ZATERDAG 14 FEBRUARI 1931 No. 21752 PRIJS DER ADVERTENTIENï) PRIJS DEZER COURANT?] eerste blad. piQEELE KENNISGEVING IER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. «1 Cis po ie£e' T00r adTer'enl'5n li' Leiden en plaatsen waar i entschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere rJtrertenttën 33 Cts. per regel. Kleine Advertenliên uitsluitend Tooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een ■ÜLirmim aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 0 Cis porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinüsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden per 8 maanden f 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post ƒ2.36 rp portokosten. I nummer bestaat uit VIER Bladen hinderwet. Lmecster en Wethouders van Leiden; ten het verzoek van: Bloot J.Rzn. om vergunning tot het 4(en van een limonadefabriek in het fj Kloksleeg No. 7, kadastraal bekend Ecle Leiden, Sectie G. No. 1700. T c. van den Bosch, om vergunning Li oprichten van een wasch- en Inlichting in het perceel Zoeterwoud- SiMel No. 11, kadastraal bekend Ge- I. Leiden, Sectie M. No. 1162. fl Cancrinus om vergunning tot hel Ijen van een melkinrichting in het I Oude Vest No 197, kadastraal be- Kemeente Leiden. Sectie H. Nis 3291 |fop de artikelen 6 en 7 der Hinder- kennis aan het publiek, dat ge- j verzoeken met de bijlagen op de ine dezer gemente ter vi9ie gelegd Me dat op Zaterdag, den 28 Fe ll tk. de9 voormiddags te halfelf uren l perceel Breestraat 125 (Bureau van Llfverken), gelegenheid zal worden ■a om bezwaren tegen deze verzoe- Ie brengen, terwijl zij er de aan- op vestigen, dat niet tot beroep ge- bi zijn zij, die niet overeenkomstig jder Hinderwet voor het gemeente- Is o! een zijner leden zijn versche- Tlen einde hun bezwaren mondeling lichten. f J. VAN DE SANDE BAKHXJIJZEN, Burgemeester. TAN STRT.TEN Secretaris. 114 Februari 1931. ARBEIDENEN NIET VERTWIJFELEN maand, precies vijftig jaar gele- (terf in hoogen ouderdom de groote IRimas Garlyle.. Zijn levenswerk is i" pulair geworden. Maar het is ook iTergeten. En aLs we ons nu na een «uw, weder in zijn geschriften ver- i, dan is het of wij naar een profeet [i, die onzen tijd heeft voorvoeld, en (Ben samen den weg wijzen kan naar 'tere toekomst. inslaande titel is niet een woord van en, zoover wij weten. Doch'het vat één gedachte samen de levensleer Myle aan zijn lijdgenooten en nu pt nageslacht prediken wil. Het is van een werkje, indertijd versche lde Wereldbibliotheek. dat een bloem- bevat uit zijn geschriften, van de van J. A. Eymers Onder vijf hoofd- ?roepeert de verzamelaar in over- fc zinsverband een aantal kortere en '«citaten. I. Arbeiden. II. Niet vertwij- ni Mannen en helden. IV. Verkeerde 'en bedoelingen. V. Zwijgen. Het boek en goudmijn, van treffende, verhelde- 1 «n opwekkende gedachten En het san de zoekende menschheid van on- 'jd precies wat ze behoeft' Het steekt riem onder het hart. biden! roept Garlyle ons toe. ook reeds het schrikkelijke pro nomen, dat ons heden teistert; de ^werkloosheid, en hij voelt de ellen- an mede- ..Een man die gaarne zou vorken, doch geen werk kan vinden, misschien den treurigsten aanblik. e °o?olijkheid van het geluk ons op dit "naansche vertoont." Hij ziet sterk den an den arbeid, en zijn adel. Ja, nog Er waardeert hij hem: Hij verklaart ^nsgezind met die oude monniken die J/P^uk voerden: „Laborare est Orare" 13 bidden. «chte arbeid is voor hem godsdienst. Doopt ons huidige geslacht, dat twijfelt -n goeden weg en niet rec'ht het doel os levens, met vurige geestdrift toe: jJ^rzoover gij arbeiden moogt, werk hebt in uw leven, een taak, zij e«n nederige en bescheiden taak, wv schouders rust: verricht dezen °aet urn' volle hart. wetende, o net geluk des levens ligt, en uw i:bS als mensch 1" ,aJ^ijfelen! voegt Carlyle er bij. Sl) Vraa®t wellicht, ondanks alles M waarom? Waarom dit b)-ipZ.1)n 2roote moeiten en bezwaren. e Dougden, zijn kleine resultaat? 'fJ. oze levenstaak, die schijnbaar ',o «kloos een hopeloos ver- 0 in een oneindig verschiet? Gij zufllt thet niet weten zoolang gij mensch zijt. Dodh de roepstem tot arbeiden is !het zekerste, dat er is in uw bestaan. En wel tot arbeiden in den hoogsten zin: In uw arbeid, in uw leven van eiken dag moet gij geven uw hart. Gij moet willen wegschen ken, aan de wereld, aan de mensch en, aan het verwezenlijken van uw idealen, uw bartebloed. En als gij dit doet, dan zult gij ervaren, dat dMrin ligt Ihet geluk, het levensdoel, de vervulling des levens. Uzelf gevende vindt ge het ware leven. En voor vertwijfeling is nimmer plaats! Zoo leert Carlyle ook aan 'het huidige ge slacht, dat het leven tragisch is, maar heroïsch moet worden geleefd. Dan vindt men den rechten weg. Niet voor niets stelt 'hij ons heldenlevens voor oog-en 1 Aanvaar den van de tragiek der wereld. Geen gron deloos optimisme. Maar in dat tragische leven heroïsch le zijn. Als een held, een heldin moedig leven en de levenstaak aan vaarden. En God zal met u zijn. ERNST. VIJF EN TWINTIG TAREN ORTHOPAEDIE. 14 Febr. 1906 14 Febr. 1931. 'Dezer dagen heeft dr. Murk Jansen met een rede onder bovenslaanden titel het feit herdacht dat hij voor 2ö jaren in een open bare les zijn werkzaamheden als privaat docent aan de Rijks-Universiteit te Leiden begon. Spr. zeide zijn persoonlijke beleve nissen in dit werk stilzwijgend te willen voorbijgaan, evenals den arbeid door hem en zijn medewerkers in de polikliniek voor orthopaedie en in de operatiekamer'der'heel kundige afdeeling. Spr wilde trachten te schetsen den vooruitgang, die de orthopaedie wetenschappelijk, practisch en maatschap pelijk heeft ondergaan. Toen Andry in 1741 den naam orthopae die samenstelde en het eerste boek onder dien naam uitgaf, stond de orthopaedie in het feeken van massage en lichaamsoefeningen. De aangeboren scheefhals werd behandeld door wrijven met lauwen wijn en olie; de bochel door zacht drukken op 'bult en bor-.t- kas. Verkromde sleutelbeenderen door een langen stok aan beide einden me't ge spreide armen vast te houden. De meening, dat zoo geringe krachten misvormingen kon den genezen, sloot vrees in voor gelijke krachten die op het normale lichaam zouden inwerken, zoodat zelfs tegen kraohfcigen druk van de handen der voedster wordt ge waarschuwd. Wij vinden hier de orthopaedie in een stadium, waarin zij gedurende een eeuw bleef sluimeren. Eerst in de veertiger jaren der vorige eeuw werd zij uit haar slaap gewekt, toen Stromeyer de tenolomie der Achillespees leerde uitvoeren, waardoor de te voren ongeneeslijke spitsvoet voor heli an de ling werd toegankelijk gemaakt. Een kwart eeuw later bracht de leer der asepsis naast de verlenging ook de verplan ting van pezen door Nicoladoni, waardoor belangstelling ook van wetenschappelijke zijde werd gewekt. Hu ter en Volkmann stelden een tweetal regels op voor de vor ming en den groei van beenweefsel, die echter weersproken werd door Julius Wolff die in 1892 een wet voor de vervorming van beenderen het licht deed zien, welke aan de beenderen een vervormbaarheid toekende welke die der opvatting van An dry naderde In Nederland werd omtrent dien tijd groote luister bijgezet aan de massage door dr. Metzger. Hij trad op als een wonder doener, en trok ook de hoog9tgeplaatslen van heinde en ver lot zich om genezing; doch van eenige wetenschappelijke bijdra ge door hem geleverd, is niets bekend Niet temin spoorde zij* voorbeeld velen (ot na volging aan, en leidde tot overschatting der waarde van massage Zoo was in 1904 de stand der orthopae die, toen de toenmalige hoogleeraar der heelkunde mij verzocht, mij als privaat docent in de orthopaedie voor het onder wijs beschikbaar te stellen: Redressemen- ten. gipsverbanden en apparaten, platvoet- zolen, tenotomieën en peesverplantingen; en daarnaast (heil)gymnastiek en massage voor skoliose. ronde ruggen en platvoeten zelfs, voor duistere gewrichtsaandoeningen en in 't algemeen voor pijnen van onbeken de oorzaak die niet in buik of borst gele gen waren, en waaraan gaarne de naam ,.rheumatiek" werd toegekend. Thans weten wij dal been eerst onder zeer rgoote krachten welke die der nor male functie verre overschrijden kunnen worden vervormd. Stijgt de druk der func tie langzaam, dan worden eerst meer zou ten in het beenweefsel afgezet soms tot 10 pCt boven de norm. Bij voortgaande stij ging echter blijkt de reactie om te keeren en worden zooveel zouten opgeslorpt dat het been weeker wordt dan normaal en door de inwerkende krachten wordt samen gedrukt, eerst langzaam zonder dat nog in wendige breuken ontstaan, later met in storting van de inwendige structuur. De handwortelbeenderen van lieden die te zwaren arbeid verrichten, leveren hiervan sprekende voorbeelden- Een wet die op afwijkingen in den groei der ons omringende menschen, dieren en planten licht werp, is de wet der kwetsbaar heid van snel groeiende weefsels. Zij leert; lo. elke schadelijkheid die snel groeiende weefsels treft, verzwakt daarvan de groei kracht, en 2o. die verzwakking der groei kracht is grooter naarmate de groei sneller is Daar nu in den volwassene de spieren 43 pet. van het lichaamsgewicht uitmaken en de beenderen 17 pet., en alle overige weefsels veel minder van de groeikracht voor zich opeischen, is het begrijpelijk dal schadelijkheden die op de ouders of op het kind hetzij voor of na de geboorte hebben ingewerkt een verzwakking geven, eerst van de spieren, daarna van de been deren. En zoo heeft de orthopaedie die graden van gr oei zwak te of lichaamszwakte leeren onderscheiden, n.l. den lichten graad, den spierzwakke, die in de jongelingsjaren uit de krachten groeit; den zwaren graad, de rachitis of Engelsche ziekte met zwakte van spieren en beenderen die te klein blijft, en tusschen die beide den matigen graad met spierzwakte en X-beenen die noch te klein noch te groot is. Hierdoor is gebleken aal de toenemende lengte onzer lotelingen, die met zooveel blijdschap als een toename der vitaliteit van ons volk begroet is. geen teeken van kracht, maar van zwakte is. Trouwens de smalle bouw, de platvoeten, de vaak ronde rug en de blauwe handen ver kondigen dit eiken opmerkzamen beschou wer. En de noodzakelijkheid, de oorzaken dezer verzwakking op te sporen, kan met het oog op de toekomst van ons volk met niet genoeg nadruk worden bepleit. Dezelfde wet der kwetsbaarheid van snel groeiende weefsels heeft ons in staat ge steld van een aantal aangeboren misvor mingen den aard en de oorzaalc aan te wij zen, en naar het tijdstip, van haar ontstaan in chronologische volgorde te rangschikken. Behalve inzicht in hot wezen van le voren bekende toestanden te brengen heeft de orthopaedie een aantal te voren onbekende afwijkingen leeren kennen, waarvan te voren slechts een enkel zeer opvallend ver schijnsel als pijn of bewegingsbeperking bekend was. Zoo heeft het „dérangement interne" van de knie uit het begin dezer eeuw plaats gemaakt voor een aantal nauw keurig omschreven toestanden, als scheuren van menisci, van de kruisbanden, zijhanden, afbreken van de punt van het scheenbeen en ingedrukte knieën of hooge knieschijf met lage en hooge vetinklemmingen. In de heup zijn naast ontstekingen do afplatting van dijbeenhoofd en -hals bekend geworden met tal van nevenloestanden welke zich door de gevonden regelen en wellen voor den groei en de vervorming van beenweefsel op eenvoudige wijze laten verklaren Van de gewrichtsaandoeningen zijn die der ge- wrichtsslijtage van de ontstekingstoestanden gescheiden als een afzonderlijk soort dat een heel afzonderlijke behandeling eischt. Operatieve behandeling van bepaalde tuber- culeuse heeft steun gevonden in nieuwe bacteriologische onderzoekingen De behan deling der aangeboren heupontwrichting van de zuigeling is verbeterd, die van den vol wassene voor verbetering toegankelijk ge maakt Hetzelfde geldt voor bijkans alle aandoeningen van het bewegingsapparaat. En dit alles is het resultaat van nauwkeu rig klinisch en röntgenologisch onderzoek van vele honderden artsen over de geheele wereld en de toepassing van door hen uit gedachte. goeddeels operatieve, methoden van behandeling. Door deze verrijking van het kennen en het kunnen der orthopaedie is de beteekenis van massage en heilgymnastiek dermate op den achtergrond geraakt, dat ik ze gedu rende de laatste vijftien jaren niet eenmaal heb noodig gehad. In de toekomst is een ge wichtige taak voor het onderwijs gelegen in het bekend maken van de nieuwe vondsten der orthopaedie. Men zal moéten ophouden met het woord ..rheumatiek" onwetendheid tp bedekken en met massage of (heilgym nastiek een schijnbehandeling in te stellen. Men zal moeten inzien dat, indien uit een gewricht de storende afwijking verwijderd is, massage overbodig is; en indien niet, massage nutteloos is. Ook voor beenbreuken geldt hetzelfde. Zijn deze in goeden stand geplaatst, gehouden en genezen, dan is mas sage overbodig, en verkeerd genezen been breuken geraken door die maatregel niet in goeden stand. Wie beseft dat één actieve samentrekking van een spier meer doet voor de circulatie en de ontwikkeling der spier, zal patiëënten met platvoeten niet meer aan kuit- en voetspieren masseeren. En het ge volg van het naar ouden trant veelvuldig toepassen der massage voor de lijders is niet slechts dat zij aan meer afdoende behande ling onttrokken blijven, maar vaak ook dat zij zoolang aan massage en bewegingsoefe ningen onderworpen worden dat de aan doening te sterk is geworden om door eeni- gen maatregel te worden verbeterd. Zoo danken tallooze zwaar gebochelden hun on geneeslijke misvorming aan het feit dat zij vele jaren lang aan (heil)gymnastiek en massage onderworpen werden. Ik hoop, dame.9 en heeren, dat U aan den opbouw der orthopaedie en de verbreiding barer kennis in de toekomst zult willen medewerken. Vooral in het zoeken naar de oorzaken der voor on9 volk zoo bedroevende verzwakking der rijzende geslachten, en in het ondervangen dier oorzaken zal ieder leven een aandeel kunnen nemen. Ik I gezegd. DE BIOSCOPEN. City-Theater. Na het Hollandsch Nieuws volgt de eerste hoofdfilm en wel „De schrik der veedieven" een wild-west film, wat natuurlijk zeggen wil, dat het aan spanning niel ontbreekt. Dan volgt het we der optreden van het trio „Timm, die op voeren „Snuggere Hannes", waarmede zij de lachspieren van lederen bezoeker flink laten werken Dat dit Trio in den smaak viel, kan men begrijpen. Na de pauze: „Olaire", eer: schets uit het leven van een jong meisje, met in de hoofd rol Lya de Putti. Deze film speelt zich af op het landgoed van den ouden Savarin, die daar woont met zijn zoon Bernard, een begaafd schil der Ook zijn nicht en haar dochter Claire, wonen bij hem in. De oude Savarin wil Claire het hof ma ken, hetgeen zij niet toestaat. Om van allen last af te wezen verlaten ze samen ten slotte dit huis. Het wordt nu een hard leven voor Claire, daar haar moeder voortdurend sukkelt. Wat Claire verdient, is te weinig om haar moeder van versterkend voedsel te voorzien. Wanneer haar moedeT dan sterft, vraagt de dokter, die de zieke behandeld beeft en een menschenvriend is, of zij bij hem in huis wil komen. Welk aanbod zij aanneemt. Zij gaan van elkaar houden, maar wanneer zij ziet dat hij een patiënte omhelst, loopt zij weg. Toch vinden zij elkaar weer en na een ongelukkigen tijd te hebben doorgemaakt begint een gelukkig nieuw leven. S Casino-theater. Voor een, voor Vrijdag, talrijk publiek werden een paar zeer aardige en niet minder spannende films le zien en te hooren gegeven, want de hoofdfilm „La Bodega" was sprekend, zingend en musi-, ceerend. Voor de pauze draaide een teekenfilmpjo waarin we zagen hoe de beroemd geworden clown dansles krijgt wat natuurlijk zeer in den smaak viel. Na deze klucht kregen we al9 tegenhanger eenige zeer indrukwekken de en schitterende natuuropnamen van en om het meer van Constanz. Als eerste hoofdfilm krijgen wij een span nende Wild West film die naar aller bevredi ging aflooDt. Alleen deze film zou het bezoe ken van dit Theater al waard zijn Maar de hoofdfilm, waarover we in het begin al spraken n.l. „Wijn en Liefde" (de eerste Fransche musiceerende film die we in Lei den gehoord hebben) spande de kroon, zoo wel in natuuropnamen, die in Spanje schit terend zijn, als in spanning. Er woïxit. vooral door de groote wijnfees ten en dansen, een echte Spaansche sfeer opgewekt. Ook deze film heeft een gelukkig slot. Wij kunnen dus de Leidenaars met een gerust hart aanbevelen deze week een be zoek te brengen aan het Casino-theater. Trianon-theater. In Trianon draait deze week de Paramount-Parade. Inder daad een parade van de verschillende en verscheidene Paramount-artisten Eén voor één verschijnen ze op het witte doek om het publiek eenige oogenblikken aangenaam bezig te houden. En iedereen vindt zijn of haar favoriet terug. Deze parade heeft geen verhaal, geen inhoud; alle scenes hangen als los zand aan elkaar en worden bijna hadden we geschreven helaas telkens ingeleid door Theo Frenkel, bijgestaan door Mien Duymaer van Twist, maar dit is dan ook het eenige bezwaar, dat we tegen deze film hebben. Verder is er „voor elck wat wils". We herinneren ons uit de bonte rij in de eerste plaats Maurice Chevalier in een buitengewoon komische scene met Evelyn Brent. Ook zijn optreden als oppasser in een park is heel geestig. Dan zien we nog Char les Rogers met de bekoorlijke Lilian Roth, die men zich ongetwijfeld nog herinneren zal als het kamerkatje uit de Love-Parade; een prachtige moord parodie met William Powell, Warner Oland e.a. Clara Bow ontvangt aan boord van een slagschip terwijl Abe Lyman met z'n orkest en de lieftallige Nancy Carroll uit een schoenendoos te voorschijn getooverd wor den. Een oud Engelsch schilderij wordt voor gesteld door Gary Cooper, Richard Arlen en hun vrienden en vriendinnetjes. Tot slot noemen we nog het optreden van Louis Da vids in een van z'n succesliedjes. Men ziet dus, niemand hoeft zich met de „Para- mount-Parade" te vervelen. Voor de pauze krijgen we „Het eiland der verloren schepen", gemaakt naar de gelijk namige legende „The isle of lost ships". Een spannend romantisch verhaal van een schip breuk met sterk en ruig spel van Noatï Beery in de hoofdrol. BINNENLAND. Waarom de vertrekdata voor de post- vluchten niet gewijzigd worden (Binnen!., 2de Blad). De nood in de schoenindustrie (Binnen!., 2de Blad). Vergadering van den vakraad van den Ned. R.-K. Middenstandsbond (Binnenland, 2de Blad). BUITENLAND. Het textielconilict in Engeland is bijge legd (Buitenland, 1ste Blad). Amerika neemt zijn troepen terug uit Nicaragua (Buitenland, 1ste Blad). Naar een Spaansche kabinetscrisis? (Bui tenland, 1ste Blad). Lnxor-theater. De tijd van de volledig sprekende film, waarnaar tot voor kort nog met zooveel enthousiasme werd gestreefd, schijnt zoo langzameihand ai weer voorbij! Ook in „Sous les toits de Paris" heeft men zich te dien aanzien soberheid opgelegd. Niet iedere dichtslaande deur, niet elke voetstap wordt meer op den geluidsband voortgebracht, en het staat vast, dat de film er in kwaliteit door is gestegen. „Sous les toits de Paris", bewerkt naar een oeuvre van Rene Clarr, is een belangwekkend pro duct der Eransdhe film-industrie; meester lijk van opzet en regie, boeiend van spel en intrige 1 De inhoud? Het is de strijd om de liefde eener jonge, knappe vrouw tus schen twee ruwe, maar eerlijke bewoners van een Parijsche achterbuurt, die vrienden zijn en zic»h pas tegen het slot eikaars con currentie bewust worden. Tegenover hen staat trouwens de leider van een apachen- ibende, en bij de opvoering van dit voortdu rende duel vond de regisseur schitterenden steun in den decoratieven achtergrond van misdadig Parijs, zooals het is bij het vallen van den nacht; Parijs met z'n sloppen en stegen en danshuizen, Parij9 met z'n petten- gespuis, z'n bliksemsnelle roofovervallen met blinkende messen en knallende revol vers.... Van dit al'les brengt „Sous les toits de Paris" ons een even spannend als mooi geheel met schitterende fotografie, uit stekende zang en stijgende climax, waar door de zeer talrijke toeschouwers gister avond ten einde toe geboeid zijn gebleven. De hoofdrol is in handen bij Ai-bert Prejean, die onJangs in ons land vertoefde bij de eerste vertooning in Amsterdam, en die door zijn sterk sentiment en bovenal zijn buiten gewoon goeden zang deze fi'lm als het ware draagt, hoe goed de rest hem ook ter zijde staat. Het bijprogramma brengt eenige vroolijke nummers, benevens het sprekend journaal met meerdere actaieele gebeurtenissen. ONDERSCHEIDING VAN Prof. DE SITTER. Uitreiking van het eereteeken te Londen. De S -correspondent van het „Hbld." meldt uit Londen dat in de gisteren in Bur lington House gehouden vergadering der Royal Astronomical Society de voorzitter dr. Grommelin een belangwekkende rede heeft gehouden naar aanleiding van het verleenen der gouden medaille aan prof. De Sitter te Leiden Hij gaf een uitvoerige be schrijving van diens loopbaan, van zijn schitterend werk op het gebied der dynami sche astronomie, van zijn bijdrage in de studie betreffende de relativiteitstheorie, en bracht ten slofte hulde aan de Leidsche uni versiteit en prof. De Silters bekwamen staf van medewerkers. Dr. Crommelin overhandigde de aan prof. De Sitter toegekende medaille aan den Ne- derlandsche gezant jhr. De Marees van Swinderen, die den president in welgeko zen bewoordingen dankte en uiting gaf aan zijn gevoel van trots, dat deze hooge. zoo zeer hegeerde eer aan een landgenoot was bewezen. De talrijko aanwezigen, o.w. sir Frank Dyson, sir Arthur Eddington, sir James Jeans, prof. Fowler, dr. Knox, Shaw, de as. president der Society, prof. De Sitters zoon en schoondochter, juichten de rede voeringen geestdriftig toe. ZILVEREN TUBILEUM. Op 18 dezer zal de hoofdagent van politie C. Klaij zijn zilveren jubileum in gemeente dienst herdenken.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1