een diamanten huwelijksfeest te lisse. atwijkers 15-jarig jubileum „hosanna" te alphen. VADERLANDSCHE BANK (Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Maart 1931 Vierde Blad No. 21770 VAN BEELEN Cz. UIT DE OMSTREKEN. ffet echtpaar Sminkvan den Duim 60 jaar getrouwd. HILLEGOM. Verkooping. I verslaan van Notaris Over meer te vennep is gisteravond alhier in i bij openbare veiling verkocht het ris Hoogewerfstraat Nr. 5 aan den van Beelen voor f. 5500 en het buis Hoogewerfstraat 7 aan den heer 4. Berg voor f. 5100. KATWITK. Bnrgeilijke Stand. wen: Cornelis Johannia, z. van .T. H. ier en G. B. van der Werven ie, d. van K. Vooij9 en W. Vooijs i van I. van der Boon en A. de Vreugd z van C. van der Plas en C. - Keetje Clazina, d. van II van der tnA van Duijn Anna Elisabeth, d. •1 lit en M. van der Schrier. rieden: Wijntje van Duijn, oud 26 j Mote van H. Groen Dirkje Klm- «I. oud 3 maanden, d. van J. Klinken- ffl D. Schaap Martcnus de Jong, oud echtgeoot van E. Diggle Cornelis 'ossum, oud 6 maanden, z. van C. van en \Y van Leeuwen, iterlrouwd G. M Hermans en E. de -11. Duller en C. Bruin J. Verloop Ketting towd: J. A. van der Meij en A. Haas- 4DTEBTEERT II HET iEIDSCH dagblad blid voor K&twQk en Omstreken. advertentiön en abonnementen op aan den agent alle inlichtingen verstrekt. KaTWITK AAN DEN RITN. j® 50-jarig bestaan der hr- i0ng-ver. jeremia". De tweede bijeenkomst. p.J- öen tweeden keer kwaim Jong.-Ver^ MJerm. 13 16" in haar t zamen te het vieren van het 50- BMeum, nu met de begunstigers en ^er vereeniging. zingen van Ps. 105 12. gebed to Joh v*" van ^sa^m opende de >ooij3 (oud-voorz.) de vergadering, fH j bar K. W. Smink en Mej. Tjitske ii Duijm, liopen 11 Maart a s. hun iten Huwelijksfeest Ie herdenken. Smink is 80 en zijn vrouw 78 jaar jij zijn geboren te Oldeholdwolde, ge- Weststellingerwerf (Friesland!. ■jdil huwelijk zijn een dochter en een jetcren waarvan de eerste nog in leven eerste jaren yan hun huwelijk waren roskleurig, want de vrouw heeft name- imI met ziekte te kampen gehad. ,iiit daarentegen mocht zich steeds an If.ede gezondheid verheugen. Tot het 1S08 was hij werkzaam in het Veen- en fersbedrijf, waarin de zware arbeid t werd betaald Men was zeer gelukkig den zomertijd een jaar loon konwor- rerdiend van f. -WO.waarmede men Heat Irachten den langen winter door «stelen. De slechte toestanden in Fries- jden het echtpaar besluiten naar Hol- AALSMEER. Uitvoering. turnvereen-iging Aalsmeer", (di- r de heer C. A. de Boer en r.ce mej. S. Naher) gaf een uitvoering lapenhist" te Oosteinde. De verschil- itummers werden vlot afgewerkt en d telkens een welverdiend applaus Columbia Three" verleende muzikale verking. Bij den aanvang sprak >de I Bol een openingswoord. De uitvoe- L5?, mede door de groote opkomst van tóiiek, ten volle geslaagd heeten. land te gaan, waar Smink bij de fa. Gebr. Sogers te Lisse aan het werk toog, slechts voor een niet langen tijd, daar hij bij de Fa. G. v. d. Meij in vasten dien9t werd aan genomen waar hij tot nu toe zijn werkzaam heden uitoefent Thans, bij hun 60-jarig Huwelijksfeest mogen zij zich verheugen in een goeden levensavond. Smink is nog flink en kras, zijn vrouw goed gezond, doch begint doof te worden Dinsdag 10 Maart a.s. wordt de receptie gehouden in Rehóboth van 46 uur. Wij twijfelen er niet aan, of vele inwoners van Lisse en zelf9 ook van buiten de gemeente zullen op deze receptie blijk geven van hun belangstelling en sym pathie voor de beide "oudije9. Wij hopen van gan9cher harte dat de jubilarissen de jaren, die hun nog worden gegeven in goeden welstand mogen ten einde brengen. na allen een hartelijk welkom te liebben toegeroepen. Spreker wenschte aan het vele dat reeds was gesproken niet veel meer toe te voegen. Blijde en droeve dingen wissel den elkander af en dit is vooral het geval op de Cbr. Jongl.vereenigingen in den tegen woordig en tijd, want de geest van 'het on geloof poogt de jongen harten aan het wan kelen te brengen. Maar gelukkig, dat er nog kringen ge vormd worden, die hiertegen den strijd aan binden. Niet dc mensch moet geëerd worden maar God bovenal! Laat ons dan dankbaar zijn, dat wij op deze 50 jaren mogen terug zien. Er is nu veel belangstelling voor deze vereeniging, laat het zoo blijven en gedenkt haar in uw gebed. Vele jongelingen zijn tegenwoordig, moge ook velen als lid toe treden. Hrerna volgden opstellen, samen spraken, voordrachten, enz. Er werd zeer goed werk geleverd en wij hopen, dat het steeds „Excelsior" moge gaan. Evenals den eersten avond werden de aanwezigen gelracteerd op versnaperingen, welke leden der Ghr. Jongedochtersvereem- ging „Bid en Werk" ronddienden. Het was reeds zeer laat toen de voorzitter den heer Joh Vooys dankte voor zijn leiding van dezen avond, die men als zeer goed ge slaagd mag beschouwen. Nadat gezongen was dc Avondzang ein digde men op de gebruikelijke wijze. Reeds op 16 October j.t. was dit 50-ja-nis bestaan kerkelijk herdacht, waar toen ds. •M. A. v. Rijn is voorgegaan in de N.-dJ Kerk. Ook deze was een oud-voorzitter der vereeniging. De collecte op de gehouden vergaderingen hebben opgebracht respectie velijk f. 12.60 en f. 16,1-27*. OEGSTGEEST. Alg. verg. der aid. Oegstgeest der Vereen, voor Bloembollencultuur. Deze vergadering werd in „Zomerzorg" gehouden. De vv.n. voorzitter, de heer G. Lubbe Thzn. opende de vergadering met een woord van welkom en deelde mede dat van het bestuur der Kon. Ned. Maatsch. van Land- en Tuinbouw, afd. Leiden, be richt van verhindering is ingekomen. Het Land- en Tuinbouwvak w.o. de bollen en \aste planten-kweekerij, maakt thans 'n critischen tijd door. Het is dan ook nu een gescbikten tijd om te trachten den cultuur te kunnen blijven voortzetten, waar om ook het bestuur dezer afdeeling niet stil zit en de leden met belangrijke zaken w 1 bekend maken. Het bestuur had voor dit doel bereid gevonden den heer K. Dilling: te Rotterdam, die een lezing met lichtbeelden hield over „de Freesmachine en hare bewerking. De heer Dilling wees er op hoe hij o.a. 16 jaar aan de Ned. Heide Maatschappij is werkzaam geweest en thans zelf een groot tuinbouwbedrijf exploiteert, van zijn practische ervaringen wilde hij het een en ander mededeelen. Vooral de ouderen in het vak weten wat er in hun jaren is gedaan voor coöpe ratieve samenwerking, die noodzakelijk was voor de economie. De productie-prij zen zijn gedaald, de landerijen gestegen in waarde en de arbeidsloonen zijn gelei delijk omhoog gegaan. De wereldoorlog is daarvan mede de oor zaak. Uit ervaring weet spr. wat noodig is om het hoofd boven water te houden. Onze Nederlandsche handel en reputatie, staat in het buitenland zeer hoog aange schreven en met fierheid kunnen wij zeg gen dat op het gebied van land en tuin bouw (bodemcultuur) er geen land is in de omgeving, dat zich met ons kan meten. Wij Nederlanders zijn conservatief, maar werkzaam én weten van goed aanpakken en vroeg opstaan. Eendracht maakt macht, en om onze macht te handhaven, de hoogste prijs voor onze beste producten op de wereldmarkt te blijven behouden moeten wij hoofd en handen gebruiken. Wij zitten thans midden in de crisis. Om daaruit te komen, staan wij voor ver schillende problemen. Groot en hoog zijn de douane muren om ons land. Om op rechtvaardige wijze daaroverheen te klim men wordt ons een moeilijke maar grootsche taak opgelegd waarvan op den voorgrond gesteld zij le. Nooit meer oorlog; 2e, nooit meer belemmering van den uitvoer van land en tuinbouwproducten zooals thans en ten 3e moet er over ons vak niet door anderen worden beslist. Wij moeten er zorg voor dragen dat deskundigen van land en tuinbouw in onze regeering en regeerende lichamen als onze veilegenwoordigers optreden. Wanneer de invoerrechten nog meer wor den verhoogd, zal de malaise nog grooter worden en ons bestaan geheel ten gronde gaan. In het tweede gedeelte van zijn rede behandelde spr. het innerlijke van het land- en tuinbouwbedrijf w.o.: le de grond soorten, 2e lucht, 3e water, 4e mest. Wanneer de mensch met deze elementen gaat woekeren, dan moet het hoofd ge- gebruikt worden. Als wij dagelijks* om ons heen zien, kunnen wij constateeren dat de fantasiën van Jules Verne meer en meer verwezenlijkt worden. Een goed vakman zal zich steeds bezig houden met het verschaffen van de beste standplaats voor den groei en de ont wikkeling der planten. De beschikbare gron den moeten daarvoor bewerkt worden. In vroegere tijden geschiedde dien arbeid met de hand, en langzamerhand zijn er andere landbouwwerktuigen uitgevonden. Een goede grondbewerking is een eer ste vereischte, waarin de mol ons een goed voorbeeld heeft gegeven. Sedert 1908 is men in den land- en tuinbouw bekend geworden met de frees machine die den grond met verbazende kracht en snelheid los en kruimelig maakt en tevens het onkruid vernietigt. Om een loonend bedrijf te exploiteeren is bestrijding van onkruid een eerste ver eischte. Vele groote instellingen hebben het nut van de freesmachine ingezien. In ons land zijn er reeds n#er dan 500 in bedrijf gebracht. H.M. de Koningin heeft met belangstelling de werking gade ge slagen en na deskundige voorlichting voor hare bezittingen eenigë machines aange schaft. Spr. behandelde daarna de capaciteiten dezer machines en de practische voordee- len ter verkrijging van een goede en vrucht bare oogst. Met een collectie lantaarnplaten toonde spr. de aanwezigen verschillende machines en hun bewerkingen, niet alleen voor groot maar ook voor klein bedrijf en stelde de aanwezigen in de gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd een dankbaar en leerzaam gebruik gemaakt. Tot slot werd een collectie bloeiende planten verloot en dankte de voorzitter den heer Dilling voor zijn leerzame lezing. Candidatenlijst A.-R. Kiesver. In een gehouden vergadering van de A.R. Kiesvereeniging is de candidatenlijst voor leden van den gemeenteraad voor de а.s. verkiezing vastgesteld als volgt: 1. J. den Ouden. 2. T. van Egmond. 3. A. T. Kraan. 4. W. Bonda. 5. C. Vianen. Joh. Verhoog. 7. J. van Egmond. 8. Grootenhuis. 9. N. Bink. 10. J. v. d. Steen. 11. H. v. d. Mey. 12. A. Colijn. Verg. „Vrijzinnig Democratische Bond". De voorzitter, de heer Goudsmit, opende deze vergadering met een toepasselijke in leiding en gaf daarna het woord aan den heer J. Kortland, lid van de Prov. Staten in Zuid Holland. In het eerste gedeelte van zijn rede behandelde spr. de houding en het prin- cipieele standpunt van den Vrijz. Democr. vertegenwoordigers in de Prov. Staten. De principieele verschilpunten tusschen de vertegenwoordigers der verschillende politieke partijen komén ook daar tot uiting ondanks het feit, dat daar over het algemeen technische kwesties als bespre king over het instituut schoolarts, zuige lingenzorg, krankzinnigen verpleging e.a. meer op den voorgrond treden. Van buitengewoon belang is de verkie zing van de Prov. Staten omdat deze kiezen de leden der Eerste Kamer, zoowel als die van Ged. Staten. Dus gaat de invloed van deze leden verder dan men oppervlakkig beschouwd, zou meenen. In het tweede gedeelte sprak de heer Kortland over de houding v. d. Vrijz. Dem. Bor.d ten opzichte van Ontwapening. Aan het debat werd deel genomen door mr. Romijn uit Leiden en den heer H. v. d. Mey, uit Oegstgeest. De heer Kortland bestreed beide deba ters, waarbij hij den dank der vergadering ocgstte, toen hij de algemeene ontwape ning aanprees. De vergadering die zeer geanimeerd ver liep werd door den voorzitter gesloten met een woord van dank aan den heer Kortland voor zijn gloedvolle rede en de aanwezigen voor de opkomst. SASSENHEIM. Zangvereeniging met uitstekende reputatie. Hierboven het actieve bestuur van de Chr. zangvereeniging „Hosanna" ter gelegen heid van haar 15-jarig bestaan. Met het rooien der boomen vanaif de R.-K. Kerk tot de Oude Post is een aanvang gemaakt. Hoewel het noodzakelijk was dat de boomen verdwenen, zoo goed als alle zijn ziek, zal menigeen hun schaduw op de zomersche dagen missen. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, was het in de vorige maand 15 jaar geleden, dat de Chr. vang- vereeniging „Hosanna" alhier werd opge richt en door samenvoeging werd geboren uit de zangvereenigingen „Halleluja" en „de Lofstem". Sedert deze oprichting werd de dirigeerstok steeds gehanteerd door den bekwamen directeur den heer J. M. Kou- wenhoven uit Bodegraven, onder wiens eminente leiding „Hosanna" haar zang tot een zeer hoog peil heeft weten op te voeren. „Hosanna" heeft dan ook bij de talrijke zangliefhebbers niet alleen in onze plaats, maar ook in de geheele omgeving een goede naam verworven. Een uitvoering van „Hosanna" trekt steeds bijzondere groo te belangstelling, die echter ook voor een groot deel is te danken aan de activiteit van het bestuur dat steeds een aantrek kelijk programma weet te geven. Het koor dat onder leiding van den directeur ge durende deze jaren 10 maal deel heeft genomen aan diverse zangwedstrijden, wist niet minder dan zeven le, twee 2e en één 3e prijs met talrijke eere-prijzen in de wacht te sleepen. De vereeniging heeft de kwaliteit van haar zang gedachtig aan „Excelsior" zoo hoog weten op te voeren dat zij thans tn de hoogste afdeeling der concoursindeeling is gekomen. Dat men al deze jaren lang niet stil heeft gezeten blijkt ook wel uit het feit, dat de vereeni ging zelf in onze gemeente in de jaren 1922 en 1926 een schitterend geslaagd con cours heeft gehouden. In 1921 werd er door „Hosanna" een kinderkoor opgericht, welke onderafdeeling binnenkort haar 10- jarig jubileum hoopt te herdenken. De animo der jeugdige zangers en zangeressen voor dit koor was echter zoo groot, dat men al heel spoedig tot splitsing van dit kinderkoor moest overgaan, en men over ging tot oprichting van het bekende „Jeugd- Dameskoor". Tot zoover een kort overzicht van dé historie van „Hosanna". Wat thans de herdenking van haar 15-jarig bestaan be treft, kunnen wij nog mededeelen, dat zij a.s. Woensdagavond dank zij de medewer king van H.H. Kerkvoogden een jubileum- uitvoering zal geven in de Ned. Hev. Kerk Julianastraat. 't Koor heeft voor deze uit voering ingestudeerd niet minder dan het machtige werk van Jos. Haydn n.l. „Die Schöpfung" De Schepping, welk concert ongetwijfeld groote belangstelling wekken zal! VALKENBURG. Muziekuitvoering der „Valkenburgsche „Harmonie." In de zaal van den heer Ramp vond de zes en twintigste muziekuitvoering plaats van „Valkenburgs Harmonie". De voorzitter, de heer J. v. d. Zwart, sprak een kort openingswoord, waarin hij de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette en waarin hij de hoop uitsprak, dat allen een gezelligen avond mochten hebben. Het programma was als volgt sa mengesteld: 1. The tons of the Brave, marsch v. Bidgood. 2. La Parure, ouver ture v. Werkman. 3. Tesoromlo, v. Becuc- ci. 4. „Die Zauberflöte, v. Mozart. 5. Marsch. 6. Le tresor des Inca's, ouverture v. Hoffman. 7. Rosen aus dem Süden, v. J. Strausz. 8. Une Soirée d'Automne aux Ardennes, v. Govaert 9. Marsch. De heer H. J. A. Bokhove, die sinds korten tijd driecteur dezer vereeniging is, heeft het peil daarvan reeds buiten gewoon opgevoerd. Er is uitstekend ge speeld. De Valkenburgers hebben dezen avond weer van „hun Harmonie" geno ten. De avond kan dan ook voortreffelijk geslaagd worden genoemd. Tenslotte ver melden wij, dat het programma afgewis seld werd door pianomuziek van een der leden en door enkele aardige tooneel- stukjes, die over 't algemeen nog al in den smaak vielen. WASSENAAR. Vergadering „Wassenaaische Middenstand". In liet Cenlraal Theater werd een leden vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer II. van der Helm. Na de opening werden door den heer D. v. d. Burg de notulen voorgelezen en vast gesteld. Hierop deelde de voorzitter mede, dal in de bestuursfuncliên eenige wijziging is ge komen, n 1. de heer Lankhorst wenschle hel Secretariaat niet langer meer waar te nemen en deze lunctie wordt thans waar genomen door den heer D. v. d. Burg. Vervolgens bracht de Commissie lol hei nazien der boeken en kas van den Penning meester bij monde van den heer de Loos, verslag uit. Zij heeft de bescheiden in vol maakte orde bevonden en stelde voor den Penningmeester, de heer J. W. v. d. Zaal te dechargeeren hetgeen onder dankzegging geschiedde. Verder werd medegedeeld dat tot uitgifte van een Wassenaarsche telefoongids in samenwerking met de zustervereeniging „De Hanze" eerstdaags zal worden overge gaan. Hierop werd door den Voorzitter het woord gegeven aan den heer Lankhorst, die uit voerig sprak over de binnenkort te houden propaganda-avond. De Voorzitter hoopte dat alle leden op dezen belangrijken avond met hunne dames tegenwoordig zullen zijn. Hierop kwam ter lafel het plan lot het organiseeren van een winkelweek als waar dige viering van de totstandkoming van de ingrijpende verbetering van de dorpstraten. Over dit punt ontwikkelde zich een uit voerige gedachtenwisseling Tenslotte werd in beginsel besloten tot het houden eener winkelweek. Tenslotte werd met groote meerderheid van stemmen tot het voeren van een ver- eenigings-embleem besloten. Na rondvraag volgde sluiting dezer ver gadering. Bij Kon. besl. Is aan prof. mr. G. W. J. Brufns alhier, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van commandeur van de Orde van het Le gioen van Eer van Frankrijk ZOETERWOUDE. Frauduleus geslacht vee. Door den hulp-keurmeester de H. Is het vieesch in beslag genomen van een frau duleus geslacht kalf. Tegen den eigenaar, die geen aangifte ingevolge de verordening op den keuringsdienst heeft gedaan, is procesverbaal opgemaakt. Mede werd ver- baliseerd een z.g. „knors" wegens het ver voeren van ongekeurd vleesch. Gemeenteraadsverkiezing, Door de R.'K. Kiesvereeniging alhier is be. sloten bij de a.s. gemeenteraadsvèrkiezing een candidatenlijst in te dienen, waarop U candidalen zullen voorkomen n.l. de hecren van Bennekom, de Groot, J. van Leeuwen, Noordman, Th. Tijssen, allen aftredend, als mede de heeren Bergers, de Bruijn, Th. C. Berg, C. van Haastregt, H. J. van der Krogt, L Onderwater, Cor van Velsen, A. C. Paar- dekooper, G. Verhoogt. Over de rangorde zal nog gestemd worden op een nog nader te bepalen stemmingsdag, door het bestuur der kiesvereeniging. Tot commandant van de Zoeterwoud- sche Burgerwacht is door dén burgemeester benoemd de heer A. van Remmen alhier. Als gevonden voorwerp werd gedepo neerd een pak inhoudende verschillende doozen met allerlei soorten vuurwerk. In lichtingen ter gemeente-secretarie en bij den veldwachter aan den Rijndijk. RECLAME. VOOR BELASTE WAARDEN '•-GRAVENHAGE 60 Tegen beurskoers 1 4 Aft L 0BLI0ATIËN g 1(1(1 'u m. jaarl. aitloting U ,UU 6353

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13