J V? Ê4 Ou 1 AGENDA. Genees het huidje LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. INGEZONDEN. HEDEN: Stadsgehoorzaal: S. D. Vr. Pr Commis- missie. Feestavond. 8 uur. Katwijk aan Zee: Ger. Gem. Ds. Lamain. 7]/i uur. Leiderdorp: (Geref. Kerk): Uitv. Chr. Zangvereeniging „Excelsior". 8 uur namiddag. Vrijdag. Prediker: Herv. Staatspartij. Spr. ds. Gravemeijer. 8 uur nam. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. Solist Henrl Temianka (viool). 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst Ier apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Mrt. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. RECLAME. van de kleine met en houdt het droog met PUROLPOEDER HKl 1696 TRAMPERSONEEL EN FORENSEN BELASTING. Voor de conducteurs der N. Z. H. T. M. zijn de aanslagen ingetrokken. Voor de H. T. M,-conducteurs gehandhaafd. Eenige maanden geleden werden de tramconducteurs die dienst doen op de interlocale tramlijnen van Den Haag naar Leiden, verrast met een aanslag in de fo rensenbelasting van de gemeente Leiden, loopende over een tijdvak van drie jaar, n.l. 1928—'29, 1929—'30 en 1930—'31. Deze aanslag betrof zoowel conducteurs van de H. T. M. als van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij. Laatstgenoemde maatschappij diende onmiddellijk bij de betreffende autoritei- teiten een protest in. Als gevolg hiervan werd door een inspecteur der belastingen een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarna bleek, dat door de betreffende conducteurs van deze maatschappij per jaar in totaal niet langer dan 85 dagen te Leiden werd vertoefd. Aangezien het in de belastingwet vastgesteld minimum voor een aanslag ln de forensenbelasting 90 da gen bedraagt, waren de conducteurs van de N. Z. H. T. M. dus ten onrechte in de Leldsche forensenbelasting aangeslagen. Dientengevolge werden de aanslagen weer ingetrokken. De conducteurs van de H. T. M. die dienst doen op de lijnen naar Leidenver- blijven per jaar aanmerkelijk meer dan 85 dagen te Leiden. Voor deze categorie is de aanslag dan ook gehandhaafd. Van de zijde van deze conducteurs, noch van de directie der H. T. M., is tegen deze aan slagen geprotesteerd, daar men, zooals de directie aan de „Avndp." mededeelde, uit ervaring weet, dat het toch niets zou hel pen. Bovendien is het belastingjaar Mei 1930—Mei 1931 het laatste jaar, waarin forensenbelasting geheven wordt, zoodat het euvel hierdoor vanzelf een einde neemt. Dinsdag 31 dezer zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer W. F. de Jonge zijn werkkring bij den veerdienst Leiden— Den Haag v.v., hoofd de heer J. C. Munck aanvaardde. Op 18 Maart j.l. waren 1364 werk- loozen ingeschreven, tegen 640 op den zelfden datum in 1930. De Rotterdamsche Lloyd Rapide van het mailsehip „Indrapoera" wordt Zater dag 21 Maart te 9.19 in den Haag ver wacht. De politie alhier heeft den Duitscher M. B., die hier zonder middelen van be staan rondzwierf, over de grens geleid. Gisteren is de 14-jarige A. du P in de blikfabriek va de firma P. aan het Utrechtsche Jaagpad met zijn hand be kneld geraakt tusschen een lorrie, waar door hij vermoedelijk zijn rechterpols brak. De E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. KFPK- EN srwom meimus PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem. (Koningsstraat)Vrijdag- nam. 7 uur. ds. M. Heikoop van Utrecht. KON. VER. „HET NEDERL. TOONEEL" „Jeugdliefde", looneelspel in 4 bedrijven van Jean Sarment. Neemt u plaats in den trein, die u door „Jeugdliefde" zal voeren. Langs een vlakke baan voert de trein u aanvanke lijk voort: u is in de woning van een vroegere opera-ster, die 2 zoons heeft. Eén, René, ls architect, doch heeft zijn kracht verloren daar hij mist den voor zijn ka rakter zoo noodigen vrouwelijken steun: de ander, Jean, is dichter van naam, die echter door een ongelukkige liefde zijn geheugen heeft verloren, die men zal trachten te doen terugkeeren door de „vrouw in 't spel", Nelly bij hem terug te brengen. Eerste bedrijf: schildering van de situatie. Bij het tweede bedrijf begint pas de handeling. Dan gaat de trein bergopwaarts. Nelly vindt den „gek" een lieve jongen die ge heel in zijn voordeel is veranderd en vat nu liefde voor hem op. Voor René schijnt het echter een spel, alleen er op berekend, het geheugen van zijn broer weer op te wekken; hij ziet niet, dat het ernst wordt; mede doordat hij zelf Nelly als zijn vrouw begeert. Men voelt de botsing komen. Waarom evenwel dat totaal overbodige re laas tusschen den volkomen willekeurig ingelaschten bisschop en de moeder. Nog hooger stijgt de (rein in het derde bedrijf: de botsing bereikt het hoogte punt. Steeds feller worden de gevoelens van René voor Nelly, die echter Jean op recht is gaan beminnen cn hem zijn ge heugen weet te hergeven, al gaat dit wat abrupt. Jean en Nelly schijnen een ge lukkig paar te zullen worden tot René zijn broer weet te suggeeren. dat Nelly in waarheid niet Nelly is. alleen een pre cies op haar gelijkende; Jean is verraden door zijn broer Wanneer de trein u aldus op den heuveltop heeft gevoerd, blijkt opeens, dat aan de andere zijde van den heuvel niets dan een afgrond is en daarin wordt u neergeploft: midden in ouderwetsche melo-dramatiek. Jean pleegt zelfmoord, René, door Nelly geweigerd, zal zijn heele leven de wroeging over zijn verraad moe ten dragen. Ziedaar een schets van dit „patholo gisch geval", dat aanvankelijk veel belooft en boeiend bezig houdt, trots enkele feilen en fouten, die o.i. zijn toe te schrijven aan de jeugd van den auteur, die zijn „Le Pêcheur d'Ombres" schreef omstreeks 1921 op pl.m. 24-jarlgen leeftijd. Het blijft, al doet Sarment hier en daar een poging om uit te komen boven het „ge val" en doet hij daarbij eenige accenten beluisteren, die getuigen van inzicht van 's menschen's kringloop, echter een geval, een interessant geval tot het slot alle illusies wegneemt en een onbevredigende stemming achterlaat. Jammer, heel jam mer na de drie, steeds stijgende eerste be drijven, die Sarment doen kennen als een der Fransche jongeren, die voor de toe komst wel iets beloven, zooals door zijn latere stukken, hier te lande nog niet ge speeld, reeds is gestaafd. De drie hoofdfiguren hebben in de drie eerste bedrijven prachtig geacheveerd spel te genieten gegeven over de geheele linie. Oprecht hebben wij genoten van de creatie, die Joh. de Meester Jr., Paul Huf cn Nel Stants gaven van Jean, René en Nelly. Jean werd beleefd en doorleefd als „gek", die juichen kan en vroolijk zijn, waar hij de last van zijn geheugen en dus van zijn oude gevoelens niet meer heeft te torsen, om daarvan direct den vollen druk weer te merken, zoodra zijn geestvermo gens zijn teruggekeerd in normale bed ding; René was de sombere, in zichzelf ge keerde. die zijn werkkracht ziet sloopen en daardoor gedreven wordt tot zijn „fasci- neerend verraad; Nelly droeg overtuigend over het voetlicht haar groeiende liefde voor Jean, die haar zoo anders maakt, dat Jean werkelijk kan denken, dat zij een andere Nelly is, dan hij vroeger kende. In het slotbedrijf, in dien melodramatl- schen afgrond, plofte ook hun spel ineen als een kaartenhuis, al deden zij hun uiterste best te redden, wat te redden viel, wat echter niet veel ls. De bijrollen, zonder kleur geschreven, verzwakken het geheel en werden tooneel- plichtmatlg gespeeld. Met deze opvoering het was de 8ste abonnementsvoorstelling! is de serie der abonnementsvoorstelllngen beëindigd. Helaas kan hiervan niet gelden: eind goed, al goed. al was er thans wel voelbare waardeering voor het vertoonde. Óf de serie over 't geheel zal hebben voldaan, betwijfelen we, doch niettemin hopen wij, dat ook volgend seizoen, zij het in anderen vorm, een herhaling zal kun nen slagen. ACCIJNS OP SIGARETTEN. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Rotterdam (vac. J. C. H. Scholten). W. A. B. ten Kate te Enschedé; dr. E. H Blaauwendraad te Vlissingen en G J. Waardenburg, te Haarlem. Beroepen: Te Ouderkerk a. d. IJsel, ds. I. Kievit te Baarn. Te Ter Horne (Fr.l ds. K. de Zwart te Wirdum (Fr.) Te Waarder (toez ds. F. van Aseh, te Randwijk. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen! REDACTIEIS07 l RECLAME. Overtuigt U zelf! Neemt wat PASTOL en wrijft dit fijn tusschen duim cn wijsvin' ger. Dan merkt U, dat PaSTOL geen scherpe of grofkorre lige bcstanddcelen be vat. - Daarom is PaSTOL de Ideale tandpasta, die ook het tandvleesch verzorgt en versterkt. PaSTOL reinigt grondig zonder te schuren, maakt de tanden blank en houdt den mond gezond. - Probeert PASTOL. liever vandaag dan morgen. Het komt Uw gebit ten goede. Doos 20 cent. Oubb. dooi 35 ct Tube 35 cent, Dubb. tube 60 cent. Boldoots èV i maakt blanke landen Amendementen-Snocck Henkemans. De heer Snoeck Henkemans heeft op het wetsontwerp tot wijziging van de lee- nlngwet en heffing van opcenten op de tabaksaccijns op sigaretten het volgende amendement ingediend: Art. IV worde gelezen: A. Art. 34 bis der leeningwet 1914 wordt gelezen als volgt: Er worden geheven 20 opcenten op de aanslagen in de grondbelasting; a. voor de gebouwde eigendommen over de belastingjaren 1917 tot en met 1933: b. voor de ongebouwde eigendommen over de belastingjaren 1917 tot en met 1931. B. Aan art. 37 der leeningwet 1914 wordt na het bepaalde onder letter c toegevoegd een.letter d. luidende als volgt: d. 40 opcenten op de tabaksaccijns op sigaretten, welke geheven wordt in het tiidvak van 1 Juni 193131 Dec. 1933. FORD TE AMSTERDAM. Voordracht van B. cn W. met 34 tegen 3 stemmen aangenomen. Na uitvoerige discussies heeft de Ge meenteraad van Amsterdam gisteravond met 34 tegen 3 stemmen aangenomen de voordracht, waarbij aan de N.V. Neder- landsche Automobielfabriek voor f. 800.000 wordt verkocht een industrieterrein tus schen den spoorweg naar Zaandam en de geprojecteerde havens-West. Voor het in gereedheid brengen van de 17.1 H.A. in dustrieterrein aldaar is een crediet toege staan van f. 920 000. 1714 DE CADETTEN NAAR DEN HAAG. De cadetten der Kon. Mil. Academie van alle studiejaren houden een driedaagsche oefening in Den Haag en omstreken op Maandag 23, Dinsdag 24 en Woensdag 25 Maart a.s. Maandag wordt per trein gereisd naar Den Haag, waar gedefileerd wordt voor minister Deckers en den oud-gouverneur- generaal Van Everdlngen. Dinsdag volgt een défilé voor de Konin gin voorbij het palels op 't Noordeinde. Woensdag om 7 uur marsch van Gen Haag naar Hoek van Holland. De terug tocht gaat met de boot naar Oosterhout. Dan volgt een terugmarsch van Ooster hout naar Breda. Commandant van den troep is majoor Fruyt van Hertog. -o HET VOORMALIGE HOTEL KEIZER KAREL TE NIJMEGEN. Bij Kon. besl. werd goedkeuring ver leend aan het besluit van den Raad van Arbeid te Nijmegen van 16 Juli 1930 tot aankoop van het gebouw vroeger hotel Keizer Karei aan het Keizer Karelpleln. De koopsom bedraagt f. 115.000 vrij op naam. De verbouwingskosten zullen f. 35.000 bedragen. Het gebouw heeft twee trappenhuizen en kan bijgevolg gemakkelijk in twee ge deelten gesplitst worden. Aan de front zijde aan den Graafscheweg komen nu de kantoren van den Raad van Arbeid; het andere gedeelte, ongayeer 1/3 be slaande van het geheele gebouw en lig gende aan de zijde van den Burgemeester van Schaek Mathonsingel, is voor den tijd van 12 jaar verhuurd aan de N.V. Legen- do Discimus te Nijmegen voor openbare leeszalen op katholieken grondslag, thans gevestigd aan den Oranjesingel. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon besl. is aan F. J. Terlaak, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Arnhem, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Het elfde retourvliegtuig is gisteren in verband met het slechte weer niet uit Athene vertrokken. UIT NED. OOST-INDIE. ZEVENTIEN KEDEH's AFGEBRAND. KOTA RADJA, 18 Maart. (Aneta). Te DJangkaboeja' in het Bireuensche zijn 17 kedeh's afgebrand. Een 13-jarig meisje is in de vlammen omgekomen. De schade bedraagt f. 25.000 en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. BRANDSTICHTING. MEDAN, 18 Maart. (Aneta). Analoog aan het geval van brandstichting te Pan- taitjermin heeft zich thans zulk een ge val voorgedaan te Tandjoengbalei; waar des nachts brand uitbrak, welke werd ge- bluscht. En waarbij men een met petro leum begoten Kedeh-lamp aantrof als mede in petroleum gedrenkte lappen. De bewoner van het huis was eveneens niet verzekerd en is waarschijnlijk onschuldig. Een in de nabijhid wonende Taukeh was echter over-verzekerd. Het onderzoek te Pantaitjermin wees talrijke gevallen van zware over-verzekering uit. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN MR. CORNELIS. Naar wij vernemen is de heer J. J. G. E. Rückert, broeder van wijlen den heer Rückert, ingenieur van gemeentewerken te Leiden, belast met het waarnemend burgemee«terschan van Mr. Cornells, tij dens het verlof van burgemeester Van Doornlnck, dat op 5 Mei Ingaat. DE ALGEMEENE TOESTAND. Midden-Europccsche Conferentie te Wcenen - Het Vlootverdrag. Gisteravond is de 6e Middel-Europeeschc economische bijeenkomst te Weenen door den voorzitter Tilgner geopend. Er namen 200 deelnemers uit de meeste Europeesche staten, vertegenwoordigers van handel en Industrie, aan deel. De Oostenrijksche hondspresident Miklas hield een korte openingsrede, waarin hij herinnerde aan het woord, dat een staats man tijdens een bezoek aan Weenen kort geleden had gezegd„Hier ln Weenen slaat de pols van midden-Europa". Hier kunnen dus, zoo zei hij verder, de mannen van het bedrijfsleven een belangrijke en zekere diagnose vaststellen en daardoor des te gemakkelijker de maatregelen beramen die noodig zijn tot herstel van de econo- mischen toestand in midden-Europa. Bondskanselier dr. Ender wees erop, dat de Oostenrijksche landbouw dit jaar voor zeer belangrijke beslissingen staat. ft Naar uit Washington gemeld wordt heeft Stimson een langdurig draadloos ge sprek gehad met den Londenschen ambas sadeur der Vereenigde Staten. Generaal Dawes en den te Londen vertoevenden Senator Morrow Stimson heeft verklaard, dat de medewerking van de Vereenigde Staten aan de formuleering van de Itali- aansch-Fransche vlootovereenkomst niet meer zoo noodzakelijk is. De Conferentie, die de eindredactie van de nieuwe vloot overeenkomst zal vaststellen, vangt, ge lijk bekend, heden aan. Naar uit Londen wordt gemeld zal de commissie bestaan uit wettelijke adviseurs en andere gedelegeerden van de regee- rlngen van Frankrijk, Italië en Engeland. Het ontwerp zal, wanneer het is gereed gekomen. na ruggespraak met de betrok ken Dominions, worden voorgelegd aan de regeeringen van de Vereenigde Staten en Japan. BELGIE. Over de salarisverlaging. De financieele commissie van de Kamer heeft met 15 tegen 11 (socialistische) stemmen besloten de vergoeding der leden van de Kamer, die thans 42.000 frs. be draagt, met 10 pCt. te verlagen. De ver goeding der Senatoren (28.000 frs.) blijft onveranderd. In den loop van het debat in de Kamer over de verlaging van de ambtenaarssala rissen, zeide de eerste-minister, dat hij voorgoed een einde wilde maken aan de stijgingen en dalingen. De regeering kan de toepassing van den maatregel niet uit stellen, omdat zij verantwoordelijk is voor den toestand van het land. Zij is niet ver antwoordelijk voor de crisis die het land getroffen heeft en die de inkomsten uit de belastingen verminderd heeft. Zij is van meening, dat zij een beroep moet doen op alle burgers. De toestand is ernstig voor de arbeiders. Het is recht vaardig. dat zij, die veiligheid genieten, en zelfs in tijden van crisis hun toestand zien verbeteren (door den automatischen duur- tetoeslag volgens de indexcijfers) toe stemming in een verlaging van tractemen- ten en salarissen. Door tot de regeering interpellaties te richten over haar voornemens, heeft men een inbreuk gepleegd op de verantwoorde lijkheden der uitvoerende macht. Pas er voor op, om deze Inbreuk nog grooter te maken! Ik heb niet het recht, zeide de minister, om het verval voor te bereiden der regee ringen van de toekomst. Er is een voorstel ingediend om over te gaan tot de orde van den dag. Jaspar heeft aanneming van deze resolutie ge- eischt en de kwestie van vertrouwen ge steld. Hedenmiddag zal over. deze motie ge stemd worden. SPANJE. Gratie verleend. De Koning heeft een gratiedecreet onderteekend voor kapitein Sediies, die door den Krijgsraad te Jaca ter dood ver oordeeld was. Maandag zal de perscensuur worden op geheven. (Buiten verantwoordelijkheid dei- n Copie van al of niet geplaatste %ti55U wordt niet teruggegeven. ea HET -NIEUWE RAADHUIS TE HILVERSUM. ZOOALS EEN LEEK HET ZIET Dit Stadhuis is een bevlieging Door een zonderling gemaakt. Dit gebouw lijkt wat beschonken En opzettelijkté naakt. Al die doozen en die doosjes Losweg naast elkaar gevlijd... Hebben wel een soort van kater- Ziek van de oorspronkelijkheid. Het gebouw wil niet lang leven. Een tentoonstellingsgebouw; Ieder doosje schijnt te zeggen: Wacht maarik verdwijn weer ram- 't Is alleen maar wat van buiten En van binnen schijnt het hol; Geen detail wil met iets geuren: Zelfs geen vlak is waardevol. Dan die veel te hooge schoorsteen- Eenzaam rijst hij uit zijn kist.... Toren wil hij nimmer wezen, Niemand die zijn afbraak mist. Heel het bouwsel lijkt te roepen: Gunst, wat trek ik hier de lijn En het schijnt het te vertikken Om een kalm Stadhuis te zijn. En de nazaat zal wel zeggen: Waarom die herinnering. Aan dien tijd van geestes-armoe En van vorm-ontzenuwing? LEEK. DUITSCHLAND. Vreemd gerucht Pantserkruiser B. In verband met het feit, dat de Midden partijen van den Rijksdag den wensch te kennen hebben gegeven, dat het Poolschc handelsverdrag nog binnen zeer afzien- baren tijd in het Parlement zal worden afgehandeld, wordt van de zijde van de „Nationale Oppositie" vernomen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de 151 afgevaardigden, die uit den Rijks dag vertrokken zijn, groepsgewijs zullen terugkeeren en aan de stemming deel te nemen, waarna zij weer het Parlement zullen verlaten. Hierover is men zeer verbaasd, daar ook bij de partijen van het midden, op welke de natlonaal-socialisten zich be roepen, niets bekend is van het voorne men, om dit verdrag nog in den loop van deze zitting af te handelen. De Staatspartij heeft weliswaar de regee ring verzocht, dat dit zou gebeuren, maar het Kabinet heeft geen aanstalten getroffen, om aan dit verzoek tegemoet te komen. Ook van een verandering in de plannen der regeering is hun, die daarvan op de hoogte zouden moeten zijn. niets bekend. Bovendien is een afhandeling van dit verdrag afgezien van het politieke verzet juist op dit oogenblik ook technisch niet meer mogelijk, omdat in de nog beschikbare anderhalve week be spreking in den Rijksraad en den Rijksdag niet meer mogelijk is. De Sociaal-democratische Rijksdagfrac tie deelt mede. dat zij na een ampele dis cussie met het oog op den algemeenen politieken toestand besloten heeft tot stemmenonthouding in de kwestie der bouwtermijnen van den Pantserkruiser B. De besprekingen over de aanhangige po litieke en economische kwesties worden voortgezet. ENGELAND. Uitstel van den liberalen strijd Overeenkomst bij de spoorwegen - Uit Indië. In het Lagerhuis heeft Mae Donald gisteren megedeeld, dat hij na de Paasch. vacantie zou beslissen, hoe het met ie kiesrechthervorming verder zal afloopen Dat het ontwerp echter opnieuw ingediend wordt, is zeker. De bijeenkomst van de liberale parit- mentsleden is gisteravond na een korte gedachtenwisseling uitgesteld tot Dinsdag omdat Lloyd George nog hoopt Sir Archi bald Sinclair in dien tusschentijd te kan nen overhalen, zijn ontslagneming als chief whip in te trekken. ft Er is gisteren een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de directeurs: der vier groote spoormaatschappijen en de ruim 100.000 arbeiders uit de werkplaat sen, magazijnen en administratie-afdeelln- gen. De directeuren hebben hun eisch van 6'/a procent loonsverlaging laten vallen en genoegen genomen met een algemeens reductie van 4 1/6 procent, met dien ver stande, dat daardoor geen enkel loon vaa een volwassen arbeider onder de 40 stal ling per week zal dalen. De directeuren zullen niet minder van vijf dagen per week laten werken. Dit compromis bel»- kent een algemeene gemiddelde vertering van 10 stuiver in het pond en is veeboer- deeliger voor de arbeiders dan de Jirs- teuren eerst voorgesteld hadden. Gandhi heeft gisteren zijn eerste be spreking gevoerd met de leiders der Indi sche Mohammedanen over de nieuwe staatsregeling in Britsch-Indië. Naar verluidt heeft een der Mohamme- daansche leiders aan het slot der be: king verklaard, dat hij op de belangrijkste punten met Gandhi, die naar men weet Hindoe is, tot overeenstemming was geko men. Binnen enkele dagen zal een definitieve overeenkomst worden ontworpen. Gandhi verklaarde, dat de strijd tegen Engeland terstond zal worden hervat, in dien mocht blijken, dat de wapenstilstand niet het gewenschte resultaat heeft. De Indische bevolking moet zich echter niet afzijdig houden bij de pogingen om tot een eervollen vrede te komen. De rede van Gandhi werd herhaaldelijk door Indische communisten onderbroken. VEREENIGDE STATEN. Rapport over de Europeesche werkloosheid. Uit Washington wordt gemeld, dat pre; sident Hoover den voormaligen redacteur van de „World" John. Leary, opdracht heeft gegeven tot het samenstellen van een studie over de Europeesche werkloosheid en haar bestrijding. Leary zal zich voor dit doel naar Enge land en Zwitserland begeven en ook ge- ruimen tijd in Duitschland doorbrengen. ZUID-AFRIKA. De Volksraad over gebruik van inlanders als militairen. In den Volksraad kwam het gisteren avond tot zeer opgewonden tooneelen. Anderson, lid der Zuid-Afrikaanscne partij voor Natal protesteerde tegen een uitlating van den Nationalist, dr. van der Merwe, een bekend republikein, die in ajn jongste rede heeft verklaard, dat hij. in dien zijn republikeinsch ideaal werd ve wezenlijkt, voor de verdediging des lana» gebruik wenschte te maken van ïnlann- sche soldaten. Anderson kwam krachtig op tegen ne idee. dat een verantwoordelijk pan mentslid in de hoofden der inlanders n denkbeeld zou doen postvatten, dat u voor de verdediging der Europeanen den worden gebruikt. jn,mn De premier Hertzog verklaarde oaa r op heftigen toon, dat de Engelschen -b dens den Boerenoorlog afdeelingen in ders aangevoerd door Europeanen, s de Boeren lieten vechten. Hijze" wekenlang tegen dergelijke afdeeu* gestreden en meerdere malen haaat landers op hem geschoten fu. Hij had er zes, die gepakt ®3re„^a3r- silleerd en hij had de Engelschen 6 schuwd, dat elke inlander, die 111 fet, geweer in den hand zou worden s c zou worden doodgeschoten Neder- Het was een schande voor de landsch sprekende Afrikaander. jn„ beleediging tevens, indien een ij werd gedaan om te ontkennen, ,eIS Engelschen In den Boerenoorlog™ hadden gebruikt. g_j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2