isvermai BUITENLAND. geeft ruwek verzacht MINISTER DECKERS IN DE RESIDENTIE TERUG. Zaterdagmiddag is minister Deckers in de Residentie teruggekeerd, nadat hij ge durende eenige weken met Hr. Ms. „Witte de With" een reis had gedaan tot Napels, van-waar hij per trein is teruggekeerd. De minister heeft heden zijn ambtsbezig heden hervat. ONBEWOONBAAR VERKLARINGEN. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben 'een circulaire gezonden aan de gemeente besturen in die provincie, waarin zij mede- deelen, dat het den minister van Arbeid, H. en N. gebleken is. dat in raadsbesluiten tot onbewoonbaarverklaring nu en dan een nauwkeurige aanduiding ontbreekt van de gebreken, waaruit ongeschiktheid ter bewo ning voortvloeit of van geëischte verbet?- ringen, die niet tijdig zijn aangebracht. Hierdoor wordt tekort gedaan aan den eis;h van rechtvaardigheid. Ged. Staten verzoeken dan ook te bevor deren, dat aan dien eisch in ieder voorko mend geval worde voldaan. ACTIE VISCHLOSSERS EN VISCHKNECHTS TE ITMUIDEN Zaterdagmorgen vergaderde dc IJmuider federatie, aangesloten bij den Centr. Bond en den Nederl. Bond van Christelijke Fa- bricks- en Transportarbeiders, gecombineerd met hun leden havenarbeiders inzake de Jcwestie van de loggerlossing. Deze schepen worden met uilzondering van één pakker per logger gelost door de bemanningen. Do vergadering stelde zich op het stand punt, dat het lossen en verwerken van alle visoh van aile schepen het werk is van havenarbeiders en visebkneebts en dat de zeelieden daarbij geen taak hebben. Heden zal geëiseht worden, dat ten minste vier man in iederen logger zal werden ge plaatst. De vischknechts. eveneens georganiseerd in bovengenoemde vereentgingen, zullen worden opgeroepen deze aelie te ondersteu nen door te weigeren visch van loggers te venverken, die eventueel op andere wijze gelost is en op de markt ter verkoop zou worden geplaatst g Van deze besluiten is kennis gegeven aan de IJ-muider Vischhandelvereeniging. Naar wij vernemen zullen ook de vak groepen vischknechts van genoemde organi saties binnenkort vergaderen als gevolg van de weigering der IJmuider Vischhandeis- vereeniging om lot bespreking Ie komen over de opstelling van een collectieve ar beidsovereenkomst. Komt het in deze tot daadwerkelijk optre den, dan zullen op hun beurt de visch knechts een beroep doen op de vakgroep vischlossers. Er dreigt een lijd van onrust in de IJmui der visohhal aan te breken. Ook de Katholieke Transportbond is in deze conflicten betrokken. DEMONSTRATIEF WERKLOOSHEIDSCONGRES VAN HET N. V. V. Resoluties aangenomen. In het N. V.-huis te Utrecht werd Zater dagavond het demonstratief congres inzake werkloozenzorg belegd door het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen geopend door den voorzitter, den heer E. Ivupers. Aanwezig waren ongeveer 900 afgevaar digden van de be9tuurdersbonden uit het geheele land en van de aangesloten organi saties. Na een kort openingswoord door den heer Kupers was het woord aan den heer C. van der Lende, secretaris van liet N.V.V., lot het houden van een inleiding over: De zorg voor de werklooze jonge arbeiders In een resolutie, die aan het slot van don avond werd aangenomen, werden de vol gende eischen geformuleerd: 1. De werkeloosheid te heipen verminde ren, door den thans wettelijk voorgeschre ven leerplicht van 7 jaar to brengen op 9 jaar ën hem niet te doen eindigen voor dat de leerling het 15de levensjaar heelt bereikt; 2. In verband met het bovenstaande de Arbeidswet te wijzigen, opdat de arbeid van kinderen beneden 15 jaar wordt verboden. 3a de vakbekwaamheid, zoowel als de algemeene ontwikkeling van het opgroeiend geslacht te bevorderen door het treffen van maatregelen, waarbij verplicht vervolg onderwijs tot (het voleindigde 17e levensjaar wordt voorgeschreven. i Werklooze jeugdige personen te ver plichten, tot aan het bereiken van hun 17e levensjaar, gedurende clko werkloosheids periode, deel te nemen aan dagcursussen, waarop theoretisch en practisch vak- of nijverheidsonderwijs, handvaardigheids-on derricht en algemeen vormend onderwijs wordt gegeven; gelegenheid te scheppen voor het ver strekken van theoretisch en practisch vak- of nijverheidsonderwijs, handvaardigheids- onderricht, algemeen vormend onderwijs, lichamelijke opvoeding en ontspanning aan alle jeugdigo werkloozen beneden 2t jaar, ongeacht of zij tot eenig beroep of vak wor den opgeleid, dan wel dat zij beliooren tot de z.g.n. ongeschoolden. Een en ander door: a. Het beschikbaar stellen van de noodige localiteiten, leer en ontspanningsmiddeien; b. het aanwijzen van onderwijskrachten, zoo noodig en mogelijk uit de kringen dér volwassen werklooze hoofd- en handarbei- ders(9ters). c. in overleg en in samenwerking met do plaatselijke vakcentralen der werknemers en vertegenwoordigers der daarvoor in aan merking komende jeugdorganisaties, alles te doen-, wat voor bet tot uitvoering brengen van het gestelde doel noodig is. 6. alle jeugdige, niet meer leerplichtige personen beneden 21 jaar, uitkeering le verstrekken, op voorwaarde, dat zij zich bij de openbare arbeidsbemiddeling als werk zoekenden doen inschrijven en zij, de onder 5 genoemde lessen en bijeenkomien volgen en bijwonen, waar daartoe de gelegenheid bestaat. Gistermorgen le halttien werd het con gres voortgezet. Inleider wa9 de tweede voorzitter van het N. V. V., de heer F. van de Walle, die sprak over: Werkloosheid en Werkloozenzorg. In een voorgestelde resolutie inzake werk loosheidsverzekering wordt bij de regeering aangedrongen op de volgende punten- a. door verhooging van het subsidieper centage de reglementaire verplichtingen der werkloosheidskassen te waarborgen; b. verlenging der uitkeeringstermijnen voor alle kassen mogelijk te maken; c. zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering tot stand te brengen, waarbij alle gemeenten worden verplicht, tot deze wettelijke rege ling toe te treden; d. de kosten der verzekering te doen dragen door de verzekerden, de werkgevers en de overheid (rijk en gemeenten); e. over te gaan tot stichting van een reeds jaren geleden door !het N.V.V. gevraagd crisisfonds, waaraan door de werkgevers en door de overheid wordt bijgedragen en waar uit in tijden van cri9is gedurende geruimen lijd steun kan worden verleend aan door de werkloosheid getroffen arbeiders. De resolutie inzake werkloozenzorg en werkverruiming luidt; Zooals uit de officieele gegevens blijkt is de werkloosheid thans reeds van een zoo- danigen omvang, dat ter bestrijding daar van buitengewone maatregelen noodzakelijk zijn. liet behoort allereerst tot de taak der regeering, om de bestrijding der werkloos heid, alsmede dc zorg voor de door de werkloosheid getroffenen Ier hand te nemen Daar de sleunverleening plaatselijk dient to geschieden, dringt het congres er bij de regeering op aan, alle gemeenten !o ver plichten, aan de werklooze hoofd- en -hand arbeiders behoorlijke uitkeeringen te ver strekken met ruime tegemoetkoming van rijkswege in de kosten aan deze sleunver leening verbonden. Van deze steunver- leening ijygen vrouwelijke arbeidskrachten niet worden uitgesloten. Het congres acht het verder tot de taak der regeering to be liooren, om, door een planmatig geleide werkverruiming de abnormaal groote werk loosheid te bestrijden en in samenwerking met de provinciale en gemeentelijke over heden, noodzakelijk uit te voeren werken te laten verrichten en tot bespoediging van andere werken z.g. vervroegde uitvoering over te gaan. Do werkgelegenheid kan krachtig worden bevorderd door een snelle uilvoering van groote openbare werken, zooals dc verbetering van ons wegenstelsel, de bruggenbouw in verband met de nood zakelijke verbetering der verbindingswegen over de groote rivieren, de bevordering van den arbeiderswoningbouw, voortzetting der Zuiderzee-werkzaam!)eden in onverminder den omvang en zoo mogelijk in sneller tempo, ontwatering- en indijkingswerken, ontginning en een verdere cultiveering van woeste gronden en dergelijke De arbeids voorwaarden bij dezo werken dienen in overeenstemming te zijn met heigeen daar omtrent voor soortgelijken arbeid in de collectieve contracten is bepaald. Het con gres spr. als zijn meening uit, dat, ter bestrijding der werkloosheid naar een ver dere verkorting van den arbeidstijd moet worden gestreefd. Met instemming heeft het kennis genomen van het bestuit van de besturen van I. V- V. V. en de Soc. Arbei ders Internationale, om een krachtige interrv actie te gaan voeren voor een FF-urige werkweek. Het congres draagt het bestuur van het N.V.V. op de actie voor dc in deze resolutie gestelde eischen met kracht voort te zetten. De voorzitter, de heer E. Kupers, wees er op hoe het aantal werkloozen, dat bij do Arbeidsbeurzen is ingeschreven vermeer derd met hen, die niet ingeschreven, veilig geschat kon worden op 200.000. ij zullen ons, aldus 9pr., met uiterste kracht ver zetten tegen bet streven naar lager loonen. Wanneer het N.V.V. er niet was, zouden dc loonen wellicht weer op het hongerpeil van een kwart eeuw geleden liggen. Met instemming werd kennisgenomen, van het streven van N. V. V. en F. A. I. naar de -{4-urige arbeidsweek. Do voorgestelde resoluties werden ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mussolini vredelievend. Mussolini, die het vorig jaar zoo met de wapens kletterde, schijnt het thans over een andoren boeg te werpen. De mtransigeant publiceert verklaringen, die te Rome door Mussolini zijn afgelegd tegenover zijn specialen correspondent Wij zend op de volgende uitlating, die hij in het najaar deed: „Wij zijn bereid le vechten, indien wij aangevallen worden", voegde de Duce erbij: „Nooit zullen wij de eersten zijn om aan to vallen". Mussolini verzekerde dat het ttaliaansche volk vredelievend is. Het heeft inderdaad geen ander ideaal van zijn cultuur steeds meer te besrhaven. Het zal werken in rust en in vrijheid van geest, Mussolini zeide verder, dat eenigo wrijving bestaat tusschen Frankrijk en Italië. Het ligt niet uitsluitend in zijn macht om deze wrijving weg te nemen Zij is hel gevolg van gebeurtenissen, die het Italiaanscne volk in zijn [ierheid en vertrouwen getroffen heb ben; daardoor is een diepe wonde geslagen, die nog genezen kan worden, maar men moet goeden wil aan den dag leggen, want elkodagdie voorbijgaat, is een verloren dag. De aanhangige kwesties kunnen zeer goed anders worden opgelost dan door een sabel houw. Wat mij betreft, ben ik volkomen be reid ze rustig te bespreken om de ronde ta fel, waarbij alles op het tapijt gebracht zou worden, wat essentieel is en onmisbaar om tot overeenkomst te komen, n.l. goede trouw, eerlijkheid en een oprecht verlangen om lot een accoord te komen. Men moet echter weten, dal men spreekt met een eensgezinde natie, die zeker van zichzelf is, een natie die van belang is en recht heeft op haar plaats onder de zon. „DE TRIBUNE" UIT DE LEESZALEN. De rijksinspecteur van de Openbare Lees zalen, dr. Molhuysen, heeft naar „liet Volk" bericht, Vrijdagavond te Bussum aan liet bestuur van de leeszaal medegedeeld, dat „De Tribune" verwijderd moest worden en da't bij weigering de subsidie zou worden ingetrokken. VERSPREIDE BERICHTEN. Op dc jamfabriek te Neede (Geld.), is bekend gemaakt, dat, wegens slapte in het bedrijf, de fabriek zal worden opgeheven. Dientengevolge is aan alle arbeiders, ar beidsters en kantoorbedienden onlslag aan gezegd. (Tel.) UIT NED. OOST-INDIE. LANDINGSTERREIN TE BUITENZORG. BUITENZORG. 7 Febr. (Aneta). In April maakt de gemeente een aanvang met den aanleg van een landingsterrein, geschikt voor verkeersvliegtuigen, waardoor de mo gelijkheid is ge«chapen voor spoedeischo ide bezoeken aan den Gouverneur-Generaal ge heel per vliegtuig te kunnen doen ge schieden. DUITSCHLAND. Regeeriunsoverwinning in den Rijksdag Het Volksbegebten van Stahlheinl Verklaring van Hindonbnrg. De regeering Brüning heeft in den Rijks dag zoodanige overwinningen behaald, dat er werkelijk kans is op een wettelijk lot stand komen der begrooting. Nadat de nationaal-socialistische en communistische moties van wantrouwen waren verworpen, met 293 tegen 221 stemmen en 13 onthou dingen, werd ook nog het nationaal-socialis tische voorstel tot ontbinding van den Rijksdag met 318 tegen 207 stemmen ver worpen. Het communistische voorstel lol schrap ping van liet salaris van den Rijkskanselier werd met 314 tegen 207 stemmen verworpen. De- Centrum-afgevaardigde Esser stelde, mei he'. oog op de Duitsch nationale motie van afkeuring tegen minister Treviranus voor, over le gaan tot de orde van den dag, aangezien genoemd voorstel door de ver werping van de motie van wantrouwen tegen 't geheele kabinet, reeds als afgehan- de'd moest worden geacht. Het voorstel- Essc-r werd daarop met 312 legeu 20G slem- men mi 7 onthoudingen aangenomen. Vóór stemde ook de Landvolkparlij. Toen de oppositie over ieder artikel wilde stemmen, stelde Esser voor en block te stemmen en de begroetingen voor rijkskan selier en rijkskanselarij werden goedgekeurd. Heden komt aan de orde de verscherping van hot reglement van orde. Rijksdagpresi- dent Loehc waarschuwde reeds, dat het vannacht wel eens laat kan worden Morgen de bcgrooting voor buiten!, zaken! De Pruisische minister van binneniand- sche zaken. Severing, heeft het voorstel van den Stahlhelm, om een referendum te houden over de ontbinding van den Pruisi sche n Landdag voorloopig algewezen, daar het voorstel niet, zooals de landsverordening voorschrijft, door 20 000 stemgerechtigden onderteekend is. Tot nu too is ook niet aangetoond, dat 100.000 stemgerechtigde leden van den Stahlhelm het voorslel steunen. Volgens de landsverordening is het vol doende. als uil de statuien oi uit liet werk eencr vcreenigmg blijkt, dat de leden klaar blijkelijk het voorstel goedkeuren. De Stahlhelm kan zich echter op zijn sta tuten niet beroepen, aangezien daaruit niet blijkt, dat ontbinding van den Pruisischen Landdag liet doel van den Stahlhelm is. Ook uil de werkzaamheid van de Stahlhelm kan de loestemming van honderdduizend leden voor het voorslel niet worden afgeleid. Ook het aani.il leden is geen voldoende bewijs, aangezien volgens dc 9tatuten van den Stahlhelm dit een bond is van alle frontsoldaten zonder onderscheid van stand, partij of opleiding. De minister stelt thans, overeenkomstig de landsverordening, een termijn van twee maanden, om aan te toonen, dat 100.000 leden van den Stahlhelm het voorstel steunen. "Verstrijkt deze termijn, zonder dat dit aangetoond is, dan wordt het voorstel defi nitief verworpen. Vrijdag heeft de leider van den Stahlhelm Seldte le Heidelberg een rede gehouden voor leden zijner organisatie, waarin hij o.m. mededeelde, dat de Stahlhelm een plan voor twee jaar had opgesteld voor de bevrijding van Duitschland. Het plan be stond uit vier étappen, n.l. het Velksbe- gehren inzake de ontbinding vai^den Prui sischen Landdag, de daarop volgende Land dagverkiezingen, een Rijksdagverkiezing en ten slotte in 1932 -Je presidentsverkiezing. Het huidig tijdsgewricht was opzettelijk gekozen voor het Volksbegehren, omdat men er Ihans het meeste succes van ver wacht. De Stahlhelm had het offensief genomen, dat in 1932 met een volkomen zege zou eindigen. Het schijnt, dat de Duitsche Volkspartij nu ook mee wil doen! De Stahlhelm zal onverwijld beginnen aan liet verzamelen van handteekeningen f I>e „Kreutzeitung" bevat een verklaring van Piijkspresident Hindenburg, waarin aeze met kracht opkomt tegen de bewering van majoor Anker, dat de keizer naar Nederland zou zjjn vertrokken zonder zijn voorkennis, maar dat hij later voor een deel de ver antwoordelijkheid zou op zich genomen heb ben. Hindenburg erkent, indertijd met Anker te hebben gesproken over de gebeurtenissen iu het Hoofdkwartier op 9 November, maar volkomen waar blijft wat Hindenburg schreef in de Kreuzzeitung van 10 November 1928 dat namelijk het besluit des keizers met alleen «iet zijn voorkennis, maar zelfs op zijn aanraden en dat der overige heeren werd genomen en dat iedere andere voorstelling van zaken valsch is. Ook de bewering dat de keizer zou zijn gevlucht, alleen denkende aan eigen veiligheid is onwaar. Juist is de toedracht zooals deze is vermeld in de Kreuzzeitung van 27 Juli 1919, onderteekend door generaal-overste Plessen, Staatssecre taris Hintier, Generaal Freiherr von Mar schalk graaf von Schulenbnrg en hem. Hin denburg, waaruit bljjkt dat het besluit wel overwogen was en werd genomen om de voortzetting van den oorlog te verhinderen, den burgeroorlog te voorkomen en zoo het Vaderland ellende en jammer te besparen. ENGELAND. Tegenslag in Indië. De Australische financiën. De Koning heeft aan Lord Willingdon, den attredenden Gouverneur-generaal van Canada en nieuwen Onderkoning van Brilsch-Indië, den graventitel verleend. Inmiddels heelt de loop van zaken in Indië tegenslag. Naar uil New-Delhi gemeld wordt, heeft hel comité van de pan-Indische conferentie der Muzelmannen een. resolutie aangenomen, waarin hel zijn alkeuring te kennen geeft over dc verklaring, die door Mac Donald op dc Indische conferentie werd afgelegd, en weigert, het plan van een federale structuur, dat door de conferentie werd uitgewerkt, te aanvaarden. Besloten werd, een speciale vergadering bijeen tc roepen, om de gedragslijn te be spreken, die men zal volgen, leneinde het j standpunt der Muzelmannen bij de uitwer- king van een constitutie door le voeren. Zooals bekend, is de loesland der Austra lische financiën slecht. Daarom zijn de premiers der landen tc Canberra bijeenge komen om te beraadslagen. Daar hebben deskundigen een plan voorgelegd, dat voor ziet in besnoeiing van de uitgaven van de regeeringen der staten en van het gemeene- best met nog 15 millioen p. st. 's jaars. De deskundigen bepleiten een verlaging van de salarissen van alle beambten en ambtenaren en de herziening van de pen sioenen en uitkeeringen voor ouden van dagen, zieken en oud-gedienden uit den oorlog. Het rapport zegt, dat alleen bij een onver wijlde en radicale vermindering der uit gaven de mogelijkheid bestaat de begroo tingen van 1931-'32 ten naaste hij in even wicht ie brengen Het in evenwicht brengen van de begroeting voor 1930-'3I is echter ondoenlijk. Scullin weigert echter salaris verlaging door te voeren In deze jaren werden de relatie;. Italië en Frankrijk steeds gunstig» drong er echter steeds op aan, dan do Triple Alliantie zou vasthoud» het zijn innige wen-sch was, vriendschap met Engeland en - Frankrijk hierdoor niet zou vent) Toen in 1908 Bosnië en Herzegn OostenrijkHongarije geannexeerd was dit voor hem een aanleiding met Rusland nauwere relaties ia. I pen. Door toedoen van Tittoni hii 1 in .1909 tc Raccanigi een onlmoeü van tsaar Nicolaas II met den t» Italië. In 1910 vertrok Tiltoni als jeu Parijs, waar hij de vriendschapsr;!! schen Italië en Frankrijk steed; maakte. Dientengevolge hield li aanvankelijk bij het uitbreken i wereldoorlog neutraal en streed! aan de zijde der geallieerden. Ia hij als gezant af. In Juni 1919 aanvaardde hij dep; van builenlandsche zaken m kei Nitti. Reeds in November vanheü diende hij echter z g. om redenen zijn ontslag in. Men nsa dat hij thet met Nitti niet eens ij over de Fiumekwestie. Hij werd te sident van den senaat gekozen. Den post van voorzitter van te bekleedde Tiltoni ook na de zeggn het Fascisme tot 1929. Toen va eerste president van de door Ma stichte Academia d'Ttalia, OOSTENRIJK. Bezuiniging. GRIEKENLAND. Het grensincident met Bun Do gemengde commissie van Gr, Bulgaarsche officieren iheeft er. gemaakt met het onderzoek naari^ grensincident. Engeland heeft zoowel te Alia Sofia een slap gedaan, waarin iwl spoord tot een vreedzame regelmf. Do directeur-generaal van de Oosten- rijkschc spoorwegen Strafella heeft de be sturen van de arbeidersbonden meegedeeld, dat in verband met de ernst van den toe stand de grootste spaarzaamheid moet wor den betracht, en dat derhalve de dertiende maand:«a-aria aan het personeel ni.?t zal worden uitgekeerd en dat ook de premies verminderd zullen worden. In do eerste plaats zullen de extra-toe- Jagcn worden ingekrompen en indien dit niet voldoende is, moet tot loonsverlaging worden overgegaan. ITALIË. Senator Tittoni overleden. Aan de griep is Zaterdagavond overleden de senator en oud-minister uit den tijd voor het fascisme Tittoni. ca \l'% i - -w m Tittoni. Tomusso Tiltoni werd den Fen Mei 1819 te Rome geboren. Hij studeerde achtereenvol gons le Rome, Luik en Oxford en werd daarna lid van het gemeentebestuu.r van Rome. In 1880 begaf hij zich in de politiek en werd als conservatieve vertegenwoordiger in de kamer gekozen. In 1897 werd hij benoemd tot prefect van de provincie Perugia en later van Napels. In 1901 deed hij zijn intrede in den senaat. Van 1903 tot 1909 was hij met een korte onderbreking, toen hij als gezant le Londen de Algeciras-acte onderleekende (1906), minister van builenlandsche zaken. POLEN. „Een Poolsche Landda;" Bekend is het gezegde- het lijH Poolsche Landdag. Erg vleiend De Landdag van thans geeft «U al tc zeer voedsel tot handhavinj kernspreuk! Bij de behandeling sie-begrooting js het woest toeleg de afgevaardigde Artisjefski vertil een minister van oorlog, die inspecteur-generaal van het leger,i president en dictator was, zijn jö kon doen, werd van de regeera geroepen ITanden weg van Eenige regeeringsafgevaardigden zich op om zich op den spreker fe die ten slotte uit de zaal werdf Naderhand maakte de afgev"--' de boerenpartij. Rog, blijkbaar- op de kwestie van Brest, dat oflo tot cipier zouden worden Toen later ook de nationaal-derw detsky een niet zeer vleiende fl aan het adres van Pilsudski en soldaten maakte, ontstond to# groot aantal afgevaardigden v,vJ ringspartij en die der nationaal* een direct handgemeen. Toen i een dreigende beweging naar zfl zak maakte, wierpen zich de re(* gevaardigden op hem, sloegea wierpen hem uit de zaal. Tol t- letjes kwam het bij de behandel begrooting van landbouw. Ook W een afgevaardigde afgeranseld. RUSLAND. Opnieuw een samenzwering8 Naar officieel uit Moskou heeft de G-POE te Baloschoff - zwering ontdekt, welker leden - taak stelden om door middel ifc ganda tegen de graanleverinf dorpsbevolking een nieuwe ftpP* dc Sovjet te doen ontstaan I bericht van de GPOE is de*1 organisatie, een Wedenski genaamd en hloed^ den metropoliet Wedenski Bn# tie heeft hij toegegeven, dat opstand tegen de Sovjet len organiseren. Alle deelnea* conspiratie zijn in arre«f

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6