UIT RUSLAND. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FRANKRIJK. De dreigende staking in den mijnbonw. Minister-president Laval heeft gistermid dag een deputatie van den Franschen mijn- wcrkersbond, onder leiding van Jouhaux, den algemeenen voorzitter van den Bond van Va'kvereenigingen, ontvangen. De afge vaardigden kwamen de minister inlichten nopens de algemeene verontwaardiging en opwinding die in arbeiderskringen heerschten over de voorstellen tot inkrimping van den arbeidstijd en de aangekondigde of reeds van kracht geworden loonsverlaging door de mijneigenaars. De Minister-president beloofde de deputa tie dat hij zich met de eigenaars in verbin ding zou stellen en maatregelen zou beramen om de zaak te regelen. Havas meldt nader, dat de afgevaardigden, na de audiëntie bij den minister, een ver gadering belegd hebben, waarin met alge meene stemmen het besluit is genomen om in de eerste helft van Maart de algemeene staking te proclameercn, indien voor dien lijd de eigenaars hun beschikkingen niet hebben ingetrokken. SPANJE. Na de vorming van het kabinet. De indruk in militaire en rechtsche krin gen, veroorzaakt door het bezoek, dat San chez Guerra Maandag aan de politieke ge vangenen in de gevangenis van Madrid ge bracht heeft, is, dat er thans geen sprake van kan zijn, zooals voor eenige dagen het geval was, van een decreet tot het verleenen van algemeene amnestie, waardoor een zit ting van den krijgsraad vermeden zou kun nen worden. Waarschijnlijk zal het proces zoo spoedig mogelijk plaats hebben, in elk geval vóór de verkiezingen. De constilulio- necle vrijheden zullen eerst op het oogen- blik der gemeenteraadsverkiezingen hersteld worden. Bij de aanvaarding van de portefeuille van justitie heeft Garcia Prielo gezegd dat hij een liberaal man was en met zijn col lega's zou trachten te bereiken dat alle Spanjaarden onder de Monarchie dezelfde vrijheden zouden vinden die de Republi keinen van de instelling van een republiek verwachten. Deze verklaring is vooral merkwaardig omdat Garcia Prieto de minister-president was, wiens regeering in 1923 door de dic tatuur van Primo de Rivera omvergeworpen werd. o VEREENIGDE STATEN. Een nederlaag voor Hoover. In weerwil van vertwijfelde pogingen lot obstructie door aanhangers van Hoover heeft de Senaat zijn goedkeuring gehecht aan de oorlogsdeelnemers. ZUID-AFRIKA. Een nienwe politieke partij. Dr. Steenkarop, een bekend agrariër uit Damaraland, die ook voor een district uit die provincie zitting heeft in het parlement te Kaapstad, heeft na een vergadering van boeren besloten, een nieuwe politieke partij te vormen, die den naam nationalen boeren bond zal dragen, teneinde de belangen van den landbouw beter in het parlement naar voren te brengen, fn alle landelijke distric ten zullen afdeelingen worden opgericht en de partij zat bij volgende verkiezingen met eigen candidalen uitkomen. Steenkamp is onder de boeren een zeer geziene figuur. De pjatiletka. ('Nadruk verboden.) De laatste maanden wordt in alle landen van het Westen een hartstochtelijke propa ganda gevoerd voor de z.g. pjatiletka, het vijf-jaar-plan voor de industrialisatie van Rusland, dat uitgewerkt is door de sovjet- regeering. Ook hier te lande laat die pro paganda zich sterk voelen. Betaalde en vrijwillige agenten van de bolsjewiki ver spreiden boekjes, waarin het geheele plan uitvoerig beschreven wordt, er wordt met diagrammen en photo's van bestaande en nog meer van geprojecteerde fabrieken en „giganten" (groote ondernemingen) gecolpor teerd enz. Met.is zelfs zoover gekomen dat op verschillende middelbare scholen en gym nasia de pjatiletka besproken wordt; ster ker: ik ken een school, waar het program der pjatiletka in een der lokalen hangt en waar dus de leeraren het noodig vinden met de leerlingen besprekingen te voeren over de pjatiletka en de doorvoering ervan. Dat lang niet alle ouders met deze voor lichting, die uit den aard der zaak een zijdig is en door een niet-deskundige ge geven wordt, ingenomen zijn, ligt voor de hand. Tiet is dus duidelijk, dat er een zekere belangstelling voor de pjatiletka bestaat. Wij willen daarom een beschouwing aan de pjatiletka wijden. Wij zullen ons beperken tot het bespreken van de kern der zaak, zonder in details te vervallen. Dit "wordt overigens reeds door de afmetingen van het opstel geëischt. In tegenstelling met hetgeen in het Westen algemeen geloofd wordt, heeft Rus land te kampen met een agrarische over bevolking. Het land is in vele opzichten door de natuur misdeeld en is niet in slaat zijn bevolking te voeden, ten minste zoolang het zijn agrarisch karakter behoudt. Het produceert te weinig graan zelfs voor de eigen bevolking. De uitvoer van graan en andere levensmiddelen is in Rusland alleen mogelijk door de eigen bevolking op een honcerrantsoen te zetten. De Russische be volking is dan ook ondervoed, in de meest letterlijke beteekenis van het woord. Dat was reeds in de laatste decennia vóór den oorlog hel geval. Nu de bolsjewiki den uit voer van graan forceeren is de toestand na tuurlijk veel erger geworden. Het was reeds 40 jaar geleden voor de Russische staatslieden duidelijk, dat de eenige oplossing van het vraagstuk was, Rusland te industrialiseeren Dit vond ook plaats en in een echt Ameri kaanse!) tempo. Bijzonder snel was de ontwikkeling van de Russische industrie in de jaren vóór den Wereldoorlog. Het tempo was in Rusland sneller dan in Duitschland en dat was een der oorzaken van den oorlog. De oorlog vernietigde de Russische industrie. Bovendien verloor het land uitgestrekte gebieden, waar een groot gedeelte van de Russische industrie gecon centreerd was. Dat was een zeer zware slag voor het economische leven van het land. De revolutie, de burgeroorlog en het mili taire communisme van de eerste jaren van de bolsjewistische heerschappij hebben de laatste resten van de Russische industrie vernietigd. Toen Lenin zich gedwongen zag hel mili taire communisme prijs te geven en de NEP (nieuwe economische politiek) af te kondigen, waarbij het persoonlijke initiatief en de particuliere ondernemingen een ze kere mate van Vrijheid hadden gekregen, werd de periode van den opbouw ingeluid. Een van de eigenaardigheden van de NEP was het beslaan naast elkaar van twee „sectors"; den socialislischen (d.w.z. de staatsindustrie) en den kapitalistischen (de particuliere ondernemingen en de boeren bedrijven). Lenin gaf de plechtige belofte, dat de NEP voor een zeer langen tijd inge voerd werd cn dat ze eerlijk toegepast zou worden. Hel was echter toen reeds voor zeer velen (o.a voor den schrijver dezer regelen) duidelijk, dat de NEP van korten duur zou zijn, dat de bolsjewiki zich ge dwongen zouden zien de NEP af te schaffen omdat anders de kapitalistische sector den socialislischen zou overwoekeren. En inder daad, ondanks alle maatregelen van de overheid, ondanks de onderdrukking, de hooge belastingen enz ontwikkelde de kapitalistische sector zich snel cn werden da particuliere óndernemingen gevaarlijke concurrenten voor de staatsondernemingen. Een ander gevaar, misschien nog belang rijker, bestond hierin; een logisch gevolg van de NEP was een snelle ontwikkeling van den landbouw, toeneming van het wel- standspeil van de boeren. En het was voor iedereen duidelijk, dat de boeren dan binnen afzienbaren tijd ook politieke rechten zouden gaan eischen, hetgeen het einde van de dic tatuur der communistische partij zou be- tcekenen. Toen Slalin nu zijn macht gefundeerd be schouwde, besloot hij een einde te maken aan de NEP. Tegelijkertijd werd het z.g. pjaületka-plan uitgewerkt, een plan, dat er toe leiden zou, dat Rusland binnen 5 jaar (later verkort lot 4) van een agrarisch in een industrieel land zou veranderd worden, waarin het proletariaat een aanzienlijk ge deelte van de bevolking zou uitmaken. Rus land zou in 4 jaar de belangrijkste in- Quslrieele landen van 't Westen Duitsch land. Engeland en Amerika niet alleen inhalen, maar zelfs voorbijstreven. Daar door zou de „socialistische sector'" (dus de staatsbedrijven) den kapitalistischen sector overgaan. Dat was hel maximum. De oor zaak van deze „bescheidenheid" der samen stellers van het plan was eenvoudig: de bolsjewiki wilden de boerenbedrijven exploi- leeren voor den socialislischen sector. De boeren zouden de geproduceerde goederen koopen en tegen prijzen, die hooge winsten zouden opleveren, de boeren zouden de grondstoffen aan de industrie leveren en da airbij tegen zeer lage, door de overheid vastgestelde prijzen, ten slotte zouden de boeiren de geweldige bedragen opleveren, welke de doorvoering van de pjatiletka eischte. Dat plan. dus het eigenlijke plan van do pjatiletka, is volkomen mislukt. De bols jewiki zagen zich dan ook al spoedig ge dwongen maatregelen te treffen, die in strijd met het plan waren. Zoo bijv. voorzag het plan een op peil houden van de valuta (het voorzag zelfs in een stijging van de koop kracht van den roebel), maar al spoedig moesten zij deze politiek opgeven en tot het drokken van veel bankbiljetten overgaan, hetgeen natuurlijk tot een inflatie leidde, die steeds meer om zich heen grijpt. Op het oogenblik is de waarde van den roebel zeer gófing. Een tweede cn wellicht nog belangrijker verschijnsel is het forceeren van den uit voer. Daar de boeren de phanlastische mid delen niet konden leveren (hetgeen overi gens elk ernstig mensch had kunnen voor zien), forceert Stalin den uitvoer en werpt geweldige hoeveelheden graan, hout enz. op de wereldmarkt. Dat heeft ten gevolge, dat de boeren, wien het graan vrijwel zonder eenige betaling ontnomen wordt, nog mee- verarmen en nog minder in staat zijn de noodige bedragen op te leveren, hetgeen Statin tot het verdere leegplunderen van het land en het uitvoeren van steeds meer goe deren dwingt. D eboeren wilden ook de door Stalin geëischt grondstoffen niet meer in de voorgeschreven hoeveelheden leveren. Zij slachten hun vee, omdat het anders door de regeering in beslag wordt genomen om uit gevoerd te worden (in den vorm van vleeseh e.d,, zij vernietigen vaak hun in ventaris enz. Do geheele berekening van de pjatiletka was dus mislukt. Toen besloot Stalin het plan te veranderen en den landbouw te col- lectiviseeren. Er ontstonden z.g. „kolchozen" voor wie de regeering den overigen boeren hun vee, werktuigen en akkers ontnam. Er hebben zich daarbij in Rusland ontzettende tafereelen afgespeeld, die alles overtreffen, wat de rijkste phantasie zich kan voor stellen. Tegelijkertijd rantsoeneerde de re geering de levensmiddelen, waarbij van de 160 millioen inwoners slechts 3 millioen distributiekaarten kregen. De overigen moe ten maar zelf zien, hoe zij aan voedsel komen. Op deze wijze verkrijgt de sovjet- regeering het graan en andere landbouw producten voor den uitvoer naar het buiten land. De uitvoer van deze producten is echter ontoereikend voor het verkrijgen van de door de bolsjewiki verlangde bedragen. Dus moest de uitvoer van fabrikaten volgen. Ook wat dat betreft is de Russische bevolking op een rantsoen gesteld, ver beneden het aller kleinste minimum. De ontwikkeling van de pjatiletka tsaat en valt met de voortdurende toeneming van den uitvoer. De sovjet-regee ring werpt nu op de wereldmarkt groote hoe veelheden goederen en verkoopt ze legen zeer lage prijzen, veel lager dan de pro ductiekosten in de overige landen bedragen. Dat kunnen de bolsjewiki doen, omdat zij de grondstoffen in beslag nemen of voor een zeer lagen prijs koopen. Daarbij betalen zij in roebels, die hun niets kosten (behalve dan de kosten van papier en drukloon.) Zeer veel goederen (vooral hout) worden verkregen door gedwongen arbeid, die vrij wel niets kost. Ook de arbeiders in de fa brieken krijgen lage loonen, die voor een groot gedeelte betaald worden in natura, welke de regeering op de bovenomschreven wijze verkrijgt. Deze nieuwe pjatiletka, die op een vol komen andere basis slaat en van een ge heet ander karakter is dan het oorspronke lijke plan. wordt nu uitgevoerd. Wel niet ten volle, maar ze wordt toch uitgevoerd. In elk geval zal Stalin voor niets terugdeinzen om het plan door te voeren, zonder daarbij te letten op de vreeselijke offers, op de ver woesting van het land, op het ontzettende sterfle-cijfer onder zijn slaven. In het Westen gelooven zeer velen, dal de pjatiletka voor de volle 100 pCt verwezen lijkt wordt. Dat is natuurlijk een dwaasheid. Maar typisch is de volgende bijzonderheid- de Westerlingen geven zich hoegenaamd geen rekenschap, welke funeste gevolgen een gelukken van het plan voor hen zelf hebben zal. Lukt het plan, dan zal de pro ductie van Rusland ver overtreffen die van Duitschland, Frankrijk en Engeland samen genomen. Dan zal Rusland de geheele we- Teld met geweldige hoeveelheden goedkoops goederen overstroomen, vervaardigd door arbeiders, die zeer lage loonen krijgen. Dal zal dus beteekenen, dat de werkloosheid in het Westen een permanent verschijnsel zal worden, dat de Russische industrie de nijverheid van het.Westen geheel zal ver moorden. Reed9 nu concurreert de sovjet- regeering met de Westersche industrie. Er worden nu bijv hier te lande in Rusland vervaardigde katoentjes aangeboden en tegen zeer lage prijzen. Dat beteekenl dus een bedreiging voor de Nederlandsche we vers Naar male het aanbod van de Rus sische fabrikanten zal toenemen, zal de werkloosheid overal in het Westen( dus ook hier te lande) toenemen. En vreemd genoeg, het Westen geeft zich in het geheel geen rekenschap van hot ontzettende gevaar, waarmede het bedreigd wordt Integendeel, het Westen verheugt zich over de successen van de pjatiletka, overal wordt er met geestdrift over gesproken, en de menschen denken er niet aan. dat hef eventueele suc ces van de pjatiletka tot de volkomen in eenstorting van het Westen zou leiden. D? Nederlandsche arbeiders, die zoo met de pjatiletka ingenomen zijn, begrijpen niet, dat dat plan hen tot werkloozen, tot bede laars dreigt te maken. Deze blindheid van het Westen voor het aangezicht van dit vreeselijke gevaar is wellicht een der merkwaardigste psychologische raadselen, die de geschiedenis ooit gekend heeft. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY 4ARLANDERVEEN. Uitvoering „Tuinlust". De gymnastiekvereeniging „Turnlust" gaf gisteravond in de zaal van den heer N. Delfos haar jaarlijksche uitvoering onder leiding van den directeur, den heer C. Lodder van Zwammerdam. Over het geheel om alle nummers te omschreven is ons ondoenlijk werden de talrjjke oefeningen zeer goed en vlug uitgevoerd. Behoudens enkele kleine delicten werd goede gymna- stieksport gegeven, waarbij wel bleek aat de gymnasten energiek oefenen. Het geheel werd bovendien afgewisseld door den humo rist J. Atteveld van Amsterdam, die door zjjn talrijke komische voordrachten de lach spieren dikwijls in beweging bracht en tel kens weer een daverend applaus oogstte. „Turnlust" kan ook dit jaar weer op een zeer geslaagden avond terug zien, zoodat de aanwezigen die in groote getalen hun belangstelling voor „Turnlust" weer toon den zeer voldaan huiswaarts keerden. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Johannes, zoon van C J. Voordouw en A. Slappendel Niesje, dochter van L. Spijker en J. P. Versloot Burger, zoon van A. Ooms en A. C. Os kamp Teunlje Maria, dochter van A. A. Jongebreur en E. van den Waal. Overleden- Chr. M Besamusca, 90 jaar, wed. van H. Oostveen Jannigje van Eek, 64 jaar Gevestigd: A. Plomp, arbeider, van Lin- scholen J. van Brummen. manutacturier, van Alphen aan den Rijn J Verleun, veehouder van Nieuwkoop G. de Bruijn, slager van Schoonhoven Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier, staan als werkloos ingeschreven: 8 timmer lieden, 6 metselaars, 5 opperlieden 16 losse werklieden, 1 stoker. 1 carrosseriebouwer, 1 wagenmaker, 1 kellner. 2 betonwerkers, 1 bakker, 3 fabrieksarbeiders, 2 landarbeiders, 1 fitter en 1 schipper. „Soli Deo Gloria". Voor een vrij goed bezette zaal gal de muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" hhar jaarlijksche uitvoering. Na een kort ope ningswoord door den voorzitter, den heer D. A van Binsbergen, weid onder leiding van den heer J. M. v. d. Wiel het uit niet min der dan 16 nummers bestaande programma heel correct uitgevoerd. Inderdaad bleek nu, dat de vereeniging den laatsten tijd goede vorderingen maakt. Aangevangen werd met het spelen van Psalm 33 vrs. 2, ter begeleiding van den zang der aanwezigen In den loop van den avond werden nog een 6-tal bekende lie deren uitgevoerd; terwijl ook de sluiting met het „Wilhelmus" aldus werd uitge voerd. Het eigenlijke muzikale programma ving aan met een Florentiner Marsch van Fucik. Onder de verdere nummers trok de aandacht een kwartet van de heeren J. van Vliet op piston, C. Schellingerhout, op buggle, C. P. Bekker op Cor-hoorn en J. M. v d. Wiel op tuba. Ter afwisseling werd een aantal voor- drachlen gegeven door den heer H v. d. Kaden, declamator te Schiedam, die goed in den smaak vielen. Gevonden voorwerpen, een fielsplaalje een armbandhorloge schroevendraaier, een sigarettenkoker, een lorgnet met etui en een armbandhorloge. Inlichtingen Ier gemeente secretarie. LEIDERDORP. „Eendracht maakt macht". Dezer dagen werd in hel gebquw Irene alhier een Chr. Jonge Boeren Ver. opgericht, welke den naam zai dragen van „Eendracht maakt macht. Haar grondslag is de Heilige Schrift als Gods woord, zij 'stelt zich ten doel het aan de leden, bijbrengen van kennis, zoowel technisch als economisch, ten opzichte van hel bedrijf. Zij zal haar werk uitstrekken over die omliggende gemeenten waar geen plaatse lijke vereeniging kan worden opgericht. De Ver. vergadert eenmaal per maand en is aangesloten bij den Bond van Christelijke organisaties van jonge Boeren en Tuinders. Na voorloopige vaststelling der statuien en huishoudelijk reglement werd het be stuur gekozen, n 1 de heeren H. Roest, Voor zitter, J. v. d. Stoel Jzn,, Secretaris, J. Rijns burger Azn Penningmeester, J. van Vliet, bihlothecaris en de heer C. P Roest, alg. adj. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonia Cornelia Barbara, d. van G. van den Helder en A. Koperdraad Petronella Joanna, d. van J. A. van Schie en C. J. Koot. Getrouwd- A. C.' Rodenburg, 40 jaren en C. van Poelgeest, 36 jaren. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus, z. van H. Kraan en F Ovcrdevest Cornelia Antonia. d. van C. Kempers en Th. M. H v. d. Loo Mat- theus Petrus Henricus, z. van J. A. Aker boom en M. Voorlman. Overleden: A. C. van Rodenrijs. 39 j echlg. van B. J. Kneppers. WADDINXVEEN. Eigen Haard. Tot voorzitter van de Landarbeidersver- eeniging „Eigen Haard" is herkozen de heer C. J. Fafianie. Secretaris der vereeniging is de heer A. Kreupehng, gein -secr.. en pen ningmeester de heer P. Magré, gem. ontvan ger. De vereen, heeft al een aardig complex nette landarbeidershuisjes doen bouwen. Door de gemeente zijn nog meerdere gron den voor den bouw van zulke huizen voor de Landarbeiders-vereeniging ter beschik king gesteld. AALSMEER. Jaarvergadering „Het Witte Kruis". In café „Floralia" is de jaarvergadering gehouden der afdeeling van „Het Witte Kruis", onder voorzitterschap van den heer J K van Zijverden. Notulen en jaarverslag werden door den secretaris, den heer Joh. Hofman, gelezen en onder dankzegging goed gekeurd. De penningmeester de heer J. Hii- verda. gaf hierna rekening en verantwoor ding over zijn geldelijk beheer in 1930. De ontvangsten voor de „Witte Kruis'-kas wa ren: f.3360 34, de uitgaven f. 3884.50, na- deelig saldo f. 524.16-, t.b.c.-kas: ontvangsten f. 4152.26, uitgaven f. 4204.8S. nadeelig sal do f. 52 62, wijkverplegingskas: batig saldo f. 1688.09. Boeken en bescheiden werden in volkomen orde bevonden. De begrooting 1931 „Witte Kruis' wijst 'n nadeelig slot aan van f 700. de t.b.c.-begiooting kon sluitend ge- maakl vprden. De heer v. Zijverden bracht verslag uil van de algemeene vergadering; hulde is daar gebracht aan de nagedachte nis van pastoor Dievenbach. voor zijn werk aan „Hei Witte Kruis." De heeren W. Har- ling en P. Groeneveld brachten resp als lid der commissie voor verplegingsartikelen en wijkverpleging, verslag over 1930 uit. Tot bestuurslid van wijkverpleging werd in de plaats van den heer Jac. van Zijverden, die bedankt had. gekozen de heer K. Leeuwrik. De voorzitter deelde mede, dat de tweede zuster, mej. Vink, Maandag in dienst treedt en spoedig '1 consultatiebureau voor zuige lingen zal opengesteld worden. Een vrouwe lijk arts verleent consult, op dagen en uren nader bekend te maken. Gewezen werd voorts nog op den f linken groei van Hel Witte Kruis" dat hier bijna 2000 leden telt. Vele leden hebben op ver zoek hun jaarlijksche contributie vrijwillig verhoogd. De rondvraag leverde geen slof tot bespreking, waarna de voorzitter de ver gadering met een woord van dank sloot Gouden jubileum. Op Maandag 2 Maart a 9 zal het] zijn geleden, dat de heer C. de firma W J. Baardse aandenk als boomkweekersknecht in heer Tas tot een onvergetel,jken Vast staat reeds, dat deze i»"* den gemaakt. De vergadering van <js raad. welke eerst bepaald wa« 24 Februari, is nader vaslgeëteM lerdag 21 Februari, des nam,#' uur. 1,1 HAARLEMMERMEER DE LANDBOUW IN HAARLEM)^ De resultaten van 1930 Over den land'bouw in den Haat meerpolder in 1930 zijn lolgensfo opgave de volgende gegevens w worden: Uitgestrektheid der gronden v polder: bouwland 13552 H.A., blij» land 1838 H.A.; tuingronden 12, bosch 3 H.A., dijken en bermen 5 veld- en spoorwegen 425 H.A.- bare eigendommen 610 H.A.; enen bouwen en lustplaatsen 289 j| pervlakte der gemeente 18525 Hj Bezette oppervlakte en geschate bouw- en grasland: Granen: Wintertarwe 2000 H per H.A. 40 H L.)zomertarwe 200 brengst 35 H.L.); Rogge 150 H H.L.); wintergersl 50 H.A. (opfcr zomergerst 800 H.A. (opbr. 46 H,l" 1200 H.A. (opbr. 65 H l,.); peii,„ Veldboonen (wier-, paarden-, duiven, sohe) 200 H.A. (op.br. 30 H.L.); erIj H.A (opbr. 30 H.L.); Bruine en v..a 60 H.A. (opbr. 18 H.L.). Handeli» Koolzaad 10 H.A. (opbr. 30 H.L.)tn terdzaad 45 H.A. (opbr 12 H.L.)', 5, terd zaad 150 H.A. (opbr. 20 H.L); zaad 800 H.A. (opbr. 30 baaltjes a Blauwniaanzaad 60 H.A. (opbr. 50 Vlas 250 II.A. (opbr. 6000 K G.L zaal 270 H A. (opbr. 20 H.L Land, bonwzaden: Suikerbielenzaad 10 H naziezaad 175 H.A.; Knol- earea» H.A.Ajuin- en uitenzaad 2 H zaad 58 H.A.; Oost-Indische kerszaj andere land- en tuinbouwzades Knol-, wortel- en bolgewassen: 6,15 aardapjaelen 750 H.A. (opbr. 250 1 kenbi'ólen 3077 H.A. (opbr. 32OO0K0, gelwortels en voederbic-ten 310 H.t rapen en knollen 50 H A.; gelemj paardepeen 2 H.A.; Uien 10 HA. (2 (jes a 50 K.G.); Groenvoedergesu hooldgewas geteeld): roode klaver) (opbr. 4000 K G.), wille klaver I mengklaioer 75 HA. (opbr. öOOOSI cerne 25 'H.A.; kunstweiden 175HJ 3500. K.G.); wikken 15 HA.; andei voedergewassen (groene mais) 101 brengst hooiland 1ste snede per I Kilogram. Bad- en Zweminrichting „H00H Deze vereeniging hield in De te Hoofddorp een ledenvergadering goed bezocht was. Wegens afwezgl den voorzitter dr. Nanninga, werd I duim waargenomen door den he* Bij de bespreking van het plan 1 bad- en zweminrichting te Hoofdds mededeeling gedaan van de door 4 van deze gemeente vastgestelde vt den, waarop in huur kan worden voor het beoogde doel een perceel fi aangrenzend terrein en van het van het bestuur om over 't al(ezi voorwaarden niet te accepteeren. discussie bleek duidelijk dal hel te ook de groote meerderheid der lel: liefst niet geheel aan banden wili'i zien omtrent de wijze waarop een e tot stand zou moeten worden gebn hun zeggenschap ten opzichte vu heele inrichting liefst zoo weinig t uit handen wilden geven. Besloten ook op de gestelde voorwaarden a lingen niet in te gaan. Éen ander u(t het midden den ring gedaan voorstel om een ha verzoek bij het gemeentebestuur 11 nen, onder overlegging van een W in teekening gebracht plan en een de en uitvoerige .omschrijving daarvai evenmin ingang vinden en werd 1 pen. Ten slotte werd bij meerderheid v, men besloten, voor de te maken N zweminrichting een andere plaats dorp aan te wijzen en wel nabij dijk, omdat de aanvankelijk plaats met het oog op de aanrt van de vuilnisbelt aldaar b') zien voor de inrichting minder f werd geacht. Tot bestuurslid werd gekozen S Thuis Jr. 0 LISSE. Knapenver. „Samuel". De Gereformeerde KnapenW „Samuel" hield in geb. ..Dc Vererf haar Jaarfeest. Verschillende m heden waren oorzaak, dat de opt bijster groot was. Hel feest stond or_ ding van den heer A. R. Kuiper, als leider de zaak in goede hand;- Ondcrwerpen op verschillend p- den geleverd door Cor de Jong, I Ginhoven en Jan Buurman. Evenals andere jaren werd een w tenwedstrijd gehouden, waan' mooie prijzen beschikbaar irjr^1v de Jong werd de eerste prijs Buurman 2e prijs en Cor SchrP" Dil jaarfeest werd beëindigd toespraak van dr. Ruvs. die leven- zoek in dankzegging voorging- G VEUR—LEIDSCHENDA Door de Haagsche Gehei dub „Ten Strijd"" is alhier ee,' - club opgericht.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14