AGENDA. BUITENLAND. frankrijk. BEDEN: Chr H. B. S.: Jaarvergadering. Ilalfacht uur nam. Klein Audilonum: Wetensch. voordrach ten over het Katholicisme. Spr. mr. S. v. d. Helm. 8 uur nam. Leger des Heils, Hooigracht: Samenkomst 8 uur nam. Nutszaal: Spr. ds. Jac. van Nes. 8 uur nam. Rem. Geref. Kerk (Hooigracht). Rem, Ver. „Gemeenteleven". Spr. ds. Tjalsma. Nam. halfnegen. Stadszaal: Turnavond C. V. L. O. 7 3/4 nam Voltasgebouw: Propaganda-fecstavond. 8 uur nam. Zomerzorg: Verg, Bloembollencultuur. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Oude Kerk): Ohr. zang vereniging „Excelsior". Uitvoering van „Elias". 7 3H uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Vrijz. Dem. Bond. Spr, do heer J. Kortland. 8 uur nam. Vrijdag. Noordeinde 62: Alg. ledenverg Ver lot Verz. van iyt Kinderen. Halfvicr uur nam. Schouwburg „Het Schouwtooneel": 7e Aboinementsvoorstelling „De Vrouw, die verloor", 8 uur 15 nam. Zomerlu9t- Concert „Per Aspcra ad Astra". 8 1/1 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdien9t der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Maart a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 0, telef. 807. DE ECONOMISCHE OPBOUW VAN SOVJET-RUSLAND. Voordracht van prol. dr. H. Fryda. Op uitnoodiging van de Studentenver- eeniging voor Sociale Lezingen heeft gis teravond prof. dr. H. Fryda, hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, een voor dracht gehouden over den economischen opbouw van Sovjet-Rusland. Do geschiedenis van Sovj,t-Ru<land sedert do vestiging der bolsjewistische heerschap pij laat zich in een aantal scherp onder scheiden tijdvakken verdeolen. Nadat het z.g. oorlogs-commnnisme het land aan den rand van den afgrond had gebracht, werd in 1921 plotseling de koers gewijzigd en het kaoitalisnje op tal van gebieden hersteld. Russische handel en Perzische industrie wer den weer toegelaten; in 1925 was omstreeks 90 pet. van den detailhandel weer in handen van private personen. Desalniettemin bleyen tal van z.g. commando-posten door den Staat bezet; de grootindustrie bleef vrijwel geheel en al Staatsbedrijf, insgelijk het bankwezen en bet transport, de buitenlandsche handel bleef het monopolie van den Staat, terwijl nok de coöperatie in feite een werktuig in zijn handen was. Daarnaast beschikte de Staat over het wapen der dictatuur, dat hij kon hauteeren op elk oogenblik waar op en op elke wijze als hij noodig dacht. Een duidelyke wijziging is het stelsel der z.g. N.E.P. valt sedert 1929 waar te nemen. Van dat jaar at wordt met vollen stoom koers gezet in de richting van den socia- listischen opbouw van het land. De gene rale lijn is die van de socialistische indus trialisatie. Men wil en in den meest korten tijd liet agrarische land tot een industrieland maken met geïndustrialiseer- den landbouw, terwijl tegelijkertijd het ka- nitalisme zal worden teruggedrongen, de z.g. socialistische sector zal worden uitge breid. De idee der industrialisatie wordt min der door economische dan door politieke overwegingen beheerscht. Men wil zich vooral door de vestiging eener eigen zuivere idustrie onalhankelyk maken van het bui tenland. Daarnaast verwacht men van de industrialisatie een zoodanige wijziging van de sociale structuur der bevolking als voor een bevestiging van het socialismo noodig wordt geacht. Zjjn concrete uitwerking heeft de idoe van den socialistischen opbouw in de z.g. Piatilelha. het Vijfjaarsplan. Wie van het plan kennis neemt komt ongetwijfeld on der den indruk van het gigantische, zoo men wil van do vermetelheid ervan. De cjjfers, in het plan opgenomen, zijn trou wens ook bestemd om indruk te maken. Want. als men naar de motieven vraagt waarom de opbouw en vooral in zulk een koortsachtig tempo tot stand moet worden gebracht, dat van het huidige geslacht zul ke ontzaglijke offers eischt, is het ant woord geen ander dan dit: de menschheid, in Sovjet-Rusland en daarbuiten, van de suprematie der bolsjewistische organisatie te overtuigen. „Inhalen en voorbij stre ven" zijn de woorden die telkens opnieuw en in db meest verschillende toonaarden door de mannen van het bolsjewisme wor den verkondigd. Aldus heeft het Vjjfjaarplan in tal van opzichten het karakter van een oorlogs plan. Reeds de terminologie, die men ge bruikt, in die van den oorlog: men spreekt van „operatie-gebied", van de verschillen de „fronten", waar gestreden wordt en be klaagt den „doorbraak van het front", die hier en daar heeft plaats gehad. Maar ook de spanning omtrent de vorderingen van het plan zjjn die van een gewefdigen strjjd. Op dezelfde wijzen als in den oorlog tracht men ook het moreel der troepen te bandhaven. En ook hierin ten slotte her inneren de gebeurtenissen aan den oorlogs tijd, dat alle waarden aan de bereiking van het oorlogsdoel ondergeschikt zijn ge maakt Evenals in den oorlog bet leeuwen deel der krachten in dienst van de oor logsvoering wordt gesteld, zoo ook hier bij de doorvoering van het plan der industria lisatie. Vandaar de aangrijpende tegenstel ling tusschen den gigantischen bouw van een veelheid van industrieele werken, waar voor geen kosten teveel zijn en den bitte ren nood, waarin de miilioenenbevolking verkeert. Vervolgens geeft spreker de wegen aan, waarlangs de middelen voor den opbouw niet minder dan 100 millioen roebel m vijf jaren worden verkregen. Buiten- iar.dsch kapitaal bleek niet ter beschik king, zoodat alles ten slotte door de pro ductiekracht van bet huidige geslacht moet worden opgebracht. Voor 1931 eischt de uitvoering van het plan niet minder dan twee derden van liet geheele volksinkomen. Volgens het Vijfjaarplan zou de druk op de huidige consumptie in den loop der jaren geleidelijk verminderen. De kosten zouden in vijf jaren met 35 pet. dalen, waarvan 11 pet. zooien dienen om de prij zen te verlagen. Maar de daling der kosten, die zoo uitdrukkelijk een element van be slissend belang wordt genoemd, bleef uit; het tweede jaarplan daalden de l-nsten inplaats 11 pct„ zooals het plan had aan gegeven slechts 6.6 pet. De onvoldoende kostendaling maakt prijsdaling onmogelijk en verscherpte den druk op het heden. Voor een belangrijk deel komt zij op rekening van de gebreken der economische organisatie en de nog steeds onvoldoende productiviteit van den arbeid. Op allerlei wijzen tracht men deze gebreken te verhelpen; steeds nieuwe len zen worden uitgevonden om de productivi teit van den arbeid te verhoogen. Maar de slechte levensomstandigheden vormen hier voor een ernstig beletsel; ook in Rusland is de maag van den arbeider niet met leu zen te vullen. De spanning van het leven is groot en het is een groote vraag hoe lang deze last kan worden gedragen. Desniettegenstaande is tot dusverre de industrialisatie met reuzen-schreden voor uitgegaan, waardoor aan het land met zijn onmeteljjke rijkdommen wijde perspectie ven voor de toekomst zijn geopend. Het zelfde geldt op het gebied van den 'and- bouw, waar de z. g. collectivisatiebeweging een vare omwenteling heeft teweeg ge bracht zooais spr. met cijfers aantoont. Wat is het standpunt dat de wereld bui ten Sovjet-Rusland tegenover den loop der gebeurtenissen aldaar heeft in te nemen? Niemand vermag te voorspellen of en in hoeverre het stelsel in den Sovjet zich cp dsn duur in Rusland zal kunnen handhaven. Doch indien het stelsel er zegeviert, zal liet voor het kapitalisme een ernstig gevaar beteekenen. Want de vreedzame betrek kingen. die op dit oogenblik tusschen Rus land en de wereld daarbuiten bestaan, doen niet af aan het feit, dat het sovjet- stelsei principieel vijandig tegenover dat van het kapitalismo staat. Thans wordt er in verschillende landen tegen Rusland een strijd gevoerd op motieven, waaraan ken nelijk engere belangen ten grondslag lig gen en slechts voorzoover die belangen dat eischen. Maar de groote problemen worden daarmede slechts verdoezeld, niet tot op lossing gebracht. UITVOERING „KREBUSTLIPO". Medewerking van „A. W. Sijthoit's Mannenkoor. De Mandolineclub „Krebustlipo" beschikt over een groot aantal enthousiaste muziek beoefenaars, die onder leiding van den heer Veerman ook gisteren bewezen hebben, dat liet hun met het bespelen van hun tokkel- inslrumenten ernst is. Volmondig beamen wij het met den voorzitter, den heer Mar ling. dat het geringe optreden in het publiek te betreuren valt. De heer Harting weet dit aan de hooge kosten, duo .aan eon uitvoe ring verbonden zijn en drong ten zeerste aan op een vermindering der publieke ver- makel i jkheidsbelas ti ng Inlusschcn: de activiteit en do studie der leden bleken onverminderd! Zij spelen accu raat cn mot dc noodige schakeering. voor zoover deze bij een mandoline-ensemble mogelijk is. In den tegenwoordlgen tijd. die ons zoo verwent met corpsen, orkesten elc. die over zeer uileenloopende instrumenten beschikken, waardoor een veelzijdige va riatie mogelijk wordt, is het moeilijk zich op den duur, bij mandolinespei alleen niet te onttrekken aan een gevoel van eentonig heid. Dit brengt nu eenmaal de bezetting van een orkest als dit mee en wil niet zeggen, dat wij daarom aan de wijze van uitvoeren afbreuk zouden willen doen. In tegendeel: Krebustlipo handhaafde in de verschillende nummers haar goeden naam volkomen! De vereeniging zal zeker met de ouverture ..Zampn" van Hérold en Weber's „Freischütz Fantasie", die men dezen zomer op het concours te den Haag resp als ver plicht en vrij nummer zal spelen, successen kunnen boeken. Over het algemeen kan wat meer bezieling hei geheel zeker (en goede komen. Een en ander verwierf gisteren in de concertzaal „Zomerlust" een groot applaus, terwijl speciaal dc aandacht dient gevestigd op de groote fnniasie ..La Festa del Grano", die ip samenwerking met A. W. Sijthoff's Mannenkoor, dat het Chant du blé zong; werd uitgevoerd Beide vereenigingen ver tolkten diil niet gemakkelijke werk naar beste krachten A. W. Sijthoff's Mannenkoor beluisterden wij in diverse koortjes, waarvan vooral het „Stoot een® aan" van Volckmar, hoewel in echten liederentafel geschreven, enorm in sloeg. Het moest dan ook gebisseerd worden Overigens willen wij hier niet over den zang van dit koor verdeT uitwijden, binnenkort komt '1 met een eigen concert: daarenboven kwam de accoustiek dezer zaal de klank niet ten goede en er waren verschillende griep-patiSnten. Wij hopen bij bet eerst volgende oplreden de hoedanigheden dezer zangers nader te bespreken. Alvast kan ge constateerd. dat de veeleischende heer de Rook met dit niet groote materiaal weet te woekeren Een volle zaal heeft van de muziek ge noten: jammer dat het heen en weer loopen van het publiek etc., tijdens de uitvoering zeer storend werkte. DE NIEUWE CHRISTELIJKE SCHOOL AAN 'T NOORDEINDE. HET ZEVENDE GEBOUW DER VER. VOOR CHR. ONDERWIJS. Een fraaie aanwinst. Zouals bekend mag worden verondersteld, Iheeft het bestuur van de „Vereeniging voor Christelijk Onderwijs het vonge jaar voor de somma van f. 28.400 aangekocht het per ceel Noordeinde 3, eertijds bewoond door prof Nolen. met de bedoeling daar de Ulo- kopschool (hoofd de heer C. I. W. de Reuver) onder te brengen, welke tot dusverre het schoolgebouw Noordeinde 40 deelde met de Jagere school (hoofd de heer A. L. L. GaUhier). Deze gecombineerde school was voorheen gevestigd aan den Stille-Rijn en werd 33 jaar op uitnemende wijze bestierd door den heer J. B. Meijnen. Het is niet onaardig haar geschiedenis in korte trekken weer te geven. De lieer J. B. Meijnen was hoofd van 18851908 eerst aan de school Stille Rijn, nu Ohr. Kweekschool Gebrek aan localiteit deed uitzien naar een nieuw gebouw, dat verrees in het Noordemde, op de plaats van de bekende „Zaal Noordeinde", waaraan voor velen zoo rijke herinneringen verbon den zijn, in verband met Christelijke acties op alle terrein. De heer C. J. W. de Reuver nam, nu 12 jaar geleden, de leiding over. Wegens voortdurende stijging van het leer lingen-aantal werd op 1 Juli 1921 de M.U.L.O.-school gesplitst: een lagere school, die opleidt voor de H. B. S„ 't Gymnasium en U. L. O.-scholen, waarvan de heer A. L. L. Galhier hoofd werd en een U. L. O.-school, een zoogenaamde Kopsvhool waarvan hoofd bleel de heer C. J. W. de Reuver en waar leerlingen na de lagere school te hebben doorloopen, een 4-jarrgen cursus kunnen volgen. Daar wordt opgeleid voor de M. U. L. O.-d'iploma's, toelatingsexamens voor Kweekschool enz. of einddoel al&emeene ontwikkeling. De snelle aanwas van leerlingen plaatste het bestuur herhaaldelijk voor groote moei lijkheden. Uitbreiding van personeel, uit breiding van ruimte moest steeds onder de oogen worden gezien, om plaats te bieden aan 21 klassen met even groot personeel. In 1923 werd wegens plaatsgebrek de wo ning van het hoofd der school afgebroken en verrees een apart schoolgebouw voor de U L. O -school. Reeds eenige jaren werd een gedeelte der lagere school ondergebracht in do R.-K H. B. S en werd het teekenlokaal cn natuurkunde-lokaal van de U. L. O als klas bestemd. Thans huisvesten ook 2 klas sen in 'het Gymnastieklokaal en zelfs moest een klasse worden ondergebracht in het z.g.n. projecüelokaal, dat aanvankelijk als tolasselokaal werd afgekeurd. Uitbreiding was dan ook dringend noodzakelijk. Het bestuur was zoo Jehikkig intijds dc hand te leggen op het bekende pand van prof. Nolen, in het Noordeinde aan den overkant en menigeen heeft in de laatste •maanden reeds een blik kunnen werpen op de groote verandering en uitbreiding, die dit nerceel moest ondergaan. Onder de bekwame leiding van den bekenden architect W. Fon tein is daar thans een school verrezen, die mag worden gezien. Bende scholen in het Noordeinde, in el kanders onmiddellijke nabijheid. Het blijft dus „De Ohrislelijke School aan het Koord einde." Er is nu weer in beide inrichtingen vol doende ruimte, alhoewel in de school van den hoer Gathier na de reorganisatie slechts één lokaal ongebruikt blijft. Alle klassen kunnen nu weer normaal worden geplaatst, de gymnastieklessen be hoeven niet meer elders te worden gegeven. Tegen 1 April is in enkele klassen nog voor eenige leerlingen plaats, die van de buitengemeenten zullen komen. Dat de geest onder de pcrsoneelen der beide «cholen een prettige is. bewijst wel het feit. dat nicj. Octavja Parmentier reeds ruim 30 jaar haar lessen geeft in boekhou den en de heer G de Jong binnen niet Ie langen tijd op een jieriode van 40-jarige werkzaamheid aan deze school hoopt terug te mogen zien. Zooals gezegd was het toezicht op en de leiding van de verbouwing opgedragen aan den architect, den heer W. Fontein, die hiermede alle eer inlegt. De uitvoering van het werk werd aan de firma Gebrs. van der Putten te Heemstede opgedragen voor de somma van f. 45.000. De totale kosten van inrichting, inciusief dc bouwsom hebben bijna f. 90.000 bedragen, dat is circa f. 40 a f 50 000 minder dan de bouw van een geheet nieuwe school zou hebben bedragen. De ze? gewone klasselokalen zijn twee aan twee naast elkander gelegen aan de achter- (Zuid)-zijde van de eerste, tweede en derde verdieping, zoodat zoo min mogelijk last van •het straatrumoer wordt ondervonden. Van de voorzijde bevinden zich in de eerste verdieping de zang-, handwerk- en teekenklasse en op de tweede verdieping het natuurkunde lokaal Behalve de twee hoogste klassen is alles nieuw gemeubileerd. De ruimte gelijkvloers wordt ingenomen door een kamer van het schoolhoofd, den heer De Reuver, een leeraarskamer, een aantal toi letten. kasten, een k'leerenlokaal met berg plaat? voor dc gymnastiekschoenen, de ketel voor de warmwatervoorziening en 'n kolen bergplaats. De achtergevel werd twee meter achter waarts verplaatst en met een verdieping verhoogd Achlcr het schoolgebouw is een ruime speelplaat? en overdekte fietsenberg plaats. De lichte leslokalen hebben alle slalen ramen. De vloerbedekking bestaat zoowel on de gangen (behalve gelijkvloers! al? in de lokalen uit kurklinoleum- het keurige trap penhuis i? uitgevoerd in Rp'ersch graniet met groene geglazuurde steenon cn ontvangt ziin licht door fraai-gekleurde ejns-ïn-tood- ramen De wanden op de rangen ziin even eens betegeld De offleieele onenine van de/e zevende school der Ver voor Ohr Onderwin: is vastgesteld op onmiddellijk na de Paasch- vacantie. CIRCUS SARRASANI. De perschef van 't circuc Sarrasani kwam ons hedenmorgen aan on3 bureau legen Juni a.s do komst van dit wereldeircus aan kondigen Dit enorme circus, dat het grootste van Europa heet te zijn, zal ons land met tw-re tenten bereizen, welke elk 10.000 personen kunnen bevatten Terwijl er in de eene stad wordt gespeeld, bouwt men in een andere plaats de tent op, zoodat geen dag verloren gaat. Het circus is n.l. te groot om in één nacht af te breken en te vervoeren. Niet minder dan 400 vrachtauto's zijn noodig om al hel materiaal te vervoeren. Het personeel bestaat uitlOOO man, waar van er nu reeds 45 ons land bereizen om de tourneé voor te bereiden. Voorts zijn er 200 paarden, niet minder dan 22 olifanten, tientallen roofdieren en zelfs nijlpaardon komen de manége in. Het muziekcorps cn liet corps de ballet bestaat beide uit 100 personen Zelfs beschikt het circus over een eigen brandweer, waarop menige gemeente nog jaloersch zou zijn. We twijfelen niet of menigeen ziet met verlangen de komst van dit circus te gemoet. j zeniijking zal een blijvende verzot vrienschappolijk samengaan d»?5! mogelijk zijn. Tenslotte herinnerde spr eraan HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Fa. Paul en Kelderman, ■Wiilemstraat 3—5, Alphen aan den Rijn, Papierwarenfabriek-Drukkerij. Bovengenoemde commanditaire vennout- scbap, is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: fa. Paul en Kelder man. (Beperkende Bepalingen). Vennooten: J. A. Paul, Alphen aan den Rijn en R. Kelderman, Alphen aan den Ryn. BEEN AFGEKNELD. Hedenmorgen is de 43-jarige zandschip- per B. B. uit Leidschcndam nabij dc Lamme- brug, aan boord van een schip, met zijn been bekneld geraakt tusschen een ketting, waardoor dit lichaamsdeel werd afgekneld. De Eersle-Hulpdienst vervoerde hel slacht offer naar het Diaconcssenhuis. Dc politie stelt een onderzoek in or hier van schuld sprake is. Van de tienrittcnhoekjes Leiden Alphen a. d. Rijn wordt druk gebruik gemaakt Naar wij vernemen overweegt de directie der Ned Spoorwegen om met a.s. Zomer- dicn9trcgeling tusschen Alphen ad. Rijn en Den Haag (via Leiden) buurtverkeer in voegen terwijl uitbreiding aan de afgifte van marktkaarlen zal gegeven worden. Met de a.s Jaarbeurs le Utrecht zullen alle treinen tusschen Leiden en Utrecht met twee i drie rijlinoren Isle, 2de en 3de klasse versterkt worden. Op 4 Maart 1931 stonden 1454 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 686 op 4 Maart 1930. KOK- FN SPWnm n'FNWS. NED HERV KERK. Feicepen: Te Wychen en Leur, A. Os kamp, le Hoorn (Texxel). Te Rijsscn. E. V. J. Tapchen, te Maartensdijk. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Sneek, G. C. Bcrkouwer, te Oudchorne; en D. Zwart te Oudemirdum. DE ALGEMEENF TOESTAND. Henderson en Curtius aan het woord. tn het Engelsche Lagerhuis heeft Hender son nog eens zijn groote voldoening uitge sproken over het bereikte resultaat inzake de Vlootkwestie, waarvan hij de politieke beteekenis het grootste noemde, vooral nok met het oog op dc sfeer voor de komende ontwapeningsconferentie. Curtius heeft gisteren te Weonen de pers vertegenwoordigers ontvangen. Hij zeido o.a.: Duitschland slaat thans op economisch gebied in het cpntrum der belangstelling. Er zijn nieuwe wellen en nieuwe formules gevonden om de tegenwoordige moeilijkhe den het hoofd te bieden. De Duitsehe regee ring en het Duitsehe volk leggen zich op enge samenwerking toe en zijn tot lederen arbeid bereid, die geschikt schijnt den eco nomischen nood te lenigen. Wat den Volkenbond betreft zeide spr., dat deze vaak niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, doch si r. wil aan den an deren kant ook erkennen, dat dit lichaam herhaaldelijk op succesvolle wijze bemidde lend is opgetreden De werkelijke waarde van den Volkenbond zal eerst blijken als hij er in slaagt de hem opgedragen groote kwes ties tot oplossing te brengen Hieronder re kent spr ook de kwestie der ontwapening en een loyale regeling van de minderheden- kwestie Duitschland eischt ontwapening, daar deze het eenige bruikbare middel is om in de toekomst oorlogen le voorkomen en de menschheid vrede te geven Wij ver wachten aldus ?pr van de ontwapenings conferentie dat zij aan de militaire bereid heid aller landen het dreigend karakter ont neemt Tevens moet zij niet alleen het recht der volkeren op veiligheid erkennen maar ze ook verwezenlijken Spr protesteert ook van deze plaat? tegen wat hij noemt de schuld aan den oorlog". Aangaande de Minderhedenkwestie ver klaarde spr dat de regeering zich te dien aanzien volkomen in ivereen?temmine be vindt met het geheele Duitsehe volk Hel minderheden embleem moet op bevredi gende wijze worden opcelosl Dit is een eer ste eisch van onzen tijd en door de verwe- Oostenrijksche Minister van Buiter'l Zaken de verhouding van Duitschland zeer juist heeft ÖOStfJlrtjy de formule: één votk en twee Minenp;; «talen BELGIE. Minister Hymans over het militaire met Frankrijk. Hymans, dc minister van buiten], zaken, heelt gisteren in de Kamér re» over de militaire Overeenkomst mjj'f rijk van September 1920. waarop, kend, den laatrten lijd veel ktilSri geoefend,- vooral van socialistische waar meri deze overeenkomst ove acht sedert het pact van Lwarno a Kellogg-pact tot stand zijn gekomen R wees er op, dat de militaire overeeii met Frankrijk gesloten is in een tijl' België, aangezien andere waarborg 'braken, toenadering tot Frankrijk had. D^ overeenkomst is van zuna lairen aard en liet is onzin en onjii spreken van een bondgenootschap, door de Belgische politiek in hel via van de Fransche komt. De overeenk ook niet in strijd met het pact van L- want ook dit pact spreekt van wait, sche hulp bij een evenlueelen Dn: aanval. Het pact van Locarno is 4 ker cn plechtiger dan de Fransdi-Be]; overeenkomst, welke geen verdra; u eigenlijken zin des woords is België een vredespolitiek, doch zoolang'ri;. wapeningsconlerentie geen redelijke c sing heeft gebracht, moet een slaat, 4 de toekomst ziet, op alle mpgelijlh voorbereid zijn en zijn grenzen besdie Hymans besloot met den wenseh, dal door Briand op den voorgrond jJ ideaal van den Europeeschen vrede België verwezenlijkt zal worden. .Ward Hermans heeft bij het debat de begrooting van buitenlandsche zich scherp uitgelaten over de buite sche politiek van België, die zi. v,-1 is geweest. Hij verlangde, dat België opkomen voor een herzien van het drag van Versailles en het Young-pirn, in Eupen en Malmedy een volkssten zal worden gehouden en al naar de i uitvalt, deze gebieden eventueel Duitschland teruggegeven zulien mn tot een definitieve verzoening DuiLsehland te komen. Hij ontkende, van Duitsehe zijde gevaar voor te dreigt. Duitschland wordt zelf door de lutie bedreigd en denkt niet aan Daarom moet liet militaire veidra: Frankrijk, waardoor België ongetrf aan Frankrijk is gebonden, woiden zegd. De alg. raad der socialistische part:]' nog eens een vredesresolulie a.inget waarin op algemoene beperking de: ning over de geheele linie wordt drongen. ENGELAND. Het alternatieve kiesrecht. - De om komst met Gandhi. In het Lagerhuis hadden gisteren i; batten plaats over het alternatieve stelsel. De conservatieven verklaarden tegen het nieuw stelsel, daar le vree dat tusschen de politieke partijen afspr zullen worden gemaakt, welke de i zullen ondermijnen. De liberalen verdedigden het ontwerp.' het heste kiesstelsel inhoudt, nu geW is dat het huidige systeem niet baar is. Het gedeelte van het ontwerp. 12 alternatieve stelsel inhoudt, werd ten aangenomen met 277 tegen 251 stem® Te Marseille is overleden in den dom van 65 jaar lord Russell, die 1927 bij Labour bad aangesloten. D ongehuwd was, erft zijn broer den til- Gandhi heeft gisteren een onderhoud uren gehad met den staats-secretaris Binnenlandsche Zaken over de uit van de nieuwe overeenkomst, speciaal de vrijlating der gevangenen en de le gaaf van eigendommen. In de kringen van het Congres verlj' men, dat dit besloten heeft den boycol Britsche goederen als politiek wapen geven en het posten te beperken, ofsc de boycot van alle buitenlandsche gow in het program van het Congres opgeno? blijft. Lord Wihingdon, de nieuw beno derkoning van Britsch-ïndië, heeft bi) ontvangst te zijner eere door dc Na Indian "Association een rede ge waarin hij het voornemen uitte, a doen om de Indiërs Engeland's oP^i in zijn verlangen om ïndië vooruit e^ gen, te doen erkennen. Zijn doel was der om een einde te maken aan ne p beeld van superioriteit van het blan boven het gekleurde. Tedereen moes inzien dat huidkleur den mensc maakt. rnii Hij zou ondanks zijn leeftijd [ne ning en opgewektheid naar Indie te j om de vriendschappelijke banden moederland te helpen versterken. Péret vervolgd. De minister van Justitie heeft. zoek van de parlementaire comn1l:L onderzoek aan den Voorzitter van naat de aanvraag doorgezonden fing der parlementaire immunu Raoul Péret De Senaat zal missie benoemen om de dit verzoek te onderzoeken. waarschijnlijk

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2