Bfft Jaarfan? VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 No. 21763 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eerste blad. [iCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. chtsmacht der kerk. xcollege of kerkeraad? 6 bestaande toestand gehandhaafd. handelsregister [AMER van koophandel. BINNENLAND. Het Voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN :l H) CU Per reee' T00r advertentiën uit Leidon en plaatsen waar .„[schappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere fLrlentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend Jr T00ruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een V.Tiifflim aantal woorden van 30. leis» volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 0 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 4- portokosten. ^mmer bestaat uit VIER Bladen DRANKWET. Lemeester en Wethouders van Leiden Ji Ier algemeene kennis, dat: Scharroo, te Leiden, een verzoek Trgediend Ier bekonring van vergun- I.yir den verkoop van sterken drank 1 Hein, uitsluitend aan logeergasten, Jperceel Oude Rijn No. 27, alhier; Bel Vrijzinnig Christelijk Federatie- J l/iden, een verzoek heeft ingediend fuming van verlof voor den verkoop roholvrijen drank, voor gebruik ter I ran verkoop in het perceel Gerecht j alhier. |a. van de sande bakhuyzen, Burgemeester. |VAN STRTJEN, Secretaris. Ljden, 27 Februari 1931. Lezing Mr. E. v. d. Helm. r dit onderwerp sprak gisteravond Inr E van der Helm O. F. M., Direc- fan het Willibrorduscollege te Kat- het Klein-Auditorium der Leid- Jniversiteit. 5 de aard van Christus levenswerk s en het doel spiritueel, het feit, jjZijn werk vastlegde in een organi- -enwel zoo. dat er zijn, die kraeh- deÜjk recht hebben te besturen, ïi:x die hebben te gehoorzamen |Wen tot vorming van een rechte- Het vastleggen der verhoudingen beide klassen en tusschen de aterling moest een „personenrecht" R Ieren roepen. De plaats van deze feappij midden in de wereld en het Vezen-zijn op menschelijke middelen ft bestaan aan een „zakenrecht." uluurlijk volgde een „procesrecht" I „strafrecht." f „juridisch apparaat", wat de Kath. [inteert, tegen den geest van Chris- Fi] staan hier voor een gewoon ver- f-I wat dus ook do Stichter der psfl voorzien dat n 1. wat aan de pi'eit van de kleine kern van begin- Mt ontbreken, voor de massa, die verder van het begin komt af te 1 moet worden aangevuld door ver fde rcglementeering. En waar het wil is, dat zijn maatschappij zóó bestaan al9 Hij haar oprichtte, moet willen wat voor het instandhouden inoodzakelijk is. Bovendien: dat „ju li apparaat" valt mede. Naast juridi- tepalinpen. die een maatschappelijke ling hebben, vinden wij ethische voor la. die het welzijn der leden be- Het zieleheil der leden, dat is de lachte, die leeft in dit rechtssy- en aldus bewerkt dat Christus' geest -vreemd aan is. De macht der Kerk ckden te geven is een „eigen macht" a vele der voorschriften nadere bepa- algemeene natuurlijke hehoor- Msnormen of van positief goddelijk Ik Kath wetgeving der Zondagrust •nndagheiliging b.v., vervat in can. >is preei9eering van een vage „natuur de" norm. Maar positief kerkelijk 1 De kerkelijke wetgever kan dus z'jn. Wat aangaat de Zondagrust. f de wet van Sinai geen maatstaf •'«houden tienjaarlijkszhe stemming !r de lidmaten der Ned, Herv Gemeente L waarbij wordt uitgemaakt of de ver- H van diakenen, ouderlingen en pre- 1D en ln de komende periode zal geschie- |d«r het kiescollege of door den ker- fr' wft zich met groote meerderheid t-est^Ddiging van den bestaanden toe- p ^«proken. ""^ennl. 1122 stemmen uitgebracht I kollege en 232 op den kerkeraad. n H^its?hriiving: Haarlemmerstraat 27dé, Eigenaar P. v. Rosse. Leiden Wfmg. TJp Frank. Haarlemmerstraat 109, fA e- Wijziging handelsnaam Frank Vestiging filiaal Heer- ^'•eastraat 50, dd. 1 Aug. 1930. l w*? Eindhoven, Demer 61, dd. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De verbetering der hoofdverkcerswegen. Aan de 234e vergadering ging vooraf eene kunstbeschouwing van de snelschetsen, door den lieer Jan de Quack bij gelegenheid van het 35-jarig jubileum der vereeniging in „Zomerzorg" vervaardigd. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog opende deze vergade ring en gaf na het goedkeuren der notulen het woord aan den spreker van dezen avond, den heer H. W. O. de Bruvn, directeur der afd. Wegenwerken van den A.N.W.B. Sorcker begon met erop te wjjzen, dat wat hij wilde mededeelen. absoluut geen verband met de kunst houdt, immers het onderwerp„Over de verbetering van het net van hoofdverkeerswegen in ons land" leent zich niet voor poëzie, aldus schrijft ons de secretaris, de heer Fred. A. Wempe. Alvorens tot die bespreking over te gaan, werd allereerst de vraag behandeld, wat die weg-mverbetering eigenlijk noodig maakt en vanzelf is het antwoord hierop: het groote verkeer vooral van motorrijtuigen. Noemde men vroeger een uitbreiding van 4 op 5000 auto's al een heele sprong, thans loopen er over de 100000 wagens in ons land, waaruit blijkt, dat dit snelverkeer in ruim 10 jaren met 500 pet. is toegenomen. Toch zijn we nog ver achter bij andere landen wat betreft het aantal wat zijn oor zaak vindt. Ie. in 't wegennet; 2e. in de verwaar- loozing der wegen en 3e in de groote om wegen, die men hier nog moet maken, af gezien nog van de slechte rivierovergangen, die eene verbinding vooral met het Zuiden, danig in den weg staan. Gelukkig wordt er aan het laatste punt hard gewerkt en zal binnen afzienbaren tjjd, de scheiding tusschen Noord en Zuid opgeheven zrjn. Wij gaan vooruit in snel tempo, 't Motor rijtuig is dan ook geen luxe meer. doch een absolute noodzakelijkheid in dezen tijd van rationalisatie en efficiency. Bracht de wegenbelasting in 1927 plm. 6.5 millioen op: 1931 zal de 12 millioen gulden wel halen. Uitvoerig stond spreker stil bij bet vroegere wegenbeheer, dat een chaos was van Rijks-, Provincie- en Gemeentelijke we gen. vaak door niet- deskundigen beheerd. Komende tot de verbetering van die wegen wilde spr. thans uitsluitend zjjn aandacht bepalen, tot de rijkswegen, d.z. de hoofd verkeerswegen. Bij het toenemend autoverkeer, bicken de bestaande wegen veel te smal en wegen van 3.50 tot 4 meter breedte, waren schering en inslag. Toen na den oorlog het verkeer nog maar steeds drukker werd is- er een congres voor wegenverbetering gew est vgn den A.N.W.B. met het Kon. Instituut van Ingenieurs, doch toendertijd in 1920—21, was het een z.g.n. malaisetijd en daardoor kon de Rijkswaterstaat hierin niet mede werken omdat er geen geld voor was. Tot dat in Diligentia in den jare 1925 de A.N.W.B. de zoogenaamde ..noodklokvergade ring" belegde. De brochure: „De waarde van moderne wegen voor modern verkeer", wees aan hoe er tientallen millioenen bespaard zouden kunnen worden aan de weggebruikers, juist door wegenverbetering. Uit deze actie is eigenlijk de wegenbelasting gepropageerd. Men zeide: „Er is geen geld, dus laat ons dan maar eerst zelf beginnen". Nu wordt de wegen- en rqwielbelasting gestort in het wegenfonds en hierbij komt dan nog d'e 5 millioen, die men gewoon was voor de wegen uit te geven. Deze gelden worden nu verdeeld op de basis van het Rijk 70 pet. en de Provincie 30 pet, na 5 jaar het Rijk 65 pet. en de Provincie 35 pet. en na nog 5 jaar het Rijk 60 pet. en de Provincie 40 pet. Het Rrjks- wtgc-nplnn heeft een lengte van 3000 K.M., en van de Provincie 4000 K.M. Geruimen tijd stond spr. nog stil bij het tracee der verschillende soorten van wegen, waarbij steeds de eischen van het verkeer domineeren. Ook het ondervangen der gevaarlijke weg- kruisingen werd uitvoerig besprok n en ook hoe er geijverd wordt, tegen de z.g.n. lint bebouwing langs de wegen, die èn uit economisch stedenbouwkundig oogpunt èn als slecht zijnde voor het verkeer, beslist worden afgekeurd, terwijl menig mooi kijkje op Imide en bosch verloren gaat, wat door foto's werd aangetoond. Komende aan het eind van zijn interessante voordracht toonde spreker met eenige lan taarnplaatjes aan. hoe desolaat de toestand zelfs op de groote verkeerswegen vroeger was en hier en daar nog is en hoe daarin geleidelijk aan verbetering komt. Jammer vond spr. het, dat de nieuwe weg door den Haarlemmermeer weer bij Sassenheim op den ouden weg komt om over Oegstgeest en Wassenaar den Haag te bereiken. Liever had spr. dezen weg recht uit beoosten Lei den geprojecteerd gezien. Er wordt nu toch nog te veel door bebouwde kommen gere den, wat voor een hoofdverkeersweg heele- maal niet te pas komt. Resumeerende heeft de heer de Bruyn de aanwezigen werkelijk een mooien avond be zorgd, terwijl de afwezigen veei gemist heb ben, wat de voorzitter, de heer J. A. Ver hoog, in zrjn bedankje aan spreker ook liet uitkomen. Het bestuur had tenslotte nog prae-advies uit te brengen op een voorstel van den heer C. Ponsen, rakende het doel en de werk wijze der Vereeniging. Dit prae-advies werd aoor fiet bestuur nog niet uitgebracht, omdat de tijd daarvoor nog niet daar was, doch wel stelde het bestuur voor een oommissie te benoemen bestaande uit den voorsteller zelf, één bestuurslid en een te assumeeren lid uit de vereeniging, die de voorstellen nader zal bestudeeren en toelichten, om in een volgend seizoen het bestuur in deze nog eens voor te lichten. Aldus werd be- sioten en behoorde deze vergadering weder om tot het verleden. TER-AARDE-BESTELLING VAN DEN HEER R.H.Th, v. LEEUWEN Hedenmorgen vond om 12 uur op „Rhijn- !hof" de ter-aarde-beslelling plaats van het sboflfelijk overschot van den heer R. H. Th. van Leeuwen, in leven oud-organist der Evan-g. Luthersche Gemeente alhier en ge- pensionneerd stads-klokkenist, drie dezer dagen op 65-jarigen leeftijd na een lang durige ongesteldheid in het Diaconessenhuis overleed. Onder de aanwezigen merkten wij o a. op de beide Lu'Ch. predikanten, ds. J. Ph. Mak- kink en C de Meyere Czn., de ouderlingen F. G. C. Bursch en W. C. de la Court, het kerkeraadslid den heer F. A. Wempe Jr., den koster, den heer G. M. Scugling en den oud koster den heer Voorbij. Een drietal kransen dekte de kist, w. o. een van den Kerkeraad Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Maklkinik, namens den Kerkeraad en den heer Stempels, uit Dordrecht, zwager van den overledene Do oudste "broeder «WplGp voor de be toonde belangstelling en de laatste eer. door de aanwezigen den overledene bewezen. N. R. V. AFDEELING LEIDEN. Mei den heer J. A. Christiaanse docr Zwitserland. Gisteravond hied de heer J. A. Chris tiaanse voor bovengenoemde vereeniging een lezing over bovengenoemd onderwerp, in de Burchtzaal van Hotel den Burcht Na een korte toelichting voerde spr. zijn talrijk gehoor naar Basel, om daar zijn rondreis te beginnen. Na een korte bezich tiging van deze stad werd een bezoek ge bracht aan Bern, vanwaar een tocht werd gemaakt over het meer van Thun tot Inter laken; na bezichtiging van deze stad en een blik op de Jungfrau per boot over het Brienzermeer naar Brienz en verder per Brunig-baam naar Luzern. Van hier een tocht naar de Rigi, waar een zonsopgang werd medegemaakt. Daarna over het Vier- woudstedenmeer, m morgen- en avond stemming. naar Brünnen en Fluelen. Een wandeling over de Axenstrasse volgde hier op. over Göschen en WTassen naar Ander nacht en verder naar Meiringen, waar de Areschlucht en Reichenbachfalls werden bezichtigd. Verder werd gewandeld naar do Rosenlani, waar de Rosenlani-gletscher werd bezocht, over Groote- en Kleine Schei- degg naar Grind el wald. Na de pauze nam spr. zijn gehoor mee op een gletschertocht, van Zermatt uit naar de Mallerhorn en terug naar Kandersteegg. De geheele reis werd verduidelijkt met c a. 150 schitterende lichtbeelden, meest alle naar eigen foto's, welke aan allen de impressie gaven van een heusehe reis, vooral door de enthousiaste en bezielende voordracht van spr. Met een opwekking, om indien eenigszins mogelijk, te reizen en in het bijzonder naar Zwitserland, besloot spr. zijn keurige reisbeschrijving, daarbij wij zende op het dne-deelig genot van het rei zen, nl. de voorbereiding, de reis zelf en de herinnering. Met een luid en langdurig applaus brach ten de talrijke aanwezigen den heer Chris tiaanse dank voor zijn schoone lezing, waarna de voorz. de heer J. F. Hardeweg, een hartelijk dankwoord en een tot weer ziens sprak. Het was een zeer schoone avond 1 N. V. v.h. BATTELTEE EN TERPSTRA. In de hedenmorgen ten kantore der ven nootschap gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Algemeene Boek en Handelsdrukkerij voor heen Batteljee en Terpstra werden de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. De winst werd gebruikt voor afschrijving. De aftredende commissarissen, de heeren dr. A Haighlon, W. H. Pelers, J. G. Destree en G. P. Koene werden allen herkozen. Tot procuratiehoudster werd benoemd mej. J. Huisman. Onze stadgenoot, de heer H. M. van den Bos is geslaagd voor het Rijks-examen, voor het bouwen en gebruiken van radio zenders. De toegewezen roepnaam van zijn radio station is P. A. O. B. O. Met mgang van 2 Maart a.s. is be noemd lot assistent-machinist aan het Pompstation te Ilazerswoude, Hooge Rijn dijk, de heer J. G. Selier alhier, voorheen machinist aan de Kon. Ned Stoomvaart Mij. te Amsterdam. Woensdag 4 Maart a.s. zal het 50 jaaT geleden zijn, dat onze stadgenoot P. van Leyden als knecht in dienst trad bij de stal houderij der firma G. Dieben aan de Bin- nenvestgracht. CONTACTCOMMISSIE UIT DE GROOTE VAKCENTRALEN. Installatie door minister Ruys de Beerenbronck. De Minister van Staat, Minister v. Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch, J. M. Ruys de Beerenbrouck. heeft gisteren op zijn Departement de Contact commissie uit de 3 groote vakcentralen met een kort woord geïnstalleerd. Deze commis sie beslaande uit de heeren F. v. d. Walle (N.V.V.), J. Th. Nijkamp (R.K. Werklieden verbond) en K. Kruithof (Chr. Nat. Vak verbond) heeft na de installatie aanstonds haar werkzaamheden met de betrokken af- deeling aangevangen. DE „TRIBUNE" EN DE OPENBARE LEESZALEN. Vragen van den heer Van der Heide. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Heide heeft aan den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld- 1. Is het waar, dat de minister van zins is, het Rijkssubsidie aan de Openbare Lees zalen in te trekken, als deze De Tribune ter lezing willen laten blijven liggen? 2. Zoo het antwoord op deze vraag beves tigend mocht zijn, vindt dit voornemen van den minister dan zijn grond in het artikeltje „Weg met het Kerstfeest" in het nummer van 23 Dec. 1930 en in een plaatje in het nummer van 19 Jan. 1931? 3. Mocht op deze vraag het antwoord be vestigend zijn, acht de minister dan zoowel het genoemde artikeltje als het bewuste plaatje moreel schadelijk? 4. En zoo ook het antwoord op deze vraag bevestigend zou wezen, wil de minister dan mededeelen, welke de gronden van dit oordeel zijn en verder of de gewraakte publicaties in wezen of in grond moreel schadelijker te achten zjjn dan hetgeen sinds langen tijd in De Tribune voorkwam? 5. Acht de minister zijn eisch niet in strijd met art. 5 van de „Voorwaarden betreffende subsidieering van Rijkswege van Openbare Leeszalen, enz", dat voorschrijft, dat alge meene O. L. B. en algemeene O. U. B. het karakter van onpartijdigheid behooren te dragen en lectuur van elke richting dienen te bevatten? 6. En zoo bij uitsluiting van De Tribune er toch lectuur over het communisme en bolsjewisme in anderen geest op de O.L. zou blijven, wordt dan toch de bji1 art. 5 geëischte onpartijdigheid niet geschonden als de dagbladen van alle andere politieke par tijen ter lezing mogen liggen, slechts riiet het dagblad van 3e Communistische Partij? DE MALAISE IN DEN SCHEEPSBOUW. Neemt steeds groeier afmetingen aan. Het eens zoo bloeiende scheepsbouwbedrijf in verscheidene plaatsen langs dc Zuidelijke rivieren in Noord-Brabant en Gelderland, aldus schrijft een der correspondenten van de Tijd gaat steeds meer gedrukt onder de gevolgen van de economische malaise. In plaatsen als Moerdijk, Heusden, Leeuwen enz., waar de scheepsbouw in normale tijden aan vele honderden arbeiders werk pleegt te verschaften, heerscht sinds ge- ruimen tijd in dezen tak van bedrijfsleven een toenemende slapte. Hiermede gaat het sleeds verder berg-af. Het eene tiental ar beiders na het andere moet worden ont slagen. Thans is het daarmede aan de scheepswerf te Leeuwen-Beneden, provincie Gelderland, zóóver gekomen, dat, na het jong9te aan 17 arbeiders verleende ontslag, van het aanvankelijk zeer uitgebreide per soneel, nog slechts 14 man zijn overge bleven. Gevreesd wordt, dal binnen afzien baren tijd het bedrijf volledig zal moeien worden stilgelegd. BINNENLAND. De moorzaak-Lans; legen verdachte ia 15 jaar gevangenisstraf geëischt. (Ie Blad). Vragen van het Kamerlid Van der Heide over de Tribnne" in de openbare lees zalen. (Binnenland, le Blad). Het vraagstuk van den benzineprijs, (Binnenland, le Blad). Ter-narde-bestelling van wijlen de heeren lnitenant-generaai F. de Bas en L. van Heek (Binnenland, le Blad). Bij den Volksraad is een ordonnantie ingediend tot tijdelijke beperk'ng van den export van suiker. (Uit Ned. Oost Indië, le Blad). Maatregelen van het comité van econo misch verweer tegen de Dnitsche tariefplan nen. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. De Vlootonderhandelingen te Rome. (Buitenl. en Tel. le Blad). Nederlaag der Engelsche regeering inzake de vakvereenigingswet. (Buitenl. le Blad). Veto van president Hoover over de wet tot stenn aan ond-strijders. (Buitenl. le BI.) DE BENZINEPRITS. Acht en zes cent per liter. „In- en Uitvoer" schrijft: Nog steeds blijft het benzine-vraagstuk de volle aandacht trekken; langzamer hand is de prijs dermate gedaald, dat men den indurk krijgt, dat een aantal produ centen de benzine verkoopen tegen eiken prijs, die zij maken kunnen. Wij hebben in den loop van het vorige jaar herhaaldelijk er op gewezen, dat er een belangrijke marge bestond tusschen de officieele pompprijzen en den prijs van de zoogenaamde vrije „benzine". Onze indruk is dat een jaar geleden slechts een enkeling onder de automobi listen wist, dat er benzine verkocht werd legen een prijs, die eenige centen per Liter lager was, dan de prijs aan de pompen van de groote maatschappijen. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat het uitzondering genoemd mag worden, wanneer de automobilist niet weet, dat er een zekere prijsmarge is. Wij hebben er vroeger reeds op gewezen, dat we het een foutieve politiek van de groote distributie maatschappijen achtten, dat zij met hun prijsverlagingen achter de markt aanliepen. Het valt niet te ontkennen, dat zij het aan zichzelf te wijten hebben, dat de „vrije" benzinehandel in ons land zoo'n omvang heeft aangenomen als thans het geval is. Destijds durfde men slechts aarzelend een tanker te laten komen, bevreesd zijnde dat de officieele benzineprijs inmiddels ver laagd zou worden, thans heeft men met een goed georganiseerde categorie outsiders mei hun afrekening rekening te houden. Terwijl de officieele benzineprijs 12 cent per liter bedraagt, wordt in Amsterdam op het oogenblik de „vrije" benzine aan de pomp tegen 8 cent, 33 1/3 pct.(l) lager ver kocht. In Den Haag wordt zelfs, naar we hoorden tegen 6 cent verkocht, zijnde de helft van den officieelen prijs. De huidige prijs is wel zoo laag, dat ver moedelijk de producenten bij een behoor lijke kostprijsberekening er niet mede uit kunnen, waarschijnlijk zullen, zooals dat in crisislijden zoo dikwijls geschiedt, wel voor namelijk de arbeidsloonen en dergelijke ge rekend worden, terwijl de afschrijving van boor-, ontginningskoslen clc. wel geheel of ten deele naar betere tijden verschoven zal worden. STEUN VOOR TEUGDIGE WERKLOOZEN. Eenigen tijd geleden zijn te Rotterdam pogingen in het werk gesteld om te komen tot het geven van onderricht en dan spe ciaal vakonderricht aan werkloozen en vooral jeugdige werkloozen. B. en W. zijn van deze plannen in kennis gesteld en hebben daaraan hun sleun gegeven. Of schoon zij den raad nog geen vast omlijnd schema kunnen aanbieden, vragen zij thans reeds voor den voorloopigen steun een be drag van 8000 gulden, waardoor de noodige voorzieningen kunnen worden getroffen. Gemeentelijke schoollokalen zullen voor dit werk beschikbaar worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1