BESTEL NOG Radioapparaat UIT DE OMSTREKEN. HEES en Co. INBREKERS AANGEHOUDEN. i De politie te Apeldoorn heeft aange houden een 17-jarigen kellner en een 20-jarigen schilder, beiden wonende te Apeldoorn, verdacht van twee inbraken in pakhuizen. Eerstgenoemde wordt tevens verdacht van diefstal van vier rijwielen, waarvan twee te Deventer zijn gestolen, en voorts diefstal van een heeren-overjas welke eenigen tijd geleden uit de garde robe van een hotel te Apeldoorn is ont vreemd. Drie ontvreemde heerenrijwielen zijn reeds in beslag genomen. Een der ver dachten droeg bij zijn aanhouding de ont vreemde overjas. LOOPKNECHT STICHT BRAND. Te Deventer werd een begin van brand ontdekt in een perceel aan de Kleine Over- straat, waarin is gevestigd een chemische wasscherij. De politie had het vermoeden, dat hier opzet in het spel was en zij ver dacht daarvan een ontslagen loopknecht. Uit een ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat deze loopknecht zich ook had schuldig gemaakt aan verduistering ten nadeele van deze wasscherij en het bleek, dat hij er op een fiets van zijn gewezen patroon vandoor was. De opsporing van den man werd ver zocht. Het gelukte de politie te Lonneker hem aldaar te arresteeren. TO- Vooruitstrevend advertentie-reiziger (de helm van den brandweerman ziende): „Pardon mijnheer, ik wil het U niet lastig maken, maar mag ik misschien Uw naam even weten, voor onze advertentie voor ons koper-poetsmiddel?" (Passing Show) BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP VAN DE VIKING. Kapitein Kean en 117 man van de Viking zijn behouden op New Foundland aangekomen, na eindelooze uren van smarten doorstaan te hebben op de ijs- schotsen; de kapitein is echter gewond. Dit geruststellende nieuws is uitgezonden door miss Bartlett, een jonge telefoon- bediende van 18 jaar, op een verlaten rots, die de wereld ingelicht heeft omtrent de gevaren, die de overlevenden liepen. Terwijl zij de berichten doorzond ging de heldin voort de zee te bespieden; zij kon digt aan, dat een bootje, met zeven man aan boord, van wie er vijf zwaar gewond schijnen, opgemerkt is op 5 mijl van de kust, die het tracht te bereiken. Kapitein Kean zegt, dat Frissel, Penrod en Sergeaut de drie fotograven aan boord, vermist worden en dat hij gelooft, dat het aantal dooden ongeveer 25 man bedraagt. Voorts gelooft hij, dat degenen, die zich op het voorschip bevonden, ongedeerd ge bleven zijn en zich op ijsschotsen gered hebben. Hij had den indruk, dat het ach terschip door de ontploffing uiteengereten is. In de duisternis zag men roerlooze ge daanten op de ijsschotsen liggen en van alle kanten weerklonk hulpgeroep. Door den brand, die op de ontploffing volgde, kon niemand iets van het zijne redden. Daar zich op het eiland geen voorraden levensmiddelen bevinden, lijden de ge redden honger. Volgens een ander telegram zijn de overlevenden echter door de bewoners van Horse Island onder dak gebracht. Vele geredden zijn gewond of ziek van de door gestane ellende. De toestand van den kapitein is ernstig. Hij is door de kracht van de ontploffing van de brug geslingerd en 12 voet verder op het ijs terecht ge komen. De bootsman ligt nog altijd met een zware beenbreuk op een ijsschots en kon nog niet gered worden. Het gebrek aan geneesmiddelen laat zich sterk ge voelen. DE RAMP DER R. 101. De Daily Herald publiceert den authen- tieken tekst van het voorloopig rapport van de Commissie van Onderzoek naar de oorzaken van de ramp van het Britsche luchtschip R. 101. Het definitieve rapport zal binnen eenige weken gepubliceerd worden. Blijkens de publicatie in de Daily Herald stelt het rapport vast, dat het Britsche Ministerie voor Luchtvaart geen schuld voor het ongeluk kan treffen. Ook de ge zagvoerder van het luchtschip, comman dant Irving heeft alles gedaan om het ongeluk te voorkomen. De officicele des kundigen, die aan het werk der commissie deelnemen, wijten de ramp voornamelijk aan verlies van gas in het voorste gedeelte van het luchtschip, dat veroorzaakt werd door scheuren, die in het bovenste deel van de bekleeding van de romp zijn ont staan. De commissie komt voorts tot de conclusie, dat van constructiefouten bij den bouw van het luchtschip geen sprake is. SCHIP DOOR CHINEESCHE ROOVERS AANGEVALLEN. Een heele vloot Chineesche jonken, be mand met ongeveer duizend visschcrs, hebben het gestrande Noorsche stoomschip Roseville in de Straat van Formosa aan gevallen. Na een gevecht, dat verscheidene uren duurde, werden de Chineezen echter door 50 mannen van de Tokiosche Ber gingsmaatschappij teruggedreven. Een •Tapansche torpedojager houdt thans bij het schip de wacht. DOOR WOLVEN VERSLONDEN. Volgens een bericht uit Beiroet zouden vier automobilisten, die van Mosoel onder weg waren naar Syrië en die in de Syri sche woestijn door een onweer waren blijven steken, door wolven aaneevaii°n en verslonden zijn. Hun gebeente heeft men in de woestijn gevonden. .- AALSMEER. De Bloemenhandel. Door de vrije strenge vorst in de eerste helit van Maart, zullen de perkplanten, zooals viooltjes en dergelijke ditmaal heel wat later in den handel komen dan ver leden jaar. Ook wordt gevreesd, daf de vorst aan die vollegrond-artikelen veel schade heolt aangericht, omdat de planten tot en met Februari weinig koude hebben gehad, dus voordeelig waren ontwikkeld, „De Blauwe Beugel". In caié „De Uil" aan den Aalsmeerder- dijk is de algemeene vergadering gehou den van de ijsclub „De blauwe Beugel", onder voorzitterschap van den heer C. Maarse. Notulen en jaarverslag werden goedgekeurd. Eveneens het iinancieel be heer van den penningmeester; er was een saldo van f. I4i>. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren: C. Maarse, J. Spaar garen Dzn. en P. Maarse Kzn. Besloten werd nog een 2 tal wedstrijd-avonden te organiseeren. De vergadering werd door ruiin 50 leden bezocht. Concert „Aalsmeers Koorvereeniging", Gisteravond gaf .Aalsmeers Koorvereeni ging' (directeur de. heer A. v. Dam) een concert in do oude Centrale Veiling. Mede werking verleende het Liederen en Orato rium-kwartet, bestaande uit To v. d. Sluijs (sopraan), Annie Woud (alt), Marcus Plooyer (tenor) en Hendrik Koning (bas), terwijl mevr. Bon-de Jong aan den vleugel begeleidde. Er was voor dit concert zeer groote belangstelling; de zaal was geheel bezet. De vertolking van alle nummers, zoo wei van het Koor als het Kwartet, werd zeer geroemd en het applaus, dat telkens weer in de zaal klonk, bewees wel, dat het publiek het gebodene zeer waardeerde. Ongetwijfeld een uitvoering, waarop de medewerkenden met groote voldoening kun- terugzien. Bakkcrsstrijd. Besloot de Coöperatieve Bakkerij en Ver- bruiksvereeniging ,,De Eendracht" alhier verleden weck aan haar afnemers een divi dend van p('t. over 1930 uit te keeren, onze particuliere bakkers zijn daarop het antwoord niet schuldig gebleven. Waren zij de laatste jaren gewend hetzelfde procent als de Coöperatie uit te keeren, nu hebben zij de hoofden bij elkaar gestoken, met het resultaat, dat zij gisteren bekend maakten om 9 pet. over 193U aan hun afnemers terug te betalen. Een botsing. Gistermiddag had op den hoek Dorps- straat-Zijdsiraat een boising plaats tusschen een 2 tal vrachtauto's, waarvan een geladen met grint. Het gevolg was, dat de bak van den grintauto losraakte, wipte en de inhoud op de straat terecht kwam. Het duurde geruimen tijd, voordat het grint weer was opgeladen. De auto's zelve waren cenigszins beschadigd Het ongeval werd veroorzaakt doordat een derde auto op voornoemd smal punt stilstond. De maandelijksche collecte alhier ge houden voor de stichting van ccn 2c Ned. Herv. Predikantsplaals te Aalsmeer-Oost, heelt opgebracht de som van f. 187. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier is in de plaats van den heer J. van Leeuwen Czn„ die bedankt had, als ouderling gekozen de hoer D. Piet Wzn„ de candidaat gesteld door leden van den kerkeraad. Blijkens den uitslag der volkstelling waren in deze gemeente 8564 personen, waarvan 4408 van het mannelijk en 4156 van het vrouwelijk geslacht. HAARLEMMERMEER. De radio in het woonwagenkamp. In liet woonwagenkamp te Nieuwvennep alhier, wilde men ook gaarne genieten van de radio en zijn de bewoners op de idee gekomen om een groote antennepaal midden in het kamp te plaatsen, teneinde de noo- dige verbinding inet de zich in de verschil lende wagens bevindende toestellen te ver krijgen. De woonwagenbewoners gaan dus ook wel met hun tijd mee! Een nieuwe openbare school. Naar wij vernemen is het plan voor den bouw van een nieuwe openbare lagere school te Zwanenburg nabii Haliweg alhier, thans zoover gereed gekomen, dat in de tweede helft van April de aanbe steding is te verwachten, zoodat nog in dit voorjaar met het werk begonnen zal kunnen worden. Bedankt voor het beroep naar de N.H. Gem. te Pijnacker Ds. J. Gerbrandy te Nieuw-Vennep. HILLEGOM. De V.V. „Hillinen" viert feest! De gezellige avond der V.V. Hillinen in de zaal van den heer Sistermans, mag ge slaagd heeten, en is een buitengewoon succes geweest, zoowel voor het bestuur als voor de jeugdige Feest-Commissie. De Voorzitter, de heer F, van Waveren, spoor de in zijn openingswoord aan op een be tere kameraadschappelijkheid onder de leden, wat een eerste vereischte is in het belang van de vereenlging zoowel als in het belang van de sport zelf. Al spoedig bleek, dat de commissie een zeer goede keus gedaan had met de Vollendammer Band ..Sail Balms": een dankbaar applaus volgde op een zeer pittig gespeelde marsch. Trio „Ricardo" verstaat de kunst om de aanwezigen los te krijgen; de bekende refreintjes werden dadelijk meegezongen. Humorist Henk Smal oogstte een groot suc ces met zijn liedjes en moppen, wij noemen nog speciaal de schets: „De parodie op de boeren"; waarom onbedaarlijk is gelachen. Jopie Keyzer (soubrette) had ook een groot aandeel in het slagen van den avond, haar liedjes vielen buitengewoon in den smaak. Het was een avond, die niet gauw verge ten zal worden. Aanvullings-agcnda. Thans is de tweede aanvullings-agenda rondgezonden benevens een bundel raad- stukken. Het wordt een papier-lawineHet laatst rondgezonden agendapunt luidt: Wijziging der garantie-besluiten voor geld- leeningen ten laste van de N.V. Electrici- teitsbedrijf H.L.S. Ged. St. hebben om deze wijziging ge vraagd. De vroegere raadsbesluiten zouden niet in overeenstemming met de statuten van de N.V. zijn. B. en W. stellen voor een wijzigings-ontwerp aan te nemen Nog eens de Sixlaan. Bewoners van de Sixlaan hebben niet alleen per request gevraagd om de afslui ting dezer laan voor rijverkeer op te hef fen, maar zij hebben ook gevraagd de thans gesloten verbindingswegen naar du Hoofdstraat weer voor het auto-verkeer open te stellen. Deze verbindingswegen zijn onlangs on toegankelijk voor rijtuigen gemaakt door een groote paal midden op den weg te plaatsen en de trottoir-banden op te halen. Dit is gebeurd krachtens een be sluit van den Raad. B. en W. stellen voor het request in hun handen te stellen ter fine van prae- advies. Ongehuwde werkioozen. Thans is prae-advies uitgebracht op het adres van den Hillegomschen Be stuurders Bond. waarin verzocht werd de ongehuwde werklooze arbeiders eenige da gen per week te werk te stellen. De meerderheid der Commissie voor de Werkverschaffing stelt voor om de onge- huwden om de andere week drie dagen te laten werken. B. en W. stellen echter voor het verzoek niet in te willigen. Er is niet genoeg werk voor hen, de uniformiteit met de omliggende gemeenten zou ge schonden worden en bovendien is het niet urgent omdat de trektijd der werklozen kassen is verlengd, terwijl verschillende ongehuwden reeds bij particulieren in middels werk kregen. Aldus mötiveeren B. en W. hun afwijzend advies. Rooilijnen. Op twee vragen aah den Raad om van de bestaande rooilijn ten behoeve van den bouw van nieuwe panden te mogen af wijken, zijn de prae-adviezen gegeven. B. en W. stellen voor, den bouw van een houten loods aan de Noorderlaan vóór de rooilijn toe te staan, omdat zoo'n schuur gemakkelijk te verwijderen is Omtrent het bouwplan van D. Kadee aan de Vosse- vaart vragen B. en W. de beslissing van den Raad. De gevels van de dubbele wo ning zouden niet in een rechte lijn komen te staan met het naastliggende perceel. Dit is een bezwaar voor B. en V Er staat tegenover dat het beschikbare bouwter rein het onmogelijk maakt de huizen in een rechte lijn te bouwen KATWITK. Bij K. B. is opnieuw benoemd tot lid van de ie afd. voor zeevisscherij de heer A. Ouwehand Dzn. alhier. RECLAME. vóór het Paaschfeest een Prijzen vanaf 1 125.- Wisselstroom) Betaalbaar met f. 7.50 p. m. Vraagt nog lieden Catalogus No. 3 aan bij W. A. GOUW - Voorstraat 64-66 Katwijk-aan-Zee. igid KATWIJK AAN ZEE. Openb. Propaganda-vergadering Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbeiders. De afd. Katwijk van bovengenoemde bond hield een propaganda-vergadering in de Gemeentezaal. De heer Kulk opende om 8 uur de vergadering met gebed en las voor Jeremia 12 Na een woord van welkom gaf hij het woord aan den hoofdbestuurder, den heer C. van Baren, die een lezing zou houden over: „De nood in dezen tijd". Spr. wil dit onderwerp uit tweeörlei ge zichtspunten benaderen. Ten eerste kan alles verklaard worden uit de materie^ Ten tweede willen wij ons plaatsen op Ch i triijk stan punt. Spreker vpikaart op het laatste standpunt te staan. Ben afval van God on Zijn Woord zien wij ook buiten onze grenzen. Het botte materialisme dreigt alle hooger leven te verstikken. Mr. Troelstra heelt vele jaren geleden al gezegd, dat het historisch materialisme den mensch niet bevredigen kan. Het materia lisme laat den mensch ledig en koud. Er is een hunkeren naar geestelijk leven, ook bij de socialisten neemt men die teekenen waar. Er is 'n verbrokkeling en verscheuring op staatkundig gebied, de eenheid wordt ge mist. Spr. wijst naar de toestanden met het bolsjewisme in Rusland, het lascisme in Italic en naar Duitsckland. Uitvoerig wijdde spr. uit over bewapening en ont wapening. Polen geeft één derde van zijn begrooting uit voor militaire doeleinden. Spr. gal le kennen, wat in deze de plicht is van de internationale christelijke vak beweging. In dezen tijd is het evenwicht tusschen voortbrengen en gebruik zoek. Er heerscht een werkeloosheid als nimmer te voren geweest is. Breedvoerig had spr. het over het optrekken van de hooge muren der protectie in de verschillende landen cn het verband daarmee met de werkeloosheid en haalde als sterk voorbeeld de Vereen. Staten van Amerika aan. De hedendaagsche economische crisis is een vraagstuk, dat aller aandacht trekt. De statistiek heeft uitgewezen dat er in de wereld 25 mil- lioen werkioozen zijn, tengevolge van over productie en de rflechanisatie. Er is over productie van granen en in landen als China sterven honderdduizenden van den honger. De oplossing van het vraagstuk der werkeloosheid is alleen internationaal op te lossen met behulp van het bank kapitaal. Rusland past de dumping toe. De overheid heeft een taak te vervullen om die dumping tegen te gaan. Een zeer groot gedeelte van zijn lezing gaf spr. ten beste aan het gewichtige vraag stuk van de rationalisatie. De techniek e<. de wetenschap scheppen dagelijks nieuwe mogelijkheden, die door spr. werden na gegaan. Vervolgens behandelde spr. de opkomst van de groot industrie; de opkomst van de arbeidsbeweging, opgekomen uit een poet van ellende. Spr. gaf een vergelijking met de toestanden van nu en met een 30 a 40 jaren geleden. Er is levensverruiming gekomen. Vroeger was er geen sprake van voorziening bij werkeloosheid. Spr. ver geleek de krotten van de arbeiders van toen, bij de woningtoestanden van nu. De betere toestanden zijn door organisatie ver kregen. De sociale wetten zijn in 't leven geroepen. Er staat in de banier van de Chr. Vakbeweging geschreven, dat in over leg en samenwerking met de werkgevers oplossing van moei ijkheden moet trachten gezocht te worden. Men tracht door loons verlaging de crisis op den rug der arbeiders af te schuiven. Er zijn economen daartegen, omdat dit vermindering van koopkracht be- teekent met de noodlottige gevolgen daar van. De levensstandaard is belangrijk goed- kooper geworden, maar er bestaat nog een aanmerkelijk verschil tusschen de groot handel- en de kleinhandelprijzen. Door de werkeloozenkasseri in 19.30 is aan 460.000 verzekerde arbeiders 11 millioen gulden uitgekeerd. De uitgetrokkenen moeten niet naar het burgerlijk armbestuur verwezen worden. In de groote steden zijn goede regelingen getroffen, op 't platteland heeft men nog te worstelen met conservatisme. Spr. eindigde zijn redevoering met het aan- toonen van het nut en de noodzakelijkheid van de Christelijke Vakbeweging. Onze be ginselen moeten uitgedragen worden in woord en in daad. Wij moeten met elkander arbeiden onder den aanroep van onzen God, dan zal onze arbeid niet ledig tot ons wederkeeren. Nadat nog eenige vragen gesteld en be antwoord waren, dankte dc voorzitter den heer van Baren voor zijn lezing. Hierna werd overgegaaan tot de leden vergadering. Na het lezen van de notulen door den heer de Jong, werd er overgegaan tot de bestuursverkiezing. De aftredende leden de heeren C. v. d. Bent, H. van Duyvenvoorde, D. de Jong en Nic. van Rijn werden met overgroote meerderheid herkozen. Als afgevaardigden naar de al gemeene vergadering te Utrecht werden gekozen dc heeren W. v. d. Bent en G. v. BeoJen. Besloten werd met alg. st. dat ér dit jaar weer een ieestavond gehouden zal worden. Uit het verder verloop van de leden vergadering bleek, dat er zeer groote ont stemming onder vele leden heerscht ten eerste over de samenstelling cn ten tweede over het werken van de werkeloosheid commissie. Bij vele leden vond het geen goedkeuring dat in deze commissie wet houders zaten. Enkele leden gaven grieven to kennen over het optreden van deze com missie. Verscheidene leden wilden, dat het lid, dat van deze afdeeling in die com missie zat, zich terugtrekken zou en daarin geen zitting meer nam. Breedvoerig vverd^ daarover nog gedebatteerd, maar ten slotte vond de vergadering liet beter, dat dit lid in de commissie bleef, om daarin zoo veel mogelijk de belangen van den Bond te behartigen. Dc voorzitter sloot de vergadering met dankgebed. Dc Katwijksche Naaischool. Na ruim 20 jaar presidente der Katwijk sche Naaischool, gevestigd in de Burgers- dijkstraat, geweest te zijn is mevrouw Meijering als zoodanig afgetreden. Ook mevrouw TomHaasnoot heeft als be stuurslid bedankt. Mevrouw Minnee Meijering en mevrouw ParlevlietDonner zijn bereid gevonden in genoemd bestuur plaats te nemen. De penningïheesteresse mej. de Voogd, zal voorloopig ook als pre- sidentè fungeeren. Gevonden voorwerpen: een rijksdaal der, een slcutelbosje, een grijze jongens jas, een huissleutel, een rol touw. Inlich tingen betreffende bovengemelde voorwer pen worden iederen werkdag van 10 tot 12 uur v.m. verstrekt aan het Bureau van Politie te Katwijk aan Zee. LISSE. Teraardebestelling L. Alders. Gisteren had op de Nieuwe Begraaf plaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer L. Alders, in leven ambtenaar van den Haar lemmermeerpolder. Jarenlang is de over ledene brugwachter geweest op de Kanaal- brug over de Ringvaart. De overledene heeft 42 jaar trouwen dienst verricht. Propagandaverg. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond." Alhier werd in hotel „de Witte Zwaan" een groote propagandavergadering gehou den, welke door een flink aantal belang stellenden was bezocht, waarin werd ver toond een gedeelte van de film „de Vrij heid" en waarbij als spreker optrad de heer mr. J. J. Belinfante uit Den Haag, met onderwerp: „Het belang der a.s. Sta tenverkiezingen". De voorzitter der afdeeling de heer D. Blok opende en heette allen welkom, in 't bijzonder den spreker en den heer Harm- sen, secretaris der Staten Centrale Lei den. Hij wees op het groote belang, dat de liberalen onderling bindt en drong er op aan, dat vooral in de toekomst samenwer king zal moeten worden tot stand ge bracht Hij wees o.a. op de demagogische voor stelling van zaken, die sommige partijen geven van werkloosheid en crisis. Nadat hierop vertooning van een ge deelte van de film had plaats gehad, kreeg de heer Belinfante gelegenheid, zijn rede uit te spreken. Spreker schetste de beteekenis van de Statenverkiezingen. Het liberale beginsel is voor ieder aan vaardbaar, omdat het de persoonlijkheid van den mensch eerbiedigt de vrijheid van Staat en individu zoo min mogelijk wil aantasten en daarom ook aanspraak kan maken op een groote mate van ver draagzaamheid. zoowel op politiek als op elk ander terrein. Onze candidatenlijst voor de Prov. Sta ten, zegt spreker is een waarborg, dat de eventueel gekozenen, berekend als ze zijn voor hun taak. een staatkunde zullen vol gen, welke niet anders dan bevorderlijk kan zijn aan belang van land en volk. De bemoeiing van den Staat op wetge vend gebied, zooals we dit van haf zittend kabinet zien, acht son*!»ans voor het landsbelang. De vriihaii Junest king van de laatste jaren, men ,?pe,N hierbij o.a. aan de RijkswinkelshnftLa„ke wet, moet de organische groei ™8s- volk belemmeren. 1 van land a Wat een heftige protesten ziin uitgegaan tegen het zendtijdbesli niet 'uit. juiJl .XN houdt, omdat de regeering zich niet zich gebonden weet aan politi'eke''~at pen, acht zij Gods schoone natuur „1°^ aether, ook het terrein, waarop d. Lf tiek moet worden gevoerd. m'~ Spr. komt thans tot een zeer belnnm-n int, n.l. de crisis en de maatregr'- deze tijd eischt. Het is niet, zegt zooals de S.D.AP. betoogt, dat het lisme de oorzaak daarvan is, maar "andere sten, ken de oorzaak te zijn, tenrtTfiïïH- punt, n.l. de crisis en de maatregels deze tijd eischt. Het is niet, zegt snVL zooals de S.D.AP. betoogt, dat het kante lisme de oorzaak daarvan is, maar and verschijnselen, als overvloedige ooesSi? natuurrampen of politieke conflicten m?' ken de oorzaak te zijn, terwij] de hnn» productiekosten, vooral van de exam goederen ons in die richting drijven De kiezers zien, dat met een extra Dar iementair kabinet, zonder eigenlijke r geerkracht. steunend op partijen die on derling in eigen boezem zijn verdeeld'm in vele gevallen sterk tegenover elkaar staan, alleen berecht wordt, secretarismï klassenstrijd, werkeloosheid en achteruit! gang, in plaats van volkseenheid en alee meene welvaart, bij gestegen koopkracht van het geld. Wanneer dus de kiezers hun stem uit brengen op de liberale candidaten dan helpen zij de komst medebrengen van een nieuw kabinet, waarin alle ordelievend, partijen vereenlgt zijn, een kabinet d-: de individueele vrijheid hoog zal houde en ruim baan zal geven aan de meest b kwamen en geschikten, om hun krachta en gaven te.ontplooien, ten bate van hi algemeen welzijn. Niet in een opeenhooping van wettelijk! voorschriften, van ge- en verboden, die de bewegingsvrijheid der individuen steeds aan banden leggen, maar in handhav» van recht en onpartijdigheid, verzorgi™ van algemeene belangen met terzijdestel ling van bevoorrechting van personen o! groepen en geen verdere inbreuk op de maatschappelijke, economische, geestelijke of persoonlijke vrijheid, dan noodig iso uitwassen en misbruiken te keeren. Aan u. kiezers om bij de a.s. vericiezbi» te toonen, dat de gezonde maatschappij door u wordt gesteld, boven een, die zich zelf door een egoïstische groepenvertegen- woordlging ten gronde richt. Nadat de heer J. M. v. Til, de liberale candidaat voor de Prov. Staten te Lisse nog eenige woorden had gesproken ter' opwekking van de liberale idee, sloot de voorzitter onder dankzegging aan de aan wezigen voor hun belangstelling, de bij eenkomst. De R.K. Volksbond hield haar jaar vergadering in het gebouw onder presi dium van C. Schrama. NOORDWITK. Lezing voor de K. N. Mij. voor Tuinboux- cn Plantkunde. In Royal hield de heer van Giersbergta Rijksbijenteelt consulent, voor de iH. Noordwijk van de Kon. Ned. Mij. mor Tuinbouw en Plantkunde een lezing nei als onderwerp„De nieuwere ervaringe: p het gebied van bestuivingsnut, lichten en eenige proeven met Indische bijen' waarvan men over het algemeen maar wei nig weet. Voor een betrekkelijk klein audi torium gaf deze eminente bijenkenner een exposie van alles wat er met de nieuwste onderzoekbigen bereikt is, betrelfende be vruchting van vruchtboomen, die meestal in een tijd bloeien, wanneer er nog geen goed ontwikkeld wild-insectenleven is. Daar om inoet men om de bloesem tot vracht- zetting te dwingen, insectenleven zien le brengen in de tijden dat de natuur nog betrekkelijk dood is en dat bereikt men hoofdzakelijk met bijen. Dat is dan ook de reden dat het Rijk op zulk en intensieve wijze de bijenteelt steunt als gewichtige factor in het Tuinbouwleven. In een zeer geestige en goed gedocumenteerde lezing werden verschillende frappante zaken ver telt dié plaats vinden in het groote centrum voor Land- en Tuinbouwwetenschap te Wa- geningen. Het is onmogelijk alles weer te geven wat over het interessante onderwerp der bijen werd gesproken. Er werden proeven genomen met lichtkasten waarin de bijen niet meer in liet donker maar in het volle licht werken. Aan het einde behandelde spr. de zoo gevreesde Iepziekte. De voorzitter dankte aan het eind den spreker die iets heett willen vertellen uit ziin levenswerk onder de bijen. De her haalde uitnoodigingen om te komen spre ken moeten voor den heer v. Giersbergen liet teeken zijn dat men zijn wetenschap op hoogen prijs stelt en spreker roept hem opnieuw een tot weerzien toe. Hierna volgde sluiting. OEGSTGEEST. Verkeersongevallen. Op den Rijnsburgerweg werd de wiel rijder M. G. van T. wonende te Rijnsburg door een achterop rijdende auto aange reden en op de bumper meegesleept. Zijn rijwiel werd beschadigd, terwijl hu klaagde over pijn aan zijn becnen. Vani i. moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. De politie heeft den autobe stuurder opgespoord en proces-verbaal op gemaakt. Achter het Groene Kerkje werd dei wiel rijder A. de J„ wonende te Voorschoten, door een auto, bestuurd door B., voneIrt te Den Haag, aangereden, waardoor ne rijwiel van de J. zwaar beschadigd wem. De autobestuurder beloofde de schade zullen vergoeden. Van een leegstaande wonin? n^' garage aan den Rijksstraatweg ZU» baldadigheid een aantal ruiten ingew pen. De politie is de daders op het spw RIJNSBURG. De Bloemenhandel. De prijzen waren als volgt: Tufpeh dozijn: Vict. d'Olivierre f.0.46O.SU, baak f. 0.48—0.54, Ros La Keki( 0.33, Couleur de Cardinal f u i\Ttn— Rubra Max f. 0.45—0.50. Pelikaan 0.60, Crimson Queen f. 0.40—0" ronne d'Or f. 0.58—0.64, Gele P™5

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6