[gemengd nieuws. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Januari 1931 Tweede Blad No. 21740 HEVOUDIGE MOORD NfARIL JOSÉ. ae echlgenoole van kroonprins van Italië, heelt in Grugliasco een school offi- geopend, welke school naar haar genoemd werd. De juichten de prinses en den kroonprins bij hun bezoek hartelijk toe. WINTERBLOEMEN zijn daarom zoo geliefd, omdat ze de eerste boden ziin van een komende lente. De pluk van deze eerste bloemenpracht is in Corn wallis (Engeland) in vollen gang en met korven vol geladen gaan de bloemenpluksters huiswaarts. DE VOORBEREIDINGEN VOOR HET KOMENDE LENTE- EN ZO MERSEIZOEN zjjn in verschillende buitenlandsche ontspanningsoorden reeds weer begonnen. In Zoppol (West Pruisen) heerscht op som mige uren van den dag reeds een echt zomersche drukte. Alles krijgt een nieuw verfje. TE BILTHOVEN. pfcehe dame en haar twee kinderen gedood. En jonge Indische bediende de dader. Bdc Koppeliaan no. 3 onder Bilthoven "onmiddellijke nabjjheid van de fabriek him is gisteren een afschuwelijke moord igü. In het bewuste huis woont de Ie Soeparwi, bestaande uit den heer puizes, zijn 25-jange echtgenoote en i kinderen van resp. 3 en 4 jaar, terwijl feedi in huis bevond als inwonende een pe bedunde genaamd Sono van onge- li^O-jarigen leeftijd. De heer Soeparwi pstermorgen zijn woning verlaten, om llrecht zijn doctoraal examen in de tsenijkunde af te leggen, voor 'welk hij slaagde. Toen hij omstreeks 3 ia zijn woning in de Koppellaan te- itile, vond hij het huis gesloten. Een lp geroepen smid heeft de deur ge nu en open gemaakt, de eerste verdieping op de boven- jamei, waar de lamilie Soeparwi sliep, ^_|meri de portaaldeur op slot. Deze werd om zich toegang te verschaffen. Toet dei men de ont-t bende ontdekking, ■IMBiïrouw Soeparwi met haar beide kin- dtrer vtrmooru o* oen crujiu lagen, op af- tóijke wijze toegetakeld met een mes, Me schier onmpnschelöke verwon- waren aangebracht. Alles was met Is de keuken vond men den hen bediende, dio getracht had zich doer gasverstikking van het leven te be- ronven, doch daarin niet was geslaagd. Nadat de bediende, die op den vloer lag en ten deele door de koude was bevangen, was 'gtvonden, heeft men hem naar een dpr woonvertrekken gedragen en in dekens gewikkeld om den terugkeer van het be wustzijn te bevorderen. Met behulp van een zuurstof-apparaat werd gepoogd de levens geesten op te wekken, wat kort daarna ge lukte. De jonge man wa3 aan gezicht en handen met bloed bevlekt. Op last der jus titie werd hij met een ziekenauto naar de Klinieken te Utrecht vervoerd. Liggende op een brancard in deze auto, bleef hij nog voortdurend onder de inwerking van net zuurstof-apparaat. Men hoorde hem nu en dan Kreunen en moeizaam npgen. Het misdrijf moet in de ochtenduren reeds zijn gepleegd. De heer Soeparwi was om- sireeKs 9 uur naar Utrecht gegaan, in ver- verhand met het door hem af te leggen examen. Toen was thuis alles in orde. Om streeks 11 uur heeft een vischboer. die des Vrijdag» steeds met visch pleegde aan te komen, aan bet huis Koppellaan 3 aange scheld, maar geen gehoor gekregen. Hij heeft zijn bellen herhaald, maar de voor deur ging niet open, waarop de man is weg gegaan, in de meening dat er niemand thuis was Dit herhaalde bellen door den visch- boe. is gezien door de overburen der lamilie Soeparwi, die het niet-opendoen evenwel niet zoo verwonderlijk hebben gevonden, want ook zij verkeerden in den waan, dat er tijdelijk even niemand thuis was en dus hebben zij aan dit geval verder geen aan dacht geschonken Dat de moord in den voormiddag reeds moet hebben plaats ge had. is ook opgemaakt uit de verstijving der iiiken De Indische huisjongen was al geruimen tijd bij de familie in dienst. Reeds in Indië, wawr zij vroeger woonde, was hij bji haat in betrekking. De buren zagen Eono her haaldelijk met de kinderen spelen, of met heu wandelen. Iets bijzonders is hun nooit opgevallen. De verhouding scheen zeer plei- zierig te zijn. De heer Soeparwi bevond zich na de voor hem zoo verschrikkelijke ontdekking in hoogst-zenuwachtigen toestand. Omtrent de aanleiding tot het draina tast men in het duister zegt het „U.D.". De heer Soeparwi verzekerde dat er niets was voorgevallen met den bediende. De moord is gepleegd in een slaapvertrek. Toen de heer Soeparwi met behulp van een tsnid het huis was binnengedrongen bleek dat vertrek gesloten te zijn. De sleutel werd gevonden in dë broekzak van den Indischen bediende. Inmiddels kon Sono nog niet ge hoord worden. Vernomen wordt nog dat de heer Soeparwi vóór zijn komst in Holland, in Indië regee- ringsambtenaar was. Hij wenschte evenwel in de vétérinaire wetenschap te gaan stu- deeren; tot de verwezenlijking van dat doel meldde hij zich aan voor regeeringssteun, als tegemoetkoming in de kosten dezer studie in Holland. Uit veertig candidaten, die in Indië eveneens mededongen naar dezen re geeringssteun, werd de heer Soeparwi ver kozen als de meest aangewezene en dit op grond van zijn buitengewoon intellectueolen aanleg. Zoo was bjj uit deze veertig de gelukkige, die op regeeringskosten naar Holland kon gaan, om in Utrecht de véteri- ntiri studie te beginnen. Aanvankelijk woon de de familie Soeparwi ook in Utrecht, om enkele jaren geleden een woning te betrek ken in Bilthoven, in de Koppellaan. ZWENDEL MET KUNSTMESTZENDINGEN. Een Nederlandsche firma de dupe De vertegenwoordiger van een Nederland sche firma te Antwerpen heeft een aan klacht ingediend tegen den vertegenwooi- diger van een Engelsche fabriek wegens vervalsching van zendingen kunstmest, aan gezien de zendingen niet beantwoorden aan de gezonden monsters. De vervalschingen zouden te Antwerpen hebben plaats gehad. De Nederlandsche firma werd hierdoor voor ongeveer Irs. 100.000 benadeeld. BLOEDVERGIFTIGING. Te Standdaarbuiten is de 11-jarige J. D, aan bloedvergiftiging overleden. LOU IN DEN FAUTEUIL OP HET TRAMBALCON. In „De Vrijheid" vertelt de heer Hans; Ik stapte in een bijwagen van lijn 6 te Den Haag en was nauwelijks neergevallen, toen m'n verbaasde oogen op het voorbalcon een heer zagen, gezeten in een gcmakkel ijken armstoel Een keurige fauteuil. De heer zat doodkalm z'n pijpje te rooken. Zoo zout had ik het nog nooit gegeten; een armstoel pp het voorbalcon van een tram, en daarin ge makkelijk. de beenen ver rechtuit, een heer in dolce (ar niente, onder het genot van een pijp toeback. Doch het zou nóg zouter wor den, want wie was het die aldus tramde? De heer De Visser Dood kalm Dnod-genoeg lijk Ik geloofde m'n oogen niet en ik heb den geheelen rit het abele spel zitten aan schouwen Toldat bij een halte de holsje wieksche staatsman opslnnd uil de tram stapte, den stoel met een vluggen zwaai ever z'n linker-schouder wierp en weg-wan delde. in de richting van z'n woning Zie, wie op zulk een eenvoud des harten een stoel transporteert en dal nog wel wan neer je Kamerlid, Slatenlid. Raadslid en gezant van Rusland bent, heeft m'n sympa thie gewonnen. BRAND. In de gemeente Norg is door onbekende oorzaak de woning bewoond door P. Hol tot den grond toe afgebrand. Van den inboe del wend niets gered, doch een hok met 200 kippen is behouden gebleven. Alles was verzekerd. DE MOORDAANSLAG TE GRONINGEN. Omtrent den moordaanslag te Groningen wordt nog gemeld: De man en de vrouw waren getrouwd, doch bezig te scheiden. Zij woonden reeds geruimen tijd apart Reeds vele malen was oneenigheid tusschen hen voorgevallen, waarbij zelfs de politie wel eens te pas was gekomen. De stouw woonde met haar twee kinde ren in de Nieuwe Ebbingestraat-, de man, die een gepensioneerd Oost-Indisch militair is, in de Albertstraat. Gisterochtend wilde de man blijkbaar, zooals hij ook al eerder gedaan had, trachten vrede te sluiten niet zijn vrouw. Zij kregen echter een hevige woordenwis seling. waarbij hij haar met het mes in den pols stak Toen zij wilde vluchten stak hij haar ook in beenen en rug. De vrouw zakte toen op de trap ineen. Zooals reed? gemeld werd. is de man door een voerman die de vrouw hoorde gjllen met een klomp op hei hoofd geslagen, waar door hij bewusteloos werd, doch spoedig weer bijkwam. Het mes. dat met geweld moet zijn gehan teerd. is in bes'ag genomen De toestand van de vrouw is wel zeer ernstig, doch niet lei yensgevaarlijk. ZWARTE KEES. Een bijzonder exemplaar van dit ras, da-t in ons iand in Kynologeiikringen de alge- mecne waardeeriug geniet Waar hij over peinst? „SCHIPPER MAG IK OVERVAREN". Daar de schipbrug ie Arnhem over den Rijn tengevolge van de aanvaring ernstig beschadigd is, huurde de gemeen Ie Arn hem de „Concordia I", om het publiek over te zetten. NAAR CURAcAO. Met hel s.s. „Crijnssen" van de Kon. Ned. St. Mij. is gisteren een delachement van twaalf militairen naar Curacao vertrokken benevens een achttal rechercheurs en politie-agenlen, mcerendoels gerecruleerd uil het Amsterdamsch politiekorps. Het PoM'.c-muziekkorf 'eed Jen vertrekken den uitgeleide.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7