it den Leidschen Raad. Raadsel en de Prinses Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Februari 1931 Derde Blad No. 21754 KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. fn W. leggen de motie inzake de Zondagsrust naast zich neer et Huurnivelleeringsplan met groote meerderheid verworpen Een onverwacht spoedig einde. (Zitting van gisteren) IV: de burgemeester, mr. A. vart i' {jjïhuijzen. met kennisgeving de Iiceren [juivenhoven, Wilmer en Koole. OÓRZITTER deelt mede: aanleiding van de door den Raad -handeling der begrooting 1931 aan- motie van Uw medelid Mr, van retfende de toepassing van de Zon- lfn aanzien van het doen plaats van toneeluitvoeringen, bioscoop- ii|n,en muziekuitvoeringen en 'openbare vermakelijkheden, heett ]eïe van Burgemeester en Wethou- meerderheid besloten in de tot dus- olgde gedragslijn bij de toepassing Zondagswet vooralsnog geen wijai- hrengen. y\ ECK beireurt het, dat B. en TO. ■jjing hebben gehouden met dt n van de meerderheid van den _r herinnert er aan, dat de burge- destijds heeft toegezegd bij de toe an de Zondagswet rekening te houden met de wenschen van de heid der bevolking, zooals die door jnngen in den raad tot uiting zou ans genomen beslissing is mei die hg in strijd. Spr, blijft van meening groote meerderheid der bevolking n soepeler toepassing der Zondags- ÏOMEIJN vraagt of B. en TO. de mo- die tot deze beslissing hebben geleid kenbaar maken. OORZITTER geeft den heer Romijn veging een interpellatie aan te vra- AGENDA. unlen 1 tot en met 13 worden aan- a evenals de aan de agenda toege- roorstellen. Voorstel in zake verlaging van de len van de woningen, deel uitma- van verschillendo woningbouwplan- rens praeadvies op het adres van do te van te Leiden en Omstreken ge- Womngbouwvoreenigingen. tile. (231 'eer KOOISTRA herinnert aan de ienis der woningbouwverenigingen (meenten zijn door het rijk aange- toezicht te houden op die ver rei. Er is dus een band lussehen rereenigingen en de gemeenten is 'hakel. Daarom is het niet billijk ligingen, welke toch uitstekend 'ebben verricht, nu maar uit te scha- Zi had eer9t de overeenkomst tus- !i;i en vereenigingen moeten worden een, Spr. kan zic-h niet vereenigen door B. en W. voorgestelde nivel- der huurprijzen. Sommige vereeni- [vorden onbillijk behandeld. MAN sluit zich aan bij het beloog vorigen spreker. r PARMBNTIER is voor huurnivel- in het algemeen. Dat de eene ver- g daarbij iets voordeeliger uit is dan re, acht spr. niet zoo'n groot be- «r ELKERBOUT wil de termijn van 40 jaren, waarin tol verdere verlaging der huurprijzen zal worden overgegaan, bekor- ten tot 25 jaren. De heer WILBRINK maakt zich los van de dogmatische beschouwingen van B. en W. voor de verhouding tusschen rijk. gemeente en woningbouwvereenigingen. Wel kan spr. zich vereenigen met de wijze van huurver- laging, gelijk het college heeft voorgesteld. Het eerst in aanmerking voor verlaging komen de woningen met de relatipf hoogste huren. De lieer DE REEDE sluit zich aan bij het betoog van don vorigen spreker. Hij is het niet eens met den heer Kooi9tra, dal de ge meente alleen tnsschenschakel is tusschen rijk en woningbouwvereen. De gemeente zou in dat geval immers geen risico dragen. Een volkomen huurnivelleering zou in Lei den mogelijk zijn door verhooging van wer kelijk te lage huurprijzen en verlaging van de hooge huren. Spr wil echter zoo ver niet gaan. daar hij in het algemeen de voorstel len van B en W. billijk acht. Ook do heer MAXDERS acht de voorge stelde verlaging het meest billijk. Mr. DONDERS bespreekt de vraag o! de woningbouveieenigmgen recht op de rente winst hebben. Spr. toont aan, dat juridisch de woningbouwvereenigingen geen recht hebben op de rentewinst. De gemeente is dus niet verplicht die winst te besteden voor huurveriaging. Wethouder GOSL1NGA sluit zich, voor wat de juridische zijde van de zaak betreit, aan bij het betoog van mr. Donders. De ge meente is zeker met alleen Lusschenschakel, maar wel degelijk partij. Uitvoerig (oont spr. aan, dat de wijze van verlaging zooals B. en W. die voorstellen, het billijkste is. Spr. betreurt de weinige medewerking, die het college heeft ondervonden van de zijde van sommige woningbouwvereenigingen. Wanneer de rentewinst uitsluitend ten goede was gekomen aan verlaging van de (5 pet. woningen, dan zou de.wanverhouding tusschen de verschillende huren nog grooter zijn geworden. Dat tot verlaging van de rela tief hoogste huren is overgegaan en niet gelijk B. en W. aanvankelijk wenschten. tot verlaging van de absoluut hoogste huren, is te danken aan do Federatie van woning bouwvereenigingen. Die verdienste wil spr. de Federatie niet onthouden. Verkorting van den termijn van 40 jaren tot 25 jaren acht spr. niet practisch. De heer KOOISTRA zegl, dat het huur- pei! in Leiden ie hoog is. Met het juridisch beioog van mr Donders is 9pr. het niet eens daar luj de aanleiding der overeenkomst lus sehen rijk en verppnigingen anders ziet. Spr. stelt de vraag lioe het college staat tegenover de 5 pct.-leeningen. Spr. wil een z.g. 'huurfonds door gemeenle en bouwver- eenigingen ten einde ie komen tot verdere verlaging der tophuren. Wethouder GOSLlNGA zegt dal de kwes tie der 5 pcl.'s leeningen in studie is. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 20 tegen 9 stemmen Tegen stemde de S.D.A.P. (behalve de heer Van Slralen) en de heer Zitman. De heer VAX STRALEN" zegt zich bij de stemming te hebben vergist. 15o. Voorstel in zake het aan de N.V. Tex tielfabriek voorh. Gebr. van Wijk en Co. verleenen van vergunning tot het maken van een verbindingsbrug over de 3e Groene- steeg, tusschen hare percoelen aan de Veste- straat eenerzijd? en het perceel Groenesteeg Xo. 55 anderzijds. (13) De VOORZITTER stelt voor dit voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. De heer PARMEXTIER is daar tegen; het verzoek dateerl reeds van 10 October. De VOORZITTER ontraadt behandeling in het belang van de zaak. Do heer SCHüLLER informeert naar de motieven van B. en W. Wethouder SPLINTER zegt. dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijk heid om tegemoet te komen aan eenige be zwaren van huiseigenaren daar ter plaatse. Daarna wordt tot aanhouding besloten. iGo. Voorstel van Mevr. Braggaarde Does. in zake de benoeming van een ge meentelijke Commissie voor Schoolkinder voeding en -kleeding. 17o Idem alsvoren, in zake de verstrek king van schoenen en schoenrepaTatie in plaats van klompen aan daarvoor in aan merking komende schoolgaande kinderen. 18o. Idem alsvoren, in zake de verstrek king van schoolkindervoedin.g ook gedu rende de vacanties. Mevr BRAGGAAR—DE DOES licht haar voorstellen nader loe. In vergelijking met andere steden is het in Leiden treurig ge steld met de schoolkindervoeding. De eischen welke hier gesteld worden om in aanmer king te komen voor voeding, zijn aanmerke lijk hooger dan elders, zooals zij met cijfers aantoont. Hoewel dankbaar voor 't particulier initiatief, 19 dit niet voldoende. Spr. is van oordeel, dat dit behoort tot de taak van de overheid, zooals veelal ook in het buiten land geschiedt. Uitvoerig bepleit zij nok liet verstrekken van voeding tijdens de vacanties. B. en W. hebben het vorige jaar betoogd, dat dit in strijd is met de Leerplichtwet en dat hier voor geen personeel beschikbaar is. Spr. vraagt zich af, waarom het dan in an dere gemeenten wei mogelijk is; daar geldt toch ook de Leerplichtwet en gaan de onder wijzers (och ook wei met vacantie! Tenslotte ontvouwt zij verschillende bezva. ren tegen het dragon van klompen, voorna melijk uit gezondheidsoverwegingen. De heer BERGERS begrijpt niet, welke be zwaren er zijn tegen de bestaande commis sie We kunnen zoo langzamerhand alle commissies wel gemeentelijk" maken, doch welk nut heeft het 't particulier initiatief uit te schakelen Dat kan bij hen, die het initiatief nemen, slechts wrevel opwekken. Vc.or uitbreiding van de kleeding en do voe ding voelt spr. in Leiden niets; waar is het einde? Vergelijkingen met Den Haag gaan hier niet op. Wal de klompen belreft is spr. van meening, dat in de praktijk klompen een meer ahioend middel tegen natie voeten zullen zijn dan sclioëhen, die. naar hij vreest veelal kapol zullen zijn De heer MEYNEN vindt het overdreven de zorgen uit te strekken tot alle kinderen ook gedurende de vacanties. Uit persoonlijke ervaring kan spr. getuigen groote bewonde ring (e koesteren voor de werkwijze der be slaande commissie. Wethouder TEPE, refereert zich bij zijn argumentatie in hoofdzaak aan hetgeen hij bij de vorige drie bcgrootingen over deze aangelegenheden heeft gezegd. Hoe andere gemeenten over de bezwaren slappen, is geen zaak, die hier onderwerp van bespreking dient uit te maken. Verschillende school hoofden zijn van meening, dat verstrekking van schoenen in plaats van klompen geens zins aanbeveling verdient. Het voorstel tot de instelling van een ge meentelijke commissie heeft spr. verbaasd waar het komt van een zijde welke over heidszorg op eik gebied wenscht, ierwijl de rest van den raad van oordeel is, dat particulier initiatief slechts dan mag wor den uitgeschakeld, wanneer het tekort schiet. Mevr. Braggaar heeft zelfs geen enkele poging aangewend om dat aan te toonen! NTa repliek worden de voorstellen in stemming gebracht en verworpen met ai- leen de stemmen der S.D.A.P. voor. Voorstel 17 werd ook gesteund door den heer Mander?. 19o. Idem alsvoren, in zake de benoeming van een gemeentelijke Commissie, belast met de zorg voor de Leidsche blinden. De VOORZITTER stelt voor alleen die punten af te handelen, waarover niet ge discussieerd behoeft le worden en de andere punten tol de volgende vergadering aan le houden, Wordt aangehouden. 20o. Voorstel in zake het verleenen van financièelen steun bij de oprichting en exploitatie van een kortsluithuis en hoog spanningslaboratorium met bijbehoorenda werken door de N.V. tot Keuring van Elec- troiechnische Materialen te Arnhem (32) Aangehouden. 21o. Praeadvies op het verzoek van de Vereeniging Herstellingsoord „do Leidsche Buitenschool", in zake de opneming en ver pleging van Leidsche kleuters in haar Inter naat to Katwijk. (31) Aangenomen, 22o. Praeadvies op het verzoek van do Leidsche SlagoTspalroonsvereeniging en de R.K, Slagerspatroonsvereeniging „Si. Pela- gius", in zake verlaging van do 9lachi- tarieven. (33) Aangenomen. 23o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 15 April 1909 (Gem.blad No. 3) tot voorkoming van brand. (35) Wordt vastgesteld. 24o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 September 1922 (Gem.blad No. 56) op de Veemarkt. (36) Wordt aangehouden. 25o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad No. 18) op het Rijden. (37) Wordt aangehouden. Bij de rondvraag klaagt de heer COS- TER over het te hoog voltage, dat door de Sted. Lichtfabrieken wordt geleverd en waardoor de lampen steeds stuk slaan. Hij verzoekt schadeloosstelling voor de ge dupeerden. De heer VALLENTGOED klaagt over de slechte bestrating van de Hoogewoerd; de heer VAN TOL dringt aan op handhaving a an de bepalingen van het bestek, dat de herstellingen aan den walmuur van Utrecht sehe veer en Oude Vest tegelijkertijd moeien worden uitgevoerd; zuk9 in het belang der werkloozen. De heer ELHERBOUT wil tijdens die herstellingen het fietsverkeer verbieden; de heer Zitman vraagt verbetering in den toe stand van liet wandelpad op den H.-Rijndijk vanaf de Roomburgerbrug; de heer GROE- NEVELD geeft in overweging de weinige grintwegen hier ter stede te verharden met grint en niet met basaltsclierven, daar dit slecht is voor de autobanden. Hierna, te halfzes wordt de vergadering gesloten. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEF* BEGRAFENISSEN Tel. 861 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16 CREMATIE 4762 ED. VAN BEINUM. Tweede dirigent van het Concertgebouworkest. Naar „De Crt." weet te melden, is de diri gent van de Haarlemsche Orkestvereeniging, Eduard van Beinum, dezer dagen benoemd tot tweede dirigent van het Concertgebouw orkest, als opvolger van Cornells Dopper. GOTTHOLD EPHRAIM LESSING De Leasing-prijs. In het Landestheater te Brunswijk heeft de heer Böhme, eerste burgemeester der 3'ad, een rede gehouden ter herdenking van het feii, dat Lessing 15 dezer honderdvijf- lig jaren geleden te Brunswijk is gestorven Hij gaf een beschouwing over de beteekenis van den Lessing-prijs (5000 Mark), dien de Rijkspresident twee jaren geleden bij de her denking van Lessing's geboorte heeft ge sticht en die bestemd werd voor het beste werk omtrent Lessing's wereldbeschouwing. Het gold het antwoord op de vraag, of de strijder Lessing en zijn werk lieden ten dage nog iets te beteekenen hebben. Prof. Eduard Sprangor te Berlijn, prof. Julius Petersen te Berlijn, prof. Eugen Kühnemann te Bres- lau en prof. Rudolf Unger te Göttingen heb ben 21 inzendingen te beoordeelen gehad. Na eerste onderzoek kwamen er vier in aan merking. De prijs is toegekend aan prof. dr. Hans Leisegang fe Jena. De overige drie in zenders, dr. Benno von Wiese fe Bonn, me vrouw Eve Wcdel te Berlijn (pseudoniem van dr. Albert Malts Wagner) en dr. Muller te Danzig-Langfuhr krijgen een eervolle ver melding, door den Rijkspresident eigenhan dig geteekend. Het werk van dr. Muller is ernstig in aanmerking gekomen voor den prijs, waarom de stad Brunswijk 500 Mark zal bijdragen in de drukkosten. De burge meester overhandigde prof. Leisegang de oor konde. De bekroonde heoft daarop een rede ge houden over de idee van zijn werk. De plechtigheid is geopend en besloten met de uitvoering van Sonates van Johann Rosemüller (16191681). Dr. Hans Leisegang is hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Jena. Zijn tot nu toe verschenen werken zijn deels zuiver philologisch, deels op het gebied der godsdienstgeschiedenis en der philosophie. In 1928 is zijn groote werk „Denkformen" verschenen. Op liet graf van Lessing op het Magni- kerkhof zijn drie lauwerkransen gelegd, een van zijn geboortestad Kamenz, een met het opschrift; „Het land Saksen aan zijn grooten Zoon" en een van de stad Brunswijk met de woorden: „Sein Haupt ist wert, das es der Lorbeer kröne, eT lebte für das Gute, Wahre, Schöne." Oorspronkelijke Detective-roman door R J. Brandenburg LOT. ipilein van Preswitz is zooeven zoo delijk geweest mij de zool van zijn lin- ■1 le lalen zien. Het was toevallig net oei. dien ik noodig had. zoodat ik mij mislagen achten van den eenigszins 'iken plicht, den kapitein te verzoeken shoenen uit te (rekken. In die linker- - zit een spijkertje met platten ken. ode kapitein vermoedelijk eens onge- st heeft getrapt en een conterfeitsel van spijkerkop zult u ook aantreffen op deze "jool. Zoodat ik lot de conclusie kom, ipitein von Treswitz het schot op inge- f Carlowitz heeft gelost. Het was een 'I in den rug", besloot dr Heavenstone. itten lage streek", riep de prins, die loe met onbewogen gelaat had toege- T, plotseling uil. „Van dit aTles en ook 4- onlvoeringsgeschiedenis was mij Wend." ;;1 heb ik ook geen oogenblik veronder- merkte dr. Heavenstone op. k ook niel", zeide de prinses. dank u", antwoordde prinses Alexan- W'ogen. „Erane 1 ui in ronde woorden tot u spreken 'j? prinses zich tot den prins, „ik kan hriheiiben maar ik verzoek om uw toehap" p najoor Quart raadde mij aan", sprak r_r-s met epn glimlach, „om niel meer h'uia (e denkenMaar ik kon riendschap" vroeg prinses Erane 'J'5 zij stak den prins haar hand toe. toedrukte een eerbiedigen kus op het „e handje der prinses. 2 ,cen eDkele slotopmerking", zei dr „Ik geloof niel dat kapi- ,n l 'eswilz uit eigen beweging tot zijn ri.ftl^'Pa'dige daad is gekomen." Srolanu stond recht ui opdracht van mij gehandeld, "'vtij.mijn ontslag in." .zal worden ingewilligd met ingang O? majoor Quarl wordt in uw Jj-md, met promotie bij keuze tot en fier stond daar prinses Erane, kaarsrecht, haar slanke gestalte, ko ninklijk van houding. En in het bleeke ovaai van haar gelaat straalden de donkere oogen. Ingenieur Cartowitz kon zijn blik niet van haar aiwenden. „En ik verzoek kolonel Quait den kapi tein von Preswitz van de garde, die onder de directe bevelen van den commandant der stad staat, disciplinair Ie straffen. Daar bii de bevelen van zijn chef heeft opgevolgd, 's <lit geen kwestie, welke door den krijgsraad moet worden beslecht, doch daar ik meen dal een dergelijke opdracht niet voor ver vulling in aanmerking behoorde te komen, komt het mij toch gewenscht voor. dat aan den kapitein het verkeerde van zijn handel wijze onder het oog gebracht wordt" Gedruisch werd hoorbaar, kreten en ge juich, het geluid groeide nan. Het gezelschap begaf zich naar de vensiers en de breedo glazen deuren De drommen menschen had den, in liet onzekere over het geen (e ge beuren stond, halt gehouden. Aanvankelijk waagde men zich niet op het plein, beangst voor de mitrailleurs en liet geschut. Men zag dat daarmede werd gemanoeuvreerd en eerst later kwam men tot de ontdekking, dat de stukken werden teruggetrokken. Toen waagden zich aarzelend de moedigslen op het groote ieege plein, dat als een bassin onder den grijzen hemel lag lussehen da oevers der gebouwen. Het hoofd der colon nes volgde schoorvoetend, doch toen er steeds niets vreeswekkends geschiedde, stroomde het volk uit alle straten het plein op, naar het paleis Loe. De menigte stormde aan als een geweldige vloedgolf, dio te plet ter scheen ten zullen slaan legen den voor gevel van liet paleis. Dan wierpen, op een teeken der prinses, de ordonnans-oliicieren de deuren open en prinses Erane bclrad het groote middenbal- con aan den arm van ingenieur Cartowitz. Het was ot de menschengolf in branding een strand bereikte, topzwaar oversloeg en vervloeide. „Erane.. Erane Het ge roep zwelde aan als een orkaan, men schreeuwde, juichte, zong. Flarden van vrijheidsliederen bereikten hei balcon. „Erane Erane. Er waren mannen die in snikken uitbarstten, er waren men schen, die van ontroering op de knieën zon ken. En sleeds die kreel: „Erane Achter het paar was de prins getreden, be wogen „Erane. Erane. De prinses stroomden de tranen over de wangen en zij kon niet anders stamelen dan: „Mijn volk.Mijn geliefd volk. En door haar gevoelens overmand, legde zij haar hoofd tegen den schouder van Car towitz. HOOFDSTUK VIII. Besluit. Op weg naar ons hoiel was ik begonnen dr. Heavenstone met vragen te overstelpen, maar hij had mij lachend afgeweerd. „Na de lunch" zei hij. Doch aan tafel kon ik bijna niet eten en zat steeds maar over de ge beurtenissen, die hadden plaats gehad, na te denken. „Nu weet ik ineens, op wien inge nieur Cartowitz lijkt, op Fred Johnson." „In derdaad", antwoordde de docter en ging voort met aan zijn fazantenboutje lo peuzelen. Ik kreeg geen woord uit hem. Totdat de koffie was gebracht en de siga ren waren opgestoken. Toen deed dr Hea venstone zijn verhaal. „Hot was mij terstond opgevallen, dat de verdwijning van Fred Johnson zoo volko men was en dat geen spoor was achterge- lalen. Het lijk werd niet gevonden, wal in de richting van een ontvoering scheen te wij zen. Hoe kon die ontvoering geschied zijn zonder dat er ook maar een naar kraaide? Per vliegmachine kon ik moeilijk aannemen, cmdal van een landing op het strand geen sporen waren achtergebleven. Van uit de zee leek de eenige oplossing. Hel misdrijf was uitgevoerd op eon wijze, die volmaakt kon worden genoemd. Iets der gelijks komt in do practijk zelden of nooil voor. Steeds wordt een of ander foutje ge maakt. Ik kon er hier geen enkel ontdekken. Kon het soms zijn, dat de daad zelve foutief was. Met andere woorden, kon het zijn dat de daders zich hadden vergist? Een mnlief voor de daad scheen niet aanwezig. Fred Johnson bezat niet anders dan vrienden Dat zijn broeder een moord zou hebben be dreven. meende ik wel als mogelijkheid te kunnen uitschakelen. De misdaad een vergissing? Fred John son, eenmaal per abuis ontvoerd, kon men moeilijk meer loslaten, daar de daders dan bekend zouden zijn geweest en het misdrijf ontdekt, aangegeven bij de autoriteiten. Een dergelijke zoo zorgvuldige voorbereid de daad verried evenwel 'n krachtig motief Men zou ongetwijfeld trachten de vergissing weer goed te maken en verwacht kon dus worden, dat op dengene, die dit keer den dans was ontsprongen, een nieuwe aanslag zou worden gepleegd. Dus speurde ik do bladen na en stelde mij met de politie in verbinding. Zou er een tweede slachtoffer bomen? Het zou van denzelfden leeftijd en van dezelfde postuur ais Fred moeten zijn Waardoor een vergissing verklaard zou zijn. In Engeland gebeurde de eersle dagen niets bijzonders; wel vonden een aantal moordaanslagen^plaats. maar de slachtoffers waren óf vrouwen of mannen die aanmer kelijk in leeftijd met Fred verschilden. Ik begreep dat ik ook het buitenland in mijn onderzoek moest betrekken en hierdoor werd dit niet eenvoudiger. Op zekeren morgen las ik een kort telegram, waarin gefield werd dat in Belgardie een aanslag was gepleegd op den leider van do Volkspartij, ir. Carto witz, die was mislukt. Onder het telegram stond een kort levensbericht. De ingenieur was van ongeveer denzelfde leeftijd als Fred Johnson in een der geïllustreerde bladen vond ik het portret van den heer Cartowitz. Do gelijkenis mei Fred was inderdaad on miskenbaar. Was ik op het juiste spoor? Ik nam verdere informaties en hieruit bleek, dat ir. Carnowitz werkelijk ten tijd© van Fred's verdwijning in Engeland, in Sea port, was geweest, waar in het Badhotel een samenkomst had plaats gevonden van libe rale en democratische leiders uit Belgardie, die was bijgewoond door enkele vooraan staande Bntsche liberalen. Beraadslaagd werd onder moer over de wijze, waarop de propaganda voor do beginselen in Belgardie, waar men zeer weinig vrijheden genoot, ver der zou worden gevoerd. Deze vergaderin gen werden gepresideerd door den leider der Belgardische Volkspartij, ir. Cartowitz Te zelfder tijd vernam ik, dat in die da gen de Belgardische torpedojager de „Zee hond" langs de Britsche kust had gekruist. Eon vergissing behoorde dus geenszins tot de onmogelijkheden. In verband met deze inlichtingen leek het mij avenschelijk mijn onderzoek in Belgar die voort te zetten. Hier begreep ik al he?l spoedig, dat de conservatieve partij er alles aan gelegen was zich van de persoon van ir. Carlowitz, de ziel der Volkspartij, meester te maken tot na den dood van den koning, tot na het huwelijk van de prinses met prins Alexander, waarna het gevaar voor hervor mingen voorloopig geweken zou zijn. Fred Johnson in vrijheid te stellen was natuurlijk niet mogelijk zonder de kaarten bloot te leg gen En dit zou voor hun politiek de genade slag zijn geweest! Voila! Wilde je nog wat vragen?" fk had met verbazing, die overging in be wondering, geluisterd. Het was alles zeer duidelijk, achteraf bekeken. Maar om aldus het geval te kunnen construeeren moest men de scherpzinnigheid en den fijnen neus van dr. Heavenstone bezitten. Ik zei hem dit. „Och, het was niet zoo moeilijk. We had den met primitieve naturen te doen, weinig gecompliceerd. Het was bijvoorbeeld gemak kelijk le raden dat het schot op Carlowitz door kapitein von Preswitz moest zijn gelost. I-Iet briefje met do vaische handteekening van de prinses bevestigde mijn vermoeden." „Voor jou was het gemakkelijk", zuchtte ik,.maar hoe zat het met dat berichtje van het aanstaand huwelijk van de prinses met prins Alexander?" „Vermoedelijk heeft zij aan het sterfbed van koning Sigurd dezen datum vastgesteld, Het mag haar vergeven worden", antwoord^ de dr. Heavenstone, zijn schouders ophalend'. „Ik dank je voor je medewerking in deze zaak", ging dr. Heavenstone na een korte pauze voort, „zonder jouw rapporten over hetgeen zicii hier aan het hof afspeelde, zonder jouw nauwkeurige karakterbeschrij ving der personen die in het spel een rol vervulden, zou ik de oplossing van het raad sel niet hebben kunnen vinden." „Die had je al gevonden toen we uit Engeland vertrokken', wierp ik tegen. „Het gold de proef op de som fe nemen." „En de som kwam uit." „Fred Johnson kan vóór het diner hier zijn. Wat zou je er van zeggen, als we eens gezellig met z'n drieën tafelden? En dan ga ik vanmiddag eerst nog 'een telegram aan Ilelen Warlow zenden." Maar van het diner met z'n drieën kwam niets. Een officier van de garde kwam na mens de prinses verzoeken of we dien avond' haar gasten wilden zijn. Drie gelukkige paartjes zaten dien avond ten paieize aan De prinses met ir. Carto witz, schrijver dezes met het gravinnetje Rosencrantz en Fred. Johnson, die een radio telegram van Helen ontvangen had. welke laatste met haar gedachten in ons midden vertoefde. En op de voorspoedige toekomst van deze drie paren stelde dr. Heavenstone een dronk in. Eenige dagen later vond de kroning van koningin Erane plaats, bij welko plechtig heid ook Heien tegenwoordig was. En een maand later huwde de prinses met ir Carlo witz. die van zijn vrouw den prinsen-titel ontving. Mogen zij evenals in de sprookjes nog vele jaren gelukkig met elkander leven. EINDE.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9