#e Rotterdamsche moordzaak-Lans. Pleidooi van mr. Kokosky. Jaargang Tweede Blad No. 21764 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 Februari 1931 AAN DE SCHERMWEDSTRIJDEN VOOR DAMES OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ENGELAND is door meer dan honderd schermsters deelgenomen. De wedstrijden had den in de zaal van Bertrands scherm-acadomie te Londen plaats. Een aantal mede dingsters om den kampioensprijs gereed voor den aanval. DE HELD VAN DE BERLIN-RAMP GEHULDIGD. Dr. S. Diamant te 's-Hertogenbosch, die zich bij het reddingswerk van de slachtoffers der „Berlin", het schip, dat in. 1907 op de Nedcrlandsche kust verging, bijzonder onderscheidde, is gisteren gehuldigd in verband met zijn 25-jarig artsjubileum. Majoor Warnsink, waarnemend commandant van het regiment Wielrijders, complimenteert den jubilaris. Uitspraak bepaald op Vrijdag 13 Maart. (Vervolg van gisteren). verdediger an verdachte, mr. Kokosky Me zich bij den aanvang van zijn pi aan het oordeel van den advocaat- dat wanneer het Hof den ver te mocht vrijspreken van den doodslag, geboet heeft voor de verduiste- |a Oud-min Lier Regout heeft eens ge- l preventieve hechtenis erger is dan fenisstraf en dat geldt zeker voor 0. d:e twee interlocutoire vonnissen f doorstaan. Met groot genoegen heeft Ij-n adv.-generaal gehoord, omdat deze |"JI heeft geen animositeit te hebben verd. Andere requisitoiren in deze lenigden ook van groote scherpzinnig- f miarmen ontkwam niet aan den in- I da; goedgepraat moest worden, dat er 1 nagelaten was, dat deze man met alle ji,moest zitten Er is voor deze zaak "'angstelling. Waarom? Omdat men I (r_ is dat er bij het vooronderzoek tfouten zijn gemaakt, dat er kans is dat L n3Chuldige wordt veroordeeld. Spr. iSn sensa*'e gewild om de sensatie &en critiek geuit omdat hij daar aan had, maar omdat het voor- fout was, berustte op een ver- Ij1 stelsel. t-aar van het requisitoir is dat op e ?ronden een arrest zou worden r-^dat het Hof door de leemten L! 15 v°orse'irht. PI kan dat aantoo- 1 arlikelen van wijlen den groo- R®J«t Prof Simons in het Week- r het Recht, Dit is een stem van die waarschuwend u toeroept: °°ttichtig. Stille getuigen, die verwaarloosd zijn. PI. wijst er dan op dat men in Rotterdam blijkbaar nooit van stille getuigen gehoord heeft. Men heeft geen enkele moeite gedaan hen te vinden. Toen men 3 weken later de heer van Ledden Hulsebosch er bij haalde was alles zoo grondig opgeruimd, dat er niets meer te vinden was. De kleeren van den heer Lans zijn niet onderzocht, zelfs gaf men het vest weg (beweging). Dat door al deze leemten de zaak ernstig geschaad is zal het Hof met mij eens zijn. Spr. wil in het midden laten wiens schuld dit is, maar de leemten .zijn er! Het rapport Brons, waarin gewichtige mededeelingen werden gedaan, kwam eerst op de zitting te Rotter dam naar voren De vijl werd ook eerst later gevonden, terwijl hij er denzelfden avond geweest moet zijn, want hoe kon er anders bloed aan het kistje zitten De twee mesjes zijn niet onderzocht, toen men er met het bloote oog niets op zag. Dat is toch al te gek! Het politiehond-onderzoek heeft ook niets te beteekenen, omdat men het heest lucht gaf aan een handdoek, die op het lijk lag. Als men den adv.-gen. hoort, zou men zeggen dat hij erbij is geweest. (Gelach). Fantasie. Het is allemaal fantasie, het zijn suppo sities en niets meer Het feit dat we nu, na 21/# iaar eigenlijk nog niets weten is du schuld van het slechte onderzoek op den eersten avond PI. heeft een afschrift ontvangen van een brief door Brons aan den president ge richt. Wanneer het waar is wat in dezen brief staat, dan is het meer dan verschrik kelijk. De inhoud is aan het Hof hekend. Mr. Couvée: Mij niet. Mr. Kokosky: Wel aan den president. Pres.: Ik weet het niet, maar er zijn een heele reeks brieven gekomen, (beweging.) Mr Kokosky leest daarop den brief voor, waarin o m gesproken wordt van een haai, die door Brons op de bebloede mat is ge vonden en door inspecteur Hermans zou zijn weggemaakt. Is dit juist aldus pl. dan zou de zaak weer naar de instructie terug moeten. Ook heeft de politie nooit gezocht in het verleden van Lans. Het is pijnlijk dat ik er iets van zeggen moet. maar ik mag het niet laten Ik vind het verschrikkelijk, maar ik mag den indruk niet laten bestaan, dat de verhouding in het gezin Lans voorbeeldig was. Er bevinden zich in uw bezit brieven, waaruit blijkt, dat de heer Lans een verhou ding had met zijn inmiddels overleden ty piste. die ook aandeelhoudsfer wa9 in zijn zaak Wat de verklaringen van Oostveen aangaat, men mag niet zonder meer zeggen- die heeft gelogen. Dat is voor 'n rechter heel gevaarlijk. Ik beweer niet dat Oost veen de waarheid spreekt, maar aan mij is hekend. dat Snabilié (niet Siebeling zoo als foutief was gemeld) een bekend chantage- pleger is, dat hij een vonnis heeft gehad en dat hij sexueel abnormaal is. Dat geeft toch te denken, vooral in verband met de door rechercheur Morrée gehoorde vrouwen. Men ziet het in 't geval-Jakubow9ki in Ber lijn hoe gemakkelijk een gerechtelijke dwa ling wordt begaan Nu mag men mij tegenwerpen dat het slechte vooronderzoek in het voordeel van verdachte is. Dat is alleen waar, wanneet hij schuldig is; i9 hij onschuldig dan is het een geweldige handicap. Pl. schetste dan de moeilijke positie van verd. van wien alles verdacht is, alleen omdat hij verdachte is. De zaak is opgezweept tot een eere-quaes- tie terwijl het niet om eer mag gaan maar alleen om de vraag of deze man schuldig is of niet. Wanneer men het requisitoir hoort dan maakt het indruk omdat het logisch in el kaar zit. Het is echter alleen logisch om- I dat het uitgaat van het standpunt dat verd. de dader is. Dat is juist wat bewezen moet worden I De adv.-generaal heeft het drama zoo geschetst of hij er zelf bij geweest is. Het is jammer dat hij de woorden, die Lans en den verdachte daarbij hebben gewisseld niet i heeft weergegeven. Mr. Couvée: Die weet ik niet! Mr. Kokosky: Juist, maar het andere evenmin! Het misdrijf kan niet door één persoon gepleegd zijn. Naar het oordeel van pl. echter kan .nel misdrijf niet gepleegd zijn door één per soon. Er moeten twee daders zijn. Deze hy pothese ontwikkelt pleiter uitvoerig aan de hand van de verklaringen van mej. Regeer. Mej. Valk, Boenders, enz., enz. die allen stuk voor stuk na den moord hvee personen hebben gezien. Spreker betoogd dat Lans zelf de stoppen uit de telefoon heeft getrokken. Wat de adv.-generaal over die stoppen vertelt is fantasie en beter op zijn plaats aan de bittertafel dan in de rechtszaal In de rechtszaal heeft men alleen met feiten te maken. De door den adv.-gen. op geroepen deskundigen charge, zijn des kundigen 2l décharge geworden. Dr. Hulst twijfelt zeer sterk aan de 9chuld van dezen verdachte. Het eenige wat bezwarend lijkt is de kwestie van den sleutel. Deze quaestie heeft echter niet9 met den moord te maken, maar met de malversaties Van O. kon de malversaties niet plegen zit tende tegenover den heer Lans. Hij deed dat 's avonds als er niemand was. Hy kwam door het achterhek binnen. Er zya getuigen die dat verklaren kunnen. Maar juist om de malversaties zweeg hij over den sleutel. Sprak hij, dan moesten toch zyn malversaties aan het licht komen. Toen hij op den dag der begrafenis plot seling den sleutel in zijn zak voelde, flitste hem door het hoofd, dat in de krant had gestaan if' 4 moordenaar door het ach terhek was gegaan. Doodsbang heeft hij den sleutel toen aan zijn schoonzuster gegeven. Psychologisch is dit volkomen te begrijpen. Wat de bloed- kwestie betreft, pl. had gedacht dat daarover j niet meer gediscussieerd behoefde te worden, nadat de deskundigen het er immers niet over eens zijn dat de dader met bloed bespat mo6t zijn geweest en dat was bij verd. niet het geval. Veroordeeling op de bloedspatjes gelijk aan een moord. Ik mag u herinneren aan de woorden van professor van Itallie, die het als een moord zou beschouwen, wanneer men verd. op die bloedvlekjes zou veroordeelen. Het argument van den adv.-generaal dat van O. directeur wilde worden om de malversaties te be dekken, kan spr. moeilijk anders dan onzin noemen. Het zou wat anders geweest zijn, wanneer hij vóór den dood van Lans over een direc teurschap had gesproken. Na den dood was dat volkomen logisch. Hij had daar tweeërlei belang bij: het bedekken der malversaties en het verbeteren zijner positie. Hij zou gek geweest zijn als hy anders had gedaan. De adv.-generaal zegt dat het cheque boekje ook al in het water is gegooid. Het lykt alsof hij er bij is geweest. Wat het mesje betreft, hiervan staat ab soluut vast, dat het weg is geweest. Over dat mesje is men natuurlijk eerst gaan spreken, nadat verd. op 5 Dec. was gearresteerd. Ge mist heeft men het nimmer. Dat ver. zenuw achtig was toen hij naar Rotterdam moest komen, is toch begrijpelijk. Hij dacht niet anders dan dat zyn mal versaties waren ontdekt en daarom wilde hij eerst bij mevr. Weyne telefoneeren. Men heeft het verdacht genoemd, dat verd. zoo lang over den weg naar het station heeft gedaan maar dat is juist niet verdacht. Onschuldig! Van O. kan niet de dader zijn. Had hij den moord gepleegd dan zou hij wel gezorgd hebben, dat hy met den gewonen trein was gereisd en had hij haast gemaakt. Dat hij dit niet gedaan beeft pleit ervoor, dat hij de moordenaar niet kan zijn. Uitvoerig critiseert pleiter vervolgens de verklaringen van den agent Timmers en de kwestie der schoenen. Spr. zegt dat heel het land aan ver- Rechts DR. A. J. SWAVING is benoemd tot tijdelijk raadsadviseur bij het Departement van Biu- nenlandsche Zaken en Landbouw, met ge lijktijdig eervol ontslag op zijn verzoek uit de functie van inspecteur van het Zuivel- wezen, tevens rijkszuivelinspecteur. DE EERSTE „PASSAGIERS" in het nieuwe stationnetje voor de lijn MaastrichtVaals van de Limburgsche Tramweg Mij., dat gisteren op het Stationsplein te Maastricht geopend werd door den burgemeester den heer Van Oppen. TER GELEGENHEID VAN HET VIERDE LUSTRUM van de Unitas Studiosorum Am- steldamen9ium voerde het Amsterdamsch Studententooneel in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam „Malborough s'en va-t-en guerre" op door Marchel Ar- chard, onder leiding van Adriaan HooykaasEven pauzeeren tijdens de generale repetitie. Op den voorgrond links, Adriaan Hooykaas, rechts Arntzenius, die de muzikale illustratie verzorgde.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5