VRIJDAG 20 FEBRUARI 1931 No. 21757 eerste blad. ieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. bond van den klein andeldrijvenden en !nd. middenstand. Waarom slaan zooveel electrische lampen stuk? Het oordeel van een deskundige. Het Voornaamste Nieuws van herten. Ernstige brand hij de N.V. Herngreen te Alphen a.d. Rijn it Jaarpang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES- CIS. per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar ntsibappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere e'tentisn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentién uitsluitend vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een jmum aantal woorden van 30. ,-so volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven Os. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTg Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week'f 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. mer bestaat uit VIER Bladen 03TELOOZE INENTING EN ENTING TEGEN POKKEN. 1 pester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat op de ;en 25 Februari, 4 en 11 Maart ens des namiddags van 2 tol 3 uur, lisabethshof aan de Oude Vest ge- al worden gegeven tot kostelooze en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. JtN STRIJEN, Secretaris. 20 Februari 1931. 98GG HINDERWET. ecster en Wethouders van Leiden r algemeene kennis, dat door hen „g is verleend aan de Erven de nu Nelle te Rotterdam en recht- 'nden tot het uitbreiden van de its van koffie, thee en tabak in :1 Aalmarkt No. 17, kadastraal meente Leiden, Sectie G. No. 1685 VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. 'AS STRIJEN, Secretaris. 20 Februari 1931. 9865 VAN VARKENS EN MAKEN VAN MESTPUTTEN. aêesler en Wethouders van Leiden r openbare kennis, dat op Vrijdag *n a s. des namiddags te 3 uur, in ntehuis (Rapenburg 12) gelegcn- wrden gegeven om bezwaren in te tegen het houden van varkens en n van twee mestputten op een ter- perceel Zoeterwoudschen Singel tidastraal bekend Gemeente Leiden, No. 4672 ged., waartoe vergun- langevraagd door P. van Vliet, te rekkelijke stukken liggen in het rbuis Ier inzage. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. ;AN STRIJEN, Secretaris. 20 Februari 1931. 986F V. EERSTE LEIDSCHE HULPBANK. ht-den gehouden jaarlijksche verga- |wn aandeelhouders der N.V. Eerste Hulpbank, werden de balans en en winstrekening onveranderd ;eurd. t jaarverslag over 1930 is het vol- nlleend- C zijn ingekomen in totaal 652 aan bot een bedrag van f. 101.125 iJaal werd in 1930 afgelost een bedrag '28318 en stond per 31 Dec. uit van f. 56.622.63 verdeeld over 505 ?n, dus een gemiddelde som van ,v j- f 88.67). Na aflossing divi- flasting 1929 ad f. 127.60 resteert van f 1922.93 waaruit 41/;» zal worden uitgekeerd of 138. De Winkelsluiting. n ^er bovenzalen van .Concordia" tevengenoemden bond gisteravond ■--•iing Van jjeer j.j yos een pro_ ^ering belegd tegen de bekende wet Winkelsluiting. trad hierbij op de voorzitter iw e ®°u lerse uil Rot- up °V °Prichlen van plaatselijke ■pn. die dan bij d^ gemeentebesturen aandringen op de totstandkoming ,n f'*^'ane gemeen te-verordeningen, uitzonderingsgevallen een groo- ij~ ^an worden verleend, stelt de 'Wi}pT00r uitwerking van den des- roff-'e verminderen. sPr. vervolgens de nieuwe met gevallen uit de praktijk Ul* Botterdam de reeds be- kj^in te voeren nadeelen, nader •*V a kngdurige gedachtenwisse- Mya bijeenkomst, welke matig „Het kabelnet is te licht!" De lezers van het Raadsverslag zullen kennis genomen hebben van de klachten van het raadslid, den heer Coster, betref fende de te hooge spanningen in het elec- tri9ch net, waardoor gloeilampen en radio- lampen ontijdig defect raken. Naar aanleiding hiervan hebben wij in lichtingen gevraagd aan een deskundige, die ons nu het onderstaande schrijft: Het is ons gebleken, dat deze klachten alleszins gerechtvaardigd zijn. Een aantal metingen, in de stad verricht toonde aan, dat de spanning, welke normaal 127 Volt moet zijn. op enkele plaatsen lager is, doch op de meeste plaatsen de normale spanning ver overschrijdt; wij constateerden namelijk spanningen tot 131 Volt. Deze hooge spanningen zijn funest voor den levensduur der gloeilampen. De voor het gebruik in Leiden geleverde gloeilampen worden geleverd voor aansluiting op een spanning van 127 Volt. Wordt een dergelijke gloeilamp aangesloten op een netspanning van bijv. 131 Volt, dan ontwikkelt zich in den gloeidraad van de lamp een veel te hooge temperatuur, wat tot spoedig door branden aanleiding geeft. Men zal zich afvragen wat de oorzaak is dat dergelijke- spanningsverschillen optreden en speciaal de te hooge spanningen. Men zou toch in de Electrische Centrale de span ning als geheel kunnen verlagen. Inderdaad kan dat, doch men begrijpe dat dan in enkele wijken der stad. waar thans de span ning normaal of lager is, de spanning te laag zou worden, waardoor aldaar aangesloten gloeilampen of toestellen onvoldoende zou den functioneeren. Als eisch moet dus gesteld worden dat de spanning in alle wijken der stad. nagenoeg gelijk is. Dat dit niet zoo is heeft tot oorzaak: een te licht kabelnet. Men zou dit vraagstuk kunnen vergelijken met het verkeersprobleem. Bij het aanleg gen van wegen heeft niemand voorzien dat 'het verkeer in weinig jaren zoodanig zou toenemen, dat bijna geen enkele verkeers weg meer breed genoeg is. Zoo heeft ook de capaciteit van het kabelnet geen gelijken tred gehouden met de geweldige toename van het electriciteitgebruik. Toename van het verkeer eischt breedere wegen Toename van het electricileitverbruik eischt dikkere kabels. Verzwaring van het kabelnet is dus noo- dig. Men zou nu, tegelijkertijd met de bin nenkort te leggen radiodistributie en tele foonkabels zwaardere laagspannings- en zoo noodig hoogspanningskabels kunnen leggen. Tegenover de wegen verkeert men in deze gunstige omstandigheid, dat de .kosten van wegenverbetering bestreden moeten worden uit een speciale wegenbelasting; de electri- citeitfabriek levert echter zulke winsten op, dat daaruit gemakkelijk de kosten van ver betering van Het kabelnet kunnen worden bestreden. Wel in groote tegenstelling met den toe stand van 't te lichte kabelnet van de electr. centrale staat de capaciteit van de Leid- sche Gasfabriek met haar buizennet, welke meer dan voldoende is voor het gasverbruik. Vandaar wellicht dat men voor het gasver bruik een krachtige propaganda voert en de propaganda voor electr. verbruik in de ver drukking komt. Want krachtige propaganda voor electriciteit zou beteekenen een toe name van het verbruik, meer stroom door de kabels, meer spanningsverlies in de te dunne kabels en meer klachten van elec- triciteilverbruikers. Zoolang dus het kabelnet niet verbeterd is, kan men geen intensieve propaganda voor electriciteitsverbruik voeren. De Leidsche Electriciteitsfabnek is thans bloeiende, levert winsten op. voorziet een groot verzorgingsgebied van electr. energie. Doch er ligt nog een groot terrein braak; wil men vooruit, dan dient men niet op te zien tegen het uitgeven van gelden, welke ruimschoots haar rente zullen opbrengen. Dit zal in de eerste plaats werkverruiming ten gevolge hebben ,iets wat toch zeker in dezen tijd met beide handen moet worden aangegrepen Voorts verlaging van de tarieven, waar door een groote toename van verbruik, groo- tere productie van electrische energie door de Electrische Centrale, waardoor weer ver laging van den kostprijs wordt verkregen. Resumeerende zou men dit de Directie van de Electnciteitsfabriek in overweging willen geven: 1. Verzwarinn van het kabelnet. Gevolg: Werkverruiming. Opheffing sto ringen en klachten. Mogelijkheid van krach tige electr. propaganda 2. VerlarjiDq der Tarieven. Gevolg: Stijging van den omzet. Grootere productie. Lageren kostprijs. AFSCHEID v. CHEF-COMMIES W. MEERDINK. De heer W. Meerdink, chel-commies bij de N. S. saat den dienst met pensioen ver laten. Hedenmorgen te 10 uur verzamelde zien het personeel van het station Leiden, voor- zoover dit niet door den dienst verhinderd was, in de 2e klasse wachtkamer van het station. De heer S van Gijn. statiunschet. sprak den heer W. Meerdink, namens het geheele pcrsonpel toe Hij memoreerde de prettige samenwerking en hood namens het perso neel den scheidenden functionnaris ecnige stoffelijke blijken van waardeering aan le weten een postzegelalbum en een tuin- ameublemenl, benevens een aibum met de namen der schenkers. Namens het personeel van het plaatskaartenkantoor sprak de heer Fcnnema eenige woorden van dank voor de wijze waarop de heer Meerdink ate Ch°f van dit kantoor zijn functie had uitgeoefend. Nadat no.? dQ heer Koppens namens d? vereeniging Spaarfonds N. S hem had be dankt voor de accurate wijze waarop hij de functie van penningmeester dezer vereeni ging had vervuld, namen de aanwezigen persoonlijk van den scheidenden function naris afscheid. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma J G. v Dijk (N. Bakhuyzen). Nieuw 9teeg 17. Leiden. Boekhandel enz leesbi bliotheek. Eigenaar: N. Bakhuyzen, Leiden. Wijziging: ..De Behangselbeurs". (f). Burgorsdijkstr 10. Katwijk aan Zee. Hoofdz.: Den Haag. Boekhorststraat 100; in behangselpapieren Bovengenoemd filiaal is met ingang van 1 October 1930 opgeheven. VER. v.d. HANDELDRITVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Causerie van den lieer H. A. Ritter. Gisteravond hield voor bovengenoemde Vereeniging in een der zalen van „In den Vergulden Turk" de heer H. A. Putter uit Utrecht een causerie over het „Bestaans recht van den Middenstand". Na een korte inleiding van den voorzit ter. mr. A. J. Romijn, ving de spreker aan met te wijzen op het groote belang, dat dit vraagstuk voor de geheele Maatschappij heeft, niet alleen nu, doch ook reeds vroeger. De profetie van Karl Marx, dat de molden- stand zou verdwijnen, is niet uitgekomen. Integendeel er is toename en Arersterking. Gelukkig, omdat de toestand van een land, waar geen middenstand is, steeds weinig be nijdenswaardig is, zie b.v. Rusland en Hongarije. Men verwijt den middenstand wel, dat hij ennoodjg arbeid verricht, omdat de distri butie wel economischer kan plaats vinden. Men vergeet daarbij echter, dat de taak van den middenstand regulariseerend werkt zoo- we! op het socialisme als het kapitalisme in hun uiterste strekking Het eerste probeert herhaaldelijk de overheid ook de midden- standsbedrijven ter hand te doen nemen en noemt als voordeelen daarvan, dan minder prijsopdrijving, betere kwaliteit, doelmatige distributie en minder chaos. Om zich echter de nuttige functie van den middenstand goed voor oogen te stellen, dient men zich dezen stand eens geheel wog te denken Eenigs- zins hebben we deze positie in den oorlogs tijd gekend. Toen echter bleek wel zeer duidelijk hoeveel voordeelen de vrije handel en een uitgebreide middenstand hebben, omdat die regeenngsbemoeiing noodzakelij kerwijs uniformiteit en dwang meebrengt. Voorts werkt de middenstand er zelf ook ijverig toe mede, dat misstanden in eigen kring worden onderdrukt. Hij juicht toe en geeft medewerking aan den strijd tegen oneerlijke concurrentie en kwali'teitsbederf. Het gezonde eigenbelang is voorts een uit ziekende waarborg tegen ondoelmatige dis tributie en chaos. De critici staren op de wellicht 10 pCt. fouten, daaraan ongetwij feld verbonden, doch zien over het hoofd de 90 pCt. goede resultaten en verdiensten. Het zgn. gebrek aan centrale leiding willen de socialisten ondervangen door het overheids bedrijf. Dit heeft echter zooveel nadeelen, juist, door het overheid zijn. dat de wellicht kleine voordeelen, daaraan verbonden, daar bij geheel in het niet zinken. Het socialisa- tierapport erkent bovendien, dat de distri butie zoo ingewikkeld is, dat voorshands niet aan socialisatie daarvan kan worden ge dacht met het oog op de veelzijdige behoeften van de consumenten. Di't ..voorshands" kan men veilig vertalen door ..nooit". Hoever het communisme wil gaan. toont Rusland. De invloed van het middenstandsibedrijf op het groot-kapitaal is ook van groot maat schappelijk nut. Immers daardoor wordt voorkomen, dat het groot-kapitaal in staat is alles en allen te overheersehen En de macht en invloed daarvan is groot er dan de socialistische overheid Een goede middenstand is bovendien een bron van groote nationale kracht en wel vaart. Hij zorgt in zijn eigen belang voor de zoo noodige kapitaalvorming. Deze klasse heeft bovendien een groote cultuurwaarde, omdat diaar nog wordt eikend het recht op ongelijkheid. Ten slotte wees spreker nog uitvoerig op de groote historische beteekenis van den middenstand, waaruit het heden is on tstaan. Na een geanimeerd debat sloot de voor zitter dezen interessanten avond. BINNENLAND. Het Tarwewetje is door de Eerste Kamer aangenomen. (Parlementair Overzicht. 3e Blad). Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begreoting van Bin- nenlandsche Zaken en Landbonw. (3e Blad) Het bezoldigingsbesluit voor burgerlijks rijksambtenaren; besprekingen in het Geor ganiseerd Overleg. (Binnenland, 4e Blad). Noodlanding van het twaalfde postvlieg tuig te Popelin, bij Praag. (Gemengd, 2e BI.) In voorbereiding is de stichting van een federatie voor bloembollen veilingen, (Land en Tuinbouw, 3e Blad). Houtzagerij der N. V. Herngreen's Fijn- honthandel te Alphen aan den Rijn door brand verwoest, (le Blad). BUITENLAND. Sir Drummond over zijn bezoek aan Zuid- Amerika. (Buitenl. 4e Blad). Verklaring der nieuwe Spaanschc regee ring. (Tel. le Blad). Foto Bleuzé. DE HOUTZAGERIJ GEHEEL VERWOEST SCHADE f. 40.000. PTT" ggflB Gezicht op het totaal verwoeste intérieur der houbzagerij van de N.V. Herngreen's Fijn- Jhouthandel te Alphen aan den Rijn, die gisteravond in vlammen opging. Hedenmorgen rookten nog de puinihoopen te midden van den zwaar hangenden mist, hetgeen een troosteloozen aanblik schonk, 't Zag er als een slacb veld uit! Een ernstige brand in een der bekendste industrieën aan het Goudsche rijpad te Alphen aan den Rijn, n.l. de N.V. G T. W. Herngreen's Fijnhouthandel heeft gisteren avond tegen 7 uur de houtzagerij geheel verwoest. Door onbekende oorzaak was een enorme vuurzee ontstaan in de houtzagerij. Hoewel de aan het Goudsche rijpad nog steeds gestationneerde hand-brandspuit, evenals 2 motorspuiten spoedig op het ter rein aanwezig waren, kon men tegen het vuur weinig uitrichten. Ondanks krachtig optreden, kon niet voorkomen worden, dat de machineloods, tc-vens houtzagerij, geheel uitbrandde. De belendende gebouwen, even als de talrijkp houtstapels werden door voortdurend nat houden, gespaard. Ver schillende machinerieën zijn geheel vernield; de schade bedraagt toch nog ongeveer f. 40.000, welk bedrag gedeeltelijk door ver zekering wordt gedekt. Het is vrijwel zeker, dat het bedrijf eenige stagnatie zal hebben Door de groote hout- voorradun zal echter de levering van hout v.n. aan wagen- en meubelmakers wel geen belemmering ondervinden. Burgemeester Dr. Lovink. was met de politie en een groote menschenmenigte bijna onmiddellijk op het terrein aanwezig. Van heinde en ver stroomde men toe, want do vuurgloed was in de geheele omgeving te zien. Een groote file auto's bevond zich eveneens in de nabijheid. Een woord van lof komt ontegenzeggelijk toe voor het harde werken der brandweer, waardoor de brand tot de houtzagerij, die binnen een uur geheel in puin lag, beperkt kon worden. 't Ï9 nog een geluk geweest, dat zich wei nig hout in de zagerij bevond. De brand vormde, het spreekt wel vanzelf, het onderwerp van gesprek in de geheele gemeentel

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1