NIVEA Jtfeêsg RECLAME VERKOOP Mr 25 Cent "W AGENDA. begrafenis van witlen luit.-generaal de BAS. de leipziger voorïaarsmesse. uit ned. oost-indie. de uitvoer van suiker. postweg overstroomd. ongewenschte elementen naar europa vertrekkende prinsen. BUITENLAND. de algemeene toestand. belgie. duitschland. frankrijk. engeland. en nachtcrème tegelijk is vereenigde staten. pIrU reclame. Gorge/ c/roog^ VISSCHERIJ-BERICHTEN. INGEZONDEN. TELEGRAMMEN. het vlootverdrag. drontheim weer „teruggedoop ontploffing. spoorongeval. HEDEN: Nutsgebouw: Ver. Neder!. Fabrikaat". 8 1/4 uur nam. Stadsgehoorzaal: Laatste abonnements concert G. de Koos, Piano-recital Wilhelm Backhaus. 8 uur nam. Zomerzorg: Bloemententoqnstelling 10 uur v.m. tot 10 uur nam. Zaterdag. Den Burcht: Sohoonheid in opvoeding en 'onderwijs. Spr de heer W. Brouwer, 8 uur nam. Graanbeurs- Ver. Oud-leerlingen Ain- todhtsschool. 8 uur nam. Sladszaal: Filmvertooning Dierenbescher- min. 3 3/4 uur nam. Stadsgehoorzaal: Gymnastiekver. „Con cordia". 8 uur nam. Turfmarkt 8: Buitengewone Alg. Verg. van aandeelhouders N.V. Carameltabriek v.h. Backer en Co. 1 uur nam. Zondag. Volksgebouw: Cabaret-voorstelling 8 uur namiddag. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag "23 Febr. tot en met Zondag 1 Maart a.s. waargenomen door apotheek C, B, Duysler, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. RECLAME. Borduur- en Mantelv/ol Pracht kwaliteit 50 grams knotten 301 PER KNOT. Per 5 knot 1.17, p. 10 knot 2.25. Haarl.str. h. Donkerst. 2-4-6. Omtrent de begrafenis van wijlen luitenant- generaal F. de Bas, wordt nog het volgende gemeld in aansluiting op ons bericht van gisteren: Nadat de kist met het stoffelijk hulsel boven de groeve was geplaatst, trad de Chef van den Generalen Staf, generaal-ma- joor Seyffart naar voren, om een afscheids groet cn tevens een eerbiedige hulde te brengen aan een oud-kameraad die, gedu rende tal van jaren zich heeft onderscheiden als een bekwaam officier en beminnelijk en hulpvaardig mensch. Nog geruimen tijd na zjjn pensionneering heeft generaal de Bas zjjn werkkracht gegeven aan het krijgsge schiedkundig archief, zich daarbij zeer ver dienstelijk makende voor den generalen staf en voor het geheele Nederlandsche leger. Zjjn naam zal dan ook steeds met groote eere blijven klinken waar over de geschie denis van het Nederlandsche leger gespro ken wórdt. Generaal-majoor van Mens bracht namens het wapen der cavalerie een laatsten gróet. Kolonel de Gelder, opvolger van generaal de Bas als directeur van het krijgsgeschied kundig archief, schetste de groote verdien sten van den ontslapen directeur, door wiens onvermo Me werkkracht de scha kamers der Nederlandsche krijgsgeschiedenis ontsloten zijn en toegankelijk zijn geworden. Daarna sprak de zoon. kolonel de Bas. die na den overledene als echtgenoot en vader herdacht te hebben, wees op diens onverflauwden werklust, ook nadat hij den actieven dienst verliet. Een voorbeeldig en benijdenswaardig geloof schraagde hem bij het dragen van zijn kruis. Het werken ver dreef het spook der eenzaamheid. Spr. eindigde met een „rust in vrede". Nadat de kist in de groeve was neerge laten heeft de tweede zoon uit naam van de familie een woord van dank gesproken tot de aanwezigen. Spreker noemde in het bijzonder den huisdokter, den Oversten van de broeders van St. Joannes de Deo, de huishoudster Antje. die zijn vader lange jaren tot Steun is geweest en richtte zich ver volgens tot generaal Seyffardt, generaal van Mens en den garnizoenscommandant, kolonel de Goeijen. Naar ons wordt medegedeeld ie voor* de op 1 Maart a.s. beginnende Leipziger Voor- jaarsmesse de belangstelling uit Nederland bijzonder groot. Het aantal bezoekers, dat zich heeft aangemeld is reeds ongeveer ge lijk aan de hoogste cijfers van vorige jaren. Do drie extra-treinen, die op Zaterdag 28 Februari uit Nederland naar Leipzig ver trekken zullen volledig bezet zijn. Boven dien reizen velen met de gewone gelegen heden. Naar ons verder wordt medegedeeld kan op de reiskosten een belangrijke reductie worden verkregen, wanneer men zich hier te lande voorziet van een toegangsbewijs tot de Messe. EEN ONDERSCHEIDING VOOR PILOOT VAN TIJEN. De door de Ligne Intern, des Avialeurs voor ieder land ingestelde trophee voor den verdienslelijksten aviateur is ditmaal toege wezen aan den heer Van Tijen. De Ligue internationale des Avialeurs te Parijs heeft verder de volgende onder scheidingen uitgereikt. De hoogste interna tionale onderscheiding viel den Franschen vlieger Costes ten deel voor de door hem gevestigde wereldrecords en zijn Atlanti sche. vlucht. De onderscheiding voor vlieg- sters is 'toegekend aan mej. Amy Johnson voor haar tocht EngelandAustralië. De Duilscher, dr. Eckener, verwierf de hoog- sle onderscheiding voor luchtschepen. An dere bekroningen zijn- voor Australië: Kingsford Smith en voor Amerika: de heer en mevr. Lindberg en admiraal Byrd. Dr. T. VAN DEN TEMPEL. Naar „Het Volk" verneemt ,is hel Kamer lid Van den Tempel ernstig ziek geworden. Voorloopig is hij niet in staat zijn werk zaamheden le verrichten. BEGRAFENIS VAN WIJLEN DEN HEER L. VAN HEEK. Gisteren heeft onder buitengewoon groote belangstelling de uitvaarts plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Ludwig van Heek, in leven oudste vennoot der firma Van Heek Co. te Enschede. In den stoet reden vier landauers mee, waarin ruim 100 kransen en bloemstukken werden meegevoerd. Er waren verder 37 volgrijluigen. De pachters en boeren volgden te voei. Aan de groeve is gesproken door de hee- ren: A. II. Ledeboer, medefirmant van den ontslapene, mr. Gut-pin, voorzitter van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid lui't.Jkolonel J. W. van Oorscihot, tai'tenani- kolonel Tucker de burgemeester van Lonneker en een-ige persoonlijke vrienden van den overleden©. De oudste zoon dankte voor do eer, aan den ontslapene bewezen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Rotterdam is overleden de heer H. A. W. Weve, nolaris aldaar. Hij was 68 jaar oud. In den ouderdom van 74 jaar is te Den Haag overleden de heer P. Bredius, oud- directeur van de Twenlsche Bank, le Am sterdam. Bij Kon. besluit is aan mr. W. P. R. Bouman, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1931, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, onder dankbe tuiging voor de vele door hem in rechter lijke betrekkingen bewezen diensten. De „Msb" meldt dat minister de Graaft is aangezocht als gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, doch hiervoor heeft bedankt: ten eerste wegens zijn te hoogen leeftijd, de heer de Graaff, die dit jaar ze ventig wordt, is do oudste Minister uit het kabinet en vervolgens dit schijnt de doorslag gevende reden te zijn wegens den gezondheidstoestand van mevrouw de Graaff, aan wie door de medici verder ver blijf in de tropen ontraden moet zijn. Het12de postvliegtuig is gisteren te Athene, het 10e retourvliegtuig te Cairo aangekomen. Ordonnantie tot tijdelijke beperking. Batavia 27 Februari (Aneta). Door de regeering is bij den Volksraad ingediend een ordonnantie strekkende tot een tijde lijke beperking van den uitvoer van suiker waarbij export zonder schriftelijke toe stemming der regeenng wordt verboden. De maximum hoeveelheid voor export in aan merking komend, wordt ieder jaar voor ge heel Nederlandsch-Indiè vastgesteld door een regeeringsbesluit. Overtreding wordt strafbaar gesteld met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een boete van ten hoogste f. 10.000; terwijl op de bij den uitvoer betrokken schepen beslag kan wor den gelegd. Het voornemen beslaat de or donnantie met ingang van 1 April a.s. in werking te doen treden. MADIOEN, 26 Februari (Aneta) De groote postweg is tusschen Madioen en Ngandjoek ter hoogte van Goejangan over een lengte van 100 M. overstroomd. Op sommige plaatsen staat het water een halve Meter hoog MEDAN, 26 Februari (Aneta). De Suma tra-Post meldt, dat naar aanleiding van een ernstige vechtpartij in het Merbausche het Binnenlandsch Bestuur en de veldpoli tie een razzia hielden onder de 1200 in- landsche koelie? van de onderneming Laboehnndji Hiervan bleken (80 onge- wenschle elementen, die werden aangehou den. De aangehoudenen zullen met een extra-trein naar Medan worden opgezon den. o MEDAN, 26 Febr. (Aneta). De Kroonprins van Serdang Tengkoe Anar vertrekt in den loop van de maand Maart naar Europa. Ook de kroonprins van Deli vertrekt bin nenkort daarheen. Het vlootyerdrag. De Engelsche ministers zijn gisteren te Rome een uur lang bij Mussolini op bezoek geweest, terwijl de deskundigen intusschen hun besprekingen voortzetten. Over 't alge meen is men zeer gesloten, al heeft een optimistische toon de bovenhand. De Engelsche ministers zullen waarschijn lijk tot morgenavond te Rome blijven, zoo dat de onderhandelingen dus niet, zooals reeds eerder geschied is. ontijdig behoeven te worden afgebroken. Op de ieriigreis naar Londen zullen de ministers waarschijnlijk te Parijs hun tocht onderbreken om daar nogmaals voeling !e houden met de Fransche regeering. Henderson en Alexander willen de vrije uren, die hun overblijven tusschen de ver schillende besprekingen, benutten om Rome te bezichtigen en wandelingen in den om- trók te maken. Grandi gaf gisteravond een diner ter eere van de gasten. De lijkverbranding. In de Kamer stelde de socialistische leider Vandervelde voor het wetsontwerp tot toe lating der lijkverbranding aan de agenda toe le voegen. De liberalen steunden dit voorstel. De katholieken weigerden, daar zij er een blaam in zagen voor kardinaal van Roey. Toen het voorstel in stemming werd ge bracht, werd het aangenomen met 80 tegen 70 stemmen en 5 onthoudingen, nadat mi nister Hijmans had verklaard, dat de leden der regeering blanco zouden stemmen, om dat zij aan de Kamer de vrijheid willen laten om haar agenda naar goeddunken to bepalen. Do vakbewegingsleideis bij president Hindenburg - De landbonwpoliiiek. Gistermiddag ontving rijkspresident Von Hindenburg, in tegenwoordigheid van den Rijkskanselier dr. Bruening en den Rijks minister van Arbeid dr. S'tegerwald, de ver tegenwoordigers van de verschillende stroo- iningen der. vakbeweging. De vafcvereenigmgsleiders stelden den Rijkspresident op de hoogte van doel cn wezen der vakvereenigingen en van de nooden, die op het oogenbifk de arbeidende bevolking drukken. Bij de besprekingen kwamn ais een der voornaamste punten aan de orde de werkloosheid, en de economi sche nood en werd gewezen op de nood zakelijkheid van wepklijd-verkorting, sociale verzekering en arbiTrage.:wczon, alsmede op 'de Vöorgen. lahdboute.-poirtiek der regecring en op de loonsverlagingen Aan het slot der besprekingen overhandigden de vakveree- nigingsvertegenwoordigers den Rijkspresi dent een memorandum met hun wenscJhen en voorstellen. Naar verluidt, hooft Schiele. de rijksmi nister van Voedselvoorziening, zich met een brief tot graaf Katkrcujh. den voorzitter van den Reiehsland'bund, gewend, en hem drin gend verzocht zijn invloed aan te wenden opdat de parlementaire vertegenwoordigers in den Rijksdag zullen terugkecren om de aanneming te beletten van hel voorstel der socialisten ,oni het contingent voor den in voer van bevroren vleesch op 50.000 ton te bepalen, wel'k voorstel z i, strekt ten na- deele van den blnnendandsehen landbouw. Intusschen heeft Hugenberg in een rede te Hannover duidelijk een knipoog gegeven aan den rijkskanselier en hem uilgenoodigd tot samenwerking mét rechts Huiszoekingen bij een Senator. In de fabriek en kantoren van de Sociéló de blanchisseries el tentureries de Thao.n cn volgens de bladen ook in liet woonhu.s van senator Ledcrlin, den administrateur van do onderneming, zijn huiszoekingen ge daan, naar aanleiding van een klacht over ongeoorloofde speculatieve manoeuvres. Nederlaag der repeering Verlagino van ouderwijzerrralarissen De Australische financiën. Het amendement van de liberalen op het wetsontwerp betreffende de arbeidsgeschil len en de vakvereenigingen, waarvan door de arbeidersafgevaardigden gezegd is dat het aan de wet alle beteekenis zou ontne men. is door de speciale commissie van het Lagerhuis, die opdracht had het ontwerp te besludeeren. aangenomen met 37 tegen 3t stemmen. Liberalen en conservatieven vereenigden zich tegen de regeering. De zitting der commissie werd daarop onmiddellijk verdaagd, om aan de regeering de gelegenheid te geven, te beoordeelen of zij hel de moeite waard acht. de behande- deling van het wetsontwerp door te zetter,. Het amendement wilde aan het ontwerp een bepaling toevoegen, die elke uitsluiting o( staking onwettig verklaarde, die, wegens haar omvang of haar duur, een belangrijk deel van de gemeenschap, wat haar ge zondheid of veiligheid betreft, in gevaar brengt, doordat zij een hindprpaal vormt voor de bevoorrading of verstrekking van levensmiddelen, water, verwarmingsmid delen. licht of andere levensbehoeften. De regeering denkt er niet over om af te treden wegens deze nederlaag in een com missie Het ontwerp wordt algemeen vooi dood verklaard. RECLAME. •rent Kom belangrijkst* bojtarxW**!, K*t huid- verzorgende EucerÜ, laat Nivee vollcomen en diep in de huid dringen, zonder glan» echlor to 'alen. Overdag besd>ermt do ingedrongen creme tegon den ongunsfigon invloed van he* ruwe vreer, zij vervangt (vet door wind en weer onttrokken huidvet en houdt d* huid racbt en elastisch. -'s-Nac hts werkt Ni vee versterkend op do huidweefsels, waardoor zij eon jeugdig en fritdi uiterlijk verleent. Geen andere huidcreme bevat h*t huid ver zorgende Eucen». Doozen: 15.20, 40 on 90etf. Tuben: 45 an 75 ets PEBECO MIJ.. AMSTERDAM-C Na een stormachtige vvergadering, waar bij 4 leden der arbeiderspartij werden uit gesloten en een ander uit de zaal gezet werd. heelt de gemeenteraad van Glasgow met 61 tegen 28 stemmen besloten de on derwijzerssalarissen onmiddellijk met 10 pCt. te verlagen. Het aantal onderwijzers bedraagt ongeveer 5000. Op de conferentie der Australische pre miers is besloten het driejarige plan tot ge- zondmaken der financiën uit te voeren. Daarin zijn opgenomen een verlaging oui loonen en een aflossing van openbare lee- ningen, voor zoover die voor belasting door het gemeenebest in aanmerking komen. Het plan van minister Theodore lot uit gifte van papieren geld beslaat in den aan maak van 18 millioen pond bankbiljetten, die geleidelijk weer aan de circulatie zul len worden onttrokken Twaalf millioen zal in bedragen van een millioen iedere maand besteed worden tot sleun en werkverschaf fing der werkeloozen, de 6 andere millioe- nen moeten ten goede komen aan de graan- verbouwers en schapenhouders om hen over den lijd heen te helpen, dat hun ar tikelen, tarwe en wol, bijkans geen waarde hebben. Veto van president Hoover. President Hoover heeft, gelijk verwacht werd, zijn veto uitgesproken over de reeds door het Congres goedgekeurde bonus voor de oud-strijders Hoover wijst er in zijn motiveering op, dal de toepassing van deze maatregel de uitgaven met meer dan 1 milliard dollar zou doen toenemen. Het ministerie van financiën zou dit bedrag slechts kunnen opbrengen door middel van een leening. Economisch gesproken acht Hoover een en ander niet verantwoord, aan gezien hierdoor belastingverhooging in de hand zou worden gewerkt, zulks in een tijd waarin de bevolking (och reeds zulke zware laslcn moet dragen. Het Huis van Afgevaardigden besloot het ontwerp le handhaven. Hetgeen het doen kan. omdal dc meerderheid ten gunste van het ontwerp in beide Kamer? zeer sterk was en grooler dan de 2/3, die vereisebt ziin om de afkondiging van het wetsont werp te verzekeren ondanks het veto van den president, dat slechts de beslissing kan opschorten. De opstandige beweging. Dc opstandige beweging is nu ook over geslagen naar het Noorden. Hel garnizoen van Puira sloot zich bij het Zuiden aan. Er zijn van Callao uit regeeringstroepen over zee gezonden om de beweging le on derdrukken. De aanvoerder van de rebellen in Noord-Peru is kolonel Valde Iglesias, die in de afwezigheid van den commandant van het garnizoen tot opstand is overge gaan. Gisteren zouden de regeeringstroepen op rukken tegen de rebellen in het Zuiden. Een regiment cavalerie van de regeering verkende reed? de posities van de opstan delingen. mcr Wybcrt. Dat kunt U overat onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. L: d Inm (Buiten verantwoordelijkheid der Re Copie van al of niet geplaatste sto wordt niet teruggegeven. NEGOCOLL. Onder een allerzonderlingste waarvan het mij ten hoogste dal uw Redactie die zoo heeft d wordt het Rijksmuseum van en gelijktijdig mijn persoon betr._ een reclame-artikeltje in uw blad lerenavond betreffende negocoll, een middel om voorwerpen af te gieten, daad wordt negocoll reeds een puil in ons Museum-atelier met succes p echter alleen in een zeer beperkt gevallen; 'het is ons namelijk gebleb het in de meeste gevallen onpractii vele zelfs direct zeer gevaarlijk voor te gieten voorwerp is. Na het volledige fiasco der proeTc den verkooper ir ons Museum gewit ons van het tegendeel te overtuigen, we hier verstomd van de onbeschaat. dezer reclame. Aangezien het product, bekwame handen gebruikt, ook zijn eigenschappen heeft, heb ik na die lukte proeven, waarbij het gevaar recht duidelijk uitkwam, gemeend te kunnen volstaan eenige van i lega's mondeling op de hoogte to h van onze ervaringen. Thans echter ik mij verplicht belanghebbenden te waarschuwen voor het gebruik algemeen van dit afgietmiddel bij voorwerpen cn antiquiteiten en voor roekelooze optreden van den verte ervan. Dr. J. H. HOW] Directeur Rijks® van Oudhefa Leiden. Tengevolge van een „slip ol the j welke wij betreuren, schreven wij Hc'V museum, inplaats van Rijksmusea Oudheden. Ons artikeltje was niet als het praeparaat „negocoll" bedoeld. dat het bij de politie wer.d ingevoerd! on9 er over schrijven. In gunstige! omdat de politie na onderzoek tot atnl fing ervan bleek te zullen overgaat,I geen ons voldoende waarborg leek I Rei I ■uur Itir 'M IJ MUI DEN, 27 Februari 1931'. VISCHFH11ZEN Tarbot per K G. f 1 901.80. Griet per kist van 50 K G. f.6932. Tongen per K G f 2.60—1.60. Groote Schol per kist van 50 K.G. f.3430. Middclschol per kist van 50 K G f. 3432. Zetschol per kist van 50 K.G f. 4538. Kleine Schol per kist van 50 K.G, f.3 316.50. Bot per kist van 50 K G. f. 8.503.60 Schar per kist van 50 IC.G. f. 11.50—8.50. Tongschar per kist van 30 K.G. f. 70. Roggen per 20 stuks f. 3730. Yteelen per stuk f. 2.25. Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f.16IJ Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 5610 Middel Scbelvisch per Icisl van 30 K.G. f.4735 Kleinmiddel Schelviech per kist van 50 K.G 1.3821. Kleme Sclwl- viseh per kist van 50 K G. 20—11 Kabe'- jauw per kist van 123 K.G. f 4730 Gul len per kist van 50 K.G. f. 187 50, Lengen per stuk t. 2 251.90. Heilbot per K.G. f. 1,701 10 Wijting per kist van 50 K.G. f 117. Koolvisch per sluk f. I 500.39. Aangekomen 7 stoomtrawlers- ÏJM. 58 met t. 2390. 1JM. 2 met f. 3077 IJM 176 met f 2382 IJM. 47 met f. 1605 1 IJM. 87 met f. 1408 IJM. 57 met f. 1-446 IJM. 35 met f. 27-17. En in 1 logger: KW. I 19 met 888. J ROME, 27 Febr. (Ned. Tel. Af Engelsche kringen verluidt hier. i schen de deskundige in vlootzaken en de overige leden der Britsche d'l ernstige meeningsver chillen ajn gen De delegatie moet namelijk tot dekking zijn gekomen, dat Craigie is berekeningen van het tonnage jf" Fransche vloot een veel te tegemoet! houding heeft aangenomen. BESCHERMING VAN EIGE FABRIKAAT. PARIJS, 27 Febr. (Belg. Tel. Ag. den Senaat verklaarde Tardieu, de W van Landbouw, dat het gebruik ra sisoh vlas in de linnenweverijen nooisl is voor het linnen. Hij sprak zich het uitvaardigen van een bepaling importeurs dwingt een bepaald Fransch vlas te gebruiken. De Senaat nam een motie van vertffl aan. waarin wordt aangeraden het pw stelsel weer in te voeren en waar,: regeering wordt verzocht de nationale ductie te beschermen tegen iedere van liet buitenland. OSLO. 27 Febr. (V.-D.) - >Iel stemmen besloot het Odelsting b1?*ier stad Dronlheim. die verleden jaar gedoopt in Nidaros, voortaan Trondhjem te noemen. Men zal neren, dat de bevolking der stad heftig tegen de omdooping had en het besluit heeft dan ook in groote vreugde gewekt. BOEDAPEST, 27 Febr. (Ned. WA Bij een ontploffing in een kunstzga hier ter stede zjjn twee arbeiders i leven gekomen en vier zwaar ge* Bij reparaties aan een gasleiding deze in brand en de vlammen sloep op de met olie gedrenkte kleeda» arbeiders. ERFURT, 27 Febr. (Wuift.). Hed»®J zijn nabij station Hildhurghausen twee v- rentreinen op elkaar geloopen. ,i Een groot aantal wagens ''CP?LJ rails, twee personen liepen lichte s»<- OP Hel verkeer is eenigen tijd g"

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2