NIVEA AGENDA. KERK- EN SCHOOI MIEUWS. Dag- cn nachicreme tegelijk ...13 NIEUWTJES UIT AMERIKA. HEDEN: Klein-auditorium: Leidsclie Ver. voor Wetensclt. Voordrachten. Prof. Simon I rani: over Doslojewsky. 8 uur nam. rtehobolh (Rapenburg 10): Prol Chr. Reelasseenngsver. 8 uur nam. Schouwburg: Litteris Sacrum. ,,Nora". 8 uur nam. Sladszaal (kleine zaal): Toonkunsllrio. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Voorganger ds. Zandt, uil Delft, halfacht nam. Zaterdag. Concordia: Uitvoering van /Aquaduct". 8 u. namiddag. Schouwburg: LfUeris Sacrum. „iXora". 7'/» uur nam. Zondag. Schouwburg: Schouwlooneet, „Op hoop van zegen", 8 uur nam Volkshuis: Muziekuitvoering 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Fbr. a s. waargenomen door de apotheken: G. it Blanken, Iloogewoerd 171 telefoon 002 en D. J. v. Driesum, Mare 7G, telefoon 106. LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS. Tn de vergadering van den Universiteits raad van het Keidsch Universileils-Fonds op 0 Februari 1931 werden als nieuwe le den gekozen de heeren Burgerhout, Droog- leever Forluyn, Van Eysinga, Guépin, Lint horst floman, Kakebeeke, Kan. Plemp van Duiveland, De Jonge, Snouck Hurgronje en Stoop inplaats van de afgetreden heeren Clay, Fabius, Haslinghuis, Humme, Land, Van der Mandele, Michiels van Verduynen, Swart, Verheyen en Zeeman. De aftreden de Gecommitteerden werden herkozen De rekening en verantwoording over het jaar 19291930 werd goedgekeurd F.en commissie tot nagaan van het financieele beheer over het tijdperk 1 September 1930 1 September 1931 werd benoemd. De secretaris bracht een verslag uit over da werkzaamheden, dat reeds gepubli ceerd is. In de vacaturen voor curatoren van de bijzondere leerstoelen wegens aftreden wer den gekozen voor den leerstoel in de Oude Geschiedenis dr. P. C. Molhuysen en mr It. It. baron de Vos van Steenwijk, voor den leerstoel in de Theoretische Natuurkunde dr. ,1 G .1 Bierens de Haan en voor den leerstoel in de Natuurkunde dr. J. Bruining. Een verslag werd uitgebracht over oe m I" stellen Wetenschappelijke voordrachten over liet Dagbladwezen. Als plaats voor een in 1931 Ie houden Universiteitsdag werd Den Haag gekozen De penningmeester deelde mede dat een eehenking was ingekomon van 10 obligaties van de 3'/' pCt. leening. NjorcL DE VERZORGING VAN HET OPENBAAR ONDERWIJS. De taak va- het Gemecnlebeslnnr. In het Februarinummer van „In en Om de School" schrijft de redactie naar aanleiding van een rede, welke voor ecnigen tijd door den lieer E. Polak, wethouder van onder wijs te Amsterdam is gehouden over bet on derwerp: „De laak van het gemeentebestuur bij de verzorging van Openbaar en Bijzon der Onderwijs". Zij wijst er op, dat dank het optreden der autoriteiten in Amsterdam de openbare school sedert 1928 weer terrein wint op de bijzondere en vervolgt dan: In Leiden zijn wij zoover nog niet en on willekeurig vragen wij naar de oorzaak. Lei den heeft toch oen groote arbeidersbevol king en een sterke moderne arbeidersbewe ging, welke het npenbaar onderwils voor slaat. Hapert er bier ook iets aan de zorg, zooals wethouder Polak die schelste? Wij mocnon hierop bevestigend Ie moeten ant woorden, al willen wp gaarne aannemen, dat onze wethouder van onderwijs van goe den wille is. Hij is ons echter te lijdelijk, hij wacht te veel af en komt zoodoende acu ter de feiten aan. Regeeron is vooruitzien. In sterk bevolkte en zich uitbreidende bui tenwijken moeten opnhare schoten gebouwd worden en kan de wethouder er niet mee af door te becijferen, dal er in de binnen stad nog schoolruimte over is. Zoo bad in bet Hnagweg-kwarlier n! long een open bare school moeten staan. Het. Zuider-kwarlier is groot on breidt zich nog steeds en snel uit. Het heeft een bevolking van ambtenaren, onderwijzers, overheidspersoneel en goed geschoolde ar beiders. Deze bevolking wenselil voor baar kinderen opleidingsscholen voor U LO en II.B.S De oude school a. d. Heerenstraat kan in deze behoefte niet voorzien Wan neer deze school in een goed gebouw en op een betere plaats was gevestigd, was reeds enkele jaren een dubbele school noodig ge weest De inschrijvingn wijzen het nu reeds uit. Rovendien trekt de sterk-overbevolkte school aan de Aalmarkt uil de wijken langs Witte- en Znelerwoudsrhc-Singel vele leer lingen Er zijn reeds 11 klassen, waarom wordt in het zuiden der stad geen Opleidings school voor II B S en eymn. gebouwd? Op het oogenblik heeft het gemeentelijk onderwijs in het Zuider-kwarlier geen gelijke kansen tpgenover het bijzonder. Wij hopen dal bet gemeentebestuur dit mede inziPl. Het zal dan zeker al is bet college van B en W. in principe voorstan der van hel hiiz. ond de welleliike plieh! op zich gevoplon om nart krachtige hand de belangen van het openbaar onderwijs te dienen. VEREENIGING TER BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Een gezellige bijeenkomst. De zaal van het Leidsche Volkshuis was op den gisterenavond gehouden bijeenkomst geheel gevuld. Te ruim acht uur opende de presidente, mevr. T. KranenburgSie mens, met een hartelijk welkomstwoord tot de heer M Kloolg als nieuwgekozen be stuurslid deze vergadering en sprak daar bij den wensch uit. dat de samenwerking aangenaam zou zijn en het voor den heer Kloots een gezellige werkkring zou geven. De S.H. zijn nu in het bestuur in de meer derheid en al kunnen wij niet buiten de goede hulp der G.H., dit stemt toch tot dankbaarheid, daar het wijst op een goede raamhoorigheid Vervolgens richtte spi. zich tot den heer Niersladt, die ons ver leden jaar zoo heeft doen genieten van zijn voordrachten. Toen was het laatste woord een lot weerziens en nu vindt U zulk een buitengewoon groot en dankbaar gehoor, wel een bewijs dat men II niet vergeten is. Zich .tot den heer L. van Gel deren en mej. S. van Es wendende, sprak spr. haar erkentelijkheid uit over het feit dat de heer Van Gelderen, zelf S.H., er riet legen op ziet zijn schoonc kunst op de viool onder hel gehoor zijner lotge- noolen te brengen. Het eerste optreden van een S.IIin samenwerking met een dochter van een S.H. wordt door het bestuur hoogst op prijs gesteld en (en zeerste gewaardeerd. Daarna bracht spr. verslag uit over het gebruik van de groepstelefoon in den Schouwburg. Er waren niet veel deelne mers, maar die er waren hebben genoten, do verwachtingen waren verre overtroffen. Zii spoort de S.H. tot gebruik maken ervan aan Hierna brachten de lieer Van Gelderen en mej. Van Es een „Allegro van Mozart", voor twee violen ten gehoore. De heldere vioolklanken drongen door middel van de groepstelefoon zelfs tot de meest S.II door, hetgeen bleek uil het aanhoudend applaus dat beiden na bun schitterend spel hadden te oogsten. Voor de pauze deed de heer Niersladt ons genieten van een viertal voordrachten, waaronder o m „De Vloek" van W. Bil- derdijk en „Kees Hompe" van Ivans. Op meesterlijke wijze wist de lieer Niersladt zijn gehoor te boeien. Na de pauze, die benut werd door het gebruik van een kopje thee en een onder linge kennismaking vergastte de beer Van Gcldcren ons met een „Oost Joodsche Zang" voor viool en do beer Nierstadf met de voordracht „Hobby als Robinson Crusoë": beide sloegen zoo in. dal liet applaus niet van de lucht was. Mevr KranenburgSiemens richtte hier na woorden van dank tot de heeren Nier sladt en Van Helderen, zoowel als aan mej. van Es. voor de wijze waarop zij dezen avond voor, de S.H, zoo genotvol hebben gemaakt en riep hen ren Int weerziens loe. Nadat dp beer Kloot? medegedeeld bad. dat de pantomime-club V.O P.O 27 Maart weder een uitvoering geeftsloot de pre sidente deze prachtig geslaagde avond. CHR. HULPBETOON. DEPARTEMENT LEIDEN. De jaarvergadering. Deze werd ditmaal gehouden (e -Katwijk a. d. Kijn De voorzitter, burgemeester Bos- schieler van Bijnsburg, beet, lielialve de leden ook verschillende belangstellenden welkom; bij zet uiteen het doel der Vereend- ging: niet aanvallend Ireedt Chr Hulpbetoon op, maar verdedigend, bel Protestantisme; enkele sterke staaltjes daarvan brengt bij naar voren, Uit bet jaarverslag van den secretaris, dr. Hermanides, blijkt, dat liet ledenaantal zich langzaam maar steeds uit breidt; nieuwe geldteeningen werden in iiet afgeloopen jaar met verstrekt; door bet de partement is thans uitstaande f.3100. De thesaurier geeft inzage in het financieel be heer. de ontvangsten bedroegen f. 573,23. de uitgaven f 560.89; er is een batig saldo van t 8.81; de herren Van Vliet uit Rijns burg en Werlher uit Katwijk a. d. Rijn zien een en ander na en ndvisecren tot goedkeu ring. De secretaris deelt een en ander mee over bet opheffen van de sectie Katwijk; bet is nu weer gevoegd bij liet departement J,oiden; hij raadt sterk aan niet meer een aparte sectie (e vormen. De voorzitter wordt met op (én na algemcene stemmen herkozen. Acht nieuwe loden geven zich nl9 zoodanig op Nadat dc voorzitter de kerkvoogdij heeft dank gebractlil voor het vrijgevig afstaan van hel locaal, sluit ds Bruijn de vergade ring met dankzegging. Als assessor I van hel collegium van het Leddsche Studentencorps is gekozen de lieer Th. P. Galeslin. Mej M. II. de Ilarteveld't alhier is ge-' slaagd voor liet diploma coupeuse van de Ned. Mode-vakschool. Mej. G. A. de Blaauw alhier is door den Amslerdn mschen gemeenteraad be noemd tot onderwijzeres aan de Temate- school aldaar. Gisteravond te kwart over acht is de 21-jarige mej. C. K„ doordal zij de macht over bel stuur verloor, op den hoek van Hooigracht en Hoogtandschekerkkoorsteeg, met haar rijwiel onder een paard en wagen terecht gekomen. Zij viel juist voor het rechtervoorwiel en werd over een a Island van vier meter meegesleurd, waarna het wiel haar over liet onderlichaam ging Zij werd met inwendige kneuzingen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Naar men ons mededeelt is met ingang van 1 Januari 1931, bij den aanvang van den nieuwen cursus van de Muziekschool opgericht de Odkest-Afdeeling van de Maat schappij voor Toonkunst; voortzetting van de vroeger bestaan hebbende Orkest-klasse, thans onder leiding van den lieer Jac. van den Burg, hoofdleeraar aan dc Muziekschool. Voor deelneming beslaat veel belangstel ling, waar het o.a de bedoeling is jaarlijks twee of meer uilvoeringen te geven. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 22 FEBRUARI. BENTHUIZEN. Ned Herv. Kerk; Voorm. hatftien, lees- dienst; nam. 6 u„ ds. Lijsen van Woubrugge Geref. Gem.: Voorm. hatftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halflien, ds. de Bruin van Alphen; nam. G uur, ds. Kruis- hoop Geref. Kerk: Voorm. hatftien en nam. 6 uur, ds. Dam. .Geref. Gem.: Voorm hatftien en nam. G uur, leesdienst. Evang. Lulli. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Haumersen. BOSKOOP. Ned. Ilerv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Gla?. Geref. Kerk- Nam. 2 en 7 u„ ds. Petersen. Salvalon: Voorm. hatftien en nam. 6 uur, de lieer de Jonge. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halflien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Evangelisatie: Voorm. halflien en nam. 6 uur, de heer van Barneveld van Delft. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, de heer It. A. ten Bruggencate van Den Haag. HOOGKADE. Ned. Herv. Kerk- Voorm. 10 uur, ris. Tonnon. DE KAAG. Ned. Ilcrv Kerk: Voorm. halftien, ds. Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Ilcrv. Kerk: Voorm. halftien en nam. G uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. G uur, ds. Meijering. KOUDEKERK. Nod. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspefs. NIEUWKOOP. Ned. Ilerv Kerk: Voorm. halftien en nam, halfzeven, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Andel van Oudshoorn; nam. halfzeven, leesdienst. Rcmonstr. Kerk; Voorm. 10 uur. ds Mis- pelhlom Beijer. NOORDWIÏXERHOUT. Ned. Ilerv. Kerk: Voorm. 10 uur, bevesti ging door ds. jlir Berclr yan Zevenhoven van Utrecht; nam. halfdric, intrede van ds. J. van'Noort van Utrecht. OEGSTGEEST. Ned Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 u. (Jeugddienst), de lieer A. van der Endt Irene: Voorm./10 en nam. 5 uur, ds. Hen- ncmann. OUDE- EN NIEUWE-WETERING. Ned. Herv Kerk: Nam half'.wee, ds. Bro'eycr. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. I(rij- kamp; nam. 5 uur, de heer de Witt van Noord wijk-aan-Zee. Geref Kerk: Voorm. helfl'ien en nam 5 uur, ds. Kuiper. Glrr. Geref. Gem.: Voorm. 10 on nam. 5 uur. ds. Woudstra van Woerden. TER AAR. Ned Herv Kerk Voorm. halftien, ris Broever van Oude-Wetering; nam. half zeven. leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Warnink. VALKENBURG. Ned. Ilerv, Kerk: Voorin 10 uur. ds. Her manides.; nam. halfzeven, ds Meeter van Leiden. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. f0 uur, de beer Weenink, Den Haag. WADDINXVEEN. Ned. Herv Kerk: Voorm halflien. lees dienst; nam G uur, ds. de Looze. Geref Kerk. Voorm 10 en nam 6 uur, ds. Smidt. Chr. Atg Gem.: Voorm halttien en nam. G uur, ds. Grisnigt WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 en nam G uur, ds. de Bel. WASSENAAR. Ned. Prol. Bond- Voorm. haltelf, dr. J. G. A Fetter van Rotterdam. ZOETERWOUDE. Ned Herv Kerk: Voorm 10 uur, ds. Eijkman RECLAME. NED HERV. KERK. Beroepen: Te Zeerijp, G W C. Yunde- rink, cand. Ie Utrecht. Aangenomen: Naar Purmerland en Den lip, A. C. Lagrand, te Amsterdam. aar belangrijkste bestanddeel, hot hutd- gonde Eucerit, laat Nivea volkomen en in de huid dringen, zonder glans achter te Overdag beschermt de ingedrongen creme togen den ongunstigen invloed var» het ruwe weor, zij vervangt het door wind en weer onttrokken huidvet en houdt de huid zacht en elastisch, s-Nachts werkt Nivea versterkend op do huidweelsels, waardoor zij een jeugdig en frisch uiterlijk verleent. Geen andore huidcreme bevat het huidverzorgende Eucenl. Ooozen: 15.20. 40 en 90 ets. Tubon: 45 en 75 ets pebeco mij.. amsterdam-c Prof. dr. D. PLOOY. TE UTRECHT GEÏNSTALLEERD Gistermorgen heelt prof. dr. D Plooy in de aula der Ulrechtsche universiteit zijn colleges met eqn korte toespraak geopend. De voorzitter der theologische faculteit prof. dr. A. Noordtzy, leidde den hoogleeraar met enkele woorden in. waarbij hij opmerkle dat deze zijn ambt op eenigszin? ongewone wijze aanvaardde. Prof. Plooy toch zou eerst dan zijn oratie honden wanneer hij zieli geheel aan den arbeid voor de Ulrechtsche universiteit zou kunnen gaan wijden. Voor- loopig zou zich echter een interim-periode voordoen, daar prol. Plooy tevens nog te Amsterdam college blijft geven Prof. Noordfzv herinnerde aan hel feil, dat prof. Plooy wijlen prof. Van Leeuwen zou gaan vervangen en spreker vond gelegenheid, nog eens te verzekeren, dat prot Van Leeuwen's vriendelijke persoonlijkheid diepen indruk heeft nagelaten. Zich lot prof. Plooy wen- I dend sprak prof. Noordtzy den wensch uit, dat deze weldra zijn volle werkkracht aan de universiteit zou kunnen geven, waarbij hij zijn ambtgenoot al vast dank bracht voor het feit. dal hij thans reeds zijn taak had willen aanvaarden. Prof Plooy, die hierna sprak, wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van zijn voorganger, wiens arbeid hij steeds hoo- gelijk had gewaardeerd. Prof. Plooy ging daarna over lot het geven van zijn eerste college, dal door den secretaris van cura toren dr. B .1. L. baron de Geer van Jut- phaas werd bijgewoond. (Van onzen New-Yorkschen correspondent). Praclisch Amerika. Wanneer de stad Annapolis kortweg ge noemd wordt heeft dat voor den Amerikaan dezelfde beteekenis, als wanneer wij het over Nieuwediep hebben, d. w. z. het is de plaats, waar het instituut voor adelborsten gevestigd is, nel als West Point ons Breda is In die school voor aanstaande zeeoffi cieren werd het plotseling eenigszins van spookachligen aard. Op bovennatuurlijke manier vertoonden de liften allerlei nukken en grillen door verdiepingen voorbij te schie ten of halverwege te stoppen en niet te be wegen te zijn; de lichten in de groote slaap zalen gingen op en neer, knipten uit, wan neer ze noodig waren en gingen aan, wan neer de jongelui volgens de reglementen hun oogen dichtknepen om te dutten, het Was een rare boel en niemand begreep waar het vandaan kwam. Totda-t een oflieier van dc wacht een klok hoorde tikken waar geen klok hoorde te zijn en zoodoende een lieele ontdekking deed. Een der adelborsten was e"n echte knutselaar en had op zijn studeerkamer een net van draden en allerlei vernufügdheden aangelegd, zoodat hij daar als in een soort cabine zal en zich amu seerde met den boel in de war te jagen. Onder meer had hij een aansluiting met de telefoon gemaakt en was in voortdurend contact met de buitenwereld. Hij is direct geschorst en zal waarschijnlijk uit dep dienst ontslagen worden. In de burgermaat schappij zal hij zijn weg wel vinden. Het is een lypeerend staaltje van deze groote Amerikaansche deugd, zin voor het practische, dat dit land beroemd heeft ge maakt en dal langzaam maar zeker over de heele wereld doordringt Bij overdrijving kan het zelfs een ondeugd worden, zooals nu in zekere mate de werkloosheid aantoont want niemand kan ontkennen, dat het groote aantal geniale machines, die per stuk het werk van honderd arbeiders en meer doen sterk heeft bijgedragen tot de heerschende malaise Fen der vrienden van mijn jongens is ook zulk een begenadigde, die behalve over een paar vlotte handen en dito herse nen beschikt over de volledige permissie van zijn moeder, om den boel tot aller gemak in te richten. Wat dit jongmensch ingericht heeft tot meerder comfort is zoo komiek, dat ik niet kan nalaten een paar staaltjes op te noemen. Iedereen weet hoe liet zwaartepunt van ongemak 's winters te vinden is in hel op staan; het is koud buiten de dekens, de kachel ligt halfdood, het raam staat op een groote kier. er moet water opgezet voor de thee of scheerwater, de eieren moeten ge kookt. het brood geroosterd en zoo meer. Daarvoor is moed, heel vee! moed en even veel wilskracht noodig! Jack als een waar kind van zijn tijd besloot deze energie niet aan zichzell te onttrekken, maar aan de grootste bron. die hel menschdnm kent, de eleclricileit Met behulp daarvan en eenige gewone wekkerklokjes bereikle hij het vol gende Een uur voor hij wakker werd ging het raam zachtjes toe en werd de klep van de kachel voor centrale verwarming open gezet. zoodat die ging aantrekken. Een kwartiertje voor de alarmklok hem zelf zou wekken zorgde een ander wekkertje voor het aansteken van een electrisch. comtoortje, waarop water aan den kook ging en Jackie sloeg klokke zeven zijn oogen op in een goed geluchte warme kamer Do laatste berichten zijn, dat hij gaat slapen met de radio aan, die een paar minuten nadat hij onder zeil is uitgaat en 's morgens tegelijk met het eierenwater aangaat Dit laatste is niets nieuws, men kan die inrichting koopen bij de laatsle modellen en nog veel meer moois Een andere noviteit is een instrumentje, waarmee men een reeks programma's van allerlei stations over een bepaalden dag vaststelt en verder niet meer naar het toelsel hoeft om Ie zien, de pro gramma's komen trouw volgens verlangen binnen en men hoeft met telkens te zoeken. Dit is de verbetering van een andere uilvin ding, die van de zoogenaamde ..langen af stand" en die hieruit bestaat, dat men een of meerderp kamers van tiet radiotoestel ver wijderd op andere station? kan schakelen en het geluidsvolume temperen of luider maken Tenslotte slaat de radio nog in zijn kinderschoenen en kan men, met televisie en zoo, nog veel meer nieuws uit die rich ting verwachten. Televisie is al zoo inge burgerd. dat ik som? een serie likken en knappen van een station .opvang en dan weet, dat gelukkige bezitters van een daar voor geschikt ontvangtoestel niet alleen hun ooren maar daarbij hun oogen den kost geven, at is het nog verre van volmaakt, zooals ik eens constateeren kon. Als men rondkijkt en oplet is practische dingen in Amerika even pend als dood eenvoudig en de reden" i is dikwijls zoo voor de hand liggend I niet ander9 kan of het wordt vroeger.' nagevolgd in het buitenland, zie mans-tram. Amerika is een ideaal 1 Ie expenmenleeren en als voorbeeld bruiken door anderen. Daar hebben' voorbeeld in liet spoorwegwezen o-.-' dingen, die eiken vreemdeling dadib vallen en zeker nagevolgd konden indien de aanschaf bij ons en ander» peesche landen niet zoo in de papC loopen. In plaads van buffers en dej koppeling hebben de wagens en tieven hier één enkele buffer, die klem werkt en zijn buurman' aannif met een handgreep, een duw van de |J tier en "de zaak zit vast. Waarom i' onze goederentreinen geen onderH binding met de Westinghouse reit' niet veel praclisc'her kolenwagen; vi; kleppende bodems Ie voorzien, hen viaduct te rijden en daar den inhoud storten? Is het niet verstandigere neer er toch lantaarns voor op een k tiet zitten, die electrisch en van cm lens voorzien te maken, zoodal .honderden meters van Ie voren in licht gezet wordt' Rijden de wag? ook zachter, omdat de rails niet j naast elkaar gelegd worden, waa regelmatig geschok van de wielen i overgang op een nieuw paar railsr» wordt? Twee sjroorslaven ontmoete; aan den rechterkant op den plek, v het midden van één is. En wat zeggen van de geheel stalen doo wagens, die altijd een D-trein vor.. een aparten rookwagen cn dikwijls e car met ta.uteuits en lichte vervend de keurige toiletten, ijsrwater en 1 niet alleen bij exprestreinen maar doodgewone lokaaltje. Hoe komt het. dat de Amerikot; zoo snel aanpassen bij een meuwi dat niet alleen de geboortigen maar duizendon vreemdelingen per jaar? bij het uitstappen van een bus, zelt gaan halen van buffetten in een cs.'t op de verkeerslichten cn honderder. meer, doet de grasgroene immigrant paar dagen vanzelf en denkt er mei stel je voor, dat ze dat thuis ook dei» rnvoering van zulke nieuwighodenat, groote bezwaren gepaard gaat! Doet. wagen, die bij ons nog al op gen::;1 laréteit schijnt je kunnen bogen, i; oude instelling, die echter juist r t! gemoderniseerd is op even onverwachte manier. De passagier.' uitstappen gaat naar het achterban komt daar op een soort luik te staar. door hij een waarsehuwingsein aan d stuurder geeft. Zoodra deze de cv klapt de achterdeur open, de passu'' uit en de deur blijft open, indien a volgenis de laatste van de treeplank gaat de deur dicht en kan de we;u oprijden Want in alle trams, zeil?<t? modellen sluiten en openen de deureij maliscb, wanneer geen stroom inff?' is, met andere woorden, rijder,11 een Amerikaansche tram springt: onbekende sport. Maar aan den e kant zijn de wagens 's winters ven ik heb wel in kleinere plaatsen in h tenland gezellig naast een rood p' potkachel gezeten, waar de conduct'® het rijden een paar schepjes kolen m New York i9 op bel oogenblik I verandering te brengen in de ver;'? met roode en groene lichten de htw missaris van politie wil tusschen ie® seling van deze twee een rood lichte kanten hebben om de geplaagde drukte voetganger? een oogenblik heid tot veilig oversteken te geren.: nu, alles ten spijt missen. Wanneer1* de maatregel er door komt. weet nes twee dagen al niet ander? en rolletjes. Telkens en telkens wordl n? keer in nauwer vorm gegoten en dan de taxi-chauffeurs nf de winse e eigenaars van restaurants wel e™ het eind van het lied is altijd, dal verbazingwekkend korten tijd dj1" wordt geaccepteerd. Waar lig! dalH- het kolossale aanpassingsvermogen rikanen, aan het ontbreken van e tie of eerbied voor het verleden dat in botsing komt met het veej heden en aan de nationale zot''. Efficiency Niet zoo lang geleden het mede. dat een firma een aam* had besteld en voor deze afge'eve hoorde van een andere machine w' zelfde doel, die heter en veel dm Wat gebeurde er? De eerst hes* nes konden niet meer geweig'1 kwamen aan. werden betaald en s. een pakhuis. Want de duurdere waren direct besteld en zijn nu gesteld. Zijn de Amerikanen USl_ Nee zegt de zuinige Europe"^ Uncle Sam's kinderen denken over. Een luchtdruk rem op j trams goederentreinen mat kosten li aanschaffing maar oP duur zijn de voordeden grooter' in de meeste gevallen, waar de P*;' ill \ic incrair gtrvcii" dingen in Amerika op hef eerste F verknoeien of 'n buitenissighe,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2