Jaarvergadering der 3-0ct.-Vereeniging 71«te Jaarfanj? VRIJDAG 30 JANUARI 1931 No. 21739 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. handelsregister amer van koophandel. De keuze tusschen twee feestplannen. Het Voornaamste Nieuws 'v van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN p[3 per regel voor adverlentiên uil Leiden en plaatsen waar s-enlschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adverlentïën 35 Cts. per regel. Kleine Adverlentiên uilsluitend hij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. o;t nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. irgemeester en Wethouders van Leiden ren ter atgemeene kennis, dat zij, uit- ind ten aanzien van den door de afdee- leiden en Omstreken van de Neder- Jsche Vereeniging lot Bescherming van Kn op 2, 3, 4 en 5 Februari a s., in den H; der Stadsgehoorzaal aan de Brecstraat, jlliier te houden bazar, ontheffing hebben mfce'nd van het sluitingsuur voor winkets. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. fciden, 30 Januari 1931. 8479 HINDERWET. ijeaieester en Wethouders-van Leiden; lel op het bepaalde bij de wet van 18 1930, Staatsblad No. 333; Brengen ter kennis van belanghebbenden? i lo dal de hoofden van binnen deze ge- Hnle aanwezige inrichtingen, tot de op- Qil.ng ot uitbreiding waarvan vóór 12 iari 1929 vergunning is verleend krach, de Hinderwet of de vóór het in werking n dier wet geldende Koninklijke be verplicht zijn de hun verleende nning vóór 1 April 1931 aan het Ge- lebestuur over te leggen-, dal daadbij tevens moeten worden frelegd alle daaraan gehechte stukken en besluiten, waarbij de vergunning is ge- Kjjr :d of waarbij ontheffing van voorwaar de ;s loegeslaan-, ik dat bij niet inachtneming van het slaande vóór 1 April 1931 de betrok- inrichting, te rekenen van 1 Juli d a.v. I ral worden zonder vergunning in ng Ie zijn en dat wijziging der vergun- nf ontheffing der voorwaarden nfet -rleend. de overlegging der bovenbedoelde ;en zal door het Gemeentebestuur een ilsiinj worden afgegeven. Binnen één nd m de overlegging zullen zij tegen ifle van oen bewijs van ontvangst aan de nrhrbbenden worden teruggegeven. inlevering dient te geschieden ten Ge- nlehuize Rapenburg 12 A VAN DE SANDE DAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris Men, 30 Januari 1931. 8477 uitloting GELDLEENING. Inrgemeester en Wethouders van Leiden «en Ier nlgemeene kennis, dat bij de op Januari 1931 gehouden uilloting van 50 "lien ad 1000.in de 4'/' pCl. geld- ling der gemeente Leiden van 1928, 'I 2 000.000de navolgende obliga- 1 zijn uitgeloot: Je nummers 12, 14, 29, 132, 139. 149. 203, 382, 387, 501. 505 524, 540. 574. G09. ïL Gtó. 698. 729. 764, 857 808. 899 912. ■- 935.-1028. 1008, 1070, 1115 1152. 1162. 1178. 1224 1245, 1272. 1334. 1382, 1441. 1628. 1669, 1714, 1744, 1833. 1919 en 1920. 'zf obligatién worden 1 April 1931. de lo( rlien datum verinopen rente, lost en houden op dien dag op rente hagen. A VAN r>E SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. AN STRIJEN, Secrefaris. rPn' 30 Januari 19.31. «n n;k V vorduurzaarnde levensmid- «nwo n- *Vleuwenhuizen, Leiden. fpr, H Nieuwenhuizen latwuk- Forn^r^er« Freek van Roonslr. 19, ■genaar- r 7' ?ro°Uliakkenj. Uittredend Ker tt.iL Norndörfter. Katwijk aan w- KornASr"er- Siu ln^iSnaam aan Zee- Wijziging feuwe S than9 C L. Korndörffer Jr. Wuk iT* C- L- Korndörffer, Kat- BEN ZILVEREN TUBILEUM. 25 jaar tandheelkundige. De heer J. E. Bollin. Zondag 1 Februari a 9. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Schouten, tand arts, Breestraat 155a, zich a990cieerrde met den heer J. E. Bollin, tandheelkundige, die zijn vooropleiding grootendeel9 in het buiten land had genoten, o.a. te Wcenen, Berlijn, Leipzig cn Stuttgart. Toen de heer Schouten zich 13 jaar ge leden uit de praktijk terugtrok, zette de heer Bollin deze alleen voort en smaakte het ge noegen haar gedurig te zien groeien. Hoewel de heer Bollin den wensch heeft geuit dezen dag zoo stil mogelijk te laten voorbijgaan, betwijfelen wij. gezien zijn uit gebreide relaties, of deze wensch geheel en al in vervulling zal gaan. - De heer M. van Kollem Jr. te Leeuwarden, voorzitter der Nederl. Ver. van Tandheelkun digen schrijft ons: Bij de herdenking van het 25-jarig jubi leum van collega Bollin zij het mij vergund, eenige regels aan hem te wijden. Immers, zijn jubileum valt juist in een tijd, dat een tijdperk van strijd en onrust is afgesloten, en dat eindelijk de rust is weergekeerd, welke goed zal doen èn aan de beoefenaren der tandheelkunde, èn aan de constellatie hunner organisaties. En het is collega Bol lin die, mede oprichter van de strijdbare organisaties in on9 beroep, de ups and downs heeft medegemaakt, en een daadwerkelijke strijder voor de belangen van het publiek en ons beroep is geweest. Ik herinner mij nog best den tijd, dat Bol lin in Nederland kwam. Door een opleiding in het buitenland, die loen ter tijde in Neder land niet bestond, slak hij in vakkennis en ,.Fingerfcrtigkeil" ver uit boven zijn gemid delde collega's in Nederland. En loen reeds, evenals nu nóg. was Bollin bereid, overal ieder collega met raad en daad bij te staan. Be collegialiteit van Bollin werd spreeK- woordelijk. In den strijd voor de vrije uiloefening van ons beroep slond hij mede vooraan, en hij mocht hef genoegen smaken, de overwinning mede te herdenken. Onder collega's staat hij nog al lijd bekend als een der bekwaam- slen mede. en de regeering erkende zulks door hem onlang9 te benoemen als lid der examencommissie voor de tandheelkundigen. Onze beste wenschen vergezellen collega Bollin in zijn verdere leven. o VERHOOGING VAN DEN GEDISTILLEERD-ACCITNS. De gedislilleerdaceijns wordt met ingang van 1 Februari a.s verhoogd van f. 180 tot f. 2CO per H.L. ad 50 pet.; op laatstgenoemd bedrag worden 10 opcenten geheven De verhooging van den accijns wordt na gevorderd voor het gedistilleerd, dal op ge noemden dag aanwezig is in en in vervoer is naar eene opslagplaats, voor zoover dit gedistilleerd voor een zelfde opslagplaats meer bedraagt dan 100 liter, ongeacht de sterkte. Wij vestigen er de aandacht op, dal de gebruiker of hoofdgebruiker van een opslag plaats, waarin gedistilleerd in grootere dan de hiervoren genoemde hoeveelheid aan wezig is. verplicht i9 hiervan op Maandag 2 Februari a.s. (en zoo de voor navorde ring vereisehte voorraad door laleren inslag wordt bereikt of verhoogd telkens den eerstvolgenden werkdag na dien inslag) schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den Ontvanger der accijnzen over zijne woonplaats. De aangifte moet onderteekend zijn en behalve de vermelding van de hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistilleerd eene nauwkeurige aanwijzing inhouden van de plaats of de plaatsen, waar het gedistil leerd in voorraad wa9 of ingeslagen is. De beteekenis onzer kolonieën of een historische optocht. Het was aan .de groole opkomst bij de voorjaarsvergadering der 3 October-vereemi- ging, welke gisteravond in de bovenzalen van „De Turk" werd gehouden, duidelijk te merken, dat door de aangekondigde groot- sche feestplannen voor den a.s. 3 Octoberdag de belangstelling gewekt was De voorzitter, de heer W. van der Laan, opende de vergadering en herinnerde kor- telijks aan den zeer geslaagden optocht, welke ondanks de pessimistische gevoelens van enkele bestuursleden en dank zij de ijverige bemoeiingen van den heer De Ko ning aller verwachtingen heeft overtroffen. Dit jaar viert de vereeniging haar 9de lustrum; het ligt in de "bedoeling dit feit op luisterrijke wijze te vieren. Spr. besloot zijn openingswoord met een beroep op alle leden om de komende feest viering (e doen slagen, opdat de vereeniging met trots op drt lustrumjaar zal kunnen terugzien. De secretaris, de heer N. G. Spaargaren, las vervolgens de notulen der vorige verga dering, welke onveranderd en onder applaus werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit. Jaarverslag van den secretaris* Het verslag vangt aan met een juichtoon over den zeldzaam prachtigen najaarsdag die als welkome feestgave ons 3 October 1930 werd gebracht. Het bestuur moge vele maanden druk in de weer zijn met voorbereidingen voor Leiden's grootste feest, de deelnemers aan den optocht mogen zich nog zoo uilsloven, om zoo voortreffelijk mogelijk voor den dag te komen, het Schuttersveld moge ei-vol staan met de gewoonste tot de allernieuw ste snufjes op het gebied van Lunapark attracties, dat alles is vrijwel van geen waarde en tevergeefs, als de regengod Plu- vius op 3 October op onze stad in feest- kleedij en vol van feeststemming, zijn plasregens uitstoot. En 'n mooie 3 Oclober-dag met zon be- leekent 't welslagen niet alleen van de feestelijkheden zelve, maar ongetwijfeld ook dat van het uiteindelijk resultaat. De feestviering van 3 October 1930 heeft dat opnieuw uitgewezen en bevestigd. Is, zoo zal men dan onwillekeurig vra gen, het jaar 1930 dan louter rozengeur en maneschijn voor de Vereeniging ge weest? De gevolgen van den economisch-on- gunstigen tijd zijn grootendeels merkbaar geweest in het allerbelangrijkste, dat de vereeniging bezit, namelijk in haar leden- lal en dat is in het afgeloopen jaar achter uit gegaan. Dit feit is des te meer te betreu ren, omdat het jaar 1930 zich juist geken merkt heeft door een hernieuwde krach tige propaganda voor werving van leden. Hieraan is het te danken, dat het verlies aan leden door nieuwe aanwinsten eenigs- zins is kunnen worden opgevangen. Toch is het hier de plaats om met klem te wijzen op de funeste gevolgen, die ver lies aan leden met zich zal sleepen. Dat de 3 Octoberfeesten hoe langer hoe meer belangstellenden van elders trekken, is be kend en is ook dit jaar weer bewezen door de vervoercijfers der Spoor- en Tramwe gen, die uitwijzen, dat het totaal aantal vervoerde personen hooger was dan 't jaar te voren. Het bedroeg dit jaar ongev 56.000 personen. Dat die belangstelling zijn grond vindt in hel feit, dat de jaarlijksche optochten naam hebben gekregen, valt niet te ont kennen. Deze eigenschappen kunnen alleen ge handhaafd blijven, wanneer de Vereeni ging over een sterke bron van vaste in komsten blijft beschikken, zoodat wanneer de wisselvallige baten door ongunstige weersgesteldheid worden beïnvloed, er niet direct zich zorgen voordoen, en het jaar met een te kort moet sluiten. Het thans afgeloopen jaar heeft voorts afdoende aangetoond, dal de feestdag zelf geen nadeeligen invloed ondervonden heeft van de economisch minder gunstige tijds omstandigheden. De economische toestand moet en mag geen reden zijn om zijn lidmaatschap voor de 3 October Vereeniging op te zeggen. Mogen in 1931 vele leden als ijverige pro pagandist voor de Vereeniging werk zaam zijn!! De resultaten van de proef om voor het Schuttersveld kinderkaarten tegen vermin derd tarief beschikbaar te stellen, waren over het algemeen gunstig. Het verslag wijdt dan uitvoerig uit over de feestelijkheden, voorafgaande aan den 3den October en over het verloop van den feestdag zelf. Dank zij den nieuwen maat regel om voor het niet-gereserveerde terrein aan den Rijnsburgersingel een dubbeltje entrée te heffen, sluit de exploitatie-reke ning met een batig saldo. Zonder dat zou er een tekort zijn geweest. Dat deze entree-heffing aan het bezoek geen afbreuk doet, bewijst het volgende resultaat. Tusschen 5 en 11 uur, toen entrée werd gelheven, zijn niet minder dan bijna 28.000 bezoekers door de loketten gekomen, buiten de leden, die op vertoon van huil lidmaa'lsoha.p^kaart ook' lot dit terrein vrijen toegang hadden. Na langdurig te hebben stilgestaan bij de verschillende onderdeelen van het feest en dank te hebben gebracht aan allen, die tot de uitvoering daarvan hebben medege werkt, besluit de secretaris dit deel van zijn verslag met de-verblijdende conclusie1 „Het was een in alle opzichten uitstekend geslaagd 3 Octoberfeest geweest." waarna het verslag aldus eindigt: Het jaar, dat wij thans zijn ingegaan is een kroonjaar; wij herdenken dit jaar ons 9e lustrum.. Zorgt er voor. dat de dag van de herdenking van ons 45-jarig bestaan een feestdag worde, nu geen feestdag, dien wij anderen bereiden, maar een, die de vereeniging zich zelf bereidt en biedt uw Bestuur als feestgave voor zijn werk in het belang der Vereeniging verriclrt, een lijst aan met ten minste 1000 nieuwe leden. Een hartelijk applaus dankte den secre taris voor zijn uitgebreid en uitnemend jaarverslag, waarna het onder dank aan den steller onveranderd werd goedgekeurd. De voorzitter dankte den heer Spaargaren ook voor de vele verdere werkzaamheden door hem in het belang der vereeniging verricht. Aan het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer R. de Wilde is het volgende ontleend: Jaarverslag van den penningmeester. De ontvangsten bedroegen f. 25.447.24, waarvan aan contributies f. 6.522.50; standplaatsen Schuttersveld f. 8.180.55; entrées Schuttersveld f. 5.003 80; id. caba ret f. 1217.30; idem Pietje Bell f. 774 24; subsidie gemeente f. 1000; restitutie elec- trisch licht f. 2.065 60. De uitgaven beliepen; belasting publieke vermakelijkheden f. 1431.56; ochtendfeest f. 1352 12l/a; middagfeest f. 6.029 51 avondfeest f. 7097.15, cabaret f. 1004.80; Pietje Bell f. 640.46; diversen f. 3017.46; nadeelig saldo 1929 f.1970 90; tezamen f. 24.735.35. De rekening over 1930 sluit dus met een voordeelig saldo van f. 711.89. Na voorlezing van het accountants rap-' port en overeenkomstig het advies van de kascommissie, werd de penningmeester on der hartelijke dankzegging voor zijn accu raat gevoerd beheer gedechargeerd. Het ledental verminderde in het afge- loo'.A jaar van 4240 tot 3944, terwijl 136 nieuwe leden toetraden. Op voorstel van het bestuur bleef de con tributie gehandhaafd op f. 1.50 per jaar. De aftredende bestuursleden, de "heeren ir. A. M. Touw, R de Wilde, N. G Spaargaren en A. Tieleman werden herkozen. Daarna kwam hel voornaamste agenda punt bespreking feestplan 1931 aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat naar aan leiding van de in ons Blad vermelde oproe pen een achttal feestplannen is ingediend, welke hij achtereenvolgens in het kort de revue liet passeeren. Hiervan komen twee onderwerpen het meest in aanmerking voor uitvoering t.w. een optocht voorstellende .„Oost en West" en een historische optocht. Mt. F. J. J. Trapman lichtte het eerste plan nader toe. De Op toch (commissie heeft zich daartoe gewend tot de vereeniging „Oost en West" om advies t. o. v. de praclische uitvoerbaarheid De bedoeling is in dezen optocht verschillende markante voorvallen uit de historie onzer koloniën, zoomede van de verbindingen met het moederland, uit te beelden. Uit den aard der zaak zullen daar in ook vele Hollandsche groepen voorkomen; voorts afbeeldingen van de cultures. De ver. „Oost en West" zegde spontaan haar mede werking toe, door aanwijzing van in de ko loniën goed georiënteerde personen, die zich met de samenstelling van een derge- BINNENLAND. Verhooging van het subsidie-percentage bij werkloosheid (Binnerelaftd, 3de Blad). Het vooiloopig verslag der Eerste Kamer over de wijziging der motor- en rijwielwet (Binnenland, 3de Blad). Actie tegen het verbod inzake de pnf- visscherij (Binnenland, 3de Blad). Een rapport over de wenschelijkheid en mogelijkheid van een algemeen diploma voor de Middelbaar Technische Scholen (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Oproep van Tardien tot een Fransche een heid (Buitenland, 1ste Blad). Dreigend loonconilict in Silezié (Buitenl., lste Blad). Ontwapeningsdebat in het Engelsche Hoo- gerhnis (Buitenland, lste Blad). Ernstige mijnramp in Engeland (Buitenl, Gemengd, 2de Blad en Tel., lste Blad). lijken optocht zouden kunnen belasten. Docft er is meer noodig, n.l. Indonesische deelne mers. „Oost en West" verklaarde zich reeds bereid tot de levering van 80 baboes (hila riteit). doch bovendlien zijn ook vele Indiscfhe' jongelui noodig. De voorzitter vertelde het een en ander over het tweede plan, waarvoor het bestuur de medewerking heeft ingeroepen van den nieuwen archivaris, dr. mr. W. J. Verburgt, Deze gaf verschillende groepen aan, o.a. één! betreffende de verleening van stadsrechten' aan onze stad door Floris V (circa 1266); Gravin Ada van Holland en Graaf Willem' van Oost-Friesland; de belegering van Lei den in 1420 door Hertog Jan van Beieren ten behoeve van zijn nicht Jacoha; de in komst van Maximiliaan I binnen Leiden in' 1508; het Ontzet van 1574; een zinnebeel dige voorstelling van de stichting der Hoo- gesdhoolbezftek van Prins Maurits aan Lei den in 1594; de 17de eeuwsche schilders Jan van Goyen, Willem v. d. Velden, Rem brandt, Frans v. Mieris e.a.; de Pilgrim' Fathers; de inhaling van Prins Willem III bij zijn inschrijving ails Leidsch student; de buskrui'tramp van 1807 en de veldtocht van de Vrijwillige Jagers der Leidsche Hooge- school. Nadat eenige leden hun meening voor het een of andere plan hadden kenbaar ge maakt, werd het bestuur gemachtigd de practische uitvoerbaarheid van beide plan nen mede in vebband met de financiën te onderzoeken. Bij de rondvraag vroeg de heer H. M. van Appel ails secretaris van de Leidscbe Mid denstandscentrale beperiring der feestelijk heden op het Schuttersveld lot één dag. De heer Kouwenberg verzocht maatrege len om te voorkomen, dat de ledenkaarten voor het Schuttersveld in handen komen van opkoopers, die ze tegen schandalig hoo- gen prijs verkoopen. Hierop sloot de voorzitter onder dankzeg ging voor de opkomst de vergadering. ..DE NATUURVRIENDEN." De jaarvergadering. De Naluurvriendengroep van het Inst. v. Arb. Ontwikkeling kwam gisteravond in jaarvergadering bijeen in het Volksgebouw. Aan liet jaarverslag van den secretaris, den heer J J. Limburg, ontleenen wij o.a, dat het ledental over 1930 niet onbelangrijk is gestegen en thans 185 bedraagt. Voorts gewaagt de secretaris in zijn ver slag van verschillende goedgeslaagde excur sies, autotochten enz. Dit jaarverslag, evenals dal van den pen ningmeester, den heer II. C. Hoek, werd onder dankzegging goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. J. Limburg en J. W. v. d Steen werden herkozen. Als candidaten voor de Centrale leiding der Natuurvrienden werden gesteld de heeren F. Jurgens, H. van Herwerden, F. Kasemier, alten te Amsterdam, de heer M. Borsje te den Haag en de heer J. Grimm te Aerdenhout. De Leidsche groep zal tevens het voorstel doen, om den vereenigingszetel te verplaat sen van den Haag naar Amsterdam. Tot afgevaardigden naar het op 28 Febr. en 1 Maart a.s. te houden congres werden aangewezen de dagclijksch bestuursleden. Hierna werd de organisatie besproken van hel reisje der Leidsche Natuurvrienden naar het Eifelgebergte in het begin van Augustus. Met een fraaie verzameling lantaarn plaatjes werd deze reis tot in bizonder- heden verduidelijkt Het resultaat der bespreking was. dat een voldoend aantal leden zich voor deze reis opgaf, zoodat doorgaan verzekerd is.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1