NIVEA' AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Prediker: Chr.-Dem. Unie. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaali K. V. A. Solo pianist Harold Samuel. 8'/< uur nam. Zaterdag. Concordia: Feestavond O. B K. 8 uur nam. Zondag. Volksgebouw: Cabaretavond. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken Wordtvhn Maandag 9 tot en met Zondag 15 Maart as. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8. telet. 552. RECLAME. 1281 SOCIAAL-WETENSCHAPPELIJKE SCHOLING VAN VAKVEREENIGINGS- LEIDERS e.a. Commissie van onderzoek ingesteld. Te Den Haag zijn een twintigtal verte genwoordigers van sociale organisaties bijeengekomen om in eersten aanleg ge meenschappelijk de wenschelijkheid te bespreken van de oprichting eener Cen trale Vereeniglng voor Sociaal Hooger On derwijs, waarin zouden kunnen worden samengevat bestaande of nog op te richten instituten voor sociaal hooger onderwijs ten behoeve der van verschillende levens beschouwingen uitgaande sociale stroo mingen. Besloten werd tot instelling van een studie-commissie, die zich door middel van vragen-lijsten de noodige gegevens zal verschaffen, om aan een volgende verga dering voorstellen te kunnen doen omtrent de uitvoerbaarheid resp. de geheele of ge deeltelijke verwerping van het plan, dat aan de groote organisaties der verschil lende sociale stroomingen vooraf vertrou welijk bekend gemaakt was. Dit plan bedoelt de oprichting, door een centrale vereeniging voor sociaal hooger onderwijs, van een Algemeene Sociale Hoogeschool, die sociaal hooger onderwijs en degelijke sociaal-wetenschappelijke scholing zal geven o.a. in: a. een sociaal- economische; b. een soc.-juridische; c. een soc. wijsgeerige; d. een soc.-taalkun- dige en e. een soc.-hygiënische afdeeling, ter wetenschappelijke vorming van hen, die zich willen voorbereiden tot functies zooals: arbeiders, vakbondleiders, bestuur ders van financieele, economische en an dere instellingen der verschillende bewe gingen. vertegenwoordigers in gemeente-, provincie- en rijksbestuur, centrale en ge meentelijke raden van overleg enz. Het plan neemtde maatschappelijke verhoudingen, zooals zij zijn, als vaste gegevens tot grondslag, wenscht dus vol strekt geëerbiedigd te zien de onafhanke lijkheid der verschillende maatschappe lijke stroomingen en voorziet alzoo voor het te geven hooger onderwijs in verschil lende programma's. Ter waarborging van de feitelijke onaf hankelijkheid der onderscheiden sociale groepen zou het onderwijs worden gegeven in „instituten" staande onder het beheer der betrokken sociale groep. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Plaatselijke leidersdag te Utrecht. Gisteren is te Utrecht de aangekondigde plaatselijke leidersdag van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm gehouden. Daarbij werden o.m. opgemerkt minister Donner, namens zijn ambtgenoot van Defensie, generaal Borel, de Kamerleden Ridder van Rappard en Snoeck Henkemans en de na tionale landstormcommissie; verder dr. H. Th. 's Jacob, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester der recipieerende stad en luitenant-kolonel G. L. M. H. Higly, garnizoens-commandant te Utrecht. Nadat besloten was een telegram van hulde en trouw aan de Koningin te zen den, hield de reserve 1ste luitenant der veldartillerie G. F. Boulogne een voor dracht over het plaatselijk leiderschap. Deze spreker, die tevens secretaris der nationale landstormcommissie is. zette uiteen, dat het plaatselijk leiderschap een functie is, welke ophoudt zoodra de vrij willigers onder de wapenen komen. De locale leiders verrichten hun werk zaamheden voor de afdeelingen geheel vrijwillig en belangloos. Zij zijn ambtshalve lid der plaatselijke landstormcommissiën. Minister Donner wekte de leden op, om vertrouwend op God en vasthoudend aan hun plicht het gezag te steunen, dat steeds de waarborg der vrijheid was. De gevoelens van enthousiasme en trouw, welke de duizend aanwezige viij- wllligers bezielden, werden hierop door den heer Van Beek, burgemeester van Boxtel en voorzitter van het grootste verband, n.l. dat van de Meierij, vertolkt. Met muziek aan de spits trokken de vrijwilligers ten slotte naar de zalen van het Gebouw voor K. en W. op, om geza menlijk het noenmaal te gebruiken. VACANTIEKAARTEN NED. SPOORWEGEN. De vacantlekaarten zullen op de Neder- landsche Spoorwegen dit jaar worden uit gegeven van 3 tot en met 8 April (Pa- schen). 22 tot en met 27 Mei (Pinksteren) en van 1 Juli tot en met 15 September. CIIR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Blijkens het pas verschenen verslag telde de Nederl Bond van Chr. fabrieks- en transportarbeiders op 1 Januari U. 13.091 leden tegen 8575 op 1 Januari 1929. Het aantal afdeelingen en correspondent schappen steeg in de verslagperiode van 146 op 179. Ingeschreven werden 8560 le den en afgeschreven 4044 leden. Op l Ja nuari 1931 waren de leden over de pro vincies als volgt verdeeld: Groningen 647, Friesland 929, Drente 170, Overijssel 438, Gelderland 1438, Utrecht 599, Noord-Hol land 2292, Zuid-Holland 5075, Zeeland 287 en Noordbrabant 1209. Aan werklooze le den is in 1929 uitgekeerd f. 286.159.53 en in 1930 f. 306.181.73. BIJ BRUNA's OVERLIJDEN. De voorzitter der Tweede Kamer, rnr. v. Schaik, heeft ln verband met het overlij den van den heer J. J. Bruna, parlemen tair redacteur van het „Algemeen Han delsblad", een schrijven gericht aan mr.- J. J. van Bolhuis, voorzitter der Haag- sche Journalistenvereniging, in welk schrijven hij den heer v. Bolhuis en zijn oollega's op de Perstribune deelneming met dit verlies betuigt. Mr. van Schalk heeft daaraan toege voegd, dat hij de Kameroverzichten en anderen journalistieken arbeid van den heer Bruna om inhoud en vorm ln bij zondere mate wist te waardeeren. DE POSTVLUCHTEN. Het 13e postvliegtuig is gisteren te Bangkok, het elfde retourvliegtuig te Bagdad aangekomen. HINDERLIJK STOOM UITLATEN DOOR MACHINISTEN. Kunnen trammaatschappijen aansprakelijk worden gesteld? Een medewerker van „De Auto" be spreekt de vraag of er niets aan te doen is dat machinisten van stoomtrams door het uitlaten van stoom of rook een ge vaarstoestand op den weg scheppen, die al heel dikwijls tot treurige ongevallen heeft geleid. Hier te lande, zoo zegt hij, geeft. Brabant het goede voorbeeld door een bepaling in het politie-reglement op de wegen: „dat het vérboden I's stoom of rook uit den motor te laten ontsnappen, waardoor het uitzicht over den weg be nomen wordt." In Brabant is dus een machinist strafbaar, wanneer hij zich aan die bepaling niet houdt. Elders ln den lande bestaat een dergelijk voor schrift echter niet en maar al te vaak komt het dan ook voor, dat men ge dwongen is door een wolk van stoom te rijden op goed geluk af en zonder dat men eenig uitzicht heeft. In verband hiermede is van belang een arrest, gewezen door het Cour d'Appèl te Brussel, waarbij een Spoorwegmaatsch. is veroordeeld tot vergoeding der schade, welke was toegebracht tengevolge van het feit, dat een machinist op gevaarlijke wijze het uitzicht op den weg had belem merd, door het uitlaten van stoom. Voorop moet worden gesteld, dat hier sprake is van een burgerrechtelijke actie tot schadevergoeding en niet van een strafprocedure tegen den machinist. De maatschappij had alle verantwoor delijkheid van zich afgeworpen en zich op het standpunt gesteld, dat zij, de stoomklep in werking .stellend, er niets mede te maken had, dat dit feit andere weggebruikers lastig zou kunnen vallèn; immers het uitlaten van overvloedigen stoom is een onvermijdelijke voorwaarde voor het goed functionneeren van de locomotief. Een beroep op overmacht dus: de stoom moet uitgelaten worden, anders werkt de machine niet en omdat dit nu eenmaal moet, behoeft de machinist zich van de andere weggebruikers niets aan te trek- ken. De maatschappij krijgt echter de kous j op den kop Het Hof overweegt het volgende: Aan genomen moet inderdaad worden, dat een machinist verplicht is om zoo nu en dan overvloedigen stoom te laten ont snappen. Maar dan moet hij voor die handeling een gunstig oogenblik uitkie zen. Op hem rust de verplichting die han deling uit te stellen, Indien zij nadeel kan toebrengen aan een weggebruiker, voor opgezet dat hem dit mogelijk is. En deze verplichting rustte te meer op hem, daar hij wist, dat eiken dag, op hetzelfde uur, daar ter plaatse een autobus passeerde. Bovendien was het hem bekend, dat, waar het dien dag regenachtig was, de uitge laten stoom eenlgen tijd op den weg zou blijven hangen (aldus het proces-verbaal der politie). Dus heeft de werknemer der maat schappij niet de noodige voorzorgsmaat regelen genomen, doordat hij stoom heeft uitgelaten zonder zich van derden iets aan te trekken, noch van de schade, die hii dezen zou kunnen berokkenen. Op deze gronden beslist het hof, dat hier onvoorzichtigheid en ondoordacht heid van den machinist moet worden aangenomen en dat de schuld van het ongeval hem moet worden verweten. De schrijver in „De Auto" meent dat een dergelijke aansprakelijkheid in een geval als het onderhavige, zonder twijfel ook hier te lande zou kunnen worden ge nomen. En het behoeft maar een enke len keer voor te komen, dat de maat schappij tot betaling van een belangrijk bedrag aan schadevergoeding wordt ver oordeeld, om als gevolg mee te brengen, dat den machinisten zal worden inge prent niet op onvoorzichtige wijze stoom uit te laten. VERSPREIDE BERICHTEN. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft bepaald, dat ook niet bederfelijke ijlgoederen met alle snelgoederentreinen mogen vervoerd worden. Te Bussum is gistermiddag plotseling overleden de heer J. L de Leeuw, een der mede-oprichters en bestuurslid van de Gooische Rijwielpadcnvereeniging. De Zwolsche gemeenteraad heeft met 18 tegen 5 stemmen verworpen het voorstel-Gunone tot het exploiteeren van een gemeentelijke radio-centrale. Op 56-jarigen leeftijd is gistermor gen plotseling overleden de heer J. Lou- rens in leven redacteur-buitenland van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", Op Donderdag 30 April zal de nieuwe veemarkt te Zwolle officieel geopend worden. Tegelijk zal er een groote vee- en paarden-tentoonstelling gehouden worden, waaraan verbonden een concours- hipplque. De gemeenteraad besloot 2/3 van het eventueel tekort der tentoonstelling te dekken, tot gen maximum van f. 7000. Bij Kon. Besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Wanroy de heqr P. A. Cornelissem Wegens slapte is op de fabriek der firma Diepenbrock en Reygers te Ulft de werktijd tot drie dagen per week. inge krompen. De vliegboot Do S, die op de lucht vaarttentoonstelling te Parijs is geweest en vervolgens te Havre verschillende de monstratie-vluchten heeft uitgevoerd, vertrok gistermiddag om twee uur van Havre en verscheen in den loop van den middag boven Zeebrugge. Het vliegtuig daalde echter niet; doch zette zijn vlucht voort in de richting van Nederland. Het is om vijf uur te Vlissingen gedaald. UIT NED. OOST-INDIE. TWEE BRUGGEN WEGGESLAGEN. MAKASSAR, 12 Maart (Anetal. Zware regens veroorzaakten hedennacht in het binnenland bandjirs. Twee bruggen wer den weggeslagen. VERDUISTERING. BATAVIA, 12 Maart (Aneta). De eisch tegen den heer Christan, vroeger assist.- resident bij het B.B., die duizenden ver duisterde luidt 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige verzekerde bewaring doorgebracht. RECLAME. 827 DE ALGEMEENE TOESTAND. Dr. Curtius niet naar Parijs. Offcieel wordt medegedeeld, dat als ver tegenwoordiger van Duitschland naar de zitting der Europeesche Commissie, die in Januari te Genève uit vertegenwoordigers van 12 staten werden gevormd, de onder staatssecretaris van bultenlandsche zaken freiherr von Weiszaecker haar Parijs zal worden afgevaardigd. Terwijl de meeste deelnemende landen door hun minister van buitenlandsche zqken dr. Curtius inde dagen van de zitting ^der commissie te Parijs, beslist te Berlijn aanwezig moet zijn. De Duitsche gezant von Hoesch had een onderhoud met Briand. BELGIE. Uit dc Kamer - Loonsverlaging. De Belgische Kamer heeft met 88 tegen 62 stemmen en 1 onthouding gisteren de begrooting voor buitenlandschc zaken goedgekeurd. De Kamer heeft voorts het wetsontwerp tot oprichting van een luchtlijn op Bel gisch Congo, in samenwerking met de Fransche luchtvaart-maatschappij, aange nomen. De maatschappij, die deze lijn exploi teert, zal een leening van 350,000.000 francs uitgeven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een decreet in voorbereiding, waarbij het verbod tot invoer van Russisch graan wordt opgeheven. Ten einde inlandsche- graanverbouwers te steunen, zal de regee ring een stelsel van invoervergunningen van tarwe instellen. Dit stelsel zal dan voor den tarwe-invoer van alle landen gelden. In de Nationale Gemengde Commissie voor de metaalindustrie hebben de werk gevers een loonsverlaging van 10% voor gesteld. Van arbeiderszijde moet hierop binnen twee weken geantwoord worden. DUITSCHLAND. Soc.-dem. belastingvoorstellen - Dc toestand van Herman Miiiler. De belastingvoorstellen der sociaal-de mocraten zijn in de belasting-commissie uit den Duitschen Rijksdag in stemming gebracht. De voorstellen strekken tot een verhooging van de tantième-belasting en de inkomstenbelasting van 5 op 10 voor inkomens van 20.000 Mark en hooger. Het voorstel geldt echter voorloopig slechts voor de beide begrootingsjaren 1930 en 1931. Met de soc.-democraten stemden slechts de communisten voor. maar aange zien het Centrum en de beide afgevaar digden der Beiersche Volkspartij en Chris- telijk-Socialen blanco stemden, bestond de vereenigde oppositie, door de afwezigheid van nat.-socialisten en Duitsch-nationa- len, slechts uit Duitsche Volkspartij, Oeco- nomische Vereeniging en één democraat en één Landvolkman, zoodat de voorstel len met 5 stemmen meerderheid zijn aan genomen. Herman Miiiler zal hedenochtend wor den geopereerd. Zijn toestand blijft ern stig. Gistermiddag werd reeds een valsch overlijdensbericht verspreid. OOSTENRIJK. De minister van landbouw treedt af. De rijksboerenbond heeft een vergade ring gehouden, waarin de tot dien bond behoorende minister van landbouw, Thaler bekend maakte, dat hij af zal treden. De bond stelt zijn tegenwoordigen voor zitter, Dollfuss, als opvolger voor. RECLAME. Een behaaglijk gevoel foont Uv» kind «I» U de feere huid 'ne»j verzorgt. Nivea goed verkoeling, gonerin^ vefr ze, doet joule verdwijnen, waardoor vermed'er j hof kind zich krabt on de huid beschadigt w0,jT u, vóór hot naar bod brongen olke aangedane n|«L huid dik met Nivoe in. Uw kind tloapt 7" onbekommerd. fu''9 «n Nivea bevat het aan do huid verwanto on haef gonde Eucorlf. Drforop berust haar borusl haw ortvo,™!,"'!0'' weldoende working op het gevoaligo huidweo(10| A andoro cremè bevat dit Eucorit; Nivoa ij don ook r vorvangen. Dooien 15. 2<J. 40 en JO crt. t Tuben 45 en T5 et» PEBECO MIJ.. AMSTERDAM-C. FRANKRIJK. Naar een mijnwerkersstaking? De gedelegeerdenvergadering van de Fransche mijnwerkers, die te Parijs is bijeengekomen, heeft vastgesteld, dat de onderhandelingen met de regeering over de dreigende loonsverlaging zonder resul taat zijn gebleven. Daarom is besloten, dat de aangekondigde staking op 30 Maart zal ingaan, tenzij van te voren nog overeen stemming met de mijndirecties wordt ver kregen. ENGELAND. De Indische kwestie Salisbury blijft conservatief Canada naar protectie. De consternatie, in politieke kringen veroorzaakt door de conservatieve verkla ring, volgens welke de conservatieven voornemens zouden zijn hun medewerking te weigeren bij de onderhandelingen, die in Indiè moeten plaats hebben, is vermin derd, toen Baldwin in het Lagerhuis ver klaarde, dat de houding der conservatie ven sedert verleden jaar geen wijziging ondergaan heeft. De conservatieven, zeide hij, keuren een vouding de overhaasting af bij de hervat ting van de ronde-tafelconferentie in Indie. Benn de staatssecretaris voor Indië, zeide, dat de regeering voorstelt zoo spoe dig mogelijk de Indische gedelegeerden, onder wie de partij genooten van Gandhi, uit te noodigen naar Londen te komen om de taak der commissie voor de fede rale betrekkingen weer op te vatten, ter wijl het verdere onderzoek door deskun digen omtrent de andere kwesties in In dië voortgezet zullen worden. De minister hoopt, dat het geheele vraagstuk bij het begin van het najaar rijp zal zijn voor de beslissende bespre king. Churchill zeide. dat zij, dit het eens ge worden zijn over de oprichting van een Pan-Indische federatie met een verant woordelijke regeering als een overgangs regime naar het volledige statuut van Do minion voor Indië, eenige reden hebben om zich te verheugen. Daarentegen be staat er niet de minste geestdrift bij hen, die de jongste gebeurtenissen in Indië be schouwen als voorbarig, gevaarlijk, onbe raden en van aard om binnenkort te lei den tot verwarring en zells een ramp. Churchill keurt volkomen de beslissing van Baldwin goed, dat de conservatieve partij zich niet zal laten vertegenwoordi gen op een ronde-tafelconferentie in In dië, beslissing, die het geheele onmiddel lijke program der regeering gewijzigd heeft. Over de deelneming der conserva tieve partij aan een eventueele conferen tie te Londen kan eventueel later beslist worden. De conservatieve partij heeft haar vrij heid van oordeel teruggenomen, doch dit wil niet zeggen, dat de conservatieven niet rechtvaardig en loyaal elk toekom stig voorstel der regeering zullen over wegen. Ten slotte verklaarde Churchill: Wij la ten toe, dat de geest van millioenen In diërs aangetrokken wordt door allerlei on bestemde ideeën, die zich niet zullen ver wezenlijken. De verklaringen van Baldwin hebben de regeering overtuigd, dat het verschil tusschen haar en de conservatieven een voudig een verschil is van procedure over de beste middelen om het werk van de jongste rondetafel-conferentie voort te zetten en dat de éénheid der drie groote partijen (bestand om de samenwerking ten aanzien van het Indische probleem te verzekeren)) onaangetast blijft. Gandhi is voornemens 14 Maart naar Dandi, aan de kust van den Oceaan, te gaan voor het winnen van zout. Morgen verjaart de dag dat Gandhi als protest tegen het zoutmonopolie zijn eer sten tocht naar de kust begon. Snowden zal Maandag een lichte opera tie ondergaan De uitslag van de Woensdag gehouden tusschentijdsche verkiezing voor Salis bury, noodig geworden door het aftreden van het zittende conservatieve lid is, dat de conservatief Robertson gekozen werd met 15800 stemmen. De liberale candidaat mevrouw Masterman kreeg 9588 stemmen de candidaat der Labour Party Hancock 3939. (Bij de algemeene verkiezing van 1929 had het. zittende lid Morrison 15672 stem men gekregen, mevrouw Masterman, die toen ook candidaat der liberalen was 13022 en de candidaat der Labour Party, toen eveneens Hancock, 4435). Te Ottawa is het Canadeesche parle ment geopend met een redevoering van den premier, waarin o.a. een verhooging van tarieven wordt aangekondigd, ten einde de Canadeesche mcb'Hrie te be schermen tegen buitenlandsche concur rentie. ZWEDEN. Communist gearresteerd. De Stockholmsche crimineele politie heeft den Duitschen communist Bernhard Kuehl uit Koningsberg, kort voordat hij naar Noorwegen wilde doorreizen, gearres teerd. Het ingesteld onderzoek heeft uitgewe zen, dat K„ die zich voordeed als koopman, in opdracht van Moskou een reis heeft ge maakt naar de communistische dagbladen van Zweden, welke sovjet-steun ontvan gen. Uit de in beslag genomen papieren blijkt thans voor het eerst duidelijk, dat het Stockholmsche dagblad „Ny Dag" door Moskou wordt gefinancierd. In het afgeloopen jaar heeft het blad 100.000 Kronen ontvangen. GRIEKENLAND. Russische spionne gearresteerd Te Athene is een zekere Orevlne gearresteerd wier vader rmlllonnair doch die zich als arbeidster vermomd dienst had gestejd van Moskou als sn en propagandiste! ■In haar woning werd een lijst j- den, waarop de namen stonden van communisten-leiders op den Balkan allerlei mededeelmgen, die bestemd ren voor Boedapest. Weenen Praa» Berlijn. Toen het huis nauwkeurig werd c, zocht, vond men achter een dubbelen in een dichtgemetselde kamer een voorraad bommen, revolvers, ge* munitie, ja zelfs patronen voor mac geweren, alles afkomstig uit de wape gazijnen van het Grieksche leger. Orine Levy heeft te Athene in schillende fabrieken gewerkt onder namen van Athony Cathy, Maria kopulo en Maria Aspropulo- overal bezig om de communistische fa- onder de fabrieksmeisjes te verspr Zij spreekt vloeiend Franseh. bui) Engelsch en Grieksch. Na hare arrestatie weigerde zij nekkig om nog eenige mededeelhn» doen. Men is nog wel te weten k komen dat zij door een zekere Oscar ia „vak" werd opgeleid. Sedert geruimd was dze Oscar muziekleeraar in Af was deze Oscar muziekleeraar in Atc beruchte Russische spionnen. NAAR EEN STAKING IN ZUID-W LONDEN, 13 Maart. (Reuter), De to mijnbouw in Zuid-Wales wordt met volkomen, stopzetting bedreigd. Op een in het district Rhondda ge den vergadering, waarop dertigd mijnwerkers vertegenwoordigd werd besloten de gedelegeerden nationale conferentie, die op 16 M" tegen de arbitrale uitspraak in het t conflict. Vijfduizend mijnwerkers ui: Cardiff bijeen zal komen, te ad vóór de staking te stemmen, als morgan besloten hun afgevaardigd: Cardif finstructie te geven voor c: king te stemmen, liever dan de uit: van den onpartijdigen voorzitter der tragecommissie te aanvaarden. Andere afdeelingen van den kersbond in Zuid-Wales hebben m aangenomen welke ln denzelfden zijn vervat. BRITSCH-INDIE. LONDEN, 13 Maart. (Reuter i. Bald rede was een der belangrijkste mom- uit het Lagerhuisde'oat over Indië ea den van alle partijen verklaren, dat een der beste was in zijn geheele poli carrière. Slechts zelden heeft hij een diepen indruk op het Huis Men verwacht dat de rede belan gevolgen zal hebben in Indië door uit den weg ruimen van het mlsverst dat dezer dagen is ontstaan door het richt dat de Conservatieve Partij vertegenwoordigd kan zijn op eenige gende Rondetafelconferentie in Indië Gedurende de rede bleek duidelijk sommige Conservatieven de ronde den van Baldwin niet goedkeurden enkele gedeelten heerschte op de ach ste banken der Conservatieve Partij onheilspellende stilte, terwijl de Arbei en de Liberalen luidde juichten. Zelfs de critische geesten onder B" wins volgelingen erkennen, dat de blijk gaf van moed en dat de leider g had de dissidente leden achter hem tarten iemand anders als leider te kie wanneer zij de meerderheid in de P hadden Macdonald zeide nog, dat reeds een noodiging was verzonden aan den Ou koning om te trachten aanwezig te op een binnenkort te Londen te ho vergadering van de Commissie voor Federalen Opbouw van Indië finges door de Rondetafelconferentie), en da hoop was dat ook Gandhi ter vergade tegenwoordig zou zijn. o OVERSTROOMING IN EEN MIJN BOCHUM, 13 Mrt. (V. D.). In den af loopen nacht te ongeveer twee uur spr in de mijn „Engelsburg" van de Verë Stahlwerke A.G. te Bochum plotseling water-ader en met ongekende tr stortte een geweldige watermassa de in, die nog steeds met onvermind kracht voortstroomt. Het geheele i* moest worden stopgezet. Gelukkig geen menschenlevens te betreuren. men het uitbreken van den waterstr tijdig merkte, zoodat alle vijfhonderd van de nachtploeg in volmaakte orde mijn konden verlaten. De watermassa is afkomstig uit oe burige mijnvelden en men staat er komen machteloos tegenover. De inspectie was spoedig ter plaatse en slechts constateeren. dat alles wat men had kunnen doen. Men ven echter dat de geheele mijn. die modernst geoutilleerde behoort. loopen en „verdrinken". De mijn burg" was niet alleen een mijn me*. devolle installaties, waar volgens a dernste methoden gewerkt we«t leverde bovendien de kostbare K gaskolen. In totaal werkten lww de mijn. Er vinden vaker overstrw__Ih in mijnen plaats, maar de water, die in de mijn •Engelsbure is een zeldzaamheid, die geluk» - - een enkele keer voorkomt. u

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2