7Js'e Jaarpan? ZATERDAG 7 FEBRUARI 1931 No. 21746 bicieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Morgen de ijsbaan open? Het Voornaamste Nie»»ws van heden. DRIEVOUDIG GOUDEN HUWELIJKSFEEST LËIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ct» per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar n (schappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere |a? tentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend [^^vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een naximum aantal woorden van 30. Bnca-so volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. 011 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ICERDVING VAN LEERLINGEN VOOR \j)E OPENBARE BEWAARSCHOLEN. jrgemeester en Weihouders van Leiden ren ter kenni9 van belanghebbenden, tan de Openbare Bewaarscholen in bet jbethshof, aan de Van der Werffstraat tn de GroeneMeeg tot en met den 14en tan a.s. gelegenheid bestaat tot het doen [rijven van leerlingen en wel des voor flap van kwart vóór 9 tot halftien en ligezonderd Zaterdag des namiddags Ikwart vóór 2 tot kwart over 2 uur. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. J. A. v. d. STOK, lo.-Secretaris, iden 7 Februari 1931. 9073 VING VAN LEERLINGEN VOOR Je OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Ir^meesler en Wethouders van Leiden i ter kennis van belanghebbenden: flofdal tot het doen inschrijven van leer- i voor de toelating, mei Maart a.s.. tot kenbare lagere scholen op 't Schutters- ran de Haverstraat, aan de Paul Krn- laat, aan den Zuidsingel, aan de Medn- fcaat en aan de Vrouwenkcrksteeg, ge peld zal worden gegeven aan die scho lten met 14 Februari e.k. dagelijks van wrmiddags half negen tot negen uur en Jaandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij- |x>vendien van halftwee tot twee uren |amiddags; t bij de inschrijving hel bewijs van Irte-mschrijving moet worden getoond; dat de kinderen op 1 Maart a.s. den d van vijf en een hall jaar moeten heb. Jereikl. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. J A. v. d. STOK, lo.-Secretaris. Iwen, 7 Februari 1931. 9072 ADRES aan de TWEEDE KAMER HINDERWET. Bwmeester en Wethouders van Leiden; |fzien hel verzoek van J F. G. Mastenbroek om vergunning tot [oprichten van een banketbakkerij in het fel Hoogewoerd No. 60, kadastraal oe- gemeente Leiden, Sectie D. No 1370; IW. F. de Wolf, om vergunning tot het Viden van de herslelplaats voor machi- lin het perceel Lage Rijndijk no. 126, ptraal bekend gemeente Leiden, Sectie 752. I de N V Loidsche Drukkerij om ('er- ping tot hel uitbreiden van de zetterij fckerij en binderij in het perceel Morsch- jel no. 1415, kadastraal bekend Ge- Inte Leiden, Sectie L. no. 1220. |C A. Somerwil om vergunning tot het plen van een tabaksfabriek in het. pér- J Watersteeg no 1, kadastraal bekend leenle Leiden, Sectie D. no. 1457. plet op de artikelen 6 en 7 der Hinder den kennis aan het publiek, dat ge- pde verzoeken met de bijlagen op de retarie dezer gemeente ter visie gelegd ïbmedp dat op Zaterdag, den 21 Fehru- pk des voormiddags te half elf uren A perceel Breeslraat 125 (Bureau van -entewerken) gelegenheid zal worden |ven om bezwaren tegen deze verzoeken brengen, terwijl zij er de aandacht vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 der ■derwet voor het gemeentebestuur of een fr 'eden zijn verschenen, teneinde hun »aren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester J A. v. d. STOK, lo.-Secretaris. L 9074 «oen, 7 Februari 1931. aanh°udt zal zeer waar- HL"en - ,^aan der Leidsche IJsclub MLrst(^r Publiek kunnen worden ^Kdf^r'0r(^V,Jk aan ^ce wefd heden reed vanti" ondergespoten tpnnis Q e ^oordwijksche Sportvereeni- Over de Leidsche rijksmusea. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is volgend adres verzonden: De endergeteekende, J. H. Jurriaanse, wo nende te Rotterdam, heeft opgemerkt, dat in den laatslen lijd in bepaalde kringen nei ging bestaat, de verschillende Rijks-musea te Leiden, hij de Universiteit aldaar in *e lijven en dus als het ware te degradeeren tot instellingen voor het onderwijs, waar door het zoo noodzakelijk onafhankelijk ka rakter dezer musea geheel verloren zou gaan Reeds nu is het voor deze musea een on gunstige omstandigheid dat zij onder toe zicht slaan van Curatoren der Lfniversileit. Daarenboven is er nog een misstand, n.l. dat sommige dezer musea zijn ondergebracht onder de afd. Onderwijs en andere weder onder de Afdeeling Kunsten en Wetenschap pen van het Ministerie O.. K en W. Volgens de bescheiden mcening van o'n- dergeteekende behooren al deze Rijks-musea onder de afd. K en W. te ressorlecren. De belangen dezer instellingen loopen geheel parallel. Het zijn alle 's Rijks wetenschap pelijke verzamelingen, bestemd voor het ge- heele Nederlandsche volk, die als zoodanig zuinig behooren te worden bewaard en onder geen omstandigheden mogen worden beschouwd als collecties van onderwijs materiaal, waarin de hoogleeraren van de LTniversiteit vrijelijk mogen grasduinen, zoo als dit in sommige daarvan thans geschiedt. Het is duidelijk dat tóch op passende wijze de verzamelingen dienstig kunnen worden gemaakt voor het onderwijs, evenals zij toegankelijk zijn voor het publiek, maar. steeds onder de algeheele verant woordelijkheid van den Directeur, die per sé de hoogste autoriteit in zijn museum moet blijven Nu is onlangs door den Minister bekend gemaakt, dat de volgende Rijks-musea 'e Leiden onder het beheer van de Universiteit worden gebracht, te weten; 's Rijks Herbarium; 's Rijks Ethnographisch Museum; 's Rijks Museum van Natuurlijke Histo rie en 's Rijks Museum van Oudheden. Op de meest zonderlinge wijze heeft de Minister aan deze lijst toegevoegd het Mu seum van Geologie en Mineralogie, dat, ben ik goed ingelicht, vanaf het begin een bnder- wijs collectie was van de Universiteit. Tegen het samenvoegen van de vier eerst genoemde Rijks-musea bij de Universiteit wenscht ondergeleekende te prolestecren. als zijnde deze samenvoeging z. i. een onwettige en hoogst willekeurige handeling. Ondergeteekende verzoekt daarom Uwe Hooge Vergadering, het ertoe te willen lei den, dat bovengenoemde samenvoeging on gedaan worde gemaakt, door deze musea le onttrekken aan hetzelfde Curatorium dat toezicht houdt op de Universiteit en evenals de andere Rijks-musea direct onder de afd Kunsten en Wetenschappen le plaatsen, bij welke afdeeling reeds een speciaal daartoe benoemde Rijkscommissie van advies in zake de musea bestaat Deze commissie zou ook voor de verschillende Rijks-musea te Leiden zeer nuttig werk kunnen doen, door een zuivere atmospheer le scheppen, waar door de Directies dezer musea niet langer onder den druk zouden staan van invloe den. die nu funest werken op den goeden gang van zaken en het behoud en ontwik keling der verzamelingen. (w. g.) JURRIAANSE CLUBSHOW DER LEIDSCHE PLUIM VEEVEREENIGING. CRISIS IN HET TUINBOUWBEDRIJF. Een motie van den Kring van Veilingsvereenigingen. Op de algemeene vergadering van den Kring van Veilingsvereenigingen „Loosdui nen, Leiden, Veur, Pijnacker.Delft. Gouda, Berkel, Rotterdam", is de volgende motie aangenomen: „De Kring Loosduinen, Berkel en Ro denrijs en verdere aangesloten vereenigingen, van de Groep veilingsvereenigingen uit den Nederlandschen Tuinbouwraad Kennis genomen hebbende van do pogin gen, door de Centrale Organisatie der vei lingen aangewend bij de Regeering, om in verband met de moeilijke omstandigheden waaronder de tuinbouw verkeert, in het bij zonder mede te werken tot verlaging der spoorvrachten, betreurt ten sterkste de hou ding der Regeering, waardoor tot heden aan den Nederlandschen tuinbouw in geen enkel opzicht steun wordt geboden, niet tegenstaande voor den tuinbouw een nood toestand is ingetreden. En is daarom van oordeel, dat het op den weg der Regeering ligt, de haar ten dienste staande middelen aan te wenden, teneinde te voorkomen, dat een deel van do tuinbouwers hun bedrijf zullen moeten opheffen en het andere deel genoodzaakt zal zijn op hun bedrijfskosten dermate te bezuinigen, dat het voor een groot aantal werknemers werkloosheid of loonsverlaging zal tengevolge hebben en besluit dez? motie door middel van de pers ter algemeene kennis te brengen. Een alleszins bezienswaardige tentoonstelling. Nu in de laatste jaren gehouden groote nationale pluimveetentoonstellingen telkens weer een nadeelig saldo opleverden, besloot het bestuur der L P. V. dit jaar te volstaan met de organisatie van een clubshow, ook al uit de overweging daardoor het contact lusschen de leden onderling, dat dreigde verloren te gaan, te verinnigen. En het moet het bestuur tot groote vol doening stemmen, dat het daarbij van zoo vele zijden op zoo spontane wijze belang- looze medewerking heeft mogen ondervin den. In de eerste plaats van de directie van „Zomerzorg". die niet alleen gratis de too- neelzaal afstond, maar bovendien de ge drukte catalogi ten geschenke gaf en in de tweede plaats van de keurmeesters, die ge heel belangloos hun krachten in dienst dar vereeniging stelden. De leden zonden het beste materiaal in, waarover zij beschikten en in dit verband is het verheugend le con- staleeren. dat vooraanstaande pluimvee- kweekers als de „dui venkoning", de heer C. A M. Spruvt uit Gouda en dr. Tim mer uit Harderwijk met een prachteolleclie kuifhoënder® in deze „magere jaren" hun club trouw bleven. Zoo staat dan vandaag en morgen „Zo merzorg" in het leeken va<n „de kip". Bij een kip behoort een ei cn al blijft uit den aard der zaak deze clubshow numeriek en qualilatief beneden de nationale tentoon stellingen van voorgaande jaren, het be stuur der L. P. V. moge bedenken, dat een half ei beter is dan een leege dop En dat halve ei is heusch zoo slecht nog niet ge vuld, wanneer men ziet, dat de catalogus ondanks alles toch nog tegen de driehonderd nummers bevat. In de klasse der groote hoenders zijn de kuif hoenders het ho9l vertegenwoordigd; bij de dwerghoenders zijn de Seabrighl- en TTol- landsche krielen s*ovk in de meerderheid. Van de sierduiven dienen vooral de Hol landsche en holle kroppers benevens de pauwstaarten genoemd. De konijnen en watervogels nemen dit jaar siechts oen bescheiden plaats in. Ket podium wordt geheel in beslag geno men door een collectieve inzending kanarie vogels van de Eerste Leidsche Ver van Ka narieliefhebbers en Vogelbeschermers „De Zanger", evenwel builen wedstrijdverband en met gelegenheid tot koop. In totaal zijn ongeveer 70 vogels aanwezig. De keuring werd voor de hoenders en watervogels verricht door den heer IT. L. A. van der Horst, alhier; voor de sierduiven door den heer A. C. M. Dolk. Voorburg; voor de holle kroprers en pauwstaarten door den heer J. Sehreij. Den Haag en voor de konij nen door den heer Jac. Moiier, eveneens uit Den Haag. Eeniee der voornaamst^ eereprijzen zijn- TTollnndsche witkuiven: dr S. P. Timmers, Harderwijk. Hollandsche kuifhoenders met baard: dr S. P. Timmers. Harderwijk. Orpingtons- C. de Graaf, Oegstgeest. Wyandottes: W Dolle. Zoelerwoude. Dwerghoenders, sabelpooten: C. A. M. Spruvt, Gouda. ■Hollandsche krielen: F. v. d. Mark Jr., L,e:den. Seabright-krielen: C. de Graaf, Oegst geest. Japansche krielen: P. de Wolf, Leiden. Wyandotte krielen- P. G. Taconis, Leiden. Sierduiven. Hollandsche kroppers: C. A. M Snruyt, Gouda. Holle krorpers- G. Bontekoe. Den TTaag. Slanke duiven- D. J. van Dricsum, Leiden. Konijnen. Vlaamsche reuzen: M. .T. Kou- wen berg, Leiden. Havanna's: A.s Caspanni van Beurden, j Tilburg. Watervogels, Khaki Campbell: M. van Mens. Leiden. leekeenden: M. v. Mens, Leiden. Moge een druk bezoek de belooning zijn van het lofwaardig streven van het bestuur de L V. P. in stand te houden, en, zoo mogelrk, in eere te herstellen. CENTRALE OUDERRAAD. De jaarvergadering. Gisteravond vond in een der zalen van de kweekschool Oude-Vest, de jaarvergadering plaats van den Centralen Ouderraad. De zaal was vrijwel bezet, toen de voor zitter, de heer Waldkötter, te 8 15 uur de vergadering opende, met een openingsrede, waaraan het volgende is ontleend- Het afgeloopen jaar heeft geen verande ring gebracht in 't aspect van het instituut Oudercommissie Reden lot roemen is er heeelemaal niel niet eens tot tevredenheid. De gemiddelde oudereommissie bloeit niet, landelijk niet en ook niet in onze goede stad. Oorzaak i3 naar veler besliste meening het wantrouwen. Ons instituut werd ontvangen met wantrouwen. De school, d.i. onze open bare zei: „Ik heb geen potkijker noodig. ik wordt ruimschoots gecontroleerd. Het huisgezin sprak: „Ik voel niets voor een nauwer contact: 't ging goed toen alleen de school ter voor zorgdewij hebben er bovendien niet om gevraagd Wij hebben er geen vertrouwen in. Wij zouden de Oudercommis9ie-leden dezen goeden raad willen geven Bestudeert als ge in de z.g Ouderbeweging geroe pen wordt of er een waardiger plaats in wilt innemen art. 20 (met aanhangsel): ge zult meer prikkel en meer voldoening hebben bij de u opgedragen taak De jongste Onderwijswet heefI aan de openbare school niets dan achleruilslelling, aan de bijzondere niets dan voorsprong be zorgd Overal nog 't minst in de steden- opheffing en verkleining van Openbare legen stichting en vérgrooting van Bijzon dere Scholen-, meer en meer komen onze nederige gebouwtjes in de schaduw te staan van de hooge gevels van rle Büzonderc Scho len. Deze achterujlsteliing, bij vooropgezette gelijkstelling, moge goedgepraat kunnen wor den ten opzichte van de bouwsels dit gaal zeker niet wat betreft 't fpit dat de Bijzondere School tal 'van ppwac-Tholen heeft, legen de Openbare slechts en'He. Nu hebben wij niet veel tegen de Bijzon dere School: de kinderen worden er even verstandig en liefdevol behandeld als op de Openbare. Doch er kleeft uiteraard een groot gebrek aan. De Bijzondere School helpt mee aan de steeds doorwerkende splitsing van ons goede dfich onverdraagzame volk. d.i. tot slooping van onze volkskracht. Spr. eindigt met allen de Oudercommissie, laak nog eens. mei onverzwakten aandrang, op 't hart te binden. Laten we toch trachten te ontkomen aan die akelige sleer van wan trouwen en laksch'heid. Laten we toegang vragen tot do scholen om er als tussehenpersoon de taak te ver vullen, ons door de Wel opgedragen, waar dig en met liefde tot voordeel van onze mooie Openbare School, „de School voor gansch 'l Volk". Hierna werden de notulen gelezen der vo rige jaarvergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Na eenige mededeelin- gc-n van huishoudelijken aard. werd door den secretaris, den heer Joh. W. Harting. het jaarverslag voorgelezen, dat onder dank zegging aan den samensteller werd goedge- BINNENLAND. De Tarwewet; verschenen is de memorie van antwoord can de Eerste Kamer. (2de Blad). De regsering heeft besloten den „crisis dienst" weer open te stellen. (Binnenland 2de Blad). Ernstige antc-boteing te Rotterdam: 2 menschen zwaar en 3 licht gewond. (Ge mengd. 2de Blad). De voetbalwedstrijden van den K.N.V.B. algelast evenals de wedstrijden van den Ned. Korfbalbond. (Sport, 1ste Blad.) BUITENLAND. Folen komt zijn beloften van Genève na. (Buitenl. lste Blad). Nog een arrestatie in Italië (Buitenl. l9te Blad). kcurd. Aangenomen werd dit verslag in druk te doen verschijnen. Bij de bestuursverkiezing waren aan de Leurt van aftreden de heer Gh. L. Wald kötter, voorzitter, W. II Menger en J. Ober (toegevoegde leden.) Allen werden met meer derheid van stemmen herkozen. De rondvraag bracht vele tongen in be weging; van de vele onderwerpen die wer den aangeroerd, noemen wij hier dc- voor naamste. Ten eerste een voorstel om het be stuur van den Centralen Ouderraad uit te breiden van 5 lol 7 leden. Ook werd aange drongen om te trachten weer lot de uitgave van een Leidsch Ouderblad te geraken; een en ander zal door het bestuur in behande ling genomen worden. Te ongeveer half twaalf sloot de voorzit ter deze ze'er'goed geslaagde vergadering. Hel feil, dal morgen en Maandag niet minder dan drie Leidsche echtparen hun gouden huwelijksjubileum herdenken, zou bijna hel zeldzame karakter van zulk een gebeurtenis logenstraffen. In de eerste plaats is morgen liet feest van het echtpaar Franciscu.s Kok en Sara Suzanna van Leeuwen, wonende Wille Ro zenstraat 51, wier portretten wij hierboven afdrukken. De oogenschijnlijk nog krasse bruidegom heeft van zijn 75 jaren er 67 met hard wer ken doorgebracht, waarvan 25 bij de melk inrichting „Neerlandia". tegenwoordig „de Landbouw" en 12 jaar bij de strijkinrichting der firma Dekens-, thans laat zijn gezond heidstoestand dit niet meer toe en moeten zijn zeven kinderen de zorgen van den ouden dagen deels helpen verlichten. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat ^r 32 kleinkinderen en zelfs al twee aehter- kleinderen zijn. Het tweede echtpaar, dal morgen de gou den huwelijksfeestviering zal besluiten is Johannes Karstens en Sara Fuehs, wonende Mecklenburgstraat 8. Toen we ons gister middag aan die woning vervoegden, ontnam de ongetwijfeld nog zéér bij-de-handsche bruid ons alle illusie op een gemoedelijk praatje door ons door een deuropening van hoogstens tien centimeter toe te voegen „dat het noii niet meer hoefde; de foto wès al gemaakt".... Waarop we onverrichterzako 'huiswaarts zijn gekeerd. Maandag ten slotte eindigen de bruids dagen van het echtpaar Marinus Verkuil en Kaatje Verbost, dat zijn intrek heeft geno men in het intieme Brouckhovenhofje aan de Papengracht t Schijnt daar een bijzon der gezonde atmosfeer te zijn, want dit is nu al de derde maal in één jaar tijds, dat er een gouden bruiloft wordt gevierd Overi gens geven ook deze oudjes er den voorkeur aan. den dag zoo kalm mogelijk te laten voorbijgaan De bruidegom vertelde ons, dat hij zijn heelc leven als zaagmolenaar is werkzaam geweest, waarvan ruim een kwarteeuw bij een Leidsche firma, welke hem na zijn ge bleken ongeschiktheid, in het genot van pen sioen stelde. Hiervoor en voor vele andere goede dingen, welke het leven hun geschon ken heeft, is het echtpaarrecht dankbaar geslt-md hoewel aan den anderen kant, ook het leed hun allerminst is bespaard ge bleven. Moge in den levensavond van alle drie echtparen slechts vreugde hun deel zijn.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1