Als Uw huid onfrisch is en jeukt... PALMOLIVE ZEEP 7Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 Februari 1931 Derde Blad No. 21748 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. komt dit vermoedelijk door de zeep, die U gebruikt," FEUILLETON. Raadsel en de Prinses elk7«V1iTnaar raden." ini-s'a£ ,t- (oninfrvan, in hel Heilige Lerluif. ONTSLAG. W stellen voor op verzoek eervol verleenen aan mevr. H. A. van Wermeskerken als regentes ,»e Geest- of Arme Wees- en ,,-egens verlaten der gemeente-, onder dankbetuiging voor de bewe- |nE„fcaan den heer L A Mennes als f fcl,r van den Markt- en Havendienst benoeming als zoodanig te Rotter- gERBETERlNGEN IN DE ZIJL. bestuur van de zwerrtvereeniging Hl' heeft verzocht de volgende ver- I"* 1,1.■Arnnnininn Urt nnfcn in de door die vereeniging be- Zweminrichting aan le brengen ruimer kleedgelegenheid m de hee- Riief'kleedgelegenheid in de dames- ruimer en zuidelijker urinoirs-, Ttjziging van de stellages voor de 2 Ipringplanken Irvanging van de 2 houten spring- f door stalen springplanken, bflen van deze voorzieningen wor- lamd op f 1.650 ff. stellen \oor deze verbelerin- Ic brengen VERKOOP GROND. stuur van de Christelijke Kweek- alhier, heeft verzocht van de ge iten terrein te mogen koopen voor L van een bijzondere kweekschool berwijzers en onderwijzeressen, fderhandelingen met adressant heb- I toe geleid, dat overeenstemming Lkregen omtrent den verkoop van telle grond, groot pl.m. 1700 M2., I nabij den Rijnsburgerweg, voor k van f. 13 per M2. Ook met de I verkoop te verbinden, gebruike- lurwaarden kan het schoolbestuur fcenigen. BEDING BEGROOTING 1930. lillende posten der begrooting 1930 (verhoogd worden tot een bedrag BC.733.32. Dit kan gedekt worden Eerdere ontvangst ad f. 233.130.11 Indering van uitg. ad f. 33.303.21. I moet nog op de begrooting voor meld worden de overboeking van lit 1929 op dien van 1930 van het II. 1,085.610.50'/= van het „Fonds Itreffen van voorzieningen in ver- li den brand van het Stadhuis en I bouw van een nieuw Stadhuis". I beschouwing latende hetgeen lover het jaar 1931 zal ten goede (bedraagt het „Stadhuisfonds" thans 1.200.000. IDiZINE-TANK WAGENTJES. arrest van den Hoogen Raad van pO is uitgemaakt, dat de zgn. ben- agentjes niet behooren tot de in- bestemd tot bewaring van vluch- réalerStoffen (waaronder begrepen I, ttnoemd in art. 2 onder IV der tl, zoodat deze wet op de bedoelde tiet van toepassing is en voor die (een vergunning, als bedoeld in kwel, is vereischt Wei is op de tsran toepassing art. 27 j° 29 van lening tot voorkoming van brand, lom, verboden is in ot op een per- izme voorhanden te hebben be- in een bewaarplaats, waarvoor f5 de Hinderwet vergunning is ver- j- in een grootere liocveelheid dan 5 pr verlof van B. en W., welk ver niet grootere hoeveelheid dan 25 woiden verleend. Sl.iw.: ingc- bepaling kunnen benzinetankwa- j Kie doorgaans een inhoud hebben la 250 Liter, niet „in of op een per- Men toegelaten, terwijl ze wei op Me straat kunnen worden gebruikt. Iff. achten dezen toestand onlogisch Nr daarin verandering gebracht wil- ,en wel aangezien er h. i. geen reden bestaat de benzine-tankwagentjes ge heel uit de gemeente te weren aldus, dat voor deze wagentjes de noodjge vergunning zal kunnen worden verleend voor hoeveel heden van ten hoogste 300 Liter. Het schij-.it hun wenschelijk een maximum-inhoud voor deze wagentjes op te nemen, aangezien uit een oogpunt van brandveiligheid de in hou f niet le groot mag ziin. MELKEN OP DE VEEMARKT. De verordening van 18 Juni 1907 op den handel m en den verkoop van melk bevatte in art' 25 het verbod marktvee le melken zonder vergunning van den keuringsveearts der gemeente Deze vei ordening is sedert 1925 (de inwerkingtreding van het eerste Melkbesluit, vastgesteld krachtens de arti kelen 14 en 15 der Warenwet) vervallen. Hel is wenschelijk een regeling van het melken op de Veemarkt weder in het leven te roepen, zij het op andere gronden dan waarop artikel 25 van de melkverordening was gebaseeid. Beoogde dil artikel er voor te waken, dat geen ongezonde ot onzinde lijke personen t marktvee zouden nielkc-n, sedert ingevolge het Melkbesluit de op de Veemarkt gewonnen melk met karnemelk vermengd wordt en dientengevolge voor consumptie ongeschikt is, is een dergelijke maatregel uit hygiënisch oogpunt overbodig geworden, terwijl bovendien, gelet op art. 15 der Warenwet, een bepaling in een gemeen telijke verordening, welke dien maalregei zou voorschrijven, in strijd zou komen met art. 150 der Gemeentewet. Wel is echter de wensehelijkheid gebleken om ongewenschte ol hinderlijke elementen, die zich eventueel onder de melkers mochten bevinden van de markt te kunnen weren of verwijderen. Hiertoe ware opnieuw een melkverbod, be houdens van gemeentewege te verleenen vergunning, vast te stellen, welk verbod in verband met zijn veranderd karakter thans dient te worden opgenomen in de verorde ning op de Veemarkt. Het is de bedoeling, ofschoon dit niet op den voorgrond staal, tevens te bevorderen, dat slechts personen, die behoorlijk kunnen melken, als melkers zullen worden toege laten. Waar de ambtenaren van den Keurings dienst van Waren regelmatig toezicht op de Veemarkt uitoefenen in verband met het Melkbesluit, schijnt het practised de hand having der nieuwe bepaling mede aan hen op te dragen, WIJZIGING IN DE VERORDENING OP HET RIJDEN. Het is wenschelijk gebleken de verorde ning op het Rijden op eenige punten te wijzigen. Het eerste punt betreft de regeling van het verkeer in de omgeving van de Kaasmarkt. De toestand is thans zoo. dat ingevolge de artt. 9 en 26bis éénrichtingsverkeer voor voertuigen en motorrijtuigen is voorgeschre ven voor de beide Koppenhinkstegen en de Kaasmarkt, doch alleen gedurende den markttijd. De verplaatsing van dc bodewagen9 van de Hooglandscihe Kerkgracht en van andere plaatsen in de stad naar de Kaasmarkt in Mei 1929 blijkt het echter wenschelijk le maken het éénrichtingsverkeer in dc Kop- penhingslegen ook voor le schrijven buiten den voor het houden van de kaasmarkt vastgestelden tijd en voorts éénrichtingsver keer in te voeren op den Middelweg voor rijtuigen en motorrijtuigen. In de tweede plaats ware éénrichtingsver keer in te voeren op het gedeelte van de Leuvenstraat tusschen de Staalwijkstraat en de Schelpenkade voor voertuigen en motor rijtuigen op meer dan twee wielen. Dit is noodzakelijk in verband met de breedte van den rijweg der Leuvenstraat ter plaalse, het ontbreken van een afscheiding tusschen den weg en het water en de toe neming van het verkeer na de eenigen lijd geleden voltooide bestrating dezer straat. Ten derde is het noodig, in verband met den nieuwen toestand, welke ingevolge Raadsbesluit van 14 April 1930 bij de Zijl poort is tot stand gebracht, een regelng te treffen, waardoor het rijverkeer in de rich ting naar den Lagen Rijndijk den weg onder de poort en dat in de richting naar de Haven den weg benoorden de poort zal Vervolgens eisc'ht naar de mcening van 13. en W de loesland op de Havenkade de invoering van éénrichtingsverkeer voor voertuigen en voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Door verplaatsing van de hoofden van de Kleine Havenbrug toch is de hoek tusschen deze brug en de Havenkade thans kleiner dan 90 gr., zoodat vracht auto's. die. komende van het Havenplein, de Havenkade op willen rijden, dezen hoek niet in eens kunnen omrijden, terwijl voor kleinere auto's en voertuigen deze hoek een ernstige belemmering vormt. Bovendien was in verband met de verhooging van den rijweg van de Kalvermarkt voor het hoek huis KalvermarktHavenkade aan de zijde van de Havenkade een sloep noodig, waar door de rijweg van de Havenkade zoodanig wordt versmald, dat zelfs kleine voertuigen eii aulo'mobielen den hoek Kleine Havenbrug Havenkade niet meer in eens kunnen nemen. In de vijfde plaats is nog de volgende aanvulling der verordening wenschelijk ge- Rieken Ingevolge ait. 24bis is de Water- steeg afgesloten voor het verkeer met alle motorrijtuigen en met rijwielen in beide richtingen Tengevolge van de plaatselijke situatie is het niet mogelijk het noodige waarschuwingsbord aan de zijde van de Gansoordbrug zoodanig (e plaatsen, dat het voor het verkeer van den Nieuwen Rijn (Korenbrug) en de Hooigracht behoorlijk zichtbaar is. Ten einde het te vergeefs op rijden van de Gansoordbrug te voorkomen, verdient het daarom aanbeveling deze brug op dezelfden voet at te sluiten als de Water- steeg, hetgeen trouwens een logische conse quentie van de afsluiting der steeg is. Ten slotte is het noodig een maatregel te nemen ten behoeve van de veiligheid van het verkeer in de Koornbrugsteeg. Deze is thans de eenige zijstraat van de Breestraat, waardoor een onbeperkt verkeer tusschen deze straat en het noordelijke stadsgedeelte is toegelaten. Wil de Koornbrugsteeg het drukke verkeer, dat hiervan het gevolg is, behoorlijk kunnen verwerken, dan zal er voor moeten worden gezorgd, dat in deze straat geen verkeersopstoppingen plaals vin den. Te dien einde einde is het wenschelijk de arlt. 20bis en 32, welke een algemeen verbod inhouden, onderscheidenlijk voor de bestuurders van voertuigen en van motor rijtuigen en rijwielen, om deze op den open baren weg te plaatsen of te laten staan aldus, dat daardoor de passage belemmerd wordt, aan te vullen met een bijzonder ver bod om in de Koornbrugsteeg voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen te plaatsen ot te laten staan. Hetzeltde geldt voor de beide Koppenhink- stegen. EERSTE KAMER. Agenda van de komende sitting. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens aan de orde te stellen tegen 18 Februari a.s. om elf uur voormiddag ter be handeling in openbare vergadering, o.m. het ontwerp goedkeuring der Handelsovereen komst van Genève en het Tarwewelje. Voorts is hij voornemens aan den centrale afdeeling voor te stellen in de afdeelingen le doen onderzoeken op 20 Februari de Pachi-ontwerpen. BINNENLANDSCHE ZAKEN. Installatie van den nienwen secretaris-generaal. De minister van Staat, minister van Bm- nenlandsche Zaken en Landbouw heelt gis teren den heer mr. dr. IC. J. Frecleriks, als secretaris-generaal van zijn departement ge ïnstalleerd in tegenwoordigheid van hoofd ambtenaren van zijn departement. Mr. Fre- deriks antwoordde op de woorden van den minister. Verder sprak de heer Kakebeeke namens de directie van den Landbouw en de heer Pieters namens de afdeeling Bin- nenlandsch Bestuur, waarvan mr. Frederiks mede afscheid nam. RECLAME. 9131 „Qcb'one zeepsoorten kunnen veel onheil stichten. Moderne schoonheidsspecialisten raden daarom het gebruik aan van met plantenol iëngemaakte zeep. Palmolive, uit zuivere palm- en olijfoliën samengesteld, werkt verfrissckend en is zelfs voor de gevoeligste huid onschadelijk." c „Figaro". Kurfürstendamm 200, Berlijn W..13 11 verklaart CARSTEN, te Berlijn „Moderne schoonheids behandelingen met ultra violette stralen of radio actieve prceparaten, heb ben in bepaalde gevallen stellig groote waarde. Denkt echter nietdat de oudere, eenvoudigere methodes hierdoor buiten gebruik zijn gesteld", zegt Leo Carsten. „Het dagelijksch reinigen der huid met Palmolive zeep vormt den grondslag van al mijn methodes, zelfs der meest ingewikkelde," vervolgt hij. In Herr Carsten's beroemden schoonheids-salon, waar elegante vrouwen uit de beste kringen der geheele wereld om advies komen, wordt uitsluitend Palmolive zeep aanbevolen voor de volgende eenvoudige be handeling, welke thuis door iedereen kan worden toegepast: 's morgens en 's avonds gezicht en hals twee minuten lang masseeren met uit Palmolive zeep en warm water verkregen overvloedig schuim. Met warm, daarna met koud water afspoelen. 24.592 schoonheids-specialisten, over de geheele wereld verspreid, bevelen mèt Leo Carsten deze methode ten zeerste aan. Ook U kunt haartoepassen. Begint nog heden! Blijft de Palmolive zeep, die zoo weinig kost, tevens voor Uw bad gebruiken, om Uw huid jong,gezond en zacht te houden. RIJKSWERKVERSCHAFFING. Wegens de vorst is de rijkswerkverschaf fing in Friesland stopgezet. DE HEER JOëLS NEEMT ONTSLAG ALS RAADSLID. De heer M, Joëls Jr. heeft, in verband met zijn besluit om toe te gaan treden tot den Vrijzinnig Democratischen Bond, ont slag als lid van den Gemeenteraad te Den Haag genomen. In verband hiermede heeft hij zijn zetel in den Raad van Beheer van het Gemengd Bedrijf H. T. M. ter beschikking van den Gemeenteraad gesteld. Zijn opvolger op de liberale lijst is het oud-Raadslid mr. G. C. J. Varenkamp. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het elfde postvliegtuig, gisterenmorgen te 7.10 uur uit Weenen is vertrokken en te 15.30 uur te Athene is geland. Alles is wel aan boord Heden wordt de reis voortgezet. Tevens is bij de K. L. M. bericht ontvan gen. dat de P. II. A. F. T die op weg is van Amsterdam naar Damascus gisteren zijn vlucht heeft voortgezet en te Boedapest is geland. Het 9e postvliegtuig heeft Jodpoer bereikt. NEDERL. VAKCENTRALE. Andiintie aangevraagd. Zaterdag vergaderde het Bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale met de Hoofd besturen van de aangesloten organisaties en de bestuurders van de werkloozenkassen ter bespreking van de maatregelen, welke van regeeringszijde zullen worden genomen in verband met de heerschende werk loosheid. Het rondschrijven van den Minister van ATbeid van 29 Januari, waarin de door Z. E. getroffen maatregelen ter kennis van de organisatiebesturen zijn gebracht, werd aan een langdurige bespreking onder worpen. Algemeen werd de getroffen regeling onvoldoende geacht, meer in het bijzonder voor wat betreft den uitkeeringsduur en de wijze waarop de Regeeringssteun wordt verleend. Bovendien rezen verschillende vragen ten aanzien van steunverleening aan be paalde bedrijven en groepen, waarop de circulaire onvoldoende licht geeft. Het Dag. Bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale heeft zich inmiddels tot den Minister van Arbeid gericht, met verzoek in audiëntie te worden ontvangen ter be spreking van de ook in deze vergadering naar voren getreden bezwaren ten aanzien van de getroffen Regeeringsmaalregelen. >-*9pronkelijke Deteclive-rornan d°or R. J. Brandenburg )nns ■elkens nam daarop Tevanche doo7* ten dans te vragen, wat weigeren kon, doch voor den Prigen opmerker die er even- le'-hfs weinige waren kon het 5 verborgen- blijven, dat de prinses als het ware lijdelijk onderging en aaTn aandeel tot een minimum le tuurde geruimen tijd, voordat ik het J* voor het gravinnetje hield, ten 'e vragen. Ze volgde mij op den lti'> 1herkend," begon ik. W i v U z'c'1 verS'?t", zei zij, doch tjl 'en door het maskertje heen. fec' zeker van niet." |weet u fop- l'ïï zegt hel mij." ■no....?"1 u we' eens leelijk kun- i*'e„dentl n dan dat ik ben?" f7" fosenerantz." I ben! j da' u z'ch heeft vergist." ucm u dan?" 1 durft u heel lief mcisie-" y.> flat zeggen. Ik zal het over- tad,"11 U er bij dal lk u „Waarom zou u nu zoo graag willen dat ik de gravin was?" „Omdat ik er al zoo lang naar verlangd heb eens met haar te dansen Een parelende lach scheen mij een zeker toeken, dal hel gravinnetje een zekere scène in het Prinsesse-hotel nog niet vergeten was. Ze dorst me echter niet te plagen door te zeggen dat ik eindelijk moed gevat had, uit vrees haar incognito prijs te geven. „Wat jammer voor u. dat dat verlangen dan nog niet is bevredigd," „M'ijn verlangen is bevredigd. Vertol u me maar eens hoe u heet." „Ik denk er niet aan." „ik bedoel uw voornaam." „Dien wil ik wel zeggen. Ik heel Leni." „O, Ilelène: zoo heet ook de gravin Ro- sencrantz." ,.Het beste bewijs, dat ik de gravin niet ben. Anders zou ik ti stellig een anderen naam hebben gezegd." „Ik hoor het aan den klank van uw slem en ik zie het aan het schitteren van uw oogen." De muziek zweeg, de dans was ten einde. „De straf volgt op het maken van com plimentjes", lachte het meisje schalks. Ik geleidde haar naar het tafeltje, waar zij met andere gecostumeerden zat. Daar klonk trompetgeschal en baron Bo- rescu kondigde de komst van den ko ning aan. Koning Sigurd trad binnen, gevolgd door enkele dames en heeren van zijn hofhou ding en nam plaats in den hoogen leuning stoel. die voor hem gereed gezet was. Weer trok de stoet der gecostumeerden rond en vaderlijk glimlachend sloeg koning Sigurd het bonte schouwsjoel gade. Nadat nog een herhaling van de menuet gegeven was, trok de koning zich terug en dra speelde de zigeu ner-kapel een tintelende step. Den volgenden dans boog ik weer voor gravin Leni. maar eenmaal op den dans vloer zeide zij de voorkeur aan een wande ling te geven Dus maakten wij een ontdek kingstocht door de aangrenzende vertrek ken, waar in knusse hoekjes, verscholen ach ter groene palmen, causeuses en kleine canapé's tot zitten noodden, aan welke in vitatie reeds door eenige paartjes gevolg ge geven was. In een der vertrekken was een koud buffet aangericht, waar we' ons ver kwikten met een glas champagne en een ge roosterd sneedje brood met pkté de foie gras We wandelden door de salons terug naar de spiegelzaal „Zullen we niet even gaan zitten?" vroeg ik. „O neen, ik ben heelemaal niet moe", weerde Leni af. „Dat is geen beletsel." lk zou het met mijn verloofde aan den stok krijgen." „Ben je dan verloofd?" „Mijn ouders zeggen het." „En wat zegt Leni?" „Leni weet niet, wat ze er van zeggen moet", zuchtte ze. „Dat lijkt me bedenkelijk." „Het is ook bedenkelijk." „Mag ik Leni een advies geven?" „Graag, als u er maar om denkt, dat goede raad toch nooit gevolgd wordt." „Nee, dan geef ik liever geen advies." „Dus ik moet me verbinden het op te volgen." „Ja. Maar het is een advies in het alge meen." „Nu goed, dan geef ik mijn woord." „Trouw nooit Zonder liefde," Even een pauze. Leni liep met gebogen hoofd aan mijn arm voort. „Kun jein het huwelijk niet toeren liet le hebben?" „Als je vóór het huwelijk niet van elkaar houdt, trouw dan maar liever niel. Lielde is niet een wetenschap, die je aan kunt toe ren." Ze luisterde ernstig. „Bovendien", ver volgde ik, „zie je elkaar voor het huwelijk van den mooisten kant." „Zoodat ieder huwelijk op een teleurstel ling uitloopen moet", lachle ze. „leder huwelijk zonder liefde zeer zeker." Toen wij weer in de spiegelzaal kwamen klonk walsmuziek. En de primas, met zijn versleten gezicht en fonkelende* oogen, be woog zich met zijn zingend instrument tus schen de dansende paren, schreed af en toe een paar passen naast een dansend paartje voort en scheen zijn viool in zijn armen te wiegen. „Mag ik straks eens met u walsen?" smeekte ik. „Ja, dat is goed?" fluisterde ze en keek me diep in m'n oogen, zoodat ik mijn bloed aan de slapen voelde kloppen. Ik bracht haar naar haar plaals en ging weer eens eén praatje maken met dr. Hca- venstone, die bijgeschoven was aan het ta feltje van lord Goring. „Ik behoef niet te vragen of je je amu seert", merkte de dokter op. Lady Goring dreigde me met den vinger. „Zou er vóór uw vertrek naar pafria nog een Britsch-Belgardisch verbond gesloten wor den?" vroeg ze aan dr. Heavenstone Deze haalde glimlachend zijn schouders op. Ik maakte een paar dansen met dames aan ons tafeltje, maar mijn hart trok naar mijn donkeroogige Carmen. Zij zag er dan ook schattig uit, In het donkere haaï stak een hooge, kunstig gesneden kam, en daarvan af hing de kanten mantilla, rijk met roode bloe- men geborduurd. En in het zwarte corsage stak een roode roos, die haar ziel scheen uit le geuren Weer speelden de zigeuners een wals, die was als een golvende zee, met op de toppen de klanken der cymbaal.lie danste met gravin Leni en de primas volgde ons en vleide de streelende klanken van zijn viool aan ons oor. De zoete melodie scheen ons te omhullen en we dansten als in een wolk van muziek. Ik keek het meisje, dat ik mijn armen hield, aan en zij sloot even de oogen voor mijn harlstochleüjken blik, haar mond trilde nerveus, zij opende haar lippen, zoodal de witte tanden ais pitten in het hart van een vrucht zichtbaar waren. En de viool klaagde zijn leed van den hartstocht. Ik keek naar den zigeuner, die als in een droom voortschreed en slechts af en toe zijn fonkelende oogen opsloeg. Zijn levenskracht scheen weg te vloeien in dien stroom van melodij. Wij dansten en het was alsof we opwaarts stegen, opstegen van den dansvloer, ontvlie dend de ons omringende paren, geen paleis muren omringden ons langer; wij walsten in een oneindige ruimte alleen, slechts wij beiden. In een werveling draaiden wij, één lichaam, sneller en sneller, tot het ons den adem benam. Toen de muziek zweeg, ontwaakten wij als uit een droom Wat niet onder woorden te brengen is. had de dans ons geopenbaard. Nu even rusten. Ik vroeg het haar en zij knikte. We zochten een stil hoekje in een der salons, waar we wegdoken in de malschc causeuses, verscholen achter palmen, die beschermend hun groene vingers uitspreid den, (Wordt vgrvolgdjl j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9