ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 No. 21764 ficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. - •- je; Het Voornaamste Nieuws van heden. KONINKLIJK BEZOEK TE SASSENHEIM. Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBCAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER 'ADVERTENTIEN T\ Cis- Per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar Ljlschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere ,'rertentifin 35 Cis. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend rooruilbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een jisiiDum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven - "s. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voof Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTa Voor Leiden per 3 maanden f2.35, per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4-] portokosten. [immer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. atsluiting HEERENSTRAAT. lemeester en Wethouders van Leiden n ter aigemeene kennis, da't ihet ge- nnde Heerenstraat, gelegen tussdhen inginnelaan en de Leliestraat, in ver- rioleeringswerkzaam,heden, gedu- i ireken. ingaande Maandag 2 is. voor het rijverkeer zal zijn af- jd rijverkeer zal worden geleid langs vr.iat, de Lindestraat, de Pieter de it raai de Narcisstraat en de Ko- iaan. JL VAN DE SAN DE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 0,28 Februari 1931. 451 HINDERWET. •meester en wethouders van Leiden; het verzoek van N.V Stoombrood'fabriek en Melkin- „De Vereeniging v/h. Koole Nicola om vergunning tot bet oprichten brood-, koek-, beschuit- en zui-vel- in de perceelen Lcvendaal Nis 71-79 gracht Nis. 15, kadastraal be- [ceente Leiden. Sectie E. Nis. 1308, 1310, 1311, 1312, 1314. 1315, 1316, 324 en 1625; Kruit en P. de Graaf om vergunning oprichten van een modelinrichting ;<rceel Gassfcraat No. 1, kadastraal remeente Leiden, Sectie N. No. 686; Teljeur om vergunning tot het op- ran een palmgrobkerij in het per- woerd No. 97, kadastraal bekend Leiden, Sectie D. No. 307. op de artikelen 6 en 7 der Hinder- kennis aan het publiek, da't ge- Irerzoeken met de bijlagen op de p dezer gemeente ter visie gelegd le dat op Zaterdag den 14den Maart |:oormiddags te hallfelf uren in het «straat 125 (Bureau van Ge- f'ten) gelegenheid zal worden ge- t bedaren tegen deze verzoeken feilen. terwijl zij er de aandacht dat niet tot beroep gerechtigd j [■lie niet overeenkomstig art. 7 der I - voor het gemeentebestuur of een Zijn verschenen, ten einde hun i a mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUI.TZEN, Burgemeester. fAN STRIJEN, Secretaris. menschheid niet meer durven aanvallen. Om het kwaad te vermeesteren dat tegen over ons staat; om de toekomst te verove ren die ons lokkend wenkt in de verte; om te volbrengen onze menschenplicht Want wii hebben geen hart meer in het lijf. O, dan iemand te vinden, die ons weer een hart steekt onder den riem. Die ons weer leven inblaast, en gloed en vurigheid en warmte! En ik zou willen zeggen: Gij, die Git een ander geven kunt in een ure van versagen, door uw toespraak, door uw opwekking, door uw bezielend woord, verzuim het niet. Wat gij wilt dat de ande ren u doen, doe gij hun desgelijks En zie, het gebeurt toch. dal de door u getrooste straks uzelven sterkte brengt. Maar nog liever is mij het wat ruwe, maar zoo diepe beeld- Steek hem een riem onder het hart. Is het hart des mensehen niet dikwijls een schuw vogeltje gelijk? Zoo onzeker, onrustig kloppend, angstig. Het heeft zijn teere verlangens, die zoo dikwijls wreed worden verscheurd. Het heeft zijn onbestem de vreezen, en jagend gaat dan hel bloed daarbinnen. Amechtig zijn we dikwijls, der bezwijming nabij. Dan is er maar één ding dat on" helpen kan. Dat de trouw van een ander tol ons komt. De vaste en duurzame en onwankel bare trouw, de liefde die in ons gelooft, de liefde die wéét dat ons wankelend hart toch bergt een duurzame schat.- En als ons zoo een riem onder het hart wordt gestoken, door een ander die ons liefheeft meer dan het eigen leven, die in ons gelooft, dan draagt deze riem van liefde en trouw on9 schuchter hart door duizend dooden heen. Gezegend die zulk een kent. Een ander. Of een ander. ERNST. VEERTIG TAAR AAN HET „L.D." p'J gebruikte ik deze zegswijze in pieltje, de spreekwijze omtrent I" en een hart. En toen ik haar schreven had, begon ik te filoso- lCTer den oorsprong en de beleekenis uitdrukking. Wat hebben die twee elkander te maken; zoo'n grof- lederen riem. En het teere P-'orgaan, of wel het gansch gee9te- pichte innerlijk gemoedswezen, dat pralaan onder des menschen hart? oorsprong is wel duidelijk. Het Ntdrukking, ontleend aan het sol- De soldaat droeg schuin over Pouder een riem, die loopt over zijn als een soldaat nu laf is, bevreesd ni°ed heeft, dan heeft hij geen hart. Mem moed in! Steek hem een hart ■M riem. B,r'j S^kke, dat wij tegen- P' Jat woord meer omegkeerd g<=- T; "oe komt dat? Zou het mis- l,0ln®n. zooals dr. F. A. Stoelt mij I r zich de invloed gelden doei P.* gezegde: „Het hart zinkt c schoenen"? Je ziet het zakken, "eruit. Fluks, fluks: Steek hem gWfflet het hart! En door de sterke, gedragen, klopt het hart weer oort. f^derlijke beeldspraak' Maar ze F*"* pvorden in ons Nederland- l gebruik, dat trouwens nooit F "geweest van ietwat grove of 'eden. alleen dat het hart terugkomt Hfe®1 is. Dit laatste wordt hier 1, 'd in amoureusen zin. Och, een prettige ervaring Dat kan ÏJJ e Wel zijn Maar ab men het V' foter heeft, dat ons aandrijven B J?9 goedig te volbrengen. Als ^t in het groole leger der merende om wettelijk vastgestelde werktij den en andere zegeningen van den moder nen tijd. Bereid om te helpen waar noodig was, bleef de heer Holtz steeds een prettige col lega, wiens vriendelijke voorkomendheid zich ook de adverteerders uit de periodes, dat hij loket-ambtenaar" was, met dank baarheid zullen herinneren. Momenteel is de heer Holtz werkzaam in de afdeeling „boekhouding". Moge het den jubilaris gegeven zijn nog tal van jaren zijn krachten le schenken aan het bedrijf, welks medewerkers het zich tot een eer zullen rekenen hem tot de hunnen te mogen tellen. Moge de hem eigen opge wektheid. goede gezondheid en trouwe plichtsbetrachting hem in de periode, welke hem nog scheidt van zijn gouden jubileum, niet verlaten. De heer A. J. D. Holtz. Een der oudste getrouwen in ons bedrijf althans oudste in dienstjaren gaat jubileeren. Morgen zal hel n.l. veertig jaar geleden zijn, dat de heer A. J. D. Holtz als broekje van nog geen 14 jaar in dienst trad hij het „Leidsch Dagblad", toen nog geves tigd aan de Doezastraat. De jonge Holtz had toen juist de vierde k'lasse der Mulo-school aan de Pieterskerk straat (hoofd wijlen de heer van Wijk) donrloopen en werd uit vele sollicitanten uitverkoren om de functie van jongste be diende te gaan waarnemen op de admini stratie van het „L. D.", waarvan hel geheele personeel toen uit slechts drie personen bestond. Het spreekt vanzelf, dat de werk zaamheden van elk hunner destijds niet zoo streng gescheiden waren als heden ten dage, nu elk zijn speciale afdeeding heeft. Zelfs strekte zich hun-werkkring uil tot het ter rein der redactie, die toen nog niet over een eigen telefoon beschikte, zoodat de buiten- la ndsohe telegrammen en de beursberichten \ia het toestel der administratie moesten worden opgenomen. Ook in ander opzicht was de situatie heel wat primitiever dan tegenwoordig. Het ..Dagblad" telde in die jaren een dagelijk- sche oplage van slechts vierduizend exem plaren en werd gedrukt op een z.g.n. ,,vier- fach", een snelpers, welke door middel van stoom werd gedreven. Geleidelijk werden technische verbeteringen aangebracht en breidde hel bedrijf zich uit, waartoe de heer Holtz naar de mate van zijn krachten het zijne bijdroeg Gedurende al die jaren wijdde hij zich met grooten ijver en toewijding aan de hem opgedragen taak, zich daarbij niet bekom- LEIDSCHE VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN. Gebrek aan deskundige leiding. In een der zalen van restaurant „In den Vergulden Turk" had gisteravond de jaar vergadering plaats van de Leidsche vereeni ging voor School- en Werktuinen onder pre sidium van mej dr. W. C. <fe Baat. Uit de tegenwoordigheid van den heer E. Th. Witte, den oud-voorzitter, constateerde de presi dente in haar openingswoord een onver minderde belangstelling van deze voor het wel en wee der vereeniging Na de notulen der vorige vergadering te hebben voorge lezen, bracht de waarnemend-secretaris, de heer G. A. Allers zijn jaarverslag uit. Hier uit dient het volgende Le worden gememo reerd: In hel afgeloopen jaar hadden groote veranderingen in hel bestuur plaats: de voorzitter en de secretaris, de heeren E. Th. Witte en P. J. Iloogendam waren in ver band met hun vertrek naar elders genood zaakt te bedanken In de plaats van den tot eerc-lid benoemden voorzitter belastte de hoofdleidster der tuinen, mej. dr. W. C. de Baat zich met het presidentschap. Wegens periodieke aftreding van een tweetal be stuursleden werden de heer J. Mater en P. C. G. A. Wijkmans nog als zoodanig be noemd. Tot adviseur der vereeniging werd aangewezen dq heer J. Jonker. In tegenstelling met andere jaren werd het voor kindertuinen te zware land het vorige jaar niet gespi't doch gefrasd'; een proefneming, welke aan aller verwachtin gen voldeed; terwijl dank zij een goede be mesting de uitkomsten bevredigend konden worden genoemd; waardoor de kinderen 'n tastbaar'resultaat van hun vlijtig werken zagen. Don leidster en leiders werd een woord van dank gebracht voor hun belangelooze medewerking; terwijl tevens een dringend beroep gedaan werd op aller steun voor het nieuwe jaar; daar het anders voor de vereeniging onmogelijk zal zijn den m 4 groepen verdeelden 316 kinderen Ihun ge zonde en nuttige bezigheid te verschaffen. Met den wensch, dat de vereeniging ook in 1931 moge bloeien en groeien besloot de heer Allers zijn met applaus bekrachtigd jaaroverzicht, j De heer A. L L. Gathicr bracht vervol gens het financieel jaarversiag uit; met een totaal van f. 10.43.84 waarbij een klein batig saldo sloot het financieel jaarverslag. Nadat de theer P. J. Hersfkens namens de kas-commissie had medegedeeld de beschei den in uitstekende orde te hebben bevonden werd onder dankzegging voor zijn zuinig be heer den penningmeester décharge verleend. Was men verleden jaar neg van plan een tweeden tuin in het Haagwegkwartier aan te leggen, door de onvoorziene post van een vasten werkman in verhand met het missen van de technische hulp van het Hor- lus-personeel kon thans slechts met een nadeelig saldo van f. 98.89, gepaard gaande met een zeer zuinig finantiéel beleid de be grooting sluitend worden gemaakt! Uitbrei ding van het percentsgewijze geringe leden tal is aldus de penningmeester dan ook een eerste eisch. In de. plaats van het periodiek aftredende bestuurslid mevr. J. Verhey van Wijk werd benoemd mej. dra J. L. van Hoorn; terwijl donr de benoeming van den heer Allers tot secretaris en van den heer P. J. Kerfkens tot bestuurslid in de vacature Iloogendam werd voorzien. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren W. van der Laan en J. K als-beek. Na een geanimeerde rondvraag sloot de presiden te. met de opwekking gezamenl ijk te trachten het aantal leden, leidsters en lei ders uit te breiden, de vergadering. Voor hen. die als leidster of leiders het idiëele werk der vereeniging willen steu nen zij medegedeeld, dat het adres van de hoofdleidster luidt Jan van Govenkade 301 SLUITING BLOEMENTENTOONSTELLING Een goed geslaagde expositie. Zooate gebruikelijk, is de bloementen toonstelling van de afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur in „Zomer- zorg", gisteravond plechtig gesloten. De voorzitter, de heer T. van Egmond, sprak ongeveer als volgt: Toen wij Dinsdag deze tentoonstelling openden, bracht de bescheidenheid mede, dat wij niet over het mooie van het ge- exposeerde spraken teneinde dit over te laten aan het oordeel van de bezoekers. Ook nu aan het einde willen wij dit niet doen, maar als vaklieden mogen wij wel zeggen dat er ditmaal veel bijzonderheden te zien zijn gegeven. De jaarlijksche /-tentoonstelling is al9 'n „hoogtij" voor onze afdeeling en al komt er een zeker climax in, zooals de voor zitter van het Hoofdbestuur de heer Kre- lage in zijn openingsrede zeide, moeten wij toch 't enthousiasme van de inzenders in aanmerking nemen. Niettegenstaande de uitbreiding van de zaalruimte mochten wij, gezien het stijgend aantal aanvragen, con9taleeren dat er plaatsruimte te kort is. Op welke wijze wij het volgend jaar ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan onzer afdeeling zullen uitkomen, is nog niet te zeggen! Wat het bezoek op deze tentoonstelling aangaat, hebben wij met bijdschap mogen con9tateeren dat de inwoners van Leiden een stijgende belangstelling hebben getoond. Onze vaste overtuiging is dat wij moeten blijven toonen wat de bloembollencultuur kan schenken en daarvan moeten wij ge- j nieten en doen genieten. De tentoonstelling kan bijzonder goed ge slaagd worden genoemd, en zien wij de bloemen aan, dan is het jammer, dat tot sluiting moet worden overgegaan. Namens het bestuur der afd. brach! spr. grooten dank aan de inzenders, die zoo veel heb ben weten te pre9teeren en met vreugde kon hij dit ook namens het publiek doen. Tevens dankte spr. de tentoonstellings commissie. Met gróote waardeering dankte hij dc heeren T. F. Vlieland en G. F. He- I merik Jr. voor hun groote moeiten en zor gen voor en tijdens de tentoonstelling ver richt en hoopte, dat en tentoonstelling en de belangstelling volgend jaar nog grooter moge zijn. De handeltijdens deze dagen is, gezien de vele en groote moeilijkheden, gunstig verloopen. maar men mag daarom niet -stilstaan want groote mogelijkheden kunnen zich voordoen in de toékomst. Hulde bracht spr. aan het einde van zijn rede aan de hollenkweekers, en verklaarde vervolgens de tentoonstelling voor gesloten BINNENLAND. De Eerste Kamer over het crediet aan de aardappelmeel-industrie (Binnenland, 2de Blad). Er is overeenstemming bereikt over een nieuw collectief contract in de bouwbedrij ven (Binnenland, 2de Blad). Te Rotterdam is een opslagplaats van ge stolen fietsen ontdekt. (Gemengd. 2e Blad). Het pleidooi van den verdediger in de mcordzaak-Lans (2de Blad). Fniitaiand en Nagekomen Berichten Derde Blad. HET BAANVAK LEIDEN— UTRECHT. Met deas. Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen zal het materieel op de lijn LeidenWoerdenUtrecht belangrijk wor den verbeterd De oude rijtuigen zullen door nieuwe worden vervangen. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. De Leidsche Politie-Sportvereeniging neemt deel. De jaarlijks vanuit Nijmegen te houden vierdaagsche afstandsmarschen, die ditmaal/ zijn vastgesteld op 21, 22, 23 en 24 Juli, mogen zich in een snel groeiende populari teit verheugen. Steeds grooter wordt het aan tal deelnemers en hoezeer deze marschen sportieve voldoening schenken, kan blijken uit het feit dat zij, die eenmaal hebben meegedaan, getrouw ieder jaar weer ierug- keeren, vergezeld van nieuwe enthou siasten! Naar wij vernemen heeft thans ook de j Leidsche Politie-Sportvereeniging inge- I schreven en wel voor de afdeeling, waarin iederen dag 55 K.M. moet worden afgelegd, Een twintigtal leden, waaronder 3 inspec-» teurs, gaat thans in training en wij ver trouwen dat zij met den noodigen ernst en een groote dosis enthousiasme en wilskracht zullen doorzetten, teneinde flink voorbereid in Nijmegen te verschijnen. Groepsgewijs zal iederen Maandag en Woensdag worden geoefend tot het maximum van 55 K.M. met een gemiddeld tempo van 7 K.M. is bereikt# Maandagochtend te 9 uur vertrekt het eerste groepje van 3 man tot het maken van een 20 K.M. marsch. Indien de training aan de verwachtingen van het bestuur der L.P.S.V. voldoet, ligt het in de bedoeling om 12 A 14 deélnemers uit te zenden. Dat er niet alleen onder de jongeren vol doende animo is, kan blijken uit het feit, dat een der leden, die thans aan de training gaat deelnemen, reeds zijn 25-jarig jubileum heeft gevierd 1 Voor de jongeren zij dit een aansporing tot deugdelijke voorbereiding INFORMATIEBUREAU V. V.V. Het fnformatie-bureau van de Vereeni ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Leiden en Omstreken, Stations plein, wordt a.s. Maandag 2 Maart heropend. Bezichtiging van het Raadhuis- Gistermiddag bracht, zooals wij reeds meldden, Z. K.H. Prins Hendrik een bezoek aan het nieuwe Gemeentehuis te Sassen'heim, dat door hem met groote belangstelling be zichtigd werd. Links naast den Prins burgemeester Gouverneur met ambtsketen Voorts o.a. de gemeente-secretaris en de wethouders. Bet Koninklijk bezoek treft: groote belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1