Ue Jaargang WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931 No. 21761 eerste blad. [iicieele Kennisgevingen. I ia persoon ter secretarie van een ge ile aan den Burgemeester of aan den Ite door dezen aangewezen ambtenaar lin welke gemeente hij aan de stem- J deelnemen wil. Hij geett daarbij op ■gaam en voornamen, de dagteekening Billis zijner geboorte, de gemeenta in T b,i op de voor deze verkiezingen gel- Ij kiezerslijst voorkomt, en een adres in Imeente in welke hij aan de stemming ireluemen, zoo mogelijk met aandniding itraat en nummer, de mededeeling wordt een schrifte- Jrerklaring opgemaakt, waarvan een Irill aan den kiezer wordt uitgereikt. Ikiezer, die heeft medegedeeld in een L gemeente dan die op welker kiezers- jkij voorkomt aan de stemming te willen Iraen, behoort tol het stemdistrict in Teil bij bel door hem opgegeven adres i Bij onzekerheid hieromtrent behoort libel eerste stemdistrict. De kiezer en 1 gemachtigde mogen niet meer deel- b san de stemming in de gemeente op t kiezerslijst de kiezer voorkomt, ja het opgegeven adres ontvangt de kie- liibevcegd is aan de stemming deel te a, van den Bnrgemeester der nemeenle 9 adres de oproepingskaart vcor de ring in die gemeente. iBurgenieesler voornoemd, STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. 0E V00RJMRSTU1N IN „Z0MERZ0RG" EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN :l I -O Cis Per reee' voor aciTertent'ën uit Leiden en plaatsen waar J jnücbappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere I terlentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend Ir vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een I maiimum aantal woorden van 30. T casso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. POTl° te beta,6n- Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT-? Voor Lelden per 3 maanden f 2.35, per week" ...ZTT.'f 0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -p portokosten. ammmer bestaat uit DRIE Bladen [KIEZING PROVINCIALE STATEN. Istemmen in een andere gemeente. TBurgemeester van Leiden maakt be- I dit bij de verkiezingen voor de Pro- I'jSialen de kiezer, met inachtneming Ijl bepaalde in de artikelen 57b tot en lij der kieswet, in plaats van in de Lie op welker kiezerslijst hij voor- f jn een andere gemeente in dezellde fccie aan de stemming kan deelnemen. Ler kan in die andere gemeente niet Almacht stemmen. I kiezer die van deze bevoegdheid ge- Iwil maken, deelt, UITERLIJK VEER- ID4GEN VÓÓR 22 APRIL A.S., ZIJNDE VOOR DE STEMMING BEPAALDEN .A. VAN DE SANDF, BAKHUYZEN. I25 Februari 1931, 170 HINDERWET. ipmeeslcr en VVethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat door beslissing op hel verzoek van: N V Balaafsche Import Mij. om ver- n? tot hel oprichten van een onder- tebe bewaarplaats voor benzine met '.'rondsche ailapinrichting op het per- Hsnsenstraat Nis. 7173, Sectie K. 3815; b. de firma W. van den Wijn- om vergunning lot hel oprichten van brood-, banket- en suikerbakkerij in liet Waardpraeht No 7-f, Sectie C. No. i.c.de NV. Fabriek van wollen dekens „De Blauwe Klok" Jan Zuurdeeg, vergunning lol het oprichten van een d van wollen dekens en duffels in hel --'Oude Singel Nis. 17-1182, Sectie R 2317, 2094, 1819 en 1820; d. de N V. afsche Import Maatschappij om vergun- het oprichten van een ondergrond- bvivaarplaats voor benzine met boven- 'vhe attapinrichting in en op den "W;j Vu,',r het perceel Worsrhweg 21. Sortie L No. 1328, is verdaagd A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRI.IFN. Secretaris. I«i. 25 Februari 1J31. 169 STATENVERKIEZINGEN. Plattelaodersbond afd. Zuid-Holl.nd zal 'e kieskringen Gouda en Leiden candi- dtllcn: •L Braat te Hekelingen; 2. W. de Ouderkerk; 3. P. .1. Rozenboom te 'TOven; 4. j. Michielle te Zwammer- 5. J. Kool Bzn. te Gnuderak6. K. C. "j?te Hekelingen; 7. C. van Schouwen fl'i 8. H. v. d. Ende Bzn. te Den W. Dam te Ridderkerk; 10. J. «Jkcop te Waddinxveen. W EEN STEIGER GEVALLEN. pwmorgen is de 60 arige J. B in ae ensieeg van een drie meter hooge gevallen. Hoewel oogenschijnlijk TPrwondingen geconstateerd konden 'n' ^aagde de man loch over hevige in den rug. Ter nader onderzoek '1 naar het Acad. Ziekenhuis ver- DE HEER R. H. Th. VAN LEEUWEN f tri 1 W. Bekwaam klokkenist en organist heengegaan. Gisteravond is in het Diaconessenhuis alhier, waar hij wegens ziekte reeds gedu rende eenigen tijd verpleegd werd, in den ouderdom van 65 jaren overleden de heer R. H. Th. van Leeuwen, tot voor kort orgar nist der Ev. Luth. Gemeente. Deze functie werd door hem gedurende ongeveer 47 jaren met groote plichtbekrachting en kun digheid vervuld. De overledene werd op 19 Dec. 1885 be noemd tot stadsklokkenist. Men zal zich zijn klokkenspel, dat ge durende een lange reeks van jaren iederen Woensdag en Zaterdagmorgen, alsook op feesldagen over onze stad klonk, nog goed herinneren Helaas kwam hieraan na den stadhuisbrand noodgedwongen een einde Op 1 Augustus 1929 werd hij als zoo danig gepensioneerd. Talloozen ontvingen door het 9pel van dezen hooggeschatten beiaardier en orga nist uren van hoogstaand genot. Zijn na gedachtenis zal in hooge eere blijven, evenals de groote bescheidenheid van den overledene De teraardebeslelling is bepaald op as. Vrijdag Ie 12 uur op ..Rhijnhof" Wegens dit voor de Evang. Luth. Gemeente zoo dioevig sterfgeval, gaat het eerste concert van den nieuwen organist den heer H. Schouten op a.s. Vrijdag niet door. EEN VULKANOLOGISCH ARCHIEF a. d. UNIVERSITEIT. Medewerking gevraagd. Vulkanologische verschijnselen zijn voor ons, Nederlanders, in verband met de vele werkzame vulkanen in Nederlandsch Indië, van bijzonder belang. Het mag daarom dan ook geen toeval heeten. dat prof. B. G. Escher, de hoogleeraar in de g?ologie aan de Universiteit alhier, de besnreking van het vulkanisme lot een hoofdschotel van zijn on derwijs heeft gemaakt. Doch er kan en moet nog meer gedaan worden. Naast het. werk, dat er in Indië op dit ge bied wordt verricht door den. onder den Dienst van den Mijnbouw" resorteerenden diensttak, geheel en „Vulkanologisch Onder zoek" moet ook in Nederland een centrum voer vulkanologie komen, een plaats, waai de toekomstige vulkanologen een zoo vol le 'ig mogelijke opleiding kunnen genieten rn waar er voortdurend aan gewerkt wordt om de theoretische vulkanologie vooruil te brengen Voor de verwezenlijking van dit doel is het wenschelijk over een uitgebreid vulka- no!ofriVh arch>f te beschikken. In dat archief beboeren (huis: boeken over vulka nen. over bijzondere uitbarstingen, verhalen en brieven over vulkanische erupties, over bestijgingen van vulkanen, fotografieën, prenten en schilderijen van vulkanen in rust. en van vulkanen gedurende een uit barsting Hei prachtige werk van Alfano en Frieilardcr over de geschiedenis van de Vesuvius in 107 platen, voor een groot ge deelte in kleurendruk, bewijst het nut van een verzameling van prenten van vulkanen om de geschiedenis er uit te reconstruceren Het is nu de bedoeling van prof Fe. her om in het ..Vulkanologisch archief' te ver zamelen alles, wat in particulier bezit is over vulkanen en waaraan de tegenwoor dige bezitters niet ijzorider gehecht zijn. Hel is wenschelijk. dat deze afbeeldingen, die meestal geen zeer groote artistieke waar de hezillen. voor ondergane behoed worden, door ze tijdig in een Rijksinstelling m te bergen en ze daar voor stud e doeleinden toegankelijk Ie maken De aanbouw7 van ppii vleugel voor het onderwijs is de geologie al hier, die onlangs begonnen is. en in 1932 ge reed zal zijn. waarborgt een goide orberging dezer documenten, die voor do gesrli clerus <]o- x uf-inen van het grootste belanT zijn. Door de reproductie der beide schilderijen van Raden Saleh van de uitbarsting van de Merapi in de „N. R. Ct werd voor velen het bestaan dezer vulkanologische documen ten bekend gemaakt. Mede door de zeer ge waardeerde medewerking van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit alhier, mocht het gelukken deze beide belangrijke schilderijen voor het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie am 1° knopen Het is nu de bedoeling deze schilderijen als kern te beschouwen van een te vormen verzame ling van afbeeldingen: in de eerste plaats van de Ned Indische Vulkanen maar voorts ook van Europeesche en andere vulkanen omdat natuurlijk ook zij de kennis omtrent het vulkanisme helpen vermeerderen. Daarom verzoekt prof B. G. Escher, directeur van het Rijks Museum van Geolo gie en Mineralogie. Garenmarkt alhier, aan allen, die iels op vulkanologisch gebied be zitten waarvan zij voor het bovengenoemde doel wel gratis afstand zouden willen doen, zich met hem in verbinding te willen stellen. AANBESTEDINGEN. Door B. en W. is aanbesteed: Het uit voeren van slooldempingen. rioleerings- en beslratingswerken in de Cobetstraat en de Verlengde Kernstraat. Ingeschreven hadden: A. Schouls, Rotterdam f. 15.987.C. J. van Dorth f 13.400.Cr A. Koning. Voor scholen f 12.300.N Timmers Jr. en P Snoeker f 11 844.J Warnaar en Hoog straten f 9.995.J H Sanders, Delft f. 9.683,Fa, Marcelis en Heemskerk f 9.439.E. v. d. Berg en A. W. de Groot f. 9.222.— L. P. v. d. Geer en A. Th Stuif zand f. 8.222Th de Winter en C J. van Weeren f. 7.895 Firma E. Sanders en Co., Gouda f. 7.888 Voorts Het verbeteren en verbreeden van den Morsehsingelweg tusschen den Morsch- weg en de Spoorhavenbrug. Ingeschreven hadden P. J. Corver f 15 900.G. A. Koning, Voorschoten f. 15.800Th. de Winter en C. J van Weeren f 14.500.Firma E. Sanders en Go.. Gouda f. 13.943 Fa. Marcelis en Heemskerk f 13 464.N. Timmers Jr. en P. Snoeker f. 12.600.J. Warnaar en W Hoogstraten f 13 298. L P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand f 13.222.E. v. d Berg en A. W. de Groot f. 12.000—; .1. H. Sanders. Delft f 11.977.— C T. van Dorth f. 11.900.—; Van onwaarde: A. Schouls, Rotterdam f. 18.987—. En tenslotte: Hel leveren van gegoten ijzeren noolschachtluiken en klimijzers. In 2 perceelen. Ingeschreven hadden: N.Y Machinefabriek en l.Tzerg. ..Hol landBergen op Zoom". Bergen op Zoom. massa f. 1375Kon. Nederl. Grofsmederij perc. 1 f. 1200.perc. 2 f. 165.N.V. Ijzergieterij en Bladmetaalfabr. „Industrie" Vaassen, perc. 1 f. 1008perc. 2 t. 195. massa f. 1203.N.V. Ijzerhandel Bolle en Co., 's-Hage massa f 1138.Handelsver. „Buderus", massa f. 1136.N V Nederl. Ijzergieterij „Vulcanus" Vaassen (Gem. Epa) perc. 1 f. 982perc. 2 f. 150ïenn en Bauduin, Dordrecht, perc 1 f. 894.perc. 2 f. 180.N.V Machinefabriek Gebr. Stork en Co., Hengelo (O.) perc. 2 f. 180. Driessen en Billekens, Tegelen, massa f 975.N.V. Jo9. Kurstjens' Ind. en Han del Maatschappij, afd. Ijzergieterij ,,De Globe", Tegelen, massa f. 832.N.V IJzer. gieterij en Ilandel-Mij. v.h Th Thijssen en Zonen. Tegelen. perc. 1 f 792 perc 2 f 126.N.V IJzer- en Metaalgieterij v h II. Hagenaars te Oosterhout (N.-B), perc 1 f 695.perc. 2 f 168 Waar geen woonplaats is vermaid, in dit Leiden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma D. Raaphorst Czn v. Mandersloostr. 82, Alphen a. d. Rijn. fabrikanten en grossiers in schoenwerk en lederhandel. Nieuwe Vennoot: J. Raaphorst, Alphen a. d. Rijn. Filmafdeeling van het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie, Steenschuur 17. Leiden. Uittredend Commissaris: W. de Ruyter, Noordwijk. Nieuwe President Com missaris: W. de Ruyter, Noordwijk. N.V. „Nederlandsche Japonstoffenhandel v.h. Leopold Mundheim en Co." (f.) Boter markt 12, Leiden. Hoofdz.Amsterdam, Nieu- wendijk 145. Bovengenoemd filiaal is met ingang van 14 Februari 1931, opgeheven. BINNENLAND. Debatten in de Tweede Kamer over de Indische begrooting. (Pari. Overzicht, 3e BI.) De piloot Geysendorffer weer bij de K.L.M. (Binnenland, 2e Blad). Na het vliegongeluk bij Loosdrecht; een onderzoek gevraagd -inzake de opleiding te Den Helder. (Gemengd, 2e Blad). Bij de behandeling der moordzaak-Lans is ook de Dnitscber Siebeling gehoord; hij wijst alle beschuldigingen van Oostveen af. (3e en le Blad). Vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. (I.and- en Tuinbouw, 3e Blad). Mr. J. Patijn is benoemd tot gezant te Rome. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Ce Engelsche ministers, die over het Vlootverdrag confereeren, naar Rome, na te Parijs een overeenkomst te hebben bereikt. (Buitenl. en Tel., le Blad). Debat over de Fransche bsgrooting van oorlog. (Buitenl., le Blad). De plannen van den Diytschen minister Schiele inzake den steun aan den landbouw, (Buitenl., le Blad). GROEP AUTORITEITEN TIJDENS DE OPENING. Poto Bleuzé. Le gisteren ge. pende i en toonstelling van bloeiende bolgewassen, georganiseerd door de afd. Oegslgeest en Omstreken der Alg. Ver v. Bloembollencultuur bracht verschillende autoriteiten in de fraaie zalen tezamen. Hierboven een groep; eerste rij vanal derde links de heeren Hemerik Sr., wethouder Goslinga, de alg. voorz. de heer Krelage, de heer Hemerik Jr., voorz. T. v. Egmond, mr. Knibbe en de heer Voors, secr. der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. Waarlijk: bij een rustiger beschouwen van de voorjaarsbloemenweelde in Zomer- zorg, kwamen wij nog meer dan tijdens onze vluchtige rondwandeling waarvan in ons blad van gisteren reeds de indrukken verschenen tot de overtuiging, dat een bezoek aan ieder stadgenoot, nadrukkelijk mag worden aanbevolen! Een verheugende climax vergeleken met andere jaren valt te constaleeren, zoowel wat hel aantal variëtei ten als de schikking betreft: den inzenders en hel bestuur der Afd Oegslgeest van de Ver. v. Bloembollencultuur komt hiervoor een woord van warme erkentelijkheid toe. Nog mei een enkel woord willen wij op de officieele opening, welke door den heer Kre- lage werd verricht, terugkomen Vol waardeering getuigde deze van het wederom slagen der tentoonstelling en rele veerde de stijgende lijn, die op te merken valt. Evenwel achtte hij het voor de toekomst aanbevelenswaardig dal een beperking in het aantal zou worden ingevoerd Het is sinds verleden jaar gebleken, dat een alge meene groote tentoonstelling een succes is en daarom noemde hij het wenschelijk alle krachten daarop te concenlreeren. Zoodanige periodieke tentoonstellingen zullen om de twee jaar gehouden worden, de afdec.lingstcntoonstellingen kunnen heter in de daartusschen liggende jaren plaats vinden. Een uitzondering dient evenwel ge maakt voor het komende jaar, wanneer de afd. Oegslgeest ongetwijfeld op luisterrijke wijze haar 50-jarig bestaan zal willen her denken Met den wensch, dat men dan een schitterende tentoonstelling zal organisee- ren, verklaarde spr de tentoonstelling hierna voor geopend. Mr. Knibbe. sprekend namens de K. v. K. noemde bloembollenmenschen gelukkige menschen, omdat zij zoo dicht bij God's gou den natuur mogen leven. Hij achtte tentoon stellingen als deze een uitkomst voor hen, die niet de groote kunnen bezoeken en een gezonde prikkel om steeds nieuwe soor ten te brengen, zonder welke het vak zijn beteekenis verliest. Hij sprak zijn geluk- wenschen uit voor het genomen initiatief en de prachtige uitvoering. De heer Ballego bracht namens de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde zijn beste wenschen over en merkte op, dat een ten toonstelling als deze kan voldoen aan eisehen van cultuur, nieuwheid en zeld zaamheid der soorten en fraaiheid van op stelling Nog voerde het woord de heer T. Kralt, voorzitter der Ver. Flora te Rijnsburg, die de woorden van den alg. voorzitter wenschte te weerleggen In tegenstelling met dezen, meende hij, dat juisl het houden van ten toonstellingen een algemeene belangstelling bij het publiek wakker roept en dal de historie er het groote nut van heeft aange toond Hij vertrouwde dan ook, dat het bestuur op den ingeslagen weg zou voort gaan. Na een kort dankwoord van den voorzit ter. den heer T. v. Egmond, waarbij deze verklaarde niet te willen vooruitloopen op de plannen van het afd bestuur en dat het streven blijven zal, aan te toonen wat men op het gebied der bollenculluur vermag, volgde de bezichtiging der inzendingen door de talrijke aanwezigen. Hun alier bewonde ring was groot en oprecht! Onder de belangstellenden merkten wij nog op prof. van Slogteren, ir. Volkersz en ir. Modderman.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1