radio-programma. feuilleton. huis aan 't meer. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 Februari 1931 Derde Blad No. 21762 rig jubileum „Onderzoekt de Schriften" te Alphen. PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN schooi nieuws. Bij Griep Een plechtige herdenkingsdienst. j hel actieve besluur en de feestcommissie voor hel 40-jarig jubileum van jonjel. Ver „Onderzoekt de Schriften", te Alphen aan den Rijn, welke gisteren in een plechtige en feestelijke samenkomst bijeenkwam. luiejenheid van het 40-jarig bestaan Vi: jongelingsver. „Onderzoekt dc b-' werd in de Ned. Herv. Kerk te «n herdenkingsdienst gehouden. J vroeg wapperde VTOolijk van de I. vlag van het Nederlandsch Jonge- grrond, met welk verbond de jongel. J zeer nauw verband staat, steniging werd op 8 Febr. 1891 op- Ij onder leiding van den voorzitter den LVeen, thans nog in leven en gods- liderwijzer te Amsterdam. Genoemde lltr werd o.a. opgevolgd door de thans t jemeenle nog op den voorgrond tre- Iperronen als de heeren Nijhoff C. den I (n L. Sprey. De vereeniging telt [oog 68 leden, niettegenstaande uit Injri voortgesproten de afdeelingen |èanM in de Hoorn op 15 Deo. 1927, iGouwsluis op 19 Januari 1921 en binder dan 4 knapenvereenigmgen, [ïtn beeft de vereeniging veel bijge- jjol uitbreiding van het jeugdwerk in itajeeate. Zooals te verwachten, be koor dezen herdenkingsdienst groote bulling; het kerkgebouw wis goed .-wijl wij onder de aanwezigen op- la verschillende oud-voorzitters en JBe samenkomst werd geopend met ■nschappelijk zingen van ps 68 10. Vrziller de heer C. B. Koolhaas las J ps. 6 om de gemeente vervolgens in Jvwr te gaan. Hierna sprak de voor- „0. D. S." een kort openings- LSpr. was ontroerd, dat God de jongel. K. D. 8." 40 jaar had willen gedenken |'-u de aanwezigen hartelijk welkom, a't-pr. ontroerd toen de feeelklokken Jrknkingsdienst hebben ingeluid. De l-r bracht dan dank aan den ecre- da Tohs. Slchouwer om dezen .ia feestrede uit te spreken. Ook den p-voorzitter ds. N. G. Veldhoen bracht J»rden van dank. I&meskoor onder leiding van den orga- loheer M. v. d. Heydcn, zong hierna ■verdienstelijke wijze eenige liederen. IMis. Stehouwer wees er op, dat het iikkige gemeente is, die jongelingen I lie Gods woord nog onderzoeken, fel een gemeente is een schoone laak |fd Moge „0. D. S." de schriften nog pen onderzoeken en God zulks zege ns veel goeds van de jongel. ver. te Er is niet veel dat zonder zonde jtgeboren, doch zulks is niet het geval Jongel. ver. De Jongel. ver. toch is un in duistere tijden. In 1900 toen het nalisme overal haar koude hand had M Toen het modernisme hoogtij Doch gelukkig het refrein, dat door IMhcid toen in die dagen weer een Iding kwam in het geestelijk leven, refrein is ook de Jongel. ver. gebn- ie een der eerste 7 jongel vereeni- in ons land was. Ook in onze eigen f jle, waar het modernisme den scepter is de orthodoxie gelukkig terugge- is een bijzonder groote zegen. Fr nog meer goeds van dc Jongel. ver. h- n Spr. denkt aan den jongeling zelf, ■«treft hel cultuurleven, de beschaving en ontwikkeling. Wat hebben vele vooraan staande mannen niet te danken aan de jongel. verg., waar men het eerst heeft ge leerd slagvaardig zijn meening te zeggen. Ook wat betreft de literatuur, historie en nog vele andere dingen. Hoeveel waarde heeft een en ander voor het onderzoeken van de H. Schrift. Iemand die z'n bijbel niet kent, mist veel in zijn ontwikkeling. Hoe veel beelden worden toch in het dageiijksch leven in de kunst enz. aangehaald uit den bijbel. Ook uit paedagogisch oogpunt, betref fende de opvoedkunde heeft de vereen, een belangrijke taak; waar durft men beter, dan op een jongel. ver. openlijk op eikaars karak terfouten wijzen. Niet alleen in positieven maar ook in negatieven zin en andersom kan veel worden af- en aangeleerd. Hoeveel onderwerpen worden niet behandeld, waar men nimmer van heeft gehoord. Het mooie vindt spr. allermeest, dat jonge menschen met elkaar zijn, om allereerst Gods woord te onderzoeken. Gedenk aan den schepper in de dagen uwer jongelingschap. Feestvierende jongel. verg., ga daar mee voort, laat dit hel eerste zijn. Hoe groot zijn de gevaren voor den jongeling in onzen tijd, waarin men alleen oog heeft voor het aardsche. Bij God is alleen het goede te vinden. Jonge lingen gelooft dit van mij: er is geen armer mensch dan die God verloren heeft. De mensch die God bezit, bezit alles! Het men- schenhart blijft onrustig, tenzij het God ge vonden heeft. Alleen die God gevonden heeft, kan den vrede bezitten. Belijdt zijn naam in allen eenvoud, dal moet uitkomen in het leven. De weelde moet men laten varen doch vast zijn in zijn beginsel. In onzen lijd heerscht le veel halfslachtigheid. Er zijn in onzen tijd ook in kerkelijken kring zoovelen, die met de geloovigen en ook met de onge- loovigen mede kunnen doen. Bouwt elkaar dan op, op het fundament, waarvan Jezus Christus de uiterste hoeksteen is. Onder zoekt de schriften en waarin wordt ge tuigd: „Ik hen de waarheid, den weg en het leven". Door de aanwezigen werd hier na gezongen Ps. 119 5. Hierna volgde een fantasie van den orga nist van Cor Kee over het lied; „Scheepke onder Jezus hoede". Daarop belrad de oud ecre-voorzitler ds. N. G. Veldhoen den kansel en sprak woorden van dank tot de gemeente Hij wenschle ,.0. D. S." geluk met een voor zitter als den heer Koolhaas, die reeds bij den aanvang zulke treffende dingen naar voren bracht. Jongelingen moogt gij ook de schoone dingen die de eerg-voorzilter ds. Stehouwer heeft gezegd, evenals Maria be waren in uw hart Hij dankte den oud-voor- zitfer C. den Hertog, die aanwezig was. Wij kunnen dankbaar zijn voor het kost baar bevel dal het voorgeslacht ontvangen heeft om de ver. le noemen ..Onderzoekt de schriften" Wat staat de jeugd in onzen tijd in het toeken der belangstelling, en wat is zij zich hiervan bewust. Dikwijls conslatee- ren wij deze belangstelling met vreugde, doch anderzijds ook met angst. Het is zoo gevaarlijk, dal zij voor hun tijd topzwaar worden, omvallen en uitspatten. De moderne jeugd vindt de jongel. ver. antiek. Maar als oud eere-voorzilter roept spr.: .Waakt voor oppervlakkige breedte, zoekt en graaft in de diepte. Onderzoekt de schriften die van Hem getuigen". Vele jonge mannen zijn vergiftigd wat betreft de rein heid van denken en doen. De jeugd doezelt en dwarrelt steeds meer weg Mocht gij uw taak dan verstaan om geluigen le ziin van Jezus Christus en dan wèg met alle schaam teloosheid. Aan het eind zijner rede getuigde spr. van zijn ware Oranjeliefde. De voorzitter dankte hierna ajIe sprekers en belangstellenden, die tot hel wels igen van dezen avond hadden medegewerkt Spr. las nog een brief voor, waarin de oprichter de oud-voorzitter de heer van Veen, zij.i ge- lukwenschen voor „0. D. S uitsprak, even als gelukwenschen van ds. Brouwer Ten slotte bracht de voorzitter nog naar voren de begeerte van „O. D. S." omtrent hel bezit van een eigen gebouw, waarin het jeugd werk ook der verschillende meisjesvereeni- gingen zal kunnen worden ondergebracht. Spr. eindigde deze zeer geanimeerde bijeen komst met gebed, nadat de aanwezigen vooraf hadden gezongen den bekenden avondzang uit Gezang 180. Terwijl na de dankzegging bovendien door de aanwezigen nog werd gezongen het bekende bondslied „Komt reiken wij elkander de trouwe broederhand". lutionaire beweging heeft zuiverend gewerkt en de Minister eindigde met nog eens Je befceeken-is van ons gezag over Indië in het liöht le stellen. Ziehier de hoofd-inhoud van 's Ministers rede over Indië. De vergadering is daarpa lot Donderdag verdaagd. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG. BENTHUIZEN. Geref. Gem Nam. halfzeven, ds. 1,amain van Leiden. HILLEGOM. Chr. Gerêf. Kerk: Nam. halfacht, ds. Bijle- ve'd van Haarlem. RECLAME. NED. HERV KERK. Beroepen: te Huizen G. Lans te Sua- woude. Aangenomen naar Grool-Ammcrs J. \an Amstel le Putten (Veluwe). TWEEDE KAMER. INDISCHE EEGROOTING. Nog eenige sprekers hebben over de In dische begroöting het woord gevoerd. Maar- Tiet waren niet meer de kopstukken, niet meer de Indische specialiteiten. Of wil men soms den heer De Visser, den communisü- achen staatsman, als zoodanig beschouwen? Zijn rede, zijn opvatting is bekend, uitbui ting en onderdrukking. F.n als moraal de bekende leus: ..Indië los van Holland Di rect. Liever \anavond nog dan morgen ochtend. Laat ons overigens nog vermelden, dat de heer Maller de behartiging van verschil lende cultureele en godsdienstige belangen bepleitte en verschillende dames-leden mevr. Bakker—Nori, mej. Westerman en mej. Groeneweg een pleidooi hebben ge voerd voor de benoeming van vrouwen in den Volksraad. Dc Minister van Koloniën is zijn ant woord begonnen met de medodeel'ing, dat hij niet geestdriftig gestemd is, want de be schouwingen van financieelen en economi sch en aard waren niet opgewekt. Alle aan dacht moet dan ook gericht zijn op herstel van liet financieel evenwicht, en daarop zal het streven van de Regeering in Nederland en Indië zijn gericht. In dit verband ver klaarde de Minisler dat men de Indische Regeering niet kan beschuldigen van over matig conservatisme; zelfs zou wat meer conservatisme wel gewenscht zijn geweest. Hij zette voorts uiteen, dat in de gegeven omstandigheden een goede raming niet mo gelijk was en dat op een aanzienlijk tekort gerekend moet worden. Het zwaartepunt der politiek moet daarom nu liggen in bezuini ging. zij het dan ook meerend'eels door J tijdelijke maatregelen. Versobering in den Staatsdienst echter zaJ geen millioenen kun nen opleveren. Doch naast bezuiniging zal men bedacht moeten zijn op veihooging der middelen. In de eerste plaats komt in aanmerking de in voering van een vermogensbelasting en pen verhooging der successie-belasting. Een tij delijk uitvoerrecht op aardolie is bezwaar lijk. en evenmin een heffing op de winsten van rubber. De Minister heeft voorts betoogd, dat de Indische Regeering haar aandacht zal schenken aan aanmoediging van en steun voor den landbouw en in het algemeen aan de ontwikkeling der inlandsche bedrijven. De dames in het parlement werden teleur ges feld: de benoeming van een vtouw in den Volksraad zou thans verklaarde de Minisler geen geestdrift wekken. Doch aan de politieke Techten der vrouw za.l aan dacht worden gewijd. Binnenkort zullen er voorstellen komen tot invoering der be stuurshervonmiing op Sumatra. Nogmaals gaf de Minister in het algemeen zijn waar deen ng voor het beleid van den gouverneur- generaal te kennen en met zijn brief aan den Volksraad is de Landvoogd zijn be voegdheid niet te buiten gegaan. ITet op treden der Indische Regeering legen de revo- Dr. G. P. MARANG. Onder groote belangstelling heeft dr G. P Marang, Xed. Herv. pred. te Utrecht, zijn zilveren ambtsjubileum herdacht. Tal van personen hebben het woord geveerd in het dienstgebouw Domplein, waar dr. Marang de leden der gemeente in de gelegenheid stelde hem geluk te wenschen. -o „VOLKSONDERWIJS" OVER HET RAPPORT-RUTGERS. „Volksonderwijs" noemt in een artikei over „De herziening onzer lager onderwijs wet 1920" het rapport der commissie Rut gers een mislukking en een teleurstelling: Wel is voldaan aan de voorwaarde, de grondslagen der pacificatie niet aan te tas ten maar aan de andere voorwaarde: geen nadeel te berokkenen aan de vitale'belan gen van het onderwijs zelve, heeft de com missie zich, nu ze een leerlingenschaal van 45 invoert, niet gehouden. HET ONDERWIJSFONDS VOOR DE BINNENVAART Een nienw instrnctievaartnig. Het instructievaartuig Prins Hendrik van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart, dat thans bijna tien jaar als opleidingsschip in de vaart is, is in verband met de eischen, die aan de opleiding voor zee- en binnen vaart worden gesteld, te klein gebleken. In verband hiermee besloot het bestuur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart het vorig najaar het schip te laten vergrooten. Bij het ontwerpen van de plannen voor deze uitbreiding bleek evenwel, dat de kosten, aan deze vergroofing van de Prins Hendrik verbonden, niet veel minder zouden bedra gen dan het laten bouwen van een geheel nieuw instruclievaartuig, dat aan alle eischen van dezen tijd voldoet. Ter betere verzorging van de opleiding voor de zee- en binnenvaart werd daarop door het Onderwijsfonds voor de binnen vaart een raad van commissarissen voor de practische opleiding voor de zee-, Rijn- en binnenvaart in het leven geroepen. Deze raad slaat onder voorzitterschap van den heer M. J. van Alphen de Veer, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs le Den Haag. Het ligt in de bedoeling door deze organisa tie de practische opleiding voor de vaart in ons land te centralisceren en met één mo dern opleidingsschip, zoowel voor de zee-, als voor dc Rijn- en binnenvaart te gebrui ken, op de kosten voor de opleiding te be zuinigen. Thans heeft het Onderwijsfonds voor de binnenvaart opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw instructievaartuig. Dit opleidingsschip zal worden gebouwd bij de scheepswerf Gideon van de firma J. Koster Hzn. te Groningen. Het nieuwe instruclievaartuig zal belang rijk grooter zijn dan de Prins Hendrik. D j hoofdafmetingen van het schip zijn 32.40 X 6.40 X 2 90 M., de grootste diep gang van 1.65 M. bedragen. Het nieuwe instruclievaartuig zal nog dit jaar in de vaart worden gebracht. Het onderwijs voorde binnenvaart is voor nemens het oude instructievaartuig Prins Hendrik als stilliggend opleidingsschip in exploitatie te houden. Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt's Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en por doos iö cent. Zoowel op de poeder als op de doos staat de naam Mijnhardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij uw Drogist. 15(5 VOOR VRIJDAG 27 FEBRUARI. Hilversum 1875 M. 12.004.00: AVRO. 8.00—11.00 VPRO. 9.00 Gramofoónpl. - ren wijding VPRO ■eplet o. I v. Is Fiji 9.00—12 00: VARA t.OO—8.00: VARA. 11 00—12.00. VARA. 10.0010 15: Mor- 10 15 Concerl VARA. en Ziekenuurtje .1130 Concert. VARA.-septet o.l.v. Is. Eyl 12.602.30 Concert Xwe Amsterd. Orkest Vereen, o. I. v N, v. d. Linden 2.303.00: Schooluilzending 3.004.00: Concert. AVRO.-kwintet o.l.v. F. Lupgens 4.00: Orgelspel. Joh. Jong 4.30. Mevr. A. de BeerPlomp: „Het inrichten van een poppenhuis 5.15: Concert. VARA.-orkest u I. v. H. de Groot en Dubbelmannenkwar- tet „Excelsior" o.l.v. Berendse 6 50: Aclueele Berichten van het N V. V. 7.05; Causerie door W. H. Vliegen 7 30: Politie- ber. 7.4ö- Gramofoonpl 8 00 Cate chisatie door ls. F. W. J v d. Kieboom 8.30: Concert. Sopraan, strijkorkest 9.00' Prof. Dr. J. Lindeboom: „Typen van Gods dienstig leven" 9.30 Concert (vervolg) JO.OO- Berichten Vrijz Godsd Persbureau 10.05: Vaz Dias 10.15: A J. D. van Oosten uit eigen werk 10.45: Concert (slot) 11.001200- Gramofoonpl. Huizen, 298 M. Algemeen Programma 8.00915: Gramofoonpl. 10 0011.30; Gramofoonpl. 11.3012.00: Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen 12.00 2.00: Concert KRO.-orkest o. 1. v. Joh. Ger ritsen 2.00—2 45- Kookpraatje Mej. Lauwers 3.154.00 Gramofonpl 4.00 5.45: Concert. Mia Tibbe (piano), Louise v. Wijngaarden (viool). H. v d. Bosch (alO en J. Wagemaker (cello) 5.456 00: Max K. Gerisch: „München en het Beiersche Hoogland6.457.15: Engelsche le3 7.15—7.45: A. J A. C. van Delft: „Uit Bra bant's Centrum" 7.4ö8.15: Gramofoon- platen „Der Nussknacker", Tschaikowsky 8.1510.15: Hoorspel „Vier Dames Duver- nis" Hofstadtooneel 10.1511 15: 9de Symphonie in D-moll. Beethoven (Gramo foonpl.) c.a 9.00 Vaz Dias 11.15 12.00: Gramofoonpl. (Ketelby). Daventiy, 1554.4 M. 10.35: Morgen wijding 11.05: Lezing 12.20: Concert, N. Blake (liedjes bij piano en guitaar) 12 50: Orgelconcert door E. Brough. I. Gam- man (sopraan) 1.50: Gramofoonpl. 2.46: Uitz. voor scholen 450: Orkestcon cert 5 35: Kinderuurlje 6.20: Lezing 6 35: Nieuwsber. 7.00: Piano-recilal door E. Isaacs 7.20: Lezing 7.45: J-ezing 8.05: Concert. Militair Orkest. H, Thorpe (tenor), F. Richardson (bas) 9 20: Berichten9.35: Berichten 9.40: Lezing 9.55: „Requiem Maas" van F. d'Erlanger. Koor, orkest, solisten 10.55: Variations on an old Theme" 11.2012 20: Dans muziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 8.05: Gramofoonpl. 9.20: Concert. Orkest en soli9len 12.50: Gramofoonpl. 4.05: Kinderuurtje 5 05: Concert 9.05: Con cert Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20: Gra mofoonpl. 9.3510.35: Gramofoonpl. 11.30: Gramofoonpl. 12.25—1.50. Concert Orkest en alt-zangeres 7.058.05: Con cert. Mannenkoor en orkest 9.05: Orkest- concert. viool-soli. Daarna: Berichten en tof 11.20: Militaire muziek. Kaltmdborg, 1153 M. 11201.20: Orkeslconcert 2.004.00: Orkestconcert en zang 4,005.00: Kinderuurtje 7 30 7.50: Orkestconcert 7.509.20: „De Ingebeelde Zieke". Blijspel in 3 bedrijven van Molière 9 3510.30Orkeslconcert. Zeesen, 1635 M 5.40—11.20: Lezin gen 11 2012.15: Gramofoonpl. 12.15 1.20 Berichten 1 202 20: Gramo foonpl. 2 203 50 Voordracht 3 50 450: Concert 4.508.00- Voordrachten 8.00: Orgelspel door Prof Fr. Heitman 8.20 Symphonieconcert. Orkest en solist 9 30: Berichten en daarna Orkestconcert. Q jude, lieve vriend heeft mij een be tracht. Wij kennen elkaar een men- -:^en lang en vroeger, toen ik nog in ■'.■inde, m dezelfde stad als bij, kwamen fe'ijls bij elkaar. Hij schreef mi.i, U zijn dochtertje mee zou brengen, de ftiS -us' herinnerde mij haar nog j Nr Zij was een heel snoeperig, klem j 'K'' i'an ongeveer een jaar cf acht, toen ,af_Qe Matste maal zag. '"fe mijn vriend van het station- af ver°uderdnaast hem liep een o iw' ?'ank ?racieu9 en opvallend had er heelemaal niets op tegen, Y ^edametje mij een kus gaf en mij, Wren ^e'e^en> ..oom" noemde zoowel mijn vriend als zijn doch ten verrukt van mijn huis aan het l!'v v®rrukt, als alléén maar men- 1P w een stad vol rook en smook een ■«wonen, zijn kunnen. na het avondeten nog wat na- L., bl' epn glas wijn, zei de grool\ V e °Peens: „Weet u, oom, dat tHJ'i heelemaal niet onbekend voor- ^ien het al lang, zoowel in als ui'- het strand aan het meer, en de hoenderhof en' uw bibliotheek en al het an dere erbij Wij keken haar eenigszins onthutst aan en opeens sehoot mij iets te binnen en ik reikte Lotte de hand en zei. ,,.Ja, ja, je hebt gelijk. Hoe kan men dat ook vergelen." Hierop werden mijn vrouw en mijn vriend recht nieuwsgierig naar wat er voor gehei men bestonden tusschen Lotto en mij. En mij bleef mets anders over dan, hoe ook, op heldering te geven. Dus begon ik: Het zal ongeveer vijftien jaar geleden zijn, mijn beste vriend, dat ik op zekeren avond, doodmoe en afgemat van hel dageiijksch ge doe, bij jou kwam opgeloopen. De straten waren vol haastige, onvriendelijke men schen,, regen en wind striemden ons, voor bijgangers, m het gezicht en striemden ook ons hart. Een droefgeestige dag liep ten einde, met grauwe sombere indrukken bij grauwen, somberen hemel, die 's avonds in tranen zich ontlaadde. Jij en je vrouw, jullie waart naar de co- medie. Dat moest er nog bijkomen! Zóó graag had ik me bij jullie door een praatje, wat willen losmaken van mijn gedrukte stemming. „Doe maar mijn groetenI" zei ik aan het dienstmeisje. Daar dook uit de hoek van den gang kleine Lotteke op, sprong meteen tegen me op, de armen om mijn hals slaande: „Oompje, oompje, toe, blijf wat bij mei Ik verveel me zóó!" „En wat kan ik daar nu aan doen?" vroeg ik lachend. „Een verhaaltje vertellen, oompje, toe, asjeblieft, asjeblief tlEn het meisje trok me de kamer binnen. „Dus een verhaaltje?" zei ik, toen we met ons beidjes, als een paar Oostersche philo- sofen gezeten waren op den grond tusschen poppen, keukengerei en prentenboeken. En ik begon het kleintje te vertellen van mijn huis aan het meer. Ik bezat heelemaal geen huis in dien tijd, maar ik hoopte erop, sinds vele, vele jaren. En die wensch had zich omgezet sinds lang in een beslist bezit voor de ziel. Urenlang kon ik soms droomen over mijn huis aan het meer. Een klein, een voudig huis was het met groene blinden en met klimop, dat in losse ranken zich rond do vensters slingerde. Een boomgaardje strekt zich tot het water uit en golfjes speelden schalks met de fundamenten van een oud bootenhuisje. Achter mijn huis verhief zich het bosch, een donker sprookje9-bosch, in welks betoovering alle levens-ellende zich in blauwe nevelen oploste, die vluchtten voor een mogelijk doorbrekend zonnelicht. Het was heelemaal geen verhaaltje, wat ik aan het kind deedeen oude droom slechts, een niet te verwezenlijken hoop, een sprookje van mijn eigen groot verlangen. De oogen van het meisje weiden al groo ter en grooter en een paar tranen braken los en rolden over je rozige kinderwangen, lieve Lotteke! Een handje strekte zich uit en zocht mijn hand. Ik geloof dat we geruimen tijd zwegen. „Oom!" begon de kleine. „Wat is er, mijn kind?" „Zeg oom, u is zeker dichter?" „Misschien een mensch met een hart vol droomen, kindje 1" „Oom!" begon de kleine opnieuw. ..Wat i9 er, kindje?" „Ik geef u zoo'n huisje, als ik groot benl" „Waarom lieveling?" „Anders kon u wel eens doodgaan, arme lieve oompje!" En toen kwam het praatstertje los en ver telde me precies, hoe alle kamers ingericht moesten worden en zij zorgde dat er kippen en duiven kwamen, mijn tuin werd tot een park gemaakt en een boot kreeg ik ook nog, met een zeer schitterend vlagje gelooid. Wij babbelden en we droomden van veel moods en we zaten bij elkaar en we vergaten den tijd. Wij bleven op tot de ouders van den schouwburg terug kwamen, die mijn kleine vriendinnetje, zonder de minste inachtne ming van de belangrijkheid onzer bespre kingen. direct naar bed brachten. ,Je bent me ook een mooie!zei je lieve vrouw, mijn ouwe vriend, tegen mij; „nu slaapt ze weer den halven nacht niet." En daar zat ik, als een op heeterdaad be trapte schooljongen. Maar sedert dien avond had ik een lief, klein menschenkindje, dat met mij „mijn huis aan 't meer" bewoonde. Wij deden sa men kleine boottochtjes of wel wij voerden de kippen of we plukten boschbessen en luisterden naar het bijen-gegons. Wij dank ten met de elfjes in het bosch en als het winter was. zaten we bij het haardvuur en vertelden elkaar verhaaltjes. Steeds weer de zelfde verhalen op duizenderlei manieren, verhaaltjes van „mijn huis aan 't meer". De groote. mooie Lotte had tranen in de oogen. „En toch heb ik het u niet kunnen cadeau doen, oom", zei ze zacht „Ik heb het me kunnen „bepennen", ant woordde ik ,„en dat is voor mij het grootste genoegen van het heele huis. Maar jij. Lotte, jij hebt het tóch gebouwd. in onze droo men, in onze verhalen. Het is toch eigenlijk precies zoo geworden, als het jou in je kin derjaren heeft voorgezweefd „Je bent onverbeterlijk", kwam mijn oude vriend tusschenbeide, „nu zal Lotte opnieuw niet kunnen slapen en zij is nog wel voor herstel van gezondheid naar Zwitserland ge komen Wat hoef je ook zulke aandoenlijke verhaaltjes ons np te disschen!" En hij hoesle plotseling heel hard, die oude vriend van nuj misschien had hij ergens kou gevat.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9