cieele kennisgeving stadsnieuws. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 No. 21756 eerste blad. Het Voornaamste Nieuws van heden. VlSSPHERiJ-BERIPHTEN. Jaarffanff EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN? fl« per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar (schappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere ferlenliSn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentién uitsluitend vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een trimum aantal woorden van 80. isso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven fSs porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. i Bureau Noorüeindspletn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt! Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. miner bestaat uit DRIE Bladen hinderwet. .meester en JVethouders van Leiden Ier algemeene kennis, dat door hen Ssang op het verzoek van: a. de N.V. [iriek „Nutrix" om vergunning tot jchten van een fabriek voor het ver ren vaa biscuits, pepermunt, drops het perceel Hoogewoerd Nis. 24, b Nis. 1 en 1527; b. A. J. Meys, om ung tot het oprichten van een sme- het perceel Doezastra-at Nis. 3335. E Nis. 1130, 1649 (ged.l en 1650; loete, om vergunning tot het oprich- een Vasscherij, strijkerij en ververij perceel Haagweg No. 11, Sectie M. 16. is verdaagd. 9781 i VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. a 19 Februari 1931. IISCHE VOORDRACHTEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. liacht van prof. Van Vollenhoven. rarond heeft, in de reeks der Indi- cordrachten, prof. Van Vollenhoven groot-auditorium van het academie- gesproken over; „Groei van den an regeeringsvorm" (16021931). jover den tragen groei der Indische stelling en het ontbreken van ge- t met gemeenteraden, van kies- i-jz) waarover velen zich beklaag- 1900, stelde spr. vooreerst de reeks -atkundige scheppingen van na 1903, !ind gewerkt door Van Heutsz' ex- olitiek (1904) en door de inlandsche (1908), en thans in actie onder i van: „staatkundig" deel der be- rorming. :er den regeeringsvorm der V. O. ,..e en de gewijzigde voortzetting ien vorm tot ongeveer 1850 stelde bevoogding van de Indische regee- Joor invoering van een werkzaam li der Staten-Generaal (1848, 1864) bevoogding van het inlandsch re- testuur door invoering van een toezicht van een verbeterd ambtenaren van binnenlandsch be- '1864); veranderingen, die een halve later, toen zij doel getroffen hadden toestanden geheel gewijzigd waren, overgaan in geleidelijke ontvoog- ,.aii de Indische autoriteiten (volks- ta Batavia, 1918) en in geleidelijke tiding van het bestuur der intand- "loolden (1918). Ook deze hervorming is in actie, ten deele onder den naam ambtelijk" deel der besluurshervor- beeld van den groeienden regeerings- is echter onvolledig, als men niet let op de nadeelen, die men sinds ten deele onbewust, heeft toegebracht inlandsche dorpsgemeenten, Ooster- vorstenrijkjes, enz. Zonder dorpsher- ^Jaidschapsherstel enz. zou men. naar '^^r.ing van veie mannen der prnctijk. regeeringsorganisatie krijgen op lee kten. ZILVEREN JUBILEUM. piSHNAMURTI IN LEIDEN. on morgen heeft de heer J. Krishna- gelijk bekend, momenteel een F door Europa onderneemt, vanuit Kaag een uitstapje naar de Sleutelstad pt en hier o.m. een bezoek gebracht Academie en Rijks Etlhnographisch 13 aan Rapenburg 57 De heer ;nannirtiy die werd rondgeleid door een -eidsch student, den heer Van der uit Rotterdam, bezichtigde in h*t ;fde afdeelingen China en Japan. PE OVERGANG AAN DEN WlNSBURGERWEG. J 'thand met de klacht over den de- I va waarin de ophaalboo- l M°n overweg aan den Rijnsbur- L'-jeren- wor<^t ons van gezag- fcr 1 ^er'c^^ dat *n de ^e" Krr ^eZe binnen menige maanden L n^en door nieuwe, welke door electriciteit op en neer worden De heer C. Klay. De hoofdagent van politie. C. Klay vierde gisteren zijn zilveren jubileum in politie dienst. De politiemannen zijn het er onder elkaar wel zoo goed als geheel over eens, dat Klay een der beste kameraden van het heele corps is en zij hebben dit dan ook tijdens de huldiging, die gistermiddag in de l'beoriezaal van het politiebureau plaats bad ondubbelzinnig laten blijken. De eerste woordvoerder was de heer van der Heyden, die 9prak namens hel geheele corps en er op wees da t 25 jaar bij de «poli tie in ,,een glazen kastje" gediend te hebben, geen senecure is. Over de capaciteiten van den jubilaris als politieman wil spr. het niet hebben Daartoe acht 'hij zich niet bevoegd al wil hij wel wijzen op de voor de vroegere jaren buitengewoon snelle promotie van den heer Klay. Overigens prijst spr. de kameraad schappelijkheid van den jubilaris en felici teert hem hartelijk met zijn jubileum, daarbij den wensc-h uitsprekende, dat hij de rest van zijn diensttijd met dezelfde opgewekt heid zal vervullen. Namens het corp9 biedt spr. een fraaie klok aan. De heer Uitendaal sprak daarna namens de afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Politie Bond. Spr. zeide dat de afdeeling zeer vereerd is met een lid als de jubilaris-, een lid van weinig woorden maar met groole werkkracht en daarbij een keurig en voor beeldig politieman. Spr. biedt een gouden horlogeketting namens de afdeeling aan. Inspecteur W. G. Weyers 9prak namens liet recherche- en administratief personeel. Bij jubilea is het meestal de gewoonte, aldus spr., dat het goede breed wordt uitgemeten en naar de keerzijde niet wordt omgezien. Bij dezen jubilaris is echter een dergelijke eenzijdigheid niet noodig. Zelden heeft spr. een plichtsgetrouwer ambtenaar ontmoet. De burgemeester had geen betere keus kun nen doen toen hij den heer Klay benoemde. Spr. feliciteerde zoowel den heer Klay als zijn echtgenoote 'hartelijk en bood namens het recherche- en administratief personeel een gouden horloge aan. waaraan hij per soonlijk een vulpotlood toevoegde als een bewijs van hoogachting en sympathie. Na.mens de Welbekende Cato" blijkbaar de werkster in het politiebureau, bood de heer van der Heiden nog een mooi kussen aan. De rij van spreker? werd gesloten door den hoofdagent Klut. die namens de hoofd agenten een fraaie lamp aanbood Overstelpt en ontroerd door zooveel goede woorden en geschenken sprak de jubilaris een kort woord van dank, waarna allen gelegenheid kregen hem en zijn fami lie te complimenteeren. Het politiemuziekgezelschap onder de persoonlijke leiding van den heer Bolderdijk luisterde de plechtigheid op. wij zullen het steeds meer gaan beseffenl Het koor heeft onder zijn leiding merk waardig goed gezongen: ook zonder dat hem een reputatie van groote kunde van uit Amsterdam, 't Gooi en Utrecht was voorafgegaan, zou het onmiddellijk gevoeld zijn: hier dirigeert een eminent musicus, een geboren koordirigent, die zich ook als begeleider van het koor en den solist Boris Pelsky op begaafde wijze onderscheidde. Er zal bij andere concerten voldoende gelegen heid zijn, in details te wijzen op hetgeen de heer van der Horst als dirigent beteekent. Hier slechts een algemeen oordeel elk nummer wordt muzikaal zoowel als literair ontroerend schoon vertolkt en tot 'n open baring: daar is wel weinig, dat veronacht zaamd wordt. Zou men de uiterst moeilijke pianissimo inzetten bijv. van Schumann's „Sommerlied" nog accurater en teederder kunnen wenschen of hier en daar de con sonanten nog meer geprononceerd, zou men al hier en daar de klank der vrouwenstem men nog weeker willen hooren die der bronzen bassen doet weldadig aan! dit alles zijn slechts kleinigheden, omdat men voelt, waar het bij zulk zingen om gaat: een zoo zuiver mogelijke interpretatie van elk werk in ieder genre, getuigend van muzi kale distinctie van zeer hooge orde! Hoort de zangers in een subtiele Schumann, hoort hen in een dier sloere. indrukwekkend-1 oud-Hollandsche liederen of in die kostelijke en kostbare composities der oud-Franschen- het is voornaam en edel. tot in finesses uitgewerkt. Zó5 opgeval en consciëntieus overdacht, terwijl het daarbij levend, frisch en nimmer doodgestudeerd wordt: men hoort, het hier te weinig! Slechts enkelen zullen in staat zijn, hun bedoelingen in korten tijd zoodanig te benaderen, zelfs me nigmaal reeds te verwezenlijken. Wij zijn er zeker van dnt de heer van der Horst nog hoogcr idealen heeft en zeker dit koor op den duur nog meer perfectioneeren wil en zaïl, doch nu reeds kunnen wij tevreden zijn! Het wellicht wel wat Ie groote pro gramma toonde een groote verscheiden heid. waarin het koor reeds op een bewon deren swanrdiee wijze tallooze schakeerineren weet uit le drukken. Het publiek heeft dan ook on hartelijke wijze zijn dank betoond en blijk gegeven de waarde dezer muziek uitvoering ten volle te beseffen! Slechts het j ritselen der groote programma's werkte tij- dens de uitvoering eenigszins storend. De heer Boris Pelsky had wegens onge- I steldheid de clementie dei toehoorders inge- roepen, doch heeft in zijn oud-Ttaliaansche aria's en zijn Russische liederen afdoende bewezen, dat een goed zanger, die zijn techniek beheerscht. geen griep behoeft te vreezen. Zijn prachtig geschoolde bariton- j stem klonk wellicht zachter dan gewoon- lijk en iets gevoileerd doch dat gaf juist i een groote bekoring, vooral in Scarlatti's j ,,Son tulta duolo" en het weemoedige Step- j 'penlied van Gretsjaninow Het timbre dezer stem is van een weinig gehoord charme, de voordracht van dezen zanger blijkt in hooge mate kunstzinnig, daarbij gedistingeerd en doorleefd Het musiceeren met den heer van der Horst was edel getuigde daarbij van een intuïtief aanpassingsvermogen Ook de heer Joh G. de Jong uit Amsterdam gaf in de bekende Brahms Rhapsodie op. 79 en een te weinig gespeelde Turina, blijken van een hoogstaand pianistisch kunnen. Deze Volksbijeenkomst behoorde tot de beste, die wij tot nu toe hoorden: de heer TI arm sen kon dan ook oprecht voor aller medewerking dank zeggen! ZESDE VOLKSBI TEEN KOMST. Een parel nit 3e serie! Wij welen het reeds lang de Commissie voor de Volksbijeenkomstpn biedt ons ieder jaar veel en velerlei, maar bij alle waar deering voor de apdore avonden moet toch wel gezegd, dat het concert van gisteren zich verre verhiei boven het usantieele peil! Men was eT n 1. in geslaagd het Gemengd Koor „Sursum Corda" te engageeren en de Leidenaars weten, wat dit zegt; immers, deze vereeniging bezit hier reeds sinds jaren een uitstekende naam. Het beteekent een avond van uitzonderlijk zanggenot, zooals het in onze stad te weinig wordt ge hoord! Van welk een grootp waarde het is zoowel voor Sursum Corda zelt als voor het muzikale leven in het algemeen dat het koor er in slaagde den heer Anton van der Horst uit Hilversum als dirigent te winnen, heeft men gisteren reeds ervaren en HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nienwe inschrijvingen: Roozen van Bakel, Hoofdstr 249. Sassenheim, Bloem- hollenhandel en export Eigenaresse- mevr. de Wed G M. van Bakelvan Lith, Gef- fen. Gevolmachtigde H N. M. Roozen, Sassenheim (Beperkende bepalingen.). Fa P S van der Bvl, Dorpstraat 137, Zevenhoven Aanleg en reparatie van electr installaties en apparaten. handel in en reparatie van rijwielen, motoren en automobielen. Eigenaar- P S van der Bijl. Zevenhoven Electriciteit- en Gasmaatschappij v.h. De Vries en Stevens, Breestraat 24, Leiden. Uitteredende procuratiehouder. M. D J. Helder, Leiden Nieuwe adjunc-directeur: M. D J. Helder. Leiden N.V. Leidsche Drukkerij in oprichting. Morschsingel 1415. Leiden Drukkerij. Bovengenoemde vennootschap is thans om gezet in een naamtooze vennootschap on der den naam: N.V. Leidsche Drukkerij (Ned. Staatscourant van 21 Januari 1931, bijvoegsel No 138). Directeuren A. van Hul- steyn, Voorburg en G. Chr. van Rijnswou, Leiden. Commissarissen- P. J. Eman. Lei den en J Tersteeg, Den Haag. Maalsch. kapitaal f.30 000, waarvan geplaatst en gestort f tö.OOO. Rijnlandsche Bazar Gebr. Raaphorst, v Mandersloostraat 2, Alphen a. d. Rijn. Land bouwartikelen. huish art. enz. Uittreden de Vennoot- D Raaphorst Sr., Alphen a. d. Rijn. Nieuwe Vennoot: B. Raaphorst, Al phen a. d. Rijn KON. NED. MAATSCHAPPIJ v. TUINBOUW en PLANTKUNDE Gisteravond hield de afd. Leiden en Om streken van bovengenoemde Maatschappij in café-restaurant „In den Vergulden Turk, haar maandelijksche bijeenkomst. Niettegenstaande het slechte weer was de opkomst bevre digend. Bjj de opening wordt de heer C. A. Allers, als nieuw lid van het bestuur door den voorzitter, den heer J. G. Ballego gfcinstalleerd en deze spreekt daarbij het vertrouwen uit dat de beer Allers de be langen der afd. mede zal helpen bevorderen. De heer G. Lubbe Th.zn. wordt gefelici teerd met zijn behaalde Koninklijke onder scheiding op de Win'terbloemententoonstel- ling te Haarlem. Hierna volgt voorlezing der notulen, die ongewijzigd worden goedgekeurd. B(j de ingekomen stukken is een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin wordt mede gedeeld dat de W interbjjeenkomst zal wor den gehouden op 26 Febr. a.s. in een der zalen van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage. De heeren J. W. v. Zomeren, J. v. d. Berg en M. J. Esseveld, worden verzocht deel uit. te maken van de jury voor het puntenslelsel. Naar aanleiding van de inzendingen op de voorgaande vergadering ontspint zich een zeer leerzame gedachtenwisseling; het zijn voornamelijk de mooie Begonia Scharf- fiana van den heer Lubbe die uitvoerig besproken worden. Uit deze en de Begonia Metailica zjjn verscheidene zeer goede krui singen ontstaan. De nieuwe Hollandsche, Fk-ansche, Duitsche en Engelsche aanwinsten worden nauwkeurig onder het oog gezien. Na de pauze behandelt de heer Joh. Jonker de in de bus gevonden vraag„Wordt er bij stads- en wegenbeplanting steeds naar een vast plan gewerkt en wat is het beste plan". Op zeer duidelijke wijze zegt spreker dat men plant naar omstandigheden, dat men zich moet afvragen waarom plant men. Men doet het voor stads-verfraaiing, voor öe- schaduwing, voor het verkeer, ter beveiliging van den mensch. Hierbij worden zeer duide lijke voorbeelden naar voren gebracht. Spr. behandelt het planten van boomen langs wegen en grachten, het te nauw planten, vooral op onze singels waar een boomenrij, op voldoenden afstand geplant, waardoor men minder moet hakken, in do toekomst vol doende schaduw zal geven. Hoe ruimer men plant, hoe beter en gezonder de groei zal zijn. Verder deelt spr. nog mede dat in de nieuwe stadswijken, door de meerdere ruimte meer te bereiken valt door het aan brengen van muurtuinen, een boomenrjj voor de verkeersregeling enz. enz. Ereedvoeng wordt hierop gedebatteerd en de hier terstede gebruikte boomsoorten be sproken. De vragen aan den heer Jonker gesteld worden op bevredigende en des kundige wijze weerlegd. De heer J. H. Smit mocht voor een inzending Hyacinthen en Crocussen 10 pun ten behalen. Hierna volgde mot dank aan spr. en debatters, sluiting der vergadering. ACADEMISCHE SENAAT. Geslaagd voor het economisch candidnats- examen Indologie de heer J. D M. de Fre- mery (Den Haag). Tot abt-aclis van de V.V.S.L. is ge kozen mej P. W van der Mandele. Dinsdag 24 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C de Groot ln dienst trad bij de Electrische Grof- en Kunstsmederij en Technisch Bureau M. den Os en Zonen alhier Zondag a.s. zal het laatste concert in dezen winter in het Volkshuis gegeven worden Ditmaal zullen werken voor viool en piano van Chopin. Grieg. Brahms. Res- pigné en Debussy ten gehoore worden ge bracht. De violiste mej Annie de Haan en de pianiste Jantje van Wering zijn reeds goede bekenden geworden. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting huis of woning opneemt, binnen 24 uur ver plicht is daarvan kennis te geven aan ge noemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldslraat alhier geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur) Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raar van Arbeid vervait bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienst personeel, doch ook voor logé's enz. BINNENLAND. Ons parlementair overzicht (3de Blad). De nood der binnenschippers; gisting te Rotterdam (Binnenland, 1ste Blad). De vrije middag in het slagersbedrijf; wordt een bepaalde dag aangewezen? (Binnenland, 1ste Blad). Het schilderij „De Anatomische les" zal worden verdoekt (Gemengd. 2de Blad). Bij een aanvaring op de Lek is een pas sagiers- en een vrachtboot gezonken; alle opvarenden, waaronder vele schoolkinderen zijn gered (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. In Spanje is een kabinet Aznar gevormd (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Dreigt in Frankrijk een mijnwerkers staking? (Tel 1ste Blad). Nederlaag der Engelsche regeering in het Hoogerhnis (Buitenland, 1ste Blad). Vechtpartij in Oostenrijk's parlement. (Buitenland, lsle Blad). Met de a.s. Zomerdienstregeling der Xed. Spoorwegen wordt ook de aanslui ting van Leiden—Den Haag-it-Rotterdam naar Gorinchem belangrijk verbeterd, daar drie nieuwe treinen heen en terug wor den ingelegd wat een zeer groote verbete ring op dit baanvak beteekent. Bij den ontvanger der dir. belastingen te Leiden, 2de kantoor is een bedrag van f. 318.86 binnengekomen wegens gewetens- geld. Gisteravond had in de Manschappen- Cantine van de Boelenkazerne een Concert plaats onder leiding van den heer M. Bol derdijk, hetgeen welwillend was aangebo den door de Muziekvereeniging .,6 R.V.A." De muziek werd door de dienstplichtigen zeer op prijs gesteld, hetgeen duidelijk bleek uit het applaus na elk uitgevoerd nummer. De Lloyd-rapide van het s.s. „Palria" wordt morgenavond te 20 uur 42 te Den Haag verwacht. Gisteren stonden 1544- werkeloozen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 721 op hetzelfde tijdstip van hel vorige jaar. IJMUIDEN, 19 Febr. VISCHPRI1ZEN. Tarbot per K.G. f. 2.65—2 00; Griet p. kist van 50 K.G. f. 7536; Tongen per per K.G. f. 3.251.90; Groote Schot ber kist van 50 KG. f. 38—31; Middelschoi idem f. 4635; Zetschol, idem f 5941; Kleine Schol, idem f. 4817; Bot. idem f 156; Schar, idem f. 2217; Tongschar idem f 64, Roggen per 20 stuks f 48 28; Vleeten per stuk f. 418—3.30, Gr. Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 73; Middel Schelvisch, idem f. 67; Kleinmid- del Schelvisch. idem f 51; Kleine Schel visch, idem f 3817; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 6041; Gullen per kist van 50 K G f. 2313. Lengen per stuk f. 2.10106; Heilbot per K.G. f 175 1.50; Wijting per kist van 50 K G t 15 8; Koolvisch per stuk f. 1.100.28. Aangekomen 14 Stoomtrawlers: IJM 385 met f 2581; IJM 59 met f. 2531( IJM326 met f 2057. IJM 6 met f. 2527; IJM 331 met f 1736. IJM 5 met f. 2206; IJM 20 met f. 2011: IJM 290 met f 1533; IJM 57 met f 1289. IJM 4 met f 1689 TJM 63 met f 1493; TJM 102 met f 2129; IJM 12 met f 1248 en de loggers KW 70 met f 1020, KW 175 mei f 1043, KW 67 mei f. 1053 KW 127 met f 1309. KW 167 met f. 1181; KW 49 met f. 1252; KW 24 met f. 1248. Sch 190 met f. 1052; Sch 172 met f. 284 en 31 beugers; VI 85 met f. 1217; VI 103 met f. 198 besomming.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1