DE GEZONKEN SCHAT. 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Maart 1931 Derde Blad No. 21779 KINADRUPPELS PARLEMENTAIR OVERZICHT UIT DE RAADZAAL. HET JAARFEEST VAN HET NED. HERV. KINDERKOOR TE LISSE. SPREEKCEL. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. dan00'1 en.' Kinderkleedinq FEUILLETON. net eenige feit van beteekenis, dat in de •„„«te raadszitting is voorgevallen, zou- !r wü willen noemen de verklaring van JSn voorzitter, dat er eerlang inzake het cudhuisvraagstuk weer eens iets zal ge uren Bijkans zou de burgerij m het ge- iMf «aan verkeeren, dat er niet meer aan ït voor onze Sleutelstad zoo gewichtige en hruidende vraagstuk werd gewerkt, ïrér dan twee jaren zijn er verstreken, ends ons vermaarde „woonhuis der ge meente" een prooi der vlammen werd, ruim wn half jaar is verloopen, sinds het eerste „lm Dudok aan de publiciteit werd over- reèeven en sindsdien heerschte er rust, rustige rust; althans naar buiten! Het be gint nu toch langzamerhand tijd te wor- naar het ons toeschijnt, dat er eenig a-hot komt in deze alles overheerschende materie en de heer Huurman deed goed. ,jjn vraag te stellen, die ongetwijfeld der burgerij uit het hart zal zijn gegrepen! Bincn afzienbaren tijd zal er nu weer een voorstel ter tafel worden gebracht. Met spanning zal daarnaar worden uitge- "overigens kunnen wij al heel kort zijn, daar het groote agenda-punt van het raadsmenu niet is afgehandeld, n.l, dat tan de regeling van het bewaarschool- onderwijs hier ter stede en wij het beter oordeelen niet daarop in te gaan, nu de besprekingen daarover nog in vollen gang rijn. gedachtig aan het hoor en weder boor. Vijf volle uren zijn er reeds over vol •epraat en het moet al bijzonder meeioo- pen, zoo er nog niet een drietal bij ko- jaeii. Tot dusver hebben Chr.-Hist. en j.R zich uitgesproken voor de meerder- heidsvoorstellen van het college, de libe ralen en socialisten voor de minderheids- vMrstellen. zij het dat de laatsten niet uit volle overtuiging meegaan, doch alleen omdat zij liever een h. i. half ei hebben, jan een leege dop. De beslissende factor is de meening der R. K. en nu de leider dezer fractie zich achter wethouder Tepe beeft gesteld, kan over het lot der voor stellen moeilijk meer twijfel bestaan: de minderheid in het college heeft in den raad een meerderheid. Zooals gezegd zullen wij op de kwestie thans niet nader ingaan, daar het laatste voord nog niet is gesproken, doch met neigde hebben wij toch mogen consta teren, dat althans de uitspraak in het ssrderheidsstandpunt, dat het bewaar- «tool-onderwijs meer zou zijn een bewa ren der kinderen dan het geveri van on derwijs zelfs door de voorstanders van dit meerderheidsstandpunt is gewraakt. An ders mocht toch o. i. ook niet verwacht worden in de stad van de school van Haanstra! Zoo een tak van onderwijs in betrekkelijk korten tijd zich tot groote hoogte heeft ontwikkeld, dan is het zeker bet bewaarschool-onderwijs, dat feitelijk bet oude karakter van „bewaren" vrijwel overboord heeft geworpen! Wie de resul taten van dit onderwijs proefondervinde lijk aanschouwt, zal dit volmondig moeten beamen. Volgende maal voortzetting van het debat. Tot slot nog een enkele opmerking over het verzet der S. D. A. P. tegen het voor stel om aan de N. V. Textielfabriek v.h. Gebr. van Wijk verlof te geven voor een luchtbrug over de Groenesteeg. Ongetwij feld is juist, dat met zulke verloven niet ruim mag worden omgesprongen, doch als bet belang van de industrie het eischt zooals hier het geval was, mag men niet een spaak in het wiel steken. Vooral mo menteel zijn de tijden er ook niet naar om bet de industrie noodeloos lastig te ma len, moet deze integendeel meer dan aiders worden bevorderd; zulks ook in bet weloverwogen belang der arbeiders. Speciaal, waar de firma zich zeer coulant had getoond tegenover de huiseigenaren -hopenlijk zullen dezen ook aan de huur- ders denken! was er alle reden om het verlof in dit geval te verleenen. Met dit al is de staart der agenda vederom niet afgehandeld en die staart zal zich straks nog geducht roeren. RECLAME. Dr H.NANKING'S EETLU5T-0PWEKKEMD 1.30 p. fl. 603 Ds. G. J. G. de Bel. Zooals wij reeds meldden herdenkt Ds. G. J. G. de Bel, Ned. Herv. predikant al hier. heden zijn 25-jarig ambtsjubileum. Bij alle gezindten staat deze predikant hoog aangeschreven om zijn karakter, zijn groote eenvoud en buitengewone hulp vaardigheid. hij is voor zijn gemeente- naren een geestelijk leider in den waren zin des w-oords. Ds. de Bel werd geboren 18 Febr. 1879 te Hattem, studeerde te Utrecht, werd in het jaar 1906 beroepen te Vuren en Dalen, waar hij bleef tot 1921, toen zijn beroe ping volgde naar Sliedrecht. In 1929 werd hij tot p'-edikant te Warmond aangesteld. Te Sliedrecht bekleedde de jubilaris tal rijke functies als iid van het Classicaal Bestuur Dordrecht, Voorzitter van het Bijbelgenootschap afd. Sliedrecht, Voor zitter van den Bond van Christelijke scholen van Alblasserwaard en de Vijf Heerenlanden. Tevens redigeerde hij gedu rende vele jaren een eigen blad. Zijn tal rijke volgelingen zullen zeker niet nalaten den geliefden voorganger heden hun har telijk gemeende gelukwenschen, waarbij wij de onze voegen, aan te bieden! A.s. Zondag, wanneer de predikant zijn herden kingsrede zal uitspreken, zal het kerkge bouw ongetwijfeld geheel met belangstel lenden gevuld zijn! eerste kamer. Justitie. Nadat de voorzitter met een enkel woord de overleden oud-minister de Waal Male fijt had herdacht, heeft de Kamer eenige redevoeringen aangehoord over de Begroeting van Justitie. Uitvoerig behandelde de heer Kranen burg daarin het vraagstuk der justitie- opleiding: er moet meer kennis van psy chologie worden bijgebracht er dient betere bezoldiging te komen en de rechters moe ten beter voorbereid worden voor hun be langrijke taaK. Om een humane toepas sing van de reclasseering voor de heer ïleerkcns Thijsscn, en evenzeer bepleitte hij een betere regeling der geestelijke ver zorging en een wijziging van de positie van den Gevangenisdokter. Op de andere punten van het debat in deze middag-vergadering, dat steken bleef in een speech van den heer hermans, komen wij nog terug wanneer morgen de Minister spreekt. twee1je kamer. Octrooiwet. De Kamer heeft de behandeling voort gezet van het wetsontwerp tot wijziging der Octrooiwet. En: de Dinsdagmiddag begon daarbij niet erg belangwekkend, want nadat de Mi nister van Arbeid Vrijdagmiddag nog bad gesproken dienden nu verschillende sprekers van repliek en onderstreepten nog eens wat zij in eerste termijn hadden ge zegd. Daarbij viel echter niets bijzonders voor. Men wisselde opnieuw van gedachten over de wenschelijkheid, om den octrooi- duur te verlengen, en over de vraag of de practijk de noodzakelijkheid daarvan had aangetoond. 25-jarig jubileum Ds. G. J. G. de Be! te Warmond. een niet afgemaakt menu. als predikant der n. h. gemeente. Met groote vreugde heeft het kinderkoor „de Lischbloem" te Lisse het Jaarfeest gevierd, dat door het Bestuur werd aange boden. De kinderen zijn op buitengewone wijze getracteerd en hebben van dezen avond zeer genoten. Zij werden toegespro ken door den voorzitter, den heer A. P. E. J. Geerdes. Moge het koor, dat op het oogenblik 68 leden telt en onder leiding van den heer C. v. d. Keur in uitstekende handen is, een goede toekomst tegemoet gaan. Hierboven de jeugdige zangers en zangeressen met den dirigent vereend. De Minister heeft ook zijnerzijds het ontwerp nogmaals verdedigd. De Kamer heeft geruimen tijd gedebat teerd over een amendement van mej. Katz, om de 18 jaar van den duur van het octrooi te doen aanvangen op den dag van de indiening der aanvrage en niet (gelijk het ontwerp voorstelt) van den dag der verlenging van het octrooi, waar na de heer Van de Waerden een voorstel toelichtte, om de termijn te doen aanvan gen van de openbaarmaking van het oc trooi af. Over deze* amendementen is een zeer technisch debat gevoerd, dat voor onze lezers van weinig belang is. te meer. waar het resultaat volstrekt negatief was het amendement.Katz toch werd ingetrokken en het amendement—van der Waerden verworpen (5522). En nadat een amen- demenf—«-Kortenhorst. dat een kleine ver betering bracht in de functie van be staande octrooien, met 59 tegen 7 stem men was goedgekeurd, werd het heele wetsontwerp met 57 tegen 9 stemmen aangenomen. De Kamer heeft nog even gesproken over de conclusie met betrekking tot een inge komen adres een daaromtrent ingediende motie komt Woensdag in stemming en zullen we in ons volgend overzicht ver melden. HAGENAAR. GEVAARLIJKE HEG. Dc aandacht der verkeersautoriteiten wordt gevestigd op de zeer hooge Ligus terheg langs de Lijsterstraat bij perceel 145 van den Rijnsburgerweg. Deze zeer hooge, beslist te hooge heg, belemmert voor wielrijders, komende uit de richting van Pomona het uitzicht op het verkeer komende uit de Lijsterstraat, zoodat ongevallen niet kunnnen uitblij ven. Bestaat in Leiden geen verordening dat heggen aan den openbaren weg niet hooger dan 1 M. mogen opgroeien? (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. rectificatie. Zeer geachte Redactie. In het verslag mijner rede van Maan dagmiddag in den Raad over de minder heids-voorstellen betreffende het bewaar- schoolonderwijs, zijn een paar zinstorende onjuistheden geslopen. Zou ik U beleefde lijk mogen verzoeken, deze te rectificeeren door in Uw Blad op te nemen wat ik in derdaad gezegd heb? Het is dit: 1. In het stelsel der mulderheid in B gn W. is de finanqieele gelijkstelling tus- schen openbaar en bijzonder bewaarschool onderwijs fundamenteel, rnaar rn.i. is ze niet te bereiken en ze is er trouwens bij het begin al niet; want, terwijl de min derheid als norm voor het subsidie die aan de bijzondere bewaarscholen f. 50 per kind en per jaar kiest, berekent zij den kesten- den prijs op cle drie bestaande openbare bewaarscholen, na toepassing der voorge stelde bezuinigingen, op f. 59, 2. De minderheid berekent voor de nieuw te stichten openbare bewaarscholen den kostenden prijs op f. 45 per kind en per jaar. Een zoo sterke reductie van den kos tenden prijs van ruim f. 90 thans tot f. 45 straks, acht ik onbereikbaar en bovendien voor het openbaar onderwijs zeer onge- wenscht, omdat een schooi voor een be drag van f.45 per kind en per jaar on mogelijk goed onderwijs kan geven. 3. De wijze, waarop de minderheid het mooie beginsel van financieele gelijkstel ling in haar stelsel heeft belichaamd, acht ik gevaarlijk voor het gehalte van liet. openbaar bewaarschool-onderwijs (in Uw verslag staat: voor het bijzonder bewaar school-onderwijs). Met vriendelijken dank voor de plaat sing. zeer geachte Redactie, teeken ik hoogachtend Uw dw. dr., J. B. MEIJNEN. D.E.D.I.L. De Leidsche Studenten-Tooneelvereeni- ging „D.E.D.IL.", sub-vereeniging van de Unitas S. L. B„ voert op 18 April a.s. in den Leidschen Stadsschouwburg op: „De Kringloop der Belangen", harlekinade in drie tafereelen van den Spaanschen schrijver Jacinto Benavente. Het R.-K. Bouwblad. Naar aanleiding van de beginselverkla ring van prof. ir J. G. Wattjes publiceert de heer C. M. van Moorsel Pzn. in het R.K. Bouwblad een artikel over genoemd instjr tuut. De heer H. M. Kraayvanger geeft een uitvoerige door illustraties gestaafde ver handeling over de landhuizen van de architecten Volkart en Früdinger. Het vervolg van de architectonische dictio naire en het allerlei vullen 't nummer aan. RECLAME. Eerst DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6 Hoogstraat boek Spni "aar het Engelsch van LEO WALMSLEY. „Vooruit, kapitein," beval ik, „we zijn er. En we mogen den dokter niet laten wach ten. Hoe gaat het ermee?" Hij probeerde zich van den rand te laten 'Wijden. Na een of twee vergeefsche po- ïingen lukte net hem. Gelukkig nam hij den steun van mijn arm aan. Zoo loodste ik hem het dek over tot bij de campagne, waar ik hem onder noede van den bootsman, dien ik inder haast fluisterend verzocht had, om een ?°8je in het zeil te houden en bij even- 'ueele meerdere aanvaringen hulp te ver teenen, achterliet. passagiers voor Zanzibar stonden al een groep bijeen, klaar om dadelijk, «anneer de verklaring van den quaran taine-dokter bekend werd, aan wal te ?aan. Blijkbaar was het zoo ver, want toen op het promenadedek kwam, was de Ontscheping juist begonnen De eerste die ae trap afging was Dusi Khan. Ik boog me r de verschansing heen en keek hem ?a. Beneden stapte hij of eigenlijk viel S - 'h een van de Swahili-booten, waar 'tor een dikken kleurling eerbiediglijk «welkomd werd. Dusi Khan werd dus in 'ai®bar verwacht' Ik keek de boot met mannen, die dadelijk de hoofden ragestoken hadden en druk zaten te pten na tot zp uit het gezicht verdwe en was. Wat zou ik niet over gehad heb- !Pelen(0r 8en kans om luistervlnk te tna?jeven 0Ter zessen kwamen dr. Flint ae eetzaal van Hotel Zultani binnen, besloten om het diner eer aan te doen. Alles was van een leien dakje ge gaan. Onze bagage plus de kostbare dui kers-uitrusting lag bij de douane en onze reisgenoot kapitein Timms was veilig op geborgen in bed De woordenrijke Fran- sche gérant van het hotel was bij het aan schouwen van Timms een en al opgetogen heid geweest, want: „ziet u, messieurs, de muggen zijn dronken van zijn bloed en dan sterven ze vlug van den alcohol." Ik was benieuwd wat Timms zou zeggen, als ik hem dat vertelde! Den volgenden morgen deelde de dokter me in alle kalmte mede, dat het zijn plan was om dadelijk na het ontbijt, den resi dent. Sir Henry Smajjvood, een bezoek te gaan brengen. Blijkbaar voerde dr. Flint iets in zijn schild. Ik besloot echter kampjes af te wachten; wat hij noodig oordeelde, dat ik wist, kreeg ik vroeg of laat wel te hooren. Dus ging ik naar buiten, riep een rickshaw voor hem aan, hielp hem instappen en ging toen het hotel weer in, om naar mijn patiënt te gaan kijken. 't Was drie uur toen de dokter van zijn bezoek terugkwam. Hij ging regelrecht naar zijn kamer, bestelde zijn thee daar en bleef zwijgend zitten wachten tot de be diende verdwenen was. Pas daarna en eerst moest' ik nog onderzoeken of er soms luistervinken in de gang waren bracht hij verslag van zijn bezoek uit. 't Bleek, dat de resident een vroegere studiegenoot van hem was; hij had hem 'vriendschappelijk ontvangenen het als vanzelf sprekend beschouwd, dat hij, dr. Flint bleef lunchen. De spijzen waren uitstekend toebereid, vertelde de dokter enthousiast, een genot na het afschuw-elijke goedje, dat ze ons aan boord te slikken hebben gegeven. „Ik heb me buitengewoon vermaakt, werkelijk buitengewoon Heb hem het doel van onze expeditie verteld: nudi-branches. Hij was een en al belangstelling, zei, dat hij ons zoo veel als in zijn vermogen was, zou hel pen. Heb beloofd hem de collectie te laten zien als we terugkomen. Zorg dus voor gla zen potten bij den apotheker kan je ze krijgen en formaline. Zou hem niet graag teleurstellen." „Ik zal er voor zorgen. Maar wat zijn nudibranches?" vroeg ik verbaasd. „Zeeslakken, beste kerel, zeeslakken. Een- buitengewoon interessante familie, behoo- rende tot de mollusken. Merkwaardige die ren, uiterst merkwaardig. Zal je bij de eerste de beste gelegenheid laten zien Zult ze wel belangwekkend vinden, denk ik. On der den lunch heb ik het gesprek op Don- dereiland gebracht. Onder voorwendsel, dat ik wilde weten, wat er na den oorlog met de kust-eilanden gebeurd is. Kreeg te hooren. dat er verleden jaar nog opme tingen gedaan zijn, maar dat de inboor lingen nog steeds weigeren er te overnach ten. Hun bijgeloovigheid is er nog niet minder op geworden. Hij heeft me een kaart beloofd. Ik wist niet wat ik hoorde! Een kaart! Niet met goud te betalen. Zal onze zaak zeer vergemakkelijken." „Maar hoe komen we op Dondereiland?" vroeg ik Ik houd niet met van den tijd vooruitloopen en volgens mij was: „hoe er te komen" voor het oogenblik het pro bleem. „Met een dhow", een Afrikaansche schuit, was het kalme antwoord. „Met een heel gewone dhow. Een andere manier is er niet. Heb al geïnformeerd. Op weg hier naar toe bij Thompson en Thompson aan gegaan. Mijn idee was een vrij groote mo torboot. Er was niets. Maar een groote dhow is ook goed. En gemakkelijker. Min der onderhoud. En de Wa-Swahili zijn uit stekende zeelui." „En hoe moet het dan met die bijgeloo vigheid van hen, dokter, als ze weigeren te landen?" „Ze behoeven niet te landen", besliste hij. „Die quaestie heb ik al lang overdacht. Als zij ons maar in de baai brengen. Dan kunnen we op het eiland kampeeren en zij mogen aan boord blijven, 'n Behoorlijk loon en veel eten en drinken zal ze wel over de nabijheid van kwade geesten heen helpen. Thompson heeft me beloofd, dat hij dadelijk werk van de dhow zou maken vandaag nog, zei hij. Waarschijnlijk kunnen we dus over een paar dagen al aan den gang gaan. Alles marcheert boven ver wachting! Bij den dag voel ik me jon ger, optimistischer! Wie weet, hoe spoedig mijn dierbaarste wensch in ver vulling gaat, over een week, over veertien dagen op z'n hoogst. neen. ik moet niet vooruitloopen Ik wind me op en winnen doen we er niets mee Laat maar, Cleve land! Doe net of je niets merkt. Maar als je wist, wat het voor den ouden man is. Zijn heele leven heeft hij slechts een ideaal nagestreefd en dat ideaal is nu, eensklaps, binnen mijn bereik.... Let er maar niet op, Cleveland laat me maar gaan." Maar ik liet hem niet gaan. Hij had een van zijn nerveuse buien en in zoo'n geval was voorlezen het medicament. Dus las ik hem voor tot hij weer normaal ge worden was. Om even over vijven, liet Thompson ons, door een reusachtigen inboorling, we ten dat hij een dhow bemachtigd had en dat het vaartuig op het strand op inspec tie lag te wachten. De dokter vroeg me, of ik wilde gaan kijken en na afloop daarvan rapport uitbrengen. Ik deed wat hij me vroeg en daar kapitein Timms in zooverre van zijn zonnesteek hersteld was, dat hij dien middag verscheidene keeren om' whisky gescheld had. verzocijt ik hem op te staan en mee te gaan. Van uit de verte zagen we de dhow al op het strand liggen. Kapitein Timms snoof als een strijdros, dat kruitdamp ruikt Op een meter of twintig afstand liet hij me in den steek, stevende op het vaar tuig af en begon het op een manier, die mijn hart deed opengaan, zoo volkomen was hij de expert, die een nieuwe aan winst komt keuren, van boeg naar achter steven en van kiel tot bakboord te bekij ken, Ik gaf mijn oogen eveneens qlen kost. 't Was een groot gevaarte van, naar schat ting, meer dan veertig voet lengte; op den achtersteven vond ik den naam „Sultan Selim" met Arabische letters in het hout gekrast. Hutten of een kajuit had ze na tuurlijk niet, maar het dek bij den achter steven was breed, breed genoeg voor het kamp-bed van den dokter, benevens een graadje primitievere slaapgelegenheden voor Timms en mij Volgens den schipper, een Arabier, met een deksels ongunstig uiterlijk, was ze de snelste en best-gebouw de boot, die er in heel Zanzibar te vin den was. De uitspraak van Timms was kort en krachtig, maar niet bepaald complimen teus. „Een bliksems smerige schuit 't Krioelt er op!" „Maar voor een reis van een paar hon derd mijl wel té gebruiken denk je?" „Hm!" was het hoopvolle antwoord, 't Staat niet aan mij om ja of neen te zeg gen. Ik heb af te wachten En zeggen ze, vooruit Timms! dan stap ik aan boord. Ik ben aangenomen in de qualiteit van dui ker, sir." Uit dat antwoord destilleerde ik, dat hij de „Sultan Seiim" zeewaardig vond en dat de „bemanning en passagiers" tusschen de naden en in verborgen hoekjes en gaatjes door een hoeveelheid zwavel en twee 'of drie zakken Keatings tot een quantum, dat ons uithoudingsvermogen niet, te bo ven zou gaan terug te brengen -,vas Dade lijk na onze terugkomst verdween de dok ter dan ook naar Thompson Thompson om bevel te geven de „Sultan Selim" te charteren, kapitein en bemanning te hu ren en het vaartuig voor een maand te victualiseeren. Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9