulden in het perceel Kijfgracht No. 25, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C No. 1085; d. H. A. Lonnée om vergunning tot het oprichten van een in richting voor de bereiding van verpakte geneesmiddelen op de perceelen kadastr. lekend Gemeente Leiden, Sectie M, Nis. 4751, 3709, 3710 en 502 gelegen aan den Zoeterwoudsche Singel tusschen de per ceelen plaatselijk gemerkt 7 en 8; e. Jaco bus Marijt om vergunning tot het oprich ten van een ploterij, zouterij van huiden, drogerij en opslagplaats van wol in het perceel 2e Looierstraat No. 9 b, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C, No. 1635. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven hiermede kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede dat op Zaterdag, den i April e.k. des voormiddags te half elf dien in het perceel Breestraat 125 (Bu reau van Gemeentewerken) gelegenheid lal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn tetschenen, teneinde hun bezwaren mon deling toe te lichten. AUG. L. REIMERINGER. Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Maart 1931. 2031 Prof. dr. P. N. VAN KAMPEN. Eervol ontslag ais hooglecraar. Prof. dr. Pleter Nicolaas van Kampen werd 30 Juni 1878 te Amsterdam geboren, bezocht daar het gymnasium en werd in 1896 aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam als student in de wis- en natuurkunde ingeschreven. Den llden October 1904 werd hij aan deze universiteit bevorderd tot doctor in de plant- en dier kunde op een proefschrift, getiteld: „De Tympana aistreek van den zoogdierschedel. Van 1900 tot 1905 was hij conservator van het Zoölogisch Museum te Amsterdam van van 1906 tot 1910 chef van het Vis- scherijstation te Batavia. In 1910 nam hij als zoöloog deel aan een expeditie naar Nieuw Guinea. Vervolgens was hij assistent en privaat-docent en in 1916 lector aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Bij K. B. van 14 December 1916 werd hij benoemd tot opvolger van wijlen prof. dr. G. C. J. Vosmaer als hoogleeraar in de dierkunde, de vergelijkende ontleedkunde en de vergelijkende physiologie aan de Leidsche universiteit. Tegelijkertijd volgde hij prof. Vosmaer op als directeur van het Zoölogisch Laboratorium alhier. Dit hoog leraarsambt aanvaardde hij den 14den Februari 1917 met een rede getiteld: „Het individu in het dierenrijk". Tal van publicaties zijn in den loop der jaren van zijn hand verschenen o.a. „De hulpmiddelen der veevisscherij op Java en Madoera in gebruik"; „Visscherij en Visch- teelt in Ned. Indië"; „The amphibea of the Indo-Australian Archipelago" en in samenwerking met dr. K. Boschma: „De Rhizocephal en der Siboga-expeditie". Van zijn verdere werken is vooral be kend zijn voortreffelijk leerboek der ver gelijkende ontleedkunde van de verte braten. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prol. Van Kampen. K°n. besl. is op zijn verzoek wegens k p „eldsredenen eervol ontslagen prof. d.'oi',l v- Kampen, als hoogleeraar aan "oksunlversiteit alhier, met dankbetui- voor de belangrijke in die betrekking "Wezen diensten. De voorjaarsvergadering. De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken heeft in het Bondsgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht de voorjaars ledenvergadering gehouden. Nadat de Voorzitter, de heer J. Zitman, de vergadering had geopend, werden de notulen van de op 23 October 1930 gehou den ledenvergadering ongewijzigd goed gekeurd. Vervolgens werd het door den Secretaris, den heer P. T. de Jong, samen gesteld jaarverslag gelezen. Allereerst werd het heengaan van den heer H. D. van Weizen als Voorzitter gememoreerd, wiens functie door den 2en Voorzitter, den heer J. Zitman werd overgenomen. In de vacature van 2e Voorzitter werd door de benoeming van den heer H. van Leeuwen voorzien. De invoering van de straatbelasting en de hiertegen door den Bond gevoerde actie werd uitvoerig behandeld. Met erkente lijkheid werd getuigd, dat door medewer king van Gemeentezijde, de afwenteling van deze belasting op de huurders, voor de leden op eenvoudige wijze is geschied. Door het Bestuur werden 42 aanvragen om toetreding tot het lidmaatschap in behandeling genomen. Hiervan werden 3D goedgekeurd en 3 afgewezen. Het totaal aan de leden behoorend aantal huizen bedraagt 4908. De Bond bleef de Leidsche afdeeling van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. De heer H. D. van Meizen trad af als lid van het hoofdbestuur van dezen Bond. terwijl de heer P. T. de Jong eerst als lid van het Algemeen Bestuur en later tot lid van het Dagelijksch Bestuur van den Landelijken Bond werd benoemd. De Commissie van advies bracht 106 adviezen aan leden uit, tegen 59 in 1928 en 70 in 1929. Het zijn in de meeste ge vallen huurgeschillen over kleine, niet op bondscontract verhuurde woningen waar over advies wordt gevraagd. Het is voor buitenstaanders onbegrijpelijk hoevele voetangels en klemmen er zijn, welke men op dit terrein niet zou zoeken. De werkzaamheden op het bondskantoor werden met een nieuwen dienst uitgebreid, namelijk het invullen van huurcontrac ten voor woningen, welke door de leden zijn verhuurd. Het kantoor belast zich tevens met de zegeling en het laten re- gistrecren van deze contracten. Door het kantoor werden 473 klachten in behandeling genomen of aan huurders aanmaningen verzonden, om aan hunne verplichtingen enz. te voldoen. Aan huur ders van woningen werden 114 huurop- zeggingen uitgebracht. Hiervan gingen er 33 per Deurwaarder, 8 opzeggingen werden ingetrokken. 18 huurders verlieten na uit gesproken vonnis vrijwillig de woning, maar van 7 huurders moesten de wo ningen gerechtelijk worden ontruimd. In gevallen, welke vereenigbaar waren rret de reglementaire bepalingen, heeft de Eond bii gerechtelijke ontruiming van woningen 2/3 van de daaruit voortvloeien de zegel-, registratie-, griffie- en deur waarderskosten voor de leden betaalt. Aan oude in de schuldboeken voorkomende huurschuld, kwam een bedrag van f. 1166.69 door bemiddeling van het kan toor terecht. Hierbij waren bedragen, welke sinds 1906 in de schuldboeken wa ren ingeschreven Aan huurders van wo ningen werden 586 huurbriefies ofgegeve als bewijs dat zij aan hun huurvernlich tingen jegens de leden hebben voldacr Tegen één huurder, die onder een val schen naam en misleidende mededeelinger een huurbriefje heeft weten te bemach tigen, werd een klacht bij de Politie in gediend. De Secretaris eindigt zijn verslag met de mededeeling, dat de waarde van het lidmaatschap van den Bond niet ln cijfers is weer te geven. Uit het door den penningmeester, den heer J. van der Steen uitgebracht over zicht van de financiën bleek dat de Bond versterking van de kasmiddelen noodlg heeft. Verschillende uitgaven, zooals van Gerechtskosten, enz. worden jaarlijks hooger, voorzieningen op het kantoor en in het gebouw zijn noodig. zoodat het Eestuur niet anders heeft kunnen doen, dan op de agenda van deze vergadering een voorste] tot contributie-verhooging te brengen. De heer F. Los vroeg of de aansluiting bij den Nederlandschen Bond van Huls- en Grondeigenaren en Bouwondernemers gezien het hooge contributiebedrag, ge wettigd is. Op verzoek van den Voorzitter, gaf de heer H. D. van Weizen een overzicht van de nuttige werkzaamheden door den Lan delijken Bond op woninggebied verricht. Hieruit noemen wij o.m. dat een voorge stelde belasting op waarde-vermeerdering van onroerend goed. mede door invloed van dezen Bond, niet tot stand is geko men. terwijl de verzachting en later de intrekking van de huurwetten, grooten- deels aan het werk van den Ned. Bond is te danken. Bezitters van huizen be- hooren dankbaar te zijn dat deze organi satie bestaat, en haar wakend oog over voorgestelde en bestaande wetten, die het bezit van onroerend goed bedreigen, laat gaan. Deze Bond kan als een bolwerk tegen aanslagen op het privaat bezit wor den beschouwd. De verslagen van den secretaris en pen ningmeester werden daarna goedgekeurd. De heeren W. Oostveen, H. van Gelder en Jac. Keij brachten als leden van de Kascommissie een gunstig rapport uit over het financieel beheer van den penning meester en stelden voor om advies in te winnen of door modemiseering van het huidige boekhoudsysteem deze overzich telijker kan worden. Bij de periodieke bestuursverkiezing, werden bij enkele candidaatstelllng de heeren P. T. de Jong, als secretaris, J. Engels als 2e penningmeester en J Meijer, Ph. Rosdorff en M: Splinter Gz. als Com missieleden herkozen. Een voorgestelde wijziging van het H. H. reglement, beoogende het entreegeld en het contributiebedrag hooger te stellen, namelijk met vijf cents per ingeschreven woning en per kwartaal, ingaande 1 April e.k., kwam daarna in behandeling. De penningmeester gaf een uitvoerig over- zich, aantoonende waarom deze verster king der kasmiddelen dringend noodig is. De heer Mr. H. R. Goudsmit als Verte genwoordiger van een aangesloten wo ningstichting had bezwaar tegen deze contributie-verhooging. minder omdat hij de noodzakelijkheid hiervan niet inzag, dan wel, omdat dit een uitgaafpost voov de door hem beheerde exploitatie zal geven, welke bezwaarlijk gedragen kan worden. Nadat het Bestuur had toegezegd, dat het met een voorstel tot contributie verlaging zal komen, wanneer de kas zulks eenigszins zal toelaten, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. Bij de rondvraag gaf de heer H. D. van Weizen in overweging, de statuten zoo danig te wijzigen, dat een aftredend be stuurslid. niet weder onmiddellijk her kiesbaar zal zijn. waardoor een gewenschte rouleering in het bestuur zal worden ver kregen. Het bestuur zegde toe. dit voor stel onder de oogen te zuilen zien. Een der aanwezigen verzocht het be stuur toezicht er op te willen houden, dat de Gemeentelijke Radiodienst geen steu nen of ander bevestigings-materiaal zonder verkregen toestemming van de eigenaren, aan de huizen van de leden zal aanbrengen. De Voorzitter zegde toe. hieraan zijn aandacht te zullen schenken. Van andere zijde werd de wenschelijk- heid betoogd, dat bij dagvaarding tot woningontruiming, tevens een toewijzing tot schadevergoeding aan den Rechter zal worden gevraagd, voor huurschuld, scha- deaanbrenging aan de woning, en het na geëindigde huur onrechtmatig in gebruik houden van de woning. Mr. H. R. Goudsmit meende dat zulks zeer goed mogelijk is. en dat de toegewe zen schadevergoeding, dan eventueel door loon- of pandbeslag op de nalatige huur ders kan worden verhaald. Het Bestuur deelde mede. met den uit gesproken wensch rekening te zullen houden, waarna de vergadering werd ge sloten. GOUDEN JUBILEUM. Gisteren was het vijftig jaren geleden, dat de heer J. Teeuwen werd aangesteld als agent van het Ziekenfonds en de Be- 'grafenissociëteit „Tot Hulp der Mensch- heid", waarvan de Begrafenissociëteit is overgebracht in de thans bestaande N.V. Leidsche Levensverzekering Maatschappij. 's Middags werd dit gouden jubileum voor den jubilaris op de meest eervolle en aangename wijze door het Bestuur en het geheele personeel ten kantore herdacht. Het moet den heer Teeuwen dan ook wel ten volle gebleken zijn, hoe hoog hij bij zijn superieuren, het kantoor- en agenten- nersoneel staat aangeschreven. Hij heeft dan ook gedurende die vijftig jaren zijn volle persoon gegeven aan zijn werk, voor zijn Maatschappij en niet minder voor de belangen van de verzekerden. D. BEUTH 80 JAAR. 7 u' - De heer Beutb. Nadat kort geleden een onzer Leidsche fabrikanten een gouden jubileum vierde, is het nu een oud-fabrikant, die in goede gezondheid zijn tachtigsten verjaardag viert. Op 23 Maart valt dit voorrecht te beurt aan onzen stadgenoot, den heer D. Beuth, oud-mede-directeur der bekende deken- fabriek der firma R. M. Beuth en Zonen op de Kaiserstraat. Deze fabriek werd gesticht door den vader van den jubilaris, den heer R. M. Beuth. Bescheiden begon nen, heeft ze zich in den loop der jaren geweldig uitgebreid. De heer D. Beuth heeft door zijn mede-leiding veel tot dien bloei bijgedragen. Ongeveer tien jaar ge leden trok hij zich uit het zakenleven te rug en leeft sindsdien ambteloos. Op een leven van veel werken kan hij heden te rugzien. Ook buiten zijn gewone werk wijdde hij zijn krachten aan verschillende instellingen. Zoo was hij o.a. vele jaren voorzitter van het Kerkbestuur der Nederl. Israëlitische Gemeente hier ter stede. Op zijn 80sten verjaardag zal het hem dan ook niet ontbreken aan veel blijken van belangstelling en wij voegen hier gaarne onze gelukwenschen bij de vele, welke hem ongetwijfeld zullen bereiken. HET STATION. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Waterstaatsbegroo- ting wordt gezegd, dat het nog geenszins vaststaat, dat alhier een verhoogd station zal worden gebouwd, daar nog geen rege ling is getroffen omtrent de verdeeling der op vijf millioen geraamde kosten. ROOKVERBOD IN EIOSCOOPEN? Naar wij vernemen zijn hier ter stede plannen in voorbereiding om voor de Leidsche bioscoop-theaters een algeheel rookverbod in te stellèn. Dat de overgroote meerderheid der bioseoopliefhebbers dit erg prettig zal vinden, meenen wij te moe ten betwijfelen. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD De afdeeling Leiden van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft voor de a.s. raadsverkiezingen de volgende candida- tenlijst ingediend: 1. J. M. Vos; 2. Jac. Zitman; 3. mevr. Kromvan der Plas; 4. J. F. de Ren; 5. P. J. Pont; 6. Ch. L. Wald- kötter. ACADEMISCHE EXAMENS. Taalkundig candidaatsexamen Indolo gie de heer J. van den Broek 'Den Haag) Candidaatsexamen klassieke letteren mej. A. van Rijnbach (Leiden); Candidaats examen godgeleerdheid de heeren A. G. van Wijk en J. D. Michon (beiden Den Haag). o DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. Na het gebruikelijke journaal en een teekenfilmpje draait al lereerst de film „Zijn laatste Gang" waar in George Bancroft. Tay Wray en Richard Arlen de hoofdpersonen vertolken. Deze film waarin tenslotte het beter „ik" van den beruchten misdadiger Them- derbolt (George Bancroft) zegeviert over zijn misdadigen aanleg, is rijk aan span nende momenten, afgewisseld door tragi sche oogenblikken. In den laatsten gang van den moorde naar naar de eleetrische stoel bereikt zij haar hoogtepunt. Onder ademlooze stilte verloopt het afscheid tusschen Bob (Ri chard Arlen i en Bancroft door detralies van de groote Amerikaansche gevangenis. „Leutnant warst du einst hei den Hu- saren", de operette-film, welke na de pauze vertoond wordt, is wel geheel in te genstelling met de voorgaande film! Ge sponnen om het aftreden van Koningin BINNENLAND. De Waterstaatsbegrooting voor 19311 memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 1ste Blad). Het vliegongeluk op Schiphol. (Gem., 2e Blad.). Moordaanslag in een trein tusschen Oss en Den Bosch; de dader aangehouden. (Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. De Duitsche oud-rijkskanselier Herman Müller Is overleden. (Buitenland le BI.). In Finland is een burgerlijke coalitie- regeering gevormd. (Buitenland, le BI.), Alexandra van Gregorië met een luchtig heid der operette-kunst eigen is de film rijk aan alleraardigste episoden. Zang, dans en aankleeding maken het geheel zeer aantrekkelijk en een bezoek volko men waard! Luxor-theater. Dupont's regie waar borgt een goede film! In „Gekooide Men- schen" maakte hij daarbij een gratis, maar bekwaam gebruik van de nooit zwij gende stem der verraderlijke zee, die door heel dit drama haar dreigende klanken doet hooren. Gekooide menschen zijn zij, die in de oneindige eenzaamheid van een vuurtoren ver in de open zee hun zenuwsloopend leven leiden, menschen, die maanden achtereen van de bewoonde wereld afgesloten zijn en er stil aan ver ruwen, somber worden en zichtbaar lijden onder het altijd aanhoudende knagen der kille eenzaamheid, die doet verlangen naar leven en licht en liefdeIn deze omgeving, waar de zee ook bij zacht weer nog buldert en beukt, brengt Keil (Frits Kortner) zijn veel jongere vrouw, die hij op een uitstapje naar het vasteland heeft leeren kennen en onmiddellijk getrouwd heeft. Begeleid door het lied der kokende golven viert het zonderlinge gezelschap het bruiloftsfeest en reeds dan is het dui delijk dat dit huwelijk op een drama moet uitloopen. dat de jonge knappe en levens lustige vrouw zich voelen zal als een vogel in haar kooi en pogingen doen zal om er uit te ontsnappen! Kell's voornaamste helper, Caas (Heinrich George) doorziet direct de situatie en vanaf den eersten dag is zijn streven er op gericht de troos teloosheid van het leven op den vuur toren voor haar te doen groeien opdat zij ten laatste bereid zal zijn met hem te vluchten naar het vasteland. De opzet schijnt te slagen, maar juist voordat zij voltrokken zal worden komt een schip breukeling, Kingsley (Conrad Veidt), die dra de liefde der vrouw weet te winnen en zoo haat zaait in het hart van den onverzoenlijken Cass. En thans komt dan het meest spannende deel van deze boeien de film, welke na langdurige en veelvul dige woorden-duels leidt tot een uitbar sting. Cass wordt neergeschoten Kingsley (die door de politie gezocht werd i gearresteerden de vrouw voor eeuwig weggezonden van den vuurtoren, waar de geschokte echtgenoot, haar nooit meer te aanschouwen wcnscht. In het bijprogramma o.m. het Ufa-jour- naal en een door Marie Prevost zeer gees tig vertolkt blijspelletje, dat den toeschou wers vele vroolijke oogenblikken bezorgd heeft. Deze week heeft de Directie van het Ca .iuo-theater een zeer sensationeel nro- gramma samengesteld, welke door de lief hebbers van Wild-West films zeer zeker op hooger. prijs zal worden gesteld. Na twee kleine filmpjes en een Wild- West film „De schrik der Grens" wordt ons na de pauze de hoofdfilm „Misdadi gers volgens de Wet" vertoond, met in de hoofdrollen George O'brien en Sue Carol. Buck Duane, die in de streek van Rio Grande bekend staat als een misdadiger, wil niets liever dan dat zijn naam weer ge zuiverd zal worden. Na tal van wederwaardigheden lukt dit hem eindelijk en ziet hij zich in zijn eer hersteld. City-Theater „In old Arizona" is de titel van de interressante rolprent, welke deze week in het theater aan de Haar lemmerstraat wordt vertoond. Ze behelst de geschiedenis van een bruut, die door een zachte vrouwenhand tenslotte wordt bedwongen en tot een behoorlijk mensch in de maatschappij wordt opgevoed. Pierre Leenhouts, de bekende humorist houdt ver volgens de aanwezigen een halfuurtje aangenaam bezig. Na de pauze brengt de ontembare bruid" het verhaal van een meisje, dat gedwongen wordt in het hu welijk te treden met den zoon van een hertog. Teneinde hieraan te ontkomen, ontvlucht zij de ouderlijke woning en

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1