draagt. in vroegere tijden. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Januari 1931 VOOR DE HUISVROUW. Vierde Blad No. 21740 DE AVONTUREN VAN ADAMSON. ste MUTSJES. No. IX 1843. scihoenen aan bij het ontvangen van deftig bezoek. De deftige bezoekster is echter zeer een voudig, doch ook heel modieus geileleed in een tailleur! (één der eerste creaties op dit gebied) ran grijs laken, mooier dan een der laken stoffen, die men tegenwoordig ziet. Dit laken was heel soepel met een zijlgen glans erover. Een witte Mngerie-Mouse met om liggend kanten kraagje; de kanten der mouwen vallen tot op de 'handschoenen. Hieifbij een donkerpaarse hoed met groots grijze veer gegarneerd. O. V. Nu aan den kant waar het bolletje moet komen een draad rijgen en deze inhalen tot het bolletje er in past. Naai vervolgens het bodempje op zijn plaats. Voor het omgeslagen gedeelte moet n een toer vasten langs den geheelen voorkant haken; dan 2 kettingsteken en omkeeren. In den volgenden toer 1 vaste in den eersten kettingsteek; dan A 1 kettingsteek. 1 vaste in de volgende lus en vanaf A herhalen toé het einde; met twee kettingsteken omkeeren Herhaal den laatsten toer tot u een lengte heeft van ongeveer 4 1/2 c.M. Breek dan de zijde af. Hecht de zijde aan de halszijds van het kapje aan en maken 7 ketting steken A sla een ruimte van 8 steken op het kapje over; maak I lang stokje in den volgenden steek; 8 kettingsteken; en vanaf A herhalen. Daarna haakt u «en randje èchulpjea om het kapje. Pers hei werk aan den verkeerden kant op met een warm ijzer en een voChtigen doek. Rijg het lintje door de gaatjes aan de hals zijde. Sla het zijden randje om en rijg hef lintje hier door de dubbele rij gaatjes. Dan is uw kaper klaar en ontbreekt alleen hei kinderkopje nog maar om het kapje omheen te sluiten. Ook dat komt in ordel Houd moed. Een andere moeder, dae al eenige babies rijk is, vraagt mij wat zij tegen het dnimpjs zuigen moet doen. Het meest afdoende mid del is om het kind vóör het naAr bed gaan een paar stevige witwollen handschoentjes aan te doen en die met veiligheidsspelden of sterke drukknoopjes aan de mouw van hef nachtponnetje te bevestigen. Er zijn moe ders, die het verkeerd vinden om de handjes in te pakken, zij geven er den voorkeur aan de zuigvinger met een of ander bitter goedje in te smeren. Doch het is gebleken dat som mige kinderen even die bittere smaak trot- seeren; zij zijn er dan spoedig doorheen en zuigen welgemoed door op 't nu weer lek kere duimpje! Duimzuigen kan de oorzaak worden van scheefgroeiende of vooruitstekende tanden; bovendien kan het kind zijn duim stuk- zuigen, indien zich niet bijtijds een eeltplek iheeft gevormd. Men zij dus op zijn hoede en bestrijde zoo spoedig mogelijk het duimpje-zuig-kwaad. Rectificatie. De firma Parmentier alhier heeft zich, volkomen terecht, gestooten aan een zinne tje uit mijn artikel over gebreide kinderjur ken, omdat ik alleen Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Arnhem, doch niet Leiden vermeldde, als een plaats, waar de wol voor deze jurkjes verkrijgbaar zou zijn. De reden hiervan is. dat ik niet in Leiden woon en van iemand,, die in het Geldersche woont en daar het Leidsch Dagblad leest, een klachtbrief kreeg, dat zij nergens goede wol kon krijgen op haar dorp. Toen ver meldde ik de grootste plaatsen voor winkel magazijnen en ook Arnhem, omdat zij daar in de buurt woont. Het spreekt toon vanzelf, dat iedere Lei- denaar Parmentier's De Bonnelerie kent, en zeer zeker alleen in Leiden de noodige wol zal koopjn. Bovendien krijgt men daar de Hollandsche wolsoorten, dia minstens even goed van kwaliteit zijn. ADAMSON HEEFT KIESPIJN 1 Van twee kanten werd mij om mutsjes gevraagd Een a s. moeder wilde een kaper, die goed de ooren warm houdt; een andere vrouw vroeg om de muts, die bij de jurk past uit mijn vorigen brief. U heeft er wel wat lang op moeten wachten. Maar nu komt u aan de beurt! Eerst de ijsmuts voor de vierjarige Hiervoor is noodig 14 gram beste Penelope Rabbitwol, wit; 56 gram Templeton's Opalsheen blauw en een paar breinaalden No. 8. Zet 80 steken op; brei dan een toer in den achterkant van elke steek om een stevigen rand te krijgen. Volgende toer; Rabbit wol aanhechten; brei 6 toeren om de ander: 1 toer recht, 1 toer averecht. Hecht de blauwe wol aan; meerderen tot 96 stoken op de volgende manier: A 4 steken recht, 1 meerderen (eerst voor kant van de steek breien en daarna de ach terkant) B; van A tot B herhalen over den geheelen toer; dan zitten er dus 96 steken op de naald. Ga nu door in het patroon van het jurkje, dat ik in mijn vorigen brief be schreef (6 redht 1 averecht; vgl. toer 1 recht 5 averecht enz.) tot u 7 patronen gebreid heeft. Hecht de Rabbitwol aan en brei de overige 8 loeren: 1 toer recht, 1 toer averecht. Kant dan stijf af. Voor het afwerken naait u met een blauwe draad de kanten aan elkaar. De bovenkant van Rabbitwol moet met een draad stijf bij elkaar gehaald worden. Maak vervolgens een paar lussen van lint en laat twee van die linteinden aan den linkerkant afhangen, j Maak de einden net als het ceintuurtje van de jurk met een pompoentje af. Nu is het kapertje aan de beurt. Dit wordt gewerkt in 3-draads Templeton's Lady Bettv wol; Briggs Peneloj^ kunstzijde; lint van circa 2 1/2 c.M. breedte met een paar Bal- moval breinaalden No. 3; een Stratnoid haakpen No. 16. Het kapje is 30 1/2 c.M. om het gezicht en om den hals 351/2 c.M. omdat het daar wat ingehaald wordt met het lintje. Op 2 1/2 c.M. komen 10 steken volgens mijn voorbeeld. Zet 121 steken op en brei een lengte van 9 patronen. Een patroon wordt gevormd door zes toeren: l9te loer: 1 averecht, dan A 3 recht, 1 averecht en vanaf A herhalen lot hel einde van den toer. 2de toer: 1 recht, dan A 3 averecht, 1 recht en vanaf A herhalen tol het einde van den toer; 3de toer als de eerste; 4de toer als de 2de; 5de toer: 1 averecht, dan A 3 tezamen breien (1 afhalen, 2 tezamen, de afgehaalde over de mindering heenhalen) 1 averecht en zoo vanaf A herhalen tot het einde van den toer. 6e toer: 1 recht; dan A 1 recht, 1 averecht, 1 recht, alle drie in den volgenden steek; 1 recht; vanaf A herhalen fot het einde van den toer. Dit is het patroon. Zoo breit u er dus negen. Dan in den volgenden toer op 49 steken werken, 23 steken afkanten en op de overige 49 steken werken. Twee Hollandsche adellijke dame9 uit heit jaar 1843, beiden zeer kostbaar gekleed. Vreemd lijkt het misschien, dat die links op de leekening zoo geheel anders is ge kleed dan de dame rechts; links is de gast vrouw, in haar namiddagtoilet van violeit weerschijnende taffetas lot de schouders ge decolleteerd met een „Bert-he" kraag van Brusselsche kant, waarvan ook een stuk op het onderkleed is aangebracht; zij droeg geen hoed, doch een soort coiffure op het hoofd van dezelfde zijde der japon met goud galon afgezet; de- dames trokken hand- Op de laatste 49 steken werken; naar het midden toe steeds zonder minderen; en aan het begin van de rechte loeren bij het terug werken naar den zijkant 4 steken afkanten, tot er nog 17 steken overblijven. Dan at- kanten. De wol aan den anderen kant aan hechten en deze zijde werken passend bij de eerste. Nu worden de steken aan den averechtsehen kant afgekant. Pers het werk luchtig op aan den verkeer den kant, naai de twee korte afgekanle ge deelten aan elkander en pers weer op. Nu moet het bodempje en het omgeslagen gedeelte nog gewerkt worden; dit haakt u. Voor het bodempje zet u met zijde vijf ket tingsteken op en maakt deze rond. Haak 8 vasten in den ring. De eerste patroontoer is aldus: 1 vaste, 1 kettingsteek, 1 vaste in den eersten sleek; dan A 1 kettingsteek en 1 vaste, 1 kettingsteek. 1 vaste in den vol genden steek; vanaf A in het rond herhalen. 2de toer: 1 vaste in eiken kettingsteek en 1 kettingsteek tussdhen elke vaiste in het rond. 3de toer: A 1 vaste, 1 kettingsteek, 1 vaste in elke lus, dan 1 keltingsteck; vanaf A herhalen in het rond. Herhaal den 2den en 3den loer tot de cirkel een middenlijn heeft van 6 1/2 c.M. EERSTE BAL. is het eerslc bal voor de belangrijker en feestelijker go din voor dochter lief, daar deze genoeg is om als iets vanzclfspre- besehouwen, waaraan niets bijzon- valt. Op zulke dagen gaan terug naar eigen jeugd, zich haar eerste bal en of- begrip ..balmoeder" zeker iets inhoudt, is het toch het bewijs een duidelijk „op- het niei meer Jnstaande dit alles is moeder er hart en ziel bij om haar dochter irsle maal zoo voordeehg mogelijk Hfntear in de z.g. „groole wereld" werschijnen. *n op deze wijze licht tol overdaad Ïiakkelijk te begrijpen en toch mag 1 uit het oog verloren worden, dit l bij jongedames, een leelijken. ja a pijnlijken indruk maakt. Alleen bi eenvoud komt de jeugd tot haar [volle glorie. Teveel garnceringen, Yfraaiing zal de jeugdige gratie en pinlijkheid der draagster bena ar lijden was het vraagstuk der IWkieeding al gauw opgelost. Het luitje, met wijde rok stond altijd |en maakte effect zonder ..gewild" p.t heeft echter haar tijd gehad, de lok past zelfs voor zeer bijzondere Ed-n niet meer in onzen tijd van 1 snelheid, waar alles tempo-tempo langzaam aan moest de mode een j sbjl vinden, die zich' thans wel be- kla«sieke ideeën, doch het voor- slank en elegant te zijn en die tomen in harmonie is met de eisdhen J/^en weet maakt het avondtoilet, |den empiretijd herinnert, buitenge- 1 0Pganc. Het geeft iels aparts, is -«O daardoor heel geschikt voor ■figuren, vooral voor jonge meisjes, lhet model, is natuurlijk' -Je k'eur vveel belang, want urt deze twee kak' "€enheidgeboren, welke r "0 iiPersoonlijke kleeding" ken- j'sprenend kiest men voor jonge- token in pasteltinten, daar deze hef leiden staan, terwijl ze toch ahso- zonder effect zijn. Van de bevoor- hnten noemen we zachl-rose. licht of orchidee, zacht appelgroen en ljre meiskes niet te hard citroen- look een mooie kleur blauw, die als nntfauw" vee' succes heeft, zeker niet makkelijk bij deze groots cnheid aan stoffen, een juiste oen; zonder twijfel is voor een i- i ^aas-Chiffon wel het brate n kan wenschen, daar het een 'aarborgt. w,-en nair.v- gemaakt, terwijl de Tok exlra |5. een beeldig ia as-toiletje ziet 1op de schels, waarbij de ?er rok ontslaan i9 door ig ingezette klokken, die zich naar oe verbreeden. Grappig zijn de die kenmerkend zijn voor me'sjes-tóiet. Een toef van op taille-hoogte in dezelfde tint is gedistingeerde gorneering. men weet staan ook kantstoffen Punt der interesse, zoodat het verwonderen, dat hier- koiilen baljurken ge- fc»U'chic is het met he' "Pits toe- Berfhenl- ^cel in harmonie lerk %Wder het japon- fcsb.ifdt ,en ,heef' dus d« LV.i' ?veral zoo n succes boekl anti wenscnen, «laar Bfc en soepele verschijning wa J Lp^nneljes worden van bover .j.ciaj zoon su - hekend dat tattzijde en tule altijd stollen waren voor jonge- N0ffil)u:'.:en en voorzoovcr men bij deze van concurrentie kan spreken Wijtt tkltzijde toch steeds weer de over winning te behalen. Ongetwijfeld is het veel «obdenen prachscher dan tüle, dat echter wel •oezig staat, doch daar het angstig teer is, niet altijd in aanmerking kan komen Bij lajtjurken zijn sir.ds langen lijd rucihes en volants de meest succesvolle garnee ringen en hel spreekt dus vanzelf, dat men deze ock nu weer loepast. Hel middelste dansjurkje is van hoven afgewerkt met een ruche in Empire-stijl en op de rok zijn op handbreedte afstand vo lants aangebracht, die naar onder toe steeds wijder worden. Een smal fluweelen cein tuurtje. dat dc taille sterk accentueert is het allernieuwste. BEN GEBREIDE ELOUSEJURK VOOR DE IJSBAAN is een laatste noviteit, welke haar ontslaan ongetwijfeld te danken heeft aan het feit, dat men ,.rok en blouse", zooals vele tien tallen jaren, weer beschouwt als een onont beerlijk onderdeel der garderobe. Daar men de samenstelling van rok en blouse eigenlijk niet zoo practisch vindt en het toch eigen lijk alleen maar gaat om den indruk hier van, worden thans beeldige sportieve mo dellen in-één vervaardigd, met een bont bovenstuk en effen rok, die op de winter sportplaatsen heel veel opgang maken. Wij hebben hier een dergelijke creatie, het nicuwsle op het ge-bied der gebreide mode, afgebeeld, waarbij ook nog een hax- monieêercnde shawl en muts gedragen wor den, wat buitengewoon elegant staat en een jeugdige verschijning waarborgt. HANDSCHOENEN IN COMTRASTEERENDE TINTEN zijn op het oogenblik hoog-modern en men is hel er over eens, dat deze gelden tot het kenmerk van werkelijke elegance, nu het mogelijk is geworden handschoenen te ver krijgen, geheel in overeenstemming met het toilet, waarbij ze gedragen worden. De halflange handschoen met vetereffec ten staan in het middelpunt der interesse en worden in allerlei variaties gebracht: van zelfsprekend domineert zwart-wit, doch er zijn ook combinaties van groen-fceige, groen grijs, bruin-beige, wit-groen. wil-bruin enz. Een der meest typische modellen hebben wij hier afgebeeld; het gaat hier om een lichte, hoekig-afgekanle handschoen De ka-ppen zijn met een donkerder tint leer beslikt, waar leeren riempjes doorheen gehaald ziin, die gewoon geknoopt lot si uiting dienen. ,W. U.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13