binnenland. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Februari 1931 Vierde Blad No. 21757 tunnel onder de bezoldigingsbesluit. iging artikel 66 der drankwet. opleiding bit het voor- oefenings-instituut. kon. nederlandsche middenstandsbond. reorganisatie belastingdienst. de gladde wegen. nationaal con greb voor vakopleidingsvraag- stukken. verspreide berichten. reclame. VOOR DE BUITENGEWOON MOOIE SORTEERING OVERHEMDEN, SOKKEN, DASSEN BUITENLAND. ludwig v. heek overleden land arbeidersstaking te oude bildtzitl opgeheven. vertegenwoordigers in de schoenindustrie. 'westerschelde? fnachen Znid-Beveland en fceniHch-Vlaanderen. iiijft uil Zeeland aan do X. R Crt. „ersonen in onze provincie lieb- LLn of liet technisch en finan- liik zou zijn. een vaste verbinding j brengen lusschen Zuid-Beve- Zeeuwsch-Vlaanderen, ter vervari- if provinciale bootdiensten tus- gedeeilen van Zeeland. Kaar n. van deze overwegingen beeft een kundige een tunnel voor het ver- f(wK richtingen onder de Wester- nlworpen en een financieele basis plan ongezet. Blijkens dezen opzet L kosten van aanleg niet veel meer jan de gekapitaliseerde jaarlijk- 1 Irn van de exploitatie der sloom- 0p de Westerschelde, van 'korten het rijk 80 pCt. voor zijn jneenil, en de provincie 20 pCt. tie die een lengte van 4200 meter zou is «edacht (U9schen Hoedenskerke iizen, een van de weinige plaatsen (slerschelde, waar zich geen geulen [binken bevinden. De kruin van de pi volgens het ontwerp ten minste t beneden het laagste waterpeil ko- cdjt de tunnel aan de scheepvaart «•rijkheden in den weg zou leggen, jm bevindt zich nog in het eerste van voorbereiding. Verwacht iter, dat spoedig een comité in het i| worden geroepen om te trachten wezenlijken. e vaatttellhig door Georganiseerd Overleg niet wenechelijk. dezer dagen gehouden vergadering Senlrale Commissie voor Gcorgani- rerleg in Ambtenarenzaken werd bet volgende, door de regeering (voorgelegd vraagpunt: of hel aan- verdicnt hel Bezoldigingsbesluit ke Rijksambtenaren periodiek, b.v. iji jaren, opnieuw te doen vast- itvoord van unaniem ontkennend, (algemeen van gevoelen, dal een (periodieke vaststelling niet in het ■an de ambtenaren zou zijn Be nd de Regeering in dien zin in !.p reede iraagpunl luidde: of, en zoo ■verre het noodig of gewenscht moei' geacht, initiatief-voorstellen van in rale Commissie zitting hebbende ié< welke voorst dien tot dus- tsteeds op de agenda, doch wol op tl ingekomen stukken werden ver ft zoodanig eventueel werden be- - terstond als onderwerp van be- gop do agenda voor eenige verga- wrmelden, zonder dat zulks dan l'iceert, dat de Regeeringsdelegati» teel welwillend of althans niet ijzend tegenover staal, uien V3n dit vraagpunt slaakten 'J en werd besloten, dat de Re- Wegatie het v66r en tegen ter udc Regeering zon brengen, werd behandeld het aan de Cen unissie toegezonden verslag van de Msie voor de arbeidsovereenkomst '(personeel werkzaam op arbeid-*- Jiniig werd door de Commissie he il in dit verslag neergelegd advies 're te maken en aan de Regcering 'C'ing te geven, de noodige regolin- dlende de gevallen, waarin en do ven waaronder tewerkstelling \an «neet op arbeidsovereenkomst kan ebbenvast te stellen in overeen- met de in hel verslag vervatte h indiening van het ontwerp stenut "'J|a nJar aanleiding van het ver ft de minister, dat de indiening 'etsonuverp steunt teh. dat in het bij de Kamer jj» ontwerp—Drankwet een nadere getroffen, voor de z.g. ven- ptergunningen; 1 de geoorloofde veronderstelling dat ea "wp door de Kamer in behande- yden genomen; L herweging, dal het niet wel .oorden zou zijn een vonnis over «gunningen te executeeren, terwijl Om dat vonnis te herzien, aan- minister zijn voorstel Pc herziening handhaven. S8 van dit noodvoorstel door raw u r*p'in& v»n de gevolgen ..L ","er vennootschapsvergun- oet og den minister overwegend 'k.rJu^?..Ta" er n'ets te regelen, Ntjft. dat de bedoelde ver- r»!r ^6n tweede zou. in- getuig werd voorgesteld wat Tv" °E van «t e6 iter uofgeen te dien aanzien Penbare behandeling gereed st Jr,!rDrankwet voorkomt morden geloopen op de e'mg van laatstbedoeld ont- 1 zou de minister be- verdedigen. Stndiebelangen moeten wijken voor enkele militaire belangen. Naar gemeld wordt heeft de minister van Onderwijs K. en W. een schrijven verzonden aan directeuren van hoogere burgerscholen, lycea, rectoren van gymnasia en hoofden van bijzondere onderwijsinrichtingen, welke rijkssubsidie ontvangen, waarin wordt ver zocht, medewerking te verlcenen inzake da opleiding bij liet instituut van vooroefening van leerlingen van hun onderwijsinrich tingen. Gebleken is toch, dal deze leerlingen ge dupeerd zijn, doordat hun geen gelegenheid werd gelaten de militaire oefeningen bij le wonen. Wol degelijk wenscht de minister rekening le houden met de studiebelangen van hen, die een bewijs van voorgeoefend heid gillen verkrijgen, doch er zijn, volgens den minister, enkele militaire belangen, dia liet noodzakelijk maken, dal de studiebe langen wijken, o.a. verplichte militaire afslandsmarsclicn. Vercenigde vergadering van Groepsbesturen te 's-Gravenhage. Te 's-Gravenliage heeft onder leiding van den heer Ed. G. Scliürmann, een vereenigde vergadering van Groepsbesturen van den Kon Xed. .Middenstandsbond plaats gehad. Besloten werd o.m. de Commissie tot versterking der Bondsfinanciën om te zetten in een Reorganisatie-Commissie, welke ver schillende vraagstukken van organisatori- schen en financieelen aard nader onder 't oog zal zien Mei voldoening werd geconstateerd, dat verscheidene aangesloten vereenigingen reeds een aanvang hebben gemaakt met het voeren eener hernieuwde actie tegen het geven van cadcaux aan fancy-fairs e.d. en liet plaatsen van advertenties in gelegen heidsdrukwerken door winkeliers. Dit stre ven zal bovendien door do beide andere middenstandsbonden worden overgenomen. Besloten word len aanzien van liet ver slag der Staatscommissie inzake het cadeau stelsel aangenomen conclusies ter kennis le brengen van den Minister, den Midden- standsraad, en ze te behandelen in de Com missie van Overleg uit de drie midden standsbonden. De vergadering was unaniem van meening. dat de bestrijding der uit wassen van Tiet cadeaustelsel, dat zich den laatsten tijd weer sterk verbreidt, steeds urgenter wordt. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de wensclielijkheid eener nadere rege ling van het aulomatemvezen, op de wijze, zooals Dr. G. J. Olten in zijn to Groningen uitgebracht prae-advies heeft aangegeven, n.l. door den automaat (e beschouwen als oen verlengstuk van een gevestigd winkel bedrijf. In dit verhand werd ook de vraag onder 't oog gezien, in hoeverre de gemeente besturen bevoegd zullen zijn om na in werkingtreding der Winkelsluitingswet aanvullende regelingen ten aanzien van het aulomatemvezen hij verordening le treffen. Hieromtrent is inmiddels aan den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid om voor lichting gevraagd. Het vraagstuk is infus- sclicn in liet georganiseerd overleg der drie middenstandsbonden gebracht, waarnaar ook de cemclU9ies, aangenomen t.a.v. de ge meentelijke bedrijfswinsten verwezen wer den. Voorls zal in den geest van het ge nomen besluit cen rondschrijven worden gezonden aan alle besturen van gemeenten, die bedrijven exploiteeren. De door een bondscommissie ontworpen voorstellen lot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een aantal bepalingen in het Derde Boek (overtredingen) tegen do oneerlijke concurrentie zullen aan den Mi nister van Justitie worden voorgelegd. Ingevolge liet «besluit om een onderzoek in fe stellen naar de mogelijkheid cn wen- scholijkheid eener Wet op den Kleinhandel regelende o. m het uitverkoopwezen, het cadeaustelsel, de veiling misbruiken, ver- koopen onder valsche voorgevens zal nader overleg plaats hebben lusschen het Bondsbestuur en de voorstellende organi satie, de 's-Gravenh. Winkeliers-vcreeniging In een commissie, welke de mogelijkheid van oprichting van een niiddenslandshuis, voor onbemiddelde middenstanders in ruste, zal onderzoeken, werden benoemd de lieeren W. C. Emons (Hilversum). A. Ingenool Jr ('s-Gravenhage) en Sindram (Hoorn). De commissie zal bevoegd zijn haar arbeidsveld uit le breiden, b.v. tot de pensioenverzckcring voor kleine zaken- menschen. Aan het Algemeen Bestuur zal de benoe ming van een permanente commissie voor de organisatie der middens lands jeugd wor den overgelaten. Do jeugdvereenigingen zullen daarin door een afgevaardigde van do stands- en een van de vakgroepen worden vertegenwoordigd. Hierna werd liet Huishoudelijk Regle ment eenigszins gewijzigd Het congres en de A'lgemccne Vergadering zullen op 30 Juni, 1 en 2 Juli te Zandvoort worden gehouden. Op het gevaarlijke asphalt-dek van den Rijksweg lusschen Balhmen en Deventer (daar waar onlangs nog een auto-ongeluk mei doodelijken afloop plaats vond) worden thans bij sneeuwval en vriezend weer proe ven genomen met kaïniet (een kunstmest- soort) ter oplossing van sneeuw en ijzcl. Naar de voorloopige resullaten te beoor- deelen lijkt het raiddel zeer bevredigend le werken, zoodat het aanbeveling verdient er op ruimere schaal ook elders proefnemingen mee te doen, waar sneeuw en ijs asphaltwe- gen gavaarlijk maken voor 't snelverkeer Afwijzend advies van het georganiseerd overleg. In haar dezer dagen gehouden vergadering van de bijzondere commissie voor georgani seerd Overleg voor de dienstvakken der di recte belastingen enz. en der registratie enz behandelde de commissie het verzoek van den Minister van Financiën om advies over liet denkbeeld van een reorganisalie van den belastingdienst in dien zin. dat de invoer rechten en accijnzen van het dienstvak der directe belastingen, enz. worden afge scheiden en de diensten der directe belas tingen en die der indirecte belaslingen wor den samengevoegd. De commissie besloot na ampele bespre king den Minister te adviseeren bovenbe doelde reorganisatie niet door te voeren Voorts werd een advies samengesteld in zake toelagen en vergoedingen voor kas houders en kassiers De (hans toegekende bedragen zouden moeten worden gesplitst in een toelage voor het bijzondere karakter der werkzaamheden en een vergooding voor cventueele kastekorten. De overige punten van de agenda werden aangehouden lol de volgende vergadering. Tie voorbereidingen voor het nationaal congres voor vakopieidingsvraagstukken, dat georganiseerd wordt door de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland en dat in Augustus a.s. te 's Gravenliade zal gehou den worden, vorderen reeds belangrijk. De Grafelijke Zalen op het Binnenhof zijn voor het Congres beschikbaar gesteld, aan Rijk. Provincie en Gemeénten is subsidie gevraagd, een aantal vereenigingen ver klaarden zich bereid medewerking, ook financieel, te verleenen. Verschillende studie commissies zjjn ingesteld en een speciale commissie van voorbereiding, ook van de persaangelegenheden, bestaande uit de liee ren .1. M. Steffelaar, .J. de Kanter en G. E. E. Knijntjes (Leiden), is in dmkke actie. Aan tal van vereenigingen en personen is gevraagd zitting te willen nemen in sub commissies ten einde te beslissen over de keuze van prae-adviseurs. De in studie ge nomen punten zijn: bekwaamlieidseischen voor leerkrachten bfj de vakopleiding; in richting van het avondnjjverheidsondenvrjs: invloed Man vak-organisaties bij de vak opleiding; leermiddelencentrale; opleiding van machinisten ter koopvaardij; opleiding bif de binnenvaart; onderzoek van beroepsge schiktheid bij opleiding in vakschool of bedrijf; resultaten van de Nijverheids-onder wijswet; vakopleiding aan volwassenen; vak opleiding in het bedrijf met aanvullend en aanpassend Nijverheidsonderwijsvoorlichting bij de keuze van beroep en vakopleiding; vooropleiding in de Vakschool met aan sluitende opleiding in liet bedrijf; vraag punten van vakopleiding en huishoudonder- wijs voor meisjes; Zeevaart-onderwijs. De conclusies door deze subcommissies genomen, worden door een speciale des kundige voorbereidingscommissie behandeld en daarna aan het Congresbestuur voor gelegd. De keer Mathol de Jongh te 's-Gravenhage is secretaris der voorbereidings-commissie en als bijstand van den algemeenen secre taris van het Congresbestuur G. E. E. Knijntjes is benoemd de beer Mr. E. P. Uittenbroek te Leiden. Reeds is van zooveel zijden medewerking tcc-gezegd, dat verwacht mag worden, dat het Congres zal slagen. Bij Kon. besl. is aan mr. C. van Loo- keren Campagne, op zijn verzoek, met in gang van 1 April eervol ontslag verleend, uit zijne betrekking van officier van jus titie bij de rechtbank te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de vele door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten; en is benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar mr. E. II. Hijmans, thans in gelijke betrekking te Winschoten. Tot directeur der lichtbedrijven le Alkmaar is gisteren met 14 tegen 5 stem men door den gemeenteraad benoemd de heer A. J. Hofman, directeur der gemeente lijke lichtbedrijven en van het waterleiding bedrijf le 's-Hertogenbosch. Het 10de postvliegtuig heeft heden vanuit Balavia zijn retourvlucht naar Hol land aangevangen. Het vertrok om <5 uur f2 van Tjililitan en heeft aan boord 126 Kg. post en 1 Kg. lading. Bij Kon besl. is a. bepaald, dat Hr. Ms. torpedojager van Nes, bestemd voor den dienst in Ned.-Indië, op cen door den Mi nister van Defensie te bepalen datum fe Rotterdam zal worden in dienst gesleld; b met dien dalum het bevel over genoemden bodem opgedragen aan den kajsitein-1 uit. ter zee E. A. Vreede Op een navraag naar aanleiding van de tegenspraak van het Amerikaansch ge zantschap te 's-Gravenhage ontving Reuter gisteren hel volgend telegram uit Was hington: Mac Chesney is aangewezen als gezant van Amerika te 's-Gravenhage. maar zijn officieele benoeming is nog niet afgekomen. 8949 ZIE DE SPECIALE ETALAGE Gisteren is te Meran (Italië) op 60-jarigen Ieeftjjd overleden de heer Ludwig van Heek, oudste lid van de bekende 'Enschedésclie textielfirma van Heek en Co. De over ledene was een zeer bekende figuur in industrieele kringen in Nederland De heer Ludwig van Heek was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Uit St. Anna Parochie meldt men aan de N. R. Crt.: Eergisteren zijn ten gemeentehuize van het Bildt, op uilnoodiging van en door den burgemeester, den heer Poppinga, weer be sprekingen gevoerd met de beide partijen, werkgevers en werknemers, betrokken bij de staking der landarbeiders te Oude Bildt- zijl. Het slot der onderhandelingen was, dat de partijen de beslissing in hel geschil in handen legden van den burgemeester. Het overleg, dat door de vertegenwoordigers der landarbeidersbonden nog nader moest wor den gepleegd, heeft geleid tot bevestiging van de voorloopige toezegging. De burge meester heeft thans uitspraak gedaan, dal het uurloon 28 cent zal bedragenoverigens blijven de oude arbeidsvoorwaarden gelden. Het conflict, dat reeds dateerde van 19 Mei 1930, is daarmee geëindigd. In het schoenenvak heeft zich een ver eeniging v. vertegenwoordigers gvormd, die ten doel heeft de „vak-belangen" van den vertegenwoordiger in genoemd vak te be- hartigen. Het gekozen besluur beslaat uit de vol gende heeren: II. Andriesse, Deventer, voor zitter: J. Diamant Amsterdam, secretaris, H. Poot Jr. Amersfoort, penningmeester, en verder de heer H. Calo Amslerdam, II. Stern. Assen, J. A. Bruning Arnhem en J. Soer Assen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Drummend over zijn reis door Zuid-Amerika De regeling der Oosteniijksche-Hongaar- scke voor-oorlcgsche schulden. Gisteren heeft sir Eric Drummond, de secretaris van den Volkenbond, de pers zijn indrukken medegedeeld over zijn reis door Zuid-Amerika. Hij wees er op, dal het openbare leven in Zuid-Amerika in nog grootere male dan dat in Europa van den ongunstigen econo- mischen toestand le lijden heelt. Aan spr. werd meermalen de vraag gesteld of de Volkenbond ook bij machte zou zijn Zuid- Amerika van de malaise te verlossen Spr. heeft hierop steeds geantwoord, dat Zuid- Amerikaansche stalen ongetwijfeld indi rect voordeel zullen hebben van alle maat regelen, die door den Volkenbond zullen worden genomen ten behoeve van de be strijding van de economische crisis in Europa. Zoo nu en dan heeft spr. m Zuid- Amerika de opvatting hooren verkondigen, als zou er binnen afzienbaren tijd in Europa een nieuwe oorlog uitbreken. Hij heeft ge tracht deze pessimistische uitlatingen te weerleggen met de mededeeling, dal alle Europeesche volkeren bezield zijn met vre deswil, hetgeen duidelijk tot uiting komt ij) de bescheiden der Europeesche Studiecom missie. De in Zuid-Amerika bestaande vrees, dat de toestand in Europa het economisch leven in Zuid-Amerika in ongunstigen zin zou beïnvloeden, heeft hij getracht te be zweren door erop te wijzen, dat het werk van de Europeesche Commissie zich binnen het kader van den Voikenbond voltrekt en men er dus niels van te vreezen heeft. De in Zuid-Araerikannsche Staten be staande ontevredenheid over den Volken bond heeft lljans plaatsgemaakt voor critiek op de samenstelling van den Vofkonbond?- raad. Voor alles criliseeren de Staten het onderscheid lusschen permanente en niet- permanente leden van den Volkenhonds- raad. Spr. heeft hierop geantwoord, dat d? Volkenbond steeds democratischer wordt, wat in de toeneming van het aantal niet- permanonte leden van den Volkenbond tot uiting komt, waarin a'lle leden, permanent of niet. gelijke rechten genieten. Hij hoopte op Argenlinië's terugkeer tot den Volkenbond. Hot economische Volkcnbondscomitê heeft de kwestie van dumping besproken, ook in verband met de vraag of anti-dum ping-maatregelen vereenigbaar zijn met het beginsel van de meest begunstigings clausule. Een ondercommissie bestaande uit de gedelegeerden van Duitschland. Japan, Oostenrijk en Zweden zal in de volgends zitting van het economisch Volkcnbonds comitê rapport over het gelieole dumping- vraagstuk uitbrengen. Te Parijs hebben heden onderhandelingen plaats gehad over de definitieve regeling der Oostenrijksch-Hongaarsche vooroorlog- sche schulden tusschen de vertegenwoor digers van de belanghebbende staten. Een regeling is onderleekend door de ver tegenwoordigers van Roemenië, Zuid-Slavië, Oostenrijk, en Tsjecho-Slowakije eenerzijds en de vertegenwoordigers der gevormde syndicaten in Frankrijk, België, Nederland, Italië en Zwitserland anderzijds. Gelijk men zich herinneren zal, was na de Haagsche conferentie een rest van 2 mil liard papieren kronen ongeregeld gebleven. De liquidatie dezer schuldvorderingen vormt het onderwerp van de onderhavige over eenkomst Roemenie, welks aandeel 700 millioen papieren kronen beloopt heeft zich verplicht jaarlijks een som van 1 millioen zevenhon derdduizend Zwilsersche franken gedurende 25 jaar te betalen Zuid-Slavie, dat 44 mil lioen schuldig is. zal vanaf 5 Januari 1957 op een basis van 4,5 Zwitsersche frank voor 100 kronen beginnen fe betalen. Hongarije, de voornaamste schuldenaar met 1.400 mil lioen kTonen is niet toegetreden tot deze over eenkomst, op grond waarvan de verdrags partijen verklaren, dat dit slechts cen voor loopige overeenkomst is, welke eerst van kracht kan worden, wanneer ook Honga rije tot de overeenkomst toetreedt. De wensch is uitgesproken zoo spoedig mogelijk lot een definitieve regeling te ko men op een in Den Haag te houden conferen tie, waarbij dan van Hongarije een loyaie houding wordt verwacht. DUITSCHLAND. Im Westen nichts Nenes blijlt verboden. Bezoek aan Weenen Rede van Severing. Rijksminister Wirth heeft gisteren in den Rijksdag een uitvoerige rede uitgesproken, die door liet eigenaardig slot algemeene op schudding gaande maakte Na een lange uil- eenzelling over het communisme cn de jeugd verklaarde de minister, dat hij voor zijn persoon tegen censuur was. Geen staat kan echter het geweldige propagandamiddel, dal de film is, geheel zonder controle laten. De film Das dritte Reich heeft de kwestie van toelating van politieke films actueel ge- gemaakl. Deze kwestie is volgens den mi nisier eigenlijk slechts van ondergeschikt belang. De politie, zeide de minister, was veel le goed om haar voor de bescherming van zulke films te gebruiken. Een pacifis tische film als lm Westen nichts Neues be hoorde in den grond het recht van vertoo ning te hebben, maar men kon er nog over twisten, of ook niet deze film de oorlog ver heerlijkt. (sic I Spr. zeide, dal hij zich tot taak gesteld had na te gaan of de politieke almosfeer fhans geschikt is geworden om deze film vrij te geven. Hierop heeft spr. echter ontken nend moeten antwoorden. De Schupo's is naar spr.'s oordeel le goed om haar krach ten in dienst te stellen van de bescherming van dit filmwerk. Het is een gebiedende eisch, dat de macht van den Staat niet door het wijden van aandacht aan allerlei bij- komsligheden wordt gefnuikt. Onbevredigend blijft de handhaving van het verbod 9 Naar in Weensclie parlementaire kringen verluidt, zullen de Duitsche Rijkskanselier Bruening en de minister van Buitenland- 9che Zaken, dr. Curlius. op 3 Maart a.s. een officiqpl bezoek aan Weenen brengen. In het Pruisisch ministerie van Binnen- landsche Zaken is een conferenti gehouden van Opper-presidenten, Regeerings-pre9iden- len en Politie-presidenlen van Pruisen. De Pruisische minister van Binnenland s-die Zaken, Severing, hield een rede over de jongste politieke gebeurtenissen, zooals den uittocht van de Duitsch-Nalionalen en Nat. Socialisten uit den Rijksdag en het op handen zijnde Volksbegehren van Stalil- helm. Bond van Frontstrijders. Do «Pruisi sche auloriteilen zien den toestand noch precair, noch zorgvol in doch zeide spr. wij willen er bij dezen Voor uitkomen, dat wij tegen iedere schending van de be staande wetten met alle ten dienste staande middelen zullen optreden. Voor de Natio naal Socialisten, wier aanvankelijk parool „aanvallen' waarschijnlijk reeds is omge zet in „verdedigen" behoeft in den grond geen vrees te beslaan, doch de Nationaal- Socialisten dienen (e weten, dat de politie hen voortdurend gadeslaat. Het gaat er dan ook om tegenover de buitenwereld te be wijzen, dat er in Duitschland geen toe standen heerschen, die rijp zijn voor een staatsgreep of iels dergelijks. ENGELAND. Roudom de werkloosheid. Hel Lagerhuis heeft gisteravond met 279 tegen 218 stemmen in tweede lezing het wetsontwerp goedgekeurd waarbij het voor schot van den 9laat aan het werkloosheid?- fcnd9 met 20 millioen p.sl wordt verhoogd. Gisteren hebben MacDonald cn andere ministers met de vertegenwoordigers der werkgeversverenigingen de kwestie hespro- ken om goede betrekkingen le onderhouden lusschen werkgevers n arbeiders, ten einde industrieele geschillen te vermijden tijdens de tegenwoordige depressie. Vervolgens heeFt MacDonald onderhandeld met den Raad van h l Vakvereenigingscongres. In zijn bespreking met de patroons, merk te MacDonald op dat de uitsluiting in do lexliel-industrie te Burnley om een betrek kelijk gering geschilpunt weer eenige mil- lioenen aan orders, winst- en loonderving had gekost en vroeg de patroons, wat zij dachten van een gemeenschappelijke actie van regeering, patroons en werklieden om in deze tijden den vrede in de industrie te beware. Van patroonszijde werd geantwoord, dat geen woorden van den premier noodig wa ren geweest om den economischen nood te schilderen, noch de noodzakelijkheid de in dustrie voor verdere conflicten te behoeden. De federatie was in beginsel voor het denk beeld der regeering, maar veel zou afhangen van het inzicht van het vakvereenigings congres. MacDonald antwoordde, dat hij hoopte dat beide partijen elkaar eerst zouden polsen en dan misschien een comité benoemen, dat alle geschillen in den aanvang zou trachten te smoren.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13